Dierenbescherming RUIMERE OPZET? Braderie als onderdeel van groots stadsfeest Taptoe met vele trekpleisters op Stadhuisplein NIET MEER WEG TE DENKEN Programma braderie '83 IS! DINSDAG 23 AUGUSTUS 1983 PZC/ braderie vlissingen Een kijkje in het voormalige asiel aan de Oranjestraat in Vlissingen. 11 Dierenbescherming is een niet meer weg te denken facet van het dagelijks leven in Nederland en zo hoort het ook". Dat is de mening van mevrouw C. J. M. Speckens-Vierhout, bestuurslid van de afdeling Noord- en Midden-Zeeland van de Nederlandse Vereniging tot het beschermen van Dieren en als zodanig belast met de begeleiding van het dierenasiel Zeeland-Zuid aan de Lange Leenweg in Vlissingen. Mevrouw Speckens verricht donderdag de opening van de negende Vlissingse braderie, die dit jaar in het teken staat van het dier. Daarom, maar ook omdat het Vlissingse asiel aan de Lange Leenweg dit jaar het tienjarig bestaan viert, krijgt de dierenbescherming de ruimte op de braderie. Behalve met de gebruikelijke propagandastand zijn de vereni ging en de stichting dierenasiel vertegenwoordigd met een trimshop. een informatiekraam en met een groot decor dat ruimte biedt om ook aandacht te vragen yoor andere, minder prettige, zaken dan lieve kleine poesjes die in het asiel op een thuis wachten. Vivisectie en bio-industrie bijvoorbeeld, want de strijd tegen die zaken is evenzeer een wezenlijk onderdeel van het dierenbeschermingswerk als de verzorging en opvang van weggelopen of in de steek gelaten dieren, vindt mevrouw Speckens. Vivisectie. Letterlijk 'snijden in het dierenbescherming al evenzeer een levende In de loop der tijd heeft doorn in het oog. Om een zo hoog het woord echter een ruimere bete- mogelijke opbrengst te krijgen te- kenis gekregen en nu verstaat men gen zo laag mogelijke kosten wor- onder dat begrip alle handelingen den grote aantallen dieren in een waarbij levende wezens worden ge- kleine ruimte ondergebracht. De bruikt voor weten schappelijke bewegingsvrijheid van de dieren is doeleinden. De strijd tegen het ge- nihil, de vleesopbrengst is daar- bruik van proefdieren wordt met door immers groter. Varkens bij- name gevoerd door de Anti-Vivisec- voorbeeld, men schat hun aantal in tie-Stichtmg (AVSi. een strijd die Nederland op ongeveer elf miljoen, uiteraard van harte wordt onder- brengen hun korte leven, een steund door de Nederlandse dieren- maand of zes. door in hokken met bescherming. Toch is ook de AVS betonnen vloeren en roosters. In de ervan overtuigd dat dierproeven modder wroeten is er voor hen niet niet zonder meer achterwege kun- bij. En dat het leven voor de kist- nen blijven. Medische proefnemein- kalveren en dc kippen in legbattc- gen bijvoorbeeld, waarvoor geen of rijen al evenmin een pretje is. hoeft onvoldoende alternatieve moge lijk- geen betoog. heden zijn, tolereert de stichting. Per jaar worden in Nederland onge veer 1.6 miljoen gewervelde dieren Bio-industne en vivisectie zijn voor beelden van grootschalige zaken gebruikt voor proefnemingen. Het waartegen de Nederlandse Verenl- grootste deel daarvan, bijna ander half miljoen, bestaat uit muizen, ratten, cavia's en konijnen. De ove rige dieren zijn honden, katten en apen Ongeveer een kwart van dit aantal wordt gebruikt voor het tes ten van nieuwe geneesmiddelen en ging tot Bescherming van Dieren zich verzet en die als verschijnsel bestreden worden Daarnaast houdt de vereniging zich echter ook bezig met individuele gevallen van dierenmishandeling en of -verwaar lozing. Hiervoor heeft de dierenbe- •an chemische produkten De helft scherming dagelijks ongeveer twin- van alle proefdieren wordt gebruikt inspecteurs op pad Zij controle bij medische onderzoeken m insti- ren .bij veemarkten, maneges, mes tuten als het laboratorium van de Bloedtransfusiedienst, het Kanke- terijen, slachthuizen, dierentrans porten en dierenpensions. rinstituut, het Rijks Instituut voor Maar behalve deze zaken vormt ook de Volksgezondheid en bij de uni- de opvang van zwerfdieren en huis- versiteiten. De medische faculteiten dieren die - om wat voor reden dan en de academische ziekenhuizen ook niet langer bjj hun baas of gebruiken samen ongeveer een half bazin kunnen blijven een belangrijk miljoen dieren per jaar en zo'n an- onderdeel van het werk van de derhalf procent van de proefdieren dierenbescherming Vrijwel dage- T7jfl fl II Cl P11 wordt gebruikt by praktijklessen hiks worden bij de asiels dieren asiel absoluut niet meer te gebrui ken was. Vlissingen beschikt al sinds 16 mei 1933 over een asiel. Dat was toen gevestigd op de hoek van Oranje straat en de Kogelparkstraat, maar die voorziening was minimaal te noemen. De Ylissingsche Courant van 14 maart 1934 maakt melding van de opening van een 'kliniek voor huisdieren', eveneens aan de Oranjestraat. De kliniek omvatte een ruime kamer waar dierenarts Hoogstra uit Middelburg éénmaal per week, op de woensdagmiddag tussen twee en drie uur, spreekuur hield. Verder waren er een behan delkamer en een wachtkamer. „Het gebouwtje is uit bescheiden beurs gebouwd, doch ziet er niettemin keurig verzorgd uit", zo meldde de Vlissingsche Courant in die dagen. Tijdens het oorlogsgeweld in de jaren '40-'45 werd deze voorziening echter verwoest en het zou tot 1948 duren voor Vlissingen opnieuw de beschikking kreeg over een kliniek voor kleine huisdieren. Dit werd op 2 oktober van dat jaar geopend door de toenmalige burgemeester van Vlissingen. mr B Kolff. Het asiel vormde een> combinatie van hotel, kliniek, ziekenhuis en tehuis voor daklozen en kwam onder leiding te staan van de heer A. Goedhart uit Vlissingen. Al in 1962 werd door de dierenbe scherming aangedrongen op de bouw van een nieuw asiel omdat het gebouw -an de Oranjestraat niet meer voldeed. „Op het laatst regen de het binnen net zo hard als bui ten", aldus mevrouw Speckens. Het zou echter meer dan tien jaar duren voor die plannen konden worden gerealiseerd De conditie van het asiel was zo slecht, dat leden van de Vlissingse afdeling hun dieren tij dens vakanties liever onderbrach ten in het asiel in Middelburg, zo bleek tijdend de jaarvergadering in 1962. Bij de opemng van het nieuwe asiel aan de Lange Leenweg had het oude asiel nog slechts één bewo ners. de boxer Robbie. Hem viel dan ook de eer te beurt mevrouw Wes terhout te mogen assisteren bij de opening van het nieuwe asiel van studenten. Voor sommige proefnemingen blij ven dierproeven vooralsnog nood zakelijk. vindt ook dc AVS. Er dient echter wel gestreefd te worden naar een beperking van het aantal. Te meer omdat, zo zegt de stichting, een aantal proeven overbodig zijn of al eens zijn uitgevoerd. Commer cieel onderzoek acht de AVS hele maal uit den boze, omdat het hier gaat om onderzoeken naar niet- essentiele produkten als cosmetica, toiletartikelen en kleur- en smaak stoffen voor voedingsmiddelen binnengebracht en met name in de randstad leidt dat tot overvolle op vangcentra Het gevolg is dat daar een groot aantal dieren moet wor- den afgemaakt omdat er simpelweg geen plaats voor ze is In Vlissingen ligt de situatie wat dat betreft gelukkig anders „Het ge beurt maar zelden dat bij ons dieren moeten worden afgemaakt. En dan nog alleen als er een zeer gegronde reden voor is en zelfs dan wordt er nog menig woordje gesproken voor die beslissing valt", aldus mevrouw Speckens De meeste honden en experimenten voor oorlogsdoelem- katten die by liet asiel aan de Lange den. Om