Sport, liefhebberij en hulpverlening tegelijk Dertig km is genoeg Lezers schrijven Een blije 'geboorte' Vakantie- krullebak KRULLEBAKJES "fc* Gouden vondst in wrak KORT Door het prachtige zomerweer was het aan de kust vrijwel iedere dag 'volle bak' strandwacht beleefden drukke dagen. Ook de leden van de REDDINGSZ WEMMEN Eigenlijk is het geen teren. Je doet het om andere sport. Je doet het niet mensen te helpen, om zo goed mogelijk te pres- Toch komt er veel sport bij kijken, Te koop gevr.: rubber op blaasboot Tel. 01188- 2199. Te koop 2 jongo vrouw tjes-ganzen en mijn groot zwembad. Je kunt er ocht in zwemmen, want het is 90 cm hoog en 360 cm lang Rijlaarzen mt. 37 kap Wie heeft er voor mi| een rijbroek te koop mt 38? J. Sinke, Zandweg 53, Krumingen. Tel. 01130- 1977. Te koop Audio Sonic platenspeler met 2 bo xen, 45,-, i.g.st. Marian ne Leendertse, tel. 01192- 1951. Gratis af te halen 1 zwart/wit poesje, 1 pik zwart katertje; mooder- poes is een heel lieve zwerfpoes, grijs met wit en is 2 jaar oud. Mis schien is er iemand die deze zwerfpoes eon good tehuis wil geven. Adres Mark de Bilde, Kerkplein 4, Ovezande, tel. 01195- 524, Weggevlogen: 3 dwerg- papegaaitjes op 9 aug., kl. geelbont, 1 met rode snavel Omg. Klaronbeek III. Int.: tel. 01180-38233. Te koop: kaviakooi met drinkfles, 20,-. nw. tafel- weefraam 25,- Tol. 01184-70748. Te koop: jeugdsurfzeil 4 m2, makkelijk uit het wa ter te trekken, prijs 75,- Tel 01184-16228 Te koop: techn. Lego, motor met zijspan, 70.-. 3ouwens, tel 01180- 27802. Te koop gevraagd- pop- pewagen en rollerskates mt. 35, tel 01185-1685 Te koop aangeboden poppewagen en rol schaatsen. Sandra Smol- ders, tel. 01185-1685. Te koop. 2 beige rijbroe ken mt. 140 en 146 en 2 paar rijlaarzen mt. 34. Beukenlaan 1, Middel- burg, tel. 01180-25991. Te koop aaYigeb. trans formator 10V, type HO Markim, lel. 01185-1685. Te koop gevraagd, rij broek maat 38, zwart of wit Tel. 01184-79066. Wie heeft mijn spijkerjack gevonden op schoolplein in Vrijburch. Tel. 01180- 25871. Compleet aquarium 60 x 30 x 30 cm. I 85.- Tel. 01150-19354, Te koop meisjosfiets 8-12 jaar, prijs 75,-. Del tastraat 15a, Kattendijke, tel. 01192-1897. Te koop: Playmobil t. 265,- voor 125,-. 01100-12077. Te koop: voetbalschoe nen, ml 38, Marinus Dijk- huizen, tel 01184-19367 Te koop: jioppewagen tussenmaat, kunststof 30,-, Tel. 01187-1715. Te koop racefiets 8-10 jaar, Polly-fiets om op te knappen R. Dekker, Mor tierestraat 10, Middel- burg, tel. 29390. Te koop. cassetterecor der 40.-. radio 25,- en twee schildpadjes met bak ƒ15,-. Tol. 01180- 38233, Te koop: rubber rijlaar zen mt 39 10,-, z g a.n. rijbroek (zwart) mt. 164, 25,-. Kees-Wim Jobse, tel. 01188-1886. Te koop. 1 paar Adidas voetbalschoenen mt. 6V2, prijs ƒ20,-. Tol. 01180- 12044. Te koop: ri|laarzen mt 35, tel. 01180-28910. Te koop Gazelle jon gensfiets leoftijd 8 tot 12 j. Prijs 60,- Erwin de Groot Burg Bouw- manstr. 14. Grijpskerke. Te koop: jongensfiets, 10 jr. 1 paar rollorskates mt 37. Tevens te koop gevr. jongensfiets ong 12 jr. Arjan Maljaars, tel. 01180-11104. Te koop gevraagd: kleine Bos atlas 56o druk. Leon Joosse, 01180-12523. Te koop gevr. pc w.v. derwagen, tol. Tel. 34423. - Te koop accordeon 80 Te koop gevraagd, rij- bas 300,-. Tel. 01184- broek X mt. 158, tel. 67091. 01188-2199. Bedankt Wat leuk dat zoveel kinderen mij een gezellige kaart stuur den toen ik in het ziekenhuis lag. Dat was een grote verras sing. Heel hartelijk dank voor alle goede wensen. Ik ben er echt van opgekikkerd! Anneke van den Doel. PZCIKrullebak. Slangen Dat de familie Tuinman het er niet bij laat zitten kan ik best begrijpen. Maar ik ben het niet eens met, een grote krokodil in de badkuip. Stel je voor dat die eruit kruipt. Dan stap je er misschien zomaar op als je naar binnen gaat. Als je dan wegholt en van schrik de deur open laat kan die krokodil gewoon ontsnappen. Zo krijg je de gekste dingen. Erik Roose. 