Ceding tegen staat over discrimineren zeelieden Situatie in Chili is explosief Duphar is te laat met saneren afvallozing Kat tot soep verwerkt Doden bij treinbotsing PZC/binnen-buitenland Prijsverhoging horeca niet overal berekend OPHEFFEN OVERHEIDSREGEL GEEIST ioemenië en Sowjet-Unie ontkennen litwij zingen Zoontje vlucht uit auto dronken vader Stichting moet toekomst van IKEA waarborgen Groninger bekent brand stichtingen BUKMAN (CDA) EN MEIJER (PVDA): WSDAG 23 AUGUSTUS 1983 ES HAAG (ANP) Het ministerie van economische zaken heeft de indruk uboreca-ondernemingen de toegestane prijsverhogingen niet volledig in ,ijprijzen verwerken. Volgens een woordvoerder kan dat te maken hebben l{tde economische situatie, die horeca-ondernemers dwingt de concurren- eook in prijs voor te blijven. lok uit de indexcijfers van het CBS blijkt dat de prijsverhogingen niet olledig worden doorberekend, aldus de woordvoerder, die tevens opmerkt dat reen tendens is naar een betere naleving van de prijsvoorschriften. i[een onderzoek van de Economische Controle Dienst tussen maart 1982 en ii 1983, blijkt dat 72 procent van de bedrijven zich stipt aan de prijsbesehik- king (plus 6,5 procent) heeft gehouden Slechts één procent maakte het te bont en kreeg een proces-verbaal Vijftien procent kreeg een waarschuwing wegens overtreding van de prijsbeschikking. Zeven procent werd aangeraden een ontheffing aan te vragen, omdat daar volgens de ECD grond voor bestond Vijf procent overtrad de beschikking niet, maar had de boekhouding niet geheel in orde. Minister Van Aardenne van economische zaken streeft naar een vrijer prijsbeleid en voor een aantal sectoren is dit reeds vrijgelaten. Wat de horeca betreft ls besluitvorming nog niet afgerond. Het Konsumenten Kontakt heeft er bij de minister op aangedrongen de prijsbeschikking voor de horeca te handhaven. KK meent dat de bewindsman zelfs een striktere naleving van de prijsvoorschriften in de horeca moet afdwingen. EN HAAG (ANP) De Nederlandse staat moet een uit 1981 daterende instructie aan de rheepvaartinspectie intrekken, waarin beperkende maatregelen staan over het werken van uitenlandse scheepsgezellen in de Nederlandse groothandelsvaart. Met name de instructie at Nederlandse rederijen op hun gemoderniseerde vloot in elk geval vanaf 1987 alleen nog laar met Nederlanders mogen varen, moet worden geschrapt omdat deze discriminerend is. it eiste de advocaat van 68 met bedreigde buitenlandse zee- eden" van de Rotterdamse rederij Mlloyd in een kort geding, dat Bandag diende voor de president de Haagse rechtbank. Volgens leze zeelieden, meest Spanjaarden, ïggen deze regels van de staat ten rondslag aan het ontslag dat Nedl- voor hen en 154 andere buiten landse zeelieden bij het arbeidsbu reau heeft aangevraagd. Nedlloyd wil hen kwijt omdat het concern bezig is met inkrimping van zijn vloot, waarvoor de Nederlandse overheid steun verleent. Ruim twintig oudere schepen worden afgestoten. Ervoor terug komen ongeveer acht moderne schepen, die met een kleine re bemanning toe kunnen. BUSSEL (AFP/UPI/RTR) De Roe ambassade in Brussel heeft bandag met klem berichten tegen- sproken als zouden Roemeense di- lomaten door België zijn uitgewe- wegens economische spionage, de eerste secretaris van de Sow- limbassade in Brussel Tokmatov het bericht tegen dat er een wjet-diplomaat zou zijn uitgewe- itder was in kringen van het Belgi- eministerie van justitie vernomen, vier Roemenen en twee Russen iand uit waren gezet, omdat zij nomische inlichtingen zouden ebben gekocht van een Belgische o&t ambtenaar die een week geleden red aangehouden. Minister van bui- tróadse zaken Leo Tindemans deel- male dat de aangehouden hoofd ambtenaar de 60-jarige Eugene Mi- ciuels is, die op zijn ministerie de leiding had over een afdeling inzake te Europese coördinatie. Hij zou toe gang hebben gehad tot gegevens be- ïefende de handel met Oost-Europa. De Belgische politie kwam hem op Set spoor door uitlatingen van een iwloper uit Oost-Europa. Volgens