Ab Fafié terug naar de basis Ik wil in de eerste plaats voetbal op niveau spelen Ronald Koeman in de club van zijn dromen NIEUWE BAAS ARIE HAAN OP EEN LIJN MEI' PSV if M ZATERDAG 20 AUGUSTUS 1983 PZC/ voetbalkrant 29 Door Paul Tumbe De buitenwereld blijkt er zwaarder aan te tillen dan hijzelf. Geregeld krijgt Ab Fafié in deze dagen de vraag voorgelegd of hij zich niet teruggezet voelt nu hij achter Thijs Libregts weer echt assistent-trainer van Feyenoord wordt. Zijn ant woord bereikt steevast de hoogste graad van ontken ning: „Ben je gek, zo voel ik dat helemaal niet. Ik heb dat verschil tussen eerste en tweede man nooit zo ervaren. Welnee, je bent bezig in een organisatie en je doet je werk. De ene keer houdt dat in dat je het eerste coacht, nu ga ik gewoon Libregts assisteren. Dat is nou eenmaal mijn taak, daar ben ik voor aangeno men". Hoewel de functie van hulptrainer wnoedelijk de moeilijkste en fruste- ralste is die in de betaalde voetbal- weald bestaat, zegt Ab Fafié geen enkelemoeite te hebben met de terug- keer naar de basis waarop hij twee jaar geleden in de Kuip werd aange nomen. Zelfs niet nu hij ervan ge proefd heeft wat het is om de baas te zijn, want dat was hij „op zondagen-' toch onder Hans Kraay. Beter dan wie ook beseft Fafie, 42 jaar en in het bezit van een A-diploma, dat de situatie van vorig seizoen uitzonderlijk en onhoudbaar was voor een topclub. „Los van het feit of het nou zielig ol niet zielig was en zonder waarde oordelen over mensen uit te spreken, moet je constateren dat die construc tie niet goed was", oordeelt de Rotter dammer zelf nuchter. „Natuurlijk. Kraay heeft de aanzet tot verbeterin gen gegeven, want onder hem was er meer discipline en organisatie dan in het laatste Jezek-jaar met die gewel dige haast om Europa Cup-voetbal te bereiken, maar er waren toch momen ten dat de hoofdtrainer gemist werd op de bank" Die ogenblikken laten zich moeiteloos terugroepen en die deden zich beslist niet alleen voor in „de twee verloren wedstrijden", die Fafié zich herinnert als de aaneenschakeling van tijdstip pen waarop de absentie van de eerste man werd gevoeld. Ook in de vaak armetierige thuiswedstrijden kwa men ze herhaaldelijk voor. met een aanzwellende supportersroep om wis sels als gevolg. Fafié greep dan zelden Geduldig Hij is er de man niet naar om risico's te nemen. „Ik ben erg geduldig in de coaching", zegt hij zelf. „Na een sei zoen waarin de ploeg geregeld door uitvallen was verrast vond ik dat ik dat moest zijn, snelle wissels zouden de groep alleen nog maar meer in paniek hebben gebracht. Ik heb dus inderdaad niet te veel risico geno men. ook niet op de momenten dat het nodig leek. Een hoofdtrainer doet dat toch iets makkelijker, zoals hij ook gemakkelijker iets keihard kan zeggen. Dat deed ik ook wel, maar mijn woorden wogen niet zo zwaar. Tenminste, zo heb ik dat ervaren. In elk geval is een situatie met een hoofdtrainer en een assistent gewoon beter. In de voetballerij kan er nou eenmaal maar een baas zijn". Nu die weer terug is in de Kuip. met Libregts als aanvoerder van de trai- nersstaf en Cruijff in de rol van leider op het veld. kan het dus eigenlijk niet meer mis. Of wel? Fafié houdt zich op de vlakte. „Er wordt nu echt op een titel gerekend weet hij, „maar dat maakt het alleen maar moeilijker De druk is weer groter dan vorig jaar en ondanks het goede spelersmateriaal zal het toch een probleem worden een uitgebalanceerd elftal samen te stel len. Gullit heeft dan wel een jaar geleerd en Houtman kan wat vrijer voetballen nu hij zich heeft waarge maakt. maar het verlies van Van Hanegem. Valke en misschien Van Deinsen. die voorlopig niet kan voet ballen, weegt toch zwaar bij de sa menstelling van het team. Het aan trekken van Van de Korput heeft daar weliswaar enige verandering in ge bracht. maar toch...". Eerder dan op mentaal