11 jaar. Koudekerke. Ervaring want mensenredden kun je niet zonder veel, heel veel oefening. Je kunt dus beter zeggen dat reddlngs- zwemmen een sport, een hobby en hulpverlening tegelijk is. Inderdaad, er komt veel sport bij kijken Want om bij de reddingsbri gade te komen moetje goed kunnen zwemmen. Tijdens het wekelijkse trainingsuur werk je aan je volgen de brevet: zwemmen, duiken, red- dingszwemmef! en vooral grepen leren. Grepen om iemand op alle mogelij ke manieren vast te pakken, om te draaien of in een boot te trekken, „Daar moet je veel op oefenen", vertelt, Ferdinand Kools (14 Jaar), lid van de reddingsbrigade 'Dix- hoorn' in Middelburg. Hij doet het werk heel graag. Want werken Is het. Strandwacht 's Zomers hebben de leden van de reddingsbrigade dienst als strand wacht. „Als je op het rooster staat moet je de hele dag present zijn", zegt Ferdinand. Zo'n ploeg op het strand bestaat uit een bink (dat mag je worden als je 13 jaar bent), een redder, een post- commandant. Verder is er nog een algemeen commandant voor meer dere posten tegelijk. Als het erg druk is op het strand komen er ook vrijwilligers van de reddingsbrigade helpen. Ze staan niet op het rooster maar weten dat er veel te doen is. Er moet inderdaad van alles gedaan worden: uitkijken, patrouilleren en hulp bledén waar het nodig is. Zo kan er hulp nodig zijn bij het zoeken naar kwijtgeraakte kinderen, Of hulp aan iemand met verwondin gen. Want ook EHBO hoort erbij. Ook daarvoor moet geoefend wor den. Als het nodig is vaart de boot uit. Mensen die zich te ver in zee wagen moeten gewaarschuwd worden En mensen ln moeilijkheden moeten geholpen worden „Ik heb dit jaar meegemaakt dat iemand doodsbang aan een omge slagen boot hing", vertelt Ferdi nand. „Hij kon er niet meer inko men en kon ook niet zwemmen. Wij hebben hem toen naar de kant gebracht". Ferdinand vindt het een heerlijke hobby In de zomer kun je er net zoveel tijd aan besteden als je zelf wilt. En 's winters kun je weer extra trainen ln de roeiboot. Want ook roeien hoort erbij, Laatst ging ik met mijn vader in Goes een tube Rambo kopen. We gingen naar alle winkels die zoiets verkopen. Maar niemand (op één na) had ooit van Rambo gehoord. Na twee uur door de stad zeulen kwamen we bij een erg bekende ijzer- en gereedschapzaak. En daar was het antwoord: Rambo?, me neer, wij verkopen toch geen gom ballen? Wél goeie verf. Stomver baasd zijn we weggegaan. Bij een zaak voor auto-onderdelen hebben we toen maar een vloeibare pakking gekocht, om zo het water binnen de wasmachine te kunnen houden. We zijn wel weer een Zeeuwse ervaring rijker! Mirjam Kroon. 11 jaar, Goes. Burenruzie Vaker Computer Gitaarles Ik zit nu bijna een jaar op gitaarles. Dat is hardstlkke leuk. Maar het begin is erg moeilijk. Ik zit in Oost- Souburg op les En ik speel uit boeken van Ilja Croon. Lisetta de Witte, 10 jaar. Uitwisseling Het lijkt me leuk om een dag of week naar Almere te gaan. Maar nog leuker is het volgens mij om vanuit Almere naar de zee en het bos van Scharendijke te gaan. Ik vind het een leuk idee van meneer De Vries. Amoud Fransen, 11 jaar, Koude kerke. Zeehonden Ik vind het dom dat buren ruzie maken Want dan gaan de kinderen denken dat ze niet meer met elkaar mogen spelen, Bovendien is het zonde van de eieren. Leo Tamboer, 11 jaar, Koudekerke. Schelde gered Doordat de Schelde gered is zijn er ook minder