ABP- AFFAIRE £5* Moord op Aquino WERELDRAAD KERNWAPENS iBx& - Achterhaald, eenzijdig, vrijblijvend El REGIME-MAR COS P BROKKELT AF Directeur Masson ontkent alle beschuldigingen - Maak een mooie kans op één van de jïm WOENSDAG 24 AUGUSTUS 1983 PZC/ °P'nie achtergrond hwoe i ;-tB Z' '4■■■rn1 1 i 1 '■•■■■■•■•"■■2Ï222! .TTZZTIZ--...— I r-"vi4ff5'.«'r-4 .-$• f-i" 'Door Martin Huppertzi Het enige wat men mij kan verwijten is dat ik voor het ABP te veel geld heb willen verdienen". Met die woorden sluit mr. drs. Ed Masson, de in opspraak geraakte ABP-topman, een drie uur durend gesprek in zijn villa in Nieuwenhagen af. Enkele dagen geleden heeft hij bekendgemaakt dat hij tijdelijk terugtreedt als directeur van het evenzeer in opspraak geraakte Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds in Heerlen. ken gebruikte hij voor andere zaken. Bovendien had hij de conjunctuur tegen. De bezettingsgraad van de hallen kwam beneden dc exploitatie- grens. Poot kwam in geldnood. Ik heb nog getracht hem van de ondergang te redden, maar Poot wilde niet luis teren. Niet het ABP. maar de Neder landse Middenstandsbank en ande ren hebben Poot trouwens failliet laten verklaren". Masson ontkent ten stelligste dat hij via wie dan ook geld heeft aangeno men als „bedankje" omdat het ABP met Poot zaken zou zijn gaan doen. „Poot zal betaald hebben, maar niet aan mij. Op verzoek van het ABP is Van Zon gaan bekijken of de plannen serieus genoeg waren, een soort con trole op wat Poot aan het doen was Maar, en ik spreek hier nog over eind 1978. het ABP wilde geen geld be schikbaar stellen voor zo n extern advies. Wat Van Zon en Poot samen hebben geregeld, daar sta ik buiten. Maar aan mij heeft Poot nooit iets betaald, noch rechtstreeks, noch via een ander. De waarheid is dat Poot zich niet liet leiden en dat daardoor zijn imperium in korte tijd ten gronde is gegaan" Het verwijt van Poot is. dat het ABP grof geld verdiend heeft aan zijn fail lissement. „Integendeel", zegt Mas son. „Wij hebben de hallen overgeno men voor een bedrag ver boven de werkelijke waarde. We hadden-het ook op een openbare verkoop kunnen laten aankomen. Dan hadden we ze wellicht voor de helft gekregen". Van de rekening van ruim 37.000 gulden die Poot betaald heeft aan de Belgische firma Perdaen, een firma waarin ir. Van Zon belangen heeft, zegt Masson geen weet te hebben, laat staan iets ontvangen te hebben. Masson kan niet meer tegen de niet aflatende stroom van publiciteit en verdachtmakingen op. Intern, in de top van het ABP, is het voor hem erg moeilijk geworden om nog te functio neren. En bij externe contacten wordt hfj toch anders aangekeken en behan deld dan vóór half juni, vóór de dag waarop de vaderlandse pers zich met gretigheid meester maakte van Mas son, het ABP, de pensioenen en de roddels. „Weet je wat zo erg is?", vraagt hij halverwege het gesprek. „Dat ik me niet kan verdedigen zoals ik wil. Zo lang het justitieel onderzoek nog loopt kan ik niet in de openbaarheid treden en zeggen: 'Die heeft dit ge daan, en die heeft dat gezegd'. Ande ren doen dat wel, maar ik mag het niet. Ik ben ambtenaar en heb verant woording af te leggen aan mijn baas en de minister" Ed Masson. 