gebied, zullen volgens Fafié de moeilijkheden zich daarbij voordoen door de speelwijze van de tegelijkertijd gelijkwaardige en zeer verschillende voetballers „Vul het middenveld maar in", legt hij als bewijs voor „Zie je Cruijff daarop al samen met Jeliazkov? Nee toch. Cruijff heeft om zich heen conditio neel sterke mensen nodig met een groot loopvermogen en Jeliazkov heeft wel conditie, maar is een beetje lui in zijn denken. Goed. met dat soort Ab Fafié graag samenwerken met Libregts voetballers zijn het problemen waar een trainer alleen maar van kan dro men, maar het blijven problemen" Rustige opbouw Die zijn er om opgelost te worden. Door Cruijff en de spelers („de jon gens zijn blij met zijn komst. De last van hun schouders komt op de zijne en hij kan de hoogspanning goed aan. Ik ben er dan ook niet bang voor dat ze zich niet bij hem in dienst willen stellen"), maar in eerste instantie natuurlijk door Libregts. Met hulp van Fafié, die de samenwerking met zijn nieuwe baas best ziet zitten „We kennen elkaar al langer, want we hebben nog samen gevoetbald in de jeugd en in Feyenoord 2 en het klikt nog steeds goed" en die nu geleidelijk verder kan bouwen aan zijn eigen carrière. „Ik heb voor mezelf gekozen voor een rustige opbouw, met steeds een stapje hoger Na mijn tijd bij CVV paste die driejaar Feyenoord daarin uitstekend om een poosje aan de top mee te draaien om van daaruit de stap te wagen Maar of dat gebeurt? Volgend jaar loopt mijn contract af en ik wil ook niet eeuwig tweede trainer blij ven Al zal ik wel lang moeten dubben, voordat ik wat ik hier heb verruil voor een andere situatie Dat zal dan toch echt een redelijke club moeten zijn. anders is het bepaald geen vooruit gang". En aan een achteruitgang zou Fafié zelf zwaar tillen. 'Door Huub Beensi Ze zijn beiden van dezelfde leeftijd, Arie Haan en Jan Reker. En beiden streven zij een en hetzelfde doel na: Arie Haan wil zijn voetbalcarrière beeindigen en Jan Reker wil zijn trainersloopbaan beginnen met een landskampioenschap. Een niet geringe taak, die de 'Vlaamse' Groninger Arie Haan bij de Eindhovense eredivisionist op de schouders heeft genomen. PSV mag dan op papier een aantal indrukwekkende namen in de selectie voor het seizoen 1983-1984 herbergen, de laatste drie seizoenen onder Thijs Libregts heeft PSV ondanks al die aanwezige vedetten weinig voetbalroem kunnen bezorgen. sprekingen niet nadrukkelijk bepaal de verlangens geventileerd. Geen po sitie op het middenveld op voorhand geclaimd. Arie Haan: „Dat ik tot nu toe in de oefenwedstrijden op het middenveld heb gespeeld lag natuur lijk wel in de lijn der verwachtingen. „Om enige invloed op het spelver- loop uit te kunnen oefenen moet je natuurlijk wel in een centrale positie op het veld spelen. Aan de zijkanten Ane Haan. „Ik heb begrepen dat de relatie spelers-trainer de afgelopen jaren nooit werkelijk optimaal is ge west en dan wordt het natuurlijk verrekte moeilijk om te presteren. Voetbal is nu eenmaal per definitie onemotionele aangelegenheid, waar bij meer dan eens de gevoelens een (rotere rol spelen dan het verstand". De lucht lijkt inmiddels opgeklaard te njnbij PSV, althans, Arie Haan heeft «niet veel van gemerkt dat er onder linge naijver binnen de ploeg zou heersen In de voorbereiding op het Ma» komende seizoen werden naast Arie Haan de van Feyenoord teruggehaal de Michel Valke en de Noorse routi nier-international Hallvar Thoresen noor Jan Reker aangewezen als de spelbehalers binnen de PSV-equipe Hen beslissing die door de overige PSV'ers als vanzelfsprekend is geac cepteerd. Arie Haan: „Ik heb natuyrlijk niet "•oor niets bij PSV aan de bel geklin- leld. Een jaar geleden al ben ik met PSV in de slag geweest, maar concre te afspraken konden er toen niet 'orden gemaakt. PSV heeft in poten de erg veel kwaliteit. In de wedstrij den die ik het afgelopen seizoen