Plannen voor sociale school in Oostburg Behoefte aan winkels bij jachthaven Breskens Sluiskil maakt zich op voor Schipperskleuterklasje niet naar kantoorgebouw Meer passagiers PSD in eerste helft '83 Wissel Zeeuws-Vlaanderen ONDERWIJS ZONDER EXAMEN Nog geen verrassingen Philippine Surftoertocht voor de kust Tanker aan de grond 14 OOSTBURG „Vroeg van school gegaan? Niet te oud om te leren? Weinig kansen gehad? Kom dan naar de ...sociale school". Aldus de tekst op de wervingsfolder die onlangs in West-Zceuwsch-Vlaanderen werd verspreid. Dinsdag 13 september gaat in Oostburg voor het eerst de sociale school van start. Of het mini mum aantal van tien cursisten wordt gehaald is vooralsnog de vraag. Jan van de Sande. coördinator van de sociale school in Zeeuwsch-Vlaande- ren, heeft er alle vertrouwen in. Zijn optimistische verwachtingen zijn ge baseerd op ervaringen in Hulst, waar volgende maand voor het vijfde achtereenvolgende jaar een aantal cursussen wordt gegeven. Als het in Hulst goed gaat. waarom zou het in Oostburg dan minder gaan, vraagt Van de Sande zich af. Zijn enige twijfel is dat de drempelvrees, die veel Zeeuws-Vlamingen eigen is. de sociale school in Oostburg parten kan spelen. „Vooral het begin blijkt moeilyk. Een soort psychologische drempel weer houdt mensen om zich aan te melden. Mijn ervaring is dat als we maar eenmaal draaien, dat het dan ook goed blijft gaan. Er zijn over het algemeen heel weinig afvallers". Oorspronkelijk komt de sociale school voort uit de vakbeweging. Toen de FNV eind zeventiger jaren besloot de vakbondsscholen af te bou wen, nam Jan van de Sande in samen werking met enkele collega's het roer over. Onder de paraplu van de stich ting vormings- en ontwikkelingswerk werd een nieuwe opleiding opgezet, die helemaal los van de vakbeweging staat. Zoals uit de wervingstekst van de reclamefolder blijkt, staat de sociale school open voor volwassenen die behoefte hebben om hun kennis over 'de maatschappij' wat op te frissen of te verdiepen. Het eerste cursusjaar is bedoeld als algemene oriëntatie op de samenleving- Het programma ver meldt onder meer maatschappelijke vraagstukken i criminaliteit, oorlog en vrede, discriminatie; staatsinrichting, geschiedenis van de arbeidersbewe- VLISSINGEN Het aantal door de Provinciale Stoombootdiensten (PSD) over de Westerschelde vervoerde passagiers was in de periode januari tot en met eind juli van dit jaar iets meer dan in dezelfde periode vorig jaar. Het aantal auto's blijft echter een dalende tendens vertonen. Het veer Vlissingen-Breskens*heeft in genoemde periode zelfs meer passagiers vervoerd dan in 1981. Het vervoer van Kruimngen naar Perkpolder en vice versa van passagiers heeft het oude peil van 1981 niet gehaald. Worden alleen de resultaten van de maand juli onder de loep genomen, dan blijkt dat het totaal aantal vervoerde passagiers licht is gestegen, ten opzichte van 1982, terwijl het totaalaantal vervoerde auto's licht is gedaald ten opzichte van vorig jaar. Hieronder de statistieken betreffende het vervoer met de PSD per eind juli 1983. met ter vergelijking de voornaamste gegevens over de jaren 1982 en 1981. Aantal vervoerde passagiers: Jan van de Sande, coordinator van de sociale school in Zeeuwsch-Vlaande- ren: „weinig afvallers" 1981 2,883.656 2.239.904 5.123.560 ■voerde auto's 1981 799.534 797.974 1.597.508 1982 2.844.840 2.121.511 1982 770.107 773.738 1983 2.893.375 2.163.915 Hieronder volgt nog een overzicht over e maand juli 1983 alleen: PHILIPPINE Afgelopen weekeinde is op de banen van Philippine het vier-dorpen-tennistoernooi begon nen. Aan dit