ZWAKZINNIGEN KUNST Het zijn mensen die niet terug kunnen vechten i?c,Jferd -wor?en dal d" een tot?le werk fnaar danals Dan PZC/ streek Eerste bloemenprijs van Sas van Gent HU I OCCASIONS I Expositie Grote Kerk Veere noteerde 30.000ste bezoeker VRIJDAG 19 AUGUSTUS 1983 Drs A T J Krol '3?i legt per 1 september zijn functie neer als algemeen directeur van de Clmgse zwakzinnigeninrichting Hij wordt - weer algemeen directeur van De Hartekamp in Heemstede, een zwakzinnigeninrichting, die twee keer zo groot is als De Sterre en ongeveer 450 bedden telt. Hij studeerde orthopedagogiek in Groningen. Dat deed hij terwijl hij met psycho-motorische therapie aan het werk was in het Academisch Ziekenhuis Groningen. Vanuit Groningen vertrok hij naar Sliedrecht. waar hij adjunct-directeur werd van de zwakzinnigeninrichting De MericebolderBegin 1980 kwam Krol naar De Sterre. Hij is al jaren lid van de Nationale Ziekenhuisraad, het overkoepelende orgaan van ziekenhuizen, verpleeghuizen, psychiatrische inrichtingen en zwakzinnigeninrichtingen ..Ik zoek weer wat groters in een woeliger streekzegt de scheidende directeur. Op zijn penode op De Sterre kijkt hij met plezier terug ..Een samenwerking van zeer velen Ik ben geweldig content over de wijze waarop dit door de mensen in huis is gesteund, want wat ik van ze gevraagd heb is niet gering geweest. Het is onvoorstelbaar als je ziet wat er is opgebracht en gebeurd zonder enige pijn en moeite. Dat heeft zeker te maken met de instelling van de Zeeuwsvlaming. Niet kletsen maar doen. Daarom is het hier prettig werken geweest" De heer Krol neemt vrijdag 26 augustus afscheid van De Sterre. De receptie in hel hoofdgebouw is van 16 00 tot 17 30 uur Dan kan ook kennis worden gemaakt met de nieuwe directeur, P E M Bottelier TERNEUZEN „Er kan bezuinigd worden in de zwakzinnigenzorg en we zijn al bezig om het op een goedkopere manier te doen. Maar wel zonder dat we meteen alles over boord zetten, wat we in de laatste twintig jaar echt op een geweldige manier, we kunnen stellen dat Nederland model staat voor de wereld hebben opgebouwd. We moeten geen paniekvoetbal spelen. Zwakzinnigen worden al gauw het kind van de rekening. Het zijn mensen, die niet terug kunnen vechten en per definitie niet mondig zijn". Drs A. T. J. Krol. nu nog algemeen directeur van de zwakzinnigeninrich- De Sterre in Clinge, legt met ïg van 1 september die functie neer. Hij wordt directeur van de zwak- danken aan de uitstekende verzor ging en begeleiding". Eigen waarde eens zover komt, sluiting van de inrichtingen? „Het gevaar zou kunnen komen uit de hoek van de politiek. Want als een tweede-kamerlid het woord 'bezuini gingen. Het typische is echter, de mens is kennelijk toch nog zo inven tief en flexibel, dat hij altijd wel weer een oplossing vindt. Dan ben ik toch ook zo'n optimist, die zegt: dat klaren we dan wel weer. Eerlijk bekijken wat het allemaal kost, het is reeël dat we op de kleintjes letten en het wat minder aan aan doen. We hebben op dit moment een heel hoog niveau van zorg. Het is niet onrede lijk, dat nu alles wat teruggaat we ook in deze sector een stapje terug doen". Sterre vindt hij dat hij de tijd 'ver- zinnige kan zichzelf zijn. wordt niet watertanden en denkt nu heb ik het schrikkelijk mooi' heeft meegehad. gestoord door snelrijdende auto's, gevonden. Bekommerd zich verder .Een vrij rijke tijd nog, hoewel het al die hem van de sokken rijden. Kan niet over de inhoud van de zorg, want wat aan het minderen was De tweede hier rustig zijn rondje maken en heeft daar heeft-ie als zodanig toch geen prima manier deden, waar we niets helft van de jaren zeventig was nog geen drukke maatschappij, zoals wij verstand van. Ik zeg het wat hard. mooier. Toen kon eigenlijk bijna alles die kennen. Alles is op zijn schaal, maar zo ligt