Crisisopvang gezinnen 'Kinderzorg' in gevaar Directeur B. de Jonge verlaat jubilerende Smytegeltschool SLAGERIJ BLANKENBURGH WANDELSPORTBOND INTRODUCEERT WALCHERENROUTE Foundation van béste kwaliteit MINISTERIE VAN WVC LIGT DWARS m De 50.000ste toerist VROOMS DREESM ANN WOENSDAG 31 AUGUSTUS 1983 MIDDELBURG - Het crisisopvangcentrum voor gezinnen van de Vereniging Kinderzorg in 'Groot Welgelegen' in Serooskerke (W) wordt met sluiting bedreigd. Er is namelijk meer geld uitgegeven dan waarschijnlijk door subsidies (van het ministerie van WVC) wordt gedekt. Worden WVC en Kinderzorg het niet eens dan lijkt sluiting onvermijdelijk. Dit is dinsdagmiddag meegedeeld door de heer J. J. A. M. Vermaat, waarnemend directeur van Kinderzorg. Dezelfde problemen heeft Kinderzorg Met name de problemen rond Groot met de medische kinderdagverblijven Welgelegen worden groot genoemd, in Middelburg en Vlissingen, maar Kinderzorg opende hier in 1978 een daarbij gaat het om kleinere bedra- centrum waarin gzinnen opgevangen gen. De heer Vermaat bevestigde worden die in crisissituaties verkeren, dinsdag desgevraagd dat het bedrag De benodigde subsidiegelden waren waarover zijn vereniging en WVC (ook toen nog afkomstig van de gemeente- het ministerie van justitie is partij) het niet eens zijn ongeveer achthon derdduizend gulden beloopt. Expositie keramiek in 'De Wynstock' te Middelburg MIDDELBURG - In galerie 'De Wyn stock' in Middelburg wordt van 3 september tot 12 november een expo sitie gehouden van keremiek van Pie- lijke sociale diensten en ook van het ministerie van sociale zaken. Per 1 januari 1979 is deze vorm van opvang echter overgegaan naar het ministerie van Welzijn Volksgezondheid en Cul tuur (WVC). Probleem daarbij is ech ter dat de werkelijke overdracht van sociale zaken naar WVC pas 1 januari dit jaar geheel rond was. jaar binnen. Nu was groot Welgelegen echter begonnen met 1 beroepskracht terwijl inmiddels het werk al 5,5 ar beidsplaatsen omvat. Reden daar voor is onder meer dat de gèzinsop- vang het hele jaar door dagelijks 24 uur bereikbaar is. De normen die aan Oud-Vlissinger promoveert AMSTERDAM De heer J.L. Tal- mon, voorheen te Vlissingen, promo veert vandaag, woensdag 31 augustus - - op het proefschrift Pattern Recogni- De moeilijkheden tussen Kinderzorg tion of the ECG. a structured analysis xtnm aan ye Vrije Universiteit te Amster dam. De heer Talmon verdedigt zijn werk - vanaf 15.30 uur in het hoofdgebouw e erkenning wiardoor de kosten vet- van de urtversltelt aa„ de De Boele. <- - laan 1105 in Amsterdam. Promotor is de definitieve erkenning verbonden zijn gaan echter uit van 2,5 arbeids plaats. WVC is namelijk vooralsnog niet bereid om de groei van 1 naar 5.5 over te nemen, mede omdat deze uitbreiding plaats vond in het 'nie mandsland' tussen de onderbrenging van de sector crisisopvang bij achter eenvolgens sociale zaken en WVC. Geredeneerd is toen, volgens waarne mend directeur Vermaat van Kinder zorg, om voortaan 2,5 arbeidsplaats te vergoeden. Ongeveer halverwege de ene waarmee begonnen werd en de 5,5 arbeidsplaatsen die er nu zijn. Houdt WVC hier aan vast dan is volgens hem het woord sluiting actu eel geworden. Met 2,5 personeelsleden kan de 24-uurs bereikbaarheid onmo gelijk volgehouden worden, zeker niet in de schaal waarop de gezinsopvang nu plaats vindt. Overleg en WVC spitsen zich nu toe op de mistige periode tussen begin 1979 en 1 januari 1983. Groot Welgelegen werd in 1978 gesticht en kreeg een voorlopi- goed werden. De definitieve erken- temeïla Fritz. De heer Jan de Bres zal ning kwam pas november verleden pTof. dr' ir J* H' van Bern'mel"' de expositie openen om 17.00 uur. De verdere openingstijden zijn donder dag, vrijdag en zaterdag van 14.00 tot 17.00 uur en zaterdagmorgen van 11.00 tot 12.30 uur. Pinkstergemeente in Vlissingen houdt open huis VLISSINGEN - De Pinkstergemeente in