toernooiwordt deelgeno men door de tennisclubs Hoek, Vogel waarde (Vogelvlucht), Zaamslag en Philippine. Door de uitstekende weersomstandigheden zijn zaterdag en zondag al 120 van de 356 wedstrij den gespeeld. Het motto van het toernooi, het sa mensmelten van gezelligheid en wed strijdelement. werd gestalte gegeven door een grote openingsbarbecue. On danks die start met volle maag deden er zich geen verrassingen voor. Alle geplaatste spelers bereikten de vol gende ronde. Bij het heren-enkel zijn acht van de zestien spelers uit de eindronden be kend. Het zijn Peter Veldhoven, Rinie Kort, Fons Schelfhaut, Hans en Kurt van de Akker, Frans Witte, Jan Huis man en Peter Kouwijzer. De dames Marijke van Driel en Moni que Spuessens hebben de voorronden ook overleefd. In het heren-dubbel haalden Peter van Veldhoven en Kurt van de Akker en A. Sponselee met zijn partner A. de Schepper de kwartfinales. Zondag 23 augustus worden dc finales gespeeld. De prijsuitreiking wordt verwacht rond 18.00 uur. Kampioenschap frites eten SINT-JANSTEEN - In café 'Sport' in Sint-Jansteen werd onder grote be langstelling het kampioenschap 'fri tes eten' gehouden. Het ging erom wie de meeste - zorgvuldig afgewogen - borden frites naar binnen kon werken. De overwinning ging naar een Belg. Ivan Heijninck uit De Klinge, die een totaal van tien borden bereikte, wat neerkomt op anderhalve kilo frites. Hij werd gevolgd door twee inwoners van Sint-Jansteen. Patrick Sturm (ne gen borden, 1.35 kg) en Philip Ivens (acht borden. 1,2 kg). BRESKENS Ruim vijftig surfplan ken lagen zondag om kwart voor twaalf op het strand van Breskens. Twintig meter daarachter stonden de deelnemers aan de derde Schelde- tocht van dc windsurfvereniging Zeeuwsch-Vlaanderen. De start vond plaats bij windkracht twee en op het water kwam de stu wing voor de planken nooit boven de drie Beaufort. Het gevolg was dat de korte snelle planken op de imperiaal konden blijven. De rond-bodems, spe ciaal geschikt voor zulke weersom standigheden. namen snel de voorste posities in. Ondanks de zwakke wind arriveerde de eerste surfer al na één uur en vijf minuten bij de halte Pauli- nahaven. Na de start voor de terugreis duurde het weer ruim één uur eer de eerste deelnemer terug was Ruim een uur later kon de windsurfclub terugzien op een geslaagde toertocht. Alle deel nemers waren binnen en er waren geen uitvallers te noteren. De wind surfvereniging is op weg om van de Schelde-tocht een echte traditie te maken. Het aantal deelnemers stijgt gestaag terwijl het niveau van de plankzeilers ook steeds beter wordt. Vliss.-Bresk. Kruin.-Perkp. Aantal vervoerde passagiers: 1981 626.036 393.424 Vliss.-Bresk. Kruin.-Perkp. 1.019.460 Aantal vervoerde auto's 1981 165.354 123.361 288.715 1982 670.083 374.492 1982 166.467 119.077 1983 668 852 381.938 1983 162.794 120.854 ging en praktisch taalgebruik. Ook aan levensbeschouwelijke vragen, zo als de met de huidige werkloosheid actuele vraag 'werken om te leven of leven om te werken?', passeren de revue. In totaal bestaat het cursusjaar uit dertig lesavonden. Een groot deel van de te behandelen onderwerpen kan door de cursisten zelf worden vastgesteld- Ontwikkeling Van de Sande legt er dc nadruk op dat de sociale school geen normaal onderwijssysteem is: in tegenstelling tot bijvoorbeeld de avondscholenge meenschappen wordt er niet voor een examen gewerkt. „De ontwikkeling van de eigen persoonlijkheid staat bij ons centraal. Hel vergroten van de maatschappelijke weerbaarheid, van de mondigheid, is de voornaam ste doelstelling", aldus Van de Sande. Wat hem betreft heeft de sociale school