het toch wel. Dan zou het telefonisch geregeld worden. In de zijn niveau afgestemd. „Aan de ande- weieens kunnen gebeuren, dat kamer jaren tachtig hebben we toch een re kant zijn er de mogelijkheden om leden druk op de staatssecretaris uit- beetje moeten omschakelen. Er moest met niveaugenoten te praten, een oefenen, wat zou kunnen leiden tot hiërin~toch~weer terug moeten."Dan meer gepraat worden tegen de over- vertrouwde wereld te hebben. Alle- rigoreuze bezuinigingen, Wij zeggen zal het zeker met slechter hoeven zijn held om bepaalde zaken gedaan te maal dingen, die. wanneer je hem zou daarentegen kijk wel uit wat je doet Beslist niet Een goede zorg. een goe- krijgen. Maar uiteindelijk met goeie overplaatsen naar een woning in de en gooi niet het kind met het badwa- argumenten, met de goeie daadkracht straat, hij niet zou hebben. kon het allemaal nog wel. Nu, in 1983, zitten we in één keer een stuk moeilij ker. Door de steeds verdergaande bezuinigingen, haal je het ook niet meer met redelijke argumenten. Men met een bottere bijl bezig. De overheid stelt nu domweg dat je de eerste tien, wtintig jaar niet meer met bepaalde plannen hoeft aan te komen. Hij zou er geen contact hebben met buren en louter en alleen zijn aange wezen op een klein groepje. De zwak zinnige zou niet naar een zwembad kunnen, want de meesten hebben toch een watertempertuur van dertig graden nodig en een andere waterzui vering. Die kan dus met in een ge- ter weg". Toekomst Wat betreft de toekomst van de zwak zinnigenzorg verwacht directeur Krol dat die zorg meer samenhang Verdeeld dwongen door de economie. We zul len wel moeten, we worden bijeenge- woon zwembad Het, is een illusie, een dreven. Uiteindelijk denk ik - kwestie van grenzen meent idiote voorstelling van zaken om te Krol. Bijna twee jaar geleden meldde de plaatselijke pers De Sterre verbouwt voor zes miljoen „Ja, dat is ook één viade misverstanden in deze streek. Dï. getal is een eigen leven gaan leiden Een heleboel mensen denken kan dat allemaal zomaar, terwijl wij de broekriem moeten aanhalen. Dat zeggen, alle zwakzinnigen uit de in richtingen en in een huis in de straat. Tussen de gewone mensen, want dat zou dan het summum van integratie zijn. Je zou de zwakzinnige binnen de kortste keren zien verpieteren. Hij kan z'n huis niet meer uit. want dan komt het de zwakzinnige ten goede. Er komt ook meer openheid, vooral naar de 'consument', de ouder toe. Wij zijn de producent van het pro- dukt zorg. Dat klinkt raar, maar in wezen is het zo. Die consument wordt ook steeds meer betrokken bij het geheel. Logisch, het gaat hier wordt-ie inderdaad van de sokken e'Sen kind- Die ouder wil betrokken gereden. Het is jammer dat er van- blijven en wij als inrichtingwerkers was de opvatting^ Die zes miljoen daag de dag zo tegen de inrichtingen moet men dan wel in het juiste ver- wordt aangetrapt. zo in de sfeer van bad met een beweegbare bodem wel nodig? Want, zo zegt men dan in Clinge, dat hebben wij ook niet. de zwakzinnigenzorg zijn er vele voorzieningen, die een gemiddeld dorp niet heeft. Dan moet je je wel realiseren, dat die zwakzinnige, be halve dat soort voorzieningen, ver der niets heeft. De meesten zijn volle dig aangewezen op de inrichting, zieningen heeft. Wij hebben een zaal waar geregeld een film wordt gedraaid. Je zou kun nen zeggen dat dat luxe is, maar we ?aan allemaal naar de bioscoop, dus waarom zou een zwakzinnige dat niet mogen hebben. Zijn wereld is toch al beperkt. Die voorzieningen zijn broodnodig en moeten niet als luxe worden beschouwd, maar als een le vensvoorwaarde. Zo niet, dan worden de inrichtingen zoals dat vroeger bet geval was 'bewaarplaatsen' Daar werden ze opgesloten, kregen ze to eten en te drinken, werd over hen gewaakt en daarmee klaar. Zwakzin nigenzorg is vandaag de dag