loeten samen vuist maken' zeeland: Zelfstandige ondernemers Gemoedelijke actiesfeer bij Zierikzeese 'disco' Vrouwen ongedeerd na ontvoering Straten en kelders St-Annaland onder water door hoosbui Haartje zus, haartje zo oor 42 mille ;estolen bij ïoese juwelier Jongeman (20) uit Dreischor gedood bij auto-ongeluk LUTEIJN OP ZEVIBEL-REUNIE: Groep jongelui mishandelt in Goes wandelaar gJLIJNSPLAAT „De economische crisis en de werkloosheid in ons land zouden nzienlijk minder erg zijn, als meer aandacht was geschonken aan de zelfstandigen en uit in situatie lering was getrokken". Ir D. Luteijn, voorzitter van het Koninklijk Nederlands bdbouw Comité, zei dit zaterdag in Colijnsplaat in een inleiding die hij hield tijdens de jarlijkse reünie van de kottersector van Zevibel, de vereniging tot bevordering van de feeuwse visserijbelangen. Onder het thema 'Zelfstandigenbeleid, vis noch vlees' schetste hij ja aantal overeenkomsten tussen de positie van de zelfstandigen in de landbouw en die in de serij. goed en vooral tijdig tegenspel kan leveren", verzekerde Luteijn. Hij stel de vast dat de landbouw wat dit betreft verder is dan andere groepen zelfstandigen. De voorzitter van het Koninklijk Nederlands Landbouw Co mité wees ook op het belang allerlei nieuwe ontwikkelingen op de voet te blijven volgen en zo snel mogelijk toe te passen. „Wat dat betreft zeg ik wel eens dat er voor een boer achter zijn bureau meer te verdienen is dan op het land". Daarop reageerde Zevibel- voorzitter J. van den Bos met een droog: „Nu begrijp ik waarom we tegenwoordig zo weinig boeren op het land zien". toegestane vangstquota aan de hand van het logboek is onverkort geble- izelfstandige ondernemers in land- jtuinbouw, visserij, maar ook in de lenstand, handel en ambacht vor- b volgens Luteijn de ruggegraat ide maatschappij, de basis van de [vaart. Al die zelfstandigen maken, ihfj, veel uren. waar geen evenre- beloning tegenover staat. „In ibetekent dit een vorm van subisi- van de consument", aldus de aibouwvoorman. „Gezien de in- inningen en de gemaakte uren kun- uwe dan ook gerust zeggen dat de Kï ienhet vlees duidelijk te goedkoop rden betaald". vergeleken bij de zelfstandigen te inig flexibele industrie, de onvol- side afstemming van de beloning ide geleverde prestatie en zoals hij i"de doorgeschoten sociale voorzie- :gen in een subsidiemaatschappij, iedereen rechten heeft behalve I -fcene die alle ermee verbonden las- il imoet opbrengen"zag Luteijn als [I «.Taken voor de slechte economi- tepositie van Nederland. Hij pleitte or doorlopende bezuinigingen bij overheid en een beleid dat gericht op sectoren en bedrijven, waar verdiend kan worden, ook in toekomst. Het in leven houden van tód srendabele bedrijven wees hij van de „Dat kost uiteindelijk altijd Kiösjnieer arbeidsplaatsen dan het op- IDaj brengt". Antajkttljnvond dat de zelfstandigen hun 'fflgenbehartiging niet tot hun ei- sector zouden moeten beperken, meer gezamenlijk moeten optre- oopfOES Uit de winkel van een «lier aan de Lange Kerkstraat in s zijn zaterdagmorgen sieraden een verkoopwaarde van in totaal gulden gestolen, de kluis in de zaak zijn drie ettes verdwenen met 15 snoeren ttikoralen, 25 snoeren parels en Mfi «gouden sluitingen. Vermoedelijk gefc Iemand, toen er geen personeel in hocï ïinkei was. over het elektronisch k «i I bij de ingang gestapt, tgee Je led den. „Samen een vuist maken is no dig. maar ook samen aan public rela tions doen. Een blokkade of een de monstratie levert geen invloed op het beleid op. Daarvoor is een goed uitge rust, deskundig apparaat nodig, dat ZEEUWSE Voor 't gemak - zo zijn we wel - ""taken we vandaag voor dit boekje dankbaar gebruik van ton inzending uit Oost-Sou burg: •2e keerden met z'n tweetjes Muwaarts na een softballtrai- Wng, Geheel verdiept