Nederlands elftal draagt een loodzware last mee René Notten zit in een dubbelrol Han Berger ziet bij FC Groningen meer klasse en meer discipline TUSSENSTAND EUROPEES KAMPIOENSCHAP PLAATSING VOOR EK IS NOODZAKELIJK TOEKOMST LIGT IN BELGISCH VOETBAL ZATERDAG 20 AUGUSTUS 1983 PZC/ voetbalkrant 31 (Door Ton de Ruiter) Voor het eerst sinds jaren moet de KNVB weer geld toeleggen op het Nederlands voetbalteam. Meer dan driehonderdduizend gulden bedraagt het verlies in het seizoen 1982-1983 en daarbij is het salaris van bondscoach Kees Rijvers niet inbegrepen. De penningmeester van de voetbalbond had de bui zien hangen, hij begrootte voor het afgelopen seizoen een positief saldo van slechts tienduizend gulden. Het werd 335.000 in de min, omdat de reis van het juniorenteam naar het wereldkampioenschap in Mexico veel geld kostte, maar vooral omdat de thuiswedstrijden van het A-team onvoldoende kijklustigen trokken. De grootste teleurstelling werd de de Spaanse WK verschoven naar de Een jaar eerder kon hij door een volle rriendschappelijke partij tegen ruimere Rotterdamse Kuip en daar bak tegen de Belgen en een goed "ranknjk in november. Oorspronke- een verlies scorend van een slordige bezet stadion in de kwalificatiewed- (jk vastgesteld in Utrechts gloednieu- 200.000 gulden. Minder dan 10.000 strijd tegen Ierland een goede sigaar opsteken en anderhalf miljoen bij schrijven (in 1980-1981 plus 916.000. in 1979-1980 min 17.000 omdat zeven keer uit en slechts twee keer thuis gevoetbald werd). ,,We hebben weer eens een volle Kuip nodig'.zei KNVB-functionaris Jan Huijbregts in april na afloop van de vriendschappelijke interland tegen Zweden en vervolgens voruitblikend naar het nieuwe voetbaljaar. „De kwalificatiewedstrijd tegen Spanje moet het gat stoppen". voetbalpaleis, na de imponerende toeschouwers deden de kassier van de rerrichtingen van Hidalgo's equipe op bond in tranen uitbarsten. (Door Ton de Ruiten Van de acht deelnemers aan het Europees voetbalkampioenschap 1980 is Italic honderd procent zeker uitgeschakeld voor de eindron de in 1984, hebben Nederland en Griekenland nauwelijks nog overle vingskansen, is alles nog open voor West-Duitsland, Tsjechoslowallije en Engeland en zijn België en Spanje vrijwel zeker van deelname. De beste acht van Europa ontmoeten elkaar van 12 juni tot en met woensdag 27 juni in Parijs. Nantes. Straatsburg. Lille, Lyon, Saint Etienne en Marseille. Wie waar speelt wordt in januari bekend bij de loting. De acht landen die in de koeler gaan worden in september, okto ber, november en december van dit jaar bekend als de resterende 42 kwalificatiewedstrijden gespeel*} worden. Het organiserende Frank rijk Is al zeker van deelname. GROEP 1 Met het organiserende Frankrijk is Belgie zeker van deelname aan de eindronde. Onze zuiderburen heb ben vier punten voorsprong en een veel beter doelsaldo dan de Zwit sers met twee wedstrijden te spe len. Op 12 oktober valt de definitie ve beslissing, de bewoners van het Alpenland moeten dan naar Oost- Duïtsland en België reist die dag naai" Schotland. In het vorige Euro pese kampioenschap werd de ploeg van Guy Thijs tweede achter West- Duitsland dat door twee doelpun- "in van Hrubesch zegevierde. Daarna heeft de Belgische formatie veefindruk gemaakt op de Europe se voetbalvelden, in eigen land heeft men sinds 21 december 1977 niet meer verloren, zeventien duels oprij. STAND: Belgie 4 4 0 0 8 10- 4 Zwitserland 4 12 14 4-5 Schotland 4 1 1 2 3 6-7 Oost-Duitsland 4 0 13 12-6 Programma: 12 oktober Oost- Duitsland-Zwitserland en Schot- land-Belgie; 9 november Zwitser- land-Belgie; 15 november Oost- '..'Duitsl and-Schotland dè uitschakeling van de Schotten en vermoedelijk de Noordieren. Wales-Joegoslavië op 14 december kan wel eens beslissend worden. STAND: Wales 3 2 1 0 5 6-4 Noorwegen 3 11 13 5-4 Joegoslavië 3 1113 6-7 Bulgarije 3 0 12 12-4 Nog te spelen: 7 september Noor- wegen-Bulgarije; 21 september Noorwegen-Wales. 