O woordvoerder van het Belgische Élsterie van justitie had Michiels tods geruime tijd al voor 'veel geld' sllchtingen verstrekt. Over de uitwij den wilde hij geen bijzonderheden even, al gaf hij toe dat er verband fe'ond tussen de aanhouding van de a'dambtenaar en de uitwijzing van iOosteuropeanen. Volgens een hoge Sgische functionaris was een han- isfirma m elektronika in Brussel de ckmantel voor economische en tech- >logische spionage van het oostblok. Veiligheid Als reden voor ontslag voor de buiten landers heeft Nedlloyd bij het arbeids bureau aangevoerd, dat de regeling arbeidsvoorziening zeescheepvaart en de scheepvaartinspectie de eis heb ben gesteld dat de gezellen op de moderne schepen de Nederlandse taal moeten spreken. Dit zou verband hou den met communicatieproblemen aan boord en de gevolgen voor de veiligheid. De zeelieden, officieel gezellen en bedienden, vinden echter dat het om pure discriminatie gaat. Een van hun raadslieden, mr A. Beker, voerde aan, dat het ontslag niets met veiligheid heeft te maken maar alles met de zeeliedenbond FWZ. Deze vakorgani satie die voor 90 procent Nederlandse leden telt, heeft volgens de raadsman in het overkoepelende overleg met reders en overheid steeds de eis ge steld. dat Nederlanders bij eventuele ontslagen zouden moeten worden ontzien. De raadslieden wezen er verder op dat andere Nederlandse reders zonder problemen op hun gemoderniseerde schepen met een. gemengd Neder lands-buitenlandse bemanning varen. Landsadvocaat jhr mr J. L de Wij- kerslooth vond dat het veiligheidsas pect wel degelijk een belangrijke rol speelt. Het is volgens hem redelijk dat de overheid verlangt dat er een voer taal wordt gesproken, opdat er in gevaarlijke situaties geen misverstan den ontstaan. Het maken van onderscheid naar na tionaliteit is gebeurd op zakelijke objectieve gronden. Van discriminatie is derhalve geen sprake, zo betoogde hij. Tenslotte vroeg hij zich nog af, of de zeelieden niet beter de directeur van het Rotterdamse arbeidsbureau had den kunnen dagvaarden. Deze moet op 24 augustus een beslissing nemen over de ontslagaanvrage van Nedl loyd, maar heeft toegezegd te zullen wachten op de uitspraak op 30 augus- ZAANDAM (GPD) De politie in Zaanstad heeft proces-verbaal opgemaakt tegen een 21-jarige inwoner uit deze stad, die vorige week heeft bekend dat hij op 27 juli 's middags een kat doodbeet, vilde, in stukken hakte en van de stukken soep kookte. De halfjaar oude kat behoorde toe aan de bovenburen, met wie de man ruzie had. Ten aanschouwen van iedere bewoner in de straat doodde hij het dier buiten op demonstratieve wijze en kookte er daarna een soep van, die hij opat. Twee van de toeschouwers deden volgens de politie aangifte van het lugubere schouwspel EIBERGEN (GPD) Het elfjarige zoontje van een De jongen rende de auto uit en vroeg de bewoners van dronken automobilist uit het Duitse Borkum was zo een nabijgelegen boerderij in Eibergen om hulp bang voor de rijstijl van zijn vader dat hij pa de Die belden de politie en vader kreeg na een blaastest contactsleutels afhandig maakte en de benen nam. en een bloedproef een proces-verbaal Kampement uit steentijd in Limburg 13.000 jaar oud SCHINNEN (ANP) Een in het Limburgse Schinnen opgegra ven kampement uit de laatste ijstijd is 13.000 jaar oud. Ar cheologen van de universiteit van Amsterdam en de rijks dienst voor oudheidkundig bo demonderzoek (ROB) in Amers foort hebben dat vastgesteld. Het is voor het eerst, dat met de vondst van deze prehistorische tent in ons land een nederzet- tingsvorm van de Magdalemen- cultuur is aangetroffen. In Frankrijk en West-Duitsland zijn al wel nederzettingen van deze cultuur aangetroffen. Mensen van deze cultuur hebben de bekende rotsschilderijen van Altamira en Lascaux gemaakt. Nadat het klimaat na de laatste Ijstijd verbeterde, trokken zij naar het noorden. Schinnen is volgens de archeologen de meest noordwestelijke vindplaats van deze cultuur in Europa. In het kampement zijn stukken