in hun ÏMprefc liepen ze samen naar Mn auto, namen daarin P'-aats. het voertuig werd ge- •tart en toen ze enkele meters Weden hadden, kivamen ze M de conclusie dat het toch [®tl bar mistig was jOe snelheid werd aangepast M beiden drukten de neus tyen de voorruit om enigszins c n door de dikke brij heen te MS PJBién kijken [Toen een andere auto hen met Vote snelheid inhaalde, spra Mn ze eensgezind hun schan de uit over zulk een onverant g in ^ordelijk rijgedrag. •i u ;5f" de mist nog dichter leek uorden, zei de een. Ik zal tons proberen de ruiten wat Klu>ner te maken, dat wil nog si helpen fn wat geschiedde: terwijl de toid oier de ruiten veegde, st hok de mist op. En toen de i! "aten helemaal schoon wa v«4 tn, bleek de mist zelfs geheel I^boenen en straalde een toldere avond de twee inzit n, fn tegemoet W5 '01 zover dit mistige verhaal Oost-Souburg Van den Bos plaatste in zijn toe spraak aan het begin van de reünie in dorpshuis De Brug nog enkele kant tekeningen bij het Europese visserij beleid. „Minstens een paar zaken blijven de vissers dwars zitten. Een deel van de historische rechten van de Nederlandse visser is ten offer gevallen aan de bereikte compromis sen en de dreiging van een verscherp te controle op de naleving van de Een vaartocht met vissersschepen over de Oosterschelde was één van de onderdelen van de visserijdagen in Colijnsplaat. VEEL WERK VOOR BRANDWEER SINT ANNALAND - De vrijwillige brandweer van Sint-Annaland heeft zondagmorgen vroeg de han den vol gehad met het leegpompen van volgelopen kelders onder wo ningen aan de Hoenderweg en de Klippelstraat in Sint-Annaland. ten gevolge van een hevige on weersbui. Deze bui barstte los om streeks half zes 's morgens en duurde ongeveer een uur. Volgens brandweercommanadnt W. J. Popering viel er tijdens dat uur 70 milimeter regen. Ter verge lijking: het KNMI in Vlissingen noteerde slechts eentiende milime ter neerslag tussen vier uur 's nachts en zes uur 's morgens en het KNMI in Zierikzee noteerde gedu rende diezelfde periode zeventien de milimeter. De neerslag in Zierik zee viel overigens eveneens tijdens een onweersbui van ongeveer een De vrijwillige brandweer van Sint- Annaland is ruim vier uur bezig geweest met het leegpompen van de kelders Volgens brandweercom mandant Popering was er in het hele dorp sprake van waterover last. Verscheidene straten, waaron der de Bierenstraat, de Susanna- straat en de genoemde Hoender- weg en Klippelstraat. stonden ge heel of gedeeltelijk onder water. De brandweer zette één wagen in, de real, wtm met losse pompen afge werkt. De schade bleef beperkt. Er kwam nog een melding van een brandje in een meterkast aan de Tienhove, veroorzaakt door blik- sem-inslag. Volgens de brandweer commandant was ook daar de schade beperkt. Volgens een woordvoerder van het KNMI in De Bilt trok in de nacht van zaterdag op zondag een buien- lijn schuin over Zeeland. Rond half een 's nacht vielen de eerste buien boven Vlissingen en Zeeuwsch- Vlaanderen. In Vlissingen vielen slechts 'enkele druppels' Tot drie uur s nachts bleef het vrij rustig Omstreeks half vier 's nachts ont wikkelde zich enkele behoorlijke buien boven het gebied (ruwweg gezegd) tussen Hulst en Goes. Deze lijn schoof in de loop van de nacht op naar het oostelijk deel van Zee land. Volgens het KNMI in De Bilt zijn de onweersbuien niet het ge volgd van een lage-drukgebied. „Op de radarkaarten die wij hier binnenkrijgen ligt in de buurt van Nederland geen lage-drukgebied". aldus de woordvoerder van het KNMI. De onweersbuien zijn het gevolg van de onstabiele lucht bo ven ons land. In de loop van deze week zal de 'onweersdreigingafne men en na woensdag wordt het zonniger met een temperatuur van rond de 23 graden. De voorzitter van Zevibel stelde vast dat weinig te bespeuren valt van