JO JANSEN Ik was nooit bang in die jungle PIET DE VISSER PZCI Weg met de vedettencultus Weg met de peperdure contracten Weg met alle luxe jj terdag 20 AUGUSTUS 1983 PZC/voetbalkrant 33 door Joop van den Bergt 5ij het immense legioen van werklozen in Nederland (inmiddels meer dan 800.000) heeft zich nu ook Jo Jansen, ex-trainer van de voormalige eredivisieclub NAC uit Breda, voegd. Voorlopig is de uit Vlissingen afkomstige Jansen door die nieuwe status allerminst pressief geworden: „Er zit echt geen huilverhaal in", waarschuwt hij bij voorbaat en wat Ier voegt hij er lachend aan toe: „Ook zo'n periode in je leven moet je intens beleven". Maar iishem natuurlijk niet gegeven om zo gemakkelijk als een 'wereldtrainer' geruime tijd ancieel op zijn lauweren te rusten. Dat blijkt uit een terloops door hem verhaalde ckdote. Het gebeurde tijdens een vriendschappelijke wedstrijd tussen NAC en het Spaanse 1 I iragoza. Omdat scheidsrechter Charles Corver te veel op zijn beloop liet, dreigde de iendschap heftig te ontaarden in vijandschap. Daarom kwam Jansen enkele malen uit de j-out om de gemoederen wat te sussen. „Krijg ik later door een rapportje van een msrechter een boete van 250 gulden", weet Jansen nog als de dag van gisteren en met [wapenende eerlijkheid: „Voor Happel en Michels stelt dat misschien niks voor, maar voor is 250 gulden nog altijd een rib uit mijn lijf'. uitblazen is trouwens wel even nodig ..Want voor mij persoonlijk was de afgelopen competitie het zwaarste sei zoen van mijn leven. Onderschat het niet, heb ik voortdurend geroepen Er was een bepaalde gemakzucht Komt het vandaag niet, dan komt het mor gen wel. dachten de meestem En die affaire met keeper Ton van Eenen- naam heeft ook doorgewerkt. Voor dat conflict was er een flutaanleiding omdat hij een trainingspakje niet kreeg, kwam hij een dag later op de training Voor Quintus van der Meu- len was het een enorme belasting om te staan keepen met op de tribune al die spandoeken, waarop om Van Een- ennaam geschreeuwd werd. Van der Meulen heeft ook berewedstrijden ge keept. Hij heeft punten voor NAC meegepakt maar dat wordt dan snel vergeten" Piet de Visser ilinkst toil bij AZ geen beker uit het verleden meer zien. Maar de eerste nieuwe beker is al weer binnen, onlangs veroverd in het eigen toernooi van AZ. Met de nieuwe spits David Loggie poseert de nieuwe Alkmaarse trainer. (door Joop van den Bergt Alsof hij zich wil verontschuldigen, zegt Piet de Visser bij het betreden van zijn kantoor in het AZ-stadion. wijzend op het peperdure meubilair: „Dat is nog een erfenis van Georg Kessler, een van mijn voorgangers hier". Hoofdschuddend kijkt hij naar een imposant schrijf bureau, dat ook bij de president-direkteur van een multinational niet zou misstaan en naar een rank en ouderwets wandmeubel, dat in menige antiekzaak ongetwijfeld het duurste stuk uit de collectie zou zijn: „Voor de inrichting van dit kantoor had Kessler ook een speler kunnen kopen", lacht de nieuwe trainer van de Alkmaarse profclub. Nu het er allemaal toch staat, wil Piet de Visser er, vooruit dan maar, wel gebruik van maken. Maar een voud was hem liever geweest. Vooral nu, met het oog op zijn ingrijpende aanpak bij de Noord hollandse club. „Want", zegt De Visser, „AZ was uitgegroeid tot een verwende club. Maar bemind bij het publiek was de club niet. De spelers gedroegen zich als verwen de vedetten. Daar moet een eind aan komen. We