'anny Blind (22), nu al een routinier lij Sparta, is bang voor terugslag (SAC gebrand op nelle terugkeer laar de eredivisie Chris Riemens: geen reden voor tevredenheid RAAKT GEWEND AAN DIE UITVERKOOP DE ZWEEP EROVER ai Eenennaam be; NAC weer werk tTERDAG 20 AUGUSTUS 1983 Edy de Schepper idoor Koen Mijnheer Ik geloof', zegl Danny Blind ergens in het gesprek, „dat ik, op Louis van Gaal na. van alle spelers de meeste wedstrijden voor Sparta heb gespeeld. Dat is toch wel een teken aan de wand". In de afgelopen vier seizoen is de jaarlijkse uitverkoop bij Sparta aan de uit Oost-Souburg afkomstige Danny Blind voorbij gegaan. De competitie is vaak nog niet afgelopen of de eerste clubs melden zich al wc r aan de poort van het Kasteel. ...Ie raakt gewend aan die uitverkoop. Ze moeten wel als ze de tent open willen houden. Maar op deze manier is er natuurlijk weinig aardigheid aan. Je bouwt er niets mee op". Dergelijke uitspraken, die betrekking hebben op Sparta, zijn met nieuw. Ook aan het begin van het vorige seizoen was er op en rond de Sparta- terreinen sprake van een langdurige' klaagzang De Rotterdamse eredivi- sionist had zojuist weer de nodige spelers laten vertrekken met het ge volg dat de Sparta-bestuurders glim lachend weer wat pecunia in de schat kist konden laten rollen. Tegelijker tijd werden van diverse kanten, ook van de zijde van trainer Barry Hug hes. twijfels geuit over de toenmalige selectiegroep, die vooral onervaren heid werd verweten. Maar zie. Hughes verzamelde de overgebleven troepen, slaagde erin een hechte eenheid te vormen en 'maakte met Sparta een prima seizoen door. „Hughes was ontzettend populair bij de jongens", verklaart Dannv Blind. „Ja, zelf kon ik er ook prima mee overweg. Hij heeft altijd achter me gestaan". Ook dankzij hot nimmer aflatende enthousiasme van Hughes reikte Sparta uiteindelijk naar een vierde plaats in de eredivisie. De metamorphose (van degradatiekan didaat tot het behalen van een Euro pacupplaats) was een feit. De vreug de werd in de afgelopen transferpe riode echter flink getemperd. Van Tiggelen, Ileale, George en Meijer Danny Blind keerden, evenals doelman Foi noy, Sparta de rug toe. „Ze zullen dat wel weer op weten te vangen met jeugdspelers", denkt de 22-jarige Blind, die aan z'n vijfde seizoen bij Sparta begint. Maai ik ben er ook bang voor dat we na dit goede seizoen een terugslag krijgen Ik denk dat de resultaten wat minder zullen worden en daardoor zal de klassering ook wat lager zijn en dat zou jammer zijn, want er zijn het komend seizoen minder Uefa-cup- plaatsen te verdelen We hebben het afgelopen jaar echt constant moeten presteren om er bij te kunnen blijven in de top". Onder leiding van Bert Jacobs, die de naar FC Utrecht ver trokken Barry Hughes, opvolgde moet Sparta proberen zo min moge lijk terrein te verliezen ..Ik verwacht dat het moeilijk wordt voor Jacobs Na vier seizoenen bij Sparta is Danny Blind uitgegroeid tot een volwaardi ge eredivisiespeler. Hij werd zelfs geselecteerd voor Jong Oranje, maar in april speelde hij zijn laatste wed strijd in dc jcugdploeg van Rijvers. Om opnieuw in aanmerking is hij inmiddels te oud. Oranje „Daar werk je wel naar toe natuurlijk, maar de vraag is of het ooit zover komt. Een eerste vereiste is nu om weg te komen bij Sparta. Ik wil graag nog hogerop. Financieel wil ik