PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Abonnee-tv geheel in ihanden bedrijfsleven Nog geen besluit inflatiecorrectie Suriname arresteert twee Nederlandse journalisten ANDIJVIE EN KIP Vandaag beslissing Begin over aftreden Snuffelt II ook al tussen de Kleintjes? MEDIANOTA: STRIKTE SCHEIDING OMROEP Duizenden beuken stervende Jan Schaefer daagt krakers voor de rechter ie PZC vandaag 55Ï55SL? heeft Sehaefegr een tZTe oveïeer,. IT.. Zonnig Zonnig en droog Middagtempera- een tuur ongeveer 23 graden Matige tot I zwakke wind al26e jaargang no. 202 linsdag 30 augustus 1983 dop [Van onze parlementaire redactie) EN HAAG Het kabinet is het nog leeds niet eens geworden over de raag of de belastingen ook in 1984 olledig aan de inflatie moeten wor- en aangepast. Donderdag willen de linisters hierover een besluit ne- Inmiddels staat vast dat het ibinet in 1984 de belastingen met in TER "taal 2,9 miljard gulden zal verho- lok na het weekeinde konden de gaan. CDA- en VVD-minlsters geen overeen stemming bereiken over de vraag of in de belastingen volgend jaar opnieuw een compensatie moet worden aange bracht voor de gestegen prijzen. Zoals gemeld vindt de grootste coalitiepart ner, het CDA, dat deze inflatiecorrec tie aanzienlijk beperkt kan worden, omdat de meeste werknemers ook al geen prijscompensatie meer ontvan gen. De WD noemt een beperking tot procent het uiterste tot waar ze wil Nadat ook vorige week de inflatiecor rectie al enkele malen in het kabinet aan de orde kwam, besloten de minis ters maandag een beslissend debat over deze kwestie uit te stellen tot donderdag. Ambtenaren zullen tot die tijd de verschillende mogelijkheden op een rijtje zetten. Nog voor het eind van de week moet een besluit over deze zaak genomen worden. De belangrijkste beslissing die het kabinet maandag nam was het vast stellen van het totaal van het dek kingsplan. Vasi lijkt te staan dat het laagste btw-tarief met twee punten omhoog zal gaan tot 6 procent Daarnaast gaan de accijnzen voor tabaksartike len en sterke drank fors omhoog en tevens wordt de als tijdelijk bedoelde verhoging van de loon- en inkomsten belasting voortgezet. Samen met en kele kleinere belastingmaatregelen le vert dit de schatkist zo'n 2.2 miljard gulden op. IEN HAAG (GPD) Abonnee-televisie (individueel gericht aanbod) wordt geheel in handen ;elegd van het commerciële bedrijfsleven. Landelijke televisie (gericht op massale afname) ilijft het monopolie van de non-commerciële omroeporganisaties. Beide gebieden zullen itrikt gescheiden van elkaar gaan opereren. )it blijkt uit de maandag door minister Brinkman van welzijn, volksgezondheid en cultuur WC) gepresenteerde Medianota, die overigens ondertekend is door alle meest betrokken hl lewindsleiden, inclusief de minister-president. j, >e uiteindelijke definitieve nota ide eertiende versie) is volgens Brink- ïan „in goede harmonie" binnen het abinet tot stand gebracht, Wel is er leeds gewerkt in een sfeer van „ge en en nemen" en moesten er „kno- en worden doorgehakt", zodat niet iel ïdere belanghebbende volledig zijn heeft gekregen. Het parlement zal ir de verwachting van minister lérinkman nog vóór de Kerstvakantie (er de nota kunnen discussieren. ARNHEM (ANP) Komende winter zullen duizenden beu ken moeten worden gekapt, omdat zij in de huidige droog teperiode zijn doodgegaan of nog zullen doodgaan. Het gaat vooral om oudere bomen, soms 80 jaar, op de zandgron den en langs wegen en lanen. De droogte bedreigt ook een aantal andere boomsoorten en heesters op de zandgronden en in stedelijke gebieden. Aldus maandag J. Volmuller, lande lijk hoofd bosbouw van de Heidemij De bomendienst van de Heide mij heeft vastgesteld