vuursteen en stukjes rode oker Bevonden. Met de rode oker wer den kleding en huiden beschil derd. Verder zijn stukken na tuursteen aangetroffen die heb- °en gediend om de tent op zijn Plaats te houden. Van de tent zelf is niets teruggevonden. In de huurt van de ingang vaii de tent lagen enkele duizenden stukjes yuursteenschilfers. De onderzoe kers hebben de indruk dat op die Plek gereedschappen uit vuur steen werden gefabriceerd. De Magdalenien-mens maakte lacht op wilde paarden en ren dieren. Het jachtterrein van de 'amllie heeft zich volgens de on derzoekers uitgestrekt tot aan de R(jn, DUBLIN (UPI'RTR) Ten zuiden van de Ierse hoofdstad Dublin zijn zondagnacht twee treinen op elkaar gebotst. Ten minste 8 mensen verloren het leven en ongeveer 50 personen werden gewond, aldus de politie. In de treinen bevonden zich ongeveer 1000 passagiers, van wie er velen terugkeerden van vakantie in het zuiden en westen van Ierland. Een van de treinen kwam uit Galway en de ander was afkomstig uit Tralee. Volgens de politie ramden dé tremen elkaar ongeveer drie kilometer buiten Kildare, een stad 50 kilometer ten zuiden van Dublin. De botsing ontstond toen een van de treinen moest stoppen wegens een motorstoring. In het licht van schijnwerpers werden de reddingswerkzaamheden uitgevoerd. Met snijbranders werden mensen bevrijd die zaten vastgeklemd in de gekantelde wagons. Een wagon (rechts) kwam op de restauratiewagen van de andere trein terecht. De meeste slachtoffers kwa men om het leven in de restauratiewagen. Rijksbijdrage dierenpark Het dierenpark Wassenaar heeft van het rijk een bijdrage gekregen van maxi maal 2.7 miljoen gulden. De bijdrage komt uit de pot van 175 miljoen gulden die het ministerie van land bouw en visserij heeft om extra werk gelegenheid te scheppen in onder meer landinrichting, bosbouw, na tuurbehoud en openluchtrecreatie. Eind vorig jaar maakte de directie van het dierenpark bekend de poor ten te moeten sluiten in verband met een oplopend exploitatietekort. In ju ni gingen de commissies voor recrea tie en financiën van de provincie Zuid-Holland akkoord met provincia le steun tot een bedrag van 1,8 miljoen gulden. EERSTE PAAL ZUIVERINGSINSTALLATIE AMSTERDAM (ANP) De directie van Duphar (geneesmiddelen, gewasbe schermingsmiddelen) heeft de 'stellige overtuiging' dat het bedrijf te laat is begonnen met het saneren van de lozing van chemisch afval op het Noordzeekanaal. Dit zei maandagmiddag adjunct-di recteur dr. J Schlatmann bij het slaan van de eerste paal voor een zuiveringsinstallatie op het terrein van Duphars fabriek van bestrijdings middelen in Amsterdam. Na voltooi ing eind 1984. verwacht de fabriek een eind te hebben gemaakt aan de lozing van chemisch afval in het kanaal. Schlatmann verklaarde dat. achteraf gezien, de sanering van de afvallozing in het Noordzeekanaal voorrang had moeten hebben op de zuivering van het zogenaamde mengzuur (fosfor- zuur, ïjzerchloride, zoutzuur) dat in de Noordzee wordt geloosd. Volgens de adjunct-directeur werd 'onder voort durende druk van overheid en publici teit' veel tijd besteed aan het zoeken naar oplossingen voor het probleem van de zuurlozing in de Noordzee. Na zuivering bevat dit zuur nog ten hoog ste 1 milligram organisch gebonden chloor per kilo, hetgeen volgens Schlatmann betekent, dat Duphar thans maximaal zeventien gram ge bonden chloor per dag in de Noordzee loost. Op het Noordzeekanaal wordt echter 92 kilo organisch gebonden chloor per dag of 5400 maal zoveel als in zee geloosd. Schlatmann sprak van een „onjuiste prioriteitskeuze door Duphar en een onjuiste prioriteitsstelling door de overheid". Volgens hem zou een ge coördineerde benadering door de overheid van de gehele saneringspro- blematiek van een fabriek, een juiste prioriteitskeuze bij de oplossing van de milieuproblemen door het bedrijfs leven zeker bevorderen Er zullen twee zuiveringsinstallaties worden gebouwd, die een investering van 10.6 miljoen gulden vergen. Een belangrijk deel daarvan wordt