Vlissingen houdt zaterdag 3 sep tember open huis in het nieuwe Volle Evangelie Centrum en de nieuwe Pinkster kapel. Belangstellenden kunnen vanaf tien uur een kijkje komen nemen in het pand aan de Emmastraat, het voormalige con certgebouw. In de nacht van 30 augustus op 1 september 1980 ging dat gebouw, waar de Pinkstergemeente toen reeds, enige tijd een onderkomen had gevon den, grotendeels lil vlammen op. Sindsdien genoot de Pinkstergemeen te gastvrijheid in de Johanneskerk, maar inmiddels werd er hard gewerkt om het eigen gebouw weer in ere te herstellen. De herstelwerkzaamheden zijn nu voltooid. Het nieuwe centrum bevat op de begane grond een grote en twee kleine bijeenkomstzalen, op de eerste verdieping zijn vijf zaaltjes voor kinderdiensten en kindercrèche en de tweede verdieping heeft een woonappartement. MIDDELBURG In dc eerste toeris tische wandelwegen van de Ne- derlndse Wandelsport Bond is thans een wandelroute tot stand gekomen in Zeeland. De route verloopt na een stadswan deling door de oude stad Middelburg in de richting van Biggekerke. Daar na door dc duinen naar Zoutelande en Westkapelle. Van hier naar het dorp Aagtekerke en vervolgens naar Domburg, waar een eind over het strand gelopen wordt. De deelnemers passeren het oude kasteel Westhove en vervolgens via Breezand en Vrou wenpolder naar Gapinge en het lief lijke stadje Veere. Tenslotte weer terug naar Middelburg. In de duielijke routebeschrijving zijn tevens de km-afstanden. busverbin dingen en rustmogelijkheden opgeno men. Tevens staat achter in het boek je een overzicht van de talrijke be- ziens- en wetenswaardigheden. Het voordeel van deze toeristische wande lingen is, dat men ze niet op achter eenvolgende dagen hoeft te wandelen. Men kan er meerdere dagen over doen, terwijl de route op elk willekeu rig punt onderbroken mag worden. Ook bestaat de mogelijkheid voor overnachting langs de route, doch dan is het gewenst (zeker in eht drukke seizoen) tijdig te reserveren. De VVV-adressen staan ook in het boekje opgenomen. Iedereen kan zelf bepalen welke afstand men op een dag wil afleggen en in welk tempo. De wandeling kan zowel 's zomers als 's winters gemaakt worden Voor dege nen die daar prijs op stellen is aan de route een herinnering verbonden in de vorm van een insigne en een oorkon de. Wil men direct op pad, dan is het mogelijk de route af te halen bij het kantoor van de VVV te Middelburg, Lammerensteeg 5. Men kan hier te vens de stempelkaart van het eerste stempel laten Donderdag 8 september vindt over de onenigheid tussen Kinderzorg en WVC overleg plaats. Volgens de heer Vermaat moet WVC (van die kant is dat volgens hem ook toegezegd) dan duidelijk uitspreken over de vraag welke verplichtingen er al dan niet van sociale zaken overgenomen zijn. Worden niet alle 5,5 arbeidsplaatsen vergoed dan betekent dat tegelijker tijd dat de jaarrekening van Kinder zorg over 1982 niet wordt goedge keurd en dat de vereniging met een fiks tekort blijft zitten waardoor ont slag van de werknemers in Groot Welgelegen en sluiting van het op vangcentrum in het verschiet lijken te liggen. De heer Vermaat hoopt op een bevredigende oplossing maar durft nog geen speculaties te doen over de afloop met de besprekingen van WVC. Woonlastencomité Vlissingen bijeen VLISSINGEN Het woonlastenco- mite Vhssjngen houdt donderdag 1 septembereen vergadering in het wel- zijnscentrum Bachten Komme in Vlissingen. Besproken wordt onder meer een af schrift van een brief die twee Molukse werkgroepen hebben gestuurd naar de inspecteur der domeinen betreffen de de slechte staat van onderhoud van de huizen in de Molukse wijk in Oost-Souburg' Voorts wordt de deel name aan een grote manifestatie te gen de hoge woonlasten in Rotterdam (op 1 oktober) voorbereid en kiest men een tweede voorzitter. Aanvang van de vergadering is 19.30 'DRIEEENHEID GEZIN, KERK EN