dat voor al op de zandgronden en in de verstedelijkte gebieden de voor de wortels bereikbare wa tervoorraad is uitgeput, on danks het zeer natte voorjaar. De regen die de afgelopen we ken is gevallen is volstrekt onvoldoende om de voorraad weer enigszins op peil te bren gen. Behalve oude bomen is het ook de jonge aanplant die het hard heeft te verduren. Het loofhout, dat dit voorjaar is geplant, heeft grote klappen opgelopen. Veel zal volgens Volmuller opnieuw moeten worden aangeplant. Het jonge naaldhout heeft het iets ge makkelijker, omdat het heeft kunnen profiteren van het nat te voorjaar. In Zeeland doet het verschijnsel zich - voor zover bekend - niet voor. In de lang verwachte 17 pagina's tellende nota. voorzien van een bijna 300 pagina's grote bijlage, staat dat de totale landelijke tv-zendtijd de ko mende jaren met 20 uur zal worden uitgebreid Tegelijkertijd echter heeft minister Brinkman de omroep (de landelijke en regionale omroep, als mede de Wereldomroep i opgelegd vanaf 1984 tot en met 1986 in totaal 105 miljoen gulden te bezuinigen, af gezien nog van het drukken van de loonkosten door het omroeppersoneel als trendvolgers aan te merken. Wordt de voorgestelde „versobering" niet bereikt, dan staat ook de zendtijduit breiding op losse schroeven. de Medianota wordt aangegeven dat hoewel gezamenlijk optreden op verschillende terreinen blijvend be langrijk wordt geacht voortaan de omroeporganisaties in meerderheid het gezamenlijke programma zullen gaan bepalen. De minister van WVC zal een onafhankelijke voorzitter van de NOS benoemen, die leiding geeft aan een bestuur (met enkele Kroonle- luistergeld) vanaf 1984 voorlopig niet dem dat kleiner is dan het huidige en meer te verhogen. Omroepbijdrage A Reclame Voorts is geregeld dat buitenlands programma-aanbod onbelemmerd via de kabel kan worden doorgege ven (mits het geen specifiek op ons land gerichte reclame bevat). Lande lijke STER-reclame zal in geringe mate, namelijk met een half uur per week op de televisie, worden uitge breid. Er zal geen reclame via de lokale en regionale omroep, noch via abonnee-tv mogen worden uitgezon den. Het ligt voorts in de bedoeling van het roep Stichting (NOS) zal een aantal kabinet de omroepbijdragen (kijk- en ingrijpende wijzigingen ondergaan In bedraagt volgend jaar 158 gulden; omroepbijdrage B 46 gulden. Het in richten van lokale en regionale om roep zal volledig in handen worden gelegd van de lokale en regionale autoriteiten en in principe één repre sentatief cultureel orgaan zal de scep ter gaan zwaaien. Verder zullen van het kanaal op de ECS-satelliet zowel de omroep als het bedrijfsleven in gelijke mate gebruik mogen gaan maken. Met de positie van de pers is terdege rekening gehou den door de STER-mogelijkheden voor de omroep zo beperkt mogelijk te houden. De pers krijgt de mogelijk heid nieuwe media zoals kabelkrant en kabeltekst te gaan exploiteren. Daarbij wordt statische (niet bewe gende) beeldreclame toegestaan. Het bedrijfsfonds voor de Pers blijft be staan, ook ten behoeve van „nieuwe initiatieven", opdat een toekomstige pluriforme en levendige pers gewaar borgd blijft Er komt een nieuwe Pers wet. NOS De positie van de Nederlandse Om- (Slot zie pag. 4 kol. 2) AMSTERDAM iANPi - Voor de prijs van een LP kan de ware liefhebber van het Concertgebouworkest zich thans thuis een avondje uit wanen. Wegens de aanschaf van nieuw meubilair zijn de oude stoelen uit het Concertgebouw te koop voor 20 - per stuk. Van de 674 zetels zijn er inmiddels 335 verkocht DEN HAAG PARAMARIBO (GPD ANP) Twee Nederlandse journalis ten zijn zondag gearresteerd in de Surinaamse hoofdstad Paramaribo. Hel tweetal, Guido van der Kreekc en