ZEELAND" kkoord over verdeling irders ombouw centrales Ei, ei, wat een tomaat Twee doden bij ongeval op kruising Westdorpe Binnenschip voert auto's aan in haven Vlissingen Zeeuws- Vlaamse kretologie irriteert statencommissie 'Helldogs' hielden huis in Renesse almanak PROVINCIALE ZEEUWSE COU SCHELDE-DIRECTEUR: NIET ZO GELUKKIG PAGINA 9 ZATERDAG 20 AUGUSTUS 1983 ESESSE Drie op een camping in Renesse vakantie houdende jongens uit idderkerk en één uit Barendrecht, zijn deze week met geweld aangezet om ch volkomen te bedrinken. De jongens hadden zichzelf uit vrije wil iverigens al aardig tegoed aan alcohol gedaan, toen ze op de Bremhoeve ten irooi vielen aan een tiental knapen, die zich de Helldogs uit Waddinxveen ;men. Deze 16- en 17-jarigen dwongen hun vier leeftijdgenoten tot dansen lich met bie> te bezatten, onder bedreiging met messen en fietskettingen. tent en andere bezittingen werden vernield. Na een dag later weer wat op verhaal gekomen te zijn. deed het viertal aangifte bij de rijkspolitie Deze verhoorde de Helldogs in het bureau Renesse. waarbij enkele gewelddadige knapen in een cel belandden waar vernielingen werden aangericht. Nadat proces-verbaal was opgemaakt werd het merendeel van de groep onder de hoede gesteld van de inmiddels door de politie opgeroepen ouders. In hel tentenkamp van de Waddinxveners vond de politie messen, wapenstok ken. boksbeugels en fietskettingen Het wapentuig werd in beslag genomen J)EN HAAG De MESK, de voortzetting van de ketelbouw van Stork in Hengelo, zal minste 430.000 manuren uitvoeren van de order die de Koninklijke Maatschappij De Êchelde in Vlissingen heeft gekregen om de Maasvlaktecentrale en de conventionele Wsselecentrale om te bouwen tot met kolen gestookte centrale. Dit akkoord bereikten de Lee bedrijven met de commissie-Bakker, die van minister Van Aardenne van economische iken moest onderzoeken hoe de MESK bij deze opbouw-operatie kon worden ingeschakeld, feet rapport van de commissie is vrijdag gepubliceerd, lelde orders zijn overigens nog niet mag leiden tot hogere kosten en tot Befinitief gegund. De verwachting is vertraging bij de uitvoering ■at het gemeentelijk energie bedrijf Uitgangspunt van de opdracht aan lr ji Rotterdam dat zeer spoedig zal j. h. Bakker was dat door de (ver- ioen en de Provinciale Zeeuwse Ener- wachtel terugloop in het elektnci- ÉeMaatschappij (PZEM) binnen en- teitsverbruik een aantal tombouwlor- |ele maanden. Definitieve prijsonder- ders is geschrapt, waardoor de ketel- bndelingen tussen de KMS en bouw in moeilijkheden dreigde te ko- MESK over het uitbestedingspakket men en er een onevenwichtige bezet- uilen pas plaatsvinden als de orders ting tussen MESK en De Schelde initlef zijn gegund. De commissie- dreigde te ontstaan. Bakker moest Ucer verwacht geen onoverbrugba- nagaan in hoeverre uitbesteding van I Et problemen tijdens dit prijsoverleg. de Maasvlakte-ombouw het even- Te beide opdrachtgevers hebben al wicht zou kunnen herstellen [laten weten dat de uitbesteding niet De huidige situatie in de ketelbouw is. dat de MESK in 1984 nog een redely- n ke bezetting heeft door de nieuwbouw Blokfluit-concert van de PEN-centrale in Velsen en dat het ombouwprojekt Buggenum (nog geen definitief contract) ook slechts voor 1984 soelaas zal brengen. De Maasvlakte- en de Borssele-order ge ven KMS in 1984 en 1985 een hoge bezetting, zelfs met de uitbesteding aan Hengelo. Deze uitbesteding aan MESK zal in