PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Honderden banen bij Jamin op de tocht PZC Air Holland mag vliegen vanaf Beek en Rotterdam Foto-uurtje op Huis ten Bosch Bronzen duik Snuffelt li ook al tussen de Kleintjes? ORGANISATIEBUREAU: INGREEP NODIG België stelt storten radioactief Noodweer in afval uit luid-Limburg vandaag Lubbers: staatshoofd beschermen tegen laster Aantal babypoppen met gif verkocht GIRO 999 leis 226e jaargang no. 197 aa!' Woensdag 24 augustus 19.83 Zonnige perioden Eerst enkele mistbanken, overigens perioden met zon en op de meeste plaatsen droog Middagtemperaluur ongeveer 24 graden. Weinig wind. ;de! GENEVE iREUTERi De Verenigde Staten hebben dinsdag de Sowjet-Unie andere landen uitgenodigd, half november een installatie voor de tmietiging van chemische ivapens op de legerbasis Tooele in de staat Utah te tachtigen jlorris Busby, Amerikaans afgevaardigde in de 40 landen tellende ontwape ningscommissie in Genève, noemde het controleren van de vernietiging van ipttaden chemische wapens een van de grote problemen bij de onderhande- over een internationaal verbod op dergelijke wapens. De Sowjet-Unie, Canada, Indonesië, Nederland en West-Duitsland werd gevraagd gegevens te verstrekken omtrent hun ervaringen met voorraden chemische wapens. Volgens de Verenigde Staten zal de werkwijze in Tooele waarvoor slechts enkele inspecteurs nodig zouden zijn, het overleg over het genoemde verbod helpen versnellen. De Russen maken zich er zorgen over dat inspecties ter plaatse te indringend zijn. Het gebruik van chemische wapens is krachtens een Geneefs protocol uit 1925 verboden. De huidige onderhandelingen zijn bedoeld om te komen tot een internationale conventie waarbij de vervaardiging en de opslag van dergelij ke wapens worden verboden ji - ÖOSTERHOUT (GPD) Door enorme verliezen moeten er bij het zoetwarenbedrijf Jamin IOO tot 500 arbeidsplaatsen verdwijnen. Dat heeft het organisatiebureau Boer en Croon, die srhi bet bedrijf heet doorgelicht, dinsdag meegedeeld. De directie van Jamin heeft het personeel in de fabrieken in Oosterhout ingelicht. Het winkelpersoneel van Jamin wordt vandaag iftelijk geinformeerd. is de tweede reorganisatie binnen :ele jaren, die bij Jamin moet wor- In 1980 werden al 60 gesloten. Niettemin lijdt het Kdnjf jaarlijks grote verliezen. Voor tijaar wordt het verlies op 12 miljoen j ben alien geschat. dee jjain telt in totaal 2100 werknemers. rnwie er 1500 in de wankels en 600 in ^fabneken werken. In de winkels jnen ongeveer 300 arbeids- de 3 fatsen. Tachtig van de 262 winkels lit ra orden op hun levensvatbaarheid on- e list tocht. Een aantal zal worden afge stoten aan de huidige beheerders op voorwaarde dat ze de Jamin-produk- ten blijven verkopen Nog niet bekend is om welke winkels het hier gaat. HEERLEN (GPD) De provincie Zuid-Limburg is gisteren voor de derde keer binnen korte tijd getrof fen door een enorme wolkbreuk. Het noodweer, dat tussen half acht eri hlfnegen woedde, richtte een enor- ■t ravage aan. Vooral de in een dal gelegen woon- Wnen aan de oevers van de Voer en de Geul moesten het ontgelden. De ™J brandweer was urenlang bezig met iMleegpompen van de ondergelopen toningen. Tijdens het noodweer kwamen tien- Men wagens vast te zitten, te: dan honderd meldingen van nteroverlast kregen de brandweer- j brpsen van Heerlen, Sittard en Kerk- jnde te verwerken, nadat rond tien for een hevige onweersbui neerplens- tin de Oostelijke Mijnstreek. Onder- se, ss Btopen kelders, straten die in beken 'sanderd waren en lekkende daken aiiejonnden de hoofdmoot van de klach- ANTWERPEN (BELGA/DPAl Belgié heeft besloten het stor ten van laag radioactief afval in de Atlantische Oceaan uit te stellen, omdat het speciaal voor dit doel uitgeruste Engelse schip, de 'Atlantic Fisher' niet beschikbaar is. Dit