Herman van de Berg, is overge bracht naar het hoofdkwartier van de militaire politie op Fort Zeelandia voor nader verhoor. Geen van beiden had een geldig visum voor Suriname. Dit heeft het Surinaams Nieuws AMSTERDAM (GPD) „Leugen en laster. Ik zit niet in de hoek van louche speculanten en leugenaars en ik wil er niet in gezet worden". Dal zegt een boze wethouder Jan Schae fer, net terug van ziekteverlof, over de beweringen van Wijers-krakers. Agentschap (SNA) maandagmiddag Een van de zestien commando's die bekend gemaakt. op 25 februari 1980 de coup in Surina- Van der Kreeke is parlementair redac- me pleegden. Roy Esajas, is naar teur van De Telegraaf en tevens Suri- Nederland uitgeweken. Dat hebben name-specialist voor die krant. Zijn betrouwbare bronnen bevestigd. De vriend Van de Berg werkt vanuit spanningen binnen de legertop zou- Frans Guyana voor verschillende Ne- den hem teveel zijn geworden. Esajas derlandse publikaties Beiden werden is al sinds ongeveer twee weken door de militaire politie gearresteerd ondergedoken in Nederland. Het is toen zij foto's namen van de woning voor het eerst dat een van de zestien, van de Surinaamse legerleider, luite van wie er na de dood van Hawker en nant-kolonel Desi Bouterse. Horb en de arrestatie van Hardjopra- Volgens het hoofd van de militaire jitno nog maar dertien waren, naar politie, luitenant Lieuw Jen Tai, heb- het buitenland uitwijkt, ben de twee Nederlanders zich schul dig gemaakt aan staatsgevaarlijke activiteiten. Volgens Eduard Naarendorp, direc teur van SNA, zal de Surinaamse militaire politie vanmiddag om 14 00 uur plaatselijke tijd een beslissing nemen over welke stappen tegen Van der Kreeke en Van de Berg zullen worden genomen. Aanklacht Een Van onze correspondent) JERUZALEM Premier Begin zal later deze morgen definitief beslui ten of hij al dan niet zal aftreden. Begin stelde zijn beslissing maan dagochtend uit na een gesprek met de leiders van de coalitie, die eensge zind een beroep op hem deden aan te blijven. De kansen dat Begin aan blijft of aftreedt, werden maandag avond fifly-flfty genoemd. Door zijn beslissing uit te stellen, oordvoerder van het ministe rie van buitenlandse zaken in Den Haag zei maandagavond dat eerst moet worden afgewacht welke aan klacht er tegen Van der Kreeke en Van de Berg zal worden ingediend, coalitie onder leiding van zijn opvol De Nederlandse ambassade in Para- ger Shamir, minister van buitenland- *°™st projecten om telen een ?aee maribo heefl inmiddels contact opge- Het schijnt dat Begin geen absolute Wilers- feit dat alle partijen beloofd hebben met de Likoed verder te zullen rege ren, is het niet onmogelijk dat er nomen met de Surinaamse regering om te bereiken dat de twee Nederlan- wen in een open brief aan de groep gëb„i ïunnen maken vali de Wil van Wnprs srhruft .Tan Krhapfpr „Wij van Wijers" schrijft Jan Schaefer „Gezien de gesloten overeenkomst '"Tn ™t'h« ABP ervaar ik uw aware en worden uitgeoefend een kabinet met grove beschuldigingen als een aantas- de Arbeiderspartij te vormen *ng yan mijn goede naam en eer Daar komt nog bij dat ook het leider nanrtpppn wil tk znaK u hppnint pn heeft Begin zich aan zware pressie schap van Shamir niet vaststaat. Bin- zoa^fd|fïaTt in onze rechSaf mn blootgesteld vanuit zijn partij en de nen de Likoed kan een machtsstrijd veïÏÏndoo^ uitbreken over het leiderschap van de partij, met vice-premier Levi en minis ter van financiën Arndor als de be langrijkste rivalen van Shamir. coalitie. Ook diegenen die de afgelo pen tijd ernstige kritiek hadden op zijn leiderschap doen een dringend beroep op Begin voorlopig aan te blijven. Begin zelf heeft geen enkele indicatie gegeven hoe definitief