61 jaar oud. op het hoog tepunt van zijn wisselvallige carrière. Het door velen serieus genomen NRC- Handelsblad noemde hem vorige week „de meest controversiële man van de zomer 1983". In sommige lan delijke dagbladen wordt hij afgeschil derd als een tulpenvretende, onbe suisde, impulsief reagerende man, die echter briljante ideeen heeft en kei hard is in het zakendoen. Naaste medewerkers zeggen dat Masson een man is die zijn gesprekspartners altijd drie stappen voor is, zeer intelligent, vaak moeilijk in de omgang, maar aan de andere kant met beminnelijke ka raktertrekken. Niemand die hem kent typeert hem als een man die open zou staan voor chantage. Die op slinkse wijze geld wil verdienen. Die gebruik zou kunnen maken van zijn hoge positie om er zelf beter van te worden Riant salaris Ed Masson zegt zelf: „Ik heb een riant salaris. Ik geniet ervan om zaken te doen en me daarin slimmer en behen diger te tonen dan anderen. Zaken doen en daarmee geld verdienen. Niet voor mij, maar voor mijn werk gever. Dat is het ABP en dat zijn de mensen die hun pensioengelden aan het ABP hebben gegeven om straks hun verdiende pensioen uitgekeerd te krijgen". ABP-directeur Ed Masson is in de afgelopen weken door twee affaires in het volle licht van de publiciteits- schijnwerpers komen te staan. Ener zijds door het bekendworden dat. hij betrokken zou zijn bij een poging tot chantage op zijn persoon, waarbij smeergelden zouden zijn gebruikt. Anderzijds is Masson de sleutelfiguur in een interne machtsstrijd tussen hoge ambtenaren bij het ABP. Een strijd, kennelijk met het enige doel om Masson te laten struikelen. Allereerst de chantage- en steekpen ningenaffaire. In 1978 ging het ABP in zee met ex-wethouder A. J Poot te Nuenen. die in Nederland een keten van tennis- en sporthallen wilde op zetten. Hij had een marktonderzoek verricht en meende dat zo'n serie tennishallen zeer florerend zou zijn Via een relatie kwam hij bij het ABP terecht. Na enige aarzeling en wat onderzoek besloot het ABP. vertegen woordigd door Masson, met Poot in zee te gaan. Het ABP kocht de al bestaande hallen in Deume en Waal wijk en verhuurde die weer aan Poot. Het geld dat daarmee vrijkwam ge bruikte Poot om nieuwe hallen op te zetten. Het ABP verstrekte hypothe ken voor hallen in Etten-Leur, Aals meer, Dordrecht en Bergen op Zoom. En toen stortte het tennisimperium van Poot ineen. Hij zegt zelf dat dit gebeurde omdat hij weigerde via be middelaar ir. J. van Zon nog langer geld te betalen aan Masson. Geldnood Wat zegt Masson ervan? „Poot? Die rommelde te veel. Geld van hvpothe- maken'. Maar ik ben toen met Meijer gaan praten". Volgens Masson leidde dat praten ertoe, dat Meijer weliswaar aardige brokken onroerend goed mocht aan bieden onder andere het Carltonho- tel, de Gouden Bocht en kantoren complex Geelvinck in Amsterdam en een kantoor in Amstelveen, waarin de Technische Unie gehuistvest is maar dat het ABP toch geen zaken met Meijer deed. „Van der Dussen heeft indertijd opgemerkt dat de hele zaak moest doodbloeden. Ik heb dat willen doen door Meijer steeds nieu we. andere en hogere eisen te stellen in de stellige verwachting dat hij op een gegeven moment, zou kappen met het ABP zegt Masson nu De kantoren van het Algemeen Bur gerlijk Pensioenfonds in Heerlen. Naspeuringen Tot grote schrik van de ABP-top blijkt echter dat in die periode via een omweg toch zaken waren gedaan met Meijer. Het ABP kocht van de West- land Utrecht Hypotheekbank winkel centra in Oegstgeest en Spijkenisse voor een totaalbedrag van 15,5 mil joen gulden. „Tot onze schrik merk ten we achteraf dat we via de WUH toch zaken hadden gedaan met Meij er. Die had die winkelcentra namelijk aan de bank verkocht. We schrokken ons rot, maar het was gebeurd. En de koop ongedaan maken zou nadelig zijn geweest voor de Westland- Utrecht en zou Meijer wellicht aanlei ding hebben gegeven toch publiciteit voor zijn verhaal te zoeken", verklaart Masson. De relatie met Meijer zou