ABN boekt fors hogere winst over le halfjaar Eerste belastingwet Andorra Handel in stukken Tilburgsche verboden PZC/ financiën en economie OOK BETER RESULTAAT NED. CREDLETBANK 't 5? Proef met zure regen Nog geen opdracht voor opruimen van olievlek in de Perzische Golf Order voor NKF uit Jamaica Particulier schenkt TNO driekwart miljoen voor industrieel onderzoek AMSTERDAMSE EFFECTENBEURS Sterke terugval exportorders van Nederlandse scheepsbouw 188 ZATERDAG 20 AUGUSTUS 1983 '*"i jüDORRA LA VELLA (REUTER) - In het fiscale paradijsje Andorra in de Krachtens de nieuwe wetgeving, die over enkele weken van kracht wordt, mi pyrcneeen is de eerste belastingwet aangenomen De regeringsraad ging met gaan de banken een belasting van 0.25 procent betalen op deposito's, tenvijl de 5 5 Ixaalf stemmen voor en acht tegen en met zeven onthoudingen akkoord met verzekeringmaatschappijen 0.50 procent van hun premie-inkomsten in de heffing van belasting op bankdeposito's, verzekeringspremies en hoteltane- staatskas moeten storten. Naar verwachting levert dat jaarlijks 450 miljoen w. Andorra, dat onder leenheerschap van het Franse staatshoofd en de peseta 'negen miljoen gulden) op. hsschop van het Spaanse Urzel staal maar verder onafhankelijk is. heeft zijn "alto (komsten tot dusverre voornamelijk verkregen uit heffingen op de invoer van or'otieren. Jaarlijks komen zeven miljoen toeristen naar het bergslaatje om io 't, oedkoop elektronische apparaten, videocassettes en luxe artikelen in te laan. Toeristen zullen voor hotelkamers met een prijs tol 2100 peseta een belasting van vijftig peseta moeten betalen en voor duurdere kamers een belasting van honderd peseta per dag Dat moet in de komende zes maanden 200 miljoen peseta vier miljoen guldeni in het laatje brengen lub MSTERDAM (ANP) - De nettowinst van de ABN is in de eerste helft van dit jaar ten opzichte in ran dezelfde periode van 1982 gestegen met 22,1 pet van f 187,3 min tot f 228,6 min. Er zal een iveranderd interimdividend worden uitgekeerd van f 13 per gewoon aandeel van f 100 ominaal, naar keuze geheel in contanten of voor f 5 in contanten plus 2,5 pet in gio-aandelen. jrig jaar kon worden gekozen voor drijfsresultaat in het tweede halfjaar gunstige zin ontwikkelen in vergelij- E uitkering geheel in contanten of i bevredigend zijn. De nettowinst over king met het over 1982 behaalde resul- 50 contant plus 2,5 pet in aandelen. f" s nieuwe aandelen zullen gerechtigd |jn lot het slotdividend over 1983, ius de bank. geconsolideerde winst voor vooor- ;n en belastingen nam toe met 5 pet van f 528,8 min tot f 690,2 min. toevoeging aan de Voorziening gemene Risico's (VAR) werd ver- logd van f 247,5 min tot 324 min. De voeging is mede getoetst aan de eeo s. die volgens de bank schuilen 'e binnen- en buitenlandse krediet- efeuille, waarbij rekening is ge- den met verhoogde risico's op ■Ie landen, die problemen hebben het voldoen aan hun verplichtin- uit hoofde van buitenlandse hulden. Inga de cijfers is de nettowinst begrepen Bank Mees en Hope, die steeg van j) min tot f 19,9 min. Igeconsolideerde balanstotaal is in eerste halfjaar toegenomen met pet van f 123,9 miljard tot f 127,8 het gehele jaar zal zich in relatief taat van f 7.3 min Het gunstige brutoresultaat in de verslagperiode is vooral bereikt door een verbetering van de rentemarge alsmede door hogere opbrengsten uit het effectenbedrijf. De relatief geringe kostenstijging is onder meer een gevolg van de in augustus 1982 in gang gezette her structurering van de organisatie al dus het verslag. ij (resultaat is in belangrijke mate l y istigj beinvloed door een verbeter- rtntemarge in het binnenlandse irijf en door hogere provisie-inkom- nnhet effectenbedrijf als gevolg ide sterke opleving in de effecten- Edel. Het resultaat van het buiten- ïe bedrijf lag in dezelfde orde van tte als in dezelfde periode van Het lijkt weinig waarschijnlijk, Ide vermelde gunstige factoren in 1 feilde mate de bruttowinst in de 4ï<ssiihelft van dit jaar zullen kun- u: b&vloeden. Over de nodige toe- (fcgingaan de VAR valt bij de huidi- Jjtmate vsn