m PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Begin zet besluit tot aftreden door Uitstel hergroeperen van troepen Israël in Libanon Geen hogere prijzen boeren in '84 FORMATIEPOGINGEN AL BEGONNEN AS Kapers: vliegtuig tot ontploffing boven Irak i i pta gaas Vertrek ruimteveer in nachtelijke onweersbui de PZC vandaag Walesa geeft toe aan autoriteiten PZC te laat door storing OPNIEUW LEDEN VREDESMACHT GEDOOD Periode-Begin afgesloten STONE SPREEKT MET VERZET EL SALVADOR Zonnig Middagtemperatuur omstreeks 26 graden, maar aan zee enkele graden lager. Zwakke wind, rond kracht 2 uit uiteenlopende richtingen. Aan de kust in de middag mattige noord oostelijke wind, kracht 4. !26e jaargang no. 203 Ifoensdag 31 augustus 1983 Peugeot Talbot westhavendijk 148 4463 AE goes 01100 20620 BRUSSEL (ANP) - Ministers van buitenlandse zaken, financiën en' landbouw van de tien EG-landen hebben dinsdag in Brussel gespro ken over de manier waarop de enorme financiële problemen van de gemeenschap moeten worden opgelost. De in totaal ruim dertig bewindslieden beperkten zich ech ter tot het uiteenzetten van beken de standpunten. In oktober en november zullen spij kers met koppen moeten worden geslagen, willen de staats- en rege ringsleiders in de Griekse hoofdstad kunnen aangeven hoe, volgend voor jaar, de problemen moeten zijn op gelost. Het voorstel van de commissie, het 'dagelijks bestuur van de gemeen schap', om enkele jaren een terug houdend landbouwprijsbeleid te voeren, werd dinsdag in Brussel in feite door alle landen ondersdfire- ven, zo deelde minister Braks na afloop mee. Omdat de gemeen schappelijke landbouwprijzen voor dit landbouwjaar voor Nederland al vrijwel neerkomen op een bevriezing van het prijspeil, meende de minis ter de Nederlandse boeren nu al te kunnen zeggen dat zij voor het vol gend jaar maar niet op een prijsver hoging moeten rekenen. Zij moeten ook voorzichtig zijn met investerin gen, omdat die zouden kunnen wor den afgestraft. Minister Braks zei het „volstrekt oneens" te zijn met het Landbouw schap, dat heeft becijferd dat de boereninkomens met een kwart zou den kunnen teruglopen als de com missievoorstellen ongewijzigd zou den worden aanvaard. Van onze correspondent) JERUZALEM Premier Begin treedt af. Hij heeft zijn definitieve besluit dinsdagmiddag bekendgemaakt. Om tactische redenen wacht hij nog enkele dagen met zijn formele ontslagbrief, teneinde de vorming van een nieuw kabinet mogelijk te maken zonder dat de oppositie in staat gesteld wordt een formatiepoging te ondernemen. Er wordt al druk gewerkt aan de vorming van een nieuw kabinet op basis van de oude coalitie. De meest waarschijnlijke kandidaat-premier is de huidige minister van buitenlandse zaken Shamir. Minister van financiën Arridor zou naar buitenlandse zaken gaan, terwijl oud-minister van defensie Sharon gerehabiliteerd zou worden. Volgens dit plan wordt hij verantwoordelijk voor nederzettingenzaken. Definitiefis dat nog allemaal niet. Het te antwoorden, en dan tevens de dag meel een feit is. kan voorkomen wor- ls niet uitgesloten dat er binnen de vast te stellen waarop hij naar de den dat oppositieleider Peres een se- L.ikoed een machtsstrijd uitbreekt en president gaat. dat vice-premier Levi zijn kandida tuur stelt tegenover Shamir. Ook is het lang niet zeker dat de coalitie met Sharon akkoord gaat. De ministers en knessetleden van de joalitie hebben er alles aan gedaan Machtsstrijd Het touwtrekken om de leiding in de Likoed begon onmiddellijk. De aan hangers van Shamir hadden binnen lom Begin tot andere gedachten te ™kf,e ,u™ al "Jsl kandl' t-engen Toen Begin de vergadering da"t-m"»st«s. »aa"n echter v.c* it ze niet bereid waren hem te laten ;aan. „Menachem, we laten je je ont- lagbrief niet schrijven", zei hij Begin antwoordde: „Het heeft geen zin, ik schrijf hem ook zonder jullie toestem ming. Ik kan niet verder gaan". poging kan wagen. Een kabinet met Shamir en Sharon, met Arridor op buitenlandse zaken en Aranes op