ook waar schijnlijk echt zijn doodgebloed wan neer ABP-advocaat mr. J J. C. Wou ters te Amsterdam niet op eigen houtje naspeuringen zou zijn gaan doen. Wouters was al in een zeer pril stadium betrokken bij de pressiepo ging van Meijer op ABP-directeur Masson. Hij wist dat er interne ABP- richtlijnen waren uitgegaan, dat er met Meijer geen zaken mochten wor den gedaan zonder toestemming van de hoofddirecteur, maar constateerde tot zijn verbazing dat dit kennelijk toch gebeurde. Wouters pluist alles uit. raadpleegt kadasterkaarten. wordt steeds argwanender en stuurt uiteindelijk een rapport naar minister Rietkerk, gedateerd 13 mei 1983, waarin hij min of meer suggereert dat de ABP-top onder druk van chantage bezig is ongeoorloofde zaken te doen. Schimmen Masson: „Een merkwaardige rol van Wouters. Hij was mijn advocaat, daarnaast belast met het behartigen van de belangen van het ABP. In plaats van dat te doen gaat hij detec tive spelen en holt hij achter schim men aan. Hij heeft niet eerst met het ABP, zijn opdrachtgever, gepraat, maar is achter de rug van zijn cliënt om naar de minister gestapt. Ik vraag me af hoe hij dat weet te rijmen met zijn beroepsethiek en zijn erecode als advocaat". Minister K. Rietkerk neemt het rap port van Wouters serieus op en belast oud-minister Hans Gruyters. lid van de Centrale Beleggingsraad. met een eerste onderzoek „Ik hoorde voor het eerst van dat onderzoek op 10 juni tijdens een ver gadering van de Beleggingsraad. De manier waarop Gruyters toen onder zocht heeft is naar mijn memng zeer matig. Met mij heeft hij een keer een kwartiertje gepraat. En in zijn rapport staan zoveel vaagheden, zoveel insi nuaties. dat er alle ruimte voor wilde fantasieën overblijft. Terwijl iets diep er graven en iets meer onderzoek tot heel andere conclusies zou hebben geleid", vindt Masson. De gevolgen zijn bekend Na weken lang touwtrekken over geheimhou ding van het rapport lekt de inhoud toch uit. Een nieuwe golf van publici teit stort zich over Masson en het ABP uit. Minister Rietkerk heeft in middels al besloten dat er een justi tieel onderzoek hij noemt het 'fact finding' moet komen om aan het licht te brengen wat er nu werkelijk is gebeurd. Grote fout ABP-directeur Masson. Willem Meijer, een in Engeland wo nende handelaar in alles waar winst aan zit. komt via de Haagse register accountant mr. T. Praalder in contact met Poot. Hij neemt de vordering die Poot beweert op het ABP te hebben van hem over en schrijft op 27 novem ber 1982 een brief naar het huisadres van Masson. In die brief dreigt hij, met veel woorden omkleed, de hele gang van zaken rond de ondergang van Poots tennishallen in de pers te brengen, tenzij... En dat tenzij is de wens, dat Meijer aan het ABP leuke onroerend-goedprojecten tegen hoge prijzen mag verkopen. „Met die brief hebben we wellicht een grote fout gemaakt", zegt Mas son. „Ik ben ermee naar Van der Dussen gestapt (hoofddirecteur ABP) omdat ik me flink onder druk gezet voelde. Van der Dussen was bang voor mogelijke publiciteit, die het ABP in verlegenheid zou kunnen brengen. Hij raadde me aan met Meijer te gaan praten. Dat is achteraf gezien fout geweest. We hadden di rect moeten zeggen 'Meijer, je kunt barsten. We hebben niks met je te (ADVERTENTIE i Rivella en E10. dat zijn Maak dit zinneljeafenstuur 'tvoor 15 september in vol doende gefrankeerde enveloppe naar Frlskwis, Postbus 345. 