'Kosten pijpleiding zoute Grevelingen voor het rijk' 'Noodzaak vertraagde aanleg Philipsdam is twijfelachtig9 CONCURRENTIE iv Feyenoordfanclubs in de clinch PZC/ provincie GEDEPUTEERDE: EERST DUIDELIJKHEID fOENSDAG 31 AUGUSTUS 1983 ODDELBURG - Het rijk hoort duidelijkheid te geven over de vraag wie bij een zout ilijvende Grevelingen de pijpleiding zal betalen, waarmee de zoetwatervoorziening voor de andbouw verzekerd kan worden. Gebeurt dat niet en neemt het rijk daarbij niet de portie "oor zijn rekening, die anders in het ,zoet maken' gestopt zou worden, dan is een zoute irevelingen-met-pijplijn „geen bestuurlijk alternatief' voor een zoete of een zoute Grevelin- len. Ie ie opvatting heeft gedeputeerde mr. vanzelfsprekend: „De minister - zij P. Boersma dinsdag nadrukkelijk besluit over de Grevelingen - zou hder de aandacht van rijkswater- kunnen zeggen: het goedkoopst is de taat gebracht bij de bespreking van zaak te laten zoals ze nu is. Als V; nota over een zoete of zoute Greve- iedereen het erover eens zou zijn, dat ïgen in de commissie voor het wa- er 'ets voor de landbouw moet wor- rbeheer. In die discussie hielden den gedaan is de vraag: hoeveel. Je ertegenwoordigers van landbouw en zou u't de rapportage kunnen lezen, faterschappen „onverkort" vast aan dat het pijpleidingsproject zo'n t iet zoet maken van de Grevelingen. beetje rendabel is. Dan zou van hier- ipi lanwege de financiële, kwalitatieve uil aangegeven kunnen worden op lc' n kwantitatieve onzekerheden, die welke gronden je een rijksbijdrage ian de gepresenteerde zoute oplos- verwacht". ing (ook met pijpleiding) zitten. De voorzitter van de projectgroep ir. jijkgraaf J.A. Lantsheer stelde vast. De Vos vulde daarbij aan. dat denk- lat het van oudsher een waterschap- baar is dat de minister „voor zichzelf' itaak is verzilting te bestrijden. „Me- zal kiezen als de streek niets voor een van visserij en ecologie, dan kan het zijn, dat de minister eerder denkt aan een zoute Grevelingen mèt een zoet waterpijpleiding naar elders". Op de opmerkingen van de heren Doeleman en Lantsheer, dat indertijd het tijde lijk zout houden van de Grevelingen geen belasting zou vormen voor de uiteindelijke keuze, betoogde ir De Vos: „Er is intussen een hevel ge bouwd. er zijn oesters in de Grevelin gen. Binnen dit geheel vormt ook de bestuurlijke voorgeschiedenis een on derdeel". Van de kant van provinciale water staat werd erop gewezen, dat het rijk in het verleden bij beleidskeuzes al- advisering staat of valt met duidelijk heid over de financieringsbron voor een zoute Grevelingen mèt zoetwater pijpleiding." De heer J. de Vries (coor- dinatie-orgaan). die zich eerder had uitgesproken voor een zoute Grevelin gen. los van de pijpleiding, viel de gedeputeerde bij: „De pijpleiding is een bestuurlijke escape. Daar hoort dan bij te staan, dat het rijk voor die pijp zorgt". Zure zaak Ie daarom hebben de waterschappen pijpleiding over zou hebben. „De mi- tematieven mèt de financiële iet oorspronkelijke Deltaplan altijd nister kan kiezen voor een zoute Gre- r J~* toegejuicht. Nu de Oosterschelde zout velingen. Als de landbouw de argu- )lijft, moet naar ons idee de Grevelin- menten goed hanteert en steun heeft [en zoet worden. Er zijn in het rapport sterke alternatieven voor een ^^fdoende oplossing tegen de verzil- -|ng van met name Schouwen-Duive- De heer A.J.G. Doeleman ïdbouwschap) onderstreepte de /alititatieve invloed van een zoete Jrevelingen voor de landbouw, ook er stimulering van intensieve teelt. I signaleerde tal van onzekerheden - Jver onder meer kwaliteitsverschil issen zoet Grevehngenwater en van fiders aangevoerd water, de kosten fan aanpassmgswerken - en vond: „Er -|s veel aan gelegen om zoveel mogelijk toet water te behouden. De Grevelin- |;en kan daarvoor een belangrijk mid- lel zijn". quenties aangaf en dat dit nu niet is gebeurd. Gedeputeerde Boersma wees er daarna op. dat de „provinciale Tijdens de discussie over het kwali teitsbeheer van de wateren in de zuidelijke Delta noemde de heer De Jager het „een zure zaak", dat de verontreiniging van de Westerschel- de zo weinig kan worden terugge drongen door de houding van België. „Het lijkt wel of men moedwillig in verwarring blijft steken", zei hij. Zijn idee om te kijken of er tot regionaal overleg kan worden geko men. kreeg weinig support. Het is een zaak, waarvoor men in Brussel moet zijn en elders geen vat op krijgt, onderstreepten zowel de heer Boers ma als ir. Boom. Kosten Jijkgraaf G. J. de Jager wilde nader nzicht in de kostenverhouding van :en pijpleiding en een zoete Greve- ingen en stelde: „Het is voor mij anzelfsprekend, dat de aanleg van en pijpleiding een zaak voor het rijk al zijn". Dat lag voor hoofdinge- lieur-directeur van de rijkswater- taat in Zeeland, ir. O. Boom, minder Auto over de kop in Vlissingen [VLISSINGEN - Bij een ongeval op de goede aan deze organisatie. De actie kantoren. De leden van de Vrijwillige ie in Nieuwe Zuidbeekseweg in Vlissingen de auto van de 'an der H. uit 'ernield. Mejuf- 1. bleef ongedeerd. De bestuurster verloor omstreeks tien door nog onbekende oorzaak dë macht over het stuur en kwam met haar auto in de berm terecht. Zij wist de auto weer op de rijbaan te knjgen, maar raakte even later weer in de berm. waar de auto over de kop sloeg. De auto werd onherstelbaar vernield. Betrapt bij stelen vis uit fuiken in kreken Ouwerkerk OUWERKERK - De rijkspolitie van Zierikzee heeft maandagavond twee visstropers aangehouden. Zij hadden zich schuldig gemaakt aan het stelen van vis uit fuiken in de kreken bij Ouwerkerk. De eigenaars van deze fuiken, W. K. S. en IV. K. B„ beiden uit Zierikzee, merkten al enige tijd, dat er minder vis in zat. Daar zij zo hun vermoedens hadden, gingen ze op de loer liggen. .Toen S. en B. maandagavond bij de kreek kwamen, was hun bootje ver dwenen. dat bij de fuiken bleek te dobberen. Er zaten twee mannen in, die bezig waren de fuiken leeg te halen. Zij bemerkten echter dat zij bespied werden, doken het water in en maakten zich uit de voeten. Maar S. hadden het tweetal herkend en deden aangifte bij de politie, die nog dezelfde avond B. J W. uit Kerkwerve de Z. uit Zierikzee aan kon houden Zij werden meegenomen naar het politiebureau voor verhoor Na bekentenis en het opmaken van pro- ces-verbaal werd het tweetal weer op vrije voeten gesteld. VLISSINGEN - Dinsdagmorgen om half negen begon in het postkantoor aan het Stadhuisplein in Vlissingen de verkoop van zegels in het kader van de landelijke Rode-Kruis-postze- gelactie die tot en met 30 september wordt gehouden. Mevrouw H. Baak- Hoek, leidster van de Vlissingse afde ling van de Vrijwillige Welfare van het Rode Kruis, overhandigde de eerste zegels aan de heer M. P. Diele- man uit Vlissingen. Dat gebeurde, zo verklaarde de coördinator van acties voor het Rode Kruis in Vlissingen, de heer G. de Wolff, omdat de heer Dieleman ook werkelijk als eerste zegels uit deze serie had besteld. Het Nederlandse Rode Kruis komt eenmaal in de vijf jaar in aanmerking voor een postzegeluitgifte met toe slag Deze toeslag komt dan ook ten eerste zamelt het Rode Kruis op deze manier geld in voor hulpacties en ten tweede hoopt men met de postzege luitgifte grotere bekendheid te geven aan grondbegin selen en werkzaamhe den van de organisatie. De serie omvat zegels met een waarde van 50, 60, 65 en 70 cent. Daarop komt een toeslag van achtereenvolgens 25, 20. 