Verscherpte controle op schepen mosselvissers Bierverzamelaar Grote terughoudendheid over één veerdienst vesi m w k ELK FLESJE EEN ANDERE WERELD Ka n ac kv IZi ierikzec ie ronc s ld teunt liscot be tiee PZC/ provincie BUITENOM VARENWEER AANGEPAKT STA TENCOMMISSIE VERKEER EN WA TERSTAA T De politie hield een oogje in het zeil bij de 'aanbieding van handtekeningen,van 'supporters'..yan disco 'De Steeg' maandag aan burgemeester T. de Meester van Zierikzee. i ZIERIKZEE Het beleid van het dagelijks bestuur van Zierikzee rond bar-discotheek De Steeg heeft de vol le instemming van de gemeenteraad. Het college van burgemeester en wet houders heeft daar bleek de raad maandagavond van overtuigd zich uiterst geduldig getoond om de eige naar van de horecazaak in de Bedde- weeg in de gelegenheid te stellen aanvaardbare voorzieningen te tref fen tegen de geluidsoverlast die de discotheek veroorzaakt. Dit ondanks de voortdurende klachten van omwo nenden. Het besluit van b. en w. om, toen afdoende oplossingen uitbleven, uiteindelijk de muziekvergunning in te trekken is dan ook, zo oordeelden de raadsleden, terecht genomen. De raad besprak de ontwikkelingen rond De Steeg nadat eigenaar J. Meer- dink en disc-jóckey Michel van Luik vergezeld van enkele tientallen jonge ren voor de aanvang van de raadsver gadering burgmeester T. de Meester de 1600 handtekeningen hadden over handigd die het afgelopen weekeinde als protest tegen het intrekken van de muziekvergunning bijeen gebracht zjjn Van Luik wees in een toespraakje ondermeer op de grote behoefte waar in De Steeg voor de jongeren in Zierikzee voorziet. Het PvdA-raadslid H. Asma had zich bij de aanbieding van de handteke ningen de woede van De Meester op de hals gehaald door duidelijk hoor baar voor iedereen misbaar te maken over de aanwezigheid van een viertal politieagenten. „Het is meer dan treurig en dan gebruik ik de netste woorden die mij nu te binnen willen schieten dat zo'n opmerking over mijn shcouder heen wordt gemaakt", viel de burgemeester later in de raadszaal heftig tegen Asma uit. „Dat is zonder meer een trap in de rug van het dagelijks bestuur van de gemeen te en de politie." De PvdA-er gaf toe dat het met juist was geweest dat hij zijn ongenoegen over de tegenwoordigheid van de ster ke arm op die manier had laten blijken. Hij hield evenwel vol dat het volgens hem met nodig was bij de aanbieding van de handtekeningen de politie een oogje in het zeil te laten houden. De Meester vond dat maar een zwakke verontschuldiging en hij steldé vast dat Asma er niets van begreep. De deputatie van de Steeg- bezoekers wasmaandagavond maar betrekkelijk gering. Er was op gere kend dat er veel meer zouden komen. Daar hoeven dan maar een paar rel schoppers tussen te zitten en dan zijn de poppen aan het dansen. Daarom vond de burgemeester het niet meer dan verstandig dat enkele politiemen sen aanwezig waren. De Meester was zo boos op Asma dat hij even later de woorden van diens partijgenoot D. van der Wekken als kritiek op het beleid van b. en w. opvatte En dat terwijl deze verzeker de dat de voltallige fractie zich achter de handelwijze van het college schaar de. Het misverstand was snel rechtge zet. Eenstemmig was de opvatting in de raad dat een discotheek nier thuis hoort in een smal straatje als de Beddeweg. Niet alleen omdat de mu ziek die in de zaak wordt gedraaid voor overlast zorgt; startende brom fietsen en schreeuwende disco-gan- gers dragen ook bij tot de hinder. Verplaatsing van de zaak is dan ook de enige echte oplossing. Bij de geluidsmelingen eerder dit jaar is, zo vertelde De Meester, gecon stateerd dat de toegestane hoeveel heid decibels flink werd overschre den. Er zal iets moeten gebeuren waardoor De Steeg weer binnen de wet kan gaan draaien. „Daar