ge subsidieerd door het rijk. Volgens Duphar komt daar nog meer dan tien miljoen gulden per jaar bij aan ex ploitatiekosten en reserveringen voor reparatie en vervanging. GRONINGEN (GPD) De 18-jarige Groninger J. B. heeft dit weekeinde bekend dat hij verantwoordelijk is voor de brandstichtingen twee we ken geleden 's nachts in het gemeen telijk zwembad De Parrel in Gronin gen en in vier scholen. De jongeman heeft eerder ook brand gesticht in een gereformeerde lagere school in Groningen. Op zijn strafblad staan circa zeventig inbraken, vernielingen en diefstallen. AMSTERDAM-STOCK HOLM (ANP-DPAl Ter beveiliging van de toekomst van IKEA, het Zweedse woonwaren- huis met vestigingen in Amsterdam en Slie- drecht, heeft oprichter eigenaar Ingvar Kam prad een jaar geleden in Nederland een stichting in het leven geroepen. Daar zijn de drie be langrijkste houdster maatschappijen in Ne derland voor een deel in ondergebracht. Het ziju Ingka Holding Over seas. Ingka Holding Eu rope en Ingka Holding Scandinavia, die de be drijfsonderdelen o^er de hele wereld beheren. De rest van de houd sters is in handen van de familie Kamprad. Ingvar Kamprad heett drie zoons en hoopt dat één van hen de leiding Van het concern over neemt Hij wil met de kapitaalconstructie voorkomen dal een ge neratiewisseling of on voorziene omstandighe-, den binnen de familie de toekomst of de ontwik keling van IKEA op los se schroeven zet. Onge veer tien jaar geleden werd de eerste Neder landse houdstermaat schappij van IKEA op gericht IKEA heeft haar mede delingen maandag ge daan naar aanleiding van berichten over uitla tingen van de heer Kam prad in een besloten bij eenkomst met de CD A-voorzitter Bukman <m.i en de vice-voorzitter van de tweede kamerfractie van de PvdA. Meijer <r keerden gisteren na een bezoek aan Chili op Schiphol terug. Links oppositieleider Den Uyl. die een socialistisch congres in Brazilië bijwoonde en zijn beide collega's in het vliegtuig trof. Zweedse minister van fi nanciën, regeringsverte genwoordigers en vak bondsleiders. Daar zou de conclusie uit kunnen worden getrokken dat IKEA uit Zweden „vlucht" wegens de plannen van de regering voor de invoering van een winstdelingsfonds voor werknemers. Kam prad spreekt tegen dat die plannen ook maar enige invloed op de voornemens van IKEA hebben. De heer Kamprad heeft verder meegedeeld dat de omzet van het con cern in het op 31 augus tus aflopende jaar ver moedelijk 6.25 miljard kroon (2,4 miljard gul den) zal bedragen. Openingstijden postagentschap pen Postagentschappen zullen niet opengaan op koopavonden en zaterdagen, behalve de agentschap pen in grote warenhuizen. Met dit antwoord heeft staatssecretaris Scherpenhuizen neen gezegd op de schriftelijke vraag van de tweede kamerleden De Beer en Van Erp (bei den WD) de openingstijden van post agentschappen uit te breiden met koopavond en zaterdag. SCHIPHOL (GPD) Sinds de machtsgreep van generaal Pinochet in 1973 heeft de democratie in Chili nog niet zo'n grote kans gehad als op dit moment. Maar aan de andere kant is de situatie ook uiterst explosief, met name omdat niemand, ook de politieke partijen en de vakbonden niet, de huidige protestbeweging in de hand heeft. Een tegenactie van generaal Pinochet is daarom niet uit te sluiten. Zo vatten CDA-voorzitter Bukman en vice-fractievoorzitter van de PvdA. Meijer, maandagochtend hun indruk ken samen na afloop van een verblijf van ruim een week in Chili. De beide Nederlandse politici waren in het land op uitnodiging van bevriende politie ke partijen. Bukman en Meijer zeiden er bij terug keer op Schiphol van overtuigd te zijn dat de nieuwe Chileense regering be reid is concessies te doen aan de massaal protesterende bevolking, Het regime ontkomt niet aan een dialoog. Morgen, woensdag, zal voor het eerst een gesprek plaatsvinden tussen het regime en de nieuw gevormde Demo cratische Alliantie. In deze Alliantie hebben pas afgelopen zaterdag chris tendemocraten, radikalen, socialis ten, sociaaldemocraten