Ombudsman wil ook over belasting zeggenschap NCHP: Geef WW-ers en WAO-ers zelfde uitkering Ploeg: tatoeageplicht voor honden wenselijk CONFLICT MET STAATSSECRETARIS KONING Den Haag: Zo nodig stappen voor rechten VOC-schip bij IJsland Waardevolle 'Gauguin' op de achterkant Kluis Kloof Vrij wegens agressiviteit Comité oorlogsinvaliden hekelt besteding van gelden door de BNMO VRIJ DAG 19 AUGUSTUS 1983 PZC/binnen-buitenland (Van ome parlementaire redactie) DEN HAAG De nationale ombudsman, prof. dr J. Rang, eist dat hij ook bevoegdheid krijgt over klachten inzake de belastingen. Daarover is hij in ernstig conflict geraakt met staatssecretaris Koning, die vindt dat Rang niet bevoegd is een onderzoek in te stellen naar het gedrag van de fiscus. De ombudsman heeft voorgesteld de kwestie voor te leggen aan de Tweede Kamer. eens eerder tot een botsing geleid met het ministerie van financiën, Staatssecretaris Koning liet Rang bij die gelegenheid weten het niet nodig te vinden dal de secretaris-generaal voor elk klein feitje opgeroepen werd. Volgens Rang gebeurde dat echter pas. nadat het ministerie dui- delijke onwil toonde bij het beant- Het conflict is ontstaan over ae vraag de invorderingsbeleid in algemene lastingen. dat onder de minister en de woorden van vragen van zijn kant. of Rang ook bevoegcuieden heeft op zin. Maar of dat beleid in zijn algem- staatssecretaris valt, tot het departe- het terrein van kwijtschelding van eenheid rechtvaardig is, staat met ter mentale beleid. Dat betekent dat hij belastingen of een soepele toepassing beoordeling van de nationale om- wel degelijk klachten kan onderzoe- - lie belastingheffing. Koning heeft budsman. ken Bang zegt overigens dat het hem „bangs in antwoord op Kamervragen niet z()zeer Baat om belastingkwljt- Ë^nabevoe°ShëSntedt BeVOegdhedetl «Mkllng. maar om de achterliggende Geschillen tussen belastingplichtigen prof. Rang legt zijn bevoegdheden en inspecteurs over de zgn hardheids- anders uit. Volgens hem behoort het De ombudsman is ongeveer twee jaar clausule kunnen volgens de bewinds- terrein van de directie van de rijksbe- geleden benoemd door de Tweede DEN BOSCH (ANP) De rechtbank Italiaan in zaak Van der Valk op vrije voeten man voorgelegd worden aan de belas- ungrechter. Omdat de ombudsman slechts klachten mag behandelen, in- geen beroepsmogelijkheid be- is Rang op dit terrein onbe voegd, aldus Koning. Ook wijst de staatssecretaris erop dat Rang af moet blijven van wat om schreven wordt als 'algemeen rege ringsbeleid'. In sommige gevallen maakt het kwijtscheldingsbeleid deel hiervan uit. aldus Koning. Dat komt omdat er geen nauw omschreven wet telijke kaders bestaan, afgezien van de algemene richtlijn dat grove onbil lijkheden moeten worden voorkomen. De staatssecretaris suggereert overi- s wel dat Rang zou kunnen toet- of in concrete gevallen de hard heidsclausule al dan niet is toegepast overeenkomstig vergelijkbare geval len Bij meningsverschillen over kwijtschelding zou de ombudsman uitsluitend mogen nagaan of het amb telijk besluit strookt met het gevoer- Sociale premies De ministerraad heeft minister Rietkerk van binnen landse zaken donderdag gemachtigd om wetswijzigingen in te dienen die beogen wethouders en gedeputeerden de premies akw. aaw en awbz, die zij afdragen, te vergoeden. Daarmee is een bedrag van 10,3 miljoen gulden per jaar gemoeid. Fatale afloop reddingspoging DEN HAAG (ANP) De Nederlandse staat handhaaft zijn bezwa ren