HET BESTE BEENTJE VOOR ren doen <é,de goeae richting beunhazen worden muurbloempjes I PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT )e danslerarenorganisaties in ons land zetten met ingang van het voor de deur staande seizoen hun beste beentje voor. Dat mag worden beschouwd als een niet onbelangrijke apin de goede richting, die moet leiden tot meer eenheid in de dans wereld. Door de handen i wa te slaan, willen de Nederlandse Bond van Dansleraren en de Nederlandse Vereniging M van dansleraren meer in de pas gaan lopen met oprechte excuses voor de mank gaande beeldspraak op het gebied van de opleiding. Een uitermate loffelijk streven, dat mede in eigen belang ons aller steun verdient. Want dan wordt dansen pas echt plezier voor twee, zoals de wervende slogan ons al jaren doet geloven. Tot dusverre was het dansen en we spreken dan uitsluitend over het onuitroeibare stijldansen een risicovolle onderneming. (EN Om de doodeenvoudige reden, dat de sen moet volgens de Arnhemse dans- ffie danslerarenorganisatie haar leraar Carel Johan Wensink vooral goedwillende discipelen aanmoedigt worden gezocht in het feit, dat de en dans in te zetten met het linker- mensen al dan niet gedwongen over «n, terwijl de andere haar leerlingen meer vrije tijd beschikken Bij jonge- nnet hoofd stampt toch vooral met ren spelen dan ook nog allerlei dans- rechterbeen te beginnen. En dat rages een duchtig woordje mee. Bo at gekreun op de glim- vendien, aldus willen de dansleraren /loeren veroorzaakt. ons doen geloven, behoort dansen nu ig twee danspartners vanuit de- eenmaal tot de opvoeding. Want wie opleiding de uitnodigende niet danst, is niet wei-opgevoed, iansvloer betreden, loopt het alle- Wensink, die niet verzuimt op te mer- maal nog wel los. Maar wee degene, ken, dat zijn dansschool (vanuit 1850) feinde handen valt van een partner, de oudste van Europa is hij is dan feis opgeleid bij een andersgezinde ook de vijfde generatie is een vurig opleiding. Bij het inzetten van de pleitbezorger voor de nagestreefde fans hebben beiden geen been meer eenheid in de danswereld Maar daar- mend op te staan. En op dat moment zijn «feint de aanmoedigende kreet „Dan- m is plezier voor twee" op indruk- ekkenrle wijze aan inhoud en glans !6 boelen- füaraan deze ellende, die al heel wat anslustigen uit elkaar heeft gedre in, komt dus nu een einde. Omdat de fide danslerarenorganisaties samen gaan optrekken in de FDO. in staat voor de Federatie van toalerarenorganisaties. bied: H, staan. Want een van de bedoelingen, naast het nastreven van umformitei- ten, van de elkaar gevonden hebben de danslerarenorganisaties is het uit bannen van beunhazen. Daar struikel je nog regelmatig over binnen dan send Nederland. Daarom zal de overkoepelende Fede ratie van Danslerarenorganisaties zich de komende tijd ook sterk maken voor een onkreukbare opleiding van dansleraren en -dansleraressen. Tot nu toe was het zo. dat iedereen dansle- raar kon worden. Je nam les, deed examen, huurde een veredeld kippen hok en zie; opnieuw een beunhaas aan de slag. Maar de danswereld gaat nu aanzien lijk strengere eisen en voorwaarden stellen Geen Mavo-4-diploma met een bepaald vakkenpakket op zak: dan ook geen opleidingsmogelijkhe den tot leraar. Zo eenvoudig komt dat te liggen. Het theoretisch gedeelte van de dans-opleiding, bedrijfskunde, anatomie, muziek, onderwijskunde en dansgeschiedenis. moet voortaan worden gevolgd aan de Rotterdamse Dansacademie. Het praktisch deel kan worden geleerd bij enkele geselec teerde dansscholen in den lande. In de verdere toekomst staat de FDO voor ogen een centraal