ZEELAND Paniek bij imkers door bijenziekte =1 VÉÉ pi E Opdracht voor hydro-cracker naar Duits ingenieursbureau L Ongenode gast op feest 'Ai.'' Nieuwbouw PZEM volgens het boekje PARASIET ROEIT BIJENVOLKEN UIT Rijkspolitie hoorde getuigen ontvoering 'NEDERLANDSE BEDRIJVEN MISSEN ER VARING' iLARM m COLIJN ,.v. Bejaarde fietser na ongeluk overleden DINSDAG 23 AUGUSTUS 1983 PAGINA 7 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT YERSEKE „Daar is het gezellig, dus daar moet ik weien", zal de Yersekenaar C. de R. zaterdag gedacht 11 itbben, waarna hij zijn auto in de gevel van het pand a Emmastraat 35 te Yerseke boorde. Op het moment dat hij int deed was er in het bewuste pand juist een verjaar dagsfeest aan de gang, dat echter na de botsing van de auto met de gevel abrupt werd afgebroken. kr. Kwam zaterdag in net Degin van de avond, rond tien nor zes. van het parkeerterrein bij de Emmastraat i» gereden en wilde in de richting van de Julianastraat gaan. i li plaats van de bocht naar rechts te nemen reed hij echter rechtdoor tegen het pand De auto hoorde zich net onder het raam naar binnen en ontwrichtte daarbij tevens de hele gevel. Overigens kon het voertuig er weer op eigen kracht uitrijden. Naast het gat in de gevel liet hij ramen achter die bij het minste of geringste konden springen (zodat ze in de loop van het weekeinde ook dichtgeplakt, zijn) en scheuren in verschillende muren. Omdat mede werkers van de rijkspolitie alcoholgebruik opmerkten is voor de zekerheid een ademtest en een bloedproef geno men. Het was maandag nog niet precies bekend hoe hoog de schade is, al is wel duidelijk dat die in de tienduizenden guldens loopt. "f J, lOES Een heel klein spinachtig diertje veroorzaakt momenteel heftige beroering onder de Zeeuwse imkers. Het istje leeft van het bloed van honingbijen en is zodoende in staat om een compleet bijenvolk in betrekkelijk korte tijd uit le roeien. Varroa-mijt, want zo heet de para- voordat de Varroa zijn opmars naar iet, is nog niet In Zeeland gcconsta het westen en de rest van de wereld f jeerd maar dit voorjaar is de mijt begon. Normaal verloopt de uitbrei- i -snuit West-Duitsland de grens over- ding van de besmetting door vervlie- i'l pkomen en de deskundigen zijn er- ging en uitzwermen met een snelheid irran overtuigd dat heel bijenhoudend van gemiddeld twee tot drie kilometer i k'ederland door de Varroa geteisterd per jaar. Door reizen met of de export - rnt worden. Een honderd procent van bijenvolken kan de verspreiding rao-mijt. De bijenhoudeis wordt dan Ttond bestrijdingsmiddel is nog echter veel sneller gaan at ontdekt. „Dit wordt een ramp, ik Ie»het somber in", zegt J. Jansens, de Wn/JfJpfl Kretaris van de Bevelandse Bijen- rf i oudersvereniging. niet de •Varrao-aantasting was, maar een virusbesmetting of een infectie met vuilbroed. De gezamenlijke bijenhoudersorgani saties hadden zich reeds enkele jaren geleden voorbereid op de komst van de ziekte door Ziekte Bestrijdings Teams in te stellen. Deze teams werken in nauw overleg met het Rijks Bijenteelt Consulentschap. Bij de Proefbijenstand Ambrosiushoeve in Hilvarenbeek is men druk bezig om afdoende middelen te vinden ter be strijding en voorkoming van de Var- De toch al arbeidsintensieve imkerij krijgt er nog een zorg bij: de bestrijding en het voorkomen van besmetting met de Varrao, een mijt die in vier jaar tijd een heel bijenvolk kan uitroeien. De Zeeuwse imkerwereld is in rep en roer. AXEL De rijkspolitie heeft maan dag een aantal getuigen gehoord in de ontvoeringszaak van de twee Axelse vrouwen, zondag. De verdach te R. O. (23) uit Amsterdam werd kort verhoord. De broer van R„ die zondagavond in de hoofdstad op verdenking van me: deplichtigheid is aangehouden, is maandag naar Zeeuwsch-Vlaanderen overgebracht. In afwachting van zijn verhoor zit hij samen met zijn broer opgesloten in het politiebureau in Hulst. De broers ontvoerden zondag In Axei de 24-jange M. O. en