iroomchemie in het nauw loor uitspraak rechter Bleijko komt tegemoet aan eisen VMZ en veehouder Felle brand legt woning in Oost-Souburg in de as Provincies moeten opnieuw inleveren Schadeclaims kunnen in miljoenen lopen Galjoen in zicht betonfabriek bouwt afgesloten spuiterij Mossel steeds meer in trek PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT plERE\. PZC r HHAAG (ANP) De provincies moeten over een periode van vier jaar in igl 36 miljoen gulden op de uitkering uit het provinciefonds inleveren, .ie extra bezuinigingsronde is gebaseerd op een korting van jaarlijks twee locent op het personeelsbudget. De kortingsoperatie begint dit jaar met een jglbedrag van zes miljoen. Dit blijkt uit een circulaire van de staatsseere- i van binnenlandse zaken en financiën, de beheerders van het ivinciefonds, die dinsdag aan de provincies is toegezonden. ft gaat hier om een extra bezuinigingsronde waartoe het kabinet onlangs •ft besloten, in navolging van de twee procentskorting op het personeelsbe stand bil de rijksoverheid Verschil is wel dat de provincies in tegenstelling tot de rijksoverheid, de korting niet per se op het personeelsbestand hoeven te verhalen. Zij mogen ook andere bezuinigingen doorvoeren als het totaalbe drag maar overeenkomt met twee procent van het personeelsbudget, aldus een woordvoerder van het ministerie van binnenlandse zaken De extra bezuinigingsronde komt bovenop een korting die in de jaarlijkse juni- circulaire werd aangekondigd. Voor de provincies betekent dit dat zij gezamenlijk in 1983 zes miljoen moeten inleveren op de uitkering van het provinciefonds, in '84 en' 85 jaarlijks twaalf miljoen en m '86 zes miljoen. De nieuwe bezuinigingsronde maakt deel uit van de miljoenennota. lERNEUZEN De broomderivatenfabriek Broomchemie in Terneuzen komt in grote Joeilijkheden als het gerechtshof in Arnhem een uitspraak van de rechtbank in Almelo, dat let bedrijf opdraait voor de kosten om bodemverontreiniging in Almelo te voorkomen, [verneemt. De gemeente Almelo had een civiele procedure tegen Broomchemie aangespan- in om de kosten te verhalen, die zij al twee jaar maakt om te voorkomen dat het Almelose hterwingebied wordt verontreinigd met broomverbindingen. Die zitten in de buurgemeen- IWierden in de grond. joomchemie was van 1968 tot 1977 direct na de constatering van de ■Wierden gevestigd en verhuisde na verontreiniging besloten het aange- ■ivangrijke milieuproblemen vervol- taste grondwater voortaan op een s naar Terneuzen. In Wierden beek te lozen. Daarnaast moesten tal irde Broomchemie een fabriek van van bijkomende veiligheidsmaatrege- |Tünna Heek Scholco. De Almelose len worden genomen, die nu dus door J-htbank bepaalde maandag dat bei- beide bedrijven moeten worden ver fbedrijven een half miljoen gulden goed. peten betalen aan Almelo. De recht- Maar de kaïis is groot dat het niet i vindt dat de twee bedrijven blijrt b(j dat bedrag van een hal, Kort zijn geschoten door stoffen te miljoen gulden. Burgemeester Lieu- Fn stAid n}et de wettelijke bepa- wen van wierden verklaarde dinsdag igen. Bovendien had men destijds ^at uit het vonnis van de Almelose zuimd de rioleringen goed te con- ren. Destijds kwam aan het licht p niet minder dan 18.000 kubieke Rer grond in Wierden met broom- jftindingen was vervuild. Die grond t worden afgegraven en in een eciale installatie worden gereinigd, in te voorkomen dat de vervuiling ■het waterwingebied van Almelo in et drinkwater terecht kwam werd uitgesloten. Bij de vestiging van het bedrijf werden uitgebreide voor waarden