moeten terug naar de eenvoud. Het publiek moet weer interesse krijgen in de gewone jon gens van AZ". Vandaar ook Piet de Vissers aversie tegen het peperdu re meubilair. De 48-jarige trainer-coach wil ken nelijk de bezem er goed doorheen halen: „Ik denk dat AZ door zijn eigen schuld in de pers niet altijd gunstig naar voren kwam voor het publiek De spelers werden behan deld als verwende kinderen Ieder een heeft daar aan meegewerkt. Maar ik zeg. weg met de vedetten cultus, weg met de peperdure con tracten, weg met alle luxe De sfeer moet veranderen. De vlam moet weer overslaan naar het publiek Wie niet met z'n volle hart voor de toeschouwers wil presteren die neem ik er niet bij Ik ben wel de juiste man om daar een eind aan te maken" Verademing Onder de nieuwe aanpak van Piet de Visser gaan de spelers van AZ niet gebukt Vorig seizoen gleed de voormalige topclub af naar de elfde plaats, maar wat erger was het team verloor praktisch alle goodwill bij het Noordhollandse publiek. Piet de Visser weet ook dat de spelers een andere koers willen ..Peter Amtz, een jongen, die alles heeft meegemaakt, zegt: het is een verademing om in deze sfeer te leven, te trainen en te spelen" En De Visser verhaalt verder: „Een voorbeeld We hebben een tijdje geleden de bekende vaardag gehad op zee. Toen hebben we gezegd laten de spelers nou eens niet weer de handen ophouden en cadeautjes in ontvangst nemen. Nee, nu zullen wij als spelersgroep eens een ca deau aanbieden aan de mensen die de vaardag verzorgen, die de boten beschikbaar stellen En een bloe metje voor de dames die de hapjes klaar maken. Het bestuur denkt: verdomme nu hebben we ook eens een trainer met een spelersgroep die wat voor ons doen" „lk hamer het er bij de spelers in: niet altijd die klauw ophouden, niet altijd roepen 'kan ik nog meer premie krijgen'. Er is hier niks te krijgen. Eerst presteren en enthou siast zijn. En wie niet enthousiast is die wordt van de boot geflikkerd. Het zal een moeilijke periode wor den om de mentaliteit om te bui gen. Ze willen altijd op handen gedragen worden door het publiek. Ik zeg tegen ze: draai het om. Wij spelers moeten het publiek op han den dragen, want dat publiek be taalt jouw eten". Voorspelbaar Niet alleen de mentaliteit maar ook het spelbeeld van AZ is bij Piet de Visser aan een fikse wasbeurt toe Er moet een dikke streep onder het verleden worden gezet. Dat enorme goede voetbal met Peters. Metgod, Nygaard, Kist. Hovenkamp, noem ze maar op. is verleden tijd. Dat tik-tak-spel, dat precies op eikaars schoen spelen, zodat niemand aan de bal kwam. dat was geweldig, maar dat is voorbij Die jongens zijn weg Hoe gek het ook is. dat prach tige voetbal voor de insiders trok het publiek met aan. Een verkla ring? Het was waarschijnlijk te voorspelbaar Misschien ook te hau tain Hef riep zelfs weerstanden op. Het publiek zag dat het enorm duur betaalde spelers waren, steeds maar duurder Dat ligt hier in Noord- Holland niet in de landsaard Het zijn hier keiharde werkers. Daarom heb ik gezegd: ik zet radicaal een streep onder dat verleden Ik wil geen bekers uit het verleden meer op de foto Ik wil een eenvoudige ploeg met. werkvoetbal, met vecht- voetbal, gericht op de aanval. Dat is m'n zwaarste taak om dat er in te krijger. Dat hebben ze jarenlang met gespeeld' De aankopen waar Piet de Visser al een doorslaggevende stem in had zijn gericht op dat nieuwe spel. Piet de Visser