tegen de gang van zaken rond de berging van het vermeende VOC-schip 'Het wapen van Amsterdam' voor de zuidkust van IJs land. Het behoudt zich jongste antwoord van IJsland geen zichtspunten opgele- Kamer om klachten van burgers over in Den Bosch heeft donderdag de het optreden van rijksambtenaren te 37-jarige Italiaan V. C„ een verdachte onderzoeken. Hij is verantwoording in de ontvoeringszaak van mevrouw verschuldigd aan de Kamer, en niet Van der Valk, op vrije voeten gesteld, zoals de regering wilde aan het De man werd ervan verdacht in Brus- kabinet. Zijn voornaamste wapen is sel de flat te hebben gehuurd waar de de publiciteit, zoals hij bij verschillen- ontvoerde mevrouw A. van der Valk- de gelegenheden heeft laten weten. Capelle werd vastgehouden, alvorens Ook beschikt hij over de mogelijkheid zij voor een loseld van 12 miljoen om de hoogste ambtenaren van een gulden werd vrijgelaten. De officier ministerie op te roepen. Dat heeft al van justitie mr. R. Peters had vorige week donderdag wegens zijn aandeel een gevangenisstraf van vijf jaar geeist. In vervroegde uitspraak verklaarde de rechtbank de dagvaarding nietig waarin C. werd beschuldigd van me deplichtigheid aan afpersing. Voor de hem ten laste gelegde mensenroof werd hij vrijgesproken. Nog geen week geleden verklaarde de verdach te nit geweten te hebben dat het appartement aan de Franklin Roose- veltlaan 141 dat hij voor een landge noot had gehuurd, voor het vvasthou- den van mevrouw Van der Valk was bestemd. Zijn verdediger HOLYOKE - De Amerikaan Arthur Lavoie kreeg de schrik van zijn leven toen hij met auto en al door de grond ging in het plaatsje Holyoke. Zijn ruim bemeten automobiel ging geheel 'kopje onder' maar Arthur raakte bij de onverwachte verzakking van het wegdek niet gewond. Wel stroomde er gas uit een tijdens de duik gekraakte gasleiding onder de straat, waardoor mensen uit de omgeving moesten worden geevacueerd. /an het ministerie weest met de Deense ko- van financiën heeft dit rung met het verzoek om BEZINNEN OP HOUDEN HUISDIEREN cc» bergingexpeditie te - - mogen uitsturen. Die Bjoers VELP (ANP) Staatssecretaris De staatssecretaris benadrukte op- Ploeg van landbouw en visserij acht nieuw het belang, naast de tatouage. IIIUKCli lUMbUICII. U1C - koning heeft daar toen bewUs vrijspraak gevraagd, maar de het wenselijk dat cr een algemene van het uitgeven van het dierenpas- verd. De regering van gunstig op gereageerd", rechtbank zag op dat moment geen tatouageplicht van kracht wordt poort ..Niet alleen kan de malafide gulden. tormon ainiuP7io' 7.ïi V n11 Hf! Ffl VPff Off) .11.. 1.II fI. iI t_1i.11 U langrijke factor, want alleen al aan voeding en verzorging kostten deze dieren vorig jaar ongeveer een miljard ERMELO (ANP) De 43-jarige mede werker A. den Haring van het psy chiatrisch ziekenhuis 'Veldwijk' in Ermelo is woensdagavond in een het recht voor om hier- aekenhuis in Zwolle overleden aan over volkenrechtelijke de verwondingen die hij opliep bij ®tapPen ondernemcn ten poging een 19-jarige patiënte van J"3 internationale bet ziekenhuis voor een aanstormen- bof van justitie de trein weg te trekken. 