PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Eigenzinnig optreden Athene irriteert EG Ex-directeur Sportstar: ABP oorzaak faillissement Ontslag ondanks overwerk Conflict bij looningreep GROOT 'MISBRUIK VAN VOORZITTERSCHAP' Kans op onweer perioden met zon en later op de dag tn het zuidwesten en zuiden van het land een kleine kans op een onweers bui. Warm tot zeer warm met mid- dagtemperatuur van 24 tot 30 gra den. Matige wind uit oost tot zuid oost. 226e jaargang no. 195 Zaterdag 20 augustus 1983 ANJELIERSTRAAT 5-7 Telefoon 01100 -16810 aés 9tfoc/za{a. ~a/eaé&i concessie' <Van onze parlementaire redactie i DEN HAAG De vakcentrale FNV en de christelijke werkgeversorgani satie NCW keren zich tegen een be perkte looningreep in 1984. Het kabi net heeft die in petto, om de voorge nomen wijziging van de ziektewet in de cao's te laten doorwerken. Een FNV-woordvoerder voorspelt „een levensgroot conflict met de vakbewe ging". De NCW noemt elke inbreuk op de vrije loonpolitiek op dit mo ment psychologisch verkeerd. Het kabinet wil volgend jaar geen algemene loonmaatregel nemen ter beperking van de arbeidskosten of voor een eerlijke verdeling van de bezuinigingslasten. Premier Lubbers maakte donderdag gewag van „één concessie aan dit uitgangspunt". Die is nodig om de voorgenomen wijziging van de ziektewet zo door te kunnen voeren, dat de werkgevers ervan profi teren. Vóór de vakantie besloot het kabinet dat langdurig zieken voortaan geen vakantierechten meer kunnen opbou wen. Daarmee moet een eind komen aan de praktijk dat werkgevers vakantiedagen in extra loon moeten uitbetalen, omdat een zieke geen vrije dagen kan opnemen. Deze beslissing maakt onderdeel uit van lastenver lichtingsmaatregelen die het kabinet het bedrijfsleven in het vooruitzicht heeft gesteld. Om te garanderen dat die lastenverlichting inderdaad plaatsvindt, acht het kabinet een in greep in de cao's nodig. )EN HAAG (GPD) In de hoofdsteden van de Europese Gemeenschap groeit onvrede over de nanier waarop de Griekse regering het voorzitterschap van de EG invult. In ambtelijke [ring wordt al gesproken over „misbruik van het voorzitterschap". De laatste aanleiding laarvoor is een brief van het Griekse ministerie van buitenlandse zaken aan de negen ollega's met een voorstel om als Europese Gemeenschap de plaatsing van nieuwe iAVO-kernwapens zes maanden uit te stellen. Volgens de woordvoerder van het ministerie an buitenlandse zaken in Den Haag heeft de Griekse brief „verwondering" gewekt omdat iet voorstel niet in NAVO-verband is ingebracht. Griekenland is ook lid van de NAVO, venals de belangrijke bondgenoten Canada en de Verenigde Staten. Palestijnse vraagstuk, eind van deze maanden gezocht naar overeenstem- maand in Geneve. In de Europese ming, die volgens welingelichte krin- Politieke Samenwerking wordt al gen maximaal uit zal monden in de aanwezigheid van de EG-landen als „waarnemer". De Nederlandse rege ring twijfelt sterk aan het nut van de conferentie, terwij! een land als Frankrijk hier meer belang aan hecht. Voorzitter Griekenland heeft zich ech ter als enige aangemeld als „volwaar dige deelnemer" aan de conferentie. blgens de woordvoerder van minis- iVan den Broek (buitenlandse za ai wordt er op verschillende m- aus binnen de NAVO voortdurend «l alle betrokken bondgenoten verlegd over de stand van zaken in eneve, waar Amerikanen en Russen iderhandelen over de nieuwe mid- illange afstandsraketten. Met het mgoaamde dub bel besluit van de UKOvan december 1979 zou met de piaaiang van de eerste cruise- en Pershing-raketten in december aan staande worden begonnen. Indien er op dat moment geen overeenstem ming wordt gevonden met