Acht gemeenten verwijten gs laks economisch beleid Roemeense rederij tracht verkoop schip via rechter te verhinderen g54'-?n Voorzieningen in kleine kernen op redelijk peil Bouw van tweede verpleeghuis Walcheren wordt opgeschoven BRIEF ZEEUWS-VLAAMSE COLLEGES VAN B EN W Carnegie-onderscheiding voor Westkappelaar VRIJDAG 26 AUGUSTUS 1983 PZC/provincie industrie, maar ook die gaat het alles behalve voor de wind. „Voorts roept dan het overheidsbeleid ten aanzien van de tarieven en heffingen - bijvoor beeld de waterzuiveringsheffingen voor de visfileerbedrijven - de nodige vraagtekens op bij het bedrijfsleven. Juist vanwege de geringe bevolkings omvang moeten de bedrijven extra meebetalen aan overheidsvoorzienin gen zoals rioolwaterzuiveringsinstal laties". De b. en w.'s pleiten voor krachtige impulsen en 'een innovatief beleid in overleg met het bedrijfsle ven'. „Naar onze mening zullen nieuwe im pulsen gezocht moeten worden in kleinschalige ontwikkelingen in aan sluiting op de bestaande economische structuur" Daarbij wordt gedacht aan mogelijkheden voor de landbouw- veredeling en de vlascultuur, de uit breiding van infrastructurele voorzie ningen voor de visserij en compensa tie voor de milieuheffingen voor de visfileerbedrijven en ook aan intensi- TERNEUZEN De b. en w.'s van de acht Zeeuws-Vlaamse gemeenten dringen bij gedeputeerde staten van Zeeland aan op de ontwikkeling van een stimulerend, regionaal economisch beleid voor Zeeuwsch-VTaanderen. De brief, waarin de coleges hun bezorgdheid over de snel stijgende werkloosheid verwoorden, ging donderdag de deur uit. Vorige week kwamen de colleges, tijdens periodiek overleg, tot de conclusie dat de provincie zich best wat nadrukkelijker zou mogen bezighouden met de Zeeuws-Vlaamse problematiek. Volgens de b. en w.'s is er nauwelijks zicht op betere tijden. ,,De vooruit zichten op economische groei zijn amper aanwezig, integendeel. Aller- wege is er bij het industriële bedrijfs leven sprake van sterk verminderde rendementen, hetgeen op termijn on getwijfeld een negatieve weerslag zal hebben op de werkgelegenheidssitua tie." Dat dergelijke vooruitzichten ontbreken wordt mede geweten aan het gemis van stimulerende maatre gelen van de kant van het provinciaal bestuur. De colleges in de brief aan g.s.: „Welis waar hebben enkele individuele be drijven steun ontvangen bij het be houd van bestaande werkgelegenheid of enige uitbreiding daarvan (bijvoor beeld Neckermann in Hulst) maar er zijn ook vele gefailleerde bedrijven die geen steun hebben ontvangen (bij voorbeeld in de textielsector). Van groter gewicht is echter dat het regio naal economisch beleid naar de me ning van de Zeeuws-Vlaamse college's veel meer dient te omvatten dan incidentele steunverleningsopera ties". In dat verband wordt nergens gewe zen op de gebrekkige infrastructuur (kwetsbare veerverbindingen. een cn- kelbaans oost-westverbinding met stagnatie bij de brug van Sluiskil en onvoldoende openbaar vervoer). Bo vendien is de werkgelegenheid in Zeeuwsch-Vlaanderen eenzijdig opge bouwd. Er is voornamelijk chemische ADVERTENTIE MORGEN, 27 augustus DE KAPELSE DAG met tal van attracties rond om de kerk van Kapellek Na afloop eetfestijn met optredens van verschillen de artjesten. Excursies Hollandsche Molen door Zeeland VLISSINGEN - De vereniging 'De Hollandsche Molen' houdt de zaterda gen 17 en 24 september de jaarlijkse excursies voor haar laden, die ditmaal door Zeeland voeren, waar men in 1969 voor het laatst was geweest. Aan elke excursie zal door zo'n 250 leden van 'De Hollandsche Molen' worden deelgenomen, die door vijf touring