een gemeenschappelijke wil bij alle lidsta ten van de EEG om met opoffering van hun eigen belang een werkelijk gemeenschappelijk beleid van de grond te krijgen. Hij vertelde dat de Nederlandse vissers allerminst gerust zijn over het EEG-beleid en dat ze hopen dat de minister van landbouw en visserij zich even hard zal inspan nen voor de kleine zeevisserij als hij heeft gedaan bij de haringvisserij. In de richting van ir T. Tienstra. direc teur visserijen van het ministerie van landbouw zei hij dat Zeeland het noodzakelijk vindt dat er een moge lijkheid komt om mini-quota te verle- Zowel Van den Bos als even later waarnemend burgemeester L. van der Weele van Kortgene bij de ontvangst van de Zevibelreünisten in de Colijns- plaatse vismijn, vestigden nog eens de aandacht op twee zaken die voor de vissers uit het Noordbevelandse dorp van groot belang zijn. Dat is in de eerste plaats de noodzaak van een losgelegenheid in de voorhaven van de Roompotsluis in de stormvloedke ring, zodat deze sluis niet gepasseerd hoeft te worden met alle tijdverlies van dien. En het tweede punt is de sterke aanzanding van de Colijns- plaatse haven. Een probleem dat vol gens Van den Bos 'terstond of eerder' moet worden opgelost. De Zevibel-reüme viel samen met de visserijdagen in Colijnsplaat Hoewel de feestelijkheden als gevolg van het mooie weer iets minder belangstelling trokken dan vorig jaar, waren de organisatoren toch tevreden. De vaar tocht over de Oosterschelde met vis sersschepen en jachten alsmede het vissersbal 's avonds m de vismijn vielen zeer in de smaak bij het pu bliek. DREISCHOR - Bij een eenzijdig on geluk op de Zuiddijkweg tussen Sir- jansland en Dreischor is in de nacht van zaterdag op zondag de 20-jarige P. J. Klompe om het leven gekomen. Het slachtoffer was de bestuurder en enige inzittende van een personenau to die door nog onbekende oorzaak op de dijk tegen een boom reed. Het ongeluk gebeurde omstreeks half vier in de nacht van zaterdag op zondag. Klompe. afkomstig uit Drei schor, reed met zijn auto in de rich ting van Dreischor en is vermoedelijk rechte van de weg in de berm terecht gekomen. Door een te scherpe koers correctie schoot de auto door naar de linkerkant van de weg waar hij tegen een boom tot stilstand kwam. De brandweer van Brouwershaven moest assistentie verlenen om het slachtof fer uit de auto te bevrijden. De heer Klompe was toen echter al overleden. MAANDAG 22 AUGUSTUS 1983 PAGINA 5 iXEL - De Rotterdamse politic heeft «dagavond omstreeks 22.00 uur, in «woning in Hoogvliet, de 23-jarige I 0, R. aangehouden. De man ont arde zondagmorgen, samen met [«jongere broer, twee Axelse vrou- Bij de aanhouding van R, werd ideHoogvlietse woning tevens één CD* ju de ontvoerde vrouwen, de 24- I irige M. O., ongedeerd aangetroffen. w iar 23-jarige zus D. O. werd zondag- liddag in Rotterdam al vrijgelaten oor de ontvoerders. De broer van de i Hoogvliet aangehouden R. werd zondagmiddag in Amsterdam ingere kend. De 23-jarige R is de echtgenoot van één van de zusters, de 24-jarige M. O. Het echtpaar had al geruime tijd huwelijksmoeilijkheden. Over de be weegredenen van de ontvoerders was zondagavond laat nog niets bekend bij de rijkspolitie. De in Hoogvliet aangehouden R. wordt overgebracht naar Axel, waar hij door de rijkspoli tie zal worden verhoord. De beide vrouwen werden zondag morgen omstreeks 9.40 uur in de Axelse Kerdreef in de personenauto van de ontvoerders getrokken. De broer van de Axelse vrouwen zag één en ander gebeuren en probeerde de zusters te hulp te komen De bestuur der van de personenauto reed echter in op de broer. Deze kon zich ternau wernood redden door weg te springen Kort daarop zette de broer, samen met een kennis, in een personenauto de achtervolging in. De beide Axe laars wisten de auto van de