ook wat meepikken. Ik zit nu vier jaar bij Sparta, ik verdien er goed. maar om nu te zeggen dat ik kapitalen bin nensleep, dal nu ook weer niet. Ik ben ook bang dat ik een beetje in de anonimiteit terecht kom. Het is heel moeilijk om als rechtsback uit de verf te komen. Je moet dan wel uitzonderlijk goed zijn. Kijk, backs koop je niet. die maak je. Zo gaat dat bij de meeste clubs". Min of meer tegen zijn zin in speelt Blind van oorsprong een midden velder nu als vleugelverdediger. Veelvuldig fungeerde hij het afgelo pen jaar echter als vijfde middenvel der De Zeeuwse voetballer kreeg alle vrijheid van Hughes en zo kon Blind zichzelf regelmatig in het spel betrek ken ..Ik ambieer nog steeds een mid- denveldpositie Ik ben geen echte back Daarvoor ben ik niet agressief genoeg". Maar vermoedelijk speelt Blind het komend jaar als vanouds in de defensie Ik denk dat het midden veld intact blijft Bovendien is er geen andere back voor handen" Bevoorrecht Dc mogelijkheid bestaal dat Danny Blind aan zijn laatste jaar bij Sparta begint. „Misschien kan ik volgend seizoen de begroting wel sluitend maken als ze me verkopen". Maar voordat het zover is zal Blind op z'n minst een goed seizoen moeten door maken. „Ik zou wel eens wat anders willen, maar, begrijp me goed, ik speel niet met tegenzin bij Sparta. Vooral het afgelopen jaar was heel leuk. Uiteindelijk ben je als betaald voetballer toch een bevoorracht be voorrecht mens. Anderen staan ach ter de draaibank, terwijl wij veel vrije tijd hebben, veel buiten zijn en al llijk flink wat van de wereld gezien hebben". Idoor Koen Mijnhee.r) »S§Tet loon van de angst bestond voor NAC het vorige seizoen uit degradatie naar de eerste J ldivisie. Jarenlang vocht de Bredase ploeg in zinderende duels tegen de terugtocht, maar Hm, it afgelopen seizoen verdween het behoud van het eredivisieschap als een soort fata organa uit beeld. De afdaling naar de eerste divisie betekent slechts in-een opzicht omotie. NAC wil - na vele jaren degradatievoetbal - eindelijk voor het kampioenschap chten. „Alles is er op gericht om in een jaar terug te keren naar de eredivisie. De zweep ordt er over gelegd", zegt de zichtbaar vermoeide Edy de Schepper, na een afmattende ning. Samen met Ton van Eenennaam, die na een jaar bij het Belgische Sint-Niklaas Jerugkeerde op het oude nest, zorgt De Schepper voor de Zeeuwse inbreng bij NAC. [et vertrek van trainer Jo Jansen effende de terugweg voor doelman Ton van Eenennaam, langdurig in conflict was met de Zeeuwse trainer en uiteindelijk blij was, dat hij vorig iarop uitleenbasis bij de Belgische tweedeklasser Sint-Niklaas terecht kon. „Daar ging het leerste instantie niet zo goed. In de eerste training scheurde ik m'n kniebanden en daar heb tien weken mee getobd", verklaart van Eenennaam (27). dl," loordie blessure raakte ik het con- it met de groep een beetje kwijt. ;ing daarom allemaal erg moei- Maar na de winterstop was de Ki-Vlissingendoelman weer her- kon hij zijn oude vorm weer pakken. Uiteindelijk maakte Van be(| uennaam een prima seizoen door. voor mezelf eigenlijk al uit maakt, dat ik wel in België wilde Ijven". Tot eind mei had Sint klaas een optie op de Zeeuwse tlman. Voor 175.000 gulden kon Eenennaam worden overgeno- Van Eenennaam en De Schepper rea liseren zich terdege dat promotie naar de eredivisie nog