ll PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Zware druk op Begin om aan te blijven Kapers dreigen Franse Boeing op te blazen mm Ballon Greenpeace in Oost-Duitsland 2 VA AANKONDIGING AFTREDEN {VI): verhaal „Der Spiegel 5 over C laus is nonsens m 'L Kruis-kernkoppen zouden al in Engeland zijn Meer zon n d 2i eïla Droog en vooral in het noordoosten van het land perioden met zon. Mid- dagtemperatuur ongeveer 21 graden. Overwegend matige noordoosten wind, kracht 4 !6e jaargang no. 201 aandag 29 augustus 1983 Computerservice BV (i.o.) Gildeweg 19, 4383 NH Vlissingen, telefoon 01184-18357. Dealer Tulip System I computers. CH1PHOL IANPi Op de luchthaven Schiphol is zaterdagavond een DC-S d°a ingekomen van de nationale luchtvaartmaatschappij van Zimbabwe, A/fret ir, geladen met veertig baby-olifantjes De dieren zijn bestemd voor Ierentuinen in Europa. manager van het bedrijf dat het transport verzorgd heeft, A.J.H. van der k» »rt. zei zondag dat het waarschijnlijk het grootste olifantentransport in de geschiedenis is geweest. De olifanten zijn gevangen wegens de grote droogte in Zimbabwe, waardoor ze onvoldoende voedsel kunnen vinden. „Zwart-wit gesteld heeft de regering in Zimbabwe de keus tussen afschieten en vangen en verkopen", aldus Van der Poort. Dertig olifantjes zijn met vrachtwagens naar Duitsland vervoerd, de overige tien zijn naar een Nederlandse handelaar gegaan. Volgens Van der Poort gaalg een aantal van hen wellicht door naar Tokio. ottf iblSlERUZALEM (REUTER/DPA/AFP) Premier Menachim Begin van Israël heeft zondag angekondigd dat hij wil aftreden. Op aandringen van zijn ministers stemde Begin er mee in 2 en definitief besluit uit te stellen tot vandaag, zo hebben Israëlische ministers gezegd. Begin geloofde geen ontslagbrief aan president Herzog te zullen overhandigen, voordat hij Ae ranmorgen een vergadering heeft gehad met de leden van zijn coalitie. lice-premier Levy zei dat hij zijn best Volgens de radio heeft Begin, die heid aangevoerd als reden voor zim doen Begin te overreden aan te suikerziekte heeft en twee hartaanval- besluit af te treden. Volgens de woord- iijven. „Het is nog te vroeg om van len heeft gehad, zün slechte gezond- voerder van de premier had zijn ge- definitief besluit te spreken", al- Levy. andere coalitie-leiders sloten zich ii] de woorden van Levy aan. Maar de ünister van onderwijs. Zevulün lammar, zei dat Begin vastbesloten jkt op te stappen. Volkomen onver- iht deelde Begin zondag tijdens kabinetsberaad mee dat hij „om soonlijke redenen" af wil treden, e ministers hadden al twee uur trgaderd, toen Begin opeens met zijn lededeling kwam, die insloeg als een 'den Dm. „Iedereen was volkomen van -• p stuk, minutenlang werd er geen ,a? oord gezegd", aldus iemand die bij it beraad was. Volgens minister Taimer hebben de ministers er bij Ssin op aangedrongen^terug te ko- an van zijn besluit. Begin hoorde Wider iets te zeggen de stroom van tnorden van zijn ministers aan. Tot verklaarde hij: „Ik zal er over lenken, maar ik kan mets belo- ensl ■S depressie Premier Begin, die zes jaar aan icht is, was de laatste tijd gedepri- neerd. Hij is nog niet over de dood een van zijn vrouw, die verleden lar is overleden en ook het grote untal slachtoffers onder de Israëli- iche soldaten in Libanon, kan hij Doeilijk verwerken. Menachem Begin verlaat het gebouw waar hij zijn ministers zojuist heeft ingelicht over zijn voornemen om af te treden. Van toen hij in het kabinet vertelde dat van plan is af te treden, zei hij dat zich niet goed voelde. „Ik heb niet :et gevoel dat ik functioneer, zoals kuJ^n man met mijn verantwoordelijk heden zou moeten functioneren", zo citeerde de Israëlische radio