ontvoer ders. nog in Axel, klem te rijden. Een hernieuwde poging de beide vrouwen te bevrijden mislukte omdat de be stuurder van de auto waarin de vrou wen zaten, inreed op de auto van de Axelaars. Beide voertuigen werden hierbij beschadigd De 23-jarige Axelse vrouw werd in de loop van zondagmiddag in Rotterdam uit de auto gezet. Eveneens in de loop van zondagmiddag werd een van de ontvoerders, de jongere broer van de 23-jange R., in Amsterdam aangehou den. AXEL 'Zitten mijn haartjes goed, hangt mijn staartje goed'. Met deze variant op Toon Hermans is de aanblik van de derde interna tionale hondententoonstelling van de Zeeuws-VIaamse Kynologen- club, zaterdag in de hallen van de aardappelhandel Mieras in Axel te omschrijven. „Da's nu echt wat je noemt een hondelevenschampert een bezoe ker bij het aanschouwen van het toiletteren van de honden. Een uit gebreide en langdurige borstelcam pagne: haartje zus, haartje zo. En de hond inmiddels lijdzaam op een tafeltje, de kop omhoog met een korte band aan een beugel. En dan de keuringen voor de mooiste hond: eigenaars en eigenaressen die hun viervoeter met vaste hand in de meest voordelige positie dwingen Anders ligt dat met de behendig heids- en gehoorzaamheidswedstrij den. „In tegenstelling tot de keurin gen voor de mooiste hond", zegt een kenner, „beleven de honden daar wel veel plezier aan Dat vinden ze echt leuk" Loco-burgemeester A. R. A. de Mul van Axel opende de internationale hondententoonstelling van de Zeeuws-VIaamse Kynologenclub zaterdagmorgen met een korte toe spraak Hij stelde daarin vast dat de mens dan wel de hond opvoedt, maar dat hij zichzelf nog wel eens wil vergeten. Als voorbeeld daarvan noemde hij de grote 'rotzooi' op straten en in plantsoenen. Aan de expositie werd 192 honden- van 44 verschillende rassen deelge nomen. Zij werden beoordeeld door keurmeesters uit binnen- en buiten land. Op de tentoonstelling waren er ook stands van onder meer de dierenbescherming, het dierenasyl Zeeuwsch-Vlaanderen en de zee hondenbescherming. NA INTREKKEN MUZIEKVERGUNNLNG Auto onder slagboom Sloebrug Vlissingen VLISSINGEN - G. G. uit het Duitse Waldkirch is zondagmorgen om streeks kwart over tien met zyn perso nenauto terecht gekomen onder de slagboom van de Sloebrug in Vlissin gen. De bestuurder had de verkeers lichten en waarschuwingslichten niet gezien en wilde de brug overgaan, net op het moment dat de slagbomen naar beneden kwamen. De auto schoof onder de slagboom door. Zowel de auto als de slagboom werden be- schadigd- ZIERIKZEE Het besluit van het dagelijks bestuur van de gemeente Zierikzee om de muziekvergunning van bar-discotheek De Steeg in de Beddeweeg in te trekken, heeft het afgelopen weekeinde voor enige be roering gezorgd onder de vaste bezoe kers van deze zaak. Zaterdag hingen op veel plaatsen in de stad aanplak biljetten, waarin de jongeren van Zierikzee werden opgeroepen mee te doen aan een handtekeningenactie en een protestdemonstratie zondagmid dag. In totaal werden inderdaad on geveer 1G00 handtekeningen verza meld. Maar de demonstratie ging niet door. Het gemeentebestuur had er geen toestemming voor gegeven. Om te voorkomen dat moeilijkheden zou den ontstaan, besloten de organisato ren de demonstratie af te gelasten. Om De Steeg is al heel wat te doen geweest. Al verscheidene jaren klagen de buren over de geluidsoverlast die de bar-discotheek veroorzaakt. Eige naar J. Meerdink heeft weliswaar in overleg met de gemeente en bijge staan door een op dit gebied deskun dig- bureau, voorzieningen getroffen om het geluid zoveel mogelijk binnen de zaak te houden, maar de klachten bleven bestaan. Bij drie in opdracht van het gemeentebestuur verrichte geluidsmetingen is enige tijd geleden vastgesteld dat De Steeg de voor waarden die m de muziekvergunning