is", zei de burgemeester, „meer voor nodig dan een gesprek waarin de eigenaar belooft maatregelen te zullen ne- dinsdag 23 augustus 1983 MIDDELBURG - Volgens gede puteerde R. C. E. Barbé zijn er verschillende gegadigden, die interesse hebben voor een vesti ging op de terreinen van het havenschap Vlissingen-Oost bij de toekomstige koienhaven. Hij sprak maandagmiddag in de statencommissie economische zaken van „een aantal kandida ten", maar wilde daarover geen - nadere informatie geven. - „We zijn met een aantal mensen seneus in gesprek. Of het alle maal zal doorgaan is vraag twee. Dat hangt ook af van de vormge ving van de terreinen langs de haven en de beschikbaarheid van bepaalde stukken". Op een vraag van de heer G. Eijssens (wd) zei de gedeputeerde, dat de belangstelling „nieuwe gebrui- kers" geldt. Hij deed de mededeling, toen de statencommissie zich kort bezig hield met de aanleg van de ko- lenhaven, die woensdag in de vergadering van het havenschap Vlissingen-Oost wordt bespro ken. D'66 en de PSP/CPN her haalden er hun visie tegen het I kolenhavenproject en de om- II bouw van de PZEM-centrale op I ïolen. Op vragen uit de commis- a verzekerde de heer Barbé, dat gepoogd wordt ook Zeeuwse bedrijven bij de aanleg van de koienhaven aan hun trekken te laten komen. Staten verdeeld over plaats secretariaat m commissies MIDDELBURG Er is in de staten van Zeeland verdeeld heid over de vraag waar het secretariaat moet worden on dergebracht van de commissies, die zich regionaal zullen bezig houden met de toetsing van werkloosheidsprojecten. Dat bleek maandagmiddag in de slatencommissie voor economi sche zaken. Daar was er geen bezwaar tegen, dat de provincie tijdelijk die zaak entameert en er 50 mille voor uittrekt. Wel werd er - ook binnen fracties - verschillend gedacht over de vraag of dat secretariaat tijde lijk op de economische dan wel op de sociaal-culturele afdeling van de griffie moet komen. Vijf van de negen commissiele den spraken zich tenslotte uit voor het voorstel van gs om de betrokken functionaris tijdelijk op de vierde economische i afde ling van de griffie te stationeren: de drie CDA-leden, M. Dijke isgp) en L. Becu (vvd). Maar de heren G.W. Eijssens (vvd), B. Groot en J. Roodenburg (pvda) en mevrouw J. Boogerd-Quaak (D'66) voelden voor een con structie, waarbij het secretariaat van de toetsingscommissies niet *ordt losgekoppeld van de stuurgroep werkloosheid, en pleitten derhalve „principieel" ervoor de betrokkene bij de so ciaal-culturele afdeling onder te brengen, waar ook de stuur groep-coördinator onder valt. Tegenover de opvatting van de heer Barbé dat het werk van de sociaal-culturele sfeer is ver schoven naar de sociaal-econo mische richting, stelde de heer Groot, „dat de overheid niets tg toetsen heeft in deze projecten, bat doen werkgevers en werkne mers in die commissies wel" Barbé toonde zich verbaasd over opstelling van het PvdA-com- missielid. Daarbij verwees hij naar de opvatting, die de PvdA- rertegenwoordigers eerder in de commissie bestuurszaken had hen ingenomen: daar lieten frac tievoorzitter mevrouw C. van Zanten-Leijsen en mevrouw De Vries-Hommes weten het aanha ken van het secretariaat der toetsingscommissies bij de vier de griffieafdeling „verfrissend" te vinden. "Belangrijke leden van uw frac- '■e denken er anders over dan uzei de gedeputeerde. "Gat zullen w wel eens zien", sPrak de heer Groot dreigend. ROTTERDAM (ANP) De rijkspolitie te water in IJmuiden en Den Helder heeft maandag zes Zeeuwse mosselvissers een bekeuring gegeven, omdat zij met hun kotters lang de kust op weg waren naar de Wadden om daar mosselen te laden. Volgens een politie-woord voerder ging het voornamelijk om kotters uit Yerseke, die niet waren voorzien van een certificaat