hem, ordit geor >?oir. "ONN Het met spanning afge- wachle artikel over het Nederlands ningshuis in het Westduitse week- id Der Spiegel blijkt geen serieuze aieuwsfeiten te bevatten. Vorig week rag het weekblad van publicatie af omdat het verhaal eerst nog door juristen zou moeten worden gelezen. Het afgelopen weekeinde viel te be- 1/1 slissing het verhaal in het nummer van deze week te plaatsen. Onder andere op basis van de op iianden zijnde publicatie in de Duitse een „geruchtmakend" ver taal over koningin Beatrix en prins Claus stelde het kamerlid Janmaat 'Centrumpartij) minister Lubbers be gin vorige week vragen. In zijn ant woord weigerde de premier in te gaan op „roddels" over het koningshuis. r hoofddirecteur mr- M van der Voet Bo," van de Rijks Voorlichtings Dienst °rischrijft het Spiegel-artikel dat van daag verschijnt als „volstrekte non- Hij zegt dat het verhaal zich in -vu ®*ets onderscheidt van de bekende i' boulevardbladen. „Het is allemaal zo ,ver' slap. Niets is er gecheckt, geen enkel lelt geverifieerd". Als voorbeeld noemt mr. Van der Voet de bewering van Der Spiegel dat prins Claus een huis zou willen kopen in Driburg om zich daar te vestigen. ..Onzin", aldus de voorlichter, „daar is geen sprake van Misschien dat de Prins nog wel eens naar die plaats tot1 gaat, maar niet om er te wonen", larqt Het valt mr. Van der Voet erg tegen ns Ijdat een als serieus bekend staat blad ,»ls Der Spiegel niet één keer bij de n. B Rijks Voorlichtings Dienst is komen Informeren of bepaalde gegevens al dan niet juist zouden zijn. oor® itle* WEST-BERLIJN (AFP/ANP) Oost-Duitsland heeft zondagmiddag twee ballonvaarders van de milieuorganisatie Greenpeace na enige uren verhoor uitgewezen naar West-Berlijn. De ballon bleef achter. De twee, een Bnt en een Westduitser, waren mei hun hele-luchtballon Trinity vanuit West- over Oost-Berlijn gevlogen eii geland op OÖstduits grondge bied. zij wilden het 'militaire luchtruim boven Berlijn voor een paar uur veranderen in een vredeszone'. zoals een hunner zei. De autoriteiten waren gewaarschuwd. Doel van de 'bezetting van het luchtruim boven Berlijn' was aandacht vragen voor de noodzaak van stopzetting van kernproeven en het sluiten van een algeheel kernstopverdrag Onder de mand van de ballon zat een spandoek met de tekst vrede, stop kemproeven'. Mosseldag De 35.000 bezoekers van de Mosseldng in Yerseke heten zich de schelpdieren goed smaken Zij i-erorberden sa men acht ton mosselen (PAGINA 5) Bolle van Zwolle De 'Beer van De Meer',anders gezegd Pietje Schrijvers, wordt tegenwoordig 'Bolle van Zwolle' genoemd. Met PEC- Zwolle trad hij gisteren aan tegen zijn oude club Ajax. (PAGINA 9) Wereldrecords In Keulen verrastten gisteren twee atleten met een wereldre cord. De Amerikaan Sydney Maree was op de 1500 meter ruim een halve seconde sneller dan Steve Ovett driejaar gele den in Koblenz Maree liep 3 31 24 De jeugdige Fransman Pierre Quinon wipte met de polstok over 5.82 meter Een centimeier hoger dan het re cord van de Rus Poljakov (PAGINA 12) Radio en televisie: 2 Binnen- en buitenland: 3 Provincie: 5 en 7 Sport: 9, 10,11, 12.13 en 14 x r» -é zondheid er echter niets mee te ma ken. Volgens de Israëlische wet moet een premier zijn ontslag schriftelijk indie nen bij de president. Treedt een pre mier af, dan betekent dat automa tisch dat het hele kabinet moet aftre den President Herzog kan dan een formateur benoemen die een nieuwe regering moet vormen. Het aftreden betekent niet dat er ook automatisch nieuwe verkiezingen gehouden moe ten worden. Alleen als het parlement zichzelf ontbindt, moeten er nieuwe verkiezingen uitgeschreven worden. Aanhangers van het Likoed-blok van Begin kwamen