ussen waarschuwen hockeywereld nu al J_^L l N Feyenoord maar kwartier werkelijk actief: 5-2 Beer van De Meer imponeert niet als Bolle van Zwolle PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT NEDERLANDERS EUROPEES KAMPIOEN MAAR' Hockeyzege Australië v- kJir'.v" MAANDAG 29 AUGUSTUS 1983 PAGINA 9 AMSTELVEEN (SPD) Even na Mare Schaeffers beslissende strafslag keken Wim en Gijs TER an Heumen elkaar een fractie van een seconde begrijpend aan. De stevige handdruk ber ietekende meer dan woorden konden zeggen. De jonge Van Heumen wist als coach van het lamesteam wat er in zijn vader omging. Acht jaar heeft Wim op het eerste grote succes ;ewacht en op het moment dat hij zich had overgegeven, sleepten zijn hockeyers er in de inale tegen Rusland eerst een gelijk spel uit om daarna via een serie zenuwslopende itrafslagen de Europese titel op te eisen. tel tuut )e als spoetniks aan het hockeyfirma- aent omhoog geschoten Russen ïochten aan hun zilveren medaille de retenschap koppelen dat ze op het lerde Europese titeltoemooi het bes- hadden gepresteerd, maar dat in Amstelveen niet meer opleverde dan en waarschuwing voor de volgend Los Angeles verzamelde mon- liale concurrentie. ledérland was in de groepswedstrijd Fil gewaarschuwd voor de Russen, kon nde eindstrijd slechts vechtend over- ilnd blijven en toen met hangen cn rurgen bij 2—2 een verlenging was ifgedwongen dreigde het bij 34 als- log fout te gaan. Bij 4—4 moest een «bevredigend slot aan het boeiende juel gebreid worden. Dat de vijf aan- Nederlanders daarin meer ledreven waren, was geen toeval. ids 1975 probeert bondscoach Wim ran Heumen alle geheimen in het hockeyspel te ontrafelen. Hij heeft oog steeds een zeer grote invloed op iajie ontwikkeling van het spel. Hij echt nieuwe vormen, die snel door ïach mderen werden gecopieerd Hij heeft atserjoor de jaren heen in vele landen vai mtwikkelingswerk gedaan Ook in de iwjet-Unie. In de vriendelijke ge- rhol|irongen coach Eduard Airikh had hij meedenker, die zijn tijd uitste lend gebruikte. Airikh troefde Van Heumen in de eerste rechtstreekse onfrontatie via een nieuwe strafcor- ler af. Ties Kruise had één dag nodig im het antwoord te geven, maar itgerekend op het moment dat zijn aanwezigheid het meest was vereist, lakte de aanvoerder geblesseerd in de enkel af. subliem hockey, wij misten drie be langrijke pionnen en toen we in de verlenging met 43 achter kwamen, heb ik me bij de nederlaag neergelegd. Dat uitgerekend Tim Steens als beste speler van het toernooi ons in de race hield, was zo n enorme opkikker dat ik niet meer bang was toen het uit draaide op strafslagen Die konden we niet verliezen", aldus Van Heumen. De reden is simpel. Na iedere training organiseerde hij een strafslagwed- strijd. Wie miste, viel af. Vier weken onderwierpen de spelers zich aan de opdracht. Snel bleek, dat Jenmskens, Kruize en Van 't Hek tot de finalisten behoorden. De eerste twee keken ge blesseerd toe. Van 't Hek viel af omdat hij in de wedstrijd vanaf 6.70 m had gefaald en in zijn spoor een emotio neel geknakte Maarten van Grimber gen mee had gesleurd. De 23-jarige Hagenaar is bij zijn club, Klein Zwit serland, de vaste man, Van 't Hek bij technicus lts minuten bewandelde Nederland «et zijn basis-elf de weg naar de ürste, zo fel begeerde Europese titel! Fan Heumen had elf man staan, maar rist dat zijn wens-elf uit andere amen was opgebouwd. In zijn con- tept past de Tilburger Jan Carel lenniskens, de flegmatieke techni cs. Die lijkt echter voor pech te zijn n de leboren, want na het eerste duel egen de Russen functioneerde zijn ols niet meer en aangezien Roderik Bouwman, 's wereld meest gevreesde lus centrumspits, tobde met een opstan dige dijbeenspier, zag Van Heumen rijn vijfde coup (Montreal '76, Argen- aat&tjnië '78, Hannover '78, Moskou '80) mislukken. Tegen de achtergrond van het succes dat zoon Gijs met de damesploeg onlangs in Maleisië be haalde, een geestelijke kwelling van de eerste orde. "Eigenlijk ging alles