Acties militairen tegen voorgenomen bezuiniging I Ex-notaris verdacht van miljoenen-fraude Opwinding in Franse pers over tv-interview Gaddafi PZC fi Groot aantal doden verkiezingen Nigeria Actietrein &L Mini-kookboek Pessimisme onder rebellen Nicaragua PZC/ binnen-buitenland ACHTERBAN TEGEN OPSCHORTING het weer Verruiming stemmen per brief Kort reclame- piraterij VS: voorstel Andropov onduidelijk ZATERDAG 20 AUGUSTUS 1983 Van onze parlementaire redactiei DEN HAAG Bij verscheidene onderdelen van de krijgsmacht zullen militairen waarschijn lijk volgende week stiptheidsacties voeren. Het personeel van de vliegbasis Leeuwarden is bereid tot actie, maar neemt pas maandagochtend een definitief besluit. De adviesraad van de onder-officieren-vereniging Ons Belang betuigde vrijdag steun aan eventuele uitingen van pofi protest. De Nederlandse Officieren Vereniging distantieert zich ervan. Het ongenoegen van de militairen richt zich tegen de voorgenomen aan tasting van de arbeidsvoorwaarden. Vooral het plan van staatssecretaris Hoekzema om 25 miljoen gulden te bezuinigen op de gunstige zieketekos- tenregeling roept veel weerstand op. Donderdag schortte de bewindsman zijn plan op, om nog andere oplossin gen te bezien. De militaire vaKDonden zeiden toen dat ook de voorgenomen acties in de ijskast zouden gaan. Maar de „achterban" blijkt daar an ders over te denken. Plaatselijke ver tegenwoordigers van vrijwel alle mili taire organisaties in Leeuwarden spraken zich vrijdag uit voor het handhaven van de actieplannen voor Deltagebied LAGOS (AFP) Het dodental van de verkiezingsonlusten in Nigeria is vol- gens officiële cijfers opgelopen tot 49, Gedurende het weekeinde zal de si- maar het Nigeriaanse persbureau Balie op de weerkaart wat verande- nan heeft al melding gemaakt van tin, waardoor het onbetrouwbaarder meer dan 60 doden. wdt. Een echte weersomslag zit er Dg meeste doden, 33, zijn gevallen in tchter niet in. Het grote zomerse de westelijke deelstaat Oyo, waar hogedrukgebied boven Rusland trekt aanhangers van de oppositiepartij naar Finland, en verliest iets aan UPN de overwinning betwisten van de bicioed. Daarentegen trekt een on- kandidaat van de NPN, de partij van ttersachhg lagedrukgebied boven de president Shehu Shagari. Uit de even- Qdfvan Biscaje naar hel noorden en eens westelijke deelstaat ONDO wor- centrum komt de komende nacht den tien doden gemeld, en Wales en de Ierse Zee te liggen. Onder de slachtoffers zijn verscheide- Ioor deze ontwikkeling gaal de ne politici van de regeringspartij NPN uienkans ook bij ons in de regio en politie-agenten, die beschuldigd toenemen. De dag begint vandaag werden van diefstal van stembiljet- na het optrekken van wat ten. De meeste slachtoffers ondergin- lèlendmistbanken en het ivordt op- gen het lot dat in Nigeria vaak is zonnig en de wind is zwak tot beschoren aan dieven die op heter- ialig uit het zuidoosten. In de mid- daad worden betrapt: ze werden 'ge- komt echter bewolking vanuit het lyncht' door hen te overgieten met inden opzetten. De kans op een bui is benzine en met een oude autoband '00r" hm nog wel gering, maar vanavond alslT tn de komende nacht gaat deze stij- k™ m. De wind wordt dan zuid. Morgen- htend ziet het er naar uit dat er nog ■d bewolking zal voorkomen, maar kans op een bui neemt in de :zicf tidag weer af en de zon laat zich af en toe zien De verwachte Mdagtemperatuur bedraagt voor tan daag 25 graden. Morgen wordt ngeveer hetzelfde verwacht. De voor- ilzlchten voor begin volgende iveek jn gunstig. De barometers gaan stij- gen en het zit erin dat het echt Vtawtobare zomenneer terug komt. Nautisch bericht omhangen die vervolgens in brand werd gestoken. Volgens waarnemers is de regerings partij- NPN verdeeld