12 oktober Joe- goslaViè-Noorwegen, 16 november Bulgarije-Wales, 14 december Wa les-Joegoslavië; 21 december Joe- goslavie-Bulgarije. GROEP 5 GROEP 2 Nederlagen tegen Roemenië en Zweden en gelijke spelen tegen Tsjechoslowakije, Cyprus en Roe menie hebben wereldkampioen Ita lië uitgeschakeld voor het Europe se kampioenschap. Het is één van de weinige zekerheden in groep 5 waar Roemenië en Tsjechoslowa kije de beste kansen hebben, maar ook Zweden nog niet uitgeschakeld STAND: Roemenie 6 4 1 1 9 7-2 Tsjechoslowakije 5 2 3 0 7 12- 5 Zweden 6 3 1 2 7 10- 5 Italië 5 0 3 2 3 3-6 Cyprus 6 0 2 4 2 3-17 Nog te spelen: 21 september Zwe- den-Tsjechoslowakije; 15 oktober Italié-Zweden: 12 november Cy- prus-Roemenié. 16 november Tsje- choslowakije-Italié, 30 november Tsjechoslowakije-Roemenié en 22 december Italië-Cyrpus. Rusland heeft in deze groep al i vrijwel afgerekend met de voor naamste opponenten Polen en Por- Itugal. Bij de buren werd gelijk gespeeld en van de andere concur rent werd in Moskou met 5-0 ge wonnen Waarschijnlijk is de laat ste partij Portugal-Rusland op 16 november met meer van belang. Mei de wereldkampioen Italië ont breekt dus ook de nummer drie van het wereldkampioenschap in de Europese eindronde STAND: Rusland 4 3 1 0 7 9-1 Portugal 3 2 0 1 4 4-6 Polen 4 12 14 6-6 Finland 5 0 14 13-9 Nog te spelen. 21 september Portu gal-Finland; 9 oktober Rusland- Polen. 28 oktober Polen-Portugal en 16 november Portugal-Rusland. GROEP 3 Twintigduizend Denen willen 21 september naar Wembley voor de interland tussen hun land en Enge land. De wedstrijd van de eeuw wordt dat voor het Skandinavische land. Alleen zij kunnen de Britten afhouden van deelname aan de eindronde. Engeland en Denemar ken moeten nog naar Hongarije. Het eerste duel tussen de Denen en de Engelsen eindigde in 2-2. onder andere door een schitterende tref fer van Jesper Olsen. STAND: Engeland Denemarken Griekenland Hongarije Luxemburg GROEP 6 5 3 2 0 8 16- 2 4 3 1 0 7 8-4 5 0 0 5 5- 6 4 15-12 0 5-25 Ontbreekt de nummer 1 van de WK en de winnaar van het brons Polen, het is ook nog lang niet zeker dat de zilveren Westduitsers aktief zijn op de EK. De 5e oktober wordt een heel 'belangrijke dag want dan staat West-Duitsland-Oostenrijk op het programma Door een neder laag in Noord-Ieriand hebben de mannen van Jupp Derwall twee verliespunten meer dan de Oosten rijkers. Die moeten ook nog naar de Noordieren die een belangrijke rol kunnen spelen en zelf ook nog een kansje hebben. Oostenrijk heeft overigens schitterende doelcijfers: 13 voor en slechts een tegen. De kracht van de Middeneuropeanen blijkt ook uit de prestaties in 1982. Elf interlands brachten slechts twee nederlagen, 1-0 tegen West- Duitsland op de WK waar beide landen aan het ritselen sloegen en 1-0 verlies tegen Frankrijk. Op een akkoord kunnen Duitsland cn Oos tenrijk het nu met gooien, want slechts een ploeg gaat over naar de beste acht STAND: Oostenrijk 5 4 1 0 9 13- 1 Noord-lerland "5 3 1 1 7 4-3 West-Duitsland 4 2 1 1 5 5-2 Turkije 5 1 1 3 3 3-10 Albanië 7 0 2 5 2 3-32 Nog te spelen. 