Feyenoord aan de hand van Cruijff tiaar zege Ajax en Utrecht blij met punt na boeiende opening Michels verliest de machtsstrijd PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT OLENDAM KANSLOOS IN EIGEN HUIS (1-4) Kieft mag naarPisa LANDSKAMPIOEN MAAR EEN HELFT SUPERIEUR Excelsior maakt het PSV te makkelijk AMSTERDAMMER NEEMT VANMIDDAG AFSCHEID VAN FC KOLN Köln laatste VOLENDAM (GPD) Aan de hand van Johan Cruyff heeft Feyenoord zondag ondubbelzinnig aangetoond dat Volendam rich voorlopig bescheiden onderaan de eredivisieladder moet opstellen. In de ouverture van het nieuwe voetbalseizoen tegen de Rotterdamse titelpretendent was er voor de debu tant slechts weinig eer weggelegd. Het grote klasseverschil kon op het conto van één man worden bijgeschreven: Cruyff. De Amsterdamse zwaargewicht was ten enen male onbe speelbaar voor lichtgewicht Volendam, dat al na een werve lende eerste helft afdoende in de hoek was gezet. De toch al door blessures gehandicapte ploeg van trainer Cor van der Bart werd een grotere afstraffing bespaard. Na een 0-3 ruststand liet Feyenoord hautain de teugels vieren, om uiteindelijk nog onbedreigd te zegevieren: 1-4. fan der Hart kon zich na afloop ïeliswaar nog redelijk geruststellen net de woorden: „Van ploegen als eyenoord en Ajax moeten we het Kh niet hebben "n doch Volendams «uwe trainer beaamde volmondig it hem nog het -nodige sleutelwerk Ut te wachten. Innen een klein half uur had Feye- ut. t UTRECHT - Wim Kieft is vrij om voor Pisa in de Italiaanse competitie te spelen. Ajax heeft hem vrijdag vrijgegeven. Er waren de laatste weken problemen rond de financiële afwikkelingen van de transfer tussen Pisa en Ajax. De lands kampioen moest lang wachten op de overeengekomen trans fersom. Ajax-voorzitter Harm- sen deelde zondag na afloop van de wedstrijd FC Utrecht- Ajax mee dat de problemen waren opgelost. „We hebben het eerste deel van het geld Intussen ontvangen en voor het resterende deel kregen we bankgaranties. Kieft staat hierdoor niets meer in de weg. noord al keihard toegeslagen. Na drie minuten bleek reeds de kwetsbaar heid van Volendams achterste lijn. Terwijl de aandacht in het centrum van de thuisclub uitging naar Andrej Jeliazkov, deponeerde Cruyff de bal uit een vrije trap feilloos op de inko mende André Hoekstra: 0-1 Ook bij de tweede treffer van de Rotterdammers, in de 25e minuut, ging de Volendam-achterhoede geens zins vrijuit. De sterke met zwakke momenten afwisselende Pierre Ver meulen nam een hoekschop kort op Sjaak Troost. De vleugelverdediger van Feyenoord bereikte door de lucht Houtman, die frank en vrij raak kon koppen: 0-2. Dat een veelal oppermachtige Feye noord ook niet van geluk gespeend was, bleek diep in de eerste helft. Troost glipte door de Volendam-de- fensie, doch kwam in botsing met doelman Hoek. De bal caramboleerde voor de voeten van Houtman, die het leer eenvoudig in het lege doel depo neerde: 0-3. Kort voor de pauze ver zuimde Vermeulen bovendien nog de stand naar 0-4 te tillen. Een fraaie solo bracht de Rotterdamse aanval ler langs Dick de Boer. Jaap Jonk en doelman Hoek. De afwerking bleef echter uit, want Vermeulcns inzet belandde op de lat. In het tweede bedrijf blies Feyenoord, bij de voor de Rotterdammers comfor tabele stand, zonneklaar stoom af. Dat zeer tot ongenoegen van trainer Thijs Libregts. „Na rust was de spel- discipline grotendeels weg", reageer de de technisch verantwoordelijke man na afloop verongelijkt, „ze liepen af en toe maar wat aan te rotzooien. Veel balverlies en veel lopen met de bal. Dank zij Hiele en Volendams eigen onmacht hoefden we uiteinde lijk maar één tegengoal te incasseren Nu het publiek echter weer massaal komt, moet er ook de tweede helft gevoetbald worden. Laat dat duide lijk zijn", Voor de zich overigens keurig gedra gende Feyenoord-aanhang was de koek na de hervatting inderdaad snel op. Een magistrale vrije trap van Cruyff in de zevende minuut, waaruit Jeliazkov, omringd