de Sowjet- ünie over de terugtrekking van haar raketten. De Grieken willen, volgens de brief aan Van den Broek ei een EG-initiatief om deze eerste plaatsingen een halfjaar uit te stellen. In Griekenland worden overigens de- pnieuwe systemen niet geplaatst. Midden-Oosten Ook op andere punten hebben de Grieken, die als jongste EG-lid tot I Juaari 1984 voor het eerst als EG- toorzitter optreden, irritatie gewekt lij de partners van de Europese «litieke samenwerking. Juist op ge leden van buitenlands beleid waar k Nederlandse regering sterk hecht aaneen eensluidend optreden van de Tien. Zoals het beleid ten aanzien 'an het Midden-Oosten en van de |tovolg)Conferentie over Veiligheid ttSamenwerking in Europa (CVSE), Jif momenteel in Madrid wordt ge houden. 2o is een Griekse delegatie naar Mal- t geweest om een compromisoplos- bg te zoeken voor de patstelling op ezeCVSE, waar het kleine Malta een oiledig akkoord in de weg staat door blijven vasthouden aan de eis van tn aparte conferentie over de veilig- eldsproblemen in de Middellandse te. Eerder waren na vele maanden Verhandelingen de Amerikanen, de tssen, de EG-landen en de onafhan- e'Jjke en niet-gebonden landen tot sereens temming gekomen over een otakkoord. Het ministerie in Den aag was niet op de hoogte van het 'tiekse initiatief, terwijl voorheen al- )dwel geprobeerd is als EG met een lond te spreken en de voorzitter op •d te sturen met een mandaat van t overige negen landen. De overige negen zullen binnenkort hierover een besluit nemen. In Den Haag wordt opnieuw deze doorbreking van de eenheid aller minst op prijs gesteld. De angst dat het eigenwijze optreden van de Grie ken zich ook zal doorzetten in de normale overlegorganen van de EG, die de komende maanden op volle toeren gaan draaien, is overigens minder groot. Met name de Grieken hebben bijvoorbeeld een groot be lang bij het formuleren van een nieu we aanpak van de landbouwproble matiek. De solistische akties op het gebied van de politieke samenwer king worden daarom vooral gezien als bestemd voor binnenlands ge bruik. Tn het zeer op Europese samen werking ingestelde Den Haag wordt daarom al gesproken over „mis bruik" van het voorzitterschap van de EG. ALMELO In Almelo is vrijdag een gigantische taart opgebouwd waaraan dne banketbakkers 400 manuren hebben gewerkt In het gevaarte werden 3900 eieren. 150 kg suiker, 150 kg bloem, 250 kg marsepein, 250 kg boter en 300 liter room verwerkt Er moest een hoogwerker aan te pas komen om de 39 etages die voor een hoogte van ruim 13.70 meter zorgden op elkaar te zetten. Volgens de makers schiepen zij de grootste taart ter wereld. Het kunstwerk was slechts een kort leven beschoren, want nog vrijdagmiddag werd het aangesneden ten behoeve van 3000 bewoners van jeugd-, verzorgings- en bejaardente huizen Ombouw De Schelde en de Mesk hebben een akkoord bereikt over de verdeling van werkzaamhe den bij de ombouw van twee centrales tot kolengestookte centrales. (PAGINA 9) Binnen- en buitenland: 2 en 3. Financiën, economie: 5. Provincie: 9, 11, 13 en 15. Sport: 17. Weekendkrant: 19, 20, 21 en 23. voetbalkrant Vandaag gaat de competitie in het betaalde voetbal weer van start. In een PZC-sportbijlage komen 'Zeeuwse' spelers en trainers aan het woord die in de Nederlandse voetbaltop meedraaien. Verder ook aan dacht voor de belangrijkste clubs. Voetbalbijlage: 27, 28, 29, 31, 33 en 35. DEN HAAG (ANP) - Het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds heeft eind 1980 het faillissement veroorzaakt van de exploitatie- en bouwmaatschappij van tennishallen 'Sportstar'. De belangrijkste oorzaken waren het niet nakomen van toezeggingen voor de afname van een