cars van de AMZ vanaf het station Kruiningen worden rondgereden. De excursie voert langs '29 molens in Kruiningen, Kloetinge, Goes, Wol- phaartsdijk, Oud-Sabbinge, Arnemui- den. Nieuw- en Sint Joosland, Middel burg, Oost-Souburg, Vlissingen, Kou- dekerke, Biggekerke, Meliskerke. Zoutelande. Westkapelle, Aagteker- ke. Domburg, Oostkapelle. Seroosker- ke. Veere, Gapinge. Sint Laurens, Ovezande, 's-Heer Abtskerke, 's-Gra- venpolder en Wemeldinge. Onderweg gebruikt het gezelschap de lunch in Vlissingen. Afrikaanse band 'Mandingo' in 'Piek' Vlissingen VLISSINGEN - Het Afrikaanse mu ziekgezelschap 'Mandingo' treedt za terdag 27 augustus op in het Vlissings Ontspannings Centrum De Piek aan de Hellebardierstraat in Vlissingen. Het concert begint om 21.00 uur, de zaal is open vanaf 20.00 uur. De zes man sterke formatie 'Mandin go' trad het afgelopen weekeinde op in Delft tijdens het African Music Festival. De muziek die de band speelt is een mengeling van traditio nele en tegenwoordige westerse mu ziek. Reggae- en zogenaamde 'highli- fe'-klanken blijven echter achterwege De groep bestaat uit: Carl Jackson (USO), saxofoon en fluit; Bangs Ban- gura (Gambia), klavieren; George Drameh (Gambia), bas en zang; Sam son Gassama (Gambia), conga's en talking drum Paul Engel (Bondsre publiek Duitsland), conga's en per cussie Wolfgang Thïerfeldtl Bondsre publiek Duitsland), drums. Cabaret in binnenstad Middelburg MIDDELBURG - Op uitnodiging van 'De Ceremoniemeesters' in Middel burg treedt de Goese cabaretgroep De Kuil morgen (zaterdag) op in de binnenstad van Middelburg. De Bevelanders geven vier optre dens, die de titel hebben 'Dat mag wel eens in de krant'. Om kwart voor twee begint het eerste optreden op de hoek van de Markt tegenover de Vlasmarkt. Drie kwartier later treedt het gezelschap op op het Damplein. Om kwart over drie is de groep te vinden aan het einde van de Burgpro- menadc en het laatste optreden be gint om vier uur op de Lange Delft tegenover de Koorkerkstraat. WESTKAPELLE Meester W. J. Minderhoud, hoofd van de openbare lagere school 'De Lichtboei' in Westkapelle, is donderdagmorgen onderscheiden met het 'loffelijk getuigschrift' van de stichting Carne gie Helden Fonds. De 40-jarige Westkappelaar kreeg de onderscheiding omdat hij op 19 augustus vorig jaar aan het badstrand in zijn woonplaats een Duitse badgast, met gevaar voor eigen leven, van de verdrinkingsdood trachtte te redden. Hoewel hij erin slaagde de drenke- Terugkomend op de kranteberich- ling aan de kant te halen, bleek zijn ten van een jaar geleden over het hulp te laat te komen De Duitser gebeuren, waarin gemeld werd dat had op zijn beurt een landgenoot, er honderden mensen stonden te die eveneens in moeilijkheden was kijken naar de in moeilijkheden geraakt in de woelige zee. gepro- verkerende Duitsers zonder iets te beerd te helpen. Ook die poging doen, zei de heer Minderhoud dat was mislukt. Beide Duitsers von- hij het best kon begrijpen dat den die dag de verdrinkingsdood. De onderscheiding werd uitgereikt door de heer H. A. van Maldegem, burgemeester van Westkapelle. Dat gebeurde in de klas van mees ter Mindrhoud. niemand zich in het water waagde. Er staat op die plaats een sterke stroming en de zee was toen zeer woelig. Je moet wel goed op de hoogte zijn met de plaatselijke De Westkappelse burgemeester gal lijk onverantwoord en het had alles misschien nog maar erger eerst een uiteenzetting over de Stichting Carnegie Helden Fonds, die oorspronkelijk rond 1900 werd 7" gesticht door een rijke Amerikaan se zakenman van Schotse afkomst, Meester Minderhoud, die al van nm