PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Leider van Filippijnse oppositie vermoord België wijst diplomaten uit na economische spionage Hasjvondst in Meerkerk Snuffelt U ook al kissen de Kleintjes? BIJ TERUGKEER OP VLIEGTUIGTRAP Tweeling in gevangenis pijpleggers verkopen Gezamenlijk het wereldrecord vandaag Protest bij varkensraces Solo-zeiltocht blinde VS willen Russen weer Perioden met zon Perioden met zon en mogelijk nog een regen- of onweersbui. Middagtemperatuur omstreeks 25 graden, aan zee iets lager. Meest zwakke wind uit uiteenlopende rich tingen. 226e jaargang no. 196 Maandag 22 augustus 1983 HONOLULU (UPI/DPA) Voor het eerst heeft een blinde, de 48-jarige Amerikaanse zeil-leraar Hank Dek ker, een solozeiltocht van San Fran cisco naar Hawaii gemaakt. In 25 dagen legde hij de 3.580 km lange tocht af. Al drie dagen na zijn vertrek maakte men zich bezorgd toen het radiocon tact was verbroken Pas enkele dagen later kon de kustwacht van Hawaii weer contact met hem opnemen. Dek ker vertelde bij aankomst dat hij 48 De solozeiler werd na aankomst be groet door zijn vriendin Eve Mitchell. uur eerder had kunnen aankomen als zijn acht meter lange jacht Dark Star' op 6 augustus niet in een storm was omgeslagen. Dekker had twee dagen nodig gehad voordat hij het schip weer volledig kon laten functioneren. De elektronische navigatie appara tuur was uitgevallen en hij moest zich oriënteren met zeekaarten in braille, met kompas en de zon die de voor 98 procent blinde man nog kan herken nen. Het toppunt van vreugde was voor hem toen de kustwacht zich donderdagavond meldde en zijn posi tie opgaf. „Ik bevond mij toen maar op 20 mijl van de plaats waar ik dacht te zijn." MANILLA (UPI/RTR/AFP/DPA) Aan de voet van het vliegtuig waarmee hij net in zijn eigen land was teruggekeerd na drie jaar ballingschap in de Verenigde Staten, is zondag de belangrijkste Filippijnse oppositieleider, Benigno Aquino, in koelen bloede vermoord. Volgens de officiële lezing is Aquino door een onbekende man doodgeschoten die als iemand van het onderhoudspersoneel van de luchthaven was gekleed. Maar verschillende passagiers die bij Aquino in het vliegtuig zaten, zeiden dat hij van dichtbij door militairen werd neergeschoten. verdacht medeplichtig te zijn aan de moordaanslag. Artsen, die het lijk van de vermoorde oppositieleider onder zochten, verklaarden dat zij één ko- gelwond hebben gevonden Daarmee bevestigden zij de lezing van de rege ring. die stelt dat Aquino is getroffen door één kogel. Volgens de politie is het dodelijke schot afgevuurd met een pistool van het type Magnum 357. De vraag is nu hoe het mogelijk was dat de bewapende dader door het cordon van militairen en veiligheidsbeamb ten kon komen. Enkele inzittenden van het vliegtuig, een Boeing van de Taiwanese luchtvaartmaatschappij China Airlines, waarmee Aquino van uit Taiwan in zijn land terugkeerde, zeiden te hebben gezien dat militairen hem hebben doodgeschoten. Onder hen waren twee Japanse journalisten, Katsuo Ueda van het persbureau Kyodo en Kioshi Wakamiya, een free lancer. Ueda kwam echter later op zijn verklaring terug. Na de ofBcièle lezing van de gebeurtenissen te heb ben vernomen zei hij niet meer zeker Het hoofd van de politie van Manilla, leneraal Prospero Olivas, zei dat Aquino met een schot in het achter hoofd werd doodgeschoten door een man die het uniform van het onder houdspersoneel van de internationale luchthaven van Manilla aan had. Vei ligheidsagenten die Aquino moesten t*güeiden schoten de man ter plekke nte Deze was op slag dood. Aquino, die naar een nabijgelegen militair ziekenhuis werd gebracht, bleek bij aankomst daar te zijn overleden. Vol gens Olivas had de man één schot gelost toen de veiligheidsagenten in grepen. Het Filippijnse leger is in maximale staat van paraatheid gebracht om eventuele gewelddadigheden na de moord op Aquino te voorkomen. Ge zegd werd dat de politie vier personen heeft gearresteerd, die ervan worden Athene blijft bij uitstel plaatsen iV; ,,v nieuwe raketten w V ATHENE (RTR/AFP-/DPA) De