21 september Noord- Ierland-Oostennjk; 5 oktober West- Duitsland-Oostenrijk 12 oktober Turkije-Noord-Ierland; 26 oktober West-Duitsland-Turkije; 16 novem ber West-Duitsland-Noord-Ierland en Turklje-Oostenrijk; 21 novem ber West-Duitsland-Albanie. Nog te spelen 21 september Enge- land-Denemarken. 12 oktober Hon- garije-Engeland en Denemarken- Luxemburg; 26 oktober Hongarije- Denemarken; 16 november Grie kenland-Denemarken en Luxem- burg-Engeland. 3 december Grie- kenland-Hongarije en 14 december Gnekenland-Luxemburg GROEP 7 GROEP 4 De zwakste poule waarin Joegosla vië opvallend veel problemen heeft. Tegen de amateurs van Noorwegen *erd met 3-1 verloren en in Belgra do kon men Wales niet verslaan M-4). De beste papieren heeft Wales dat met Engeland de eer van het Koninkrijk hoog moet houden na Nederland kent zijn opdracht alles winnen en zorgen dat de doelcijfers beter blijven dan die van Spanje. Ierland is uitgeschakeld. STAND: Spanje 6 5 1 0 11 11-5 Nederland 4 2 1 3 5 9-3 Ierland 5 2 1 2 5 7-7 IJsland 6 1 1 4 3 3-7 Malta 5 1 0 4 2 4-12 Nog te spelen: 7 september Neder land-IJsland: 21 september IJs land-Ierland; 12 oktober Ierland- Nederland. 16 november Neder- land-Spanje en Ierland-Malta, 18 december Nederland-Malta'en 21 december Spanje-Malta. De slechte prestaties van het Neder lands voetbalteam kosten de voetbal bond tonnen, daarvoor hoef je de boeken maar naast elkaar te leggen. Een reëel beeld geeft het niet. want het werkelijke nadelige effect van de kommer en kwel in de Oranje-til is veel en veel groter. De geflopte Ne derlandse ploeg op het Europees kampioenschap van 1980. de absentie op de WK van 1982. de magere resula- ten in de vriendschappelijke partijen en de aanstaande uitschakeling voor het Europese voetbalfeesl van 1984 hebben Nederland teruggeworpen naar de grauwe middenmoot. Bert Jacobs' ervaring na een jaar als trainer gewerkt te hebben in Hong kong. „Weet je wat opvalt in zo n ver oord. dat Nederland ais voetbalnarie razendsnel afgegleden is naar het ni veau Luxemburg. Cruijff, Van Hane- gem, Neeskens. Daar praten ze nu nog over. Maar verder. In hun ogen heeft het Nederlands voetbal niets meer te betekenen. IJsland-Nederland 1-1, die Chinezen lachen zich kapot, die was ten niet eens dat er op IJsland gevoet bald werd" Kwalificatieduels Profiteren Hot in 1974 i>n De penningmeester is optimistisch. Driehonderdduizend gulden aan in komsten vermeldt de post „wed strijdwezen Betaald Voetbal" (Jong Oranje en B-elftal vallen daar ook onder, maar dat zijn teams die in de loop der jaren allen geld gekost heb ben) op de begroting voor dit komen de seizoen. De verdiensten moeten binnenkomen in drie kwalificatie wedstrijden: 100.000 gulden in Gro ningen tegen IJsland in september. 100.000 gulden in december tegen Malta, 500.000 gulden op 16 november tegen Spanje. Een halfvolle Kuip tegen de koploper in kwalifcatiegroep 7 wordt simpel gehaald als Oranje nog in de race is voor de eindronde van het Europees kampioenschap, maar het zal een sfeerloos geheel zijn als ook die kans op terugkeer bij de voetbaltop verke ken is en er een duel gespeeld wordt dat alleen voor de statistiek van be lang is. 12 oktober. Dublin, vrijuit spelende Ieren tegen Oranje dat een loodzware last meetorst. Verlies van één punt betekent uitschakeling en opnieuw een financieel tekort. Het in 1974 en 1978 opgebouwde prestige is verloren, geprofiteerd hebben de voetballers. Op