5a.ag' De patiënte üep woensdagochtend P'1 standpunt neemt assen de rails, op het moment dat in ministerie van finan- de verte de sneltrein Amersfoort- cien namens de staat Zwolle naderde. De reddingspoging der Nederlanden in, na- ind! mislukte. Het meisje kwam om het datde regering van IJs- lfeiileven. Den Haring werd zwaar ge- lanb ein<? v?n.Se week at cl wond. IJsland stelt onder meer aldus de woordvoerder termen aanwezig. Zij zou daarover op dat wetten uit de 16de van het ministerie van 25 augustus uitspraak doen Mr. eeuw. toen IJsland nog financiën. Broers, overweegt nu een eis tot scha- deel uitmaakte van het Inmiddels heeft het mi- devergoedmg in te dienen. Zijn client nisterie van WVC nog heeft precies acht maanden in voorar- steeds geen beslissing rest gezeten. Deense koninkrijk, be palen dat scheepswrak voor alle honden. Basis hiervoor kan naar zijn mening worden gelegd in de op stapel staande gezondheidswet voor dieren. Ploeg heeft dit donderdag gezegd bij de opening van het kantoor van de Kapers veroordeeld - Zes dime- SÜCÏ'"B zen zun in Seoel lot gevangenisstraf- ren Nederland in Velp De snehtmg Is fen van ten hoogste zes jaar veroor- deeld omdat zij op 5 mei een Chinees ren van met-rashonden geeft honden vliegtuig naar Zuid Korea kaapten. PasP°°rten uit leen geldig overheids- hem toe, zo redeneert Huydecoper, om een ex- De leider van de groep, de 35-jarige document, zoals Ploeg nog eens stei pert van het ministerie Zhuo Changren, kreeg zes jaar gevan- de) P1 ,ver^OI,gt afievermgsregisters genisstraf. Jiang Hongjun (23). die hande hekenrie ^schoten te hebben waar- Volgens Ploeg gaat het aanbrengen Twaalf jaar voor r buten moordenaars DE.V HAAG (ANP) De Haagse rechlbank heeft donderdag twee Turkse inwoners van Den Haag ver oordeeld tot twaalf jaar gevangenis straf wegens het uitlokken van de moord op een Turkse winkelier op 29 oktober 1981. Yasin Akbulut werd voor de deur van zijn winkel aan de Hoefkade in Den Haag doodgescho ten, De officier van justitie had de- zelfde straffen geëist. De28-jarige Mehmet B. en de 30-jarige Suleiman Y. zouden de avond voor de moord twee Hagenaars hebben aan gezocht om de moord te plegen. Als beloning werd 20.000 gulden en 100 gram heroine in het vooruitzicht ge steld. Op grond van de verklaringen deze Hagenaars acht de recht- c het medeplegen van uitlokking tot moord bewezen. Gezien de ernst van het feit meent de rechtbank dat met met een lagere straf kan worden volstaan, aldus de president van de whtbank Het motief voor de aanslag was bloedwraak. De familie Akbulut is gewikkeld in een vete met de familie Demirel. Deze vete. die jaren geleden om inmiddels onduidelijke redenen in een Turks dorp is ontstaan, wordt de aatste tijd ook op Haags grondgebied uitgevochten. Voorlopig laatste lachtoffer is Ali Demirel, die begin 1982 zittend in zijn auto op de La Heyweg werd doodgeschoten. opnieuw heeft laten we ten de Nederlandse claim op wrak en lading van het in 1667 vergane VOC-schip niet te kun nen honoreren. Volgens een woordvoer- ken voor de kust aan de genomen op het verzoek Deensekroon toebeho- van de Nederlandse Den ren. Nu IJsland een zelf- bassadeur in IJsl: standige staat is. valt (met als standplaats dat eigendomsrecht Londen), jhr. mr. J. L. R men in Reykjavik. „Maar in die wetgeving van WVC naar de plaats wordt ook nog iets ge- van het wrak te sturen, zegd over de eigenaar Die expert Zou dan rond van een wrak die onbe- hall september het bo- kend moet zijn. Men kan venste deel van het toch niet volhouden dat wrak kunnen zien als de bekende geschoten te hebben door de twee bemanningsleden ge- de eigenaar van het VOC-wrak onbekend is. want direct na de stran ding is er contact ge- tien meter dikke zand laag waaronder het schip ligt dan verwij derd is. uuui ue uwec uciiituuuiiBaicucii „ü,,A wond raakten, kreeg vijl jaar gevange- S'he?