van leewaardigheid. een surfplank of met een plezierboot de Noordzee op. Iemand die in een sinaasappelkist naar Amerika wil varen wordt geen strobreed in de weg gelegd". Volgens hem is het volstrekt verantwoord als Zeeuwse mosselvissers in de zomer via de kust naar de Wadden gaan. „Het gaat om goed uitgeruste schepen met radar en radio aan boord. Er kan niets gebeu ren", aldus Rammeloo. De rijkspolitie te water is het daar overigens niet mee eens. Een woord voerder; „Tussen IJmuiden en Den Helder is er geen enkele uitwijkhaven. In de zomer blijft het niet altijd mooi weer. Er kan plotseling een storm opsteken en dan zijn die schepen zo in de moeilijkheden, zonder dat zij een haven kunnen binnenvaren". |ln verband met het mooie zomerweer aaken Zeeuwse mosselvissers de laatste maanden veelvuldig gebruik van de snellere route langs de Noord zeekust. Eigenlijk moeten de met- zeewaardige schepen via de Neder binnenwateren naar de Wad den varen, maar de schippers nemen bij mooi weer veel liever de Noordzee, omdat er dan een tijdwinst van zes uur per reis kan worden behaald. Die mute 'buitenom' wordt vooral graag cpde thuisreis naar Zeeland gevaren, omdat de tijdwinst de kwaliteit van de mosselen ten goede komt. Het waliteitsaspect speelt vooral de laat- Gegadigden voor terrein bij koienhaven Vlissingen-Oost ste weken een belangrijke rol vanwe ge het warme zomerweer. Volgens een woordvoerder van de rijkspolitie te water in Den Helder is de controle op de Zeeuse mosselvis sers de laatste maanden in opdracht van justitie verscherpt. In het verle den werd wel gebruik gemaakt van de Noordzee-route, maar verbaliseren had toen betrekkelijk weinig zin om dat de Zeeuwse schippers in lang niet alle gevallen werden veroordeeld door de rechtbank. Gebeurde dat wel dan was er. volgens de woordvoerder, sprake van kleine boetes. De afgelo pen weken echter heeft de rechtbank in Middelburg een aantal mosselvis sers uit Zeeland tot flinke geldboetes (tot 750 gulden) veroordeeld. Bij de vereniging tot bevordering der Zeeuwse Visserijbelangen (Zevibeli is men boos over de intensieve con troles van de rijkspolitie te water. A. P. R. Rammeloo, voorzitter mossel- sector van Zevibel: „Iedereen kan op Kosten Volgens Rammeloo zien veel mossel vissers op tegen de hoge ksoten die aan het zeewaardig maken van hun kotters zijn verbonden. Aanpassin gen die nodig zijn om een certificaat te krijgen kosten al gauw 50.000 tot 75.000 gulden, zo zegt hij. Bij Zevibel wil men dat de kotters die daarvoor in aanmerking komen van de scheepvaartinspectie een beperkt certificaat krijgen. Deze schepen zou den dan op dit certificaat tussen zonsopgang en zonsondergang en bij mooi weer (tot windkracht drie» via de Noordzee-route naar de Wadden mo gen varen. Een dergelijk voorstel heeft de vereniging al eens gedaan, maar volgens Rammeloo vindt de scheepvaartinspectie dat geen oplos sing „Ze houden zich daar aan de wet". Rammeloo denkt dat alleen de politiek via wetswijziging met een oplossing kan komen. Sluis Volgens de echtgenote van de voorzit ter van de Yerseker mosselvissersver- eniging, mevrouw Boogert, is het best mogelijk dat de mosselvissers buiten om zijn gevaren ln verband met de vertraging aan de middensluis van de Oranjesluis te Amsterdam In die sluis is in de loop van vonge week een binnenvaartschip tegen een deur ge botst waardoor de middensluis buiten gebruik is. De heer Vreugdenhil schenkt een Australisch biertje in. MIDDELBURG - De statencommissie voor verkeer en waterstaat heeft maandag zeer terughoudend gerea geerd op de suggestie van een aantal ondernemersorganisaties om een on derzoek te doen. waarbij wordt be zien of dc veerverbindingen over de Westerschelde kunnen worden gecen traliseerd en eventueel geprivati seerd.Enige