zijn besluit is. Hij hoort de talloze delega ties die hem bezoeken aan zonder commentaar. JERUZALEM Premier Begin links luistert naar kabinetsleden en partij genoten die een beroep op hem doen ontkracht. aan te blijven. Deze kan ik echter nu niet zetten, omdat de beweringen vanuit de ano nimiteit worden gedaan". Schaefer vraagt de actievoerders om de naam van een van hen bekend te maken, zodat hun beweringen open lijk via de rechter kunnen worden gangbare consulaire en juridische bij stand De twee Nederlanders werden aan vankelijk aangezien voor huurlingen of contrarevolutionairen, vooral toen bleek dat zij in 1967 in Suriname gelegerd waren geweest als militairen van de TRIS de Troepenmacht in Suriname Volgens de hoofdredactie van De Telegraaf was Van der Kreeke op vakantie in Frans-Guyana. waar hij verschillende vrienden heeft. Hij zou niet aan zijn krant hebben mede gedeeld dat hij plannen had om naar Suriname te gaan om daar als journa list werkzaam te zijn (ADVERTENTIE Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Andijvie, kilo Ét) Hele kip, kilow« 7r25 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. albert heijn Felle strijd De strijd in Beiroet is weer opgelaaid Bij hevige beschie tingen verloren twee Ameri kaanse mariniers van de in ternationale vredesmacht het leven. (PAGINA 3) Order De Koninklijke Maatschappij De Schelde in Vlissingen kan binnenkort een Canadese or der van ongeveer 45 miljoen gulden tegemoet zien. Het be treft de levering van tandwiel overbrengingen voor zes mari neschepen. (PAGINA 9) Toekan Strenge controle, geduld en een portie geluk vormen hel geheim van het succes van de Middelburger Piel van Dam me Hij slaagde er in een Toco Toekan te kweken, een unieke prestatie (PAGINA 9) Schapen Over twaalf jaar moeten in Het Verdronken Land van Saeflinge 1200 schapen, ver deeld over twee kuddes, rond lopen. Dat is althans het stre ven van de beheerder van het gebied-, de stichting Het Zeeuwse Landschap (PAGINA 9) Radio en televisie, kunst: 2. Binnen- en buitenland: 3 en 5. Opinie, achtergrond: 4. Financien, economie: 7. Provincie: 9, 11 en 13. Sport: 15. Medianota - T~\e medianota van minls- "VjJLl -1—ter Brinkman, waarvan I in de afgelopen maanden ■■H meer versies zijn uitgelekt dan het stuk hoofdstukken telt, is eindelijk uit. De mediawereld weet na bijna een jaar, waar zij met deze minister aan toe is. De bewinds man is. zoals hij ruiterlijk erkent, niet kunnen ontkomen aan compromis oplossingen, hetgeen gezien de sa menstelling van het kabinet nauwe lijks verwondering mag wekken. CDA en WD denken op een aantal essen tiële punten totaal verschillend over het mediabeleid, zodat het samenstel len van een nota, die min of meer recht doet aan alle opvattingen veel heeft gevraagd van de inventiviteit en creativiteit van deze bewindsman. De proefballons, die dit vooijaar en deze zomer werden opgelaten in de vorm van het laten uitlekken van de nota- in-concept er is sprake van liefst veertien versies hebben in elk geval hun werk gedaan. Het eindresultaat heeft, aldus minister Brinkman bij de presentatie van zijn nota, de instem ming van het kabinet. Dit alles geeft een duidelijke politieke kleuring aan de medianota. Afgaande op de eerste reacties zien de grote politieke partij en nogal wat positieve punten, al aarzelen zij evenmin om tegelijkertijd de negatieve aspecten te signaleren. Bij een eerste beoordeling lijkt Brink mans nota het produkt van een ver nuftig compromis. Belangentegen stellingen onder één noemer brengen, vereist nu eenmaal voorzichtig en moeizaam manoeuvreren en vraagt van de partners een open opstelling. Als vervolgens over het eindresultaat de positieve