iets anders. Is humaner, moet meer een beroep doen op de mogelijkheden, die de mensen in zich hebben. Moet meer doen aan behandeling, opvoeding en dus ook recreatie. Geen luxe. maar Pure noodzaak. In het verleden zaten en lagen de zwakzinnigen op grote talen met veertig, vijftig bij elkaar, volgestopt met medicijnen om ze rus tig te houden. En verder deden ze de hele dag niks. Ze zaten maar wat te wippen op een stoel. Niks te doen hebbend en in grote getallen bij el- haar kwamen ze tot enorme gedrags stoornissen. Ik denk dat ik ook zo gereageerd zou hebben. Daar hoef je biet eens zwakzinnig voor te zijn. Tegenwoordig wonen de mensen in Soepjes van gemiddeld tien. veel ®eer op een normale manier met een ®vast mogelijke begeleiding. Het is bauweüjks meer nodig in de huidige «richtingen om psychofarmaca te ge bruiken. Het aantal echte gedrags stoornissen is enorm teruggelopen en M gemiddelde leeftijd vroeger in Nederland een jaar of veertig is fors toegenomen. Nu worden ze net zo sflijk tachtig. Dat is gewoon mede te maar dan zet je wel een hoop mensen mensen is het uitermate frustrerend, in de kou. Als je als alternatief het want je kunt beter gewoon in dienst woonhuis in de straat neemt, dan is zijn voor je eigen gevoel, menswaar- |Brj. A. dnnigeninrichting De Hartekamp in Volgens Krol is dat ook de waarde gingen' hoort en het is eeh bedrag van in het jaarverslag 1982 van De Sterre Heemstede Van zijn periode op De van dit soort inrichtingen. De zwak- honderden miljoenen, dan begint-ie te staat onder meer dat een goede zorg niet persé in geld hoeft te worden uitgedrukt. ..Er zijn talloze dingen zegt Krol, ,die we vroeger op een voor vroegen en die nu in geld worden uitgedrukt. Veel werk is begonnen als vrijwilligerswerk, Werk dat nu alle maal betaald wordt. Ik denk dat we de opvoeding is met alleen afhanke lijk van de financiën Zorgelijker vindt De Sterre-direc- leur dat het circuit van de zwakzinni- zal gaan vertonen. „Wellicht ook ge- genzorg enorm verdeeld is. Gezins vervangende tehuizen en dagverblij ven vielen vroeger onder het ministe rie van CRM. De inrichtingen behoor den tot volksgezondheid. Nu zijn die ministeries opgegaan in welzijn, volksgezondheid en cultuur (WVC), maar het zijn wel twee aparte direc ties gebleven. „En die werken elkaar liefst nog harder van vroeger tegen. Er is dus niets verbeterd. Het is een schijnverbetering geweest, die bundeling van de twee ministens. Van ons wordt verwacht dat wij meer zullen dat moeten erkennen. En daar samenwerken met gezinsvervangende ruim baan aan geven. De invloed die tehuizen en de dagverblijven, aan de b „„.li urii in mi juiöii. v^i wordt aangetrapt zo in de sfeer van .min vaan .um gt\ru. ut mcu uit. icnuittii cu uc udsvciunjvni, aan ut band zien Het gaat om een groot ze moeten maar allemaal plat Dit ouders uitoefenen binnen de instel- basis dus Een prima zaak, maar op aantal plannen, die gerealiseerd-zijn betekent trouwens niet dat ik de >«"6 als het gaat om zorg. wordt J snnog zullen worden over een lengte inrichtingen met hand en tand verde- steeds groter. Terecht. Er zal een van jaren Op een inrichting, die een dlg denk dat jn oe sterre voldoen- &ocd samenspel moeten blijven tus- begroting, een 'omzet' heeft die jaar- de is aangetoond dat wij wel degelijk sen degenen die de deskundigheid lijks twintig miljoen beloopt, is die zes kleinschaligheid, meer privacy van de leveren en degenen die op de zorg zijn miljoen maar een relatief bedragje. Ik bewoner en integratie nastreven. Kijk aangewezen". zeg met dat het niks is, wil dit met maar naar de huizen in de Kerkstraat ..in het materiële zullen we zeker Sestemd systeem. Iedereen wil dat bagatelliseren. Er is dan j11 het ministerie liggen de ambtenaren met elkaar overhoop en is er van een eenduidigheid in het beleid geen