werklozen. En alle klei ne beetjes helpen. Dus fijn dat de Schelde blijft. Ilotika Jongepier, 11 jaar, Franklin Dootns, 11 jaar, Koude kerke. Ik vind de Knillebak heel leuk Vooral de inverviews en Kees Krul. Kunnen er niet wat meer Krulle- bakken komen? Bijvoorbeeld 1 keer in de week'' Of is dat te duur? Albcrlien Maalderik, 11 Jaar. De Krullebak kost inderdaad veel tijd en geld Maar zodra het kan zal hij best vaker komen. Dat zal alleen nog wel een tijdje duren! Redactie Knillebak. Wij vinden een computer op school niet goed. Dan hoeven de kinderen haast niks te doen. Bijna alles wordt voorgedrukt. En 't is lekker pü dat ze nog bijna een half jaar moeten wachten. Natasja Jobse, Marjan Meliefste, 11 jaar, Koudekerke. We zijn bezig met zeehonden aan het beschermen. We maken bro ches, tekeningen en schilderijtjes. En ook nog andere spullen om te verkopen. Dat geld sturen we naar het zeehondencentrum, We vinden het rottig om te zien hoe dieren worden doodgemaakt. We vinden ook dat ze geen zeehonden mogen doodknuppelen. Ewout, Berl-Jan, Ko, Colinda, San dy, Anne-Jop, Willemien, Lindy en Johanneke uit Veere. We kregen verschillende brieven van kinderen en clubs die fijn met de vakantie-krullebak aan het werk zijn geweest. De elljarige Ellie Wil- lemse uit Middelburg was de enige die de krant naar ons opstuurde. We vonden die zo leuk dat we er een paar stukjes uit afdrukken: Zeeuws Nieuws In de provincie Zeeland is niet zoveel gebeurd in de laatste weken. Er zijn wel niet zulke goede en dan weer zeer goede berichten over het weer. Maar dat veranderde weieens. Bijvoorbeeld: „Maandag kunt u re kenen op zware onweersbuien. Tus sendoor klaart het af en toe op maar dan weer kans op regen." Toch was het op zo'n dag soms prachtig weer De landbouw in de provincie Zeeland gaat wel achter uit, Dé zon schijnt veel, er valt bijna geen regen. Zo groeien de plantjes erg slecht. En dan moeten de boe ren met gieters over het land. De landbouw brengt weinig geld op Als het zo doorgaat en er geen regen meer valt worden de boeren erg arm. Nieuws uit het buitenland Er is in Afrika een zware aardbeving ondervonden. Vele mensen zijn om gekomen De brandweer is nog on der de puinhopen aan het zoeken. Vele steden en dorpen zijn onder veel bedroefdheid geslagen. Ze zijn bedolven over en onder het, puin. Er zijn wel 1000 doden. En 1500 gewon den. Er kunnen er best nog wel veel gevonden worden. Achtergrond Mensen die door kwallen zijn gebe ten: kwallen hebben ook ruimte nodig. Ze kunnen er eigenlijk niets aan doen. Mensen plagen hen ook Ze begraven ze in het zand. Je kunt wel zeggen, ga maar naar het mid den van de zee. Maar daar zijn boten en die drijven hen met hun golven naar de kant. Als u gebeten bent smeer het dan in met Azaron Vakantie gedicht Op vakantie, wat leuk, In het huisje hangt een reuk van de heerlijke gehaktballen die je erg moeilijk kunt knallen. O, nu lekker zwemmen Soms het piepen van de remmen, hoor je weieens op de weg, als ik in de schaduw leg. En onze hond, de kleine Mop wil niet in het bad met sop. Wat is dat een rare mop. Ellie Willemse, Middelburg. Wie over deze Krullebak iets wil schrijven kan dat doen tot donder dag 1 september. Daarna maken we de krant en kan er niets meer bij. De redactie. I.F. I OP' zei jc naam cn/of lelcfoonnummci IN dé advertentie en sluit dc postzegels IN dc envelop (dus niet opplakken) Alleen voor particulieren tot 16 jaar. Prijs 15 cent per regel. Opgeven bij het PZC-kantoor in Vlissingen o£ Middelburg óf een formulier invullen (verkrijgbaar bij de meeste lagere scholen) en opsturen. 