zondag bijeen voor het huis van de premier om er bij hem op aan te dringen aan te blijven. Ook trokken talloze mensen naar Begins kantoor. Zij hadden spandoeken bij zich waarop ze Begin vroegen met af te treden. In alle steden in het land worden handtekeningen verzameld om Begin te bewegen premier te blij ven, zo meldde de Israëlische radio De leiding van de sociaaldemocrati sche arbeiderspartij, die in de oppo sitie is. besloot zondag in een specia le vergadering nog geen reacties te geven. Zij wilde wachten totdat Be gin vandaag ook daadwerkelijk zijn ontslagbrief aan de president over handigt. Een parlementslid van de arbeiderspartij. Yossie Sarid. gaf wel al een reactie. Hij zei dal het aftreden van Begin vroeger of later onvermij delijk is, omdat hij het land in een rampzalige situatie heeft gebracht door de oorlog in Libanon. AMSTELVEEN <ANP> Zelden was er zo n zenuwslopende hockeyfinale te beleven als gistermiddag in Amstelveen, waar Nederland en de Sowjet-Unie streden om het Europees kampioenschap. Na de gewone speeltijd was het nog altijd gelijk <2-2 en zelfs de tweemaal vijftien minuten verlenging bracht geen uitkomst i4-4). Bij het nemen van strafballen Uien aan elke kantj was Nederland de zenuwen het best meester Pas toen greep de formatie van coach Wim van Heumen de Europese titel. Op de foto pronkt Ties Kruize met de beker terwijl de Russen (links onder) applaudisren. Al vroeg in de wedstrijd viel Kruize uit met een blessure en dat was een zware slag voor de tenslotte toch zegevierende Nederlanders. (zie pagina 9) TOESTEL MET 17 GIJZELAARS IN TEHERAN TEHERAN (AEP, UPI. DPA, RTR, AP) Vier Arabisch sprekende mannen die zaterdag een Boeing "27 van Air-France hebben gekaapt en gistermiddag in de Iraanse stad Teheran zijn geland met aan boord nog 17 gijzelaars, eisen van de Franse regering de vrijlating van een aantal Libanezen die in Franse gevangenissen zitten. Daarnaast eisen de kapers dat de militaire hulp aan Irak, Tsjaad en Libanon wordt stop gezet. Indien aan de eisen niet wordt voldaan, zal het toestel lot ontploffing worden gebracht, zo hebben de kapers volgens het Iraanse persbureau Irna laten weten. De kapers stelden een ultimatum van 48 uur. Volgens Irna hebben de kapers zich weigering van Iran het toestel toe te bekendgemaakt als Libanezen. Iran laten werd toch koers gezet naar het wil prcbcrcn de kapers, die gewapend vliegveld. Twee jagers onderschepten zijn met machinegeweren en handgra naten, van gewelddadigheden af te houden. De kampers hadden de ver wachting geuit dat Iran de eisen zou steunen. Het toestel, dat zaterdag middag op weg van Wenen naar Parijs werd gekaaptlandde in eerste instan tie m Geneve. In ruil voor het bijtan ken werden 36 van de 111 inzittenden Bij busongeluk 38 Westduitse scholieren gewond SALON (AP) Een bus met een vrijgelaten Daarop zette het toestel groep Westduitse schoolkinderen is koers naar Athene. Toen het daar niet mocht landen vertrok het naar Tripoli in Libië, maar ook dat land weigerde toestemming. Vervolgens koerste de Boeing richting Italië. Nadat ook Ro me weigerde het toestel toe te laten, werd het in Catania op Sicilië aan de grond gezet wegens brandstofgebrek. Kort na middernacht zondag werd in ruil voor brandstof 64 van de nog 74 aanwezige passagiers vrijgelaten Daarnaast zijn nog zeven beman ningsleden aan boord. Zondagoch tend landde de Boeing om tien voor half zeven in Damascus, maar vertrok al spoedig naar Teheran. Ondanks de zondag op de snelweg tussen Marseil le en Lyon van de weg geraakt en over de kop geslagen, aldus de poli tie. Daarbij zijn 38 Westduitse scho lieren gewond geraakt. Van vier slachtoffers werd de situatie kritiek genoemd. Het ongeluk gebeurde bij Salon. 