SCHOOL' MIDDELBURG - De (reformatori sche) ds Bernardus Smytegeltschool voor mavo in Middelburg bestaat donderdag 1 september 25 jaar. Dat jubileum valt samen met het vertrek van de directeur, de heer B. de Jonge, die de school sinds de oprichting onafgebroken heeft geleid. Bij het jubileum van de school wordt stilge staan tijdens een bijeenkomst die donderdag om 19.30 uur gehouden wordt in de Zuiderkerk aan de Schoutstraat in Middelburg. Daar spreekt ds C. Harinck uit Oostkapel- le, tweede voorzitter van de Vereni ging voor Gereformeerd Schoolon derwijs (VGS), een landelijke organi satie, een rede uit. Daarnaast wordt het woord gevoerd door de predikan ten D. Rietdijk en G. A. Zijderveld (beiden van de gereformeerde ge meenten en woonachtig in Middel burg). Medewerking aan het samen zijn wordt verder verleend door het meisjeskoor Sjaloom van de jubile rende school. Zaterdag 3 september wordt er af scheid genomen van de heer De Jon ge. Dat vindt plaats in het schoolge bouw aan de Koninginnelaan 39. Tus sen half twee en half vier is er een bijeenkomst met genodigden, direct gevolgd door een openbare afscheids receptie. In het schoolgebouw loopt tegelijkertijd een tentoonstelling over de geschiedenis van de mavo. De school gaat uit van de 'Vereniging tot het verstrekken van onderwijs op Gereformeerde Grondslag te middel burg' (VOGG). Deze bestuurt ook drie lagere en evenzovele kleuterscholen in de Zeeuwse hoofdstad. De leerlin gen zijn in meerderheid afkomstig van de gereformeerde gemeenten. Een minderheid komt van de kant van de gereformeerde kerken (vrijgemaakt), de christelijk gereformeerde kerken, de hervormde kerk (modaliteit gere formeerde bond) en de gereformeerde gemeenten uitgetreden De afgelopen jaren heeft de mavo (tot aan de invoering van de Mammoetwet mulo) een groot aantal onderkomens gehad in verschillende delen van Mid delburg. Sinds 1963 is het hoofdge bouw gevestigd aan de Koninginne laan. Daar heeft de mavo de beschik king over zeven lokalen. Te weinig om de huidige 343 leerlingen te herber gen. Vandaar dat in een gemeentelijk schoolgebouw aan de Nieuwerve- straat nog eens zeven lokalen worden gehuurd. Deze situatie wordt door het bestuur als onbevredigend ervaren en daarbij is er dringend behoefte aan een extra gymnastieklokaal. Om uit de proble men te komen wordt gestreefd naar een gebouwenruil Het hoofdgebouw van de mavo zou dan bestemd worden voor de (eveneens reformatorische) lagere Willem Teellinckschool waarna de mavo het onderkomen van de Teellinckschool in bezit zou kunnen nemenDit ligt direct naast de depen dance van de mavo aan de Nieuwerve- straat en door het maken van een verbinding zou er dan voor de Smyte geltschool één complex ontstaan. De van de VUT-regeling gebrum ma kende scheidende 63-jarige directeur heeft sinds 1944 in het onderwijs gezeten en maakt zodoende niet de veertig jaar vol. In 1938 studeerde hij af aan de kweekschool in Middel burg. Werk in het onderwijs was er in die tijd, evenals nu, onvoldoende. Vandaar dat de heer De Jonge zes jaar lang een kantoorbaan heeft ge had. April 1944 kreeg hij echter een aan stelling bij de ulo-school van de gere formeerde gemeente in Lisse. Sinds 1938 had de heer De Jonge namelijk niet stilgezeten maar de akten Frans en Handelskennis gehaald die hem recht gaven op het geven van les op een ulo. In november 1949 volgde een benoeming aan de ulo-school in Krab- bendijke van dezelfde signatuur. Negen jaar later begon dan het tijd perk Middelburg. De Smytegeltschool startte toen met slechts twee leraren. De Jonge had inmiddels ook de akten handelswetenschappen MO en wis kunde op zak. Daar zijn enige collega C. J. Hartog die voor Duits en Engels bezat waren er juist voldoende be- voedgheden om in alle vakken les te kunnen geven. Intussen is de school flink gegroeid en zijn er 22 onderwijs gevenden. Volgens de heer De Jonge heeft