opleidingsinstituut te stichten. Door de stengere eisen .hoopt de ver enigde danswereld de opleiding ..op niveau" te tillen en de alom aanwezi ge beunhazen aan de kant te zetten. Zoals nu nog slechts muurbloempjes pijnlijk overkomt. muurbloempjes zich plegen op te houden, staat ook de Nederlandse Amateur Danssport Bond te trappe len van ongeduld om de dansvloer te betreden. Deze bond heeft als leden amateur-wedstrijddansers. Leden dus, die hun sporen al enigszins heb ben verdiend. Bestuurslid Jan Grinwis daarvan heeft in zijn vrije uren becijferd, dat er in ons land naar schatting voor vijftig miljoen gulden aan inktzwart geld om gaat. In het dansonderwijs dan wel te verstaan Hij kwam tot die slotsom, die menig belastinginspecteur de han- rob hirdes scholen nog eeps een slordige 19 mil joen aan horeca-omzetten incasseren. En met de bedragen, die vergevorder de dansers betalen voor hun training en aanverwante omzetten gaat er in het dansonderwijs volgens zijn bere kening al gauw zo'n honderd miljoen gulden om. De helft daarvan, zegt Grinwis, wordt voor de belasting ver zwegen. Op financieel-technisch ge bied is het dus niet louter rozegeur en maneschijn wat de klok binnen de vaderlandse danswereld slaat. En dat. terwijl dit nu juist de onontbeerlijke ingrediënten zijn voor het dansen Wensink. zichzelf inmiddels begelei dend aan de piano: „Hang naar romantiek is een van de drijfveren op dansles te gaan of om het dansen uit te bouwen. Dansles nemen gaat ook vaak uit van de vrouw, die toch wat romantischer is ingesteld dan de man Uitzondenngen daargelaten". zwart geld Aan diezelfde kant van de dansvloer, waar de teleurgestelde en gekwetste den zal doen wrijven, na een anderhalf jaar durend onderzoek, waarbij hij zo vrij was tweehonderd dansclubs en -scholen onder de loep te nemen. Volgens een eenvoudige becijfering, eisenhOUWef waar Grinwis de verantwoording voor opeist, gaat er jaarlijks voor 62 mil joen gulden aan cursusgelden om. Verder zouden de gezamenlijke dans- ondag er is meer werk aan de winkel Innen de Nederlandse danswereld. namelijk blijken de dansscholen riftelijfer zijn er zo'n driehonderd met in Maal vijfhonderd leraren er totaal ^schillende opvattingen op na hou- snover het te bieden programma. Zo illen voortaan de zogenaamde me- '-tests worden samengesmolten tot en (vooral) dezelfde medal-test. font ook op dat gebied heeft zich in sloop der jaren een niet onaanzien- wildgroei voorgedaan, stroomlijning in onze vaderland- kaaswereld is dus geen overbodige ie. Zeker niet, nu de belangstelling orhet dansen zich alleen nog maar s»-*. opwaartse lijn ontwikkelt. Ook J'y onder de jongeren. Wekelijks wagen gjS/ ''n vier- lot vijfhonderdduizend Ne- «landers met de kriebels in de tnen—en wellicht ook in de buik to op de vloer om tijdens het lessen "dansen onder de knie te krijgen, toral in het land. kUs in Staphorst wordt nu dansles Wven", meldt voorzitter E. Ver- toien van de Nederlandse Bond van tosleraren niet zonder trots. Met to verstande, dat de Staphorster tosschoolhouders hun deuren zon- hedi lp hermetisch gesloten houden en st de eindbals op zaterdagavond "toen gehouden en in elk geval voor taalf uur 's nachts zijn afgelopen, ven! tot wat dat betreft, blijft dit dorp de totputtelijke inspiratiebron voor one liederen, zoals 'Nooit op zon en 'Altijd is Kortjakje ziek'. Maar geheel terzijde {leen in Zeeland, zo verzucht de OdÖ "^-voorzitter, is het stijldansen I j 1 geen onstuitbare trend-zonder- ■ipniS "'•Hnewel het daar ook steeds meer J11 de grond komt. kheuglijke ontwikkeling in het dan- is hij dan ook hoofdbestuurslid van