en de Natio nale Partij een gezamenlijk program ma geformuleerd. Uit gesprekken met Chileense be windslieden hebben de beide politici de indruk gekregen dat er op drie van de vier eisen van de Alliantie respons van het regime zal komen. De eerste eis is erkenning van. de politieke par tijen. in de tweede plaats presidents verkiezingen binnen anderhalf jaar (Pinochet heeft dat pas voor 1989 beloofd) en ten derde een overgangs regering tot aan de verkiezingen De Europees initiatief kunnen zijn voor een resolutie in de Algemene Vergade ring van de Verenigde dNaties in september aanslaande. Om een reso lutie van landen met een minder democratisch gehalte voor te zijn. Wim Meijer zei op de persconferentie op Schiphol hierover minister Van der Broek (buitenlandse zaken) te zullen spreken tijdens het gebruikelijke vooroverleg met de Kamer over de opdracht aan de Nederlandse delega tie bij de Algemene Vergadering. Zijn partijgenoot Den Uyl. die in hetzelfde vliegtuig als Meijer en Buk man terugkeerde van een conferentie van de Socialistische Internationale in Brazilië, zei later dat Nederlandse invloed aangewend moet worden om de geldkraan van het Internationale Monetaire Fonds (IMF) voor het Pino chet-regime dicht te draaien. Vorig jaar leende het IMF nog een miljard vierde eis is het verdwijnen van Pino chet en daarover durfden Bukman en Meijer geen voorspelling te doen. Ook al is het regime onder de huidige economische chaos aan het wankelen gebacht. volgens Meijer heeft Pino chet als bevelhebber van de land macht nog altijd een beslissende stem in de ontwikkelingen. De recente uit spraak van de generaal, dat wanneer de gewelddadigheden zich uitbreiden hij niet zal aarzelen de wapens op te nemen, is volgens Meijer een teken aan de wand. Steun De Chileense politieke partijen, die volgens de beide politici weer aan gezag winnen, hebben een dringend beroep gedaan op steun uit Neder land en West-Europa. Concreet zou dat bijvoorbeeld een dollar aan Chili, dat economisch op de rand van de afgrond balanceert. Suriname Den Uyl had een gesprek met de Braziliaanse regering willen hebben over de steun van dat land aan Suri name. De Brazilianen bleken echter op de hoogte van Den Uyl's eerdere veroordeling van onvoorwaardelijke steun aan Suriname en zeiden de PvdA-leider niet eerder dan woensdag te kunnen ontvangen. De Uyl verklaarde maandag het pes simisme van de Zuid- en Midden- Amerikaanse socialisten te delen dat een harde kern in de regering-Reagan er op uit is het Sandinische bewind in Nicaragua te liquideren. De enige weg voor Nicaragua om zo'n cata strofe te voorkomen is te onderhan delen, aldus Den Uyl. Twee jaar voor overboord zetten van verstekeling ARNHEM (ANP) Het ge rechtshof in Arnhem heeft maandag de 39-jarige coasterka- pitcin T. H. de B. uit Meppel wegens uitlokking van dood slag veroordeeld tot een gevan genisstraf van twee jaar. Het hof acht bewezen, dat de kapitein als bevelvoerder van het Nederlandse schip 'Emily' in oktober 1979 voor de kust van Nigeria opdracht heeft gegeven een Ghanese verstekeling over boord te zetten. De man is vol gens het hof verdronken. De B 's 29-jarige stuurman, A B uit 's-Gravendeel, die de od- pracht van de kapitein doorgaf aan enkele matrozen, werd we gens medeplichtigheid veroor deeld tot een jaar cel. Procureur-generaal mr. C. Rleichrodt eiste twee weken ge leden gevangenisstraffen van 3.5 en 1.5 jaar tegen beide mannen. Hij verwijt hen onder meer dat zij de overboord gezette verste keling geen zwemvest of red dingsboei hebben nageworpen toen bleek dat de man niet kon zwemmen. Het gerechtshof acht geen gron den aanwezig om aan te nemen dat de Ghanese verstekeling nog leeft Dat was door de -kapitein en zijn stuurman tijdens de be handeling van hun strafzaak wel geopperd Het hof heeft bij de bepaling van de strafmaat reke ning gehouden met het feit, dat de gebeurtenis inmiddels al bij na vier jaar geleden heeft plaats gevonden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 7