fout wat er maar fout kon gaan. De Russen speelden kan Faalangst Coach Wim van Heumen en Tom van 't Hék delen hun vreugde over het Europees kampioenschap KOEALA LOEMPOER (RTR) Het Australische heren hockeyteam heeft londag het vijflandentoernooi in Koeala Loempoer gewonnen. In de wedstrijd tegen Pakistan zorgde Ter ry Walsh in de achttiende minuut oor 1-0, een stand die tot het einde ot op het scorebord bleef staan. In het duel om de derde plaats versloeg ;e, India Maleisië met 5-0. Nieuw-Zee- land werd vijfde. AMSTELVEEN (ANP) Hockey in cijfers: Nederland - Sowjet Unie 4-4 (1-1, 2-2), Nederland wint na strafbal- len. 11 Bouwman 1-0, 17 Zagarodnev 1-1, 54 Sigangirov 1-2 (strafbal), 65 Doyer 2-2, 72 Jan-Hidde Kruize 3-2, 73 Misjoernov 3-3 (strafcorner), 76 Mis- joernov 3-4 (strafcorner), 91 Steens 4-4. Toeschouwers: 8000 (uitver kocht). Scheidsrechters: Renaud (Fra.), Stelter (WD1.). Strafballen verloop: Nederland: Doyer 1-0. Van Grimbergen 2-0. Van der Have 3-1. Schaeffers 4-1. Van Asbeck 4-2, Doyer 5-2, Van Grimber gen 5-3, Van der Have 6-4. Schaeffers 7-4, Van Asbeck 8-5 Sowjet-Unie: Sigangirov 1-0. Plesjakov 2-1, Zaga rodnev 3-1, Arjapedjan 4-2. Deboetat- kov 4-2, Sigangirov 5-3, Plesjakaov 5-4, Zagarodnev 6-4, Arjapedjan 7-5. Deboetatkov 8-6. Opstellingen Nederland Hermans. Van der Have Steens. Van Asbeck en Pienk Doyer, Ties Kruize (12 Jan Hidde Kruize) en Diepeveen, Van Grimbergen, Bouwman (71 Den Hartog) en Van 't Hek Sowjet-Unie Valeri Plesjakov. Deboetat kov, Arjapedjan, valeri Beljakov I (96 Anta- kov) en Sigangirov. Sergei Plesjakaov, Za garodnev en Valeri Beljakaov II. Gontsja- rov (45 Misjoernov), Klevtsov en Mitsjepoe- renko. Derde plaats West-Duitsland is op de derde plaats geëindigd. Zondagmiddag werd Uitslagen Tim Steens de beste speler AMSTELVEEN (SPD) Na een internationaal hockey- toernooi worden altijd diver se onderscheidingen uitge reikt. Na het vierde Europese kampioenschap in Amstel veen kon de Spanjaard Maria no Bordas zich laten uitroe pen tot topscorer. Hij scoorde 13 doelpunten, waarvan ne gen tegen het zwakke Oosten rijk. De internationale sport pers was van mening dat de Rus Vladimir Plesjakov de beste keeper was en de 27- jarige Tim Steens, die zondag zijn 150e wedstrijd voor Oran je speelde, de cup voor de beste speler verdiende. Tim Steens, die in de verlen ging Nederlands, vierde doel punt scoorde, waardoor straf slagen de beslissing moesten brengen, zuchtte: ,,Ik heb sinds 1976 150 keer voor in Orapje moeten spelen om mijn eerste gouden medaille te win nen. Wat dat betreft heeft Mark Scheffers het met zes interlands beter bekeken". i, ..""V iW it (MINI ïitt riMH 44 mmr^+ •ai imm utm II if. mmm N t sm** It jrm m Kampong Hij kreeg het vertrouwen van Van Heumen, faalde, en miste het zelfvertrouwen toen na 100 minuten de beslissing moest worden gefor ceerd. „Ik heb er de afgelopen competitie niet één gemist", wist Van 't Hek. „Toen het fout ging. wilde ik later ook, niet meer. Toen hoorde ik dat Mare Schaeffers het wel aandurfde. Ik heb grote bewondering voor hem. Hij had geen seconde gespeeld". De vlak voor de Europese kampioen schappen aan de selectie toegevoeg de verdediger bleef nuchter: „Ik heb buiten het stadion even snel geoe fend. Ik heb internationaal dan wel geen ervaring, maar het houdt in dat die Russen van mij ook niets wisten. Het enige waaraan ik dacht was: als ik mis, krijgt mijn moeder een hart stilstand. Dus mocht ik niet falen". De faalangst weerspiegelde zich in de gehele finale. Tien jaar geleden boek te Nederland het laatste aanspreken de succes, toen in hetzelfde Wagener stadion de wereldtitel op India werd veroverd Ook toen via strafslagen. De druk om de jarenlang door iedereen geuite waardering voor het schitte rende optreden nu ook eens in klin kende munt uit te drukken, lag als een loden last op de schouders. Toen Ties Kruize snel wegviel, dreigde een chaos, die de naar het middenveld gehaalde Ton van 't Hek niet kon oplossen „De omschakeling