gesteld, bijvoorbeeld op het gebied van de lozing van het afval water. De hele hinderwet werd in een later stadium trouwens verder aan gepast. Volgens een gemeentelijk woordvoerder is Broomchemie des tijds 'een zeer uitgebreide zuiverings- plicht' opgelegd. Het bedrijf beschikt rechtbank voortvloeit dat de beide over grote zuiveringsinstallaties. Het ondernemingen ook zullen opdraaien afvalwater wordt via een gesloten voor de twintig miljoen gulden, die circuit en een afzonderlijke leiding het opruimen van de vervuilde grond op de Afvalwaterleiding Kanaalzone uiteindelijk gaat kosten. En dat zou geloosd. Bovendien is de kans op verregaande consequneties hebben verontreiniging van de bodem - en voor met name Broomchemie. Of de dus het grondwater - erg verkleind bedrijfsleiding zich in dat geval noodzaakt zou zien het bedrijf om door de eis dat een volledige bode mafsluiting moest worden aange- t ADVERTENTIE l Iroenland' van [Wem Muller met Union-slepers joaar Nigeria Keuzen De zeesleper 'Groen- bad'van Willem Muller Terneuzen is •r een 24-daagse reis vanuit Rot- fedun vertrokken naar Lagos (Nige- fl.De sleper moet daar een niet- fedaagse vracht afleveren: vier Kpboten van de belangrijkste con- irrenl op de Westerschelde, de 'Unie 'in Reddings- en Sleepdienst', trier ex-Union-slepers zijn verkocht n Nigeriaanse rederij. Het gaat ide 'Bernard Gerling'. de 'Philippe en de 'Titan V', die worden rvoerd op een afzinkbare ponton «ruim honderd bij dertig meter. In ffldem, zoals dat in sleperskringen sl. wordt bovendien de ex-Union- oot 'Scaldis' meegevoerd. Op de pon- a staat ook nog wat baggermate- «1. De 'Bernard'. 'Philippe' en "II- i' werden een tijdje terug door iler-personeel van Antwerpen naar Sterdam gevaren. Het karwei wordt ngepakt in opdracht van Nedbar- sSublift bv in Rotterdam. VticcinrrPtl Vlïssingen 2526 en 27 augustus financiële redenen te sluiten - er wtrkt bracht. Bij Broomchemie in Terneu- momenteel ongeveer vijftig man - zen wordt bijvoorbeeld gewerkt met werd dinsdag niet duidelijk, de direc- betonnen afvoergoten. tie was de hele dag in vergadering. Broomchemie besloot direct beroep aan te tekenen tegen het vonnis van de Almelose rechtbank Volgens het bedrijf wordt het ten onrechte be schuldigd. Broomchemie kan pas een verwijt worden gemaakt, als komt vast te staan dat het bedrijf had kunnen weten dat de riolering van Wierden door de hoge zuurgraad van het afvalwater van het bedrijf zodanig zou worden aangetast dat lekkages zouden optreden. Bovendien was er onduidelijkheid omtrent de toxische stoffen, die via de lekkende riolering in de bodem terechtkwamen. Bij Broomchemie ging men er destijds vanuit dat het bedrijf op een afsluiten de keileemlaag stond Pas later bleek dat die leemlaag precies ophield op de plaats waar Broomchemie zich had gevestigd. Problemen als die in W'ierden lijken bij Broomchemie in Terneuzen bijna VLÏSSINGEN Volgetuigd en onderzeil verscheen de driemaster 'Galeone Everi' dinsdagavond op de rede van Vlissingen. Dat was precies volgens planning, zodat de vele amateurfilmers en -fotografen, die waren gelokt door de aankondiging van de komst van het bijzondere vaartuig naar Vlissingen, op hun wenken werden bediend. Vanaf het Nollehoofd en de boulevard werden druk 'plaatjes geschoten' van de binnenkomst van de repli ca van een Engels galjoen van omstreeks 1680. Zoals bekend is het door drie Duitsers nagebouwde nostalgische vaartuig haast bij toeval 'gestrikt' om als blikvanger te dienen tijdens de Vlissingse braderie, nok al liat het schip wat achteraf afgemeerd