zeeland: "Breskens wil samenwerking "iismijnen onder één klok n Aanpassing van haven Bruinisse is aanbesteed Havenschap gaat bakens Vlissingen verzetten Geen groei in Zeeuwse bevolking BESPARING OP VERVOERSKOSTEN Stille getuige almanak Adspirant-kopers moeten toegang krijgen tot schip PAGINA 7 1DDELBURG - Het aantal inwoners van Zeeland blijft stabiel. In de eerste elft van dit jaar groeide de bevolking niet 30 mensen tot 354.893. Er was in eerste zes maanden van dit jaar een geboorteoverschot van 353. Daar ond een vertrekoverschot van 323 inwoners tegenover, een tendens, die in ct jaar 1982 werd ingezet. Dat blijkt uit cijfers, die de Provinciale fonologische Dienst (PPD) heeft verzameld. een notitie over de ontwikkeling van het inwonertal stelt de PPD vast. dat igroei van de bevolking sinds 1971 kleiner is geworden en dat nu een tendens zien is naar een ongeveer gelijkblijvend aantal inwoners Het geboorteover- :hot loopt geleidelijk terug, zoals dat ook in de rest van Nederland is. Het istigingsoverschot vertoont een minder stabiel karakter. In de eerste jaren de oorlog had Zeeland steeds te maken met meer vettrék dan vestiging, anaf 1966 tot 1982 was er sprake van vestigingsoverschotten, die soms groter aren dan de geboorteoverschotten Aan die ontwikkeling is nu een eind fkomen: er is een vertrekoverschot. De PPD stelt in een notitie voorzichtig vast, dat dat in de eerste plaats kan komen door de economische recessie in Nederland en ook in Zeeland. Daarnaast is er minder woonimmigratie dan voorheen, wat mogelijk ook met de économische situatie te maken heeft Uitgesplitst per gemeente ziet de ontwikkeling van de beyolking in Zeeland in de eerste zes maanden van dit Jaar er als volgt uit Zlerikzee toename 55. Brouwershaven toename 39 Bruinisse afname 21. Duiveland afname 54. Middenschouwen min 7. Middenschouwen plus 31 Westerschouwen plus 31. Sint Phlllpsland min 15. eiland Tholen plus 13 Middelburg min 76. Vlissingen min 67. Arnemulden plus 16, Domburg min 27. Mariekerke plus 32 Valkenlsse min 39, Veere plus 22. Westkapelle plus 11 Kortgene plus 27. Wlssenkerke plus 3. Goes plus 86. Borsele plus 94. Kapelle mm 32, Reimerswaal plus 57. Aardenburg min 4, Oostburg min 24, Sluis plus 3. Axel plus 116, Hontenisse min 33. Hulst min 10, Sas van Gent min 46, Tcrneuzen min 120 Duidelijk is. dat toename van de bevolking in het eerste halfjaar plaatsvond op de Bevelanden (235) en Schouwen-Duiveland (43), terwijl op Walcheren een afname te zien was met 128 inwoners, in West-Zeeuwsch-Vlaanderen met 25. in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen met 93 en op Tholen en Sint Philipsland met 2 IRESKENS De vismijn in Breskens wil een nauwere samenwerking tot stand brengen met le mijnen in Vlissingen, Colijnsplaat en Stellendam (ZH). Gezamenlijke veilingen door deze lijnen kunnen volgens de Oostburgse wethouder voor visserijzaken J. Vergouwe leiden tot logere opbrengsten omdat er bespaard wordt op vervoerskosten. tisch de namen van de kopers regi streert, de prijs en de hoeveelheid vis die nog resteert. Dat maakt 'menselij ke vergissingen' volgens mijnmeester De Baare vrijwel onmogelijk. Ie wethouder constateerde vrijdag van de Breskense haven, dat hij zich at het met die samenwerking tot op opnieuw zal gaan inzetten voor nau- eden maar droevig is gesteld. „Blijk- were samenwerking, laar zijn we nog niet zo eensgezind in Mfjnmeester P. de Baare had goed eeland", stelde hij vast „Breskens is nieuws. Hij verwacht dat dit jaar de atuurlijk^ bereid tot samenwerking, totaalomzet de grens van 15 miljoen gulden zal passeren Dat is een nieuw record, nadat in 1982 de 14-miljoen grens al werd gepasseerd. „Het gaat goed in de visserij, dus ook met de vismijn", constateerde Vergouwe te vreden. De Breskense vissershaven heeft mo menteel de wind in de zeilen Er zijn 65 actieve vissers op de Breskense vloot, terwijl in totaal 79 actieve vissers op de Breskense haven varen. Dat lever de dit jaar tot en met juli een omzet