kostte tijd en toen ik de strafslag miste, voelde ik mij even rot. Ik kreeg echter geen gele genheid er lang bij stil te staan. Ik denk dat we uiteindelijk zo ver zijn gekomen door een fantastische vech tersmentaliteit. Iedereen was bereid tot op de bodem te gaan en het is wel eens anders geweest. Ik weet zeker dat we elkaar recht in de ogen had den kunnen kijken als we verloren hadden". „Wie realist is, zal moeten toegeven dat we op dit toernooi de nodige mazzel hebben gehad", meende Cees Jan Diepeveen. die na zijn honderdste interland triomfantelijk met de Cup rondging ..Daar staat tegenover dat we door de jaren heen fantastisch presteerden, maar altijd net naast het goud grepen. Nu wonnen we. hoewel we met goed speelden, maar wie weet dat volgende week nog. Dan spreken alleen de cijfers en die zeggen dat wij Europees kampioen zijn" „Een beetje weinig werk gehad, spelen ..Volgend jaar willen we een geen kans te excelleren", klonk het plaatsje bij de eerste vijf blikte uit de mond van Schrijvers, die Schrijvers ver vooruit Verdedigend snel zijn troost vond in een ijskoud zal er dan nog wel iets moeten glas whiskey en het fijne gevoel dat veranderen, want de defensie werd Zwolse doelpunten van Peter van door Klaas Drost maar matig ge- der Hengst en Gerrit Visscher voor leid. Vooral ex-Ajacied Jan Wegge- een redelijke eindscore (42) zorg- laar werd daarvan het slachtoffer den. „We hebben het spel meer Hij werd door Jesper Olsen keer op gemaakt dan Ajax, we hebben lef keer voorbij gedribbeld en de Deen getoond, voor speclakel zorgen dat kon dan ongehinderd opstomen is ons streven", zei Schrijvers. omdat de rugdekking van Drost mers vier treffers produceerden. Wisselvallig Spanje voor 8000 toeschouw 3-1 (1-0) verslagen. West-Duitsland - Spanje 3-1 il-Oi. 24 Schmidt-Opper 1-0 38 Krull 2-0, 57 De Paz (strafbal) 2-1, 64 Fischer 3-1 Scheidsrech ters Nienhaus (Ned en Kendrick (Ier De uitslagen waren verder om de vijfde plaats. Engeland - Frankrijk 3-0 (2-0). om de zevende plaats: Schotland - België 2-0 (1-0). om de negende plaats Polen - Ierland 2-0 <2-0), om de elfde plaats Oostenrijk - Wales 1-0 <0-01. Eindstand 1 Nederland 2 Sowjet-Unie. 3 West-Duitsland 4 Spanje. 5 Engeland 6 Frankrijk 7 Schotland. 8 Belgie. 9 Polen. 10 Ierland. 11 Oostenrijk, 12 Wales. ROTTERDAM (ANP) Slechts in het eerste kwartier van dc tweede helft heeft Feyenoord het publiek aan zich kunnen verplichten. Dc formatie, die in de eerste 45 minuten moeizaam cn ongeïnspireerd over het veld ging. zette Fortuna S toen in een tijdsbestek van acht minuten op een achterstand van 4-1. De Limburgers waren verslagen en Feyenoord drong daarna niet meer aan. Een kwartier voor het einde liet Thijs Libregts Cruijff, die zaterdag tijdens de training door een val een pijnlijke hals had opgelopen, naar de kleedkamer gaan Feyenoord moet nog duidelijk aan Cruijff wennen al dient te worden gezegd dat de beroemdste voetballer van Nederland in de eerste helft geen indruk kon maken. Het felle Fortuna nam in de 21e minuut de leiding uit een vrije trap van Smeets, die dc bal over het muurtje, bekwaam naar de linker bovenhoek stuurde. Feye- Marco van Basten springt over Piet Schrijvers heen om voor Ajax 4-1 te scoren AMSTERDAM (SPD) De heldenrol was toebedacht aan Piet Schrij- ken. Individueel hooggeschoolde vers. De 36-jarige keerde gistermiddag als doelman van PEC Zwolle krachten waarmee Aad de Mos aan terug in de Meer en gezien de vorm cn de niet weg te cijferen sentimenten het bouwen is. Vijf punten uit drie werd hij in staat geacht het onervaren Ajax in zijn derde competitiewed- wedstrijden, tien doelpunten voor strijd af te stoppen. De door Rijvers weer aan de borst gedrukte en drie tegen, cijfers die aantonen internationale doelman wilde het ongelijk bewijzen van de blazers op de dat hij op de goede weg is. De tribune, die hem waardeerden vanwege zijn kwaliteiten tussen de palen, werkelijke waarde van de ploeg maar dat weerhield hen niet hem als een lastig