daarover: „Martin Haar als laatste man. omdat hij een goede lang trap heeft. Bovendien is hij een eenvoudige, fijne vent. Dat past ook voor het publiek. Dan op het middenveld een noeste werker als Bert van der Poppe, een Zaan- kanter, die hij MVV liep te voetbal len. En in de spits hebben we met David Loggie gezorgd \oor een man, die een beetje oorlog kan maken en die er met de kop in kan gaan". Geen robotten Van vandaag op morgen zal de metamorfose met gerealiseerd kun nen worden „Voor het allemaal gestroomlijnd loopt zijn we een jaar verder Hel duurt wel even voor de ballen op die koppen komen en doorgekopt worden. Dat automatis me van AZ dat moet opportunisme worden. Dat automatisme, waar zo lang over gesproken is. was alleen maar aardig voor de insiders Maar hoeveel insiders zijn er nou in het publiek Van de tien misschien één Maar die negen willen iets zien gebeuren. Die wallen een bal voor de pot zien Die willen een bal op de lat zien afketsen. Die willen een bal zien doorkoppen Die willen strijd zien. Die willen geen elf robotten in het veld zien lopen, want daar is niks aan te beleven En met de tegenstander heb ik niks te maken Ik weet wel, dat er twee ploegen nodig zijn voor een goede wedstrijd, maar als de tegenstander niet mee werkt, moeten we het zelf afdwin gen". Min of meer als ccn donderslag bij heldere hemel kwam de verkassing van Piel de Visser van Kerkrade naar Alkmaar. In januari nog lie ten manager Hans Corver van Ro- da JC en Piet de Visser zelf weten, dat deze trainer nog wel twee jaar in Limburg zou blijven. Maar door privé-problemen (de vrouw van Piet de Visser heef! een bloedziek te) wilde deze cx-Vlissingcr toch „naar het westen": „Binnen een week waren alle partijen het eens: Roda. AZ, trainer Eikenbroek, die nu naar Kerkrade is, en ik", vertelt Piet de Visser. En hij voegt er aan toe: „Drie jaar Roda. Ik heb daar een heel nieuw elftal in de wei gebracht. Het was eigenlijk ook tijd om iets anders te gaan doen". Voor de bijl In het van carnaval en andere fees ten bruisende Limburg is Piet de Visser er uitstekend in geslaagd .toch disciplinair te leven" „Als je als trainer een beetje succes hebt eh met gedisciplineerd bent dan word je overal naar toegesleept. Iedereen trekt aan de trainer. Je moet daar mee naar toe, er moet daar wat gedronken worden, er moet daar wat gefeest worden, je moet overal opdraven. Als je dan niet sterk in je schoenen staat, ga je onherroepelijk voor de byl. Het kan allemaal gezel lig zijn Je krijgt daar wat en je drinkt hier wat. Maar als je daaraan toegeeft, word je gesloopt Ik kan gelukkig goed weigeren. Zelfs als mijn beste vriend aandringt Je moet absoluut op mijn carnavals avond komen. Ik kan het niet ma ken. dal mijn vriend Piet de Visser er niet is', zei hij Maar ik zeg al ga je op je kop staan, vrijdagavond na de training ben ik thuis bij m'n vrouw en m'n hond. Ik verbied hel mijn spelers om vrijdagavond te gaan stappen. Dan doe ik het ook met. Ik moet zaterdagavond ook fris op die bank zitten Maar jij speelt toch niet, roepen ze dan. Nee. ik speel met. maar ik moet wel voor velen denken en als ik één tel snurk kan er wat gebeurd zijn" Afwimpelen In dat opzicht is Piet de Visser zeker consequent: „Familie moet ik dikwijls zo teleurstellen. Dan is er iets te doen op vrijdag of zaterdag cn dan moet ik ze afwimpelen, omdat mijn vak dag cn nacht con centratie vereist. Aan de andere kant heb