onzekerheid nog weinig pp. Het bestuur zegt het ver- "•"toi te hebben, dat het nettore- atovêr heel 1983 ln vergelijking die over 1982 bevredigend zal c huilen Vorig jaar steeg de winst .'341 min tot f 358 min. rinst per aandeel steeg in de i zes maanden van f 24,52 tot f ittowinst van de Nederlandse Ibank is in de eerste helft van gestegen van f 5,7 tot f 6,3 min een toevoeging aan de voor- algemene risico's van f 40 brutowinst voor voorzieningen Tennootschapsbelasting is met. 41 kgestegen tot f 46,8 min, zo heeft de meegedeeld, f 2S tr het zich thans laat aanzien zal ontwikkeling van het brutobe- pen'. STUTTGART Wetenschappers en studenten van de Stultgart-Hockenheim Universiteit zijn hier bezig met het opzetten van kassen bedekt met folie. In de kassen zal men bomen kweken m een klimaat dat net zo verontreinigd is als de Westduit se bossen om zo te onderzoeken wat precies het effect van zure regen is. Amsterdamse wisselmarkt ROTTERDAM (ANP) Noch het ministerie van verkeer en waterstaat, noch het Rotterdamse bergingsbedrijf Smit-Tak is benaderd over het opruimen van de olievlek in de Perzische Golf nadat Saocdie-Arabië, Bahrein en Koeweit donderdag in principe overeenstemming bereikten over een plan om de olieverontreiniging te lijf te gaan. Zoals bekend heeft een aantal Neder landse bedrijven onder leiding van het Nederlands centrum van handels bevordering NCH enkele maanden geleden de Golfstaten laten weten bereid en in staat te zijn om de verontreiniging op te ruimen. Er wer den offertes gedaan, die door een delegatie van de bedrijven is toege licht. Volgens woordvoerders van het minis terie en van Smit-Internationale (dit bedrijf beschikt over een belangrijke Goud Prijzen van 14.00 uur goud onbewerkt 39 850-40.350, vorige 39.610-40 110. Bewerkt. 42 370 laten, vorige 42.120 laten. Zilver onbewerkt 1135-1205, vorige 1145-1215. Be werkt 1270 laten, vorige 1280 laten RIJSWIJK (ANP) - NKF Kabel in Waddinxveen (telecommunicatieka- belsystemen) heeft van de Jamaica Telephone Company opdracht gekre gen voor de levering van 385 kilome ter kabel met een waarde van f 6.2 min. Met de fabricage van de kabels zal in september worden begonnen. De eerste leveranties zullen eind dit jaar plaatsvinden De opdracht zal bijdragen tot een betere bezetting van de fabriek in Waddinxveen. maar zal geen invloed hebben op al eerder aangekondigde herstructurerings plannen bij NKF Deze zullen tot 1985 leiden tot het verdwijnen van 850 arbeidsplaatsen Nieuwe directeur Shell Nederland ROTTERDAM (GPD) Ir. B. T. Jet- ses (52) wordt met ingang van 1 december 1983 benoemd tot directeur van Shell Nederland BV in Rotter dam en tot directeur van de Neder landse Aardolie Maatschappij BV in Assen. In beide functies zal hij drs H. Hooy- kaas opvolgen, die vanaf die datum als managing director van de Shell Petroleum Development Company ol Nigeria Ltd functioneert. De heer Jet- ses is sinds 1956 werkzaam bij de Koninklijke Shell Groep. Momenteel ls hij belast met de leiding van de groepsactiviteiten in Maleisië. Chemisch toilet Staatssecretaris Van der Reijden van volksgezondheid is niet van plan vloeistoffen voor chemische toiletten, die formaldehy de bevatten, uit de handel te laten nemen De indertijd voor spaanplaat opgestelde norm van maximaal 120 microgram formaldehyde per kubieke meter lucht wordt slechts tijdens en kort na het vullen van het chemisch toilet overschreden en dan vooral bij hoge temperaturen. Binnen een uur zijn de concentraties verminderd tot ver beneden de norm Aldus de staats secretaris. Japanse proeflancering Het Ja panse ruimtevaartbureau heeft vrij dag op zijn centrum in Tanegashima. in het zuiden van het land. een raket gelanceerd om de produktie in de ruimte van speciale metaallegeringen op basis van aluminium en indium te onderzoeken Japan wil over vijf jaar op grote schaal proeven voor de produktie van speciale legeringen nemen met ge bruikmaking van het Amerikaanse ruimteveer vestiging in Bahrein) hoeft de over eenstemming die de drie Golfstaten donderdag bereikten niet te beteke nen dat er op korte termijn al begon nen