een belangrijke taak te vervul len. Als vormingsleider op de levens scholen in Hulst en Temeuzen komt hij dagelijks in aanraking met jonge ren die uitgekeken zijn op het norma le dagonderwijs. Later ervaart men dan dikwijls toch een gebrek aan algemene ontwikkeling, meent Van de Sande. En daar speelt de sociale school nu juist op in. In Hulst bestaat het merendeel van de cursisten uit dertig- tot vijftigjarigen, die vinden dat ze vroeger op een of andere manier te weinig algemene ontwikkeling hebben opgedaan. Van de Sande verwacht dat de sociale school ook in de toekomst een functie zal blijven houden. Ondanks de ver anderde onderwijssystemen wordt er ook nu nog te weinig gewerkt aan de maatschappelijke weerbaarheid van de leerlingen. In West-Zeeuwsch-Vlaanderen zal Mi- ryam Ducastel uit Aardenburg de coördinatie op zich nemen. Volgens haar koppelt de sociale school de algemene aan de persoonlijke ontwik keling van de cursisten. „Een grotere algemene kennis kan samengaan met meer vertrouwen in jezelf zegt me vrouw Ducastel. Hoewel het beslist niet noodzakelijk is, meent zij dat-de sociale school een goede aanzet kan zijn voor eventuele verdere studie. De Aardenburgse geeft de inleidende avonden en de cursus praktisch taalgebruik. Geïnteresseerden kunnen voor infor matie of aanmelding terecht op het gemeentehuis van Oostburg. De semi-permanente behuizing waarin de middenstanders van Breskens de bezoekers van de jachthaven van ha levensbehoeften voorzien. MIDDENSTAND ZET PROEF VOLGEND JAAR VOORT SLUISKIL Sluiskil staat aan de vooravond van de derde Gildefees- ten. Donderdag 25 augustus, 's avonds om 19.00 uur, wordt het start sein gegeven voor het dorpsfeest, dat in totaal vier dagen zal duren, een dag langer dan vorig jaar. Alle activi teiten zijn, evenals voorgaande jaren, weer geconcentreerd op Groenoord, waar een grote feesttent komt te staan. In de feesttent wordt een mid- denstandsbeurs gehouden. Na de officiële opening, donderdag avond, worden ballonnen opgelaten door de kleuters en kinderen uit de klassen één en twee. Om 19.30 uur brengen het rooms-katholiek en Ne derlands hervormd kerkkoor en het rooms-katholiek jeugdkoor gezamen lijk het Sluiskilse volkslied ten geho re. De muziekvereniging Sluiskil zal hen begeleiden. Aansluitend verzorgt de drumband- en majorettenpeloton De Zwaluw een optreden. Vanaf 20.00 uur kan er in de feesttent een mode show worden bewonderd, die muzi kaal wordt omlijst door de Boerenka- pel van Sluiskil. Vrijdagmiddag om 16,00 uur wordt een mini-zeskamp voor de lagere schooljeugd gehouden. Er hebben zich veertien teams aange meld. Ze strijden om een grote wissel beker. Voor 's avonds staat een toertocht en een gratis Prijzenfestival op het pro gramma. De toertocht wordt georga niseerd door de wielertrimclub Dallin- ga. Men heeft de keuze uit twee afstanden: 25 en 50 kilometer. De start is om 19.00 uur. Het Prijzenfesti val, met als hoofdprijs een weekeinde Londen, begint om 20.00 uur. Het zaterdagprogramma meldt onder meer een braderie en een rommel markt. Om 10.00 uur 's morgens start een trimloop (afstanden, vijf, tien en vijftien kilometer). Hoogtepunt van het zaterdagprogramma is ongetwij feld de zeskamp. Vanaf 's middags 13.30 uur zullen zes teams elkaar bekampen om de hoogste eer. Zaterdagavond wordt in de feesttent een bal gehouden met muzikale me dewerking van de Yankee Doodle Session. De derde Gildefeesten wor den zondag afgesloten met een optre den van John White's Big Band (aan vang 11.45 uur) en een fictscross (13.30 uur). BRESKENS De Breskense mid denstanders die deze zomer voor het eerst