op van ruim 8,8 miljoen gulden. Het vorig jaar bedroeg de omzet tot en met juli Gelijktijdig De nieuwe mijnklok biedt bovendien f" S d. mo..l«khiid om gelijktijdig drie gemiddelde kiloprijs voor garnalen gestegen. Vorig jaar werd gemid- veilingcn te houden. Dat opent deu- oor een verregaande samenwer- laar in Vlissingen wordt een nieuwe ismijn gebouwd". Ie wethouder beloofde vrijdag zijn ehoor, bestaande uit leden van de lostburgse financiële commissie, de lijnmeester en vertegenwoordigers Medicijnen uit uto Middelburgse irts gestolen UDDELBURG - Een arts uit Middcl- urg heeft bij de gemeentepolitie in in woonplaats aangifte gedaan van vermissing van een koffer met Kdicijnen. De koffer bevat ampul met voornamelijk antibiotica, oewel ze niet levensgevaarlijk zijn, innen de medicijnen bij ondeskun- ig gebruik vooral voor kinderen (vaar opleveren. De vinder van het offertje wordt dan ook verzocht intact op te nemen met de gemeen- epolitie in Middelburg; telefoon U80-27251. et bruine, kunststoffen aktekoffertje irdween in de loop van deze week uit auto van de arts. die stond gepar eerd in de Hagepreekgang in de eeuwse hoofdstad. De recherche van gemeentepolitie onderzoekt de Eb tal. Kolïbrivlinder ook in Terneuzen TERNEUZEN Niet alleen op Walcheren - zoals gisteren ge meld - maar ook in Terneuzen is zeldzame kolibrievlinder waargenomen. R J. de Fouw trof twee weken geleden een exemplaar aan in zijn tuin. De vlinder is normaal gesproken alleen te vinden in de landen rond de Middellandse Zee. In warme zomers wordt hij echter ook in ons land gezien Dat gebeurde in 1947. 1956 en Volgens de Middelburgse vogelkenner J. C. Wedts de Swart wordt de kolibrievlinder dit jaar meer gesignaleerd dan in 12. De laatstbekende waarne- ffling op Walcheren - die op naam staat van de Middelburgse wethouder vanonderwijs G B. Schoenmakers - dateert van half juli. De Fouw, die in de omge ving van de Otheense Kreek in Terneuzen woont, voegt daar de zijne aan toe. deld 4.31 galden per kilcbetaald, dj. de Zeeuw,, war is de gemiddelde kikjpnjs 4.55 vi,„„;„..n lh,oric is het motel,jk J: c dat de veilingen gecoördineerd De Oostburgse financiële commissie balsemden. Het Oostburgse ge was vrtjd.g op werkbezoek m de meenlebestuur ls tc„ er00l voorstfn. Breskense vismijn. De mijnklok, die samenwerking. Dan is 25 jaar oud is en haperingen vertoont. s moet namelijk worden vervangen apparatuur aanschaffen. Dat is een investering van ruim n k n,)k hpr ,,nrir 115.000 gulden Voor dat bedrag kan dee, de „arm^SKr met de nieu. ïe met'Xn de klok veei meer l«d ove' M °m ceerae mok krijgen, aie met EUieen ae zich met andere pr0motionele zaken prijzen aangeeft, maar ook automa- r. VOOR BIJNA 2 MILJOEN bezig te houden Als de commissie en lgter de raad besluit een dergelijk instrument aan te schaffen gaat dat volgens Vergouwe niet ten koste van arbeidsplaatsen. Jeugdig Temeuzens trio aangehouden voor vernielingen BRUINISSE Verte genwoordigers van veertien aannemersbe drijven zaten vrijdag danig in de zenuwen bij de aanbesteding van de opknapbeurt van de ou de gemeentehaven van Bruinisse. De heren aannemers deponeer den vooraf hun inschrij vingen in een bus in de het gemeente raming over zes weken en zal duren tot het be gin van de volgende zo mer Bij de inschrijvers waren twee Zeeuwse be drijven: ASD uit Zienk- zee en het aannemersbe drijf Van der Straaten uit Hansweert. Voordat het zover was het werk officieel aan te besteden, is er door de gemeente Bruinisse van waarde voor een viertal bedrijven die zich aan de havenkant gevestigd hebben. Na de huis en togen voorts jarenlange strijd gestre- vcrwachtingsvol naar de raadszaal om de uit slag te horen. Het bleek dat het aannemersbe drijf en handelsmaat schappij Van Oord uit den met. het ministerie van verkeer en water staat. Ruim 24 jaar zijn processen gevoerd om het ministerie zover te krfjgen de aanpassings- Werkendam de laagste werken aan de gemeen- was met een bedrag van tehaven te erkennen in 1.929.000 