flink wat voeten in de aarde zal hebben. „Kijk maar naar MVV en FC Den Haag. Die ploegen hebben het toch vreselijk moeilijk in de eerste divisie", stelt Van Eenennaam. De Schepper: „Voor elke ploeg in de eerste divisie is NAC nog een eredivisieploeg. Daarom denk ik dat de hele eerste divisie tegen ons is. Je moet je dan ook niet verkijken op het eerste divisieni veau". Van Eenennaam: „Ik denk toch dat we hoge ogen kunnen gaan i toch dat we noge ogen Kunnen gaan tn van NAC. „In mei moesten we g00jen- dc trainer houdt ons wel nv'. i nacompetitie spelen en Sint- wakker. Ik heb cr ane nij. Iklaas heeft toen gevraagd om de ie-termijn een maand te verlen- daar wilde NAC niet aan bèrjï (innen". Sint-Niklaas redde het niet in de nacompetitie en NAC zijn er hier in Breda voetbalgek ge noeg voor. Als we goed draaien dan behoeven we er qua toeschouwers aantal nauwelijks op achteruit te gaan", meent Edy de Schepper, die als leraar lichamelijke opvoeding tot op heden nog geen baar. heeft kunnen vinden „Daarom ben ik op dit mo ment zo'n beetje full-prof bij NAC Er is voorlopig ook geen uitzicht op werk als leraar, terwijl het nu eigenlijk toch het moment zou moeten zijn, zo vlak voordat de schoolvakanties afgelopen zijn". De ambities van NAC om zo snel mogelijk in de eredivisie terug te keren zijn met zo maar uit de lucht ertrouwen gegrepen Vergeleken bij het vorige seizoen is de ploeg nauwelijks ver zwakt. Van de paar spelers, die ver- NAC weet zich bovendien verzekerd d wenen is Johnny Dusbaba de meest van een vrij trouwe supportersschare. Als NAC het komend seizoen in de top van de eerste divisie speelt, dan mag de Bredase ploeg rekenen op een luiste half jaar ,verd ik min 'Ói rMpectabel aantal toeschouwers. ..Ze r op een voetstuk geplaatst" «duiteindelijk weer een beroep op Eenennaam. „Ik heb het prima i'n zin gehad bij Sint-Niklaas. k moet me weer waarmaken. Ik c onnatuurlijk dat ik eerste doelman WJt&Jtben op het moment nog een beetje naai" de goede vorm aan het zoeken" Maanden geleden al liet Edy de Schepper weten „huizenhoog op te den tegen de eerste divisie". In de ««bereiding heeft De Schepper ech- Ier nog geen verschil gemerkt in aar.pak. .Alleen de trainer is gewis- sM iHenk de Jonge voor Jo Jansen, redmaar voor de rest.. Twee keer ilnen, zes dagen in de week. anders dan trainen, eten, sla- fa Conditioneel zullen we niets te- at komen". Toch hikt de 24-jarige Dddenvelder nog steeds aan tegen spe n in de eerste divisie. „Ik -5} Bit dg! iedereen er van overtuigd is. at we in een jaar terugmoeten naar teredivisie. Een keer naar Veendam Heracles is al meer dan ge- bekende. maar Dusbaba is vorig jaar met een van de spelers gebleken waar van NAC erg afhankelijk was. Met de komst van Ton van Eenennaam en enkele jeugdspelers is de Bredase club er kwalitatief niet of nauwelijks op achteruitgegaan. „Ik zie toch wel een beetje tegen de eerste divisie op", zegt Ton van Eenennaam. „In de eredivisie kan je bepaalde ploegen veel gemakkelijker inschatten. De meeste clubs van naam ken je goed en dat is in de eerste divisie veel minder het geval". Van Eenennaam is in meer dan een opzicht gebrand op een goed seizoen. „Als je nog eens naar een andere club wilt, dan moet je toch presteren Daarom gaat de beuk er ook in" RBC NAC begint de competitie in ieder geval met een volle bak. In Roosen