in twee stromin gen. Een groepering zou de absolute meerderheid nastreven, zodat de par tij een krachtig eigen beleid kan voe ren zonder de macht met anderen te hoeven delen. Daaruit vloeit de verlei ding voort tot stembusfraude om de partij aan zo'n absolute meerderheid te helpen. De andere stroming wil voorrang geven aan de ontwikkeliing van het democratisch experiment, ook als de regering dan compromis sen moet accepteren met parlements leden van de oppositie. Vandaag worden in 17 van de 19 deelstaten verkiezingen gehouden voor de Nigeriaanse senaat. In twee westelijke staten zijn de verkiezingen wegens de aanhoudende onrust uitge steld. Wnd: zuidoost 3-4, draaiend naar and,meen bui later kans op unndvla- {n,zicht: slecht tot matig door heng- fd« ^id:temperatuur kustwater: 19 gra- afwijking waterstandeneen ge- ringe verlaging; maximum golfhoogte monding Scheldes: minder dan een Imlve meter tijdens hoog water. ZON EN MAAN J1 augustus op 06.32 op 20.31 DEN BOSCH - Onder het motto 'Ontketen de fokzeug' zijn de Stichting Lekker Dier en de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren een actie begonnen in Brabant. Met een voorlichting strem reizen de organisaties twee dagen door Brabant om de bevolking te informeren overliet ellendige bestaan van kettingzeugen die daar worden gehouden Foto: Bij vertrek uit Den Bosch nam een medewerker van 'Lekker Dier' plaats in de bestuurderscabine van de trein. komende week. Zolang Hoekzema de dreiging van ingrepen in de ziektekos tenregeling niet heeft weggenomen, achten ze protesten noodzakelijk. Manoeuvre Als eerste schaarde zich vrijdag de vereniging van onder-officieren Ons Belang achter het Leeuwarder stand punt. Voorzitter Joustra noemt het gebaar van de staatssecretaris „een politieke manoeuvre, die geen garan tie biedt dat de maatregel van tafel gaat". In die situatie zijn signalen gerechtvaardigd, vindt hij. „Wij vre zen dat Hoekzema helemaal geen ruimte krijgt om het plan te laten varen". Ons Belang heeft de andere militaire bonden gevraagd om zich ook vóór acties uit te spreken. De grootste organisatie, de christelijke ACOM, stelde zich vrijdagmiddag echter te rughoudend op. De ACOM wil alsnog proberen de acties op te schorten. De NOV, de organisatie van officieren, distantieert zich van elke actie die de krijgsmacht benadeelt. Volgens Joustra gaat het om mo delacties die de inzetbaarheid van leger, marine en luchtmacht niet schaden. „Maar er zullen zeker span ningen ontstaan, want binnen de krijgsmacht is men niet gewend om stipt met het boekje in de hand te werken".ïJoustra verwacht prikac- ties van beperkte duur binnen alle krijgsmachtdelen. „Een unieke situa tie die sinds de muiterij op de Zeven Provinciën niet is voorgekomen". i Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het aantal mensen dat per brief een stem kan uitbrengen bij verkiezingen voor de Tweede Kamer of het Europees Parlement, zal iets worden uitgebreid. Niet alleen Ne derlanders die in het buitenland wo nen komen voor de nieuwe regeling in aanmerking, maar ook stemge rechtigden die voor hun werk tijde lijk het land uit zijn. Minister, Rietkerk (binnenlandse za ken) heeft deze wijziging aangebracht in het wetsontwerp dat stemmen per brief mogelijk moet maken. Voor het eerst zal dat kunnen bij de Europese verkiezingen van volgend jaar Dank zij de wijziging kunnen niet alleen de 300.000 a 400.000 in het buitenland woonachtige Nederlanders meestem men, maar ook bijvoorbeeld schippers en militairen in West-Duitsland of de Sinai. Ze moeten wel een adres kun nen opgeven om het stembiljet te ontvangen. Pleidooien om het stemmen per brief ook mogelijk te maken voor bepaalde groepen in Nederland, zoals gehandi capten. verwerpt Rietkerk. WENEN - Het kleinste kookboek ter wereld is het hier afgebeelde miniatuurtje, dat vrijdag gepresenteerd werd in een restaurant in de buurt van Wenen. In het boekje, dat 136 pagina's telt, staan 100 recepten in Weense stijl. Het meet 23 x 21 mm. Tijdens de tweede wereldoorlog raakte het weg. maar gelukkig is het kleinood teruggevonden AMSTERDAM (ANP) De STER (Stichting Ether Reclame) heeft sa men met een aantal reclamebureaus en adverteerders een kort geding aangespannen tegen drie Amster damse bedrijven, die via illegale zen ders reclameboodschappen van de STER hebben weggedrukt met eigen reclame. De piraten drukken al geruime tijd met een sterker zender de officiële radio- en televisie-uitzendingen van de Amsterdamse kabel en vervangen STER-reclames door boodschappen van hun eigen adverteerders. De STER en de andere eisers willen nu via een kort geding bereiken dat dit verboden wordt op straffe van een dwangsom van tienduizend gulden per overtreding. Het geding dient maandag voor de president van de rechtbank in Am sterdam. Het Algemeen Nederlands Persbu reau is aan het bekijken of er juridi sche stappen mogelijk zijn tegen etherpiraten die berichten overnemen van de radionieuwsdienst, die wordt verzorgd door het ANP. Het komt sinds enige tijd voor dat een radiopi raat die inbreekt op de Amsterdamse kabel berichten uitzendt die letterlijk zijn overgenomen van de radio nieuwsdienst. De ANP-directie is nu aan het onderzoeken of er nog meer van dergelijk misbruik van de nieuws voorziening van het persbureau be staat, en of er tegen de piraterij kan worden opgetreden, zo heeft alge meen directeur C. N F van Ditshui- zen van het ANP meegedeeld. Het gebruik van de ANP-berichten is voorbehouden aan kranten en andere media die bij het persbureau zijn aangesloten. AMSTERDAM (ANP) - In Amsterdam is de 62-jarige ex-notaris Arie V. aangehouden op verdenking van ver duistering en valsheid in geschrifte. Daarbij zou de man van 1979 tot in 1981, toen hij nog notaris was, een paar miljoen gulden verduisterd heb ben. Volgens de justitiewoordvoerder ver duisterde V ongeveer een miljoen gulden van leden van flatexploitatie- verenigingen in Amsterdam. Notaris V. zat in het bestuur van deze verem- 'ADVERTENTIE i Fietscrossdemonstratie van bekend Ned. stuntteam op de Kapelse Dag 27 augustus gingen Gelden die door de leden had schuldig gemaakt aan „wange- werden overgemaakt, zouden daarbij Qf3g. dat strijdig was met de eer en de door V. zijn opgestreken. Gok de waardigheid van het ambt." De ex- echtgenote van de ex-notaris zou hier- notaris werd begin deze week aange^ bij betrokken zijn geweest, aldus jus- houden en vrijdag voorgeleid voor de titie. officier van justitie, mr. J Pieters. Dé rechter-commissaris heeft vrijdag- Met de valsheid in geschrifte zou, middag de ex-notaris in preventieve aldus de justitiewoordvoerder, V. zich hechtenis laten nemen. Dit betekent in het ergste geval twee mihoen gul- dat V. in eerste instantie zes dagen den ten onrechte hebben toegeéigend wordt vastgehouden. door te knoeien met hypotheek- verklaringen. De Friesch-Groning- Massamoord Volgens het dag- sche Hypotheekbank en de Haarlem- blad "Uganda Post' in Kampala van se Maatschappij voor Hypothecaire vrijdag zijn in het dorp Nansana in de Financiering werden hiervan de dupe. buurt van de hoofdstad twaalf men sen door onbekenden doodgeschoten; Arie V. werd in juni vorig jaar uit zijn Bij het terroriseren van het dorp door ambt gezet. Begin 1982 al was hij door de bende werd een aantal mensen de kamer van toezicht op het nota- ernstig gewond riaat met ongevraagd verlof gestuurd. Dit omdat V. zich. volgens de kamer, TEGUCIGALPA (RTR) - Vijf maan den nadat zij een overwinning had den voorspeld, geven