ik het daardoor ook 26 jaar kunnen volhouden als prof- trainer. Soms spring ik echt wel uit de band. Ik ben vaak de eerste die het er uit gopit. We hadden hier een zeer zware trainingsperiode achter de rug en bij die vaartocht was ik de eerste die van de hoge brug in de zee dook. Maar het moeten maar bepaalde momenten zijn. Je moet mentaal sterk zijn. Ik zie veel trai ners sneuvelen, niet op het trai nersschap, maar op dit gebied. Je moet de zaken gescheiden weten te houden. Bijvoorbeeld wel een bier tje na de wedstrijd, maar de andere dagen moet dat klaar zijn. Als je dat niet kan scheiden, ga je kapot". Dankzij die levensstijl is de conditie van Piet de Visser nog altijd uitste kend t„er zijn niet veel spelers die me er bij een duurtraining uitlo pen" i. Maar toch laten de jaren zich voelen: ,Dit wordt de negende ver kassing. Sparta, DFC. Telstar. De Graafschap. NEC, RWDM. Den Haag, Roda JC en nu AZ waren achtereenvolgens de clubs. Maar het wordt toch steeds moeilijker om te verhuizen. Vroeger vertrok je spontaan, omdat je altijd verlangde naar iets nieuws Maar hoe ouder je wordt, hoe meer je hecht en went. In Limburg woonden we schitterend, aan de rand van een bos. Verhuizen van Brussel naar Den Haag, van Den Haag naar Kerkrade, van Kerkrade naar Alkmaar, de meeste mensen denken dat is niks. Maar het is erg ingrijpend Je moet vrien denbanden doorsnijden. Je moet weer afscheid nemen van een dok ter met wie je het goed kon vinden" Valse naam Maar inmiddels is Piet de Visser al weer aardig ingeburgerd in Alk maar. Volslagen vreemd was die stad natuurlijk niet voor hem Zo'n dertig jaar geleden was hij er zelfs nog een keer als voetballer actief „Ik heb hier destijds nog een proef- wedstrijd gespeeld Dat was nog voor de invoering van het. betaalde voetbal in Nederland. De profclub Alkmaar was toen een van de clubs van de walde bond. Kick Smit was hier trainer en hij zag een belofte volle voetballer in mij. Onder valse naam heb ik hier een wedstrijd meegespeeld Ik was toen 17. 18 Jaar. Salaris kreeg je nog niet eens. Je kon wat premie verdienen Maar ik wilde thuis met m'n hand blijven ophouden. Ik kon geen profvoetbal ler worden maar wel proftrainer bij Sparta. Graag had ik nog wat voet baljaren gemaakt. Ik stond met m'n zestiende in De Zeeuwen in Vlissin gen en die club had echt zo'n misse lijk elftal niet Karei Kaufmann, toen bondscoach, had me ook op de korrel Die nam me er bij voor het Nederlands jeugdelftal Ik denk dat ik er als voetballer meer uit had kunnen halen". Trouwens, in de tijd was Piet dc Visser ook meester in andere wape nen. Door zijn studie aan het CIOS veroverde hij dc zwarte band judo cn behaalde ook het diploma voor boksinslrukteur: „Destijds had ik bij Sparta ook nog een eigen sport school" Slechts een keer heeft hij gebruikt gemaakt van die wape nen: „In de lijd bij Sparta kwamen er een keer een stuk of wat opge schoten kerels het veld op om de training te verstoren. Ballen weg halen en zo. Iedereen was aan het roepen, maar ze gingen niet weg. Toen heb ik van boksen en judo gebruik gemaakt en in een omme zien had ik er drie plat op de grond. De Spartanen stonden sprakeloos van verbazing omdat er ineens drie met gestrekte oren in het gras lagen. Voor de rest heb ik het nooit gebruikt. Maar boksen en judo zijn harde sporten. Je moet veel incas seren en veel discipline hebben. Ik denk dat die sporten mc wel in houd hebben