Jongbloed, Haan en Rep na ging het hele WK- elftal van 1974 dollars opstrijken aan de andere zijde van de grote plas. „Ik ben er door de jaren heen achter gekomen dat de uitstraling van het Nederlands elftal groter is dan van welke club ook", zegt Jaap van Praag, bij topclub en bond als be stuurder door de wol geverfd. „Dacht je dat Krol nu in Italië zou spelen als hij geen aanvoerder van het Neder lands elftal in 1978 geweest was". Ludo Coeck en Eric Gerets gaan profiteren van de uitstekende preta- ties van het Belgische nationale team. Kijk ook naar de aanbiedingen die Standard en Anderlecht krijgen om in alle hoeken van de aardkloot te spe len en de problemen die de Neder landse clubs hebben om over de grens aan de slag te kunnen. Neerlands officiële wedstrijdmakelaar Ger la gendijk kan goed merken dat de lamp gedoofd is en het buitenland ons voetbal niet meer ziet zitten. De trotse pauw van weleer is een eendje dat in een plas olie terechtgekomen is. Niet alleen de zwakke optredens van Ne derland. maar ook de vroege uitscha keling in de Europa Cup zijn daarvan de oorzaak. Somberheid Onze plaats is ingenomen door Bel gië. door het oostblok ook. „Vraagt een Nederlandse club vijftigduizend gulden voor een partij, dan komt een Oosteuropese ploeg voor de helft. Minder dagvergoeding, lagere sala rissen. Die clubs nemen bovendien spelers mee die de massa kent van de wereldkampioenschappen", meent Lagendijk, die waarschuwt voor te grote somberheid. Kwalificatie en een halve-tinalepiaats in de Europa Cup zijn noodzakelijk, blijft het uit dan zijn we nog niet op het niveau van Luxemburg, maar ver daarboven zitten we dan ook niet meer 12 oktober in Dublin tegen de Ieren en bij een succesvol verloop een maand later 'tegen Spanje staat er meer op het spel dan kwalificatie of uitschakeling Het gaat om onze naam in de voetbalwereld. (Door Paul de Tombe) Rcné Notten heeft zichzelf op 33-jarige leeftijd bewust in een positie gemanoeuvreerd waarin de dwang om te presteren groter is dan ooit. In de algemene roep om bezuiniging, die wat later dan elders nu toch ook weerklinkt in de Belgische voetbalwereld, heeft de middenvelder weinig franken, maar veel van zichzelf ingeleverd bij Harclbeke. Door de functie van speler-trainer te aanvaarden bij de tweedeklasser die tegen de eerste afdeling aan hangt. heeft Notten voor de komen de drie jaar in elk geval een fors brok vrijheid vrijwillig op de tocht gezet. „Een pintje drinken met de maten is er niet meer bij en ik heb mezelf verplicht tot ooede presta ties te komen", beseft hij de conse quenties van zijn stap als geen ander ..Want als ik zelf niet goed presteer, zal het moeilijk zijn ande ren op fouten te wijzen. Ik moet tegelijkertijd tussen en boven de groep staan De taak van speler-trainer, in Ne derland onmogelijk, maar in Bel gië schering en inslag zelfs voor mannen zonder diploma, zal uiterst zwaar worden bij Harelbeke, dat ooit drie maanden werd getraind door Happel. Notten weet het. „Het bepalen van mijn houding, dat wordt mijn grootste probleem". Niettemin heelt hij de dubbelfunc tie zelf geambieerd. Inleveren prima, maai- dan moet daar wel wat tegenover staan, was zijn reactie op liet bij Harelbeke voorgestelde bezuinigingsprogram ma. halverwege vorig seizoen Zon der enige vorm van sollicitatie rolde uit het overleg tussen het bestuur en de Hollandse full prof de dubbel rol. Hij wilde die zelf Met het oog op het succesvol afbouwen van zijn actieve carrière („Ik heb als voetballer nu eenmaal een stok achter de deur nodig en die hanteer ik dan liever zelf'i en met de blik op de toe komst. De combinatieklus die hij voor driejaar op zich heeft genomen moet hem in zijn laatste jaren als speler stimuleren en is tevens de eerste stap op weg naar een volledi ge baan als oefenmeester Op de weg die ik nu ben ingeslagen, wil ik verder gaan' kijkt hij vooruit. „Want daarop ligt mijn toekomst, hier in Belgie" Dat mag op z'n minst opmerkelijk heten. In Nederland heette René Notten een van de probleemjongens van het voetbal. Niet één van zijn tranfers verliep zonder narigheid. Een arbitragezaak was nodig om hem van Twente naar Ajax te bren gen. Amsterdam verliet hij om trai ner Ivic: Feyenoord keerde hij vroegtijdig de rug toe om assistent Westérhof en om de meeste van zijn collega's die hem hard lieten vallen. Notten kon zijn mond niet houden, zei vooral als aanvoerder in de Kuip geregeld onomwonden wat hij er van dacht. Omdat hij in de ogen van de leiders bovendien niet altijd presteerde op het niveau dat van een „zwaar op de begroting druk kende" prof wordt verwacht, waren er geregeld botsingen. Het meest extreme verwijt trof hem (en André Stafleui na een Feyenoord-AZ. waarm hij van sabotage werd be ticht, Een zware aanzet tot zijn uiteindelijke vertrek. Dat werd defi nitief toen hij vanwege de aanhou dende controverse met Westerhof, die hem eerder de aanvoerdersband al had ontnomen en hem tegen Ajax buiten de ploeg hield, niet met Feyenoord meemocht op een Ita- liaan'se zomertrip Diepgekwetst reisde Notten af naar Harelbeke. dat hem graag inlijfde. „Ik lijk een van de probleemjon gens van het voetbal", beseft hij ook zelf, „maar het tegendeel is waar. Dat lag aan de omstandighe den en de omgeving. Niet dat ik de meest makkelijke jongen ben. maar het soort problemen dat ik kende, is inherent aan topclubs als Ajax en Feyenoord. Hier heb ik die in die twee jaar nog niet gehad, maar hier mag ik mijn mond dan ook opendoen. Wat dat betreft ben ik van de hel in de hemel geko men". baan naar Korlrijk", zoals een wil lekeurige Harelbeker weet. Hij be woont aan de rand van die laatste stad een riant huis in wat daar de miljoenenwijk wordt genoemd. Nu moet aan die typering niet zoveel waarde worden gehecht, gezien de koers van de frank, maar de zeer gastvrije Nollen heeft het wel de gelijk goed. daar. Zeker bij de lokale voetbalclub, waar hij als een van de twee overge bleven full-profs i de ander is Robbie de Kip) maar eenmaal per dag hoeft te trainen- van zes tot acht 's avonds omdat de ploeggenoten er een baan bij hebben. Het geeft hem de tijd zich zoveel mogelijk te laten zien in de winkel, die wordt gedre ven door zijn vrouw Henriette. en om zich bezig te houden met de jeugd Met zijn twee zoons, maar ook met de clubvoetballertjes, toe passelijk 'miniemen' genoemd in het Vlaamse land. Jeugdplan Florerend Lof Het is met hem al niet anders dan niet zovelen van zijn uitgeweken collega's: ook René Notten zingt na twee jaar luidkeels de lof van het Bruegel-land. Hij schildert het voetballeven in België in een weel derig perspectief. Financieel kan er nog altijd veel meer dan bij de fiscaal veel strengere buren „en dc gemoedelijkheid en gastvrijheid zijn hier optimaal. Ik heb dan ook geen enkele intentie om terug te gaan. Ik heb hier ook nog nooit moeilijkheden gehad". Sportief gezien mocht zijn overgang naar Harelbeke een stap terug bete kenen. commercieel ging hij er op vooruit In