tot een verdere beperking van het aantal dierproeven te ko men heeft de AVS de dochterstich ting Pieter Pijl Stichting in het leven geroepen. Deze stichting stelt zich tot doel te komen tot een leerstoel in een geneeskunden waar voor geen dierproeven noodzakelijk zijn. Daarnaast draagt zij bij tot de verspreiding van gegevens over on derzoeksmethoden die dierproeven kunnen vervangen. Bio-industrie De zogenaamde bio-industrie is de Leenweg worden gebracht vinden binnen betrekkelijk korte tijd een plaatsje in een gezin. Het asiel aan de Lange Leenweg vierde onlangs het tienjarig be staan Dat jubileum had evenwel alleen betrekking op dat gebouw, waarvoor mevrouw M Westerhout -Van Sparrentak, echtgenote van de Vlissingse burgemeester en be schermvrouwe van het asiel, op 15 augustus de eerste steen legde Het asiel werd op 23 maart van het jaar daarop officieel in gebruik geno men, maar werd toen al enkele maanden gebruikt omdat het oude De financiën zijn altijd een zorg wekkend punt geweest in het be staan van het asiel. In vrijwel elk jaarverslag wordt melding ge maakt van de benarde situatie op dat terrein. In 1977 leidde het grote tekort zelfs tot een beslaglegging op het asiel door de belasting dienst. Gas, water en elektriciteit werden eerder ook al eens afgeslo ten wegens achterstallige betalin gen. Het Vlissingse gemeentebestuur kwam echter te hulp en het voortbe staan van het asiel werd verzekerd. Bij die gelegenheid uitte wethouder G J A M Adan de nodige kritiek op het bestuur, dat hij van nalatig heid beschuldigde. Er kwam echter een nieuw bestuur dat de schouders eronder zette en sindsdien zijn er volgens mevrouw Speckens op dat terrein nauwelijks problemen ge weest Maar dat neemt niet weg dat de afdeling Noord- en Midden Zee land van de dierenbescherming en de stichting Dierenasiel Zeeland zuid vrijwel voortdurend in de weer zijn om op alle mogelijke manieren geld in te zamelen om het exploita tietekort zo klein mogelijk te hou den, immers: 'het asiel is een niet weg te denken voorziening' Volgend jaar in ieder geval weer". De kersverse voorzitter van de Vlissingse braderiecommissie R. Geervliet laat er geen tijfel over bestaan. De Vlissingse braderie jie dit jaar voor de negende keer wordt gehouden mag niet verdwijnen. „Misschien dat we Volgend jaar voor een andere opzet kiezen, door er bijvoorbeeld meer instanties bij te betrekken. Op die manier kan de braderie misschien uitgroeien tot een echt stadsfeest, t&hraarvan het braderiegebeuren een, weliswaar fors, onderdeel vormt". Jraderie '83, met als thema 'Dieren'. Dishoeckhuis. Met de KMS - de Hout- s--at al een beetje die kant op. Door de kade behoort immers tot het Schelde- jeuze van het onderwerp deden zich terrein - is inmiddels overeengekomen en het resultaat mag er elke keer weer zijn", aldus de voorzitter van de braderiecommissie. Het doel van het evenement is uiteraard de mensen naar de Vlissingse binnenstad te krij gen. dit jaar al mogelijkheden in die rich- dat de toegangspoort aan de Stenen ong voor. Niet alleen kreeg de Vlis- Beer tijdens de braderiedagen van slngse afdeling van de dierenbescher- tien uur 's morgens tot vijf uur 's mlng volop de ruimte, ook Greenpea- middags open zal staan voor het ce werd benaderd. Dat resulteerde publiek, zodat het actieschip bezocht uiteindelijk in de toezegging, die vrij- kan worden. Enige restrictie: er mag bevolking van Vlissmgen en wat min- dzgraorgen bij de heer Geervliet bin- niet gefotografeerd worden in ver- der °P de toeristen. Daarom wordt de Enkwam. dat de milieu-organisatie band met de aanwezigheid van mari- braderie ook altijd aan het eind van J ut alleen met een kraam op de neschepen „Het is jammer dat de