gegeven". Maar bij AZ weet waarschijnlijk nog niemand van deze kwaliteiten van De Visser. Hij hangt het ook niet aan de grote klok Want alles wat naar vedettendom neigt, wil hij bij de Alkmaarse c.ub uitbannen. Zeeland Sport) nog meemaakte en die later overstapte naar Vlissingen. „In De Zeeuwen heb ik nog een tijdje samen gespeeld met Piet de Visser", zo weet hij nog. Veel Zeeuwen kunnen niet zeggen, dat ze nog getraind hebben onder Jo Jansen want hij werkte in deze pro vincie maar twee clubs af ('s Heer Arendskerke en De Meeuwen). Mede dankzij zijn ervaringen als trainer van het Jeugdplan Nederland in Zeeland kwam hij tien jaar geleden als jeugd trainer bij NAC terecht. „Dan krijg je later toch een bevestiging als je met het jeugdelftal van NAC met spelers die je zelf gevormd hebt tweede wordt achter Ajax". In feite ontwikkelde Jo Jansen zich bij NAC als een voortref felijke 'opbouwtrainer': „Steeds weer verkochten we spelers en steeds weer moesten we opnieuw beginnen. Een aantal jaren geleden had de transfer- pot van NAC een tekort van 463 000 gulden en toen ik wegging, zat er ruim 500.000 gulden in die pot Ik zeg niet dat ik dus een miljoen verdiend heb voor NAC. maar het zegt toch wel iets" IJsland Dat „opbouwwerk" viel ook anderen op en zo kreeg hij vier jaar geleden nog een kans: „Door Peter Stephan. toen manager van Fevenoord. kwam ik in contakt met Akranes. een club op IJsland. Ik ging er vier dagen heen en alles was al voor elkaar Ik had het ook graag gedaan. Het voetbal op IJsland wordt nog altijd zwaar onder schat, maar zelfs het Nederlands elftal heeft er toch altijd de grootste moeite mee En met Akranes speel je wel ieder jaar in de Europacup. Het was allemaal al geregeld De competitie loopt er van maart tot oktober Ik kon in Breda blijven wonen. Mijn kinderen konden daar dus op school blijven en konden in de zomer voor een lange vakantie naar IJsland komen. Het ging bovendien allemaal met toe stemming van NAC. Maar toen het steeds duidelijker werd dat ik inder daad wegging, stapte ook Hans Dor- jee op. Daardoor werd ik toch weer hoofdtrainer bij NAC". Op dit moment heeft Jo Jansen nog altijd vage contacten met de voetbal bonden van Bolivia en Indonesië: „Het zal me niet verbazen als ik nog eens in Bolivia terecht kom. Jc zit natuurlijk met taalproblemen en als ik het doe, doe ik het puur voor de centen. Laat maar eens horen, heb ik gezegd. Maar tol nu toe zijn ze te weinig doortastend geweest. Met IJs land was dat makkelijker. Daar kon ik even vier dagen naar toe om me te oriënteren. Maar Bolivia ligt niet zo dicht naast de deur. De werkelijk heid is dus eigenlijk, dat ik op dit moment niets definitiefs op het oog heb". Voorlopig is het dus nog even goed toeven voor Jo Jansen in het Papen- dalse gras, waar hij het ene na het andere jeugdtalentje voorbij ziet ren nen („Ze komen overal vandaan, uit Oss. uit Groningen, uit Limburg noem maar op Als we die jongetjes bij elkaar konden houden, als zo'n zomer kamp een goed vervolg kreeg, zou je eens zien wat er gaat gebeuren") Dat Keepersperikelen Jo Jansen weet ook, dat met zijn vertrek de alïaire-Van Eenennaam nog niet is opgelost. Jansen daarover: „Ton van Eenennaam is dus van Sint Niklaas bij NAC teruggekomen, maar nu blijkt al dat er weer geen samen werking tussen de keepers bij NAC mogelijk is. Matth van Keile en Van Eenennaam wisselen geen woord". Misschien n as hel met de keeperspe rikelen