salaris („Ik verdien min der. maar ik hou meer over") en als zakenman Een gebrek aan zakelijk inzicht kon Notten al nooit worden verweten; in België maakt hij ook buiten de velden gebruik van zijn bij Ajax en Feyenoord verworven 'naam' Hij drijft in Harelbeke. een maan- dagstil stadje met 20.000 inwoners vlakbij de Franse grens dat naar eerste indruk een café per inwoner telt. een florerende sportwinkel. „Racing René Notten. aan de grote Als tramer gaat Notten voor zijn club proberen te verdienen door de nadruk te leggen op de jeugd. Met het tramersdiploma C in de zak had hij al enige ervaring met de jeugd van Feyenoord, waar hij Duut en Been nog trainde. Bij Harelbeke is een jeugdplan in werking getreden. Het eerste resultaat is er al: „Dit jaar trainen zes UEFA's mee met de selectie en dal slaat aan. omdat het jongens van hier zijn. De bevolking herkent zich in hen en die herken ning was tot nu toe maar gering met twee Hollanders, een Spanjaard en een Senegalees in de ploeg. Dat moet anders worden in de toe komst. We moeten de situatie creë ren dat wij niet meer naar het buitenland hoeven om te kopen, maar dat buitenlandse clubs hier komen" Voorlopig kan er alleen een positief effect uitgaan van zijn dubbelrol, denkt Notten. „Ik moet nu met mijn eigen oefeningen meedoen en dat zal even wennen zijn. maar ik kan het niet verkopen bij een tem poloop als laatste aan te komen of hoeken te pikken. Ik denk dus dat het mij als voetballer stimuleert tot nog groter inspanning en ik ben een type dat zoiets nodig heeft. Ik heb die baan genomen om mezelf nog drie jaar een impuls te geven en om tegelijkertijd aan mijn toe komst te bouwen". Een bevoorrechte positie, weet hij. „In Nederland staan er 30,40 man in de rij als er een vacature is bij een eerste-divisieclub. Ik heb dit alle maal maar zo gekregen Ben ik dan bevoorrecht of niet9" Hij geeft zelf het antwoord, in de onmiskenbare Vlaamse tongval van iemand die zich volledig heeft aan gepast. „De meest gelukkige West- Vlaming is René Notten". Door Bouke Nielsen) Je moet met beide handen klappen om geluid te krijgen, luidt het parool van Renze de Vries, voorzitter van FC Groningen, zo ongeveer. Niet alleen gokken op de continuering van een goed elftal, maar vanuit die basis de hele zaak verder uitbouwen en er bovenal voor zorgen dat FC Groningen leeft onder de mensen door ze voldoende gesprekstof te geven. Daarin is hij tot dusverre meesterlijk geslaagd, getuige alleen al het feit dat op 14 september zo'n duizend supporters hun club vergezellen naar Madrid, waar de noorderlingen in de UEFA-Cup hun debuut maken tegen Atletico. De aanhang kreeg nauwelijks de tijd om na ie morren over het vertrek van Ronald Koeman naar Ajax. want niet alleen presenteerde FC Groningen de in Aziè bejubelde en gelouterde Fandi Ahmad als snoepje-van-de-week. ook werd nog een aantal andere nieuwe lingen binnengehaald Doelman Schellekens kwam van NEC. Van Tig- gelen van Sparta. Róossen van Veen- dam. terwijl tevens huurlingen als Broeken (Birmingham) en Erwin Koe man IPSV) voorgoed werden vastge legd. Met veel tamtam werd de kleine Aziaat, uit Singapore opgehaald en De Vries voorspelde zelfs, dat hij de-zwar te parel van het noorden zou worden. De fysieke toestand van Fandi bleek bij aankomst in Nederland echter allesbehalve gezond, want hij had net de islamitische vastenmaand Rama dan (waarin de belijders van zonsop gang tot zonsondergang geen voedsel mogen nuttigen, terwijl lichamelijke