aantal tennishalprojecten, de weigering een overeengekomen hypotheek op een viertal eerdere projecten volledig uit te betalen en het ontnemen van de exploitatierechten van de tennishallen aan de onderneming. Dit zei de ex-directeur A. F. Poot van Sportstar vrijdag tegen het ANP. Volgens Poot ontstonden de proble men met het ABP. nadat Poot weiger de verder provisie te betalen aan een door ABP-directeur Masson aange stelde tussenpersoon, J Van Zon uit het Belgische Meeuwen. Poot zei, dat hij in 1980 met Masson overeengeko men was dat het ABP voor maximaal 60 miljoen gulden aan projecten van de bv Sport en Spel Beheer (merk naam Sportstar) zou financieren. Poot zegt Van Zon eenmalig een pro visie te hebben betaald van 32.500 gulden voor zijn bemoeienis met de financiering door het ABP van een viertal projecten in Dordrecht, Aals meer. Etten-Leur en Bergen op Zoom. De provisie bedroeg een half procent van de investering, de andere helft ging naar een andere bemiddelaar, die zich bereid toonde voor dat percenta ge plaats te maken voor Van Zon Van Zon ging echter door met het sturen van nota's voor bewezen dien sten aan Poot Volgens deze liep het bedrag dat Van Zon opeiste in de tonnen, Poot weigerde echter de reke ningen te betalen, omdat Van Zon na zijn eerste bemiddeling verder niets meer had gepresteerd voor Sportstar „Van Zon wilde zelfs provisie hebben over de wir-premie die op de projecten kon worden verkregen. Hij zei mij dat hij slechts een klein gedeelte van deze provisie voor zichzelf kon houden, de rest ging naar derden. Gezien het feit dat Van Zon voortdurend overleg pleegde met Masson over mijn weige ring provisie te betalen, is het waar schijnlijk dat de rest daar naar toe zou gaan", aldus Poot. In het rapport van ABP-advocaat Wouters (die minister Rietkerk insein de), dat als bijlage bij het rapport- Gruijters is gevoegd, staat dat Mas son van Poot steekpenningen heeft aangenomen in ruil voor door het ABP verstrekte financieringen. Toen Poot die betalingen stopzette, draaide Status to derde wrijvingspunt vormt de totus waarmee Griekenland deel wil tmen aan de VN-conferentie over het ROTTERDAM (ANP) De Oeeste oliemaatschappijen en pompem verlagen maan- de prijzen van super- en normale benzine. Super wordt 'wee cent per liter goedkoper en Bat bij de zelftankstations ge middeld 185,8 cent per liter kos- •mt Normale benzine gaat 1 ooit in prijs omlaag en komt Bmiddeld op 180,8 cent per li- Ier. Jj®prijzen van autogas (LPG) en dieselolie blijven onveranderd. De daling van de benzineprijzen «voornamelijk een gevolg van «daling van de dollarkoers. °°or plaatselijke concurrentie- verhoudingen kunnen hier en daar andere prijzen voorkomen. MAASTRICHT (GPD) Met 45 ton staal en een vorkheftruck hebben werknemers van de Verenigde Bui- zenfabriek (VBF) gistermiddag rond half een de toegangspoort tot de fabriek in Maastricht geblokkeerd. Dat gebeurde nadat het personeel van VBF-directeur drs. De Ruijter te horen had gekregen dat bijna 100 mensen bij het Maastrichtse bedrijf zullen worden ontslagen. De bezet ting werd om vijf uur opgeheven. Iedereen verliet toen het bedrijf. Tij dens een chaotische vergadering gis teravond werden actieplannen be sproken. De werknemers bij VBF Maastricht zyn verbijsterd In het bedrijf moet al wekenlang regelmatig worden overge werkt omdat de orderportefeuille zo goed gevuld is. Bovendien heeft de bedrijfsleiding geruime tijd geleden tien uitzendkrachten aangetrokken om al het werk af te kunnen De directie van VBF (een dochter van Hoogovens met vestigigen m Ooster hout. Blerick. Arnhem en Maastricht! houdt vast aan haar besluit van 17 maart van dit jaar Toen werd aange