gulden. de zin van de Deltawet. De hoogste inschrijving De erkenning houdt in bedroeg 2.200 000 gul- dat een njskbijdrage zal den De gunning werd worden verleend op ba- aangehouden. een ge bruikelijke gang van za- 5 van het fictieve plan De totale kosten van het TERNEUZEN De politie van 'I er- neuzen heeft donderdagavond drie jongens uit die stad verhoord in verband met een groot aantal vernie lingen, gepleegd in de wijk Oude- landse Hoeve. Dc drie. R. J, C. L (16). R. P. L. (13) en C R A. van T. G. (16). hadden verme iingen aangericht in flats aan de Peter van Anrooylaan, terwijl ook de Prins Willem Aiexanderschool het moest ontgelden De jongens bekenden en nadat tegen hen proces-verbaal was watersnood van 1953 opgemaakt werden ze naar huis ge- begonnen de problemen stuurd. rond de gemcenteha- In de nacht van donderdag op vrijdag ven. Na de herstelwerk- is ingebroken in de Scheldeschool in zaamheden lagen de hc- Terneuzen Vrijdagochtend werd de drijven niet moer direct inbraak ontdekt. De inbrekers gingen aan het water en moes- aan de haal met een videorecorder en ten worden verplaatst, een kleurentelevisie. Daarna stroomde de te lage kade regclmalig WCC gCWOHdeH DlI onder water en bezorg- J de zo de bedrijven over last. Ook is het bekken niet diep genoeg en ver keren de glooiingen in een erbarmelijke staat. Met het doorgaan v de plannen gaat daar verandering m komen. Op het bestek staat on der andere het verdie pen van de oude ge meentehaven. het ma ken van een voetschoei- VLISSINGEN - De 24-jarige Vlissinger S. J. L. D. is vrijdagmiddag in zijn woning aangehouden in verband met een schietpartij in de nacht van donderdag op vrijdag in de Walstraat in Vlissingen. D. heeft inmiddels bekend drie schoten te hebben gelost in de richting van zijn plaatsgenoot I. T. (25). Die bleef echter ongedeerd. Twee bedrijven, een restaurant en een boekhandel, liepen glasschade op door de rondvlie gende kogels. De juiste toedracht tot de schiet- door omwonenden, ter plaatse partij is volgens, de politie nog kwam trof men op die plaats echter onduidelijk Uit een eerste verhoor niemand meer aan die iets met de var. T - die onmiddellijk na het schietpartij te maken had. Terwijl gebeurde nog te geëmotioneerd de politie met omstanders stond te was om een volledige verklaring af praten, klonk vanuit de richting te leggen, zo zei de politie - is wel van het andere einde van de Wal- gebleken dat onenigheid over een straat, in de buurt van het Betje vriendin van T. de aanleiding moet Wolffplein, openieuw een schot. De zijn geweest. politie-agenten zagen hier echter De eerste schoten werden om- alleen T. die. naar eigen zeggen, het streeks half vier 's nachts afge- doelwit van de schutter is geweest, vuurd aan het begin van de Wal- Een van de kogels ging dwars door straat, nabij de Nieuwendijk Toen een ruil van een boekwinkel aan de de politie, die was gewaarschuwd Walstraat Middelburger weer onderuit in strijd tegen bar MIDDELBURG - In zijn strijd tegen de verbouwing van een pakhuis aan de Pauwpoort in Middelburg tot bar heeft de omwonende ir W. J. Akker man opnieuw bakzeil moeten halen. De afdeling rechtspraak van de Raad van State heeft beslist dat b en w van Middelburg vorig jaar terecht twee bezwaarschriften van Akkerman 'niet-ontvankelijk' heeft verklaard, wat inhield dat ze in de Zeeuwse hoofdstad verder niet meer voor be handeling in aanmerking kwamen. De bezwaarschriften hadden tot doel dat de bouwvergunningen Ingetrok ken zouden worden. De heer Akker man was het er niet mee eens dat zijn bezwaarschriften met geaccepteerd werden. De afwijzingen vonden plaats met de mededeling dat Akkerman te laat was gekomen met zijn bezwaren. De Middelburger had binnen dertig dagen na afgifte van de vergunningen moeten protesteren maar deed dat veel later In zijn verweer bij de Raad van State werd erop gewezen dat van deze regel afgeweken kan worden wanneer een bezwaarde niet op de hoogte was van de afgifte van de bouwvergunning. Een