haar één jaar jongere zuster D. O. De ontvoerders lieten de laatste in de loop van de dag vrij in Rotterdam, M. O. werd zondag avond gevonden in Hoogvliet. De vrouwen hebben bij de politie officieel aangifte gedaan Ook zij zijn inmid dels gehoord. Sieraden gestolen uit woning AARDENBURG Een onbekende heeft zondagmiddag in de woning van W. R aan de Olieweg in Aardenburg sieraden uit een kistje ontvreemd. De diefstal werd maandag ontdekt. De dader verschafte zich waarschijnlijk met een valse sleutel toegang tot de woning De waarde van de sieraden is niet bekend. juli/augustusnummer van het aandblad Bijenteelt besteedt uitge- idd aandacht aan de mijt Varroa ^kobsonoii. Het schijnt dat de Var ia oorspronkelijk alleen bij de Aziati- tóe bij voorkwam. Deze bijeensoort ivrijwel immuum voor de schadelij- e gevolgen van de mijt. Reeds in de ortge eeuw, toen de Europese bij in span en de meest oostelijke staten an Siberiè werd geïntroduceerd, ;men de eerste besmettingen voor. duurder echter tot rond 1950, Door het overbrengen van bijenvol ken vanuit Siberiè naar elders in Rusland, ten behoeve van kruisings- proeven. werd de parasiet naar het westen gebracht. Van daaruit ver spreidde de ziekte zich over de Balkan en Oost-Europa. Toen. voor onder zoeksdoeleinden, besmette bijen van uit Roemenié naar West- Duitsland werden gebracht, was de besmetting in één keer tot in de buurt van (ADVERTENTIE) SYSTEMEN INBRAAK J BRAND 'raOR.JOVERVAL S WINKELDIEFSTAL BEWAKING Jarenlange ervaring, betrouwbare technieken betaalbare systemen Q\| moinjive systeem urac Kr beschermd door 2 octrooien' iSDb ERKEND BEVEILIGINGSBEDRIJF hi BEVEILIGINGEN Lewestraat 43, Kloetinge, 01100-13720. ook gevraagd om regelmatig mon sters wasmul voor onderzoek op te sturen. Ook kan het darrenbloed van het bijenvolk op besmetting onder zocht worden. Voor de echte bestrij ding worden momenteel proeven ge nomen met tabaksrook en enkele che mische middelen. Een echt efficiënt VLISSINGEN - Een Westduitsingenieurs bureau zal de engineering (de bouwtechnische blijven, fcnschtn nog^iet onSeku'3 begeleiding) verzorgen van het hydro-cracker-project bij de Total Raffinaderij Nederland NV De consulent voor de bijenteelt, ir. J in Vlissingen-Oost. Het gaat om het ingenieursbureau Lurgi uit Frankfurt. Total-directeur Pettinga: ..We zijn druk bezig met na drs. W. H. Groskamp heeft dat maandag bekend gemaakt. Lurgi was een van de drie UjkhedenJsunnen verbeterem'M'aar (buitenlandse) ondernemingen die een offerte hadden uitgebracht. Volgens drs. Groskamp is we werden er dit voorjaar nog maar er in Nederland geen enkele onderneming te vinden die ervaring heeft met de bouw van een Frankfurt opgerukt. Het verplaatsen mee geconfronteerd dus we hebben dei-p^lnrniert van besmette volken bliikt in de Drak- nog niet veel ervaring. Volgend voor- s J p J jaar weten we waarschijnlijk veel Het is nog niet bekend welke bedrij- meer. Ik denk dat heel Nederland Ven bij de bouw betrokken zullen langzaam besmet zal raken en dat dit worden. Het ingenieuw ingenieursbu- langzaam gaat is in ons belang, want reau Lurgi heeft opdracht gekregen dan hebben we meer tijd om een een aantal aannemingsbednjven te goede oplossing te vinden De imkers zoeken die dat werk aankunnen. To- kunnen echter zelf ook veel doen. Zij tal-directeur Groskamp acht het met moeten noodgedwongen hun verzor- uitgesloten dat ook de Koninklijke ging en hun bedrijfsmethode verande- Maatschappij De Schelde (voor de ren. dat kost ook tijd. Alle hoop is levering van onderdelen) ingescha- gevestigd op de tijd. We moeten tijd keld zal worden bij het project hebben om resultaten te krijgen zoals eerder gemeld, gaat Total in van besmette volken blijkt in de prak tijk een snelle verspreiding te bevor deren. Een voorbeeld hiervan is de verhuizing van een imker in West- Duitsland vanuit een besmet gebied naar Zwillbrock, vlak over de grens bij Groenlo. In april 1983 constateerden imkers