de jaren vanaf 1985 een reële bijdrage leveren aan de dan optredende onderbezetting. De MESK zal door een afslanking die thans aan de gang is eind 1984 negen honderd werknemers hebben, tegen 1250 begin 1983 In Vlissingen werken bij KMS 370 men op de aparte ketel- bouwafdeling, maar er kan beschikt worden over montagepersoneel bin nen KMS. Bedrijfsdirecteur B. C. G. Propper van de KMS toonde zich vrijdag avond niet zo gelukkig met de verde ling. „We hadden uiteraard liever gezien dat alles bij de Schelde te recht was gekomen. Er zijn echter onderdelen die we niet kunnen ma ken". Volgens de heer Propper had de KMS van de 430.000 manuren, onge veer 270 manjaar, 200.000 uur in ieder geval uit moeten besteden. De com missie Bakker heeft in het rapport aan de minister aangegeven dat in de PZEM-order een hoeveelheid werk aan hogedruk-stoomleidingen is ver vat die door MESK gedaan zouden kunnen worden. De verdeling tussen de KMS en MESK is volgens de heer Propper tot stand gekomen onder aanname dat zowel de opdracht tot de ombouw van de Maasvlaktecentrale als die van PZEM-centrale in Borssele bij de Schelde terecht zouden komen De heer Propper sprak de verwachting uit dat de opdracht tot de ombouw van de PZEM-centrale nog 'enkele maanden' op zich zou laten wachten. !rote Kerk Veere Provincie gebruikt VOW-reservering MIDDELBURG - De provincie Zee land wil volgend jaar een tegenval lende uitkering uit het provincie fonds van 2 miljoen voor een deel tompenseren door géén geld te reser veren voor de vaste oeververbinding ïesterschelde. Het gaat om de helft van de tegenvaller, bijna 1 miljoen. Gedeputeerde J. B. Ventevogel heeft dat vrijdag laten weten aan de sta tencommissie bestuurszaken, die hij van de tegenvaller voor 1984 op de loogte bracht. „Het is aannemelijk," sprak de gedeputeerde, „dat door de loading van het rijk de realisering van de VOW althans met een jaar zal es,. torden uitgesteld". Hij deelde mee, dat deze korting op de uitkering uit het provinciefonds bo- /a *Kiop de kortingen komt. die al eer- VO^e: waren verwerkt. Belangrijkste oorzaak ervoor is een verlaging van de iflatie. „Als we de begroting daar op ouden bijstellen, zouden we de hele 01t overhoop moeten gooien en over moeten maken. Daarom hebben we in 5 besloten de uitgaven te handhaven cn/jo B op een andere manier aan meer /toekomsten te komen". zei Ventevogel mogelijk door lve bijna een miljoen voor de V-reserve niet op te nemen ook 9 aan de reserves te onttrekken, bamaast is het mogelijk gebleken m voor een ton ruimte te vinden lanen de subsidiebedragen voor al- ïiei instellingen. Uit de post onvoor- kn wordt ter dekking van de tegen- a° Wier tenslotte nog 35 mille gehaald, •e commissie liet weten het eens te Mevrouw Van der Male uit Tholen met de reuzetomaat. Het lijken er drie. maar het is er één De vernielde auto van de Belgische bestuurder met op de achtergrond de eveneens vernielde auto van de Temeuzenaar FATAAL GEVOLG VOORRANGSFOUT BESTEMD VOOR EXPORT NAAR ENGELAND is ff Dn met de benadering van het colle- WESTDORPE - Bij een ernstig ver keersongeval in Westdorpe zijn vrij dagmiddag omstreeks 14.00 uur twee personen om het leven gekomen en twee gewond geraakt. Het ongeval gebeurde op de kruising Tractaat- weg-MoIen verkorting-Provinciale weg. De 71-jarige M. W. A. Suijs uit het Belgische Mere en diens 67-jarige zuster M. J. L. H. Suijs. eveneens uit Mere, kwamen om het leven. De gewonden waren de 