de NBD en tevens bestuurslid van het Centraal Dansberaad, dat zich genesteld weet onder de departemen tale vleugels van ons veelbesproken ministerie van welzijn, volksgezond heid en cultuur. Volgens een oer-Nederlands recept, waar dan ook wij alleen patent op schijnen te hebben, telde ons land in de jaren van weleer liefst zo'n zeven tot acht dansleraren-bonden. Wen sink, met een stem als een klok, waar wat barstjes in dreigen te komen „Gelukkig kwam men na de oorlog tot de conclusie, dat er geen katholieke en hervormde pasjes bestonden". En aldus werd dat aantal terugge bracht tot twee. Dat was al een hele stap in de goede richting, maar bleef toch een bron van de nodige differen tiatie. „Hoewel dansleraren indivi- dualisten-pur-sang zijn. heeft het ge zonde verstand nu dan toch eindelijk overheerst", zegt Wensink, daarmee doelend op de eendheid-m-wording. hemel Zoals het hoofdbestuurslid betaamt, is hij zeer in zijn nopjes met die eenwording. „Methodisch gezien moeten er natuurlijk bindende af spraken worden gemaakt en nageko men. Zoals inderdaad met welk been een dans in te zetten. Vooral bij de huis-tuin-en-keuken-dansen, zoals de quick-step is dat een eerste vereiste. Zestig procent van alle dansen op bruiloften en partijen bestaat uit die quick-step. Als je je dan niet aan afspraken houdt, mondt zo'n bruiloft al spoedig uit in een slagveld. En dat kan toch nooit de bedoeling zijn geweest van een trouwerij". Dansen is trouwens al zo oud als de wereld zelf. Als we Wensink mogen geloven en we hebben geen enkele reden dat niet te doen zelfs nog ouder. „Want", zegt hij „In de liede renbundel der Nederlandse kerken lied 109 om precies te zijn staat al; In de Hemel is een dans". En na een korte wijle van ingetogen stilte: „Maar dan moet je het natuur lijk wel eerst op aarde hebben ge- leerd"m Dat is dan ook het doel, waar de gezamenlijke dansleraren naar streven. Met uitsluiting van malafide ladelich ters en zakkenvullers dan wel te ver- Stevig de toetsen van de piano beroe rend en een grapje tussendoor „Weet u, waarom een tuinman nooit piano kan leren spelen? Omdat voor hem elke mol een kruis is" zegt Wensink: „Het mag in deze verlichte tijd paradoxaal klinken. Maar tij dens de danslessen zie je, dat de vrouw zich graag door haar manne lijke partner laat leiden. Ik praat dan in dc sfeer van het ballroom-dansen. Eisenhower zei het al: De dansvloer is een van de weinige gebieden, waar wij mannen nog mogen leiden". Het nemen van dansles lijkt trouwens qua uitwerking een tikkeltje op Haar lemmer Olie. Het is overal goed voor In eerste instantie dus voor de opvoe ding. Daarbij komt. dat de jeugdigen onder ons. elkaar zo zij daar al behoefte aan hebben tijdens de lessen op ongedwongen wijze ontmoe ten. Niet voor niets worden al dan niet stevige (huwelijkslbanden voor het leven gesmeed tijdens dansles. Wensink: „Een dansschol is een ver kapt huwelijksbureau Dat is onver mijdelijk Ruim 23 procent van alle gehuwden en samenwonenden heeft elkaar op de dansvloer leren kennen". Dat is natuurlijk niet zo verwonder lijk, zodra veertig cursisten per les. die elkaar helemaal niet kennen, plotse ling de kans geboden krijgen in nauw contact met de andere sexe van vlees en bloed te komen. Dat is soms echt millimeter-werk zwijgen is goud" hebben eigen ge maakt, vinden elkaar weer terug op de glimmend opgepoetste vloeren. Een Duitse socioloog heeft laatst proefondervindelijk vastgesteld, dat echtparen in Europa met enige staat van dienst achter hun naam. nog slechts een half uur per dag met elkaar converseren. In de Verenigde Staten braken ze zelfs, zoals