nadere gedachtcnvor- ming daarover werd niet zonder meer van de hand gewezen, maar van alle kanten werden bezwaren geop perd tegen de ideeèn van de Zeeuws- Ylaamse Kamer van Koophandel en de drie ondernemersorganisaties. Zonder meer van de hand gewezen werd het advies van de organisaties aan de minister van verkeer en water staat, dat een beslissing over de bouw van de derde dubbeldekker moet wor den uitgesteld. Van verschillende kanten werd betoogd, dat die dubbel dekker in ieder geval nodig is. Gedeputeerde J D de Voogd maakte duidelijk, dat hij „eufemistisch ge zegd niet enthousiast" was over de gedachte de bouw van de nieuwe dubbeldekker uit te stellen. Hij sprak van „een onverstandige doorkruising van moeilijke onderhandelingen" over de dubbeldekker. Met, die zaak is men al acht maanden op het schema achter. Privatisering van de veerdien sten achtte hij een gevaar voor de dienstverlening Hij maakte duidelijk, dat het dagelijks bestuur van de pro vincie nog steeds vasthoudt aan het streven naar de aanleg van de vaste oeververbinding over en onder de Westerschelde en los daarvan naar de bouw van de derde dubbeldekker. Mevrouw G. de Vries-Hommes (pvdai had er grote bezwaren tegen, dat de organisaties het moeizame overleg hebben doorkruist, „Men heeft geen idee, wat men overhoop gehaald heeft", zei ze. Ze wees erop. dat cen tralisering van de veerdiensten tot grote kapitaalvernietiging zou leiden en dat het in de praktijk niet mogelijk zal zijn kwartierdiensten in te stellen Verder bestreed ze de zienswijze, dat •er in Zeeuwsch-Vlaanderen een goede oos-westverbinding is. De heer H. Dupréipsp-cpn) vond het op zich toe te juichen, dat maatschap pelijke groeperingen nadenken over beleidszaken, maar hij meende, dat door de jaren heen al gestreefd wordt naar zo goedkoop en efficiënt mogelij ke bootverbindingen. Overigens wilde hij wel een notitie van gedeputeerde staten óver de suggesties. De heer P. Scheele (d'66)- „De minister van ver keer en waterstaat zal iedere sugges tie tot uitstel van de bouw van de derde dubbeldekker met beide han den aangrijpen en dat terwijl de derde dubbeldekker hoe dan ook nodig is Overigens meende de heer Schee le. dat een centraal gelegen vaste oeververbinding het meest verkieslijk zou zijn. Ook de heer H. J. Colijn (gpv-rpf) meende, dat er maar één manier os om op de lange termijn de kosten te beheersen: een vaste oeververbin ding. mogelijk centraal gesitueerd Hij had wel waardering voor de sug gesties van de ondernemersorganisa ties. maar hij vreesde, dat het geen besparingen zou opleveren. De heer D J. Tollenaar tsgp) schaarde zich aan zijn zijde met een pleidooi voor de vaste oeververbinding. De heer J. 1. Hennekeij (vvd) stelde, dat in ieder geval moet worden be zien hoe de kosten gedrukt kunnen worden en hij meende, dat voor de lange termijn alternatieven moeten worden bezien. De heer G. J. de Jager (cda) meende, dat de organisaties zich vertillen aan de zwaarte van het probleem. „Aan een studie hiernaar moet geen manjaar besteed worden", meende hij, hoewel ook hij voor de langere termijn wel alternatieven onder de loep genomen wilde zien worden. De heer L. Becu vroeg zich af. wat de organisaties overhoop ge haald hebben en hij stelde, dat de suggesties onvoldoende gefundeerd zijn. Drs. A. A. D Saman. secretaris van de Brabant Zeeuwse Werkgeversvereni ging en de heer H. van Lambalgen, secretaris van de Kamer van Koop handel en Fabrieken in Zeeuwsch- Vlaanderen betoogden maandag nog eens. dat het beleid voor de veerver bindingen moet worden bijgesteld en dat zij alleen een onderzoek willen, waarbij alternatieven bekeken wor den. Zij duidden aan. dat de minister van verkeer en waterstaat niet meer dan 36 miljoen gulden per jaar meer voor de veren wil uitgeven