daal treedt het team van De Schep per en Van Eenennaam aan tegen RBC, dat vorig jaar nog bij de ama teurs in de hoofdklas speelde. RBC- NAC is een pure streek-derby. „Dat kan wel eens een lastige wedstrijd worden", vermoedt Edy de Schepper. „Vooral RBC is een ploeg, die ten koste van alles van NAC wil win- PZC/ voetbalkrant 35] ZWAAR SEIZOEN IN AANTOCHT tdoor Koen Mijnheer) Als geen ander heeft Chris Riemens de afgelopen vijf seizoenen erv.aren dat profvoetbal niet louter uit luieren, trainen en spelen bestaat. De uit Serooskerke afkomstige Riemens (25) moest de laatste vijf jaar op z'n tenen lopen om mee te doen in het milieu der beroepsvoetballers. „Ik had er toch iets anders van verwacht toen ik naar Roda kon. Ik dacht dat ik het snel zou gaan maken, ook in financieel opzicht. Er speelden getallen van een ton door m'n hoofd. Wat dat betreft is het flink tegengevallen. Ik heb er heel hard voor moeten werken". En het komend jaar moet de PEC Zwolle-speler nog harder werken. Voor het eerst is hij dit seizoen semi-prof en de Zeeuwse spitsspeler probeert dat te combineren met een 40-urige werkweek als postbode. Doorgebroken is hij nooit. Na twee jaar bij Roda JC was Chris Rie mens blij dat hij bij PEC Zwolle terecht kon. Riemens kwam niet erg uit de verf in de Limburgse voetbalfabriek en PEC/Zwolle bracht daarom uitkomst, maar ook bij die club schitterde hij de afgelo pen drie jaar slechts zelden. De druk van het 'moeten presteren' was groot. Begin dit jaar kreeg hij te horen, dat hij niet langer in aanmerking kwam voor een full- profcontract. Riemens ging op zoek naar werk en vond een baan als postbode in Lelystad, waar hij in middels ook zijn domicilie heeft gevonden Er zullen niet veel voetballers zijn ïn het betaalde voetbal, die 's morgens om vijf uur al naast hun bed staan. „Ik vraag me af of ik het vol hou. Dit is voor mij een soort proefjaar", verklaart Riemens. „Ik hoop dat die baan een beetje posi tieve uitwerking op m'n spel heeft. Aan het einde van het vorig sei zoen was ik niet vooruit te bran den. Ik moet bovendien ook een beetje aan m'n toekomst gaan den ken. Ik ben nu vijfentwintig en door omstandigheden (Riemens is in juli getrouwd, red.) ga je ook een beetje anders tegen het leven aan kijken. Ik kan wel in een sportzaak gaan staan, maar veel toekomst zie ik daar niet in. Als postbode word ik niet rijk, maar het is prettig en gezond werk". Concurrentie Chris Riemens gaat vermoedelijk een erg zwaar seizoen tegemoet Niet alleen moet hij het voetballen nu combineren met een vaste baan. ook de concurrentie binnen de Zwolse selectiegroep is sinds de komst van Johnny Rep behoorlijk toegenomen. Rep is, evenals Rie mens. van oorsprong een rechter spits De conclusie is dan snel getrokken .Maar Rep kan op meer plaatsen spelen dan alleen rechts buiten Ik denk dat-het toch een beetje van mij afhangt op welke plaats hij terecht komt. Als ik faal, of geble geblesseerd ben, dan speelt Rep rechtsbuiten. Nee. ik zie de aankoop van Rep niet als een per soonlijk verwijt aan mijn adres. Het wordt moeilijk voor mij, maar ik heb nog ambitie genoeg Als ik geen vaste plaats krijg, dan leg ik -me daar niet zo maar bij neer". Johnny Rep, Kees van Kooten en Piet Schrijvers moeten een nieuwe periode voor PEC/Zwolle inluiden. Sinds sponsor Marten Eibrink zich met de club uil