te doen gebruikelijk, alle records en kwamen op slechts vier minuten per etmaal terecht. Voor die Willems- en Wille ndenen de Zwijger kan dansles een uitstekende remedie zijn om de klad in hun samenzijn te doorbreken. Bo vendien worden er snel sociale con tacten gelegd tijdens het lessen, die ingedutte huwelijken weer uit hun winterslaap doen bevrijden. democratisch Zoals al opgemerkt, gaat het initia tief dansles te nemen doorgaans van de vrouw uit. „Maar de mannen zijn er vaak erg gelukkig mee die stap te hebben genomen onder aanvoering van hun eega. Vooral diegenen, die voordien tijdens feestjes maar zo'n beetje met hun stijve benen op de grond stonden te hakken. Bovendien is het dansen, afgezien van het lei ding geven, een democratisch gebeu ren. Het samen lijnen maken", ver telt Wensink. „Opeens ontdekken die mannen, dat ze ook twee benen hebben en gaat er een compleet nieuwe wereld voor ze open. U moet ze in het begin eens zien staan op de dansvloer Van die grote passen Maar dan roep ik ze altijd toe: Danspasjes zijn net als doperwtjes. Hoe kleiner, hoe fijner". Wensink, een onvervalste tango aan de piano ontlokkend: „Maar na korte tijd bewegen die mannen zich met zichtbaar souplesse over de dans vloer Dan moet je de dames er vaak op attent maken, dat niet alle heren met rader in hun tenen zijn uitge rust". „Ja. een grapje tussen de lessen door, maakt het allemaal wat gemoedelij ker Vindt u niet? Zo kreeg ik laatst nog een uitnodiging van een Belgi sche collega voor een rock-and-roil- manifestatie. Stond op die invitatie. 'Kleding niet gewenstJa dacht ik; zo kan ik mijn dansschool ook wel vol krijgen". Over dat laatste hebben de vader landse dansscholen, gezien de massa le belangstelling voor het stijldansen, overigens geenzms te klagen. „Maai weet Wensink, „dat was vroe- biddëïl ger ook wel eens anders. De katholie ke dansbond van weleer had daar zo haar eigen opvattingen over Dan kwam de moderator persoonlijk con troleren of hij zijn hand wel tussen beide danspartners kon steken En bepaalde figuren in de tango werden daar keurig netjes overgeslagen" En zo zijn er meer dansvormen, waar de geestelijkheid nu niet bepaald van onder de indruk was. Of juist wel. Zoals de charleston. En zoals de mannelijke danspartner zijn metge zellin tijdens dc Zuidamerikaanse dansen lanceert, permitteert Wen sink zich wederom een luchtigheidje. „Weet u, wie de charleston heeft uitgevonden? Een vader met veer tien kinderen, die thuis slechts de beschikking heeft over een wc...". Maar terug naar de realiteit Het dansen en lessen heeft nog meer so ciaal-maatschappelijke kanten. Ou dere echtparen, die zich inmiddels het spreekwoord „Spreken is zilver, maar De oude dansen zijn weer helemaal in en volgens de insiders zijn de figuren jiiet zo ingewikkeld, zodat samen met het vreugde-element, dat in dan sen ligt opgesloten het een zuivere vorm van ontspanning is. Soms zelfs door huisartsen aanbevolen aan pa- tiénten, die met enige stress-vorming zijn behept. Wensink: „En je hebt een grote diver siteit in de dans. Van ballroom via tapdansen naar popdansen" De inte resse voor tapdansen is trouwens enorm toegenomen. Toen ons aller Loeki de Leeuw van de Sterreclame zich aan de piano al dan niet voorzien van een glas schuimend bier zich liet begeleiden door een tap dansend en nakend muisje, kregen de dansscholen een hausse van aanmel dingen voor het tapdansen te verwer ken. weet Wensink Zegt hy over de vorm van dansen: „Tapdansen is bid den met je voeten. Maar sommigen hoor je er ook wel bij vloeken".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 19