ÏÏer^?iuweU last W msstraf net als Wang Yanda (27). die heeIt net a,er er na"wehjKs last een pistool trok om gedaan te knjgen hondenhandel ermee worden bestre den, maar ook kunnen gezondheid en welzijn van de dieren beter worden bewaakt", aldus Ploeg Uitbreiding Volgens Ploeg is enige bezinning op onder andere belast met het tatoue- het houden van huisdieren op zijn plaats. We moeten ons afvragen of een verdere uitbreiding van het aan tal gezelschapsdieren in Nederland wel wenselijk is, aldus de staatsse cretaris, volgens wie we ons moeten realiseren dat het gezelschapsdier er 1 de niet alleen ten gerieve van onszelf is. Ook brak Ploeg een lans voor de verzorging van het huisdier. „Wie een huisdier houdt, neemt de verant woordelijkheid voor dat dier op zich". van de tatouage, in het oor Beperking vergoeding kosten vervoer leerlingen DEN HAAG (ANP) De minister raad heeft donderdag ingestemd met itsontwerp van staalssecreta- dat de deur naar het vliegdek werd geopend. De andere drie kapers Gao Dongping (28). Wu Yunfeit (33) en An Wijan (22) kregen een gevange nisstraf van vier jaar opgelegd Ook moet de mens er voor waken dat hij zich niet te eenzijdig op het dier ris Van Leijenhorst (onderwijs) c richt en de relaties met zijn mede- op jaarbasis 30 miljoen gulden te mens verwaarloost. Ploeg We moe- bezuinigen op de vervoerskosten van ten oppassen niet door te slaan' in leerlingen in voornamelijk het bui- onze verhouding met dieren" tengewoon lager onderwijs. Ons land telt volgens recente schat- Het is de bedoeling, dat deze bczuini- tingen negentien miljoen huisdieren gingen niet worden afgewenteld op de De 1.6 miljoen katten en anderhalf gemeenten en dat zij evenmin volle- miljoen honden nemen daarbij vol- dig ten laste zullen komen van de gens Ploeg een belangrijke plaats in, ouders van leerlingen die op vervoer NANTUA (AFP) Een schilderij van maar verder zijn er nog ongeveer 7,5 naar school zijn aangewezen. Premier een amateur dat in bruikleen fi"' 1 CARDIFF I UPIi - Hazel Hooper van het schoonmaakbedrijf con troleerde of de werkster niets vergeten had toen de deur dichtsloeg. De deur was die van de kluis vn de National Westmin ster Bank in Cardiff en daar zat de 34-jarige moeder van zeven kinderen. „Toen de deur was dichtgeslagen zag ik tot mijn schnk dat er geen kruk aan de binnenkant zat en er geen alarmbel in de kluis was", vertel de mevrouw Hooper woensdag nadat ze - tien uur later - was beared en de hele politie van Cardiff op verzoek van echtge noot John de stad op haar had afgezocht. PEKING \AFPt Twee studen ten in China hebben onlangs zeventien dagen zonder eten overleefd in een kloof, berichtte woensdag het dagblad Renmin Ribao in Peking. Niam Fusheng tn Luo Guimin van een techni sche school in de provincie Guiz- nou zouden hun avontuur nooit nebben overleefd als ze geen Water hadden gevonden, aldus at krant. De laatste paar dagen snoesten ze het toch al stellen met hun eigen urine. Op 25 mei het tweetal ontdekt door arte kinderen die in de buurt van ae meer dan 12 meter diepe kloof aan het spelen waren. L1NZI Archeologen hebben in het Oost-Chinese Linzi de skeletten van 91 paarden gevonden, die 2000jaar geleden bij het graf van een edelman werden begraven. Volgens de deskundigen werden de paarden eerst verdoofd en daarna ceremonieel begraven volgens de gebruiken van de voor-Chmese staat