en kele sprake. Noch in de wetgeving, het verstrekkingenbeleid, de financiering of de planning is er een op elkaar dan wel. maar als het zo doorgaat zijn en binnenkort in de Julianastraat. moeten versoberen. En daar zijn we al mensen dat zegt moet dat allemaal Dat ,s aueen voor diegenen, die eraan mee bezig We kunnen met langer elke we in 1990 n°S met zoveT We "toeten r de zwakzinnigen. Is een zwem- toe zyn en dat er uiteindelijk toch gediplomeerde na de opleiding plaat- er 31165 aan doen om 011 te bevorde rt een heweeuhare hnriem wel maar een handvol in een inrichting. sen. We hebben ze moeten ontslaan. ren de overheid daar nog lang De rest is er nu niet aan toe en zal er maar gelukkig konden we ze bijna mee wacht zullen wij als particulier nooit aan toe komen. We gaan het allemaal terugnemen Maar wel op initiatief nog meer stappen moeten t; elkaar aanpraten als we denken dat ze basis van een tachtig-procentbaan. nemen. We hebben hier in Zeeuwsch- VOOrZl€TllIlfZ€tl het wel zÜn Dat vind ik de mensen, We zullen het komende jaar zelfs Vlaanderen tenslotte een regionaal die dat niet weten, een rad voor ogen mensen volledig aan de kant moeten overlegorgaan zwakzinnigenzorg op draaien. met name de politici. Die zetten Maar aan de andere kant ligt t"'rtf'hf nat is rian nn' wpl '"raat, maken zich gretig meester van rap- er werk genoeg. Dat brengt de merk- porten waann dan staat dat er ik- waardige consequentie met zich mee weet-niet-hoeveel bezuinigd kan wor- dat we nu bezig zijn met werklozen- den 650 miljoen volgens een laatste projecten En straks zien we dezelfde rapport als de zwakzinnigeninrich- mensen, die we zullen moeten ont- viêrentvvintic uur tier dae"drieh0n- tingen worden gesloten Er kan zo slaan, wellicht terugkomen Hetzelfde Itven lang. Je verzorgt zo iemand z'n gericht Dat is dan nog wel een 'praat orgaan'. maar we zullen volgens mij toch in de richting van samenbunde ling van particulier initiatief moeten gaan. Nu is het nog zo dat we elkaar op niets mogen aanspreken, we leve ren geen eigen verantwoordelijkheid Hm in. want daar zijn we als de dood voor illusie is Ja. als je uitgangspunt is dat worden ze niet betaald Dal is een m Nederland Ieder stichtinkje, elk totale leven en daar zit ziin recreatie de heleboel moet sluiten, kan je daar beetje het zotte van het circuit m inenal zrin functics Dan zeifeen^vri zovecl bezmniglng naast zeggen' Nederland Wel jammer Voor die al Zijn functies. Dan zeggen WIJ maar dan 7pt j(1 wel PPn hoon mensen muncen is hw nifprmatn op onze beurt dat het niet zo gek is dat de zwakzinnige een aantal voor- bestuurtje heeft z'n eigen macht en dat mag je met aantasten Maar het zal wel die richting op moeten. Als er een regio is waar dat zou moeten kunnen, dan is dat toch wel beginnen met een deel van zijn identi teit in te leveren. Dat gaan we in Nederland toch steeds meer krijgen In de dorpsgemeenschap Clinge be staat wat ongenoegen, wat frustratie ten aanzien van het beleid van De Sterre. Dat is op de laatste dorps- raadsvergadering vrij duidelijk naar voren gekomen. Krol: „Ja, misver standen. Een paar maanden geleden hebben we zeer uitvoerig een volle avond met de dorpsraad van Clinge om de tafel gezeten om bepaalde zaken, ontwikkelingen op De Sterre toe te lichten. Wij wisten dat er enig ongenoegen bestond bij sommige mensen en ik zeg erbij, sommige, want laten we niet generaliseren over bijvoorbeeld het gunnen van de bouw van de kinder boerderij aan een aannemer van bui ten Clinge. Op zichzelf hebben we daar alle begrip voor, maar we zijn een grote organisatie, die op de kleintjes moet letten en daarom bij instellingen en bedrijven te rade moet gaan, die goedkoper zijn dan de plaatselijke man. Men vraagt zich bijvoorbeeld af waarom wij ons brood betrekken van een broodfabriek in Temeuzen