de nabestaanden van hen, die zïjn vijlde jaar zwemt, maar s-pph bij het redden van hun medemens enkel zwemdiploma heeft "(een waren omgekomen te helpen in zwembad was er toen nog niet in hun onderhoud te voorzien. Nu dit Westkapelle) waarschuwde zijn door allerlei sociale voorzieningen leerlingen om zich niet te ver in zee niet meer nodig is, worden er alleen wagen en voor het geval dat dit nog maar oorkondes en medailles toch eens voorkwam, adviseerde uitgereikt aan mensen die zich met mj om je dan met de stroom mee te gevaar voor eigen leven inzetten ]aten drijven en dat je vooral niet om hun medemensen te helpen, moet proberen tegen de stroom op aldus de heer Van Maldegem, die te zwemmen, want dat lukt toch tevens het moedige gedrag van met. zo zei hij. meester Minderhoud als voorbeeld stelde aan de kinderen. Ook de heer H. Verboom, inspec- Behalve het getuigschrift kreeg de teur van het kleuter- en lager on- heer Minderhoud een zilveren her- derwijs woonde de huldiging bij. inneringsbordje met de afbeelding Hij had eveneens lovende woorden van de stichter van het helden- voor de dappere onderwijzer. „In fonds en voor mevrouw Minder- zijn bescheidenheid probeert hij de houd waren er bloemen. Meester gebeurtenis ten onrechte te relati- Minderhoud toonde zich wel blij veren", vond de onderwijsinspec- met de waardering, maar voelde teur. die de leerlingen tot een waar- zich allerminst een held. derend applaus opriep Burgemeester H. A. van Maldegem van Westkapelle trechtsoverhandigt meeeterW. J. Minderhoud het loffelijk getuigschrift en een gedenkbordje van het Camegie Helden Fonds vering van de recreatieve en toeristi sche mogelijkheden. Vorige week besloten de acht b. en w.'s ook dat ze niet zullen deelnemen aan de installatiebijeenkomst van de regionale toetsingscommissie. Dat besluit lichten ze nog eens toe in een brief aan de Zeeuwse Stuurgroep Werkloosheid. De toetsingscommis sie moet vrijwilligersprojecten voor en door werklozen tegen het lieht houden. Alle b. en w.'s hebben grote bezwaren tegen het vormen van der gelijke commissies. „Institutionalisering van de toet singscommissies schept een grote af stand tussen het lokale en regionale niveau. De beoordeling dreigt op die wijze veel bureaucratische!- te wor den, terwijl thans allerwege wordt gepleit voor deregulering", aldus de brief. Daarnaast vrezen de gemeentebestu ren dat het aan de leden van de regionale toetsingscommissie toege kende 'vetorecht' wel moet leiden tot uitstel, of afstel van projecten ter bevordering van tijdelijke werkgele genheid. „Met name de werkgevers- en werknemersorganisaties hebben immers in de praktijk getoond een breed scala van argumenten te heb ben die voor hen aanleiding zijn zich tegen nieuwe initiatieven te keren". tADVERTENTIE SI TERNEUZEN Dankzij een grootscheepse reddings operatie van de brandweer van Tcrneuzen hebben de vissen in de Zuidersportparkvijver in Terneuzen weer lucht. De afgelopen dagen was enige vissterfte in de vijver geconstateerd. Hoewel die nog niet alarme rend was, werden direct maatregelen genomen. Don derdagochtend plaatste de brandweer een paar pom pen aan de rand van de vijver. Het opgepompte water werd vervolgens met een grote boog weer in de vijver teruggespoten. Bij de reddings actie was. vooral in de avonduren, een groot aantal brandweermannen betrokken. Want toevallig viel de actie samen met de oefenavond. De komende dagen wordt ook de visstand in de overige waterpartijen in Terneuzen nauwlettend in het oog gehouden. De vis snakt al geruime tijd naar adem nu het water, door de aanhoudende warme weer, steeds