Qi. die bestond van de elfde eeuw voor Christus tot 211 vC afgestaan voor een tentoonstelling in de Oostfranse plaats Nantua, blijkt een fortuin waard te zijn, omdat zich aan de achterkant een werk van Paul Gauguin 11848-1903) bevindt. De gelukkige eigenaar had het doek 'Nantua en zijn meer in 1903' uitge leend voor een expositie onder de titel 'Het Nantua van onze vaderen" Het was gemaakt door een plaatselijke kapper. Veillet, die in zijn vrije tijd schilderde Voor zijn nogal conventio nele voorstelling gebruikte de kapper de achterkant van een doek dat hij eind vorige eeuw had gekregen van geknipt en hem een maaltijid had verstrekt. Het werk van Gauguin, voorstellend een groep vrouwen is inmiddels echt bevonden door deskundigen van het Louvre De waarde wordt geraamd op 500.000 tot een miljoen frank 185.000,- tot ƒ370.000.-) Gauguin deed destijds Nantua aan tijdens een reis naar het zuiden, aan het eind waarvan hij zich in 1888 in Arles bij Vincent van Gogh zou voegen schipper verdronken De 41- jarige schipper B p m Mijnster uit Zwijndrecht is donderdagavond in de Vlaardingse Koningin Wilhelminaha- ven gevallen en verdronken. De man was samen met een werkne mer bezig zijn binnenvaartschip af te meren. Op een gegeven moment zag de werknemer de schipper niet meer, maar hij dacht dat Mijnster inmiddels aan wal was gegaan Na een zoekactie haalden duikers van de brandweer het lichaam van het slachtoffer boven water. De schipper bleek voor of tijdens zijn val in het water een wond aan het hoofd te hebben opgelopen. miljoen vogels en evenveel vissen en Lubbers benadrukte na afloop van een miljoen knaagdieren. In drie- het kabinetsberaad dat de bezuini- kwart van de Nederlandse huishou- ging deels moet worden verwezenlijkt dens leeft thans in ieder geval een door een doelmatiger opzet van het huisdier Economisch gezien een be- vervoer DEN' HAAG (ANP) Een minderjarige aan wie wegens diverse agressieve misdrijven tbr (ter beschikking stelling van de regering) was opgelegd en daarom opgenomen werd in een inrichting is vorig jaar juist vanwege zijn agressiviteit binnen die inrichting op vrije voeten gesteld. Dit voorval is voor officieren van justitie in het ressort Den Haag aanleiding 0een strakkere aanpak te bepleiten bij de minister van justitie. In het po»»". o jaarverslag van de procureur-generaal zijn daartoe aanbevelingen opgenomen. In uitzonderlijke gevallen zou. zeker indien de verdachte bijna 18 jaar is. het volwassen-strafrecht kunnen worden toegepast Voor hiertoe wordt overge gaan dient in beginsel wel observatie in het Pieter Baan Centrum te Utrecht plaats te vinden Ook achten de officieren het noodzakelijk tot een wetswijzi ging te komen die het mogelijk maakt, dat een jeugd-tbr of een maatregel van buitengewone behandeling wordt omgezet in een volwassen-tbr, zodra een extreem gevaarlijke minderjarige 21 iaar wordt. (Van onze correspondent) HOUTEN Werklozen en arbeidson geschikten zouden recht moeten heb ben op een en dezelfde uitkering. Dat vindt een werkgroep van de Neder landse Centrale voor Hoger Perso neel. In een discussienota over een nieuw sociaal zekerheidsstelsel, die donder dag is verschenen, stelt de werkgroep jaar terugloopt tot een minimum van f2.048 per maand. Zoals bekend be houdt een arbeidsongeschikte nu van het laatst verdiende loon en inkomensgaranties aan haar bur- te stellen. „Het enige dat overeen- gers dient te geven die in overeen komt", zo zegt Lex Koning, een