8901 BC Leeuwardenmet twee platgedrukte doppen van Rivella of E10 flessen U mag zo vaak meedoen als u wilt Vergeet uw naam en adres met. Prijzen: 25 gratis lange woonweekends in een luxe bungalow Een deskundige jury beloont de origineelste inzendingen. Prijswinnaars ontvangen uiterlijk 4 weken na de sluitdatum persoonlijk bericht een paar apart met héél weinig calorietjes IDoor Bob Mantiri) Dc moord op de 50-jarige Filippijnse oppositieleider, senator Benifn Aquino, zondag op de luchthaven van Manilla, komt op een moma C dat binnen het regime van president Marcos een machtsstrijd aan de gis ji is om de opvolging van Marcos, wiens gezondheid met de dag slecble wordt. De strijd om de opvolging gaat tussen de invloedrijke echtgen» 1' van Marcos, Imelda, en de minister van defensie, Ponce Enrile. De ambitieuze Imelda, die in de verwachten dat Benigno Aquino) regering verscheidene kabinetspos- zijde had gekozen van het koppi ten bekleedt en al lang is gedood- Enrile en Cojuancgo. verfd als opvolgster van haar man. Familiebetrekkingen zullen bij da wordt gesteund door de bevelhebber overweging voor Aquino een van de paleiswacht, generaal Fabian grote rol hebben gespeeld. Ver. Minister Enrile, een burger, was getrouwd met Cory Cojuancg È1 wordt gesteund door de kokosnoot- Uiteindelijk zou Aquino toch pait D' miljonair Cojuancgo. Enrile heeft hebben gekozen voor Enrile, was achter zich een deel van het leger en door de balans duidelijk in het ri wordt financieel gesteund door Co- deel van Imelda Marcos zou 111 juancgo, die behalve economische' uitgevallen. Zij vindt aan haar z® macht ook grote politieke invloed generaal Fabian Ver, de beveü?: heeft. ber van de Pretoriaanse Beide groepen houden elkaar rede- wiens naam in het verleden lijk in balans. De terugkeer van noemd is bij het uitschakelen x r" Aquino kon dit evenwicht echter politieke tegenstanders van Mana verstoren. Wat de groep van Imelda alsook van Enrile mist, is een woord- Prnfpkkinnppl voerder, een figuur die geaccepteerd wordt door het volk, en Aquino kon De moord op Benigno Aquino Iszea rekenen op een zeer grote aanhang professioneel opgezet. Het vliegvü V' onder het volk en bij de politieke staat dagelijks onder strenge bewt V* partijen. Hij was de leider van de kine: iedereen die het vliegveld bis u Unido, waarin alle oppositiepartijen nenkomt of zich in de buurt van) di zich hebben verenigd. Wie senator luchthaven vertoont, wordt groncs <t Aquino aan zijn zijde had, kon reke- onderzocht. Volgens beschrijving 'r nen op de steun van het volk va^ de Pers had de moordenaar ea Het is duidelijk dat de ene partij niet uniform aan HV werd daarna Ei kon dulden dat de andere de steun ter plaatse neergeschoten, kreeg van Aquino. De conclusie kan worden getrokken dat een van de Aquino had, voordat hij het vis partijen de moord op Aquino op tuiS verliet, voor alle zekerheid ea u haar geweten kan hebben. Maar kogelvrij vest aangetrokken. Schei welke partij zou dat kunnen zijn? send had hij tegenover een Amé kaanse journalist nog opgemerkt n Fnmi/ip "Ms ik 111 de nek word dsin ben ik er gewees Het is mogelijk dat Aquino aanvan- Wie er achter de moord zat, kam kelijk gekozen zou hebben voor meer worden achterhaald, omdat4 Imelda. Toen Imelda Marcos in mei moordenaar ook is geëlimineerd.Di in de Verenigde Staten was, heeft zij moord op Aquino is een aanwijzc* lang en uitvoering met Aquino ge- dat het regime-Marcos aan het fc sproken over een mogelijke samen- storten is. De crisis is nu in ee werking. Maar gezien de conflicten vergaand stadium. Beide partijs in het verleden tussen Aquino en zullen elkaar de moord in de schot Imelda. zou een bondgenootschap nen schuiven en dat brengt hen n<£ waarschijnlijk nooit van de grond een punt waar confrontatie