minder zuurstof bevat. Mocht andermaal sterfte worden geconstateerd, dan zal de brandweer de vissen vermoedelijk opnieuw de helpende hand bieden. Dr. A. F. Philipsstraat 9-11. Goas. Telefoon 01100-21222. Geopend: ma t/m vr. 8-12 u. 12.30-16 30 u. Donderdagavond 19-21 u. Zaterdag: 9.00-12 00 u. Heeft u onze keuken showroom al bezocht?I ZEEUWSCH- VLAANDEREN UITZONDERING «feROSE KEUKEN international 5jaargarantie I VLISSINGEN - Afgezien van Zeeuwsch-Vlaanderen zijn er in Zeeland weinig kleine kernen met een laag verzorgingsniveau. Die slotsom wordt getrokken in een rapport, dat het Sociaal en Cultureel Planbureau heeft doen verschijnen over de voorzieningensituatie van de kleine plattelandskernen in Nederland. Uit het rapport blijkt, dat vooral in Friesland, maar ook in Noord-Holland en Drente in veel plattelandskernen het voorzieningenpeil relatief laag is. Over Zeeland wordt genoteerd: „Rela- goed openbaar vervoer moeten mis- tief veel slecht voorziene kleine kern- sen. De ook verder geïsoleerde ligging en komen ook voor in Zeeuwsch- van dit gebied en de lage bevolkings- Vlaanderen waar ze bovendien een dichtheid zullen daarbij een rol spe- den len. Opvallend is overigens dat in (t gem 3ur( MIDDELBURG - De bouw van een tweede verpleeghuis op Walcheren (waarvoor de SVRZ plannen heef) wordt verschoven naar de prioritei tenlijst bouwinitiatieven gezond heidszorg 1988-1991. Op de huidige lijst kwam de bouw voor onder Jiet jaar 1987 en de verschuiving bete kent dat op z'n vroegst in 1988 begon nen zou kunnen worden. Dit deelde gedeputeerde van volksgezondheid de heer W. Don donderdagmiddag mee tijdens een hoorzitting over het verplccghuisplan van de provincie Zeeland die in Middelburg werd ge houden Volgens de gedeputeerde is opschui ving noodzakelijk, omdat er voor het tweede Walcherse verpleeghuis een nieuwe exploitatie-opzet moet wor den gemaakt. Overigens zegt het voorkomen op de lijst bouwinitiatie ven weinig of niets over het werkelijk begin van de eventuele bouw Reden daarvan vormt het bouwplafond dat door het ministerie van WVC is inge steld. Dat betekent dat jaarlijks slechts een deel van de aangekondig de initiatieven ook werkleijk zal kun nen worden uitgevoerd. De hoorzitting die donderdag over het verpleeghuisplan werd gehouden le verde overigens nauwelijks nieuwe gezichtspunten op. Vertegenwoordi gers van de (humanistische) Jacob Roggeveenstichting herhaalden nog eens hun wens tot het stichten van een verpleeghuis op niet-confessïone- le basis. Dit wordt gewenst geacht, omdat naar de mening van het stich tingsbestuur alle bestaande verpleeg huizen in Zeeland van christelijke signatuur zijn. De vertegenwoordigers van de stichting geloofden niet dat het 'openbreken van besturen' (demo cratisering die onder meer via de nieuwe Wet Voorzieningen Gezond heidszorg gestalte zal krijgen) vol doende soulaas zou bieden. Ze noem den de bestaande huizen van goed niveau en erkenden dat ook niet- kerkelijken er opgenomen kunnen worden, maar vonden toch dat dezen hun vertrouwde leefseer aldaar zou den missen. Het openbreken van be sturen van confessionele inrichtingen zou weinig opleveren, omdat er ook sprake is van beïnvloeding van de patient door het personeel in de in stellingen. Met name zou dat van invloed kunnen zijn bij terreinen als stervensbegeleiding. Gewezen werd verder op het feit dat ook het bestuur van het prille Psy chiatrisch Ziekenhuis Zeeland (PZZi geen niet-confessionele leden telt. Ge deputeerde Don verklaarde dit even zo te betreuren en aan deze gemoeds gesteldheid al in een vroeg stadium ruchtbaarheid te hebben