aan de Houtkade. tegenover het voormalige Vlissingse stad huis. op het voor deze gelegenheid voor het publiek toegankelijke terrein van de koninklijke maatschappij 'De Schelde'. Daar blijft het schip, dat een comfortabele bar aan boord heeft, tot volgende week dinsdag afgemeerd om het publiek een indruk te geven hoe de zeilvaarders van toen zich pleegden te verplaatsen. Dagelijks is de 'Galeone Everi' te bezoeken, vanaf 10 uur "s morgens tot 24 uur. In de avonduren is het schip feestelijk verlicht Aan de Houtkade van Vlissingen meert ter gelegenheid van de jaarlijkse braderie ook het schip van de milieu-organisatie 'Greenpeace' af. Proef Vanuit het Zeeuws-Vlaamse bereikte ons dezer dagen een boeiende anecdote, die we u, Soede lezer niet willen onthou den. Die man, die aan het eind van de vorige eeuw in Oostburg werd geboren, bezocht de zee vaartschool in Vlissingen en vestigde zich, na een aantal laren te hebben gevaren, in Canada. Hij iverd burger van die staat en woonde er veertig laar. Toen hij zeventig jaar uas, stopte hij met werken: ven verlate uittreder dus Hij keerde voor onbepaalde tijd terug naar zijn geboorte plaats. Daar ruilde hij zijn Canadese rijbewijs in voor een Nederlands en hij trok opge dekt door Europa Na vijftien jaar trok zijn twee de vaderland toch weer. Hij keerde in mei van dit jaar brug naar Canada Daar deed zich een probleemje "oer hij was te lang wegge weest en kon niet zonder meer ten Canadees rijbewijs krij ten. Hij moest examen doen Op zijn vijfentachtigste legde bp voor de eerste maal offi- ejeel de rijproef af. Hij slaagde in één keer. Jfoar hij had dan ook geruime 'öd kunnen oefenen. Miljoenen kilometers. ving", zo verklaarde de raadsman van Bleijko de aanvraag voor uitbreiding van de hinderwetvergunning, die vier dagen geleden bij de provincie is ingediend Volgens Cartigny zou slui ting van de omstreden afdelmg tot een omzetverlies van zo'n 25 procent, het verdwijnen van twintig banen en wellicht uiteindelijk tot sluiting van het gehele bedrijf leiden. ..Je kunt een MIDDELBURG/WALSOORDEN - De betonfabriek Bleijko in Walsoorden gaat zo snel mogelijk een geheel gesloten spuitinrichting bouwen voor het coaten van haar betonproduk- ten. Dat bleek dinsdagmorgen tijdens de hoorzitting in het kader van de AROB-procedure, die door de Vereniging Milieuhygiëne Zeeland is aangespannen tegen gedeputeerde staten. De VMZ had verzocht de omstreden afdeling van de betonfabriek in verband met de vervuilende activiteiten te sluiten, maar gs weigerden. Tegen deze weigering is de VMZ in beroep gegaan. Bleijko Is van plan de inrichting te barig de oorzaak van de problemen bij in overeenstemming met de verleende essentieel onderdeel van een bedrijf bouwen ongeacht of er al dan niet Bleijko te zoeken", zei Cartigny. Vol- hinderwetvergunning van de betonfa- niet sluiten, zonder enige gevolgen. gens de VMZ gebeurt het coaten niet briek. omdat deze activiteit niet in de Bleijko moet op z'n minst in de gele- voorwaarden is vastgelegd Cartigny genheid worden gesteld om de uitbrei- beweerde daarentegen dat het coaten dingsvergunnmg aan te vragen zo TT' al dertig jaar bij het werk op de meende Cartigny Verder merkte hij V iel vaarzen fabriek hoort en dat de gemeente nog op verbaasd te zijn over de genn- Hontenisse nooit de behoefte heeft ge uitstoot van de fabriek, terwijl in vnrileAnlrAii gehad bijzondere voorwaarden op te hel g135 *hoge concentraties zijn ge- VCrUrUIIKcn leggen. „De bestaande vergunning vonden. „Hoe valt dat te rijmen', dekt ook deze activiteit", zei hij. vroeg