in Groenlo een besmetting met Varrao. Sindsdien is de hele Ne derlands-Duitse grensstreek tot be smet gebied verklaard. De overheid heeft inmiddels vervoersverboden voor dit gebied ingesteld en het ver voer van bijenvolken naar de Wadde neilanden werd verboden om in ieder geval deze eilanden van een besmet ting vrij te houden. Verzwakt Met de bouw van ae installatie is een bedrag gemoeid dat schommelt tus sen de vijfhonderd miljoen en een miljard gulden. De bouw levert drie duizend manjaren werk op. Het aan tal arbeidsplaatsen voor de exploita tie van de raffinaderij zal met tachtig toenemen tot driehonderddertig. Total-directeur Groskamp verwacht, dat eind '83 of begin '84 met de bouw Vlissingen-oost een nieuwe conversie- de bestaande destillatie-eenheid lich- begonnen kan worden. De nieuwe eenheid bouwen. Daar zullen uit het tere produkten (nafta en gasolie) ver- eenheid moet in 1986 bedrijfsklaar zwaarste restprodukt (stookolie) van vaardigd worden met een grotere zijn. commerciële waarde. Het project wordt opgezet In samen- Rnj/pn ppstnlpfl De nieuwe eenheid zal onder andere werking met Dow Chemical Temeu- ujt een hydro-cracker (de eerste in zen. Dow kan na het gereedkomen TERNEUZEN Bij het handel- en Nederland en een van de grootste ter van de installatie vanuit de Total- scheepvaartbedrijf De Hoop in Ter- wereld) en een bijbehorende water- raffinaderij in Vlissingen voor een neuzen zijn afgelopen weekeinde sta- stoffabriek bestaan. Na de bouw van groot deel worden voorzien in de len buizen met een gewicht van 2 ton de conversie-eenheid zal Total over de behoefte aan petrochemisch nafta, gestolen. Ze werden gebruikt bij de meest moderne installaties van Ne- Het ministerie van economische za- opslag van beton. derland beschikken. Ken verleent een bijdrage in de vorm van een 'innovatie-subsidie'. De resterende kosten komen voor rekening van Total (vijfenvijftig pro cent) en Dow Chemical (vijfenveertig procent). Meldingen Onlangs ondernam de politie Ie Vlissingen een actie in een pand. waar de aanwezigheid ran verdovende middelen werd bevroed. Daar het een openbaar toegankelijke gele genheid betrof, werd aanvan kelijk een aantal bezoekers meegenomen. Vier mannen, oljf vrouwen en een kind, meldde het verslag in de PZC nauwgezet. Zn even nauwgezet meldde onze verslaggever aan het eind van het bericht: ,,ln de loop van de middag werden teven volwassenen en het on geveer drie jaar oude kind, nadat zijn onschuld was geble ken, heengezonden". Daar houden wij van - van dat toort nauwkeurigheid. Zoals w(j overigens ook hou den van meldingen, waarin beli sprake is van enige onnauw keurigheid. Zoals in die advertentie, die onlangs in dit blad stond en die een te verkopen pand aan prees. Met een hal, een keu ken, een kamer, drie slaapka mers, douche, toilet. En boven: Jtuime vliering en garage", meldde de annonce. 'n diezelfde krant trouwens exrd tegen woonruimte in Zee land aangeboden in Amster dam West een '45 kamerflat Als toppunt van eenzaamheid on onnauwkeurigheid - be te houwen wij echter de adver tentie, waarin een 'jongeman, <0' kennismaking zoekt 'met auto'. De mijt klemt zich vast aan de onder zijde van het bijcnlijf en prikt ver volgens met zijn zuigsnuit door een dunne plek in het bijenpantser en drinkt zo het bloed. Hierdoor ver zwakt de bij en via de wonden kun nen ziektekiemen de bij besmetten. Toch is de volwassen honingbij maar een tijdelijk gastheer en een vervoer middel van dc mijt. Varrao parasi teert pas goed op oudere larven en poppen. De vrouwtjesexemplaren leggen namelijk eieren in de cellen van de bijenkast. De pas geboren mijten doen zich te goed aan het bloed van de pop en de jonge bij is dan ook erg zwak bij het uitkomen; bij een zware besmetting komt de bij misvormd ter wereld. Een bijenvolk kan drie tot vier jaar na de besmet ting volledig uitgeroeid zijn. Boven dien zijn de beestjes"ïo verzwakt, dat ze veel gevoeliger zijn voor andere