re- V lering van Griekenland betreurt dat W sommige Europese landen negatief jereageerd hebben op zijn voorstel ie plaatsing van nieuwe middellan- le-afstandsraketten in Europa een halfjaar uit te stellen. Een regeringswoordvoerder zei dat Griekenland zijn voorstel handhaaft het ter sprake zal brengen op de tnfoimele bijeenkomst van ministers pn buitenlandse zaken van de EG. MANILLA De zondag vermoorde the 12 september in Athene wordt Fillippijnse oppositieleider Benigno "'louden. Aquino. kortgeleden liet hij weten dat hij zou terugkeren naar zijn land om steun te verzamelen met het oog op de parle mentaire verkiezingen van volgend jaar. En afgelopen vrijdag zeiden vrienden van hem dat hij zondagmid dag vanuit een naburig Aziatisch land in Manilla zou terugkomen. De rege ring had Aqumo gewaarschuwd voor aanslagen als hij zou terugkeren en gedreigd met arrestatie als hij zich niets van de waarschuwing zou aan trekken. De chef van de bewakings dienst van de luchthaven, brigade generaal Luther Custidio, zei dat hij opdracht had Aquino te arresteren. Hij kon geen antwoord geven op vra gen hoe de moordenaar ondanks de scherpe bewaking bij Aquino kon komen. Veroordeling President Marcos heeft de moord op zijn politieke rivaal 'in de krachtig ste termen' veroordeeld. In een offi cieel communique slaat dat de Filip pijnse regering alles zal doen om alle aspecten van de moordaanslag op te helderen. De Amerikaanse regering veroordeelt de moord op Aquino „in de sterkst mogelijke termen" als een „laffe en verachtelijke daad". Dat liet het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken zondagavond weten. ROME De dertigjarige Italiaanse terronste Giulia Borelli die i gevangenis het leven heeft geschonken aan een tweeling TURIJN AFP, KPI, DPA) Giulia Borelli, een tot levenslange gevan genisstraf veroordeeld lid van de Italiaanse ondergrondse terreur organisatie 'Prima Linea', is zater dag in een ziekenhuis in Turijn bevallen van een tweeling, een meisje en een jongen. De vader, de 32-jarige Enrico Gal- mozzi, behoort eveneens tot deze extreem-linkse beweging. Hij is tot 15 jaar gevangenisstraf veroor deeld. De zwangerschap van de 30-jarige vrouw heeft in Italië veel opzien gebaard omdat vaststaat dat de bevruchting moet hebben plaats gevonden toen beiden gevangen zaten Aangezien zij in afzonderlij ke gevangenissen waren opgeslo ten kan de conclusie niet anders zijn dan dat de bevruchting is gebeurd tijdens het langdurige massaproces tegen 135 beklaagden die van lidmaatschap van 'Prima Linea' werden verdacht. Tijdens de zittingen stonden de verdachten in ijzeren kooien in de rechtszaal. Vol gens rechtbankkringen had men dikwijls gezien dat Giulia en Ennco elkaar dan liefkoosden Tegenover journalisten, die haar in de kliniek opzochten, verklaarde Giulia: 'Het was geen ongelukje, maar mijn vaste wil. Ik ben niet bereid af te zien van het onver vreemdbare recht op moeder schap'. tVan onze correspondent) WASHINGTON - President Reagan heeft het verbod op de verkoop van zware machinerie voor het leggen van pijpleidingen aan de Sow jet- Unie dit weekeinde opgeheven. Poli tieke waarnemers in de Amerikaanse hoofdstad beschouwen dit als een fundamentele wijziging van beleid, en een erkenning dat het Amerikaans verzet tegen de aanleg van een aard gaspijplijn naar West-Europa een grove vergissing was. Volgens het ministerie van handel hebben de pijpenleggers geen militai re betekenis Minister van defensie Caspar Weinberger en Veiligheidsad viseur William Clark hebben zich nietr temin tegen verzachting van de Ame rikaanse exportbepalingen tot het ui terste verzet. In deze confrontatie volgde Reagan echter het advies van minister van buitenlandse zaken George Shultz en diens collega van handel, Malcolm Baldrige. De VS blijven, zo zegt een officiële verklaring, streven naar multilaterale controle op de uitvoer van technolo gisch hoogwaardige goederen in de sector olie en gas. Met de NAVO- bondgenoten en Japan wordt daar over beraadslaagd, nadat Amerikaan se sancties tegen Europese bedrijven die