bij NAC allemaal anders ge lopen als de Zeeuws-Vlaamse doel man Wim Vcrpoorte een paar jaar geleden wel was ingegaan op een aanbod van NAC. Jansen: „Verpoorte heeft me pas nog gezegd: 'dat aanbod afslaan is het stomste geweest wal ik ooit gedaan heb'. Maar het is niet anders". Jo Jansen is er van overtuigd, dat NAC zich te laat de ernst van de situatie realiseerde „In het begin van het seizoen liepen we tegen PS V tegen een enorme dreun op 8-1. We hadden nota bene voor rust het beste van het spel, maar in die periode werden vier kansen voor PSV wel vier doelpunten Een bewijs dat we door het vertrek van Vreijsen en Lokhoff zoveel routine hadden ingeleverd dat er geen even wicht meer m het elftal zal. Maar later in het seizoen ging het weer een beetje. Zie wel. het loopt wel, zeiden ze toen bij NAC Maar het liep met Geels en Dusbaba kwamen er toen bij. De tijd ontbrak om ze echt in le passen Als we die twee eerder hadden gehad, was het wellicht nog anders afgelopen". verbazing In die periode heeft Jansen met zijn oren staan klapperen van verbazing over de 'deskundigheid' van spon sors: „Ik werd uitgenodigd voor een etentje bij Jamïn, die Ruud Geels had aangetrokken. En meneer Jansen, wat hebt u nog meer nodig'?, werd me gevraagd. Ik zeg uit de grap: ik wil Pasarella, Socrates, Faleao, Bloehin en Conti wel. Zeggen zij in ernst: daar moeten we dan maar eens over praten. Ongelooflijk". Ziet hij ook een toekomst in Vlissin gen, waar de eerste schuchtere, pogin gen zijn ondernomen om het Zeeuwse voetbal weer in de lift te krijgen? Jo Jansen: „Waarom niet. Maar als er plannen voor profvoetbal in Vlissin gen bestaan, dan moeten ze het ook goed doen. Dan moet je je door niets laten tegenhouden. Ik ben een paar weken met vakantie in Zeeland ge weest en dan merk je dat het toch het gesprek van de dag is. De controverse Vlissingen-Middelburg is er weer door opgebloeid. Maar ook door zo'n controverse moet je dwars doorheen gaan. Als je echt een profclub wilt, dan moet je je van geen enkele tegen werking iets aantrekken. Het ge vecht is nu al begonnen". Jo Jansen mag dan soms wel goed moedigheid uitstralen, voor zo'n prof club in Zeeland is hij kennelijk wel bereid harde standpunten in te ne men De toekomst zal het leren Jo Jansen vorig seizoen met Ruud Geels, die NAC ook niet van de degra- datiezorgen kon verlossen tgeeft Jo Jansen nog eens even de genheid om zijn gal te spuwen sde scheidsrechters in Nederland ajn nog altijd te veel arbiters die jt laten beïnvloeden door de naam seen grote club. In de praktijk is [soms nog erger dan je al vermoed l Die grote clubs worden door (idsrechters vaak duidelijk in be- trming genomen. Als je me vraagt: zijn de slechtste scheidsrechters Nederland?', dan noem ik zonder glen Jan Keizer en Charles Cor- Al voor de wedstrijd tegen Zara- a zag ik, dat Corver er maar voor fcelft bij was. Wij hadden net een fclngskamp in Papendal achter de en waren eigenlijk een beetje aeid voor die wedstrijd tegen de Djaarden Omdat Corver het niet laanvoelde. ontstond er irritatie, dwong me bijna om drie keer het in te komen om de zaak te en. Maar hij was te laf om zelf dat ortje te schrijven. Dat liet hij een grensrechter doen. Ach, het njtmgle. waarin veel met ellebo- vordt gewerkt", zo weet Jo Jan na een periode van tien jaar bij halen: „Medio 1982 kon ik nog een contract voor drie jaar bij NAC teke nen. maar ik heb er bewust n jaar van