hun tenten opsloegen bij de jachthaven kunnen nu al terugzien op een geslaagd initiatief. De viswin- keltjcs van J. P. Erasmus en de gebroeders De Jonge deden de afgelo pen weken goede zaken, de kleine terrasjes waar de kopers even kon den uitblazen zaten vrijwel steeds goed vol, en de vier winkeliers die gezamenlijk een noodlokaal kochten en ombouwden tot een 'vier-in-één'- winkcl kunnen terugzien op meeval lende omzetten. Ook de forellenfarm van J. Walhout, afgemeerd in de jachthaven en dit jaar voor het eerst ingericht als klein restaurant, trok heel wat eetlustigen. Door deze mtitiatieven. gelanceerd door het Oostburgse gemeentebe stuur maar door de ondernemers uit eigen zak bekostigd, is de jachthaven van Breskens is éen jaar tijd een toeristische trekpleister met goed toe komstverwachtingen geworden. De Breskense ondernemer S. P. Minder- houd, gespecialiseerd in scheeps-elec- tronica, is tevreden. „We konden pas op 1 juli starten, dus het zomerseizoen was al lang begonnen. Het is kort dag om nu al de resultaten te geven, maar het is ons goed bevallen. De omzetten waren niet onaardig". Vier Breskense winkeliers sloegen de handen ineen en begonnen 1 juli een kleine 'dependance' van hun normale winkel in de dorpskern. Drank, groen- Jeugdtoernooi van Corn Boys SAS VAN GENT De jeugdcommis sie van de voetbalclub Corn Boys hield in het weekeinde voetbaltoer nooien waaraan A-, B-, E- en F- elftallen deelnamen. Bij de A-junio ren ging de toernooiwinst naar Hon- tenisse, dat daarmee de Jeroen Dub beldam-trofee voor een jaar mee naar huis nam. Bij de B-junioren won de jeugd van Clinge. De E-pupillen van RIA toon den zich in htm categorie het sterkst en bij de F-jeugd ging de winst naar Sluiskil. De volledige eindstanden- A-elftallen: Hontenisse, 2 HVV, 3 FC Bergen. 4 AZW. 5 CUnge, 6 RIA. 7 Sluiskil. 8 Com Boys. 9 Geleen, 10 Sluis. B-elftallen: 1 CUnge. 2 Geleen. 3 Philippine. 4 RIA. 5 Corn Boys. 6 Sluiskil. 7 Hontenisse. 8 Koewacht C-pupillen: 1 RIA. 2 Sluiskil, 3 Oostburg. 4 Philippine. 5 Hoofdplaat, 6 Corn Boys F-pupillen: 1 Sluiskil, 2 RIA, 3 Sluis, 4 Com Boys. Philippine. ten, tijdschriften en scheeps-electro- mca. aangevuld met levensmiddelen. De winkel werd meestal door twee. en in de minder drukke tijden door één winkelier bemand. Door die samen werking was het experiment ook fi nancieel haalbaar, Minderhoud, na mens zijn collega's: „We moesten du ook eikaars spullen verkopen. Dg|ttivi was wel even wennen, maar het gó goed". Mir.derhoud en zijn collegs zullen volgend jaar in ieder geval w« jat present zijn bij de jachthaven. sndf M b TERNEUZEN Op de Westerschel de. ter hoogte van de Ecndragtpolder oostelijk van Temeuzen, is dinsdag ochtend in dichte mist de binnen- vaarttanker 'Anita' aan de grond gelopen. Het Belgische schip (729 ton) was ongeladen op weg van Gent naar Antwerpen en schoof omstreeks kwart voor acht op een dam ter hoogte van boei 29. Op dat moment was het vallend water. De positie van het schip was erg ongunstig; voorbij varende zeeschepen verhoogden de kans op lekstoten of zelfs breken. Sleepboten van de firma Muller en de Unie van Redding en sleepdiensten uit Terneuzen waren spoedig ter plaatse evenals een patrouillevaar tuig van de Verkeersdienst Wester schelde. maar de schipper weigerde in eerste instantie de aangeboden assis tentie. Tijdens laagwater ontstond er lekkage aan het gstrande schip, ter hoogte van de machinekamer kreeg het schip een klein gaatje in het vlak dat door personeel van de firma Mul ler provisorisch gedicht werd. Dins dagmiddag omstreeks half een trok de sleepboot 'Waasland' van de Sleep dienst Willem Muller B.V. de gestran de tanker vlot waarna het schip de reis naar Antwerpen kon voortzetten. tien Permanent Het 'experiment' is voorlopig vow ovir twee jaar gestart. Daarna wil ót ver gemeente een permanent gebouw li ■.