heeft de Ni- ras (nationale instelling voor het beheer van radioactief af- val) dinsdag officieel meege deeld. Aanvankelijk zou het radioactie ve afval begin september in zee gestort worden. Voorlopig blijft het nu in Mol opgeslagen. In deze plaats ligt radioactief afval uit Belgie. de Bondsrepubliek en Zwitserland opgeslagen. De Ni- ras liet weten dat de voorberei dingen voor de storting ieder ogenblik hervat kunnen worden. De Verenigde Actiegroepen voor Kernstop (VAAK) deelden mee dat nog dit jaar drie treinladin gen met 3.300 ton radioactief afval uit Mol naar Zeebrugge vervoerd zullen worden. Volgens het organisatiebureau heeft het bedrijf de laatste jaren onvol doende ingespeeld op de marktveran- deringen. Alleen snel ingrijpen kan Jamin nog redden. Drie medewerkers van het bureau zijn daarvoor tijde lijk bij Jamin gestationeerd. Naast het afstoten van arbeidsplaat sen moet Jamin 10 miljoen gulden investeren om de produktiviteit te verhogen. Het merendeel van dat geld moet van de banken komen. Binnen kort zal met de banken over kredieten worden gesproken. De voedmgsbond van de FNV is al leen bereid medewerking aan de reor ganisatie te verlenen als de directie van Jamin wordt vervangen en de banken bereid zijn kredieten te ver strekken. Volgens de FNV is de ver vanging van de directie een absolute voorwaarde, .omdat zij verantwoor delijk is voor het falende beleid", aldus woordvoerder Koomstra Als de banken niet bereid zijn het geld te verstrekken, ziet de FNV geen enkele heil in de reorganisatie. „De werkgelegenheid bij Jamin zal dan op lange termijn in zijn geheel verlo ren gaan", aldus Koornstra. De Unie BLHP opperde dat de drie medewerkers van het organisatiebu reau ook de reorganisatie zullen uit voeren. Het drietal zou dan als 'inte rim-management' moeten fungeren. Gisteravond poseerden koningin Beatrix en haar gezin in de tuin van Huis ten Bosch voor de persfotografen ter gelegenheid van het jaarlijks 'foto-uurtje". Prins Claus, die nog steeds medische behandeling ondergaat, werd zowel aan de zijde van de koningin als te midden van zijn gezin gefotografeerd. Radio en televisie: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Vervuiling Broomchemie in Tèmeuzen dreigt in grote moeilijkheden te komen Opinie en achtergrond: 4 tor een uitspraak van de recht- Financién, economie: 6 bank in Almelo, die het bednjj verplicht de kosten te dragen van Varia: 7 de sanering van bodemverontrei- Provincie- 9 11 en 13 mging in Almelo. (PAGINA 9) Sport: 15 en 17. Daphne Jongejans duikt van de driemeterplank in de finale van de vereldkampioenschappen schoonspringen in Rome. Zij veroverde een bronzen medaille. (PAGINA 15) DEN HAAG John Block wordt door minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat gefeliciteerd met zijn vergunning voor de nieuwe chartermaatschappij Air Holland. NIEUWE LUCHTVAARTMAATSCHAPPIJ Van onze parlementaire redacties DEN HAAG Het behoort tot de taak van de Rijksvoor lichtingsdienst (RVD) het staatshoofd te beschermen te gen lastercampagnes. Maar het is geen gebruik op iedere publicatie in de sensatiepers te reageren. Dat heeft minister-president Lubbers geantwoord op vra gen van het Kamerlid Jan maat (Centrumpartij) naar aanleiding van geruchten in binnen- en buitenlandse bla den over het koninklijk paar. In enkele Westduitse bladen werd gesuggereerd dat koningin Beatrix ln verband met de gezondheidstoestand van prins Claus zou aftreden, Ook het serieuze weekblad Der Spiegel over woog een verhaal over de geruchten rond de ziekte van de prins-gemaal te publiceren, maar heeft daar om juridi sche redenen vooralsnog van afgezien Lubbers heeft bevestigd van de publi caties kennis te hebben genomen. Op de vraag of er in de zomer van 1982 sprake is geweest van een incident in de VS rond prins Claus teneinde