kondigd dat het personeelsbestand van 164 naar 67 moet worden terugge bracht. De OR en vakbonden wezen de plan nen evenwel af. Zij droegen alternatie ven aan maar. aldus de vakbonden, daaraan heeft de directie geen aan dacht geschonken Het voorlopig plan van de directie is thans omgezet in een definitief besluit. het ABP de geldkraan dicht en ging Poot over de kop. Deze beschuldiging is afkomstig van de zakenman W Meijer, die de vorde ring die Poot op het ABP meende te hebben van de tennishallenexploitant overnam. Tegelijk met dit verhaal bood hij Masson onroerend goed aan. Hoewel de ABP-top besefte dat zij werd gechanteerd (zie rapport-Gruij- ters) bleef Masson zaken doen met Meijer, tot de feiten dit achterhaalden en Rietkerk ingreep. De naam van ir. Van Zon duikt ook op in het rapport- Gruijters en de bijlagen. Gruijters suggereert minister Rietkerk de rol var. Van Zon In zijn vele contacten met het ABPte onderzoeken Ambtenaren De gezamenlijke ambtenarencentra- les willen hun greep op het beleid van het ABP vergroten door de be voegdheden van de Raad van Toe zicht uit te breiden. De Raad van Toezicht waar ook vertegenwoordi gers van de ambtenarencentrales in zitten zou ook greep moeten krijgen op het beleggingsbeleid van het ABP. Dat blijkt uit een voorstel dat de gezamenlijke centrales vrijdag heb ben gedaan aan minister Rietkerk van binnenlandse zaken De centrales hebben de minister laten weten te streven naar een structuur bij het ABP die te vergelijken is met die bij de pensioenfondsen in het bedrijfsle- Slot zie pagina 2 kolom 1) Voor 11 miljoen aan juwelen in Cannes geroofd CANNES (ANP) Twee met pistolen gewapende mannen hebben vrijdag bij een over val op de juwelier Cartier in Cannes sieraden met een ge schatte waarde van 30 mil joen frank (ongeveer 11 mil joen i buitgemaakt. De daders kwamen omstreeks half een in de middag de win kel binnen, Nadat zij het per soneel hadden gevraagd enige sieraden te laten zien, trokken zij hun vuurwapens. Na de drie bedienden handboeien te heb ben omgedaan, leegden zij alle vitrines en vertrokken te voet zoals zij gekomen waren. De Franse rol in Afrika r-rV ■pve Franse socialistische I i-J president Francois Mit- I terrand heeft deze week zijn ware gezicht getoond. Wat - hjj zijn rechts georiënteerde voorganger Giscard d'Estamg altijd heeft verweten, heeft hij nu zelf ge daan Franse troepen sturen naar een voormalige kolonie, in dit geval Tsjaad. Nauwelijks een maand gele den hield Mitterrand stijf en strak vol, dat hfj er niet aan dacht om zelfs maar een handjevol instructeurs naar Tsjaad te zenden hoewel zulks vol gens een overeenkomst tussen de Franse en Tsjadische regering uit 1976 geen probleem had mogen zijn voor de regering-Mitterrand. Intussen zijn met alleen de na veel aarzeling beloofde 180 'instructeurs' afgereisd, maar zijn hele contingenten para's al tweeduizend man sterk en wellicht worden dat er drieduizend naar het woestijnland Tsjaad overgevlogen Een strijdmacht, die in last en getal, kan wedijveren met het reguliere le ger van Tsjaad. Het is meteen duide lijk geworden, dat de Franse hulp ver uitstijgt boven het aangekondigde 'in structeurschap'. De Franse troepen zijn intussen ingezet op strategische punten, waar zij weliswaar nog niet in contact zijn geweest met de opstande lingen van rebellenleider Oueddei en de zesduizend man Libische troepen, maar waar zij wel elk ogenblik in de vuurlinie kunnen komen te liggen. De socialist Mitterrand is in de voetspo ren getreden van vroegere rechtse regimes, die de Franse rol van politie man in Afrika maar wat graag uitoe fenden. Ook Mitterrand ontkomt er kennelijk niet aan historische ver