22-jarige O. M. A. S. uit Erpe-Mere en de 66-jarige M. L. C. S. uit Mere. Alle slachtoffers zaten in een personenauto bestuurd door O. M. A. S. De brandweer van Westdorpe spoot na het opruimen van de vermelde autowrakken de weg schoon. Assis tentie werd verder verleend door de koninklijke marechaussee, de rijkspo- litiegroepen Axel en Sas van Gent. Dokter Dierick uit Westdorpe verleen de eerste hulp. De verkeerspost VLISSINGEN - Het Rotterdamse Het omgebouwde binnenschip zal ontwikkelingen op dit gebied zullen scheepvaartkantoor Interrijn Harms vlissingen vooralsnog één maal per plaatsvinden week aandoen, aldus een woordvoer der van de NV Haven van Vlissingen. De aanvoer die de 'Terra' voor haar rekening neemt maakt ongeveer der- Vlissingen. In De frequentie zal in de toekomst tig tot veertig procent uit van de Vlissingen-Oost mogelijk opgevoerd worden tot drie totale aanvoer van Ford-personer.au- anuit vaarten per veertien dagen. De aange- to s in Vlissingen. Tot dusver werd 85 de 'Terra' overgeladen in een auto- voerde auto's zijn op dit moment nog procent van deze auto's per truck transportschip van Hoegh-Ugland uitsluitend bestemd voor de export aangevoerd Volgens Interrijn-direc- naar Engeland. Voor de verwerking teur B. Rensen gaf niet alleen de van de lading zijn geen nieuwe voor- lagere vervoersprijs per binnenschip zieningen in de haven nodig, aldus de de doorslag, maar telde voor Ford ook woordvoerder, omdat het idee is ont- het feit dat 'vervoer per binnenschip heeft het binnenschip 'Terra' laten ombouwen tot auto-transportschip voor het vervoer van Ford-personen auto's van Keulen de Sloehaven ii vv ordt vrijdag de eerste lading vanuit dat de auto's naar Engeland voert. Het vervoer van de personen auto's gebeurde tot nu toe per truck en per trein. Interrijn Harms heeft met Ford een contract gesloten voor wikkeld op basis van reeds bestaande milieuvriendelijker is dan per vracht- de rijkspolitie in Temeuzen een technisch onderzoek. drie jaar en voert inmiddels bespre- rerricht kingen met andere Duitse autobou- activiteiten Omdat deze wijze van vervoer een primeur betekent sloot hij niet uit dat in de toekomst verdere ZEEUWSE Test Onlangs verscheen in een lan delijk ochtendblad in het ka der van een strandtestserie sen denigrerend stukje over de inrichting van het strand tan Cadzand. •■Nogal hokkerig ingedeeld fef paalhoofden", stelde de recensent misprijzend vast. Oaar zouden wij nog dit min punt aan toe willen voegen: tee loopt regelmatig een eind leeg. Zetf hebben we ons tijdens de iuist afgesloten vakantie Vroen en geel geergerd aan de oanblik van Zwitserland. Veel te bultig, dat landschap. Nee, geef ons dan maar de Ardennen. Alleen jammer van af die bossen. Het ongeval ontstond toen de Belgi sche bestuurder S.. bij het oversteken MIDDELBURG van de kruising geen voorrang ver leende aan een personenauto. Bij de provincie begint irritatie te ontstaan over Zeeuws-Vlaams gedrag, dat zich af- stuurd door de 22-jarige H. R. B uit zet tegen 'Middelburg'. Dat bleek Temeuzen, die over de Tractaatweg vrijdagmorgen in de statencommis- bezoeken va in de richting Zelzate, Belgische grens sie voor bestuurszaken, wa reed. De Temeuzenaar bleef onge deerd. De beide dodelijke slachtoffers opmerkingen w ai en i i jdag de publi caties. waaruit duidelijk werd dat de Zceuws-Vlaamse gemeenten er niet oor voelen de eerste bijeenkomst te de regionale .toetsings voor