door apathische Volendam-verdedigers fraai raak kop te, betekende het begin van het einde van het overheersende spel van de Rotterdammers. Feyenoord nam de tegentreffer van Volendam (Johnny Holshuijsen) na een klein kwartier voor kennisgeving aan- 1-4. Johan Cruijff probeert met een effectvolle vrije trap de muur van Volendam te passeren. UTRECHT (GPD) Het record staat nog. Ajax verloor nog nimmer in het Utrechtse stadion Galgenwaard sinds op die plaats betaald voethal gespeeld wordt. Zesentwintig jaar moest de thuisclub genoegen nemen met een half ei, meestal echter werd het een lege dop. „We slachten ze", riep de nieuwe kapitein op het Utrechtse schip Barrv Hughes aan de vooravond van de zevenentwintigste betaald voetbalcompetitie. Een po ging om spelers en supporters in stemming te brengen, maar niet afge stemd op dc realiteit, want zo glo rieus verliep de voorbereidingsperio de van Utrecht niet. En toch leefde m de Domstad de hoop dat de hatelijke serie eindelijk eens doorbroken zou worden. De gegevens voor dat optimisme werden niet aan gedragen door de plaatselijke club. maar door Ajax. "Als ze ooit de kans hebben de regerende landskampioen te verslaan dan is het dit seizoen'. Vanaf het eerste moment dat compe titieleider Jan Huijbregts het pro gramma vrij gaf leefde die gedachte. Ajax verloor z'n routine op de trans fermarkt, werd getroffen door blessu releed en heeft momenteel zo'n smalle basis dat een beroep gedaan moest worden op Wilco van Buuren, vorig jaar nog spelend voor amateurkam pioen DHC en op amateurbasis bij de Amsterdammers actief. FC Utrecht moest daarvan kunnen profiteren. Dat het niet lukte ligt zowel aan de ene als aan de andere partij. De Amsterdammers verbaasden in de eerste helft door een onverwachte rust op te brengen en FC Utrecht verzuimde toe te slaan toen in de tweede helft het Amsterdamse verzet onder de verhevigde druk dreigde in te storten, 1-1 werd het voor een vrijwel uitverkocht Galgenwaard. Utrecht moet een jaar wachten voor het weer de kans krijgt iets aan die hatelijke serie te doen. als je de opstellingen vergelijkt Schrijvers, Molenaar. Ophof. Van Veen. Boeve. Silooy. Schoenaker Cruijff. Lerby. Vanenburg. Olsen en Kieft als invaller pakten toen FC Utrecht in. Van de twaalf waren er zes nog aanwezig in de ouverture van de voetbalcompetitie. De plaatsen van de vertrekkers en van de geblesseerde Schoenaker werden ingenomen door juiig opul. de bewuste keuze van het Ajax-bestuur. 22,18 was de gemiddel de leeftijd van de ploeg die gisteren binnen de lijnen stond. Onervaren, zonder leider en dan toch zo goed voetballen, de constatering na het eerste half uur. Onder aanvoe ring van Jan Molby oogde Ajax pri ma. dreigend als een slang die zijn aanstaande prooi driftig heen en Jong spul De laatste FC Utrecht-Ajax dateert pas van enkele maanden terug, de Amsterdammers wonnen met 2-0 en zorgden dat het landskampioenschap hen niet meer kon ontgaan. Hoeveel er in een kwartaal kan gebeuren blijkt Ajax-doelman Hans Galjé stompt de bal weg voordat zijn oud-clubgenoot Leo van Veen gevaarlijk kan worden. weer zag springen, maar onverbidde lijk z'n gif spoot. Iets meer dan vier minuten was het duel tegen FC Utrecht oud toen Felix Gasselich zich vrij liep eii Marco van Basten een niet te missen kans bood. Een doel punt dat FC Utrecht zo aan de grond nagelde dat alleen Frans Adelaar protesteerde wegjens buitenspel. Ten onrechte, want Van Basten bevond zich op het moment van spelen ach ter de bal, zoals de tv-beelden 's avonds nog eens bewezen. Die snelle goal deed de Amsterdam mers goed. „We voetbalden misschien wel een beetje te goed. Het kostte kracht en dat kwamen we na rust te kort om het offensief van FC Utrecht tegen te houden", vertelde De Mos, die twijfels had of zijn jonge ploeg het zware karwei in Galgenwaard wel kon klaren. Hij constateerde tot zijn vreugde dat Leo van Veen tegen de felle Johnny Silooy de ketens niet kon afgooien, dat Peter Boeve zich