rt" braderie vertegenwoordigd zal zijn, Sirius niet kon afmeren in de Koop- „We richten ons met name op de augustus gehouden. We willen de mensen laten zien wat het centrum te maar dat ook het actieschip 'Sirius' mans-of Vissershaven aldus de heer bieden heeft". Volgens de heer Geer- 'naar vlissingen komt. Het schip, In Geervliet, „In de Koopmanshaven is vn.,™,. winkeWntmm j ïlissingen nog wel bekend uit de tijd geen plaats en het schip kan de dat het als loodswachtschip dienst Vissershaven niet in". Aan boord zul- ,1 ieed, meert als alles volgens plan len films worden vertoond van Green- )- jerloopt, woensdagavond af aan de peace-acties en kunnen belangstellen- Houtkade. ter hoogte van het Van den informatie krijgen over het werk van de milieu-organisatie in het alge- Donderdag 25 augustus 9.45 uur: Vertrek openingsstoet vanaf Stadhuisplein. 10,00 uur: Opening braderie door mevrouw C. J. M. Speckens-Vier hout op Betje Wolffplein. 16.00 en 17.00 uur: Poppenthea ter Ko Kemeling op hoek Nieuw- straat en Walstraat. 16.30 en 17.30 filmvoorstelling in tent die renbescherming op de Zeil- markt. 19.00 tot 21.00 uur: Looporkest. 19.00 uur: uitreiking horecabe- ker. 19.30 uur: Optreden Kelvin Hen derson, countryzanger op de lange Zelke. 20.00 uur: Paardvoltigedemon- stiatie op Bellamypark. meen een lozing van chemisch afval- via de Westerschelde in het bijzonder. Belasting De heer Geervliet maakt al een jaar of zes deel uit van de braderiecom missie. Dit jaar functioneert hij voor het eerst ais voorzitter en is de opvolger van de heer W. de Bruijne die de functie jaren heeft vervuld. De voorbereidingen tot de braderie ne men ongeveer acht maanden in be slag. „Op het laatst zijn we er dage lijks mee bezig. Het is een hele belas ting, maar we hebben een leuk team vliet is het Vlissingse winkelcentrum beslist aantrekkelijk te noemen en is er met name de laatste jaren het nodige verbeterd. Dat wil niet zeggen dat de situatie optimaal is, zo blijkt uit zijn woorden: „De Vereniging Win kelcentrum Vlissingen is bezig om te bekijken wat er in bepaalde delen nog beter kan. Ook de klanten zullen daarbij worden betrokken' Wat be treft een eventuele openstelling voor het verkeer van het zuidelijk deel van de Walstraat, zoals door een aantal mensen wordt voorgestaan, houdt hij zich op de vlakte. „Voor de winkeliers die daar zitten zou dat natuurlijk Foto's: Ruben Oreel, Stichting Dierenasiel Zeeland-Zuid en Culturele Raad Vlissingen. Tekst: Hans Verbeek. positief zijn, maar er zijn ook mensen die zeggen 'voor mü hoeft dat niet'. Het gaat uiteindelijk wel ten koste van de promenade. En echt noodzake lijk is het volgens mij niet, in Vlissin gen heb je niet te klagen over parkeer gelegenheid. mits de mensen bereid zijn vijf minuten te lopen. En wat ook belangrijk is. parkeren in Vlissingen is gratis" Activiteiten Hoewel de braderiecommissie van mening is dat hel terrein waarop het evenement zich afspeelt niet te groot mag zijn omdat dat ten koste van de sfeer zou gaan. heeft men hel gebied dit jaar toch wal uitgebreid. „We hebben geprobeerd op alle punten waar leden van de vereniging zitten, activiteiten te houden. Op de Oude Markt is dit jaar rodeo met een mechanische stier en de poppenthea ters geven hun voorstellingen op de hoek van de Nieuwstraat en de Wal straat. De uitbreiding wordt ge vormd door de activiteiten op de Zeilmarkt, waar behalve de tent van de dierenbescherming ook verschil lende kramen staan, en het Bellamy park. Daar worden demonstraties paardvoltige gegeven en dat kan al leen op gras". De heer Geervliet hoopt dit jaar min stens net zoveel bezoekers te zien als vorig jaar. „Toen waren er naar schat ting 60.000 mensen. Daaruit blijkt dat de bradene hier nog steeds gewaar deerd wordt. Natuurlijk zijn er onder die 60 000 mensen die je elke braderie dag ziet Die wonen zo'n beetje op de braderie". Vrijdag 26 augustus 1600 en 17.00 uur: Poppenthea ter K. de Vos. 17.1)0 uur: Jeugdledenshow die renbescherming. 