•scl ten neerzetten als de toeristen blij rrr ven komen. Of dat haalbaar is betwij feit Minderhoud maar dat er behoeft is aan een dergelijke winkelvoonit nst' ning staat voor hem als een pail jtco boven water. „Vooral het levensrad [lent delenpakket voorziet in een groti jge behoefte. Dat gaan we volgend ju e7 drastisch uitbreiden. Ons is gebleka ibiji dat vooral de toeristen uit de jacht eerl haven al jaren hebben geklaagd on het feit dat ze voor hun levensmiddo iüen len naar het dorp moesten, meestilpmei zonder vervoer". De middenstands-nederzetting bij life Breskense jachthavan trekt trouwe» niet alleen watersporters, maar ot' toevallige passanten en toeristen dn terugkomend van het strand nog eve wat etenswaren willen inslaan. Minderhoud: „We zijn gestart metee vrij beperkt pakket. Nu hebben b een veel beter idee van de behoelto gewoon door de mensen te vragen hi ze hier zouden willen aantreffen Dan kom je toch op dingen waar je aïïnltt bij hebt stilgestaan". De middenstanders, de visverkc^en en de forellenfarm willen nog zo la| openblijven als nodig blijkt. „Zolzng n er vraag is blijven we geopend", ze? jj Minderhoud. „Misschien maar paar uur per dag, of alleens in It jjj weekeinden. We zullen wel zien te dat verloopt. Dit jaar zijn we gesar. daarom willen we de service zo mogelijk optimaal houden". TERNEUZEN: GEEN ONTHEFFING TERNEUZEN Schipperskleu- tcrklas 'Dc Groene Zwaan' kan niet verhuizen naar een voormalig kan toorgebouw van de firma De Hoop aan de Stationsweg in Terneuzen. Onderwijsinspectrice M. A. de Kroon heeft het gebouw afgekeurd. Ze liet dat dinsdag schriftelijk we ten aan b en w van Terneuzen, die prompt besloten dan ook geen ont heffing te verlenen, die huisvesting van 'De Groene Zwaan' in het pand mogelijk maakte. Dc inspectrice vindt dat de schipperskleuterklas moet verhuizen naar de openbare lagere schippersschool 'De Loop plank'. Maar de ouders van de schip- perskleuters wezen die lokatie vori ge week - tijdens een vergadering - resoluut van de hand. Ze vinden 'De Loopplank' te ver verwijderd van de belangrijkste ligplaatsen voor de binnenvaart en hikken (onder meer; ook aan tegen het openbaar onder wijs. Het schoolbestuur - de Alge mene Maatschappij voor Varenden - legt de nieuwe situatie donderdag avond opnieuw voor aan de ouders. „Zij beslissen", benadrukte AMW man Aarie Barèl dinsdagavond. Ba- rèl overweegt de ouders een nieuw alternatief voor te leggen: huisves ting in een lokaal van de lagere 'Zonneschool', aan de oostelijke rand van de binnenstad 'De Groene Zwaan' was jarenlang ondergebracht in de oude christelij ke kleuterschool aan de Schoolweg, maar moest daaruit verdwijnen om dat het schoolgebouw binnenkort wordt afgebroken. Nadat de schip perskleuterklas ruim een jaar gele den al te horen kreeg dat de zaak moest worden ontruimd, stond de gemeente ooglukkend toe dat de kleuters desondanks nog een volle dig schooljaar van de verouderde voorziening gebruik maakten. In haar advies aan b en w van Temeu zen omschrift inspectrice De Kroon het onderkomen aan de Schoolweg als 'armoedig en geïsoleerd' en 'het kleuteronderwijs onwaardig'. Op de eerste schooldag, ruim een week geleden vonden de kleuters en de leidster de schooldeur gesloten (de gemeente had de voordeur van een ander slot voorzien). Sindsdien ligt het onderwijs voor schipperskleu- ters in Terneuzen stil. De inspectrice