staan de hield tegen Floyd Streete en het meest tevreden toonde De Mos zich over z'n beslissing om Ophof op Rob de Wit te zetten De angel van FC Utrecht noemde de trainer de linker spits van FC Utrecht. Volwassenheid De ploeg van Barry Hughes had m de eerste helft in de verdediging een man meer omdat Ajax' enige spits Marco van Basten door Willem Flight be waakt werd en het centrale verdedi gingsduo Ton de Kruyk (invaller voor Dick Advocaat) en Ton du Chatinler achterin bleven hangen, omdat men meer opkomende middenvelders van Ajax verwacht had. FC Utrecht kon zich binnen de lijnen niet aan dat gegeven aanpassen, daarvoor was hal verwege de corrigerende hand van Barry Hughes nodig Hij stuurde na de thee Ton de Kruyk naar de frontli nie Een omzetting die aantoonde dat het in de eerste helft zo superieur voetballend Ajax het stadium van volwassenheid nog lang niet bereikt heeft. Na schitterend voorbereidend werk van Willem Flight schoot Ton de Kruyk tegen Galjé aan, Rob de Wit raakte de lat en tenslotte was het Frans Adelaar die het doelpunt scoor de dat niet kon uitblijven 1-1 ROTTERDAM (GPD) Be hept met een overdreven ge voel voor gastvrijheid heeft Excelsior zondag op Woude- stein bijkans de loper uitge rold voor PSV. Wel met erg veel respect door de thuisclub behandeld, konden de Eind- hovenaren althans getalsma tig hun stand ophouden van topvoetballers, hun aange praat door de pas aangestelde bravoure-trainer Jan Reker. Maar los van de 0-3 moest zelfs de loslippige opvolger van Thijs Libregts een voor zijn ploeg allesbehalve gun stig waardeoordeel aan de seizoenouverture ophangen. „Van mijn bluf was weinig te zien bij mijn spelers", zag ook de PSV-trainer in. „We hebben het topploeg PSV wel heel erg gemakkelijk gemaakt", vatte Excelsior-trainer Rob Jacobs het wedstrijdverloop m één zin kernach tig samen Los van de coulante hou ding van Rutjes. die Haan de hand boven het hoofd hield, schortte er in het Rotterdamse kamp ng het een en ander aan de wedstrijdinstelling. In de frontlijn verstopte de van Cardiff City afkomstige linksbuiten Paul Gi les zich veelal achter het lichaam van PSV-rechtsback Berry van Aerle. op het middenveld leek de na rust door Pijpers vervangen Steve Wasiman nog bezig aan de oefencampagne (Ja cobs „Hij leed voortdurend balver lies, hij wilde die knikker maar onder zijn voet doorhalen"), terwijl achterin Aad Leenheer en Carlo van Tour als mandekkers van Hallvar Thoresen en Jurrie Koolhof soms al te naief de persoonlijke duels aangingen. Met na me Van Tour. die vlak voor tijd de gele kaart kreeg voorgehouden van arbiter Bert Thomas, benaderde de rappe Koolhof wel heel erg onbezon nen. „Ik heb Van Tour er vooraf op gewe zen dat Koolhof geen dekking van 99 procent, maar een bewaking van hon derd procent vraagtverklaarde Rob Jacobs later Toch had hij tot zijn afgrijzen de blonde Veendammer in dienst van de Brabantse multinatio nal vaak opvallend soepel uit de dek king van Van Tour zien lopen „Kool hof en Thoresen hebben maar weinig ruimte nodig om tot scoren te ko men" De Noor had dat na 15 minuien al bewezen, Koolhof showde zijn bedre venheid op dat gebied in de 72e minuut. Aangespeeld door Willy van de Kerkhof, die zich daarvoor nogal laf in de achterste punt van de aan- voerlinie had opgehouden, misleidde Koolhof libero Bijl, om vervolgens doelman Kooiman (Jacobs: „Ik heb Matthé van Kelle op de bank gelaten omdat die nog moet wennen") kans loos te passeren. Excelsior, dat nooit enig vertrouwen in een goede afloop van dit duel had uitgestraald, wist zich toen definitief geklopt. Kort voor de 0-2 van Koolhof hadden de Rotterdammers de strijd eigenlijk al opgegeven, nadat Eddie Ridderhof hopeloos knoeiend een in vitatie tot scoren van de ge truc te Van Goozen naast zich had neergelegd. De lamlendigheid aan Rotterdamse zijde werd eens te meer geïllustreerd door PSV's voorstopper Landsbergen, die drie minuten voor tijd het genoegen mocht smaken Bijl te passeren en