kan worden met het opruimen van de olie. Er wordt op gewezen dat, zo lang Irak en Iran geen wapenstil stand sluiten, het onmogelijk is de lekkende oliebronnen in het Iraanse olieveld Nowruz te dichten. Uit deze lekgeschoten bronnen stroomt al vijf maanden lang dagelijks ruim 300.000 liter ruwe olie de zee in. Veel kusten van de Golfstaten zijn al ernstig verontreinigd en enkele ontziltingsin- stallaties worden bedreigd. Ook het scheepvaartverkeer ondervindt, aldus een woordvoerder van Smit, in toene mende mate hinder van de dikke oliebrij die zich onder de waterspiegel bevindt Het consortium van Nederlandse be drijven dat probeert van de golfstaten opdracht te krijgen voor het verwijde ren van de olievlek bestaat behalve uit Smit Internationale en Rijkswa terstaat uit Wijsmuller. Volker Stevin. Bos Kalis. NBM (wegenbouw) en het communicatiebedrijf INA. Smit Inter nationale neemt zelf met een aantal bedrijven uit Saoedi-Arabié en Bah rein deel in een organisatie die zich bezighoudt met het opruimen van olieverontreinigingen. Minister van verkeer en waterstaat Smit-Kroes is in mei nog met een grote delegatie Nederlandse deskun digen naar de Saoedische hoofdstad Riad gereisd om het aanbod van het Nederlandse bedrijfsleven te onder steunen. Surséance Hembrug opgeheven ZAANDAM (ANP) - De voorlopige surséance van betaling van Gereed schapswerktuigenindustrie Hem brug (draaibanken voor de metaalin dustrie) is opgeheven. Het bedrijf is van de Nederlandse staat overgenomen door de aandeel houder van Figee in Haarlem. Door flinke kapitaalinjecties in de risico dragende sfeer is de financiële positie van het bedrijf weer gezond Over de continuïteit bestaat nu ook zekerheid, mede door een werkgelegenheids- garantie voor tenminste 2 jaar van de nieuwe eigenaar, aldus Hembrug. Bij Hembrug werken ongeveer 120 men sen. AMSTERDAMSE BEURS Kernproef Het KNMI in De Bilt heeft donderdagavond een Sowjetrus- sischc ondergrondse kernproef op No va Zembla geregistreerd. Volgens een mededeling van een woordvoerder op vrijdag had de proef een sterkte van 5.9 op de schaal van Richter. Het KNMI schatte dat de kracht van de explosie gelijk was aan ongeveer 100 tot 150 kiloton tnt. DEN HAAG (ANP) Een gepensio neerd industrieel uit Aerdenhout heeft TNO driekwart miljoen gulden geschonken voor onderzoek. Het be stuur van de onderzoekorganisatie zegt zeer aangenaam verrast te zijn door dit initiatief van de gulle gever. De 71-jarige F. Loos. oud-directeur van G. L. Loos en co's fabrieken n.v Amsterdam, heeft zijn schenking ge daan. omdat'hij vmdt dat het bedrag beschikbaar voor wetenschappelijk onderzoek in ons land hoger moet worden. Hij heeft TNO gekozen van wege de betrokkenheid van deze on derzoekorganisatie bij hel industriële speurwerk Het bedrag van 750.000 gulden wordt beheerd door een speciaal voor dit doel opgerichte stichting Loosco fonds TNO. Het kapitaal zal worden belegd. TNO kan vrijelijk over de jaarlijkse opbrengsten van de beleg ging beschikken De heer Loos zegt geen voorkeur te hebben voor de besteding van het geld. Hierover is mets in de notanele akte vastgelegd. Wel heeft hij met de raad van bestuur van TNO ken dat de jaarlijkse baten gend bestemd zijn vc dat ten goede komt aan de Nederland se industrie. De heer Loos koestert de stille hoop dat zijn voorbeeld wordt gevolgd en dat anderen zijn of een gelijksoortig fonds zullen willen versterken met bijdragen, donaties, erfstellingen en legaten Het bedrijf in Amsterdam, waarvan de heer Loos jarenlang directeur was. werd in 1890 opgericht door zijn va der. Het werd later een van de belang rijke leveranciers in ons land van issen. Zoals stikstof, kool- iurstof. iillissement burgse 'Jypotheekbank irg J "gevraagd ®A (ANP) De bewindvoerders de Tilburgsche Hypotheek heb- bij de rechtbank in Breda het issement van de bank aange- El aanvraag zal maandag worden j andeld. Tilburgsche Hypotheekbank valt s juli vorig jaar onder een door de v erlandsche Bank aangevraagde Neling, vergelijkbaar met een sance van betaling. De ontwikke- »rond de bank deden nogal wat opwaaien in de financiële