heeft nu al toegezegd een lokaal in 'De Loopplank' van haar kant èn van de kant van het ministerie van onderwijs alle moge lijke medewerking (ook financiële) zal worden verleend. Er komt dan direct al een aangepaste, speciaal op schipperskinderen afgestemde inrichting. Bovendien vindt de inspectrice de integratie van kleuter- en lager on derwijs erg belangrijk. Ze waar schuwt in haar brief: „Blijft men streven naar andere huisvesting dan in leegstaande, bestaande schoolgebouwen dan wordt het een langdurige, moeizame procedure die niet tot bevredigend resultaat leidt (met andere woorden geen vergoedingen zullen worden ver strekt). Geen vrijstelling Burgemeester C. Ockeloen van Ter neuzen dinsdag: „Wij kunnen na tuurlijk geen vrijstelling geven voor een gebouw als dat van De Hoop, als de inspectrice daarvan zegt dat het het kleuteronderwijs onwaardig is. Er blijft natuurlijk de mogenjKiieiu uai uc Groene Zwaan' andere schoollokalen vindt. Ik hou me daar buiten; wij hebben gedaan wat we konden". AMVV-er Barèl bekritiseerde de aanpak van de inspectrice. „Zij had op z'n minst kunnen wachten tot wfj haar onze plannen - bijvoorbeeld voor de verbouwing - hadden ont vouwd. Dat heeft ze niet gedaan en dat neem ik haar kwalijk. Die inte gratie en dat isolement enzo, ach. dat is toch eigenlijk een lachertje. Die kleuters zijn helemaal niet op Terneuzen georiënteerd dus van in tegratie komt natuurlijk helemaal niets terecht". Barèl heeft de indruk dat er meer schuilt achter de voor keur van de inspectrice en het ge meentebestuur voor 'De Loop plank'. ,,Ze hebben mij weieens ge vraagd wat eigenlijk mijn bedoelin gen waren Ik heb er geen, maar volgens mij heeft de gemeente die wel: die wil de verzwakkende posi tie van het openbaar onderwijs op deze manier versterken Mede door toedoen van de gemeente is er nu eigenlijk geen sprake meer van een overlegsfeer. Wij zijn in een bepaal de richting gedwóngen. Zoiets van: slikken of stikken!" Heden overleed zacht en kalm mijn lieve man, onze zorgzame vader, behuwd-, groot- en over grootvader CORNELIS JACOB DE VOS echtgenoot van A. M. Baart Geboren op 5 januari 1906 en overleden op 23 augustus 1983. IJzendijke: A. M. de Vos-Baart Schoondfjke: A. de Vos Goes: D. de Vos S. S. de Vos-de Graaf Oost-Souburg: J. de Vos J. de Vos-Taillie Philippine: C. de Vos J. de Vos-Rammeloo IJzendijke: A. de Hulster-de Vos W. de Hulster IJzendijke: S. Schilders-de Vos IJzendijke. 23 augustus 1983 'Huize Emmaus' De begrafenis zal plaatshebben op vrijdag 26 augustus om 15.00 uur op de algemene begraaf plaats te IJzendijke na voorafgaande rouwdienst in de kapel van het bejaardencentrum 'Emmaus' aanvangende om 14.30 uur Gelegenheid tot condoleren na de begrafenis in café 'de Lozanne' Voor ons nog onverwacht nam de Here uit ons midden weg onze zorgzame vader, groot- en overgrootvader JAN VAN LANGEVELDE weduwnaar van Suzanna Buijze in de ouderdom van 94 jaar Chatham (Canada): J. van Langevelde-Wagener Axel: A. J. van Lange velde K. J. van Langevelde-de Visser Terneuzen: J M. van Langevelde-Kempe Klein- en achterkleinkinderen Axel, 23 augustus 1983 Verzorgingstehuis 'de Vurssche' Correspondentieadres: A. J. van Langevelde, Van Gistellelaan 18, 4571 EK Axel De teraardebestelling zal D.V. plaatsvinden op vrijdag 26 augustus a.s. om 14.45 uur op de Algemene Begraafplaats aan de Westsingel te Axel. Vooraf zal een samenkomst worden gehouden in de kapel van 'de Vurssche'. die aanvangt om 14.00 uur. Gelegenheid tot condoleren in 'de Vurssche' na de teraardebestelling. D8E1 JUS BUI

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 22