vrijwilligerspro- Zceuws-Vlaamse gemeenten in het jecten. algemeen „geschreeuw" en burge- FNV-districtsbestuurder M overleden ter plaatse De gewonden meester C. Ockeloen van Terneuzen zorgde tijdens de vergadering voor de vagen NS niet blij De Nederlandse Spoorwegen zien de ze ontwikkeling met lede ogen aan, aldus een woordvoerder. De NS vre zen dat het niet bij het verlies van dit ene contract zal blijven. Volgens de NV Haven van Vlissingen gaat het vervoer per binnenschip ten koste van beide andere vervoersmogelijk heden en is spreiding van het ver- voersrisico mede aanleiding geweest tot deze ontwikkeling. J De heer Rensen zei niet te verwachten gedaan over de gemeentelijke ziens- noodzaak van „een goede samenwer- binnenschepen gebruikt zul- wijze vanuit Zeeuwsch-Vlaanderen king' GedeputeerdeR C. Barbedeed Ien Worden voor het vervoer van au- "■•er deze zaak In dit verband werden op verzoek van de commissie de toe- lo s vanuit Frankrijk naar Nederland, zegging, dat hij over de problemen in deze concrete zaak eens met de ge- In dit noordzuidverkeer kunnen sche- meenten zal praten om te proberen pen van maximaal 500 ton via de „ze tot andere gedachten te om te binnenwateren varen De 'Terra' meet proberen ,.ze tot andere gedachten te 3600 ton en is voor het autovervoer werd overgebracht naar het zieken huis in Sluiskil Zy werden later ver voerd naar een ziekenhuis in het Belgische Aalst. Over de aard van de verwondingen was bij de rijkspolitie niets bekend. Minister opent waterzuivering in Bath BATH Minister N. Smit-Kroes van verkeer en waterstaat opent donder dag 15 september officieel de rioolwa terzuiveringsinstallatie in Bath Om streeks 17 00 uur verricht zij deze handeling. Bovendien zal een aantal betrokkenen het woord tot de aanwe zigen richten. het bijzonder „kretologie" werd aangever Hy deed - in de ïnspree- de kronde - een dringend beroep op de commissie de 50 mille, die gs willen geven voor tijdeiyke administratieve ondersteuning van de Zeeuwse toet- sings commissies, te handhaven. l Daarbij veiwees hy naar de afwijzen- I de opstelling over deelname aan de Zeeuws-Vlaamse commissie, zoals die V naar buiten is gekomen uit het b en w overleg in de regio bij monde van burgemeester Ockeloen .Dringend nodig", vond hy dergeiyke beoorde lingscommissies voor werkloosheids projecten, in dit verband ook de eens gezindheid van werknemers en werk gevers onderstrepend. De opstelling van de Zeeuws-Vlaamse b en w's noemde hij ..merkwaardig'omdat er eerder in brieven geen sprake van een afwyzende houding was geweest. Vanuit de commissie werd fronsend erweten. Directe aanleiding Burgemeester Ockeloen ook de afwyzende opstelling genoemd by bijvoorbeeld de podiumkunsten en de Districts Geneeskundige Dienst. ..Is ook hier weer sprake van een afscheidingsbeweging vroeg de heer H J Coüjn irpf-gpvi zich ironisch af In navolging van de FNV-besluurder Strous - de grootste gemeente in Zeeuwsch-Vlaanderen trapt nogal eens richting provincie en niet alt yd terecht' - vond de heer C. van Water schoot (ppr-evp). dat er van Zeeuwsch-Vlaanderen uit 'wel heel hard wordt geschreeuwd richting pro vincie en dat de opmerkingen vanuit Temeuzen in een aantal gevallen .kretologie zyn. ..By elk initiatief, dat wordt genomen, wordt er vanuit Zeeuwsch-Vlaanderen op de provincie geschoten", meende ook de heer J.G van Zwieten (vvd). „De burgers in het gebied dreigen er de dupe van te worden" Vanuit de PvdA onder streepten