wereld laatste keer dat de bewindvoer- v'an zich lieten horen was in mei dit jaar, toen zij in een rapport de rechtbank onder meer lieten waarschijnlijk nog voor het f Mi'; van 1983 een eerste uitkering aan job:geuren kunnen doen. De bewind- s hebben vanaf het begin ge- L op ruime schaal mededelin- je verspreiden over hun bevindin- "i) de bank. AMSTERDAM - Ondanks de forse daling op de Amerikaanse beurs heeft het Damrak zich vrijdag rela tief goed gehouden. Het koerspeil zakte wei wat terug, maar gezien de sterke stijgingen eerder deze week viel de reactie erg mee en van een flauwe stemming was zeker geen sprake. Wel lag de ABN zeer zwak m de markt. Deze bank zal om half twee met de halfjaarcijfers komen en hoe wel de verwachtingen hoog gespan nen zijn. opereerde men voornamelijk aan de verkoopzijde. Er lopen name lijk sterke geruchten over een op handen zijnde aandelenemissie. Rond het middaguur was de notering ruim i 5 gezakt tot f 403. De andere banken en ook de overige financiële waarden gaven maar kleine verschuivingen te zien. Van de internationale aandelen no teerden Philips en Akzo elk f 1 lager op f 46,60 en f 77. Bij Unilever ging' ruim f 1 verloren op f 214. Kon. Olie zakte krap een gulden tot f 145,30 KLM hield zich goed op f 154, evenals Hoogovens op f 36. Hoogvlieger Gist-Brocades zag de weg omhoog ditmaal versperd door 'winstnemingen en moest f 1.50 terug tot f 163.50. Ahold verloor ruim f 1 op f 169. De overige verschillen bleven merendeels beneden de f 1 verlies Ook zat er een bodem in de markt. want later hadden veel koeisew at neiging wat aan te trekken De commissaris voor de notering heeft vrijdag de handel in alle stukken Tilburgsche Hypotheekbank tot en met 22 augustus verboden in verband met het bericht dat het faillissement van de bank is aangevraagd De kans is volgens de beurs groot, dat deze aanvraag wordt ingewilligd, al komt de Vereniging Effectenbescherming op de valreep nog met een reddings plan. De lokale markt lag er niet slecht bij. Zo gingen Schuitema en de Telegraaf elk f 3 omhoog tot f 98 en f 153 en werd Reesink f 4.50 duurder. Voor Amster dam Rubber werd vergeefs f 1.40 meer geboden op f 11. De biedprijs voor Sedep werd met f 100 verhoogd tot f 1500. Nagron werd f 1,50 opgevijzeld tot f 28 en Holec verbeterde nog iets tot f41,80. Alleen Norit lag f2,50 lager aangeboden op f 113.50. Op de actieve markt bleven de fluc tuaties later erg klein. Gist ruimde de winstnemingen evenwel snel op en sloeg daarna de weg omhoog weer in en ook Heineken kon een aanvanke lijk verlies ombuigen in een kleine winst. De staatsfondsen daalden ge middeld 0.2 punt Op de optiebeurs was er vrijdagmor gen sprake van een levendigde han del. Óm twaalf uur waren 5169 con tracten van eigenaar verwisseld. Het actiefst waren Philips en ABN. a si- ioJ3 lERDAM (ANP) De orderportefeuille van de Handsc werven is in het tweede kwartaal van 1983 kniggclopen. De daling van exportorders, schepen buitenlandse rekening in Nederland worden heeft zich daarbij in versterkte mate doorge- heeft de vereniging van scheepsbouwers Cebosine ileW meegedeeld. "i! buitenlandse opdrachten liep in het tweede i *al terug van 35 met een waarde van 480 miljoen "naar 25 ter waarde van 360 miljoen gulden. De tonnage verminderde van 102.630 (gecompen- ton tot 75.880 ton. e binnenlandse markt daalde en wel van 88 orders 1400.040 toni tot 69 orders (345 600 top). De totale orderpor tefeuille van de Nederlandse werven liep in het tweede kwartaal terug van 502670 ton (waarde 2 36 miljard gulden) naar 421 480 ton (1 89 miljard gulden) De terugval in orders is, zo meent Cebosine, een constante bedreiging voor de Nederlandse scheepsbouw die ook in afgeslankte vorm grote moeite heeft om de internationale concurrentie het hoofd te bieden De Nederlandse scheepsbouw wordt al jarenlang door het rijk fors ge steund. maar volgens de scheepsbouwers zelf minder dan in andere landen het geval is. Een ïnvesterings-premiere- geling voor de Nederlandse reders is onlangs door het rijk met 3 jaar verlengd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 5