bezwaarschrift moet dan alsnog behandeld worden wanneer de bezwaarde kan aantonen dat het bezwaarschrift zo spoedig mogelijk is ingediend nadat de be zwaarde toch op de hoogte kwam van de zaken waarmee men het niet eens Van gemeentezijde is gezegd dat Ak kerman aan deze voorwaarden voor het maken van een uitzondering niet voldoet. Hij had. zo vindt men op het stadhuis, ai snel kunnen zien dat het bewuste pakhuis tot bar (Bar Mecca no) verbouwd werd en vervolgens met zijn bezwaren kunnen komen. De heer Akkerman verweerde zich hiertegen met de opmerking dat hij van mening was dat de bouwactiviteiten een op knapbeurt betroffen. Hij was er beslist niet vanuit gegaan dat er epn bar van het pakhuis werd gemaakt. Volgens de bezwaarde was een dergelijke be stemming bovendien in strijd met het geldende bestemmingsplan en Akker man vindt dat een reden temeer om te stellen dat hij beslist met in een vroegtijdig stadium van de aard van de bouwactiviteiten af had kunnen weten. De afdeling rechtspraak van de Raad van State constateert echter dat er bi) Akkerman wel degelijk twijfels had den moeten rijzen over de vraag of het met om meer dan een onderhouds werk ging Verder wordt gezegd dat de bezwaarschirften wel degelijk te laat bij de gemeente werden ingediend. Vandaar dat de niet-ontvankelijk- heidsverklaring juist wordt genoemd en de afdeling rechtspraak geen aan leiding ziet voor vernietiging van het besluit om een bouwvergunning te verlenen Overigens is de kous hier mee nog niet af want ook bij de Kroon heeft Akkerman aan de bel getrok ken. Wanneer de kroon uitspraak doet is echter nog niet bekend. ACTIVITEITEN HANDELSHA VEN BEVORDEREN eenzijdig ongeluk auto in Oostburg m v, OOSTBURG Bij een eenzijdig ou- SKS&ÜS ï"»k »*»-«« in Oostburg donderdagavond omstreeks kwart voor elf zijn de 19-jarige R. E. uit Breskens en J. V. uit Knokkc gewond geraakt. Zij werden beiden met inwendige kneuzingen per ambulance overge- VLISSINGEN Het havenschap Vlissingen zal zijn toekom stige acquisitiebeleid vooral toespitsen op het aantrekken van nieuwe overslag- en stuwadoorsbedrijven. Volgens de raad van bestuur van het havenschap Vlissingen is nauwe lijks te verwachten dat zich rond de Sloehaven op korte termijn nieuwe industrieën zullen vestigen. Daarom willen de havenschapsbestuurders mogelijkheden van de haven als handelshaven beter gaan benutten. ,De haven is oorspronkelijk gepland slagsfeer', aldus gedeputeerde drs R als industriehaven waaraan diep zee- c. E Barbe. voorzitter van het haven n een voeiscnoei- water gebonden industrieën zich zou- schappen Vlissingen en Terneuzen ,m>lc uc ucuvucuimu vau uc uc rijkswaterstaat plan bedragen, zoals ing en het herprofileren 'nt Antoniuszieken~ X,esLlgLL P.at beeld is drastisch De leden van de raden van bestuur rende regio's alleen maar geweld aan- - elooiineen en kaden huis m °ostbure gewijzigd Wij blijven er met zo'n 500 van de twee Zeeuwse havenschappen doen. - - mpnrip Bestuurder E. reed met zijn auto door hectare grond zitten en we denken dat hebben zich zo'n anderhalve dag be- baar wordt, niet geheel terecht. Ze huldigen het standpunt dat het moge lijk is om de prijzen in toom te houden. Ook hebben de havenschapsbestuur ders gefilosofeerd over de voor- en nadelen van een eventuele samen voeging van de havenschappen Tftr- neuzen en Vlissingen. De conclusie was eensluidend; „Wij zijn van oor deel dat de constructie waarin we nu werken een goede formule is", aldus drs Barbe. Volgens de leden van de raad van bestuur zou een mogelijke fusie de betrokkenheid van de betref ven begint volgens de Dc i eerder gemeld, ruim drie miljoen gulden. ivatie is vooral werken. met alle bijkomende nog onbekende ooi-zaak tegen enkele boompjes. De auto werd geheel ver nield. het steeds moeilijker wordt Het is zonnen over tal van problemen gewenst dat we de koers een beetje mee beide havenschappen geconfron- verleggen naar de handels- en over- ZEEUWSE Leefbaar Met belangstelling namen wij dezer dagen