plichtingen van zijn land met militai re middelen te onderstrepen. Mitterrand heeft overigens een paar goede redenen om zich, zij het met de nodige tegenzin, in een Tsjadisch avontuur te storten. In de eerste plaats toont Frankrijk, dat het volgens oude beloften zijn vroegere koloniën niet in de steek laat. Ook al gaat het om een waardeloos stuk woestijngrond van enkele honderd duizenden vierkante kilometers, de rest van Afrika waaronder vele vroegere Franse gebieden mag er uit afleiden, dat Frankrijk een be trouwbare bondgenoot blijft. Dat ver trouwen had een lelijke deuk gekre gen sinds de socialist Mitterrand aan de macht was gekomen Een tweede overweging van de Franse president om daadwerkelijk in het conflict in Tsjaad in te grijpen is ongetwijfeld het optreden van de Verenigde Staten geweest. Méér dan de Fransen en vele anderen lief was, stuurde Washington twee weken geleden nog aan op een confrontatie met Libiè Om een min der gewenst Amerikaans avontuur in Noord-Afrika te vermijden, heeft Mit terrand zelf maar troepen gestuurd. Het lijkt er veel op. dat de Fransen voor de Amerikaanse druk zijn bezwe ken. hoewel zowel Parijs als Washing ton ontkennen dat van 'druk' sprake is geweest. Het staat ln elk geval wel vast. dat Mitterrand niets voor een Amerikaans ingrijpen voelde De ver houding tussen de VS en het agressie ve Libiè is al jaren verstoord. Het zou de Amerikanen een lief ding zijn als Gaddafi 'die gevaarlijke gek' en 'pion van Moskou' van het politieke toneel verdween. Als de VS daaraan daadwerkelijk zouden meehelpen, zou dat enorme repercussies hebben voor de verhouding met de Sowjet-Unie. Het Franse ingrijpen houdt de VS nu op flinke afstand van de brandhaard Tsjaad. De Fransen verwachten, dat het conflict nu minder snel zal escale ren Als Gaddafi er dezelfde zienswijze op nahoudt en zich tegelijkertijd door het Franse militaire machtsvertoon laat afschrikken, is er hoop op vrede op termijn in Tsjaad De Fransen hopen het vurig, want eer en prestige is niet te behalen in dit uitgestrekte woestijnland. Intussen wordt op het diplomatieke en het politieke front hard aan een oplossing gewerkt. De Franse troe penzendingen hebben opmerkelijk weinig negatieve reacties opgeroepen in de wereld, terwijl anderzijds Gad dafi vrijwel nergens steun voor zijn Tsjadisch avontuur ontmoet. Zijn eind deze week afgesloten bezoek aan Tunesie. eindigde met een slotcom muniqué. waarin de kwesue-Tsjaad een ondergeschikte plaats kreeg Daaruit valt te concluderen, dat Tu nesië bepaald afkerig is van het impe rialistische streven van de Libische kolonel. Zó denken tal van Afrikaanse landen erover Als Kaddafi de signa len goed verstaat en als hij de Franse waarschuwing serieus neemt, is er een gerede kans. dat de kwestie-Tsjaad die helaas veel meer is dan een stam- menoorlog tussen het christelijke en animistische zuiden met zijn zwarte bevolking en het islamitische noorden aan de onderhandelingstafel kan worden geregeld Ontpopt de Libische kolonel zich steeds meer als 'die ge vaarlijke gek', zoals de Amerikanen hem beschouwen, dan slaat de vlam in de pan Hoewel Kaddafi catego risch blijft ontkennen, dat zich Libi sche troepen in Tsjaad bevinden en dat het Libische vliegtuigen zijn ge weest, die de woestijnstad Faya-Lar- geau hebben gebombardeerd, is het voor de gehele wereld volstrekt duide lijk. dat de sleutel voor een oplossing van de desbetreffende oorlog in Tsjaad zich in Libische handen be vindt. Dim Overval Zes of zeven mannen hebben vrijdag bij een overval op een geldtransport in de Zuidfranse haven stad Marseille ongeveer 3 miljoen frank buitgemaakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1