geneugten eveneens uit den boze zijm achter de rug. Het daaropvolgende trainingskamp van de Groningers bleek voor Fandi een nog zwaardere beproeving dan de Ramadan Hij raakte al vrij vlot overbelast, waar door zijn achterstand op het Europese voetbal alleen nog groter werd. „Het tempo ligt hier toch wel een stuk hoger dan in Indonesië, waar ik het laatst speelde", zegt Fandi, ter uitleg van zijn aanpassingsproblemen. ..Bo vendien wordt het voetbal hier heel andere gespeeld. Het positiespel is belangrijk en daarom moet je ook veel meer lopen zonder bal. Dat ben ik niet gewend. In Indonesië trainde ik twee keer per dag. maar dan deed je meest al allerlei partijvormen. Ik moet dan ook nog veel leren en daarvoor heb ik wel een paar maanden nodig". De nieuwe trainer van FC Groningen, Han Berger is er de afgelopen maan den wel achter gekomen dat hij eige- nijk al veel eerder zijn vorige club. FC Utrecht, de rug had moeten toekeren. „Ik ben daar een jaar te laat wegge gaan". zegt hij nu „Bij FC Utrecht moest ik zó verschrikkelijk attent zijn op allerlei ontwikkelingen in de spe lersgroep. Dat heb je hier veel minder, Bij Groningen zit veel meer niveau en daarom is er ook veel meer discipline In Utrecht hoef je een speler maar een vingernagel te geven en je was ver kocht. Daar hoefje hier niet bang voor te zijn" Schellekens De entree van Berger in Groningen verliep bepaald niet geruisloos. Nog maar net hadden de Groningers zich geplaatst voor dc UEFA-Cup, of er werd aan doelman Tukker meege deeld dat hij wel mocht vertrekken omdat de nieuwe oefenmeester het met hem niet zag zitten. Vervolgens begon liet erop te lijken, dat de huid al was verkocht voordat de beer was gescholen, want onderhandelingen met achtereenvolgens de keepers Schellekens, Schrijvers en Van Beve- ren knapten af. Uiteindelijk werd alsnog de weldadig geproportioneer de Schellekens binnengehaald. Graag had Berger, net als in het verleden bij FC Utrecht, nog een oudere, geroutineerde speler aange trokken. „Mensen die alles al hebben meegemaakt, kunnen een ploeg op de been houden wanneer je in bijzondere situaties terechtkomt. In zo'n uitwed strijd tegen Atletico Madrid voor dé UEFA-Cup gaan heel andere zaken meespelen dan in de normale compe titie Dan heb je iemand nodig die er niet meer heet of koud van wordt, maar bij FC Groningen zeggen ze slechte ervaringen te hebben met het aantrekken van routiniers. Wij heb ben er wel over gepraat, maar lk heb het bestuur met kunnen overtuigen", aldus Berger Vrijgekocht FC Groningen is er alles aan gelegen om Europees voetbal niet tot een eenmalige gebeurtenis beperkt te la ten blijven De noordelijke club wil zich de komende jaren tussen het erkende toptrio PSV, Ajax en Feye noord werken en daarom is er de afgelopen maanden hard gewerkt aan een professionaliseringsplan. Een uit breiding van het stadion moet jaar lijks ongeveer anderhalve ton aan inkomsten opleveren en van dat geld worden spelers van hun werkgevers vrijgekocht om 's middags te kunnen trainen Als het aan Han Berger en Renze de Vries ligt. wordt er volgend jaar weer Europa-Cupvoetbal in Groningen ge speeld. „Ik weet, dat het aantal be schikbare plaatsen gehalveerd wordt", zegt Berger, „en dat het heel moeilijk wordt om het succes van mijn voorganger. Verlangen, tc over treffen. Ik ga die uitdaging echter niet uit de weg. Ik zit nog barstensvol ambities en iI in de top werkzaam zijn en blijven".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 31