25 en 30 cent. De postzegels wor den in ieder geval tot en met vrijdag verkocht bij de verkooppunten van het Rode Kruis in de loketruimte van het postkantoor aan het Stadhuis plein en in het gebouw van de Miro aan de Gildcweg. Afhankelijk van de belangstelling zal de verkoop op die punten volgende week worden voort gezet. De zegels zijn daarna tot en met 30 september verkrijgbaar bij de post- die nu wordt gehouden kreeg als slagzin 'Het recht op hulp en bescher ming' en heeft een tweeledig doel. Ten Welfare die zich met de verkoop bezig houden. worden daarin bijgestaan door leden van de comitées voor de verkoop van zomer- en kinderzegels. „Daar zijn we erg blij mee", aldus de heer De Wolff, „Die dames hebben meer dan acht jaar ervaring, dus die zijn een stuk beter op de hoogte van de gang van zaken dan wij". Afbeeldingen De afbeeldingen van de vier zegels geven een beeld van evenzovele as pecten van het werk van het Rode Kruis. De 50-cents-zegel heeft als tekst 'Conventies van Genève' en geeft aan dat het Rode Kruis zich bezighoudt met het toezicht op de naleving van internationale afspra ken De volgende zegel uit de serie geeft de grondbeginselen van de orga nisatie weer. de zegel van 65 cent wijst op de medisch-sociale taken van het Rode Kruis en de vierde zegel geeft weer dat het Rode Kruis ook gezien moet worden als bevorderaar van de vrede De heer M.P. Dieleman neemt v, Baak-Hoek. het Vlissingse postkantoor de eerste Rode-Kruiszegels in ontvangst van mevrouw H. PVDA KAMERLID ZIJLSTRA IN VRAGEN: IVan onze Haagse redacteur DEN HAAG Waarom worden de Oester- en de Philipsdam niet ge woon volgens het voorgenomen tijd schema, zij het in afgeslankte vorm aangelegd? Dat vraagt het PvdA- Tweede Kamerlid dr Kees Zijlstra zich af in een reeks van schriftelijke vragen die hij naar aanleiding van het dertiende voortgangsrapport over de Oosterscheldewerken heeft gesteld. Minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaai, wil zoals be kend, om financiële redenen de aan leg van de Philipsdam met in ieder geval één jaar vertragen. Zijlstra vraagt zich af of dat wel nodig is, en wijst op het advies van de Raad van de Waterstaat in deze zaak, die de minister voorstelde om beide com- partimenteringsdammen in 'ruwe' vorm aan te leggen om ook op deze manier tot kostenbesparingen te ko men. Zijlstra heeft nogal wat vragen over de uitsteloperatie ten aanzien van de Philipsdam. Zo wil hij in ieder geval méér weten van de consequenties op met name milieugebied. De Raad van de Waterstaat en de Natuurbescher- mmgsraad hebben beide aangegeven dat de milieuwaarden door het uitstel van de Philipsdam worden bedreigd en dat bepaalde milieuwaarden defi nitief dreigen te verdwijnen Zijlstra vreest voor een vermindering van de soortenrijkdom in de Zeeuwse zeearm en voor negatieve gevolgen voor de schelpdierencultures. Bovendien vraagt het PvdA-Kamer- lid zich af of de baten die mevrouw Srrnt door het uitstel denkt binnen te halen, niet door de kosten overlapt dreigen te worden. De minister wil in ieder geval 37 miljoen gulden netto overhouden. Zijlstra heeft echter uit gerekend dat er voorzieningen ten bedrage van zo'n 35 miljoen nodig zijn om via gebruikmaking van het Bath- se Spuikanaal het zoutgehalte in de Oosterschelde op peil te houden. Sluis Zijlstra is ook nog niet uitgesproken over de sluis die de minister in de Oesterdam wil aanleggen. Zoals be kend heeft mevrouw Smit de liftsluis geschrapt en vervangen door een kleinere, gewone, zeer tot ongenoe gen van West-Brabant, aangezien hierdoor de bereikbaarheid van Ber gen op Zoom wordt verkleind. Het Kamerlid wil weten hoe de minister gekomen is tot haar veronderstelling dat de kosten voor de regio niet zo groot zijn als daar wordt aangeno men. Voor Zijlstra spelen daarmee met name de kosten voor een even tuele verplaatsing van het achter de Oesterdam 'gevangen' zittende Confi ne een rol. Het Kamerlid wil tot slot weten hoe ver de plannen gevorderd zijn om aan de Oosterscheldezijde van de Oester dam ligplaatsen voor jachtjes en vis sersschepen te creëren. Daarmee ver dwijnen waarschijnlijk plaatsen uit de havens van Tholen en Bergen op Zoom. en Zijlstra vraagt zich af of er over deze zaak wel overleg met de plaatselijke bestuurders is gevoerd. De vragen dienen ter voorbereiding van een mondeling overleg met me