een aparte reformatorische mavo, naast de bestaande protestantse mavo's wel degelijk bestaansrecht. Hij houdt vast aan de drieéenheid van gezin, kerk en school en vindt dat deze onlosmakelijk aan elkaar ver bonden zijn. „Het gaat erom dat het onderwijs aansluit bij de opvoeding in de gezinnen en in de kerk". Op de vraag of het voor de leerlingen geen geweldige overgang is wanneer zij van het eigen beschermd milieu na hun schoolopleiding midden in de maatschappij terecht komen waarin ook vele andere visies opgeld, doen zegt De Jonge: Wanneer de leerlin gen ook middelbaar onderwijs hebben genoten dat stoelt op de eigen opvat tingen, zijn ze weerbaarder en dat wordt nog gevoed wanneer zij ook aangesloten zijn bij kerkelijke jeugd verenigingen en dergelijke. Het is bo vendien per sé niet zo dat de leerlin gen achterlijk gehouden worden over opvattingen die buiten het eigen mi lieu bestaan. Wat weer niet wegneemt dat we. bijvoorbeeld op het gebied van moderne literatuur, selectief be zig zijn. De Nederlandse onderwijs- wetgeving biedt ons daartoe ook ruimte". Niettemin verwacht De Jonge niet dat het in de toekomst altijd even gemak kelijk zal zijn om de identiteit van dergelijke scholen te handhaven. In de eerste plaats door invloeden van buitenaf (wetgeving) maar daarnaast door ontwikkelingen van binnenuit, oftewel 'het in eigen kring minder nauw gaan omspringen met voorheen niet ter discussie staande principes' Directeur B de Jonge van de Smytegeltschool maakt gebruik van de VUT-regeling. HULST Het excursiebedrijf en restaurant 'Sport' in Sint-Jansteen beleefde dinsdag een uitzonderlijke dag. Als organisator van dagtochten naar Zeeuwsch- Vlaanderen verwelkomde het bedrijf gisteren de vijftigduizendste toerist sinds de start in 1971. Die eer viel het katholiek vrouwengilde Vredeskerk uit Tilburg te beurt. De veertig dames van het vrouwengil de kregen niet alleen van het restaurant 'Sport' een wandbord als herinnering, maar ook een gebrandsch:! derd exemplaar van het gemeentewapen van Hulst. Burgemeester P. J. G. Molthoff overhandigde dat aan de leidster van de groep, mevrouw M. van de Waarden, tijdens een korte officiële ontvangst in de burgerzaal van het stadhuis. De burgemeester zei daarbij dat hetL^ excursiebedrijf bevorderend werkt voor het toerisme in Ljx en om Hulst. fa 'Sport' heeft dertien verschillende dagtochten door het En0 Zeeuws-Vlaamse land te bieden en recruteert zijn jet klanten voornamelijk in de zuidelijke en zuidwestelijke )e t provincies van ons land. ter Burgemeester Molthoff tmiddem van Hulst overhan- digi mevrouw Van de Waarden een attentie, terwijl de »ae] organisator van de excursies door Zeeuiosch-Vlaaan- f^ derende heer Van Coleghem toekijkt.. Eerste kwaliteit Altijd extra voordeel Vers van het mes Korte Noordstraat 49-51, Middelburg, tel. 12914. 1 Extra voordelig deze week: Speciale reclame voor uw diepvriezer: j 1 kilo magere runderlappen17,20 10 kilo magere runderlappen 102,00 i 1 kilo dikke riblappen14,00 10 kilo fijne riblappen118,00 J 1 kilo sctrouderlappen0,20 10 kilo doorregen runderlappen 108,00 11 kilo varenstilet14,00 5 kilo ribkarbonade54,00 i 1 kilo haclreevlees1150 5 kilo bieflappeo92,00 i 1 kilo mager gerookt spek 7,20 1 kilo doorregen rookspek 3,00 1 500 gram nasivlees6,20 500 gram varkenslever2,00 150 gram scbouderham 2,10 150 gram ontbijtspek1,49 100 gram gekookte varkenslever 0,85 Gelderse schijven 4 halen/3 betalen. Bestellingen vanaf 20 kilo worden zonder prijsverhoging thuisbezorgd. Vendor is Vroom Dreesmanns exclusieve merk laagge prijsde foundation van beste kwaliteit. Deze elastische bh is daarvan een voorbeeld. Staat leuk met die originele vlinder- apptikatie tussen de naad loze cups, en zit perfekt. Vendor satin stitch bh In wit en huidkleur Maten A 70 t/m 80 en B 70_t/m 80 Van 14,75 Voor

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 16