en niet van de plaatselijke bakker. Het be drijf van de Clingse bakker is met ingesteld op de hoeveelheden, die wij nodig hebben, laat staan dat het een kwestie van prijsvorming is. Je kunt een aantal zaken niet betrekken van de winkel om de hoek. Daarvoor is de instelling te groot ten opzichte van het zeer kleinschalige plaatselijke in Clinge. Dat is niet negatief bedoeld, maar het is gewoon zo. Een kwestie van verhoudingen Als je het in de gemeente Hulst bekijkt moet je toch constateren dat tweederde van ons personeel er werken hier driehon derd mensen uit de gemeente komt. Niet dat dat onze verdienste is, maar dit vormt misschien het tegenwicht voor de mensen die zeggen: De Sterre zoekt het zo ver en betrekt zo weinig uit de omgeving. Nee. wat we kunnen betrekken uit de omgeving doen we ook, zoveel mogelijk Als het gaat om nieuwe investeringen proberen we zo veel mogelijk plaatselijke mensen er bij te betrekken. Men moet echter niet gefrustreerd zijn als er eens een be stelling of order buiten het dorp wordt geplaatst Je moet toch op een gege ven moment ook de beperkingen van zo'n kleine streek en de onmogelijkhe den. die wij soms hebben budgettaire gezien, goed zien. Ik dacht dat de dorpsraad dit goed had begrepen, er was alle begrip Er werd beloofd ons verhaal over te brengen aan de ach terban de dorpsgemeenschap, maar dat is of niet gebeurd of men is er met in geslaagd een en ander duidelijk te maken. En dat is jammer, want dat betekent dat een aantal mensen de inrichting nog steeds met scheve ogen bekijken. Ik hou wel staande dat De Sterre een uitstekende relatie met het dorp heeft en een hele leuke samen werking met talloze mensen" Buitenaf dat natuurlijk altijd goedkoper. Maar digheid. dan de manier waarop we het Zeeuwsch-Vlaanderen, Misschien is dan komen ze niet meer buiten, doen nu doen. Een kolderieke zaak". I jfifij ze niets meer en dan zitten ze over een paar jaar weer te wippen op een stoel. Krol verwacht wel dat er voor de rest net als vroeger. Is dat dan menswaar- cen goede zorg geboden zal kunnen dig0 Nee. daar geloof ik niet in" blijven worden. Ook zou de zwakzin nigenzorg het best nog met wat min- Plni1l10 II dcr gcltl afk,mnen- „Hoe precies, dat lunneri weet ik niet. Iedereen zegt en daar Zijn deze plannen serieus te nemen, doen wij vrolijk aan mee het kan Is de kans aanwezig dat het ooit nog nu niet meer erger met die bezuini- het te klein vanwege zijn onderlinge verhoudingen en daardoor te zeer verdeeld. Dat blijkt-eigenlijk al uit het feit dat fuseringen lang niet altijd lukken, zeker ook niet in de gezond heidszorg Aan de andere kant zou bundeling gezien de omvang van Zeeuwsch-Vlaanderen, kleinschalig en overzichtelijk, hier wel moeten slagen. Dan zal er wel iemand moeten Bij De Sterre ziet men mensen van buitenaf graag op het terrein komen, alleen heeft de inrichting daar laatst een vrij slechte ervaring mee gehad. „We hebben met lede ogen moeten aanzien, toen we de trimbaan met trampoline kregen, dat jeugdigen binnen de kortste keren de zaak voor de zwakzinnigen echt onveilig maak ten. Delen van de trimbaan werden kapotgemaakt en zwakzinnigen wer den lastiggevallen. Die kwamen niet meer aan de bak Ons standpunt is altijd geweest, laat iedereen toe op het terrein, het moet open zijn. Dat geldt ook voor de kinderboerderij, als die l oktober opengaat. Wat betreft de trimbaan hebben we moeten zeggen: sorry, ver boden toegang. Men moet wel besef fen dat zwakzinnigen mensen zijn, die je ook eens een keer moet kunnen laten voorgaan. We hebben de hoop dat de jeugd de lagere-schooljeugd geleidelijk aan weer komt We zullen ze niet terugsturen. Maar laten we wel normaal doen. De opgeschoten jongens op brommers van zeventien, achttien jaar, die .over het terrein crossen en de zwakzinnigen van de sokken rijden, dat