3E JAARGANG NUMMER 7 DINSDAG 23 AUGUSTUS 1983 VOC-SCHIP VLISSINGEN Vlak voor het einde van het duiksei- zoen hebben duikers een kist vol gouden en zilveren munten uit het wrak van 't Vliegent Hert' geborgen. Het schip van de handelsor ganisatie de Vereenigde Oostindische Compagnie was in 1735 tijdens zware storm voor de Walcherse kust vergaan. Het bergingsteam was voor het tweede seizoen bij het wrak aan het werk toen de kist gevonden werd. Het was een geweldige vondst. Niet alleen omdat de schat veel geld zal opbrengen, maar ook omdat er nog nooit eerder een kist vol geld uit een wrak was gehaald. Zeekaart Het leek wel een spannend boek Een oude zeekaart waarop de plaats van het wrak stond aangegeven, moest dc weg naar de schat wijzen. De Engelsman John Rose was er van overtuigd dat ln en bij het wrak veel waardevolle spullen moesten zijn. Want het schip was zwaar beladen vanuit Vlissingen naar Oost-Indie vertrokken. En omdat daar een nieuwe lading zou worden gekocht, moest er veel geld aan boord zijn. John Rose stelde een berglngsploeg samen en ln september 1981 werd het wrak gevonden. Gouden munten. Vorig jaar zomer haalden de duikers al verschillende voorwerpen naar boven. Deze zomer had de ploeg nog meer geluk. Het zicht onder water was beter en er kon door het mooie rustige weer meer worden gedoken. Zwaarden, flessen wijn, musketten en allerlei gebruiksvoorwerpen wer den naar boven gehaald. Als klap op de vuurpijl werd begin augustus de loodzware kist gevon den en moeizaam aan boord van het bergingsschip getakeld. Daar werd de kist voorzichtig opengemaakt. De 2.000 gouden munten zagen er nog als nieuw uit. De zilveren had den ;vee) te lijden gehad van het zoute water. Nadat de munten zijn schoonge maakt zullen ze worden verkocht. Een deel van de vondsten is tot 11 september ln het Stedelijk Museum van Vlissingen te bewonderen. KRULLEBAK IN DE KLAS Scholen die het afgelopen jaar dc Krullebak in dc klas haal den kunnen dit nummer nog op dc gebruikelijke manier in hun bezit krijgen. Hierna moet dc Krullebak opnieuw besteld worden bij PZC, Vlissingen. Tel. 01184-15144, toestel 44. ACTIES IN ZAAMSLAG EN HEINKENSZAND HEINKENSZAND Steeds vaker houden bewoners van drukke straten en buurten verkeersaeties. In Zaamslag bestaat de actiegroep 'Zaamslag veilig'. De leden ervan voeren al enige tijd actie voor een betere bevei liging van het kruispunt Veerstraat. Enige weken terug viel daar op nieuw een verkeersslachtofffer, Een zesjarig jongetje werd geschept door een vrachtwagen. De actiegroep wil ook een ringweg om het dorp. Vrachtwagens en au tomobilisten op weg naar de veer pont hoeven dan niet meer dwars door het dorp te rijden. straat niet worden geplaatst, omdat de weg ook wordt gebruikt door tractoren. 'De verplichte dertig kilometer per uur is de grootste wens. Het is daarbij wel noodzakelijk dat er snel heidscontroles worden gehouden. Uiteindelijk mag er nu ook vijftig gereden worden, en is het meestal tachtig kilometer per uur', zegt me vrouw Nuljen. Ze heeft het. idee dat de actie al geholpen heeft. Veel automobilisten doen het al wat kalmer aan op' de Stationsweg. De gemeente Borsele heeft de zaak in onderzoek en zal de buurtbewo ners binnenkort berichten. Dertig km OUWERKERK - In Ouwerkerk (Schouwen-Duiveland) zijn vorige week vier kroonkraanvogels gebo ren. Dat gebeurde bij Harry en Paula Koster een die grote volière rondom hun huis hebben „We zijn reuze blij met de kuikens", zegt Harry Koster. „Het is in Euro- Vorige week hielden de bewoners van de Stationsweg in Heinkens- zand een actie. Buurtbewoners deelden pamfletten uit aan passe rende automobilisten. Daarin werd hen gevraagd niet harder te rijden dan dertig kilometer per uur. Dat straat heeft geen trottoirs. Kin deren en huisdieren lopen dagelijks gevaar, omdat auto's soms met een snelheid van tachtig kilometer per uur langs de huizen scheuren. 