een stuk door over het voorzieningenpeü in de kleine kernen in Zeeland. Het is daar in het algemeen volgens het sociaal en cultu reel planbureau wel pluis met de leefbaarheid Om verwarring te voorkomen gaf het bureau ook een defini tie van het begrip leefbaar heid. Die luidt zo ..Leefbaar heid betreft een lokale situatie, die de betreffende menselijke groep in slaat stelt een zoda nig voorzieningenniveau te handhaven en een zodanig pa troon van sociale relaties le onderhouden, dat daardoor een bevrediging kan plaats vinden van de geestelijke en materiële behoeften, welke ontstaan door vergelijking van de eigen situatie van de groep met die van referentie groepen Leefbaarheid - dat heeft, dunkt ons zo te zien in ieder geval niets te maken met lees baarheid. Het nieuwe auto-transportschip 'Terra VLISSINGEN - Maandag zullen in de Sloehaven in Vlissingen-Oost de geven Het is voor het eerst dat een binnenschip wordt ingezet voor eerste auto's vanuit het auto-binnenschip 'Terra' worden overgeladen in autotransporten. Voorheen gebeurde dat uitsluitend per trein of per truck een auto-transportschip van Hoegh-Ugland, dat de auto's naar Engeland De Terra' ligt momenteel afgemeerd in de Vlissingse Sloehaven Het schip zal vervoeren. is omgebouwd in opdracht van het Rotterdamse scheepvaartkantoor Interrijn Harms. De 'Terra' kan tussen de zes- en zevenhonderd auto's De NV Haven van Vlissingen zal aan die gebeurtenis een feestelijk tintje vervoeren. Veel bekeuringen in Oostburg bij teerd worden Tijdens die bijeen komst zijn de havenschapsbestuur ders tot de slotsom gekomen dat de risico's die voortvloeien uit de grote hoeveelheden onverkochte grond die in de havenschapsgebieden liggen OOSTBURG Bij een snelheidscon- 'beheersbaar' zijn. Binnen het haven- trole op de Bredestraat ln Oostburg schap Terneuzen gaat het om zo'n 100. vrijdagmorgen tussen kwart over acht hectare, het havenschap Vlissingen en twaalf uur zijn 44 automobilisten heeft nog zo'n 500 hectare liggen bekeurd In totaal werden 938 voertui- Volgens de havenschapsbestuurders gen gecontroleerd De maximum snel- ïs de vrees dat de prijs van die grond - held in de Bredestraat is 50 kilometer als gevolg van renteverlies - dermate per uur De hoogstgemeten snelheid hoog wordt dat die grond onverkoop- bedroeg 74 kilometer per uur. MIDDELBURG - De re- schappij George Moun- vimpex niet aan het be- derij Navimpex van het dreas die het beslag vel kijkers aan boord toe Roemeense schip 'Sar- heeft laten leggen, en de te laten, dan verbeurt zij mizetegusa'. dat in de Roemeense rederij De per overtreding een tweede binnenhaven in Sarmizegetusa' moet dwangsom van 50.000 Vlissingen aan de ket- op 7 september open- gulden en voor ieder uur ting ligt, moet geduren- baar verkocht worden, dat zij in gebreke blijft, de de periode dat het zodat uit de opbrengst eenzelfde bedrag, schip m executoriaal vorderingen die Moun- Over de eis van Naviov beslag is genomen alle dreas op Navimpex pex de gerechtelijke ver aspirant-kopers die het heeft, betaald kunnen koping af te gelasten'is schip willen bezichti- worden. uiterlijk volgende week gen aan boord toelaten. vrijdag een uitspraak te Zij moeten in staat ge- Belangstellenden die verwachten Navimpex steld worden alle ruim- zich aanmeldden om de heeft onlangs een be ten aan boord te inspec- Sarmizegetusa' te be- drag van ruim 160.060 teren. zichtigen werd echter de dollar aan Moundreas toegang tot he aan betaald en staat op het Dat bepaalde de presi- boord ontzegd ..Uiter- standpunt dat daarmee dent van de rechtbank aard zal iemand die een de grond voor de execii- in Middelburg, mr G R. bod wil uitbrengen het tie is weggevallen. André de la Porte. vrij- schip eerst willen in- Moundreas stelt echter dag in zijn vonnis inzake specteren". constateert dat de schuld van Na- het kort geding tussen de president in zijn over- vimpex nog niet is afge- de Panamese maat- wegingen. Voldoet Na daan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 7