waren vastgelegd duidelijk over schreed. Dat was voor het college van In gemoedelijke sfeer gooide een buurman van bar-discotheek De Steeg in Zierikzee een emmertje water over het hoofd van een van de bezoe kers. De actie tegen het intrekken van de muziekvergunning voor de bar- discotheek verliep verder zonder noe menswaardige incidenten. burgemeester en wethouders eind vo rige week aanleiding om te besluiten de vergunning in te trekken. Eigenaar Meerdink hield vol dat de isolatie van zijn zaak in alle opzichten voldoet aan de eisen die de wet op de geluidshinder stelt Zijn disc-jockey Michel van Luik kenschetste De Steeg als 'de best geïsoleerde zaak van Zeeland'. Hij had het over muren die door de erop aangebracht geluid sisolatie 75 cm dik zijn geworden, waardoor overlast naar zijn smaak onmogelijk is. Hij demonstreerde dat zondagmiddag voor de vele belang stellenden die naar de Beddeweeg waren gekomen De disc-jockey had de versterker op het maximale vermo gen ingesteld en hij stond zelf met de microfoon buiten De deuren waren dicht en toen drong er geen geluid naar buiten. GOES Zeven jongens van naar schatting vijftien tot zeventien jaar hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag in de Kievitlaan te Goes een wandelaar overvallen. Ze schopten en sloegen hem en toen hij op de grond lag, zochten ze in zijn zakken naar geld. Nadat gebleken was dat hij geen geld bij zich had. gaven ze hem nog een paar schoppen en renden weg. De overvallen man liep over zijn hele lichaam schaafwonden op Burgemeester T. H. de Meester ver klaarde desgevraagd ervan over tuigd te zijn dat de klachten van omwonenden over de geluidsoverlast terecht zijn. Ze hebben niet alleen hinder van de muziek uit de disco theek, maar ook van startende brom mers, geschreeuw op straat en derge lijke. De burgemeester erkende dat Meerdink maatregelen heeft getrof fen om het geluid vanuit de zaak zoveel mogelijk binnen de perken te houden, maar desondanks is geble ken dat de normen aanzienlijk zijn overschreden. Pas na enkele waar schuwingen is het gemeentebestuur overgegaan tot intrekking van de muziekvergunning. Naar de mening van De Meester is het zonneklaar dat een bar-discotheek niet thuishoort in een straatje als de Beddeweeg. Op de plaats waar De Steeg is gevestigd, heeft voorheen een cafeetje gestaan, waar aanzienlijk minder klachten over waren. De aller beste oplossing voor het geluidspro bleem van De S.teeg is, zo is de stellige overtuiging van de burgemeester, een andere locatie. Hij vertelde dat het gemeentebestuur te allen tijde bereid is de eigenaar te helpen bij het stich ten van een zaak op een andere, geschiktere plaats. Om een confrontatie met het gemeen tebestuur en de politie te vermijden, werd zondagmiddag besloten de de monstratie door de Zierikzeese bin nenstad af te gelasten. Dit ook al omdat zich in de Beddeweeg niet alleen regelmatige klanten van De Steeg hadden verzameld, maar ook jongeren van wie verondersteld werd dat ze wel eens moeilijkheden zouden kunnen veroorzaken. De actie bleef dan ook beperkt tot één versperring van de Beddeweeg met een auto en wat tafeltjes en stoelen uit de bar Omdat De Steeg geen muziek meer mocht maken, zorgde nu de stereo-installatie van de auto voor de broodnodige disco-klanken. Proble men met de omwonenden deden zich daarbij niet voor. Een buurman gooi de slechte, in alle vriendelijkheid ove rigens. een emmertje water over het hoofd van een Steeg-bezoeker die hem iets toeriep. Voor de aanvang van de raadsverga dering vanavond (maandag) zullen de bijeengebrachte handtekeningen aan het gemeentebestuur worden aangeboden. Eigenaar Meerdink is van plan te proberen door middel van juridische stappen zijn muziek vergunning terug te krijgen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 15