en dat de bouw van de derde dubbeldekker leidt tot kostenstijgingen, die voor het bedrijfsleven steeds moeilijker zullen zijn op te brengen. De heer J. J Claas, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken in Midden- en Noord-Zeeland deelde de vrees voor grote kostenstijgingen, maar hij liet weten niet in te stemmen met de suggesties van de onderne mersorganisaties uit Zeeuwsch- Vlaanderen. In de statencommissie voor economi sche zaken werd, later op de middag, met eenzelfde terughoudendheid ge reageerd op de brief van de onderne mers-organisaties. gen bank de gelegenheid. In die tijd' hadden de kassiers en makelaars het nog niet zo druk en tijd om eenl pmtje te drinken was er volop. Onder het drinken dobbelden de bankmedewerkers Zodra er even wel een klant verscheen, moesten ze zich haasten om terug te gaan en werd het spel met een worpm beèin-" digd. De - onmiddellijk - verliezer doopten de bankmedewerkers 'Le mort subite'. waarnaar de café-eige naar zijn geuze noemde. Vreugdenhil kan als middenstander - met alleen van de bierverkoop rond komen. Het zijn meer de liefhebbers en verzamelaars, die een bezoek aan zijn gebrouwen assortiment bren gen. De 'echte proevers', noemt hij ze zelf. „Neem nou zo'n Orval", zegt hij. terwijl hij het flesje trappist ter hand neemt en op zijn kop houdt. „Zie je het gist Dat is een levend iets, levend bier" Maar Vreugdenhil is middenstander en de tijd ont breekt hem meer tijd in de biersoor- ten te steken. Wel heeft hij nog steeds de wens eens iets 'groots' in een stad te vinden, bijvoorbeeld in Goes of Middelburg. Daar zou hij- het liefst enkele duizenden bieren uitstallen - indien nodig gekoeld - en bezoekers de gehele dag van informatie en bieren voorzien Want de belangstelling groeit, daar is de 's-Gravenpoldenaar van overtuigd. „Het cafébezoek loopt terug", be weert hij. „De mensen gaan de gezelligheid weer thuis opzoeken". Verzamelaars of andere belang stellenden nemen zo nu en dan wat nieuwe soorten voor Vreug denhil mee. Die hij dan met genoe gen een plaatsje in zijn collectie geeft. De bierkoopman verwacht dat over niet al te lange tijd een landelijke bierclub in het leven wordt geroepen. „Dat komt wel", zegt hij optimistisch. „Er zitten in bier zo ontzettend veel mogelijkhe den". Voorts heeft Vreugdenhil nog altijd hel ideaal een boekwerk over bier samen te stellen. Daarin wil hij tafel-, ale-, streek-, abdij-, kloos ter-, speciaalbieren en andere soor ten op een keurige wijze rangschik king. En vervolgens op een 'gezelli ge' manier uitleggen hoe ze gedron ken worden. „Als mens zijnde",; aldus Vreugdenhil. „Met herkomst en bijvoorbeeld het soort glas erbij vermeld". Tensiotte onthult de Borselse bier- liefhebber zijn laatste wens Een. exclusieve biersoort uit Zeeland. Daarvoor wil hij graag een fabriek vinden. Vreugdenhil denkt daarbij aan na men als 'Zeelandbrugbier' of'Delta bier' „Met bijvoorbeeld de Zeeland- brug op het etiket besluit hij. „Zoiets moet je een proberen' •Renè Groeneveld Op zijn dertigste is hij op kleine schaal begonnen met het verzamelen van flesjes bier, T. N. Vreugdenhil uit 's-Gravenpolder (50). Eén voor één zag hij de kleine bierfabrieken over de kop gaan. Dat beangstigde hem. Het was in de tijd dat ze in Europa ruim gingen denken, vertelt Vreugdenhil. Behalve plannen voor één munteenheid, vreesde hij ook het opgaan van alle bierbrouwende bedrijven in éen biergigant. Met als produkt één soort bier in éen maat fles. Ondanks dat deze zorgen ongegrond bleken te zijn, bleef de 's-Gravenpoldenaar gefascineerd door de brouwsels. Nog steeds bergt elk flesje voor hem een andere wereld. Vreugdenhil: „Er is bier en bier, zeg ik altijd". Naar de mening van de Borselse inwoner zijn er verschillende bier drinkers. Zo