vrouw Smit over het dertiende voort gangsrapport. ffif'P bdg 1 v ftYENÜ°Hl) f rUliVrsr '^WKÈË Een deel van de nieuwe supportersvereniging Feyenoord Zeeland. Uiterst links voorzitter Joop van Haaren. Een scheldwoord wordt de aanwezigen in bar Flandria in Vlissingen onthouden en dat is 'Ajax'. Maar verder gaat het flink tekeer in de rokerige zaal. Feyenoord-supporters zijn bijeen, maar hand in hand gaan de kameraden niet. Sterker nog, van enige kameraadschap is helemaal geen sprake, 't Is bonje tussen de Feyenoord-fans onderling. De supportersvereniging Vrienden van Feyenoord en de nieuwe fanclub Feyenoord Zeeland gunnen elkaar het licht in de ogen niet. Het waarom komt diezelfde avond meermalen aan het licht: racistisch gedrag en overmatig drankgebruik van enkelen heeft een wig gedreven in de Zeeuwse groep Feyenoord-supporters. Het Vlissingse etablissement is uitgekozen voor de oprichtingsvergadering van de nieuwe supporters club Feyenoord Zeeland. Vertegenwoordigers van de oude club geven acte de presence en dat leidt tot heftige discussies. Joop van Haaren uit Vlissingen. bestuursleden Daar wordt dan in oud-voorzitter van de Vrienden van Feyenoord. wordt die avond una niem gekozen tot voorzitter van de nieuwe club. Groen en geel ergerde Van Haaren zich de afgelopen maanden aan zijn mede-bestuursle den van de Vrienden van Feye noord. Wat gebeurde er namelijk in de periode voordat Van Haaren 'ajuus' zei en vertrok. Allereerst was daar het feit dat Van Haaren zijn inspanningen om een ledenvergade ring uit te schrijven niet beloond zag De rest van het bestuur wilde er niet aan. omdat een ledenvergade ring twee jaar eerder slechts drie leden trok. De zaak escaleerde ech ter pas toen een bus vol Zeeuwse Feyenoord-supporters op weg naar Amsterdam Goes aandeed en daar vier leden de bus met de Hitler-groet stonden op te wachten. „Kwajongenswerk", vond het be stuur, maar voor Van Haaren was het de druppel, die de emmer deed overlopen Hij wenste maatregelen tegen dat rapaille en die bleven uit. Desondanks blijken vertegenwoor digers van Vrienden van Feyenoord in bar Flandria nog in het duister te tasten over de reden waarom Van Haaren de nieuwe club Feyenoord Zeeland in het leven riep „Ik vind het trouwens onsmakelijk en triest, dat we dit via een advertentie in de krant moesten vernemen. Boven dien is het ook onsmakelijk en triest, dat Feyenoord-supporters op deze manier bij elkaar moeten ko men". verklaart de in Heinkenszand woonachtige voorzitter Piet Bal van de Vrienden van Feyenoord. Bal constateert voorts, dat er zich tij dens de busreis naar het Rotter dam-toernooi eveneens onsmake lijkheden hebben afgespeeld Zo zouden enkele leden, die thans lid zijn van Feyenoord Zeeland lege blikjes bier hebben gebruikt als sanitaire voorziening. „Er was ontevredenheid bij de le den". repliceert Joop van Haaren. Piet Bal: „Moet je daarom in een blikje plassen?De discussie dreigt even te ontaarden in een ordinaire scheldpartij, maar dan klinken er gens uit de zaal verlossende woor den: „Ik vraag me af of dit allemaal ter zake doet". Even is het stil Joop van Haaren vervolgens: „Het is te betreuren dat er in een kleine ge meenschap als Zeeland twee sup portersverenigingen zijn. Ik wil dit er nog bij zeggen: als ik merk dat er leden zijn in onze vereniging, die zich misdragen, dan worden ze er gelijk uit gezet Dat geldt ook voor een ledenvergadering over beslist" Piet Bal („ik wil jullie in ieder geval bedanken voor de spreektijd, die wij hier krijgen"i. „De sfeer in de bus naar het AD-toemooi was ver schrikkelijk, daar ben ik het volko men mee eens. Maar we hebben daartegen de nodige maatregelen Die komen in het volgende club blad. Joop van Haaren „Dat racis me kan bij mij met door de beugel. Daar ben ik een groot tegenstander van Dat hoort niet thuis in een supportersvereniging". Piet Bal: „Die opmerking zit me niet lekker. Ik kan me nog herinneren, dat