zeeland: \cht ton mosselen stilt honger gasten Yerseke 'n? 'WÊk Molen van Nieuwland opnieuw in gebruik WOSSELDAG TREKT35.000 BEZOEKERS Twee schepen aan de grond :l m f •uitse vrouw ledreigd in Zuidzande MOSSELPERCELEN NODIG Dode en zwaargewonde bij ongeluk Zierikzee PAGINA .5 LUIS Een nog onbekende heeft zondag dertig dozen whisky met een aarde van 8.500 gulden ontvreemd bij de drankenhandel van J, B. aan Grote larkt te Sluis. Twee weken geleden werd bij de drankenhandel een estclling gedaan die dertig dozen whisky, dertig dozen oude jenever en trtig dozen jonge jenever omvatte. neet De drank zou gisteren worden opgehaald Er kwam gisteren een personenauto met een Belgisch kenteken en die laadde dertig dozen whisky in Toen er over betalen werd gesproken, ging de onbekende even naar zijn auto om te kijken of de veren nog vrij zaten. Hij stapte echter in zijn auto en verdween De politie heeft de zaak in onderzoek "iel Tooc l'ERSEKE De Mosseldag Zeeland Presenteert 1983 is naar volle tevredenheid van de ^"betrokkenen verlopen. Zo'n 35.000 bezoekers (voornamelijk toeristen) kwamen opdagen. Iets euro. ninder dan vorig jaar, toen nog 40.000 mensen de mosseldag bezochten. Volgens gemeente lij voorlichter J. van Velzen kon het publiek door het kleinere aantal 'gasten' echter beter norden opgevangen. De mosselen vonden, zoals gebruikelijk, gretig aftrek. Niet minder dan nb*!0.000 porties (8.000 kilogram) verdwenen in de magen van hongerige bezoekers, ■n n! orSanisat°ren. zoals de muziekver- voor de mosselsector. Burgemeester middenstandsvereniging. Het geld imging Mozart uit Yerseke en het H. Boer van Reimerswaal ontving 's bedoeld voor de op te richten stich- lomité 'feest in eigen dorp' spraken morgens 500 gulden van de Yersekse ting promotie Yerseke. ..Yerseke be- ran een geslaagd gebeuren. Het pro- gint steeds meer te leven", vertelde door ?arnma bo°d een scala van activitei- Annnnokrnl/im burgemeester Boer „Steeds meer ster-1® In ochtenciuren was er een a\UIU UpcllgcDl Oh.cfi mensen organiseren activiteiten". Hij iptocht Daarnaast hield de vereni- qROEDE Onbekenden hebben maakte duidelijk dat de stichting de png ter bevordering van de Zeeuwse vrijdag de auto van de familie N uit Yersekse krachten gaat bundelen. Zo risserijbelangen (Zevibel) een reünie stadt-Gerbsen (West-Duitslandi krijgt de stichting naar alle waar opengebroken en een damestas ont- schijnlijkheid de taak volgend jaar de vreemd waarin honderd gulden en mosseldag te organiseren, zeventig Duitse marken zaten. De Naast natuurlek de traditionele mos- darieris) kwamen de auto binnen door selmaaltijd. trad de volksdansgroep de ruit van het linkervoorportier te Scaldis uit Hansweert op. Versierde vermelen. De auto stond geparkeerd mosselkotters hielden een vloot- op de Walendijk te Groede. schouw op de Oosterschelde Verder konden de bezoekers een demonstra tie waterski-races bekijken. Het Drum Fanfare Rode Kruis Korps verzorgde een taptoe. Bovendien was er een braderie in het dorp met verscheidene attracties en oude ambachten. Mu ziek werd ten gehore gebracht door de muziekgezelschappen Mozart. Nut en Uitspanning uit Zonnemaire. The Blue Jeans Big Band en Euphoma uit Goes en het Rode Kruis Korps. Ten slotte maakte de dweilband Arty uit Goes wandelingen door het dorp. Een dansavond sloot het gebeuren af. fflOLEN Zaterdagavond tegen oog water is het Belgische binnen schip 'Poolster' in het Bergse Diep op Ie Oosterschelde aan de grond gelo en. Het schip (1500 ton) was geladen nog net maïs en op weg van Gent naar lergen op Zoom. toordat het voorschip doorschoof op irwe- en ondiepte onder water en het ach e ln >n ik srschip in diep water bleef steken, at het schip in een slechte positie toee sleepboten van Willem Muller 'erneuzen - beide gestationeerd op fooien - waren ter plaatse, maar de aastig begonnen reddingsactie had een succes; het snel vallende water af de bergers geen kans meer. Om de ans op averij zo klein mogelijk te ouden hielden beide schepen de Poolster' de gehele nacht tegen de laat gedrukt Om half zeven zondag- lorgen zagen de 'Cobi M', de 'Fin- de in de loop van de nacht reneens gearriveerde 'Waasland' "e bezoekers loerden zo'n 20.000 porties mosselen opgediend op de ans de 'Poolster' vlot te trekken. Na M°sseldag in Yerseke spectie werd het schip nog begeleid laan de sluizen. Zonder geconsta- Dief gepakt bij verkeerscontrole TERNEUZEN Bij een verkeerscon trole heeft de gemeentepolitie van Terneuzen vrijdagavond de 23-jange S W uit Terneuzen aangehouden. In zijn auto trof de politie een video recorder en een kleuren-tv aan. die de nacht tevoren waren gestolen uit de Scheldeschool. W bekende en werd meegenomen naar het bureau De politie verwacht op korte termijn nog een handlanger van W. op te pakken Propaangas ontsnapt bij lossen tanker TERNEUZEN Aan de Braakman steiger bij Dow Chemical in Terneu zen is zondagmiddag omstreeks half tien een hoeveelheid propaangas ont snapt bij het lossen van de binncn- vaarttankcr Simongas. Tijdens dat karwei bleek het gassys- teem verkeerd aangesloten Direct werd het lossen gestaakt er. voor alle zekerheid de sprinkler-installatie op de steiger in werking gesteld Na enkele minuten was de zaak verhol pen. oust* L JL' ii_ ZIERIKZEE Vier sportduikers van het schip De Pluvier uit Zierikzee hebben zaterdagmiddag een achttiende eeuws anker opgedoken. Ze vonden het antieke gebruiksvoorwerp op een diepte van circa vijftien meter in het Mastgat ter hoogte van Ouwer- kerk en Oosterland in de Oosterschelde. Het gaat om een stokanker, dat zijn naam dankt aan een lange eikenhouten stok (3 meter 201, die aan de bovenkant van het anker is bevestigd. De spanwijdte van de vloeien is 2 meter, terwijl de hoogte van het smeedijzeren anker 2 meter 90 is De vier duikers: Cor Wauben, Rob Bakker. Ane Visser en Joop de Wilde, hebben het stokanker aangeboden aan het Martiem Museum in Zierikzee Waarschijnlijk zal het daar. na conservering, worden opgesteld. Foto. De vier duikers voor het gevonden achttiende eeuivse stokanker. Van links naar rechts Joop de Wilde. Rob Bakker. Arie Visser en Cor Wauben. RESTA URA TIE KOSTTE RUIM HALF MILJOEN ade schade kon het zijn reis voort- Kten. bndagmiddag omstreeks kwart, lier drie kwam op de Westerschelde oor Terneuzen het ongeladen Cy- riotische vrachtschip 'Breeze' in loeilijkheden. Door een felle wind- loot raakte het bijna 10.000 brt me- tnde schip uit de koers. Ie 'Breeze', daardoor niet meer in de md te houden, schoof op de slikken er hoogte van de Oude Veerhaven. Ie 'Zeeland' van Willem Muller was ael ter plaatse en wist de Cyprioot srug te slepen naar het vaarwater, raarna het schip de reis naar Antwer- en voortzette UIDZANDE Mevrouw S. P. uit temlingen (D) is vrijdagavond via en brief met de dood bedreigd. Zij M haar man G. P. kwamen vrijdag- vond thuis bij hun woning aan de Ikkerput te Zuidzande en zagen dat en ruit van de woning was stukge- Ugen. Er was iemand binnen ge feest, maar er werd niets vermist, fel liet de dader een brief achter vaarin mevrouw P. met de dood werd bedreigd. Zaterdagmorgen ontdekte het echt paar dat de voorruit van een van hun luto's met uitwerpselen was be- meurd De technische recherche leeft de zaak in onderzoek. YERSEKE Jarenlang is de vakbekwaamheid binnen de