Cartigny zich af kreek nabij Ril- „Bleijko wil deze kwestie met met een Mr P. Haans. de advocaat van Ver subsidies zullen worden verleend. Wanneer het gebouw klaar zal zijn kon directeur Th. de Koning niet zeggen. De plannen moeten nog wor den uitgewerkt. „En", zo voegde mr G. Cartigny, de advocaat van Bleijko, er aan toe, „dat ligt ook aan de overheden, hoe snel die zijn met het afgeven van de benodigde vergunnin gen". Momenteel gebeurt het coaten (het voorzien van de betonprodukten van een teeroplossing) in de open lucht onder een overkapping, waarvan Bleijko beweert dat die altijd v/ordt gebruikt terwijl de VMZ en veehouder J. Verschueren, de buurman van de betonfabriek, menen dat dat lang niet altijd het geval is. De bij het coaten vrijkomende polycyclische aromati sche koolwaterstoffen hebben bij de boer tot ernstige ziektes onder de veestapel en vroeg- en doodgeboortes van kalveren geleid, aldus de Vereni ging Milieuhygiëne Zeeland en Ver schueren. Onderzoeken door weten schappelijke bureau's hebben hoge concentraties van deze zogenaamde 'PAK-verbindingen' aangetoond in het naast het terrein gelegen weiland van Verschueren en in ingekuild gras, dat van dat weiland afkomstig was. Mr Cartigny betoogde dat de deskun- RILLAND- 'and z'.in maandag vier twee-jarige welles-metesdiscussie afdoen en door vaarzen verdronken. Vijf anderen werken in harmonie met de omge- konden worden gered door de Ril- landse brandweer, geassisteerd door de groepen Hoogerheide en Reimers- waal van de rijkspolitie, de rijskpoli- tie te water en de eigenaar van de dieren, de boer J. O. uit Hoogerheide. De eigenaar vreesde overigens voor het leven van de vijf geredde vaar zen, omdat de dieren gedronken heb ben van het brakke water in de kreek. ISlot zie pagina 11 kolom 1) De in totaal negen vaarzen waren uit een weiland ontsnapt nadat een onbe kende de omheining rondom de wei had vernield. De beesten liepen ver volgens naar de schorren en dijk nabij Rilland waar ze in een kreek te water raakten De eigenaar probeerde in eerste instantie zelf de jonge koeien te redden maar dat lukte niet. De man is niet verzekerd voor de schade Vol- digen nog altijd geen direct verband gens de boer heeft hij een schadepost hebben kunnen leggen tussen deze polycyclische aromatische koolwater van minstens 20.000 gulden opgelo pen. De rijkspolitie van de groep stoffen en de ziektes onder het vee van Hoogerheide stelt een onderzoek in Verschueren. „Het terrein dat grenst naar de verriieling van de omheining aan het weiland is al sinds '70 in De dode vaarzen werden met een gebruik voor het coaten. Tot'79 zijn er bootje naar de Kreekraksluizen ge- bij Verschueren geen problemen ge weest Het is daarom volstrekt voor- sleept waar ze door een destructiebe drijf werden opgehaald De volledig uitgebrande woning aan de Vlissingsestraat in Oost-Souburg I OOST-SOUBURG Een felle en hard- I nekkige brand heeft dinsdagmiddag J een woning aan de Vlissingsestraat I in Oost-Souburg volledig in de as I gelegd. Op het moment van de brand I waren de bewoners, M. Houtzager, I niet thuis. Toen de brandweer arri- I veerde sloegen de vlammen reeds uit L de voordeur en de ramen van de I eerste verdieping. In de straat hing l' een dichte rookwolk, die het zicht bemoeilijkte. De brandweer kon niet voorkomen dat het hele huis volledig uitbrandde. Ook de gehele inboedel. van de vaatwasser, die in werking derwagen in. Door de enoi was. Op de vaatwasmachine stond en ook door het vuurzee ontstond er een zinderende hitte in de onmid- dellijke omgeving van de