40 kilometer ten noorden van Marseille De bus had een snelheid van ongeveer 80 kilometer per uur en raakte op het natte wegdek in een slip toen de chauffeur hard moest remmen omdat voor de bus rijdende auto's vanwege een verderop gebeurd ongeval vaart minderden. rond het middaguur de Boeing en escorteerden het verder. In Teheran werd een tolk aan de kapers toegewezen, die hun in het Arabisch gestelde eisen in het Frans kan vertalen. Verder staat er een bus klaar naast het vliegtuig, om zonodig de gijzelaars te vervoeren. Intussen is niet duidelijk hoe het mogelijk is dat de wapens aan boord van de Boeing zijn gekomen. De luchthavenpoiitie van Wenen heeft verklaard dat alle passagiers door 'detectie-poortjes' moeten, waar men op de aanwezigheid van metaal wordt gecontroleerd. De kapers zou den in het bezit van Tunesische pas poorten zijn, maar Tunesié verklaar de zondagavond dat ze vals zouden zijn. De Oostenrijkse minister van binnenlandse zaken Karl Blech zei zondagavond dat de politie heeft vastgesteld dat de vier vliegtickets al op 17 augustus door twee Arabie ren zijn gekocht bij het Air-France kantoor in Wenen. Sehreuders (CPN) verlaat kamer 4 De gekaapte. Boeing landde korte tijd in Genève. waar in ruil voor brandstof een deel van de passagiers werd vrijgelaten. DEN HAAG Het Tweede Kamerlid Gijs Sehreuders (CPN) verlaat het parlement. Hij heeft zijn zetel ter beschikking gesteld vanwege zijn conflict met het CPN-partijbestuur over de door hem gewenste vernieu wing in de partij. Vandaag (maan dag i zal hij dit in een brief aan het partijbestuur kenbaar maken. Hij treedt dan tevens terug als lid van het bestuur. Vorige week heeft het kamerlid in een brief het dagelijks bestuur van zijn partij ter verantwoording geroepen over het werkbezoek van fractievooz- itter Ina Brouwer en Joop Wolff, lid van het dagelijks bestuur. Volgens Sehreuders was het partijbestuur ten onrechte niet gekend in deze reis. Bovendien wees hij er op dat ook in het recente verleden bij conflicten in de partij onverwachte reizen naar de Russische zusterpartij zijn gemaakt Het partijbestuur heeft over de brief van Sehreuders zondag vergaderd zonder een beslissing te nemen Wel is volgens het kamerlid „de indruk ge wekt dat ik mijn kamerzetel misbruik voor het doorvoeren van mijn opvat tingen binnen de CPN" (Van onze correspondent) LONDEN - De eerste kernkoppen voor de kruisraketten die eind dit jaar op de Britse luchtmachtbasis Greenham Common zullen worden gestationeerd, zijn al in Engeland gearriveerd, aldus de zondagskrant The Mail on Sunday. Volgens de krant, die Amerikaanse bronnen citeert, zijn in het diepste geheim een aantal van de kernkoppen van de Verenigde Staten naar Enge land overgebracht Het ministerie van defensie in Londen wilde gisteravond op het bericht geen verder commen taar geven dan dat „het welbekend is dat de raketten voor het eind van het jaar op de basis aanwezig moeten zijn". op ue uasis Greenham Common zul len uiteindelijk 96 kruisraketten wor den geplaatst, waarvan de eerste 16 niet later dan december dit jaar. als tenminste de onderhandelingen in Geneve met de Sowjet-Unie over be perking van het aantal middellange afstandswapens dan geen tastbaar resultaat hebben opgeleverd. Bij de Britse basis is sinds twee jaar een vrouwenvredeskamp gevestigd, dat grote nationale en internationale belangstelling heeft getrokken Om ontregeling van de stationering door deze vrouwen en de invloedrijke ban- de-bombeweging CND te voorkomen, zouden nu al in het geheim onderde len van de raketten worden aange voerd. aldus de door de krant geci teerde bronnen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1