gegeven. Niettemin geloofde Don niet dat de bestuurssamenstelling tot gevolg zou hebben dat solliciterende artsen ge vraagd wordt of ze achter de 'Drie Formulieren van Eenigheid' (Neder landse Geloofsbelijdenis, Dordtsche Leerregels en Vijf Artikelen tegen de Remonstranten) staan die voorheen in protestants Nederland algemeen aanvaard waren. De gedeputeerde verklaarde verder dat de nieuwbouw en uitbreiding van het in slechte staat verkerende ver pleeghuis Corneliastichting in Zierik- zee bij GS 'een zeer hoge prioriteit' zijn. Dit na opmerkingen vanuit de zaal dat onlangs uit een onderzoek bleek dat er op Schouwen-Duiveland niet minder dan ongeveer 165 psycho geriatrische patiënten en somatisch zieken thuis worden gepleegd. Het kan best mooi zijn, zo luidde de redenering, dat in het verpleeghuis plan gepleit wordt voor een sterke positie van de thuiszorg (eerste lijn) maar onder dit grote aantal zijn beslist mensen voor wie opname in een verpleeghuis noodzakelijk is. rest van Zeeland zo weinig kleia kernen zijn met een laag verzorging! niveau. Kleine kernen verkeren kennelijk in een relatief gunstige sfjeooi tuatie. Bij de bepaling van het voorziento genpeil is het Planbureau ervan uitge gaan, dat een minimumpakket niel wordt gehaald als in een kern gea ki» lagere of basisschool is en een winkt en een officiële halte voor het opec baar vervoer ontbreken Overigei wordt dat niet als absolute non gehanteerd. Als één van die voorzif ningen ontbreekt, maar in plaaï daarvan is er wel een andere voo® ning - postkantoor, bilbliotheekö dergelijke), dat gaat ht Planbure ervan uit, dat het minimumpakkete toch is. In Nederland zijn er 1597 platteland* kernen. Daarvan liggen er 89 in Ze land. Twaalf van die kernen kome volgens de criteria van het Sociaal e Cultureel Planbureau niet aan he minimumpakket van verzorgingself- menten Volgens het Planbureau He Planbureau rekent tot die kernen me de plaatsjes, die van waaruit op es makkelijke manier gebruik gemaaï kan worden van voorzieningen elders De kernen, die het minimumpakkd niet halen zijn, zo blijkt uit het rap port van het Planbureau: Nummu Eén in de gemeente Oostburg, Kapel- lebrug in de gemeente Hulst. Kuitaar. in de gemeente Hontenisse, Sasputc de gemeente Oostburg. Sint Anna ie Muiden in de gemeente Sluis. Slijk plaat in de gemeente Oostburg, Wal soorden in de gemeente Hontenisse Kattendijke in de gemeente Goes Ritthem in de Vlissingen, Schudde- beurs in de gemeente Brouwershaven West-Souburg in de gemeente Vlissln gen en Zanddijk in de gemeente Vee re In de inventarisatie worden niet gehuchten en buurtschappen in Ne derland behandeld. Onder kleim kernen wordt verstaan een aanli huizen, die min of meer een aaneen gesloten bebouwing vormen en waai minder dan 2.000 inwoners zijn. D; kernen zijn bovendien door de pre vincie als woonkern en of door dt gemeente als officiële woonplaats ff noemd. MIDDELBURG - De eigenaar van het Roemeense zeeschip 'Sarmizegetusa'. dat al sinds maart vorig jaar in de tweede binnenhaven in Vlissingen aan de ketting ligt. heeft donderdag in een kort geding voor de rechtbank in Middelburg geéist dat dc executo riale verkoop van het schip, die voor 7 september is vastgesteld, niet door gaat. De advocaat van de Roemeense rederij Navimpex, mr G. J. W. de Vries uit Rotterdam, stelde dat met de betaling van een vordering van ruim 160.000 dollar aan de tegenpar tij, dc Panamese maatschappij Geor ge Moundreas, de reden voor de exe cutie van het schip is weggevallen. De raadsman van Moundreas. jhr mr V. M, de Brauw uit Rotterdam, stelde dat de verkoping gewoon moet door gaan, omdat