brand, die pig op meer dan 225.000 gulden ven moment doorgebrand, waardoor de brandweerlieden danig parten waaronder veel antiek, ging verlo- een kookplaat waaraan een gasslang ren. De totale schade wordt voorlo- was verbonden Deze is op een gege- geschal. De eigenaar is verzekerd er gas vrij kwam Daarna breidde de speelden. Enkele brandweerlieden tegen brandschade. De brand, die tegen twee uur 's mid dags werd ontdekt, is vermoedelijk ontstaan in de keuken van het huis. Volgens de brandweer ontstond de gen bestreed de brand met perslucht Een aangrenzende woning liep rook- brand zich snel uit door het hele huis Er ontwikkelde zich een enorme rook pluim, die kilometers ver in de omtrek n was. De brandweer van Vlissin- waren zo uitgeput, dat er een nieuwe ploeg moest worden ingezet. Pas te gen kwart over vijf werd het sein 'brand meester' gegeven brand door een oververhitte motor uit twee autospuiten en zette de lad- schade op. (Van onze correspondent! BERGEN OP ZOOM De mossel wordt steeds populairder in Nederland. Dat is de conclusie van het produktschap voor vis en visprodukten in Bergen op Zoom. nadat het mosselseizoen 1983 echt op gang is gekomen. Tot op dit moment is in eigen land 3000 ton van deze schelpdieren meer afgezet dan in de vergelijkbare periode van vorig jaar. „De vele acties die de afgelopen jaren zijn gevoerd om propagan da te maken voor het eten van mosselen beginnen duidelijk effect te sorteren", aldus L. Lucas, hoofd van de afdeling mosselzaken van het produktschap. „Lekker voordelig en snel klaar", door de handel is gekocht. Slechts dat is de slogan waarmee het pro- 1800 ton werd door het mossel- duktschap en de handel de Neder- fonds overgenomen. Het gaat dan lander mossel-minded wil maken, om schelpdieren die zijn „doorge- Volgens Lucas is dat laatste geen draaid" omdat de minimumprijs overbodige luxe. want onze niet werd gehaald. Groenten en zuiderburen zijn veel grotere lief- fruit worden in zo'n geval vemie- hebbers van het schelpdier. Vanuit tigd, maar het mosselfonds Yerseke zijn vanaf het begin van „bergt" de doorgedraaide schelp- het seizoen alleen al 63.000 ton dieren weer keurig op in een mos mosselen naar Belgiè gegaan. De selperccel en biedt die aan het 14.000 ton die in eigen land voor de eind van het seizoen weer aan de onmiddellijke consumptie bleven handel aan. Vorig jaar rond deze (vorig jaar 11 000 ton) steken daar- tijd moest al 45.000 ton worden bij maar schril af. teruggenomen. Tot eergisteren is er in Yerseke totaal bijna 244.000 ton mosselen Ook de kwaliteit van de mosselen aangevoerd, dat is iets minder dan is goed. Lucas „Het vleesgewicht vorig jaar, toen ruim 300.000 ton is 26 procent per 100 kilo Vorig werd geveild jaar, toen we konden spreken van „Desondanks kunnen we spreken een absoluut topjaar, was dat per van een bijzonder goed jaar", aldus centage zelfs 28. maar drie jaar Lucas. De iets kleinere aanvoer is geleden besloeg het slechts 20 pro- het gevolg van de wat mindere cent". groei van de schaaldieren in de België blijft tot op heden met Waddenzee. Waar dat precies aan 63.000 ton veruit de grootste afne- ligt is niet duidelijk „In ieder mer. De conservenfabrieken vol- geval spelen de klimatologische gen met 32.000 ton op een goede omstandigheden daarbij een rol", tweede plaats. Tot en met eergis- vertelt de mosseldeskundige. teren is 4000 ton afgevoerd naar Daartegenover staat echter wel Frankrijk en 126.000 ton naar ver dat bijna alles wat is aangevoerd schillende andere landen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 9