hoeft voor ons met Dat hebben we ook meegemaakt Heel jammer, want we willen in feite niets liever dan dat iedereen uit de omgeving in het weekeinde een leuk uitje kan hebben naar bijvoorbeeld de kinderboerderij. Maar na zo'n erva ring zijn we toch wel huiverig. Dat .neemt niet weg dat we blijven zeggen: mensen, kom maar. Wij respecteren iedereen Respecteer dus ook de zwakzinnige. Wij kunnen ons geen scheve gezichten over en weer veroor loven, daarvoor is de Clingse gemeen schap te klein Toch denk ik dat wij een hoop plezier hebben van Clinge en Clinge een hoop plezier van ons. Van uit die positieve hoek moet je het benaderen". Hans Vonk. Mevrouw Dusarduijn overhandigde bloemen aan de familie Kunst aan de Sint-Annastraat in Westdorpe. winnaar cab de eerste 'bloemenprijs' van Sas van Gent SAS VAN GENT De eerste 'Bloe menprijs van Sas van Gent' is don derdagmiddag uitgereikt aan de fa milie Kunst aan de Sint Annastraat in Westdorpe. Zij ontving uit han den van Joke de Koninck, bestuurs lid van Sas Promotion, een waarde bon van 100 gulden, te besteden bij een van de Sasse middenstanders. Van mevrouw A. Dusarduijn kreeg mevrouw Kunst een bos bloemen. De wedstrijd werd door Sas Promo tion samen met enkele plaatselijke bloemisten georganiseerd met het doel het aanzien van de huizen in Sas van Gent te verlevendigen En kele tientallen mwoners van Sas van Gent hebben aan de wedstrijd, die Üep vanaf juni dit jaar. deelgeno men. Donderdagmiddag hebben de juryleden, mevrouw A Dusarduijn. Theo Mattheeuws, de voorzitter van Sas Promotion en Co Turbijn, advi seur van Fleurop Nederland, een laatste beoordeling gemaakt bij de finalisten. Voorzitter Mattheeuws noemde de actie een groot succes. „Maar eigenlijk hadden we ook een andere kandidaat op het oog voor de Sasse bloemenprijs'zo het hij we ten. „De gemeente heeft intensief meegewerkt aan de versiering van Sas Als je ziet hoe aan het ge meentehuis en het oude klooster de geraniums bloeien, dan komt ook de gemeente in aanmerking voor een prijs. Maar ja. zij hebben niet inge schreven". Volgend jaar vindt er weer een wedstrijd plaats om de grote bloe menprijs van Sas van Gent. Tevens wordt er dan een geraniummarkt georganiseerd. ADVERTENTIE *qn de BMW-dealer Garage Vetbtvgge bv industrieweg 37 4538 AG Temeuzen Telefoon 01150-13451 VEERE - Dc Stichting Delta Cultu reel heeft donderdagmiddag de der- tigduizendste bezoeker ontvangen van de exposities die de Stichting traditiegetrouw in de Grote Kerk te Veere jaarlijks inricht. De verbaas de dertigduizendste. was het echt paar K. Samshuijzen uit het Drent se Beilen. Zij brachten dit jaar voor het eerst hun vakantie door in Zeeland en vandaag vertrekken zij weer naar het 'Hoge Noorden'. De voorzitter van pelta Cultureel mr M van Boven, verwelkomde het echtpaar, feliciteerde het en over handigde het boek van Pieter Fagel 'Zeven eeuwen Veere' Verder werd ecu bos bloemen uitgereikt en nog een piepklein boeKje over Veere en een drukwerkje over de Grote Kerk De exposities in de Grote Kerk zijn 28 april geopend en duren nog tot 30 september Het gaat om de volgende tentoonstellingen Het landschap in Zeeland, een serie boerenwagens, een voorbeeld van Zeeuwse tuinaan leg, een collectie schelpen vanuit de hele wereld, natuurmonumenten en de jaarlijks terugkerende slinger proef van Foucault. Dit jaar werd de dertigduizendste bezoeker precies een week eerder 'binnengehaald', dan in 1982 In to taal bezochten veertigduizend men sen de Grote Kerk vorig jaar. De heer M van Boven, voorzitter van de Stichting Delta Cultureel in Veere. overhandigde de heer en mevrouw Samshuijzen een boek en bloemen ter gelegenheid van het feit dat zij de dertigduizend bezoekers aan de expositie in de Grote Kerk vol maakten

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 25