'Vooral 's zomers Is het erg druk', vertelt mevrouw Nuijen. 'Dat komt omdat veel mensen over deze weg naar het zwembad en de camping rijden. In de winter is het rustiger, maar juist ln de zomermaanden spelen de kinderen graag buiten'. Controles Er wordt al vier jaar actie gevoerd, Verkeersdrempels kunnen ln deze pa nog bijna niemand gelukt deze vogels in gevangenschap te fok ken". De geboorte van de kuikens was zo'n groot rtieuws dat alle kranten er over geschreven hebben. Ook de dierentuinen waren erg geïnteres seerd. Die wilden vooral graag we ten hoe de ouders en hun jongen verzorgd worden. „Want pas als je weet hoe je in het wild levende dieren tam kunt maken, heb je kans dat ze jongen krijgen", zegt Harry Koster „We willen ons geheim daarom graag verklappen, Tenslot te zijn kroonkraamvogels prachtige dieren. Het zou zonde zijn als ze verdwijnen. Wat uitgestorven is, kun je nooit meer terugfokken Weg is weg" De vier kuikens zijn uitgekomen in een broedmachine. Ze worden ge voerd met een pincet en krijgen zo wormen, insecten en garnalen te eten. Met grote spanning kijken Harry en Paula Koster nu uit naar de drie eieren die door de ouders zelf wor den uitgebroed. Ze hopen dat daar rond 6 september minstens één ei van zal uitkomen. Namaak Tony Riches uit Dawlish tEnge land) hoorde dat zijn zaak dc tweede prijs in de wedstrijd voor de mooiste bloemversie- ring had gewonnen. Hij was heel verbaasd: alle bloemen in zijn zaak waren immers van plastic! De voorzitter van de jury schaamde zich rot en zei dat hel een vergissing was. Een jury is toch niet altijd even goed Bureau weg Omdat haar eigen bureau werd verbouwd, zal de politie van Woudenberg tijdelijk in een om gebouwde vuilcontainer. Zat, want op een ochtend wat het hele bureau ineens verdwenen Na flink zoeken bleek het ding helemaal in Renswoude te staan Wie de grap uithaalde is onbe kend. Maar hel moet wel een enorm karwei zijn geweest. Eigenlijk waren de politie agenten besl blij. Want op een zomerse dag werd het wel 40 graden in de container. Geheim Er werd 's nachts opvallend wei nig gedaan in die fabriek in Swindon iEngelandi. Toevallig werd pas bij het schoonmaken van de kelder ontdekt hoe dat kwam: vier geheime slaapka mers met matrassen, dekens, lakens, kussen, schemerlam pen en wekkers. Al 23 jaar lang sliep daar regel matig de nachtploeg in plaats van te werken. Geen wonder dus Kopje onder Waar eindigt Nederland en be gint Belgie, en omgekeerd9 In de monding van het Zwin (tussen Sluis en Knokke-Hcist) is dal niet zo duidelijk. Dc paal die daar de grens aangeeft, verdwijnt af en toe geheel on der hel zand Men wil nu de loodzware gietij zeren paal op hel droge plaat sen zodat de paal altijd goed te zien is. Voorlopig blijfl de paal echter nog wel een tijdje 'kopje onder' gaan. cartoon cartoon Jolande de Schipper. Wemeldinge Eerste pijlers op Oosterscheldebodem In het sluitgat 'Hammen' in de Oosterschelde zijn de eerste twee pijlers heel precies op de juiste plek op de bodem geplaatst. Er komen in totaal 66 pijlers te staan. Tussen deze pijlers zullen later de schuiven worden aangebracht, die bij zwaar weer de Oosterschelde van de zee moeten afsluiten. Duizenden mensen volgden het Ingewikkelde karwei vol spanning. Maar de technici kunnen tevreden z(jn: beide pijlers staan nu tot op de centimeter nauwkeurig op hun plaats De speciale schepen 'Ostrea' en Macoma' hebben daarbij een belangrijke rol gespeeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 5