mevrouw C. van Zanten- Leijsen en mevrouw G. de Vries-Hom- mes het belang dat de Zeeuws-Vlaam se gemeenten meedoen in de voorge stelde toetsingscommissie en de brengen Er bleek in de commissie instemming met de tijdelijke provinciebijdrage voor het werk der toetsingscommis sies. Alleen de heer CT Christiaanse (cda) hield een slag om de arm. Hij was liet wel eens met „de gedachten- gang". maar onderstreepte dat derge lijke commissies in feite een plaatse nnrknnHp hploonH lijke taak zijn. Hij wilde zich pas UUIKUIlUe UtHUUIIU definitief uitspreken als bekend is of alle Zeeuwse gemeenten deelnemen. Van verschillende kanten werden vraagtekens gezet bij het onderbren gen van de administratieve onder steuning bij de vierde afdeling ter griffie. Doorslaggevend voorzien van zes speciale platformen. Halve eeuw vakantie in Zoutelande met ZOUTELANDE - De VW-Zoutelande heeft een oorkonde uitgereikt aan het echtpaar P. Franken uit Zeist, die reeds 50 jaar lang Zoutelande als vakantieoord kiezen. VVV-voorzitter H Koevoets, die de opmerkingen niet. nadat gedeputeer- oorkonde en enkele flessen wijn over- de Barbé had benadrukt, dat de handigde. merkte op. dat dit de twee- werkloosheidsprojecten geleidelijk de oorkonde was die de VW-Zoute- aan in karakter zijn verschoven; van lande voor een 50-jarig verblijf ultreik- de sociaal-culturele naar de sociaal- te Hy meende dan ook. dat dit een economische sfeer. bewys is dat Zoutelande een echte familie-badplaats is EERE - Het Amsterdam Loeki Star tot Quartet concerteert zaterdag 27 ogustus In de Grote Kerk van Veere letkwartet bestaat uit de blokfiuitis- Daniël Bruggen, Bertho Driever, ud van Steenhoven en Paul Leen- buIs. Naast klassieke werken van «tomeer Sweelinck en Frescobaldi, swèr.het kwartet ook populaire mu tt sekvanonder andere Stevie Wonder. Het concert, onder auspicieén van de 'T Stichting Delta-Cultureel, begint om 2000 uur. De kip en het ei. mevrouw Luijken uit Wissenkerke en haar zoon Gerrie die de buitensporige afmetingen van het legsel aanschouwelijk maakt. WISSENKERKE THOLEN Of het aan het groeiza me weer van de laatste tijd ligt of aan een speciale maanstand is niet te zeggen. In ieder geval waren er vrijdag weer twee wonderlijke spelingen van moeder natuur te melden uit de regio. Een gigantisch kippeëi in Wissenkerke en een reuzentomaat in Tholen. Mevrouw Luijken uit Wissenkerke is de eigenaresse van een kip. die het presteerde om een ei te leggen van 25 centimeter lang en 2 ons zwaar Zonder meer een bijzondere prestatie. Maar of de Barnevelder zelf zo gelukkig is met haar legsel valt te betwijfelen, want de kans bestaat dat ze het avontuur niet zal overleven „Ze liep de hele week al zo raar te kakelen en ze legde met ëen ei. Vanmorgen deed ze helemaal gek en toen we later gingen kijken zat ze op dat enorme ding Het was geen gezichtvertelt mevrouw Luijken. Na de zware bevalling wilde de hen niet meer uit haar hok komen en zat maar stilletjes voor zich uit te staren. In Tholen een ander buitensporig natuurprodukt. De hobbykweker L van der Male kweektw daar een tomaat, die met recht de naam reuzentomaat verdient. De vrucht meet een omtrek van 46 centimeter en weegt ruim een kilo. Van der Male had weieens eerder vruchten van een bijzondere grootte, maar deze to maat spant de kroon. Volgens mevrouw Van der Male zal de vrucht waarschijnlyk verdwijnen in de tomaten soep.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 9