van PSV heb gezien, werd dat ook duide lijk gedemonstreerd. Alleen ontbrak öeeds de, laten we zeggen fimshing- touch" En voor die 'finishing-touch' nu werd •Arie Haan aangetrokken' De voorma re Anderlecht- (zes jaan en Stan- dard-vedette (twee jaar): „Ik mag toch aannemen van wel, ja Er moest bij PSV een speler komen die op het veld de lijnen kan uitzetten, leiding kan feven en bovendien iemand die veel Praat tijdens de wedstrijden Praten ®P het veld is nog altijd ongelooflijk belangrijk. Alleen moet het natuurlijk 'el op de juiste momenten gebeuren. de voorbereidingsperiode op deze competitie heeft men aan dat laatste fven moeten wennen, maar ik heb de ■odnik dat mijn gepraat nu al duide lijk vruchten begint af te werpen. Zodanig zelfs dat er bij PSV een nieuw spelconcept aan het ontstaan is, waarbij niet langer de bal gebracht wordt, maar veel directer wordt ge speeld. En juist dat laatste lijkt me een van de sterkste punten van dit PSV toe" Afhankelijk Arie Haan heeft bij zijn contractbe- Ane Haan: „Ik i Standard". uitgekeken op ol als verdediger ben je nu eenmaal veel afhankelijker. En of je daarbij voor- of achterin de punt speelt moet je per wedstrijd bekijken. Daarbij ben je natuurlijk afhankelijk van het spel van de tegenstander". Na acht jaar Ajax, zes jaar Anderlecht en twee jaar Standard Luik is PSV een nieuwe uitdaging, zegt Haan. Of een vlucht uit Belgie. waar Haan's speelwijze met langer meer werd geac cepteerd door zijn ploegmakkers bij Standard1' ..Ik was uitgekeken op Standard", verklaart hij zelf. „Ik zou daar misschien nog een of twee seizoe nen hebben kunnen blijven en had een gemakkelijk leventje kunnen lei den Maar dat ligt me toch ook weer niet zo erg Ik had simpelweg een nieuwe prikkel nodig. Een nieuwe club. waar ik me opnieuw zou dienen te bewijzen. Want, vergeet nietje mag dan in de voetballerij een redelijk goede naam opgebouwd hebben, je moet je toch bij elke nieuwe vereni ging opnieuw manifesteren Toen ik van Anderlecht naar Standard over stapte. was ik in Belgie een gerespec teerde voetballer Toch heb ik me bij Standard vanaf de eerste dag weer moeten bewijzen. Tegenstanders zijn nu eenmaal niet voortdurend door enige respect te imponeren. Eerder het tegenovergestelde" Een uitdaging du.:. PSV' Haan: Ja. natuurlijk PSV is een club met ambi ties en ikzelf heb ook nog altijd die zelfde instelling. Ik wil nog altijd graag aan de top spelen. Geld is daarbij dan niet het belangrijkste Zou ik evenwel niet tot een akkoord zijn gekomen met PSV of een andere topclub, dan zouden de zaken met ingang van dit seizoen duidelijk an ders zijn komen te liggen. Dan zou ik nog twee of drie jaar wel puur en alleen voor het geld hebben gevoet bald. kortom, spelen voor de club die mij het meest zou hebben geboden. Nu PSV is gekomen ligt de behoefte iets anders. Op de eerste plaats wil ik bij PSV voetbal op niveau spelen. Die mogelijkheid heb ik nu en daar Vil ik minimaal nog één seizoen van profite- Eén seizoen Wat Arie Haan na dat scizocn-PSV gaat doen is nog niet helemaal duide lijk. al heeft hij inmiddels al wel tc kennen gegeven in de voetballerij bezig te willen blijven. De kans dal Arie Haan zich eind dit seizoen voor nog een jaar aan PSV bindt is net zo groot als dat hij vertrekt. „Wat dat betreft zijn er totaal geen afspraken gemaakt", verklaart Haan. „Ik voet bal hier in Eindhoven één seizoen. Als een soort interim-spelbepaler, zou je kunnen zeggen. In die tussen liggende periode kan PSV op zoek naar een jongere speler die na dat jaar mijn laak hier kan overnemen. Biedt een dergelijke speler zich niet aan of kan er geen worden gevonden binnen die termijn, dan bestaat er altijd nog de mogelijkheid dal ik hier nog een jaartje aan vastplak. Punt is evenwel dat ik aan het eind van dit seizoen een vrije transfer heb en je weet maar nooit wat er dan allemaal