defensie, zal een zeer harde ploeg worden, mogelijk nog harder dan de huidige regering. Shamir is anders dan Begin een man die geen emoties toont, die evenwichtig is in zijn formuleringen, en daardoor een gematigde indruk maakt Hij is echter in werkelijkheid bikkelhard zo was hij een tegenstander van het vredes verdrag met Egypte teren mededeelde dat zijn besluit premier Levi die de sterke m iflnilief was, zei een van de ministers P""!,s' er« "«IB beloond wordt: hl, zou vice-premier blijven. Levi wil op zijn minst buitenlandse zaken. De verwachting is dat er een hevige en langdurige machtsstrijd zal ontstaan Of een kabinet onder Shamir een lang als de beslissing niet vandaag al valt. Jeven beschoren zal zijn. als het er komt. is een andere zaak. Het meest Begins bereidheid zijn formele ont- waarschijnlijk is dat de Likoed de figuur beschouwt, dat er nieuwe ver kiezingen zullen volgen en dat dan de )m te laten zien dat de discussie slag enkele dagen uit te stellen, heeft opvolger van Begin als een overgangs- leëindigd was, greep Begin papier en met de Israëlische grondwet te nia- - pen en schreef de brief, terwijl de ken De president moet de fracties ninisters verder discussieerden en horen en dan een formatieopdracht ïun smeekbeden voortzetten. Vervol- geven aan diegene die de beste kan- ;ens nam Begins secretaris de brief sen heeft een kabinet te vormen. De nee naar een secretaresse, die hem Likoed heeft geen vaste garantie dat ïittypte. Begin tekende, en legde de irief voor zich op tafel. De ministers vroegen toen de ontslagaanvrage en- :ele aagen uit te stellen teneinde een nieuw kabinet te kunnen vormen voordat de regering formeel aftreedt. zij zelf die formatieopdracht zal krij gen. want al hebben de coalitieleiders trouw aan Begins opvolger beloofd, binnen de religieuze partijen zijn stro mingen die liever met de Arbeiders partij in zee gaan. Alleen als de zaak Begin zegde toe op dat verzoek later beklonken is voordat het ontslag for- CAPE CANAVERAL (UPI) Het Amerikaanse ruimteveer Challen ger is dinsdagochtend met vijf mannen aan boord van de basis Cape Canaveral gelanceerd. Het vertrek geschiedde met een vertra ging van 17 minuten als gevolg van slechte weersomstandighe den. Op het oorspronkelijk vastge stelde tijdstip van vertrek trok een onweersbui met zware regen val over de basis. Het was de eerste nachtelijke lan cering van een bemand ruimte vaartuig sinds de tocht van de Apollo-17, de tot dusver laatste vlucht naar de maan in 1972. Aan boord bevinden zich de gezag voerder Richard Truly (45), de co- piloot Daniel Brandenstein (40), de ruimtevaarttechnicus Guion Blu- foid i40i en de missiespecialisten Dale Gardner (34) en William Thornton (54), Bluford, een piloot bij de luchtmacht die afgestudeerd is in de ruimtevaarttechniek, is de eerste zwarte die aan een Ameri kaanse ruimtevlucht deelneemt. Thornton die de oudste Amerikaan is die tot dusver de ruimte in is gegaan, is arts. Hij zal een onder zoek instellen naar de ruimteziek te, een aanpassingskwaal waaraan ongeveer de helft van de ruimte vaarders lijdt. Een eerste televisieuitzending liet zien dat de ruimtevaarders het uit stekend doen en dat de reis voor spoedig verloopt. Vandaag zullen zij het belangrijkste doel van de vlucht uitvoeren. Dan wordt een communicatiesatelliet van India in een baan om de aarde geplaatst. -éjrf JERUZALEM Premier Begin vertelt de leden van zijn kabinet dat zijn besluit om af te treden vast staat. De kabinetszitting waarin Begin zijn beslissing bekend maakte duurde dinsdag ruim drie uur. strijd om de opvolging van Begin uitgevochten zal worden. Direct na Begins bekendmaking dat hij aftreedt, volgde nog een officiële mededeling: het bezoek van de Duitse bondskanselier Kohl. dat vandaag had moeten beginnen, wordt uitge steld. Officieel wordt ontkend dat de timing van Begins ontslag iets met dit bezoek te maken heeft, maar het lijdt geen twijfel dat Begin tegen dit be zoek zeer heeft opgezien. In de vijfti gerjaren