leveranties zouden doen voor de Russische pijplijn, de Atlantische be trekkingen tot een dieptepunt brach ten. Moskou: verdrag tegen militair gebruik ruimte MOSKOU (UPI/TASS) De Sowjet- Unie heeft voor de komende zitting van de algemene vergadering van de Verenigde Naties een ontwerp-ver- drag ingediend dat elk militair ge bruik van de ruimte wil verbieden, zo heeft het persbureau Tass zondag gemeld. Het voorstel tot demilitari sering van de ruimte is uiteengezet in een brief van minister van buiten landse zaken Andrej Gromyko aan VN-secretaris-generaal Perez de Cuellar. Het ontwerp-verdrag sluit aan bij het voorstel dat partijleider Joeri Andro pov eerder deze week deed aan bezoe kende Amerikaanse senatoren voor een moratorium op anti-satellietwa pens Het ontwerp-verdrag gaat een stap verder en wil ook een verbod op proefnemingen en op het gebruik van bemande ruimtevaartuigen voor mili taire doeleinden, waaronder het uit schakelen van satellieten. te weten op wie de militairen vuurden. Een Westduitser, die zich in het vlieg tuig bevond waarmee Aquino aan kwam, zei dat hij de oppositieleider zag vallen, waarna een geüniformeer de man een burger in spijkerbroek en een blauw hemd neerschoot. Vervolging Ulrike Meyfarth rechts) was zondagmiddag een paar minuten de enige houdster van het nieuwe wereldrecord hoogspringen. De Westduitse atlete ging in de finale over 2.03 meter. Een paar minuten later haalde evenwel ook de Russische Tamara Bykova (links) die hoogte. (PAGINA 13) De Filippijnse autoriteiten gaan het Amerikaanse persbureau UPI en het Japanse persagentschap Kyodo ver volgen wegens laster omdat zij de ooggetuigenverklaringen verspreid den, volgens welke soldaten Aquino doodschoten. Dat heeft de minister van informatie, Gregorio Cendana bekendgemaakt. De minister sprak de lezing van de ooggetuigen tegen en herhaalde dat de officiële verklaring over de moordaanslag de juiste is. UPI liet weten dat het zijn verslag van de gebeurtenissen handhaafd. Aquino geldt als de belangrijkste te genstander van de huidige Filippijnse president Ferdinand Marcos. Hij werd na een gevangenschap van ruim ze ven jaar op beschuldiging van moord in 1980 vrijgelaten voor een hartope ratie in de Verenigde Staten. Maar BRUSSEL (RTR AFP BELGAl Bel gië heeft verscheidene diplomaten gelast het land te verlaten en een functionaris van het ministerie van buitenlandse betrekkingen gearres teerd in een affaire die minister van buitenlandse zaken Leo Tindemans als 'een duidelijk geval van sche spionage' omschreef. Tindemans zei dit zaterdag in een personen dat een uitwijzingsbevel heeft gekregen vijf De gearresteerde Belgische ambte naar is Eugène Michiels, directeur van de afdeling Europese handel van het ministerie van buitenlandse zaken Zijn dienst richt zich onder meer op ministerie in dienst en werkte meer lijk uit geldbejag en niet met politieke dan tien jaar op de afdeling Europese motieven heeft gehandeld, coördinatie. Alles wijst erop dat de een vreemde mogendheid Tindemans zei dat hij er de voorkeur de commerciële betrekkingen met aan gaf geen bijzonderheden over de Oost-Europa. Michiels werd een week tutwyangen te geven teneinde diplo- geleden aangehouden. Hij was werk- radio-interview, maar wilde niets ont- zaam als coördinator van ministers- hullen over het aantal uitgewezen bijeenkomsten van de Europese Ge- VEB: kleine spaarder Tilburgse Hypotheek bank krijgt niets diplomaten, hun nationaliteit of iden titeit. Volgens de Belgische televisie gaat het om twee Roemenen en een Rus. die inmiddels het land hebben verlaten en bedraagt het totale aantal meenschap en verantwoordelijk voor de Belgische relaties met Oosteurope- landen en met name met de Oost- matieke moeilijkheden te voorko men' België volgt het beleid publici teit over spionagekwesties binnen zijn grenzen te vermijden, met name als AMSTERDAM ANP) Kleine spaar- het landen van het Warschau-Pact ders va?. de Tilburgse hypotheek- betreft. teneinde represaillemaatrege- ban^ krijgen niets. Dat zegt de Ver- van Effectenbescherming oc 1CU1UC1I C11 