gemaakt. En ik heb er in geen enkel opzicht spijt van. Anders waren we dit jaar in allerlei problemen terecht ge komen". Anonimiteit Jo Jansen beschouwt bovendien zijn huidige situatie als een nieuwe uitda ging („ik wil dit met missen, want ook dit is een ervaring die niemand mij afneemt"). En hij is wel wat gewend: „Het is toch een hele strijd geweest om vanuit de anonimiteit in Zeeland een naam te veroveren. Het was toen en het is nu weer een kwestie van ergens m geloven. Ik maak me met zo druk Trainers als Cor Brom. Spitz Kohn, Jan Brouwer en Henk Wullems hebben in hetzelfde schuitje gezeten", zo verhaalt Jo Jansen terwijl hij in het uurlijk heeft hij die oog-om-oog- J-om-tand-sfeer zelf ook ervaren: dtnknict dat iemand zich in die Hjtionder geweer happy voelt". IfanVmsen ging er al die jaren als Iniienan NAC ogenschijnlijk toch nifionderjebukt. Zelden verloor hij i/n zei/beheersing en vrijwel nooit cr een spoor van wrevel, woede Idrift op zijn bebaarde gezicht te Bijna altijd was er een uilstra- van gemoedelijkheid. „Ik was. ail bang in die jungle. Ik liet de rustig op me af komen", zegt jerzelfvan. Maar toch heeft hij het (I misschien niet helemaal goed (gespeeld. Met zijn imponerende naar niet alleen daar door bhij een opvallende persoonlijk- idindc Nederlandse trainerswe- ÜDai heeft hij niet volledig uitge- fcJkhad nadrukkelijker gebruik ten maken van al die publici- stoestanden rond de eredivisie", t hij nu vast. :weet hij, dat zijn „sociaal gevoel" schien een beetje al te groot was. *as er mede de oorzaak van dat m zijn loopbaan goede kansen Zo maakte hij twee jaar gele- Itnet spelers als Vreijsen en Lok- !in het team een fantastisch sei- I bij NAC mee („bij de eerste Op dat moment kreeg hij een «eding van het al in de degrada- ne rondzwalkende FC Twente. Jo n Dat. was inderdaad een ge- kans. Maar die jongen, die toen sr by Twente was, hoe heet-ie, ^Groener ja, die zat er nog maar tn ik vond het vervelend om zo - op zijn stoel te gaan zitten", ''daad: dat is een „sociale gevoe- die een trainer in het betaal- wtbal maar beter als overbodige ut over boord kan gooien Jan- .Bovendien kwam NAC op dat ment ook met een goed voorstel", jji 'sociaal gevoel dwong hem ook bij de aanvang van het vorige niet het onderste uit de kan te sportcentrum Papendal langs de lijn zit bij een partijtje voetbal tussen zeer jeugdige spelertjes. Met andere be kende trainers, die op dit moment weinig om handen hebben (zoals bij voorbeeld George Knobel) leidde Jan sen de afgelopen weken zomerkam pen voor talentvolle voetballertjes in het sportcentrum by Arnhem: „Als wij in onze tijd gelegenheid hadden gehad om aan dit soort kampen mee te doen dan was ik wellicht ook nog als speler in het profvoetbal actief geweest", mymert hij in het gras van Papendal. Dc nu 45-jarige Jansen «„maar zo oud voel ik me natuurlijk niet") weet dat hij meer dan een kwart eeuw geleden al een kans miste: „Als voetballer zat je in Zeeland zo tussen 1955 en 1965 volledig in de anonimiteit. Scouts voor het betaalde voetbal liepen er niet rond. Toen al wilde ik het altijd perfect doen. Als speler bij Zeeland Sport maakte ik daar wel eens op merkingen over. maar daar be schouwde men die opmerkingen al gauw als kankeren. Maar ik probeer de er alleen maar uit te halen wat er in zat", vertelt Jo Jansen, die de fusie tussen EMM en De Zeeuwen (tot

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 33