was het Begin die een poging ondernam de Knesset te bestormen toen de toenmalige premier Ben Goe- rion ermee instemde herstelbetalin gen van Duitsland aan te nemen. In de jaren zestig verkondigde Begin dat alle Duitsers nazi's zijn en dat iedere vorm van betrekkingen tussen Israël en Duitsland uit den boze is. Pas als premier heeft hij voor het eerst een Duitser de hand geschud. Hij verzoen de zich er mee dat je als premier van Israel bepaalde compromissen met je gevoelens moet sluiten Met dc vorige bondskanselier Schmidt kreeg hij echter hevige ru zie. Schmidt was in de oorlog officier in de Wehrmacht en dal diskwalifi ceerde Schmidt voor Begin volledig. Schmidt weigerde op zijn beurt een bezoek aan Israël te brengen zolang Begin premier was. Kohl had de eerste kanselier van de na-oorlogse generatie moeten zijn die Israel be zoekt. Moordenaar De 'beruchte huurmoordenaar' Rolando Galman y Dawang is de n die de Filippijnse oppositielei der Aquino ifotot heeft doodge schoten. Volgens de regering in Manilla hebben laboratoriumproe ven dat uitgewezen (PAGINA 3) Radio en televisie, kunst: 2 Binnen- en buitenl.: 3 en 5 Financ., economie: 4 Varia: 7 Prov.: 11, 13 en 15 Sport: 17 Tatdds De schepenwet heeft slechts een beperkt karakter en een eis als het spreken van Nederlands door de zeelieden kan er niet op worden gebaseerd (PAGINA 5) Veren De meeste leden van de kamer commissie voor verkeer en water staat zien weinig heil in de sugges tie om de veerdiensten over de Westerschelde te privatiseren. (PAGINA 11) Pijplijn Bij de keuze voor een zoute Greve- lingen met pijplijn voor de zoetwa tervoorziening voor de landbouw, moet het rgk de kosten daarvan voor zijn rekening nemen. (PAGINA 13) Kadertekort Haalt Zeeland Sport 1984? De Vlis- singse voetbalvereniging die uit komt inde eerste klas van de afde ling, kampt met een nijpend kader tekort. (PAGINA 17) TEHERAN (AFP RTR UPI) De vier kapers van het passagiersvliegtuig van Air France hebben dinsdag avond gedreigd dat zij het toestel het Iraakse luchtruim zullen laten bin nenvliegen om het daar tot ontplof fing te brengen. De Iraanse televisie, die dit bekend maakte, gaf geen verdere bijzonderhe den. Het toestel stond dinsdagavond nog steeds op het vliegveld van Teheran. De brandstoftanks zijn gevuld en de Iraanse autoriteiten hebben toestem ming gegeven te vertrekken. De ka pers hebben een verzoek van de Fran seambassade om de bemanning door een verse ploeg te laten vervangen van de hand gewezen In het zaterdag op een vlucht van Wenen naar Parijs gekaapte vliegtuig, een Boeing 727. bevinden zich behalve de kapers nog tien passagiers en zeven bemanningsleden, voor het me rendeel Fransen. Aanvankelijk had het toestel 112 passagiers aan boord, waarvan het merendeel later werd vrijgelaten. Dinsdagmiddag ontstond enige op schudding toen de kapers enkele ma len in de lucht schoten De Franse regering heeft inmiddels zoals de ka pers hadden geëist uitleg verschaft over haar beleid ten aanzien van Tsjaad. Libanon en Irak Dit is dins dag uit diplomatieke bron in Teheran van de Franse militaire hulp aan Irak. Frankrijk heeft geen rechtstreeks contact met de kapers gehad, zo werd gezegd Het contact verloopt via Iraanse kanalen De kapers hebben vervolgens een harder standpunt ingenomen en het vertrek van de Franse troepen uit Tsjaad en Libanon geëist Bovendien eisten ze de stopzetting Arrestaties in DDR Drie Oost duitsers die onlangs openlijk lieten blijken hun land de rug te willen toekeren, zijn gearresteerd. Dit meld de dinsdag het Westduitse dagblad Bild. Het zijn de 30-jarige Bernard Stoewer en het jonge echtpaar Juer- gen en Petra Petzka. GDANSK (DPA, AFP. ANP) De Poolse arbeidersleider Lech Walesa legt vandaag om 16.00 uur bloemen bij het kruis dat in Gdansk is opge richt voor de slachtoffers van het geweld in de Oostzeehaven in 1970. Hiertoe heeft de voorzitter van het verboden vakverbond Solidariteit dinsdag besloten, nadat de autoritei ten hem hadden verboden meteen