mosselkweek- bedrijven met eigen hand bijgestuurd. Dit was mede een oorzaak van een in het algemeen opgaande lijn in de totale mosselproduktie. In hel huidige tijdsbestek is de grens van dat geruststellende bijsturen evenwel bereikt. Daarom is het nuttig het functioneren van de mossel- kweekpercelen met de moderne beschikbare onderzoekmiddelen te analyseren en de grenzen van de bruikbaarheid meetbaar te maken. Dit stelde drs A. C. Drinkwaard zaterdag tijdens een reünie van de mosselsector in Yerseke. georganiseerd door Zevibel (de vereniging ter bevordering van de Zeeuwse visserijbelangen). Drinkwaard zei dat een en ander cultuurtechnische aard nodig alleen tot stand kan komen met de zijn om de huidige verschillen op de hulp van de kwekers en de in het veld opererende opzieners van de visserijen „Er is reeds een begin van samenspel op gang gekomen", aldus de spreker. „Wij hopen dat een verdere kennisvergaring en kennisuitwisseling in de toekomst mogelijk zal zijn". Voorts maakte Drinkwaard gewag' van de onna tuurlijke verandering van de bruik baarheid van mosselkweekperce- len, die de natuurlijke bruikbaar heid gezelschap gaat houden in het Deltagebied. Door de met de Delta werken gepaard gaande getijde-re ductie. staan de mosselproduktie en het mosselexportmveau op het spel. meende hij. Juist om deze reden krijgt de optimalisering van de mosselcultuur een bijzondere be tekenis, naar, mening van Drink waard. De inleider maakte tevens melding van de groeiende mosselproduktie elders in Europa „Men dient attent te blijven op het vasthouden en uitbreiden van de eigen markt", betoogde hij Drinkwaard vond daarnaast dat vele gegevens van bodemkundige. waterloopkundige mosselpercelen te leren kennen de komende veranderingen als het ware in de peiling te krijgen „Voor wat de mosselcultuur betreft is wetenschappelijk onderzoek met los te zien van de jarenlange prak tijkervaringen waar de mosselkwe kers over beschikken", vertelde Drinkwaard, „De uitdaging voor de toekomst zal zelfs zyn de door de kwekers waargenomen en nog on bekende verschijnselen in een meer exact oorzakelijk verband te plaat sen. Aan de grens van het kunnen zal het in de mosselcultuur moeilijk zijn om het nóg beter te doen" Zaadval Tijdens de bijeenkomst, een onder deel van de Mosscldag Zeeland Presenteert 1983, kon voorzitter J. van den Bos van Zevibel melden dat de kwaliteit van de aangevoer de mosselen in het lopende seizoen 1983-1984 bijzonder goed is. De ver wachtingen van het begin van het jaar zijn volledig bewaarheid vol gens de voorzitter. De aanvoer blijft vergeleken met vorig jaar achter. Dit vanwege de grote zaad- val. met name in de Waddenzee. Na negen weken bedroeg de aanvoer 243.693 mosselton (één mosselton is honderd kilogram) tegenover 300.874 mosselton over dezelfde pe riode van het vorig jaar. De druk op het mosselfonds is daarentegen minder. Kwam er vorig jaar nog 45.338 ton in het fonds terecht, dit jaar was dat slechts 1.854 ton. Een gunstige ontwikkeling, aldus voor zitter Van den Bos. De kwekers zijn bovendien goed te spreken over de prijsvorming De gemiddelde prijs per mosselton be- diaagt momenteel 52.11 gulden Ir. 1982 was dit bedrag bijna 10 gulden lager, namelijk 42,92 gulden per ton Van den Bos betreurde wel de dit jaar ondervonden concurrentie van Duitse zijda Dit is te meer betreu renswaardig als gelet wordt op de kwaliteit van onze mossels opper de de voorzitter Hij sprak verder zijn verontwaardigiing uit over het vervolgingsbeleid van de overheid wat betreft het 'buiten-om varen' langs de Nederlandse kust door mosselvissers. „Dit gehele optreden van de overheid past niet in