we met de bus naar de Europacupwed strijd tegen Radnici Nis zijn ge weest. Er reden toen ook wat Joego- slaven met ons mee. donkere types. Feyenoord won, maar werd met het resultaat van de andere wedstrijd toch uitgeschakeld. Die Joegosla- ven hadden een fles sterke drank bij zich en die ging rond in de bus. En dan wil je zeggen dat wij racisten zijn?". Joop van Haaren: „Ik heb niet gezegd dat de vereniging racis tisch is, maar er zitten leden bij. die wel racistisch zijn en die moeten weg". Piet Bal- „Goed ik heb een voorbeeld. Stel dat iemand van ons op Janmaat of op Glimmerveen stemt Dan word je als een racist gezien, maar moet je zo iemand weren uit je vereniging Joop van Haaren: „Als jc die tijd had meege maakt. dan zou je wel anders pra ten. Zulke jongens komen er bij ons niet in". Lsingse etablissement. Van eni ge feestelijkheden rond de oprich ting van 'Feyenoord Zeeland' (bin nen afzienbare tijd 35 leden) is niets te bespeuren. Sinds jaar en dag is het gebruikelijk dat suppor- tersgroepen van verschillende ver enigingen in stadions streng wor den gescheiden en daarom is het moeilijk voor te stellen dat de aanwezige voetballiefhebbers ooit dezelfde vereniging zitten aan te moedigen op dezelfde tribune. Alle maal vrienden van Feyenoord, maar niet van elkaar. „Wij zullen jullie beconcurreren op een felle manier, maar niet met geweld", verklaart Piet Bal van de Vrienden van Feyenoord. „Wij voeren con currentie op een sportieve manier. We gaan proberen leden van jullie af te pakken. Dat doen bedrijven ook. Klanten van anderen afpak ken. U zegt dat onze leden geen inspraak hebben. Toch heeft in ons clubblad van maart een enquête gestaan waarin de leden gevraagd wordt eens na te denken over be paalde dingen, die georganiseerd, kunnen worden. Daar hebben we leuke reacties op gekregen. Binnen afzienbare tijd hebben we een bow ling- en feest- en een bingo-avond". De reactie vanuit de zaal: „Jullie moeten samenwerken niet elkaar tegenwerken". Applaus. Joop van Haaren: „Als Goes concurrentie wil op een sportieve manier, dan doen wij dat ook. Ik wil dal we als vrienden uit elkaar gaan". De supportersvereniging Vrienden van Feyenoord bestaat zo'n twaalf jaar. Opvallend is, dat het ledental van de vereniging onwillekeurig ge koppeld is aan het gemiddelde toe schouwersaantal in de Rotterdam se Kuip. In de toptijd van Feye noord telde Vrienden van Feye noord zo'n vierhonderd leden. In 1977 waren dat er nog slechts 83. Piet Bal tijdens de bijeenkomst van Feyenoord Zeeland „Ik hoop dat het goed gaat met jullie. Net zo goed als bij ons. want de leden stromen van alle kanten toe. Het zullen er nu zo'n 120 zijn. Ik dank u in ieder geval nogmaals voor de spreektijd, die wij hier gekregen hebben. Wij zijn hartelijk ontvangen en ik moeri zeggen dat ik daar van tevoren een beetje bang voor was U wist na tuurlijk donders goed dat wij niet- van plan waren lid te worden van deze nieuwe vereniging" Joop van Haaren „Ér zijn dingen gezegd, die gezegd moesten worden Wij heb-, ben er van geleerd, ik hoop dat voor- jullie hetzelfde geldt". Later, als de vertegenwoordigers van de Vrienden van Feyenoord vriendelijk de deur gewezen zijn, verklaart Joop van Haaren nog eens uit de grond van z'n hart: „Wij willen die jongens helemaal niet dwarszitten. Daar zijn we veel te veel Feyenoord-supporter voor. Hel merendeel van de leden was niet tevreden met de gang van zaken in Goes. Kijk, wij willen geen politie-agentje spelen, maar die racistische zaken weren wij uit onze club. Ze kunnen wel zeggen dat het kinderspel is. maar jongens van achttien, negentien jaar weten wel wat ze doen. Dat weegt voor mij erg zwaar". Voorlopig rijden er in het weekeinde nog twee bussen achter Feyenoord aan vanuit Zee land. Koen Mijnheer Joop van Haren tlinksi voert het woord. Piet Bal (zittend, vijfde van links met bril) hoort mee.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 15