er nog een vordering van ruim 4000 dollar openstaat. Boven dien eist Moundreas een dwangsom van 350 000 gulden op, die Navimpex verschuldigd zou zijn in verband met een te late terugbetaling van een garantiestelling. Verder wil Moun dreas dat gegadigden voor het schip aan boord zullen worden toegelaten. Tot nu toe heeft de kapitein alle geïnteresseeerden van het schip ge weerd. Over dit laatste geschilpunt tussen partijen zal de president van de Mid delburgse rechtbank mr G. R. Anré de la Porte al vandaag (vrijdag) uit spraak doen Over de kwestie van het executoriaal beslag en de eventuele betaling van de dwangsom zal hij op 2 september vonnis wijzen of zoveel eerder als mogelijk is. Wanneer de executie wordt afgelast zal Navimpex alle kosten die hiervoor al gemaakt zijn door Moundreas, ook moeten be talen. Opmerkelijk detail daarbij is dat de Middelburgse deurwaarder voor de duur van het beslag 13,50 gulden per dag in rekening brengt „Ik weet alleen niet wal hij daarvoor doet", zei mr de Brauw, „in ieder geval zorgt hij er met voor dat belangstel lenden aan boord worden toegelaten". Moundreas heeft er volgens mr De Brauw groot belang bij dat de gega digden het schip kunnen bezichtigen, omdat de eerste inzet van 750.000 gulden veel te laag is in verhouding tot de werkelijke waarde van het in 1981 gebouwde 3.374 brt metende schip. Overigens betekent opheffing van het executoriale beslag op het schip nog niet dat de 'Sarmizegetusa' binnenkort de haven van Vlissingen zal verlaten. Er liggen nog voor rond de tien miljoen gulden conservatoire beslagen op het schip. Dit betreft eveneens vorderingen van Moun dreas. Mr De Vries noemde dit gigan tische beslagen die iedere realiteit te .buiten gaan Op een vraag van de president of het weigeren van bezoe kers aan boord iets te maken kon hebben met eventueel aanwezige mili taire installaties antwoordde mr De Vries: „Apekool. In Boekarest heeft men daar hartelijk om gelachen". Mr André de la Porte sprak de veron derstelling uit dat men het in dat geval ook wel niet zover zou hebben laten komen met de juridische ver wikkelingen rond het schip. Kitl MJee Ge Het Roemeense schip 'Sarmizegetusa' ligt al sinds maart vorig jaar in de tweede binnenhaven van Vlissingen aan de ketting. PvdA-Zeeland over waterschaps- en Europese verkiezing GEERSDIJK'GOES - Het gewest Zet land van de PvdA houdt de komeni tijd twee bijeenkomsten met betrek king tot verkiezingen. De eerste is maandag 29 augustus in het Drenthe huis in Gecrsdijk en heeft de wal«' schapsverkiezingen tot ondcrwti? en de tweede gaat zaterdag 24 scp tember in 'De Prins van Oranje' Goes over de Europese verkiezing» De bijeenkomst in Geersdijk begic om 20 00 uur en draagt een inform* tief karakter voor de afdelingen va de PvdA die meedoen aan de watti- schapsverkiezingen van 19 oktobö Daar onder meer de campagne voK de verkiezingen doorgenomen s worden, is deze bijeenkomst in hst bijzonder ook bedoeld voor hen zich kandidaat hebben gesteld. Zaterdag 24 september houdt het ge west Zeeland van de PvdA in samen werking met dc socialistische fraclü in het Europees Parlement een grot' bijeenkomst in Goes, die om 11.15 uu begint, direct na de korte gewestelijkt ledenvergadering. De bijeenkomt biedt mogelijkheden tot korte inlei dingen door en gesprekken met Eum parlementariërs in de verschillend' gesprekshoeken. Verder zijn er infor- matiekraampjes. Aan de orde zulle» onder meer komen de werkgelegen heid. het emancipatiebeleid, de ont wikkelingssamenwerking, het milieu beleid en vrede en veiligheid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 14