reacties overheersen, is naar de politiek toe geredeneerd een goed stuk werk geleverd. In dit opzicht kan Brinkman tevreden zijn. De bewindsman geeft er in zijn stuk blyk van geen verlengstuk te zijn van de machtige Hilversum-lobby, die alles wat maar enigszins naar televisie zweemt wil monopoliseren. Voor de programmamakers in het Gooi is het scherm heilig. Het is uitsluitend aan hen voorbehouden. Tot nu toe is die opvatting in Haagse kringen nooit tegengesproken. Met name in de me diawereld buiten de zendgemachtig den werd het beleid van de regering te dien aanzien één grote protectie van Hilversum gevonden. Brinkman neemt duidelijk afstand van die op vatting. Weliswaar tornt hij niet aan de verworvenheden van het huidig stelsel, maar de individueel gerichte Abonnee-televisie één van de nieu we en interessante elektronische ont wikkelingen in medialand wordt een aangelegenheid voor het bedrijfs leven. Dat betekent, dat anderen dan de omroep toegang krijgen tot het scherm. Het tv-scherm is niet langer meer een magisch kastje, alleen voor behouden aan Hilversum, maar ge woon een alledaags gebruiksinstru- ment, waarvan ook derden in de visie van minister Brinkman het be drijfsleven gebruik kunnen maken. Eindelijk de erkenning, dat het scherm in principe niet verschilt van papier bij het overbrengen van beeld. Hoezeer Hilversum hecht aan zijn exclusieve positie van 'tv-bezitter' bleek gisteravond uit de reactie van Brandpuntpresentator Langebent. De arme consument zal het allemaal moeten betalen en dat terwijl Abon nee-tv niets te bieden heeft, dat de omroep niet kan brengen. Ramme lend met een flinke geldbuidel zal het bedrijfsleven alle fraaie films en be langrijke sportprogramma's voor de neus van onze nationale omroep weg kopen, voorspelde de KRO-Brand- punt-presentator. Om tranen van in de ogen te krijgen. De werkelijkheid is, dat een niet door Hilversum gecon troleerde Abonnee-tv in bepaalde op zichten een concurrent is voor de omroepen. Van concurrentie hebben ze in het Hilversumse nog nooit ge hoord. Abonnee-tv houdt in, dat de consument zijn eigen programma kiest op het tijdstip dat hem het beste uitkomt. Hilversum zal er aan moeten wennen, dat ook anderen het scherm kunnen vullen. En naar mag worden aangenomen tot tevredenheid van de consument. Die maakt immers zelf uit wat hij wil zien Of zouden ze in Hilversum denken, dat ons land is bevolkt met onmondige lieden? Ge zien de reacties zou je het haast denken. Tal van onderwerpen komen aan de orde in de medianota van minister Brinkman. Voor Zeeland is met onbe langrijk de passage over de regionale omroepen. Toewijzing van zendtijd wil de minister overlaten aan provin ciale staten, die zullen moeten uitma ken welke 'representatieve sociaal- culturele instelling' er voor in aanmer king komt Het is jammer, dat de bewindsman geen nadere criteria aan geeft De vraag is of een regionale omroep nu een stap naderbij is geko men'' Wie naar het kostenplaatje kijkt moet het ergste vrezen. Ook al zal het rijk in dunbevolkte provincies bij springen, zoals de medianota het om schrijft, dan nog stuit iedere regionale voorvechter op het gegeven, dat dit kabinet geen prioriteit geeft aan re gionale omroep Vanwege de kosten, is er aan toegevoegd. Ook lokale omroep het gemeentebestuur wijst hier de 'representatieve instelling' aan moet eigen middelen zien te vinden Voorlopig blijven er nog heel wat vragen open Dat neemt echter niet weg, dat de langverwachte me dianota een aantal belangrijke lijnen naar de toekomst legt. Brinkman heeft de fundamenten voor een nieuw mediabeleid gelegd. Het woord is nu aan het parlement Dim

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1