v procent van zijn laatst verdiende de samenstellers, „is dat ook wfl en loon, terwijl een werkloze na 2,5 jaar terugvalt op een uitkering op bij standsniveau. De discussienota van de NCHP wijkt af van die van de FNV, die vorige week is uitgekomen. Daarin wordt een uitkering voor die begint bij 80 voorgesteld om de positie van langdu- langere WW-periode bepleitenIn de gedachten van de NCHP is vrijwillig- werkloos-zijn toegestaan, maar de consequentie is wel dat de uitkering aanzienlijk lager behoort te zijn f 652 bmto per maand. De NCHP is er bij het opstellen van de nota van uitgegaan dat de moderne procent van het laatst verdiende loon rig werklozen te verbeteren door hun staat via een nieuw sociaal zeker en die in een afbouwperiode van 5,5 uitkering tot aan het pensioen op 80 ......uootelsel een aantal basisbestaans- stemming zijn met de heersende so ciaal-economische omstandigheden De samenstellers gaan ervan uit dat het behoefteniveau met het klimmen der jaren zal stijgen. Zo zal de toeslag voor een 25-jarige 4,8 procent hoger liggen dan de basis-uitkering van f 2.048 op 18-jarige leeftijd. Voor een 35-jarige ligt de uitkering 8 procent hoger en voor een 45-jarige nog eens acht procent. DEN HAAG (ANP) Het comité Ook vindt jaarlijks controle plaats door een accountant- Het is dus vindt, dat de gelden, die de onmogelijk dat wij de gelden an- an Nederlandse militaire ders dan bedoeld aanwenden ilitaire oorlogsinvaliden en -we duwe bond oorlogsslachtoffers iBNMO) be steedt aan nazorgprojecten voor oorlogsinvaliden en weduwen niet strookt met de oorspronkelijke Eer. enquête onder de leden van de Nazorgencentrum doelstelling. Het comité bepleit in een verklaring een uitkering in eens aan alle militaire oorlogsin validen en -weduwen. De gelden van de BNMO zijn af- BNMO heeft volgens het comité ujitgewezen dat er bij deze leden nauwelijks of geen belangstelling bestaat voor een nazorgcentrum en dat overige militaire oorlogsinvali den en -weduwen in het geheel niet komstlg van de algemene loterij zijn geraadpleegd Op grond hier- Nederland en het beheer hierover van komt het comité tot de conclu- ligt in handen van de stichting sie dat het beter is de belangheb- fondswerving militaire oorlogs slachtoffers in Tilburg. Van de on geveer 50 tot 60 miljoen gulden van Het comité vindt ook het de stichting gaat dit jaar ongeveer project nutteloos, omdat ,,2eg over 30 miljoen gulden naar de BNMO tien jaar van de huidige nog in Voorts is 23,5 miljoen gulden be- leven zijnde invaliden en weduwen stemd voor investeringen in gebou- nog een enkele over is om van dat wen. De overige 6.5 miljoen gulden tehuis gebruik te kunnen maken, gaan naar de exploitatie van de Momenteel is reeds de helft vande BNMO Het hoofd externe betrekkingen belanghebbende dood" De BNMO ontkent, dat er i Th. de Mootj van» de BNMO weer- enquête, waarover het comité spreekt de aantijging van het comi spreekt, heeft plaatsgevonden. De te. dat de gelden niet volgens de Mooij: „De nazorgprojecten zijn oorspronkelijke doelstelling wor- wel ter goedkeuring voorgelegd den besteedt .Ieder jaar wordt aan de leden. Dat er geen belang- verantwoording afgelegd aan de stelling zou bestaan voor nazorg is algemene loterij Nederland, die op onzin want de programma's zijn haar beurt wordt gecontroleerd altijd vol. Ook niet-leden doen door het ministerie van justitie hieraan mee en zijn welkom".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 5