weer kan gaan gebeuren". Voorlopig evenwel wenst Arie Haan zich op PSV te concentreren. Voor het eerst onder een trainer die een leef tijdsgenoot van Haan is Een nadeel voor de zich graag in zwart-wit-be- woordingen uitdrukkende Arie Haan' ..Dat geloof ik niet Reker staat hier bijzonder ambitieus voor de groep. Denkt precies zo over voetbal als ik en noemt de dingen zonder veel omhaal bij dc naam. Dat ligt me wel. Ik moet trouwens toch zeggen dat Reker erg goed bezig is Vrijwel dagelijks wordt er intensief gewerkt aan de automa tismen. En dat is nu eenmaal noodza kelijk- in hét moderne voetbal De bewegingen in het veld moeten op elkaar afgestemd zijn. Pas dan behaal je het hoogste rendement uit een wedstrijd" Arie Haan doceert graag Het onder wijzerstype verloochent zich nooit. Maar Arie Haan heeft natuurlijk wel enig recht van spreken Hij bouwde zich een imponerende voetbalcarrière op, die er nu op zijn 34ste levensjaar in moet resulteren dat PSV in het jaar van zijn 70-jarige bestaansfeest kam pioen van Nederland moet worden. Ane Haan: „Met Jan Reker zeg ik dan ook dat we erg nadrukkelijk mee willen doen in de race naar de landsti tel en dat de nieuwe kampioen voor ons zal moeten eindigen En wanneer straks Glen Hyssen vanuit Zweden naar Eindhoven ook nog eens over komt staat er een erg sterk team op de grasmat waaraan elke andere club de handen meer dan vol zal hebben Want. geloof me: die Hyssen wordt in Nederland een regelrechte openba ring Het is het type-Pezzey. maar wel nog iets beter..." (Door Jan Preenem Enkele maanden nadat hij zich voor drie jaar heeft verbonden aan de 'club van zijn dromen' stelt Ronald Koeman enigszins teleurgesteld vast dat Ajax zoveel routine heeft laten vertrekken dat een nieuw landskam pioenschap er niet in zit. Met Johan Cruijff (Feyenoord), Soeren Lerby (Bayern Munchen), Leo van Veen (FC Utrecht), Piet Schrijvers (PEC Zwolle) en in mindere mate Wim Kieft (Pisa) is in de ogen van Koeman te veel ervaring verdwenen om dat met een andere nieuwkomer, Felix Gasselich van Austria Wien, te kunnen compense ren. Vooral het feit dat Cruijff zijn werk terrein heeft verlegd, wordt door Koeman betreurd „Ik had graag met hem willen spelen, omdat ik veel van hem had kunnen leren Niet alleen op het veld. maar ook buiten de wedstrijden om. Ik heb wel veel meegemaakt, maar als 20-jarige nog lang niet alles Cruijff heeft zoveel spelinzicht dat hij de juiste qian zou zijn geweest om me verder te helpen". De ex-speler van FC Groningen, dat hem vier jaar onder contract heeft gehad, heeft overigens geen spijt van zijn beslissing, ook al realiseert hij zich dat een nieuw succesverhaal door Ajax waar schijnlijk voorlopig niet zal worden geschreven „Ook al had ik gewe ten dat zoveel routiniers tegelijker tijd zouden weggaan, dan nog zou ik voor Ajax hebben gekozen Ajax is voor mij altijd het grote voor beeld geweest en is dat ook nu nog Vroeger hing ik foto's van Ajax op in mijn kamer. Het was dé club van Europa, waarvan ik hoopte er. ooit te kunnen voetballen. Cruijff en vooral Neeskens waren voetballers, die me erg aanspraken". „Ik ben nog altijd een fan van Ajax Ik vind het heerlijk om er te voet ballen. Het is toch klasse als je dat kunt doen. Als je de kans krijgt om bij zo'n club te komen dan moet je die pakken. Ik had ook naar Ander lecht. Lokeren of PSV kunnen gaan De condities waren bij PSV ook goed De uitdaging was ook daar wel geweest, maar het was toch anders. Ajax spreekt me ge woon meer aan. Het is nou eenmaal dé club van Nederland met erg veel jeugd, die in de toekomst heel wat kan bereiken Bijgesteld Op korte termijn zijn de ambities bij Ajax evenwel bijgesteld, zoals ook Ronald Koeman dat heeft ge daan. „Ajax met Cruijff moest eer ste worden. Anders zou de ploeg slecht hebben gepresteerd. Dat zelfde geldt nu voor Feyenoord. Zonder Cruijff wordt geen