ko ningin Beatrix te compromitteren, antwoordde de premier dat ..een zoda nig incident niet heeft plaatsgevon den Janmaat diende zijn vragen dinsdag morgen in, nadat eerdere vragen die te zeer de persoonlijke levens sfeer van het koninklijk paar raakten door Kamervoorzitter Dolman wa ren geweigerd. Kwalijke geruchten ,--*-rV T Tan de buitenlandse rod- 'V 'jn I V del- en boulevardpers is -T-^v bekend, dat zij geen enkel j respect heeft voor de priva- - cy van bekende personen. Geruchten, roddel en achterklap wor den als de enige en echte waarheid gepresenteerd aan het op sensatie beluste lezerspubliek. Met name onze oosterburen kunnen er wat van. Ge kroonde hoofden zijn bijzonder in trek. Het Westduitse boulevardblad 'Bildzeitung', niet in zijn eerste leugen gestikt, heeft al lang geleden ontdekt, dat 'lekkere verhalen' over koninklij ke personen er bij de lezer ingaan als koek En onder het motto dat de krant goed verkoopt als er maar vol doende sensatie in te vinden is, dist het Westduitse sensatieblad de meest fantastische verhalen op. Afgelopen dagen was het Nederlandse koninklij ke huis aan de beurt. De ziekte van prins Claus biedt een oneindig aantal varianten, waarmee de sensatiejour nalisten van 'Bildzeitung' dagenlang vele kolommen kunnen vullen. Nu is men wel wat gewend van de Duitse boulevardpers, zodat hoogst zelden wordt gereageerd op 'pikante onthul lingen' Deze keer was het echter allemaal anders, want als 'bron van alle kwaad' werden Nederlandse jour nalisten genoemd Nederlandse kran ten maakten er deze week ook mel ding van, dat het als zeer serieus bekend staande Westduitse weekblad 'Der Spiegel' te elfder ure had afgezien van een minder vleiende reportage over de koninklijke familie in Neder land, omdat de gegevens niet 'hard' genoeg waren dat wil wel eens voorkomen met roddelverhalen en de juridische adviseurs van het blad publikatie hadden ontraden. Een en kele krant wist zelfs te melden, dat de Nederlandse regering druk zou heb ben uitgeoefend op de hoofdredactie van 'Der Spiegel', hetgeen prompt werd ontkend door de hoofddirecteur van de rijksvoorlichtingsdienst. Voor een aantal bladen voldoende reden om zij het in voorzichtige bewoor dingen nader in te gaan op de roddel en achterklap. Terwijl de grote politieke partijen zich terecht verre van de geruchtenstroom hiel den, diende het tweedekamerlid Jan maat van de Centrumpartij een aan tal indringende vragen in bij Kamer voorzitter Dolman naar aanleiding van de berichten in binnen- en buiten landse persorganen. In eerste instan tie weigerde Dolman deze vragen, omdat één ervan te zeer de persoonlij ke levenssfeer van prins Claus betrof De gekuiste versie werd gistermorgen wel aanvaard en enkele uren later lag daar al het antwoord van premier Lubbers. De prompte reactie van de minis ter-president wijst er op. dat het kabinet elke grond aan verdere ge ruchtenvorming en speculatie rond het koninklijk huis wil ontnemen. Premier Lubbers heeft kort, zakelijk en afstandelijk geantwoord op de ka mervragen In dit geval de enige wijze om de geruchtenstroom in te dam men. Ellenlange uitweidingen en uit voerige ontkenningen zouden weer nieuwe vragen hebben opgeroepen Met zijij snel en kort en bondig gefor muleerd antwoord heeft de minister president willen duidelijk maken, dat de Nederlandse regering vooral be heerst en afstandelijk wil reageren, daar waar géén reactie verkeerd zou kunnen worden uitgelegd. Terecht is de premier niet ingegaan op het ver zoek van Janmaat om zijn vragen mondeling te beantwoorden. Zó be langrijk is de zaak nu ook weer niet. Elke vorm van aandacht voedt de geruchtenstroom en voegt nieuwe ele menten toe aan een hetze, die is gebaseerd op laster en achterklap Doodzwijgen blijkt in vele gevallen de beste remedie, maar er zijn uitzonde ringen, die het