een tijd. waarin het bedrijfsleven onder meer door een zogenaamd deregulerings- beleid van knellende voorschriften wordt bevrijd". meende Van den Bos. „Het voorschrift is niet doelmatig, omdat de kortste weg van Wadden zee naar Yerseke erdoor verijdeld wordt, terwijl deze bij bepaalde weersgesteldheden niet kan wor den gemist". NIEUW - EN SINT JOOSLAND Met het lichten van 'de vang' waardoor het wiekenkruis in beweging kwam stelde de Middelburgse oud-welhou- der W. P. J. Baars zaterdagmorgen de molen Buiten Verwachting van Nieuwland opnieuw in gebruik. Di rect daarop liet de schooljeugd van het dorp een groot aantal ballonnen op, hetgeen de openstelling een extra kleurrijk en feestelijk lintje gaf. Tijdens een bijeenkomst in het Dorps huis die aan de ingebruikneming vooraf ging, wees oud-wethouder Baars op de waarde die de molen heeft voor Nieuwland Hij ging daarbij zelfs zover dat hij opmerkte, dat het dorp zjjn idenltiteit weer herwonnen heeft met de geheel gerestaureerde wiekendrager De heer Baars ging verder in op de problemen, die over wonnen moesten worden voor het zover was. Zes jaar geleden werd de gemeente eigenaresse na eerdere ver geefse pogingen om de molen in bezit te krijgen Augustus verleden jaar kon eindelijk begonnen worden met het herstel Dat werd mogelijk nadat, zo onthulde de oud-wethouder, in 1980 de toenmalige staatssecretaris Wallis de Vries van CRM tijdens een bezoek aan Middelburg met geld over de brug kwam. De kosten werden toen nog begroot op 275.000 gulden Uiteindelijk heeft het herstel niet minder dan 505.000 gulden gekost Middelburg wist ech ter voor 478.000 gulden aan subsidie binnen te slepen Per saldo kost de molen de gemeente dus 27 mille plus de twintigduizend gulden aankoop- kosten van 1977. Het karwei viel duur uit. doordat het verval veel verder was voortgeschre den dan aanvankelijk werd aangeno men Zo bleek de molen verzakt te zijn en 27 cm uit het lood te staan. Daar kwam nog bij dat inwendig grote vernielingen waren aangericht, on danks het feit dat de toegangsdeur uit voorzorg dichtgemetseld was Na het nodige gemor ging de gemeenteraad akkoord met een extra krediet Pas zaterdag kon de Buiten Verwachting worden geopend, bijna twee jaar na het beging van de werkzaamheden. Extra laat omdat door het natte voor jaar het buitenschilderwerk geruime tijd moest worden uitgesteld. Loco-burgemeester H Gillissen be dankte Monumentenzorg, het provin ciebestuur, het Prins Bemhardfonds en de ANWB voor de bijdragen van die kant in de restauratie. De heer Gillissen stelde dat de politiek wel licht wel eens onduidelijk overkomt bij het publiek door de gebruikte terminologie, maar dat hij het zelf moeilijk had gehad met het Jargon in molenkringen waarbij woorden ge bruikt worden als grondzeiler, fo- kwiek, roeden enzovoorts. Niettemin was hij verheugd over het resultaat van de samenwerking Voor de heer Baars, die als wethouder intensief bij de restauratie betrokken was, had Gillissen het Zeeuwse Molenboek meegebracht Gastenboek Nadat de molen in Nieuwland officieel in gebruik schooljeugd een groot aantal ballonnen op gesteld, liet de A ulofanaat De almanakschrijver van dienst werd het afgelopen weekeinde, bij gebrek aan in spiratie. uit de brand geholpen door een Yerseks gezin Dat gezin heeft een zoontje van bijna twee. dal nu reeds gek is op alles wat met auto's te maken heeft en al uiteenlo pende automerken feilloos uit elkaar kent Als liet gezin on- denceg is dreunt hij de namen van de auto's die hij herkent met groot enthousiasme op Een Mitsubishi wordt om schreven als zijnde een 'bishi'. een BMW is een BB', een eend is een 'eet' en een