bijenziekten. Er zijn gevallen bekend waarbij de feitelijke doodsoorzaak Ontsnapt hert in Terneuzen overleeft zwemtocht niet TERNEUZEN Politiemensen en een inwoner van Terneuzen hebben zondagavond op de Churchilllaan in de Scheldestad tevergeefs jacht ge maakt op een hert, dat was ontsnapt uit de Terneuzense kinderboerderij. Het dier bleef zijn achtervolgers voor en sprong de Westerschelde in, om zich vervolgens zwemmend uit de voeten te maken. Maandagmorgen werd het zwaar gewond aangetroffen bij de Eendrachtsweg. Een dierenarts maakte het af. TERNEUZEN In het academisch ziekenhuis van Gent is maandagmor gen de 75-jarige P. F Malcontent uit Temeuzen overleden aan de gevolgen van een ongeval. De bejaarde fietser werd zondagmiddag op de kruising van Terneuzensestraat en Drieweg in de omgeving van Zaamslag geschept door de automobilist J. H. K. uit Etten-Leur Steiger viel om VLISSINGEN - Bij loodgieterswerk zaamheden aan enkele flats aan het Van Heemskerkplein in Vlissingen, is maandagmiddag een 13 meter hoge steiger omgevallen. Er deden zich geen petsoonlijke ongelukken voor. Het ongeluk gebeurde toen enkele werknemers van het loodgietersbe- drijf de steiger wilden verzetten. (Luchtfoto Lex de Meesten MIDDELBURG - De houw van het nieuwe kantoor van dc PZEM aan dc Poelcndaelesiugel in Middelburg verloopt precies volgens schema. Zoals bekend vormt de nieuwbouw een uitbreiding van de bestaande kantoor gebouwen. waarin hel personeel op het ogenblik nog te kampen heeft met een chronisch ruimtegebrek. De eerste paal voor de uitbrediing ging op 11 november 1982 de grond in en de oplevering wordt in september of oktober van het volgend jaar verwacht, Het nieuwe onderkomen komt op de plek waar vroeger de melkfabriek van Campma stond, die in 1979 voor een bedrag van vier miljoen gulden door de PZEM werd aangekocht en vervolgens gesloopt. De uitvoering van het werk is in handen van het Middelburgse Bouwbedrijf De Delta, dat inclusief onderaannemers, met 28 man aan het karwei bezig is. De totale kosten liggen rond de achttien miljoen gulden. Het ontwerp voor de nieuwbouw is afkomstig van het architectenbureau WlsseTuinhof dat nauw heeft samengewerkt met de afdeling Bouwkunde van de PZEM Het nieuwe gebouw krijgt drie verdiepingen en een inhoud van 28 000 kubieke meter. De derde verdieping zal in eerste instabtie nog met worden gebruikt, maar deze laag wordt er vast op gezet om ruimtegebrek in de nabije toekomst te voorkomen VLISSINGEN Op de rede van Vlissingen valt vanavond, dinsdag avond. tussen zes en zeven uur, een bijzonder vaartuig waar te nemen. Het is een replica van een galjoen uit 1680. Dc met de naam "Galeone Everi' opgesierde driemaster, is door drie Westduitsers nagebouwd. Als casco gebruikten zij een oude houten mij nenveger. Het 45 meter lange vaartuig werd min of meer bij toeval 'ontdekt' door de Vlissingse voorvechtster voor de res tauratie van het ramschip 'Schor pioen', mevrouw Wil van Son Zij wist de Westduitsers, die de Galeone Eve ri' voor enkele dagen hadden afge meerd in Rotterdam, te bewegen om op vaarroute langs een aantal Europe se havens op weg naar het Caraïbisch gebied ook Vlissingen aan te doen. Het schip dat met tien zeilen 540 vierkante meter zeiloppervlak kan voeren zal tijdens de Vlissingse brade- riedagen tegen betaling te bezichti gen zijn Pogingen om het schip in de voormalige vissershaven aan de Nieu- wendijk afgemeerd te krijgen stuitten op financiële en praktische proble men Door tussenkomst van Cornel- der's scheepvaartmaatschappij bv die als agent optreedt en met medewer king van de koninklijke maatschappij 'De Schelde' is het mogelijk gewor den. dat het zeilschip ligplaats zal kunnen kiezen aan de Houtkade, na bij het voormalige Vlissingse stad huis. het Van Dishoeckhuis. Daar zal het de komende dagen tij dens de tot en met zaterdag durende braderie voor het publiek toeganke lijk zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 9