noodzakelijk maken enig tegengas te geven, teneinde het gif van de roddel te neutraliseren. Koningin Beatrix en prins Claus, die zich gesteund weten door praktisch de gehele Nederlandse bevolking, staan vanwege hun unieke staats rechterlijke positie volstrekt machte loos tegenover dit soort lastercam pagnes. Het is nu maar te hopen, dat het antwoord van minister-president Lubbers spoedig een einde maakt aan alle geruchtenvorming en bedenkelij ke speculaties rond het koninklijk huis, Dim (ADVERTENTIES DEN HAAG (ANP) Minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat heeft besloten een vergunning af te geven voor een nieuwe luchtvaartmaatschappij in Nederland: Air Hol land. De nieuwe chartermaatschappij mag alleen vliegen vanaf de vliegvelden Beek en Rotterdam. De minister heeft dit dinsdag bekendgemaakt. De vergunning is verleend voor twee luchtvaartwet dat de meerderheid vliegtuigen, die elk maximaal 180 van het kapitaal achter de ondeme- passagiers kunnen vervoeren Ten ming in Nederlandse handen moet aanzien van de bestemmingen gelden zijn", aldus de minister, geen beperkingen. Air Holland is een initiatief van lucht- Rd&lO S vaartpionier John Block, vroeger di- recteur van Transaïia. Hl) had ge- BH haar besluit om de vergunning te vraagd om een vergunning ioor char- ;ert,en™ v00r vluchten alleen vanaf tervluchten vanaf Schiphol en Beek, J«ienhoven en vanaf de Zuldhm- In een eerste reactie zei Block 'erg blij' J*»» luchthaven Beek heeft vo gens te zijn met het verlenen van de ver- """'ster het streven van het kahi- gunning net meegespeeld de regio s een grote- In een toelichting op haar besluit zei 'J™',c laten sïeIe" KLM. Martinair minister Smit-Kroes dat het gezien Transavla en de bonden hebben de vanuit het belang van de consument """""er negatief geadviseerd inzake gerechtvaardigd was de vergunning ?e vergunningverlening aan Air Hol- voor Air Holland te verlenen a „Het onderzoek naar de financiële Deze vliegmaatschappijen zijn van draagkracht heeft 'ja' opgeleverd, mening dat er al een overcapaciteit op waarbij voldaan is aan de eis in de de vliegvakantiemarkt bestaat en dat deze markt geen ruimte biedt voor een vierde maatschappij. Martinair en Transaria vrezen bovendien gevaren voor de werkgelegenheid door de komst van Air Holland Twee toestellen Air Holland zal als alles volgens plan verloopt in april 1984 van start gaan met twee in de Verenigde Staten gehuurde Boeing 727-200 vliegtuigen. Deze driemotorige straalvliegtuigen zijn geschikt voor de middellange afstanden. De bedoeling van Air Holland is de wat verder gelegen vakantiebestem mingen in het Middellandse Zeege bied te gaan aandoen, zoals de Cana- rische Eilanden, de Griekse eilanden en Tel Aviv. Air Holland, waarvan hij algemeen directeur zal worden, zal volgens Block beginnen met 75 man personeel, plus 30 stewardessen die op een seizoencontract zullen worden aangesteld. Met uitzondering van enkele gezagvoerders gaat het volgens Block om Nederlands perso neel. ROTTERDAM (ANP) De keuringsdienst van waren heeft ontdekt dat op 22 en 23 juli tijdens een braderie in Hoek van Holland 'babypoppen' zijn verkocht die de giftige stoffen tolueen en xyleen bevatten. De poppen, die het merk Esvi in de nek hebben, bestaan uit een linnen torso en voor de rest kunststof. De Rotterdamse politie heeft dit dinsdag meegedeeld De politie zegt dat de giftige stoffen na drie tot vier maanden vervlogen zijn. De poppen kunnen gedurende die tijd het best buiten het bereik van kinderen op een luchtige plaats bewaard worden. Daarna hebben zij geen nadelige effecten meer voor de gezondheid, aldus de politie. De politie weet niet hoeveel poppen er zijn verkocht. Of de fabrikant ls achterhaald is evenmin bekend. VLUCHTELINGENHULP DEN HAAG

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1