en zeurderig baasje af te moet bewezen als sterkere oppo- danken. De heldenrol van Piet: na negen minuten door Peter Boeve nenten in competitie en Europa gepasseerd, Marco van Basten maakte na rust alleen voor hem geen fout, Cup aan de deur kloppen. Defensief zijn maatje Dick Schoenaker gaf hem het nakijken en een formidabele is het wisselvallig. Tegen PEC liep lob van Gerald Vanenburg gaf het spel met de „bolle van Zwolle" in de het de eerste helft goed, maar nadat hoofdrol een dramatische ontwikkeling. Daartussen slechts een spaar- zaam moment waarin de voormalige Ajacied zich kon onderscheiden. Peter van der Hengst een beoorde lingsfout van Ronald Koeman af strafte. sloop de angst de ploeg binnen. Chaos troef Dat gebeurde eerder ook al in de uitwedstrijd tegen FC Utrecht. „We hebben geen lengte in de de fensie, we voetballen met een mid denvelder op de liberoplaats, we hebben nog tijd nodig, ik ben pas twee maanden met deze ploeg aan het bouwen", verklaarde Aad de Mos die onzekerheid. Winstpunten zijn toch ook wel ontbrak Schrijvers schreeuwde zichtbaar De lange pass bijvoor- zïch in de defensie schor maar kon beeld van libero Ronald Koeman niet voorkomen dat de Amsterdam- die steeds vaker op de millimeter nauwkeurig aankomen En ook het spel van Marco van Basten in de punt van de aanval. De vergelijking met de bij PEC zwak presterende Kees van Kooten viel gisteren in zijn voordeel uit, het. debuut van de Alles of niets Lef dat toonde PEC. Niet wegge- speeld worden was in de voorgaan de jaren de doelstelling als in de Meer tegen Ajax aangetreden t moest worden. „Wij waren hier ge- Zo'n as Schrijvers-Rep (hij viel te- i komen voor zeker één punt", ont- gen)-Van Kooten is ln de Ajax- I hulde Piet Schrijvers en dat die formatie maar moeilijk te ontdek- Utrechter'in Oranje lijkt nabij. 1 uitspraak geen bluf was bewees Cor Brom bij een 2—1 -achterstand en nog twintig minuten te voetballen Hij zette een vierde aanvaller in en gelaste de defensie een tegen een te spelen. De gok viel verkeerd uit, want acht minuten na de tactische omzetting besliste Dick Schoena ker het duel definitief in Amster dams voordeel nadat hij door Ge- i raid Vanenburg alleen voor de PEC- doelman gebracht werd. „Wat konden we anders" onder steunde Piet Schrijvers de alles-of- niets-gok van Cor Brom. „Aad de Mos stuurde zijn mannen steeds verder terug, hij was bang. De (EN bs.'IZë gelijkmaker zat in de lucht, dan moet je iets doen. Wacht je af dan gaat Ajax de bal op eigen helft rondspelen en dan zien de mensen niets meer". De 10.000 toeschouwers waren toch al niet verwend in de Meer waar de i afgeslankte landskampioen en run- ner-up PEC voor te weinig specta culaire momenten voor de doelen zorgden PEC heeft zich versterkt met Kees van Kooten. Piet Schrij vers en Johny Rep, de as van de ploeg die zich voorgenomen heeft Mario Reen (links) lobt de bal over doelman Nico Hansen van Fortuna en dit jaar geen degradatievoetbal te brengt de stand op 5-2 voor Feyenoord. noord schrok duidelijk maar kon zich in de rommelige wedstrijd, waarin scheidsrechter Draaisma aanvan kelijk te veel toeliet en daarna drie maal het geel trok. niet herstellen. In de blessuretijd van de eerste helft bracht Hoekstra na goed aangeven van Gullit de gelijkmaker. Daarna kwam het kwartier waarin Feyenoord blijk gaf echt wel te kunnen voetballen en dat bekroonde met treffers van Jeliazkov. Vermeulen en Gullit Smeets had de wedstrijd nog wat spanning kunnen geven wanneer hij alleen voor Hiele een hoekschop niet met het hoofd had gemist en Hoekstra stond even later ln de baan vanm het schot van de lange Limburgse spits. Kort nadat de voor Cruijff ingevallen Been de paal had geraakt schoot Smeets wel raak. Drie minuten later herstelde Been het verschil van drie treffers door Hanssen met een listige lob te passeren 5-2 De gele kaarten waren voor Nielsen (zijn derdei, Suvrijn en Eleveld. de laatste twee van Fortuna.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 9