mei Iimuc mcu uc uujv- - europese economsiche gemeenschap len legen eigen vertegenwoordigers m j rust notrnL-L*pn ionn tg» vr\nrler\mon na O tul 111 Comecon. Hij trad in 1959 bij het Michels weg Rinus Michels heejt na afloop van een toernooi in Spanje zijn ontslag Bevraagd bij de FC Köln. Van daag maandag i neemt Michels ifscheid van de spelers. De Am sterdamse oefemneester raakte aan het eind van het vorige sei zoen al in conflict met doelman Har aid Schumacher, die openlijk riste dat er een nieuwe trainer zou komen. (PAGINA 9) Betaald voetbal De Nederlandse competitie be taald voetbal ging van start met zen overwinning voor Feyenoord Volendam. Landskampioen Ajax kwam niet verder dan een 1-1 gelijkspel in Utrecht. (PAGINA 9 EN 10) Apartheid In de buurt van Kaapstad is een nieuwe verzetsorganisatie tegen de apartheid in Zuid-Afrika opge richt. Het Verenigd Demokratisch Front groepeert leden van ver schillende vakbonden en van poli tieke, kerkelijke en vrouwen- en studentenorganisaties. (PAGINA 3) Radio en televisie, kunst 2. Binnen- en buitenland 3. Provincie: 5 en 7. Sport: 9, 10, 11, 12, 13 en 14. MEERKERK (ANP) In een loods te Meerkerk (Zuid-Holland) heeft de rijkspolitie Dordrecht vrijdagnacht een partij hasjiesj in beslag genomen van ruim 4000 kilogram met een geschatte waarde van 12 a 15 miljoen gulden. Daarbij zijn drie Nederlan ders en twee Belgen aangehouden, zo heeft de rijkspolitie Dordrecht be kendgemaakt. De hasjiesj, die was verborgen tussen een partij rijst in balen, is vrijwel zeker afkomstig uit Libanon, aldus de politie Op de balen stond vermeld dat deze waren geschonken door de Italiaanse regering ten behoeve van de Derde Wereld. De partij werd ont dekt dankzij een tip van de douane recherche van Rotterdam. De arrestanten zijn: de 44-jarige A. van der H. en zijn 17-jarige zoon J. M. van der H.. beiden uit Meerkerk, de 47-jarige G. van der H, uit Naarden. de 47-jarige J F, G. M. en zijn 21-jarige zoonH. J M beiden uit het Belgische Mol. het betrokken land te voorkomen De In een *ondaS uitgegeven ver- Oostbloklanden reageren doorgaans kiarjng over de Tilburgse Hypo- met het uitwijzen van een of meer theekbank. Over een faillissements- diplomatieke vertegenwoordigers van aanvraag van de Tilburgse wordt het land dat een van hun diplomaten vandaag beslist door de rechtbank in gelast te vertrekken. Breda. In de verklaring zegt de VEB zich te Het belang van de zaak moest volgens hebben geërgerd aan de berichten., Tindemans ook weer met overdreven dat de kleine beleggers geen schade worden Hij zei dat Michiels, die al zouden lijden door het faillissement enige tijd werd verdacht, vermoede- van de Tilburgse. I AMBT DELDEN (ANP) Ongeveer achtduizend mensen hebben zondag middag in Bentelo (gemeente Ambt Delden) gekeken naar de eerste offi ciële varkensraces in Nederland. Die renbeschermers, die in de afgelopen maanden vergeefs hadden gepro beerd de organisatie van dit evene ment te verhinderen, protesteerden bij het begin van de wedstrijd. Zij vonden dat varkens door ze hard te laten lopen worden vernederd, want zij zijn hiervoor niet geschikt, aldus de dierenbeschermers. Het landelijk bestuur van de dieren bescherming kreeg de gelegenheid 14.000 handtekeningen van tegen standers van de varkensraces te over handigen aan de Katholieke Platte lands Jongeren die de wedstrijden organiseerden en burgemeester Van der Vegt van Ambt Delden. Hij had de vergunning voor de races gegeven omdat hij na het inwinnen van adviezen van onder andere die renartsen. er geen bezwaar tegen zag. Hoofdbestuurslid H. Smit van de Ver eniging tot Dierenbescherming werd zondagmiddag uitgefloten door het publiek toen hij zijn principiële kri tiek op de varkensraces via de ge luidsinstallatie kenbaar maakte. De varkens die zondag aan de wedstrij den in Bentelo deelnamen, gaan van daag naar het slachthuis, wat iemand zondagmiddag de opmerking ontlok te dat het spreekwoord 'hardlopers, zijn doodlopers' hier wel zeer letterlijk van toepassing was

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1