ford wordt in de vocabulaire van de kleine een 'tot' Toen het negenjarig zusje non de jeugdige autofa naat eens vroeg Wat is dat Allart. een BMW'' wendde hij zijn hoofd vol woede en onge loof oi er zoveel domheid af en 2ei .Sees tuulijk!" En inderdaad het was een Mercedes AUTOMOBILIST WERD ONWEL ZIERIKZEE - Een onwel geworden automobilist is zondag bij Zierikzee met zijn auto van de weg geraakt en overleden. De bestuurder, de 59-jarige A. van Huissteden uit Vlaardingen, zo bleek bij een lijkschouwing stierf een natuurlijke dood. Zijn eveneens 59-jarige echtgenote, die naast hem in de auto zat, werd bij het ongeluk ernstig gewond, maar verkeert buiten levensgevaar. Dc auto waarin het echtpaar zat. reed over de rijksweg N-59 vanuit de richting Bminlsse Bij de kruising van de provinciale weg 7 stopte de auto voor een verkeerslicht Direct nadat het licht op groen sprong, werd de bestuurder onwel en zakte weg. De auto reed evenwel met grote optrekkende snelheid verder; raakte op de linkerweghelll. sloeg over de kop en .kwam vervolgens in een sloot terecht. Zijn echtgenote. N. van G„ probeerde nog met de handrem de auto tol staan te brengen, maar dat mislukte Zij werd zwaar gewond overgebracht naar het Rode Kruis Ziekenhuis in Zierikzee De heer Knuit uit Oudewater. een 'oud-Nieuwlander' verraste de aan wezigen met de overhandiging van een geheel door bem zelf vervaardigd gastenboek voor de molen. Knuit had zich er onlangs aan gestoten dat er in de Builen Verwacthing een voddig boekje hing waarin bezoekers hun naam konden zetten. De heer A. Vluggen, voorzitter van de wijkvereniging Nieuw- en Sint Joos- land herinnerde eraan dat juist de bouwvallige toestand waarin de mo len verkeerd heeft m 1966 een van de aanleidingen was om zijn vereniging op te richten. „Wij hebben jarenlang veel aandrang uitgeoefend op herstel en de restauratie is dan ook het produkt van veel energie" Het is de bedoeling dat de molen op zaterdagen regelmatig in werking zal zijn. Wanneer de molen draait is het publiek welkom om er een kijkje te nemen Belangstellenden worden ont vangen door Nel van Leyen, de stads- molenares van Middelburg Voor het aanleren van de specifieke vaardighe den die het werken met een korenmo len vereist, wordt ze bijgestaan door de heer R Koolaard, voorheen eige naar van een maalderij in hpt, dorp De heer Koolaard heeft zich bij het her stel van de molen verdienstelijk ge maakt met het scherpen var. de drie maalstenen, een specialistisch karwei waarin slechts weinigen vaardigheid bezitten. De openstelling van de molen ging behalve met het oplaten van de ge noemde ballonnen ook gepaard met een door de sectie De Oude Bakkerij van het Sociaal Kultureel Werk geor ganiseerde straattekenwedstrijd voor de schooljeugd. De Molenstraat werd daardoor tijdelijk een veelkleurig pla veisel rijker De muziekvereniging Onda zette het feest nog luister bij door de stoet genodigden te begelei den vanaf het Dorpshuis Begeleid door onder meer 'Daar bij die molen, die mooie molen kon na de open stelling een kijkje worden genomen in het interieur Zaterdagmiddag was de molen voor het publiek geopend Ondanks de ruïneuze toestand waar in de Buiten Verwachting verkeerde, heeft molenmaker H. Verbij uit Hoogmade toch kans gezien bij het herstel gebruik te maken van veel oorspronkelijk materiaal. Dat was het geval onder meer met de steun balken van het uit 1874 daterende monument en met verschillende ra deren, Met als resultaat, aldus Verbij, dat men beslist niet kan zeggen dal de Buiten Verwachting eigenlijk he- lemaa' een nieuwbouwproject ia.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 15