zetten sommige een kratje goedkoop Hollands bier naast zich neer en gieten zich in een redelijke tempo vol. Wellich omdat enige smaak ontbreekt. Dat is in ieder geval niet de wijze waarop Vreugdenhil het vocht tot zich neemt. Het is als met goede wijn, vindt hij „Er zijn zoveel kleuren en schakeringen. Het is haast onbegrij pelijk Zelf neemt Vreugdenhil graag de tijd om de rijke smaak van sommige soorten goed tot zich door te laten dringen. Veel drinkt hij niet. Enkele flesjes op een avond is voor hem ruim voldoende. Het juis te bier in het juiste glas en dan maar genieten. Het merendeel van zijn verzameling (1178 soorten) biedt Vreugdenhil ter verkoop aan in zijn bovenverdie ping in Winkelcentrum Vreugden hof in 's-Gravenpolder. Daar staat de gebrouwen verzameling in een lange rij opgesteld. Vier verdiepin gen hoog Het bier laat achter in de zaal nog net wat ruimte vrij voor de dierenvoeding. Behalve het bier. zijn allerhande attributen voorra dig. Bierviltjes, reclameborden, gla zen. placemats. Want die zijn niet minder belangrijk. „Je kunt geen pils uit een kloosterglas drinken", stelt Vreugdenhil. „Dat smaakt niet. Het bier is hetzelfde. Maar het is geen gezicht. Net als je zwaar Duits bier uit een limonadeglas drinkt. Dat gaat toch ook niet0" De 's-Gravenpoldenaar raakt niet uit- gepraakt over de verscheidenheid binnen de bierwereld. Zodra hem weer een merk te binnen schiet, staat hij veerkrachtig op om ter illustratie het bewuste flesje erbij te halen. Met als gevolg dat binnen een uur de tafel voor hem volge bouwd staat. Een wijnkenner of champagnedrin ker zou wellicht achteloos de schou- ders ophalen. Maar de ware bierver zamelaar komt bij Vreugdenhils collectie ogen tekort. Met hetzelfde gemak waarmee hij alle trapisten- bieren op tafel zet, presenteert hij het Chinese Tsing Tao-beer of een vol flesje van de stadsbrouwerij in Leipzig uit de oorlogsjaren En zijn verzameling blijft zich uitbreiden. Nog vorige week kreeg hij bezoek van een zakenman uit Los Angeles. die het adres van Vreugdenhil in de Verenigde Staten was tegengeko men. De man verrijkte zijn collectie met enkele Amerikaanse biersoor ten. Daarnaast kon hij toevalliger wijze onlangs een aantal Poolse flesjes op de kop tikken. Met het niet geringe alcoholpercentage van twaalf procent. Vreugdenhil blijft zoeken Wanneer hij over zo'n an derhalve maand vakantie neemt, gebruikt hij die vrije dagen om m België nieuwe soorten op te sporen. Want behalve dat bieren verdwij nen, wagen sommige brouwers nog steeds de stap een nieuw merk op de markt te brengen. Zoals het niet lang geleden merk 'Verboden vrucht'. Een smaakvol Belgisch biertje met op het etiket een eeuwe noude afbeelding van Adam en Eva Nieuwe ontdekkingen volop. Nog dit jaar hoopt de bierkoopman het respectabele aantal van 1500 bier- sorten te bereiken. Vreugdenhil is ervan overtuigd dat bier een edel vocht is. In ieder geval speelt het al duizenden jaren een rol in verscheidene cultu ren. In het oude Babylonié - zo'n zesduizend jaar voor Christus - werd de drank al gebrouwen, om maar iets te noemen. En ook ten tijde van de Egyptische farao's werd bier gedronken. Toen offerde men het zelfs aan de goden. De farao Ramses II hechtte zo'n grote waarde aan bier. dat hij het slechts uit gouden bekers tot zich nam. Zelfs in beschavingen van de Inca's en de oude Chinezen werd menig vat gebrouwd. In de Noordelijke landen zoals Ne derland waren het de kloosterge meenschappen. die omstreeks de middeleeuwen bier maakten. Bie ren ontlenen veel hun namen uit de geschiedenis. Zo ontstond de Geu- ze-soort 'Mort subite' (onmiddellij ke dood) aan het begin van deze eeuw in België. Regelmatig bezoch ten werknemers van een nabij gele-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 25