na zijn dienst om 14.30 uur naar het kruis te gaan. VLISSINGEN Als gevolg van een grote elektrische storing in de nachtelijke uren verschijnt de krant van vandaag uren te laat. waardoor ook grote vertraging is opgelopen bij de bezorging. De storing heeft zich voorgedaan in de elektrische besturing van onze nieuwe offset-rotatiedruk pers in Vlissingen. Wij betreuren deze vertraging ten zeerste. De abonnees van de krant bieden wij onze verontschuldiging aan voor dit ongemak. Directie PZC. j\Lsraelische premier Me- nachim Begin verdwijnt een kleurrijk, bemind, maar te- - gelijkertijd verguisd politi cus-staatsman van het wereldtoneel, die gedurende zes jaar vriend en vij and heeft verrast met zijn eigengereid optreden, Welke plaats Begin in de geschiedenis van Israël zal innemen, is ter beoordeling van een volgende generatie Vast staat echter wel. dat hij zijn door vijanden omringd land met hart en ziel heeft gediend. Aan het einde van zijn acueve carrière is Begin letterlijk opgebrand' zijn licha melijke toestand is ronduit slecht en geestelijk lijkt hij uitgeput door de dood van zijn vrouw enkele maanden geieden en de problemen die de Israë lische bezetting van grote delen van Libanon met zich meebrengt. Zijn aftreden de eerste aankondiging dateert van zondag; gisteren maakte hij het Israëlische kabinet duidelijk dat zijn beslissing definitief is is al even verrassend als vele van zijn onverwachte daden zijn geweest in een turbulente zesjarige regeerperio de. Begin zal node worden gemist in Israël. Hij was de bindende factor achter de rechts-conservatieve rege ringscoalitie. Zonder premier Begin is die coalitie een lichaam zonder hoofd Het aftreden van Menachim Begin sluit een periode in de Israëlische politiek af, waarop velen met gemeng de gevoelens zullen terugzien. De te genstellingen tussen de bevolkings groepen in Israel zijn onder Begin snel geëscaleerd. Hoewel hij door zijn aan hangers vaak 'de koning van Israel werd genoemd', zagen zijn vele tegen standers hem als een potentaat en dictator Van terrorist met zeer extreme ideeën werd de in Polen geboren en getogen Begin politicus en staats man, die wars was van compromissen. Sinds hij in 1977 aan de macht kwam. stond hem slechts één doel voor ogen de verwezenlijking van een Groot- Israel, inclusief de door Arabieren bewoonde Gazastrook en de Westelij ke Jordaanoever. Het laatste gebied duidde Begin onveranderd aan als Judea en Samaria, de oude bijbelse benaming voor deze eens door Joden bewoonde streek. Begin wilde daar mee duidelijk maken, dat hij de 'West- bank' als een integrerend deel van Israël beschouwde. In de loop van enkele jaren heeft Begin zich ontpopt tot een bekwaam staatsman, wiens onverwachte daden zijn vnenden in het buitenland vaak met ontzetting sloeg. Zijn harde opstelling in het Midden-Oosten-conflict na de vredes onderhandelingen in Egypte bracht met name de westerse landen in verle genheid. Jeruzalem werd geanne xeerd. de Golanvlakte ingelijfd en de stichting van Israëlische nederzettin gen op de Westelijke Jordaanoever werd een officiële regeringspolitlek. De invasie in Libanon, nu ruim een jaar geleden, bindt Israël militair nog steeds aan dit land. Begin heeft in elk geVal bereikt, dat zijn land veilige grenzen heeft, hoewel het begrip 'vei lig' in het Midden-Oosten relatief is. Ondanks veel gemor van westelijke staatslieden en politici heeft het pres tige van Begin en van Israël internationaal weinig geleden. Wel kijken velen in Europa en Amerika nu anders aan tegen Israël: het is niet langer meer het bedreigde land van weleer. Israèls problemen liggen op het bin nenlandse vlak. Begins krachtdadi ge politiek van expansie heeft het land op de rand van een bankroet gebracht. De schatkist is leeg, de inflatie ver over de honderd procent. Maar de aanhang van Begin is hem trouw gebleven. Met name Israèls groeiende Oriëntaalse bevolking, zelf afkomstig uit de Arabische wereld herkende zich in de strijdbare, tradi tioneel ingestelde