vervolgens de 0-3 te verzorgen. PAGINA 9 SPORTKR/IN KEULEN (ANP) Rinus Michels verdwijnt bij FC Koln. Zondag avond besloten de Bundesligaclub en de Nederlandse trainer uit elkaar te gaan. De scheiding heeft plaats op verzoek van Michels. Hij zag onder de gegeven omstandigheden geen mogelijkheden meer succesvol met de spelers samen te werken. Het bestuur van de 1 FC Köln heeft zondag aan zijn verzoek gevolg ge geven. De Amsterdammer, eerder coach bij Ajax, FC Barcelona. Los Angeles Aztecs en tijdelijk supervisor van het Nederlands elftal, ondervond in Keu len, waar hij aan zijn derde seizoen als trainer begon, steeds meer weer stand in de spelersgroep. De spelers Rinus Michels in een tactisch onder houd met Harald Schumacher. De Duitse doelman zou later in het seizoen openlijk een conflict uitlok ken. wensten zich hoe langer hoe meer onder zijn ijzeren discipline uit te werken. Aan het eind van het vorig seizoen kwam Michels in conflict met doelman Schumacher. Dat con flict duurde voort tot in het begin van de nieuwe competitie. Het bestuur van 1 FC Köln trok partij voor Michels, die met de club tweemaal de beker won. Die steun verminderde toen de eerste resulta ten van het nieuwe seizoen tegenvie len. De thuiswedstrijd tegen Arminia Bielefeld en de uitwedstrijd tegen Fortuna Diisseldorf gingen verloren. In het weekeinde reikte de ploeg ook niet verder dan de vierde en laatste plaats van een vriendschappelijk toernooi in het Spaanse Gijon. Tij dens de eerste wedstrijd, die door Real Madrid werd gewonnen, wilden de spelers voortijdig het veld verla ten omdat de scheidsrechter party- dig was Michels stuurde hen terug het veld in. Terug in West-Duitsland besloten de club en trainer uit elkaar te gaan. Michels verklaarde zondag dat hij zijn ontslag na lang beraad had aangevraagd. „Bij terugkeer uit GIJON FC Kóln is als laatste geëindigd in het toernooi van Gijon. De in de wedstrijd om de derde plaats met 0-1 van Sporting Gijon, dat drie minuten voor tijd door Cundi van de strafschopstip aan zijn doelpunt kwam, Toemooiwinnaar werd Spartak Mos kou, dat in de openingsronde met 5-0 van Gijon had gewonnen en in de finale Atletico de Madrid met 2-1 versloeg. Prieto gaf Atletico een voorsprong, Posdnjakov en Pesmk brachten ver in de tweede helft de winst bij Spartak. Spanje stond mijn standpunt vast", zei hij, „in Spanje was overigens niets gebeurd, dat het werkklimaat tussen hem en de spelers verslechter de. ..Daarginds was de stemming zelfs vrij goed." Zinloos De Duitse pers heeft er toe bijgedra gen, dat de enige Nederlandse coach uit de Bundesliga is opgestapt. „De Duitse pers was dermate negatief en had zoveel invloed, dat het werken onmogelijk werd. Er ging geen dag voorbij of mijn positie stond ter discussie. Wat dat betreft was het goed om een paar dagen in het buitenland te zijn met de spelers. Daar waren we bevrijd van de hetze. Het had alles te maken met Schuma cher. Door zijn uitlatingen is het allemaal begonnen en heeft de zaak dergelijke vormen aangenomen, dat verder gaan zinloos was. Ik heb dat het bestuur van de club, dat me nog steeds steunde, ook uitgelegd. Het bestuur heeft ook ingezien hoe de kaarten liggen. Door alles wat er gebeurd is. was mijn zin om bij deze club door te werken natuurlijk ook verdwenen." De Duitse pers verweet Michels, be halve het niet-behalen van de lands titel. vooral de matige kwaliteit van het spel. Zijn tactiek ging altijd uit van voorzichtigheid. Hij durfde de ploeg nooit vol op de aanval te laten spelen. Het resultaat-voetbal voedde hijzelf door uitspraken als „De over winning is het belangrijkst Daarna komt de manier waarop pas." Voorlopig nemen manager Hannes Lohr, al eens de assistent van Hen nes Weisweiler, en conditietrainer Rolf Henngs de trainingen waar Rinus Michels. die dertigduizend gulden per maand zou hebben ver diend bij Köln, neemt vanmiddag om drie uur afscheid van de spelers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 9