de leiders van de door de Verenigde Staten gesteun de opstandelingen tegen de linkse regering in Managua toe dat zij een oorlog begonnen waarvan zij niet kunnen hopen die te winnen. „Er kan geen echt militaire overwinning zijn", zei Edgar Chamorra, een sleu telfiguur in dc zeven leden tellende leiding van de Nicaraguaanse demo cratische macht, de FDN. „Er moeten onderhandelingen komen." In maart noemde Chamorra de strijd van de FDN het voorspel van de algemene opstand. Een van zijn naas te medewerkers zei toen dat „wij ons binnen twee maanden kunnen ver heugen in bevrijd gebied." oorlog die het Middenamerikaanse land al jaren teistert. Dit heeft de voorzitter van de commissie vrijdag verklaard. Francisco Quinonez. die voorzitter is van de groep die tot taak heeft de guerrillastrijders bij het democratisch proces te betrekken, zei dat er ver schillende contacten zijn geweest en dat men de laatste voorbereidingen treft voor een ontmoeting. De ont moeting zou het eerste rechtstreekse contact zijn tussen de Salvadoraanse regering en de guerrillabeweging sinds daar in oktober 1979 een burger oorlog uitbrak. Meer dan 2 800 burgers die buiten de strijd in El Salvador stonden zijn liet eerste half jaar van 1983 vermoord door het leger of door rechtse 'eska ders des doods' Dit heeft de Orgam- De Salvadoraanse vredescommissie satie Juridische Christenhulp. die zijn El Salvador gaat binnen twee tot vier weken met de linkse guerrillero's praten over een stad San Jose, beëindiging van de bloedige burger- maakt. iVan onze correspondent) 22.06 189 PARIJS In de Franse pers is op- 22 22 220 winding ontstaan over het interview 22.11 187 dat de Libische staatschef kolonel Gaddafi op 18 augustus tijdens zijn staatsbezoek aan Tunesië heeft gege ven en dat voor een deel bestond uit een direct vraaggesprek met de pre sentator van het nieuws rond het Goukouni wordt gesteund door Gad- Libische kolonel en het blad stelt dat. dafi. In de pers van vrijdag werd dan „voor het eerst in Frankrijk een tegen- ook de vraag gesteld of het van pas stander, spoedig misschien een vij- komt de man op de televisie aan het and, de kans krijgt om zijn zaak direct woord te laten, die als de vijand van Frankrijk moet worden beschouwd. te verdedigen tegenover een publiek dat zijn soldaten in gereedheid brengt Behalve een groot deel van de provin- 0m te gaan vechten ciale pers is opvallenderwijs het Parij- se ochtendblad le Matin, dat nauw WASHINGTON/MOSKOU (DPA, UPI) Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft vrijdag het voorstel van Sowjet-leider Joeri An dropov tot een moratorium op anti- satellietwapens wegens 'dubbelzin nigheid' betiteld als 'onduidelijk'. Volgens state-departmentwoordvoer- der Alan Romberg zei Andropov dat de Sowjet-Unie deze wapens niet als eerste in de ruimte zal stationeren. Maar de Sowjet-Unie heeft haar sys teem dat reeds lang operationeel is ai herhaaldeüjk in de ruimte getest. Het voorstel voor een moratorium is wel nieuw, zo zei Romberg, maar het levert problemen op. Eén hiervan is volgens hem het feit de Sowjet-Unie een eenzijdige voordeel' heeft, omdat het in tegenstelling tot de Verenigde Staten al over een dergelijk wapen beschikt Ook is het moeilijk een eventuele ontmanteling van het Sow- jet-systeem te controleren. Het is voor de Sowjet-Unie makkelijk om het te verbergen en het in tijden van crisis te gebruiken, aldus Romberg. Het Sowjet-persbureau Nowosti zei vrijdag dat de Sowjet-Unie inderdaad wel een anti-satellietwapen had. maar dat het niet het enige land is dat hierover beschikt. PSP-bestuur wil samenwerken met PPR en CPN DEN HAAG (ANP) Het partijbe stuur van de PSP stelt hel komende partijcongres van 5 november voor. om in het parlement meer samen te