Begin. Zijn popula riteit onder deze groep Joden bracht hem twee verkiezingsoverwinningen. Toch wel uitzonderlijk in een land waar sinds de onafhankelijkheid in 1948 de alom vertegenwoordigende Arbeiderspartij bijna dertig jaar lang regeringsverantwoordelijkheid heeft gedragen De stijl-Begin schokte soms de wereld en wakkerde de tegenstel lingen in eigen land aan. maar de Israëlische premier ging ondanks felle kritiek op zijn daden ze-s jaar lang zijn eigen gang Hij wist wat zijn doel was. En hij bereikte wat hij zich voor ogen had gesteld De meerderheid van het volk van Israël stond achter hem. Met alle kritiek op de persoon Menachim Begin, mag dat niet worden vergeten. Al moet tegelijkertijd worden gecon stateerd. dat zijn aftreden door weini gen buiten Israël wordt betreurd. Dim BEIROET (UPI/R'1'R/DPA/AFP) - Is raël heeft dinsdag ingestemd met een verzoek van president Reagan tot uitstel van de hergroepering van de Israëlische troepen in Libanon. Dit werd bekendgemaakt door de Israëli sche radio. Het uitstel is voor beperk te tijd, zo zei de Israëlische staatsra dio. Volgens de radio van het Israëli sche leger zou het voor maximaal drie a vier dagen zijn. Hergroepering op beter verdedigbare linies door de Israëlische troepen in Libanon houdt terugtrekking tot de rivier de Awali. 38 kilometer ten zuid oosten van Beiroet in. zo had de Israëlische presidentiële woordvoer der Uri Porat vorige week verklaard Deze terugtrekking, waarvoor alle voorbereidingen al zijn getroffen, zou op 31 augustus moeten beginnen en volgende week woensdag 7 september voltooid moeten zijn. Israël wil VS-gezant McFarlane in staat stellen een verzoening tot stand te brengen tussen de strijdende Liba nese partijen, maar hem zou door Begin wel duidelijk zijn gemaakt, dat het de „laatste zodanige" toestem ming zou zijn. zo werd in Jeruzalem vernomen. Vredesmacht De hevige gevechten tussen het Liba nese leger en Islamitische milities zijn dinsdag overgeslagen naar het westen van Beiroet en hebben Liba non dichter bij een burgeroorlog ge bracht. Dc ambassades van Frank rijk, de Sowjct-Unie, Italië en van de Verenigde Staten kwamen onder vuur te liggen. Ook de Amerikaanse, Britse en Franse troepen van de internationale vredesmacht werden beschoten. Onder de Franse militairen vielen dinsdag vijf doden. Vier personen wer den gedood toen twee granaten ont ploften op het terrein bij de Franse ambassade. Eerder op de dag verloor een Franse soldaat van de vredesmacht het leven toen een projectiel zijn voertuig trof. Amerikaanse mariniers schoten terug toen de ambassade in het zuidelijk deel van de hoofdstad werd bestookt. De mariniers werden in hoogste staat van paraatheid gebracht, terwijl het Amerikaanse vliegdekschip Eisenho wer positie innam voor de Libanese kust. Een Amerikaanse militaire zegsman zei dat de VS gebruik kunnen maken van gevechtstoestellen op de Eisenho wer om aanvallen tegen de vredes macht af te slaan. In totaal zijn de afgelopen drie dagen 44 soldaten, onder wie zeven van de vredesmacht, en dertig burgers ge dood. Meer dan 150 mensen werden gewond. De Palestijnse bevrijdingsorganisa tie (PLO) heeft dinsdag in Genève de internationale gemeenschap opge roepen tot sancties tegen Israël, Fa- rouk Kaddoumi. de 'minister van buitenlandse zaken' van de PLO, stel de opnieuw een internationale confe rentie voor over de Palestijnse kwes tie waaraan zowel de Verenigde Sta ten als de Sowjet-Unie zouden moe ten deelnemen. SAN JOSE (COSTA RICA) (RTR) - De speciale Amerikaanse gezant voor Midden-Amerika. Richard Stone, heeft dinsdag in San José geheime besprekingen gevoerd met vier lei ders van de Salvadoraanse guerrilla beweging. Dit heeft president Luis Alberto Monge van Costa Rica tegen verslaggevers gezegd. De ontmoeting vormde het eerste contact tussen de leiders van het linkse verzet in El Salvador en de Verenigde Staten, die het rechtse be wind in San Salvador steunen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1