onve zijn gekomen Het was eerder te mijdelijk is. De 1 De Filipijtise oppositieleider Benigno Aquino kort voor zijn aankomst opi luchthaven in Manilla waar hij zou worden vermoord. (Van onze militaire medewerker generaal b.d. M. H. von Meyenfeldli De Wereldraad van Kerken heeft zich tijdens haar vergadering de ze maand in Vancouver uitgesproken tegen de produktie, de plaatsing en het gebruik van kernwapens. De ker ken die bij de Raad zijn aangesloten, is gevraagd bij hun regeringen te pleiten voor het afzien van het bezit en het gebruik van atomaire wapen- Systemen. Gedelegeerden van kerken uit Nederland, België, de Duitse Bondsrepubliek, Groot-Brittannië en Italië hebben zich bovendien ver plicht de strijd aan te binden tegen de plaatsing van Pershing-II-raket- ten en Tomahawk-kruisraketten op Europees grondgebied. Dat de Kerken zich uitspreken over vraagstukken van veiligheid en bewa pening is terecht. Immers, veel chris tenen zijn door hun politieke keuze en de aard van hun werk, medeverant woordelijk voor de huidige ontwikke lingen. Ook zijn veel christenen be zorgd over de confrontatie tussen Oost en West en de aanhoudende wapenwedloop, een zorg die de Ker ken niet onverschillig kan laten. In deze situatie mag de Kerk niet zwij gen en zal zij moeten aangeven wat verantwoord handelen is. Een probleem bij kerkelijke uitspra ken over de atoombewapening is, dat binnen de kerken uiteenlopend wordt gedacht over wat ons op het gebied van de veiligheid te doen staat. Veel kerkleden voelen zich bedreigd door het Russische militaire potentieel, op gesteld in Oost-Europa en het Westen van de Sovyjet-Unie. Zij achten atoom wapens onmisbaar om een Russische aanval op West-Europa te voorkomen en zijn, gezien de ontwikkelingen bin nen het Warschau-pact. vóór moder nisering van het NAVO-atoompoten- tieel. Uitspraken die wijzen in de richting van eenzijdige stappen ter vermindering van de bewapening, worden door hen als bijzonder bedrei gend ervaren. Anderen daarentegen zien de voort gaande ontwikkelingen op het gebied van de bewapening als de grootste bpdreiging voor het voortbestaan van de mensheid. Zij voelen de verklaring van de Wereldraad van Kerken als een steuntje in de rug bij hun strijd tegen de atoombewapening. Mede als gevolg van deze verschillende opvat tingen, veroorzaken kerkelijke uit spraken over de atoombewapening gewoonlijk veel onrust onder christe nen. Dat effect heeft de verklaring van de Wereldraad mijns inziens slechts in beperkte mate. De uitspraken van de Raad zijn immers niet bindend. Aan de bij de Raad aangesloten leden wordt overgelaten wat zij er in hun situatie mee willen doen. Betekenis Wat betekenen kerkelijke uitspraken tegen de atoombewapening voor de militair die actief lid is van een kerk? Ik denk dat de meeste militairen van deze uitspraak kennis nemen om ver volgens over te gaan tot de orde van de dag. De kerk moet zich niet met politieke en militaire problemen in laten. De atoompacifisten onder de militairen zijn de Wereldraad onge twijfeld dankbaar. Een kleine groep van christen-militairen doet alles om de kerken tot andere uitspraken te brengen. Een enkeling zal de kerk of de krijgsmacht verlaten omdat hij het niet meer ziet zitten. Overigens zqn kerkelijke uitspraken over de bewapening zeker met spe ciaal voor militairen bedoeld. De kerk richt zich tot de politieke besluitvor mers en tot allen die door hun denken en handelen de instandhouding en verdere ontwikkeling van het atomai re afschrikkingsevenwicht mogelijk maken. Bij de verklaring van de Wereldraad van Kerken met