werken met de PPR en CPN. In het congreskrant die de PSP-leden gisteren is toegestuurd stelt het be stuur. dat de verhouding tussen de drie kleine linkse fracties „nog vrij sterk in beweging is en dat dit de komende tijd zeer waarschijnlijk zo Het Russische partijblad de Prawda zal blijven" Vandaar dat de samen- heeft Frankrijk vrijdag verweten te werking voorlopig van geval tot geval zetel heeft in de Costaricaanse hoofd vrijdag bekendge- men is tot nog toe. „De Fransen hadden graag hun eigen president gezien" in plaats van Gaddafi, aldus le Matin Gaddafi verklaarde in het interview zoals reeds gisteren werd gemeld ^clen in het westen tot 30 graden aan visienet. Middellandse Zee ke Eilanden zwaar bewolkt en enkele onweer- ar4 buien, vooral op zondag Middag- OYÏ ^'uur van 18 graden ln Schotland en an:< *2 101 25 graden plaatselijk ln Zuid- ^geland. lunch-uur, op het eerste Franse telc- verbonden is met de socialistische dat „Frankrijk niets te maken heeft in regeringspartij, het hardst van leer Tsjaad". Hij verklaarde opnieuw dat Gaddafi is er de oorzaak van dat de Franse regering met troepen en hoog ontwikkeld wapentuig betrokken is bij de burgeroorlog in de vroegere kolonie Tsjaad, waar de rebellenleider getrokken tegen het interview, dat Libië niet in de strijd in Tsjaad be- werd afgenomen door een van de trokken is. zijn afgestapt van de onafhankelijke koers in het buitenlands beleid, waar voor De Gaulle de basis heeft gelegd Er is de laatste twee jaar sprake van een scherpe koerswijziging, zo consta- verwezenlijkt moet worden, opdat zo veel mogelijk steun binnen het parle ment wordt verkregen voor program mapunten van de PSP. De PSP-fractie ln de tweede kamer zal Franse nationale televisiehelden, Yves Mourousi. Le Matin schrijft laat- Le Matin is ook boos dat „zijn" rege ring niet zelf met een openbare verkla- dunkend over het voorkomen van de ring over de toestand in Tsjaad geko- teerde het blad. en het maakt nu zich nog publiekelijk over dit voorstel weinig meer uit of Frankrijk wel of moeten uitlaten Het 5 november- niet deel uitmaakt van de militaire congres van de PSP zal zich verder structuur van de NAVO uitspreken over een beknopt eigen EG-verkiezingsprogramma Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie M. f5. Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS Vlissingen: Walstraat 56-60, 4381 EG Vlissin gen, lel. (01184) 15144 Middelburg- Markt 51. 4331 LK Middelburg, tel. (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2. 4461 AJ Goes, tel. (01100) 16140. Terneuzen: Nieuwstraat 22. 4531 CW Terneuzen, tel (01150) 94457 Hulst: Steenstraat 6. 4561 AS Hulst, tel. (011401 14058 In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag t/m vrij dag vanaf 19.00 uur' (01184) 15144 Klachten bezorging Plaatselijke kantoren, maandag t m vri|dag van 08.00-17 00 uur. 's Zaterdags van 09.00 lot 11 30 uur. Telefoonnummers buiten kantooruren' Expeditie. (01194) 511. Advertentie-afdeling: (01186) 1584 's-Zaterdags (01184) 15144 van 09.00-11.30 uur Redactie I01184)-14796. Overlijdens advertenties maandag- tm vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144. Zondag avond van 20 00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen per kwartaal 61,20: franco per post f 72.-. per maand 21.-, losse nummers 0,85 (alle bedragen in clusief 4 pet. btw). Postrek. nr 3754316, t.n.v. PZC ab.rek. Middelburg. Advertentietarieven 122 cent per mm: minimumprijs per advertentie 18,30. ingezonden mededelingen 2Vj x tarief Voor brieven bureau van dn blad f 4,25 meer Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro' 35 93 00. Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B V. Middel burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 3