titel geéist. Als we nu tweede worden dan is dat al goed. De druk op het elftal zal minder groot zijn". De vraag is of Ajax zich opnieuw een opbouwfase kan permitteren, waarin de ontwikkeling van het talent prevaleert boven de presta ties Koeman. ..Natuurlijk, het pu bliek verlangt altijd resultaten Ze ker in Amsterdam, waar de mensen erg kritisch zijn. Ik denk echter dat de supporters ons wel de gelegen heid zullen geven om te groeien. Het bestuur heeft bewust die oude ren laten gaan om aan een nieuw tijdperk te beginnen. Wij staan nu voor de opgave om Ajax over dne jaar weer van die goede tijden te laten beleven, zoals in 1971. 1972 en 19,73 toen de Europa Cup werd veroverd". De rol, die Koeman in dat proces zal spelen, is nog niet helemaal duidelijk In de enige interland, die hy tot nu toe heeft gespeeld (op 27 april in Utrecht tegen Zwedem maakte hij als inschuivende libero' een zwakke indruk. Enerzijds kwam dat omdat de spelers om hem heen te kwetsbaar waren, an derzijds kwam het omdat Koeman, bij Groningen pas tweemaal als vrije verdediger had gespeeld. Zijn territorium is het middenveld. Van uit die linie regisseerde hij het elftal, zoals hij dat nu ook bij Ajax hoopt te doen Koeman heeft daar bij concurrentie van Dick Schoena ker, de aanvoerder, en van Gasse lich, die ook beiden in de halfiinie plegen te spelen en in ieder geval veel meer ervaring hebben. Beste plaats „Het liefst speel ik in het midden op het middenveld. Dat is de beste plaats voor mij. Ik zou ook best de spelmaker kunnen zijn. Bij Gro ningen heb ik bewezen dat te kun nen. Niet alleen tegen zwakke elf tallen. maar ook vorig seizoen hier in Amsterdam tegen Ajax. Bij Ajax is het alleen maar gemakke lijker om de centrale figuur te zijn, omdat je allemaal goede voetbal lers om je heen hebt. Ik ben niet iemand, die echt in dienst van een elftal kan spelen, maar meer een type, dat de vrijheid moet hebben om iets te doen. Dat betekent na tuurlijk niet dat ik zal dwarslig gen als ik zo'n rol niet krijg. Ik leg me er bij neer als iemand anders de lijnen gaat uitzetten, omdat ik weet dat er bij Ajax altijd veel mogelijkheden zijn voor spelers om initiatieven te nemen, ook al ben je geen spelverdeler". Ronald Koeman bevindt zich in het gezelschap van jonge oude be kenden, van wie hij de meesten kent via Jong Oranje, waarvoor hij tien keer uitkwam, en het Neder lands elftal „Er hangt hier ook een beetje de sfeer van Jong Oranje. Wat wil je. een groot deel van de spelers zit rond de 20 jaar. Voor de prestaties mag het dan jammer zijn dat een aantal routiniers is vertrok ken, voor de stemming in de ploeg is het juist wel goed dat Schrijvers c.s. zijn verdwenen. Er zal minder worden gescholden en de jongere spelers zullen minder worden aan gepakt Ik voel me dan ook al aardig thuis hier. Vooral ook omdat hier weer een nieuwe uitdaging voor me ligt". „Ik wil daarmee niet zeggen dat ik op Groningen uitgekeken was. Als er niemand voor me was gekomen dan had ik bij Groningen fijn door gevoetbald. Het was wel zo dat de echte druk om te presteren er voor mtj bij Groningen niet meer was. In sommige wedstrijden dacht ik, ach, laat maar lopen. Niet dat lk een baaidag opnam, maar de wil om er alles uit te halen was er soms niet. In één club als Groningen valt dat minder op dan bij Ajax. Als ik me daar zo zou opstellen dan zou ik er meteen naast staan En dat is het laatste wat ik wil Ik heb nou twee a drie jaar op eredivisie-niveau ge speeld Mijn broer Erwin ging des tijds rechtstreeks van het jeugdelf- tal over naar een topclub PSV Ik heb dat in het verleden ook overwo gen. maar ik vond het toen nog te voorbarig Nu ben ik er fysiek en mentaal rijp voor om hogerop te spelen en zal ik er ook alles aan doen om te slagen". Ronald Koeman in actie voor Ajax. Vanenburg kijkt mee.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 29