Overijssel is gaan bemoeien leeft het voetbal weer in Zwolle. „We gaan nu echt aan de weg timmeren", vermoedt Chris Riemens De komst van geldschie ter Eibrink betekende een omme keer in het Zwolse voetbalwereld je. Hij werkte een miljoenenschuld van PEC weg en bracht voorts het nodige leven in de brouwerij door gelijk heden Kees van Kooten aan te trekken. Rond de kerst stond de Zwolse club met vier punten ach terstand op de laatste plaats in de eredivisie. „We moesten ons hand haven en dat hebben we gelukkig net gered", verklaart Riemens. ..Dat degradatievoetbal van vorig seizoen werkte niet in mijn voor deelmeent Chris Riemens. „Van nature ben ik geen knokker. Qua instelling ben ik hetzelfde soort voetballer als Ling, maai* als je degradatievoetbal speelt, kan je je dat niet permitteren. Als je een paar keer niet meeverdedigt en je krijgt twee doelpunten tegen, dan kan je het wel schudden. Vorig jaar bleek nog eens dat ik fysiek tekort kom" Veel spelvreugde heeft Rie mens tot op heden nog niet beleefd, sinds hij uit Zeeland vertrok. Voor al van zijn kreeg hij medespelers regelmatig de wind van voren. Wie herinnert zich niet de controverse tussen Rinus Israël en Riemens. De ambitieuze en niemand ontziende Israël tegenover de timide Rie mens. De twee lagen elkaar niet. Die ruzie is inmiddels uitgepraat. „Ik sta nu wat vrijer tegen over Israël (nu hulptrainer bij PEC, red.) Twee jaar geleden zei ik nog meneer Israël, maar liever zei ik helemaal niets Nu is het gewoon Rinus" Maar leuk was het allemaal niet „Nee. het leukste in de afgelo pen vijf jaar zijn de vakantieperio des geweest", grapt Riemens wrang En even later- „Toch ben ik mentaal harder geworden. Ik heb nu meer schijt aan bepaalde din gen Toch gaat de Zeeuwse aanvaller beslist niet flierefluitend door het leven in Zwolle. „Ik heb geen reden om tevreden te zijn, maar daar moet ik wel bij zeggen dat ik eigenlijk nooit tevreden ben. Als ik vijfentachtig minuten goed speel in een wedstrijd, dan kijk ik toch altijd naar de slechte vijf minuten. Ik geloof trouwens dat dat wel de goede instelling is. Als je geen zelfkritiek hebt, dan val je heel snel door de mand. Dan kom je er domweg niet". Melk Hoewel hij een bijzonder zwaar seizoen tegemoet gaat zegt Rie mens „het toch prima naar mijn zin te hebben bij PEC". Hij verwacht veel van de nieuwe aankopen. „Het is allemaal veel ambitieuzer gewor den. Financieel wordt ikzelf er trou wens niets beter of slechter op, maar indirect kan ik misschien wel profiteren als we dit jaar meer premies krijgen. PEC begint weer een beetje op een echte profclub te lijken. Ik noem maar een voor beeld. Vong jaar kregen we na iedere training melk. maar toen er niet gepresteerd werd kregen we niets meer. Verder werd ook het bezoek aan de sauna geschrapt Dat zijn allemaal dingen die nu wel goed geregeld zijn". „Ja, ik weet dat het, zeker voor mij, niet gemakkelijk wordt. Het wordt een seizoen lang elke dag vliegen, maar ik weet waarvoor ik het doe". Riemens doelt daarbij op zijn eigen toekomst, want van clu bliefde is weinig sprake. „Als ik een club vind op dezelfde afstand van Lelystad en ik kan er vijftig gulden meer verdienen, dan doe ik dat. PEC is nou ook niet bepaald de club waar je jezelf mee op de borst kan slaan". Chris Riemens

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 35