1930 en 20.30 uur: Kind-hond show op de Zeilmarkt. 1900 tot 21.00 uur Looporkest. 20.00 uur Paardvoltigedemon- stratie op Bellamypark. Zaterdag 27 augustus 10.00 tot 16.00 uur: Demonstratie mitersportvereniging 'Schelde- stad' op Bellamypark. Tevens ponyrijden voor kinderen. 10.00 uur: Demonstratie herders hondenvereniging op de Zeil markt. 1030 en 11.30 uur: Filmvoorstel ling dierenbescherming in tent op Zeilmarkt. 14.00 tot 17.00 uur: Looporkest. 14.30 uur: Jeugdledenshow die renbescherming. 1530 uur: Ballonwedstijd die renbescherming op de Zeil markt. 17.00 uur: Sluiting braderie en uitreiking pec.hprijs. lefhebbers van showkorpsen en drumbands kunnen vrijdag 26 augustus Jbun hart ophalen tijdens een taptoe op het Stadhuisplein in Vlissingen. 'Waf 21.00 uur treden daar op het Showkorps Oranje Nassau, de muziekver ering Vlijt en Volharding, beide uit Vlissingen, het showkorps Axel, de ritaband uit Vlissingen en Jubal uit Dordrecht. De Taptoe 1983 is IMrganiseerd door de werkgroep Muzikale Show van de Vlissingse culturele [wd in samenwerking met de braderiecommissie en het Vlissings Activitei- hn Fonds. fet name de Showband Axel vormt een van de trekpleisters van de taptoe. in 1965 opgerichte korps behaalde de laatste jaren vele prijzen in binnen- 3 buitenland. De showband werd onder meer eerste bij de showwedstrijden wns het Wereld Muziek Concours in Kerkrade in 1981Tijdens dat concours trd ook nog een tweede prijs behaald in de hoogste divisie bij de "wedstrijden. Daarnaast trad de Showband Axel verschillende keren op »rde Nederlandse en Franse televisie. Tijdens de Vlissingse taptoe brengen leden The All American Show', een door henzelf als dynamisch omschreven Kw, met afwisselende muziekstijlen en veelvuldige tempowisselingen. Vlissingse Deltaband, bestaande uit 42 muzikanten, brengt een repertoire «taande uit populaire muziek, grotendeels gearrangeerd door instructeur sck de Boo van Uijen Behalve werken van James Last en de Beatles brengt Deltaband Zuid-Amerikaanse muziek. Showkorps Oranje Nassau brengt tijdens de taptoe een programma met titel 'Stars on TV' dat bestaat uit herkenningsmelodieën van bekende evlsiéseries als Dallas. Falcon Crest en Dynasty. De show en de muziek zijn Whreven door Jacky Kerkhove, terwijl Henk de Jong verantwoordelijk was •orde instructie. Drum-major is Karin Lingier en als 'captain colour guard' sedt op Lisanne Stokx. De muzikale leiding is in handen van Piet de Vey. organisatoren van de taptoe 1983 zijn erin geslaagd de winnaar van het 'in m Vlissingen gehouden Anglo-Dutch Contest, showkorps Jubal uit ordrecht, voor een tweede optreden naar Vlissingen te halen. Het korps Wt een Latijns-Amerikaanse stijl en brengt werken ten gehore van Chuck «igione. -- V* De commissie die al maanden lang bezig is met de voorbereidingen voor de negende Vlissingse braderie. Van links naar rechts: Lou Nijs.%en, Joop StuurWold, voorzitter Rein Geervliet. Kees de Grave. Ad Luitwieler en Andrè Geijssen. Mede-organisator Ton Zijnen ontbreekt op de foto. De Vlissingse Deltaband is vrijdag 26 augustus te zien ten te horen tijdens de taptoe 1983 op het Stadhuisplein in Vlissingen. De winnaar van de in mei m Vlissingen gehouden Anglo-Dutch Contest. Jubal uit Dordrecht, treedt tijdens de taptoe voor de tweede maal binnen enkele maanden op in Vlissingen DRUM-FANFARE-SHOWORKEST DELTA-BAND VLISSINGEN JÉ

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 13