betrekking tot de kernbewapening wil ik graag de vol gende kanttekeningen plaatsen. Een eerste is. dat de Wereldraad mijns inziens achter de ontwikkelingen aan loopt. De atoomtechnologie is immers al definitief voor militaire doeleinden aanvaard. Dat blijkt onder meer uit enerzijds de ontwikkeling en produk tie van atomaire wapensystemen die uitermate bruikbaar zijn voor de oor logvoering, anderzijds de verdere ver spreiding van kernwapens over de wereld. Amerikaanse deskundigen verwachten dat rond de eeuwwisse ling verschillende Derde-Wereldlan den over atoomstrijdkrachten zullen beschikken. De rol van kernwapens kan alleen nog maar in het kader van een totale vermindering van de bewa pening worden teruggedrongen. De tweede betreft de eenzijdigheid van de verklaring. Dat er zorg is over de rol van atoomwapens in het inter nationaal politiek en militair strate gisch beleid is begrijpelijk. Maar ook de ontwikkelingen op chemisch en biologisch gebied zijn bedreigend En wat te denken van de toenemende belangstelling voor wapensystemen geschikt voor de strijd in de we reldruimte. De grootmachten lijken zich niet te willen neerleggen bij de patstelling ontstaan door het atomai re afschrikkingsevenwicht. Zij zoeken naar wegen en middelen om hun militaire potentieel weer daadwerke lijk bruikbaar te maken voor het bereiken van internationale politieke doelstellingen. Op deze dreiging wordt door de Wereldraad niet gewe zen. De derde kanttekening is, dat de verklaring van de Wereldraad mij doet denken aan een oproep aan een alcoholicus om het glas bier. dat hij in zijn hand heeft, niet leeg te drinken. De mogelijkheid bestaat dat hij doet wat van hem wordt gevraagd. Maar als er verder niets gebeurt, als er geen aandacht is voor de oorzaken van de drankzucht en voor een doelmatige ontwenningskuur, zal hij ten slotte toch weer naar het glas grijpen Raamwerk Ontwikkelingen op het gebied van de bewapening die als bedreigend wor den ervaren, staan niet op zichzelf Zij krijgen vaart en richting door: het politieke beleid in de Oost-Westver- houding; de geldende militaire strate gie; de stand van de techniek; econo mische belangen en ideologische fac toren. Zij voltrekken zich binnen een gecompliceerd raamwerk. En als er in dat raamwerk iets verandert, gaan de ontwikkelingen op het gebied van de bewapening gewoon door. Zij zijn door acties die zich alleen tegen de bewapening richten niet terug te drin gen. Misschien kan druk op politici ertoe leiden dat de plaatsing van 572 nieu we raketsystemen door de NAVO op Europees grondgebied niet doorg«< Maar als er op onder meer politiek! militair gebied niets verandert» len andere wapensystemen de taks overnemen die aan de PershingS raket en Tomahawk-kruisraketK zijn toegedacht. Het netto-resultf van die druk is dan: gefrustreert politici en militairen en verstoort relaties binnen het westerse bond? nootschap. De rol van kernwapens kan all« maar daadwerkelijk worden terug? drongen door een beleid gericht op: bevordering van een intematioM rechtsorde, de verbetering van betrekkingen tussen de volken Oost en West; de ontwikkeling d een militaire strategie rond defend ve wapensystemen; ter verstevigd van de greep van de overheid op' militaire technologie en de ontf» ming van de wapenindustrie in civif industrie. De Wereldraad heeft over de bevordering van een dergeÜJ samenhangend beleid in Oost en W« niet uitgesproken. Zij heeft daarffl een kans laten liggen om daadwerk lijk bij te dragen aan meer ve verhoudingen op ons continent

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 4