PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VS: serieuze studie voorstel Andropov PZC Politie bevrijdt gijzelaars INLA Gasunie wil aardgasprijs met vier cent verhogen Orkaan treft kust Texas RUS WIL RUIMTEWAPENS UITBANNEN Zesling in België Snuffelt U ook al tussen de Kleintjes? Kuiper in ziekenhuis opgenomen vandaag spoorwegen in Engeland J (villen 17.000 man kwijt 31 Zonnig en warm j in de ochtend plaatselijk mist, overi- gens droog en zonnig. Middagtempe- raluur ongeveer 26 graden. Mattige [226e jaargang no. 194 Vrijdag 19 augustus 1983 WASHINGTON (AFP, UPI, RTR, DPA) De 16-jarige Russische diploma tenzoon Andrei Berezhkov wil niet in de Verenigde Staten blijven. Dat heeft hij donderdag in een gesprek met drie Amerikaanse journalisten in de ambassade van de Sowjet-Unie verklaard. Bij het onderhoud was de vader van de jongen aanwezig. Andrei bestreed dat hij vorige week in brieven aan president Reagan en de politiek asiel had gevraagd. Hij zei dat hij naar huis wilde. De zoon van de eerstesecretaris van de Sowjet-ambassade in Washington was het onder werp van een internationaal incident geworden. Hij was op vakantie bij zijn ouders en moest naar de Sowjet-Unie terug om weer naar school te gaan Hi) verdween op 10 augustus met de auto van zijn vader, die het ministerie van buitenlandse zaken informeerde dat zijn zoon vermist werd. De jongen New York Times geschreven zou hebben dat hij zijn land haat en om- keerde echter twee dagen later naar huis terug WASHINGTON, MOSKOU (AFP, RTR, UPI, DPA) De Amerikaanse regering heeft '0Ö donderdag herhaald dat zij altijd bereid is „over elk serieus voorstel" van de Sowjet-Unie 5] inzake wapenbeheersing „serieus te onderhandelen". Alan Romberg, woordvoerder van het 1 ninisterie van buitenlandse zaken, reageerde met deze verklaring op het donderdag door de iowjetrussische president, Yoeri Andropov, aangekondigde moratorium op het gebruik van satellietbestrijdingswapens in de ruimte. Somberg onderstreepte dat de Sow- die op wapenbeheersing betrekking (t-Unie momenteel het enige land ter hebben" 50! wereld is dat een dergelijk wapensys- 251 teem gebruiksklaar heeft. „De Ver- 5,1 Hiigde Staten", aldus de woordvoer der, „zullen elk Sowjet-voorstel met «trekking tot de ruimte net zo se- Ieus bestuderen als alle andere zaken Wat de middellange-afstandraketten betreft verwierp Romberg de woens- '«BERGEN OP ZOOM (GPD) Hennie torris donderdag onverwacht op- fffloaen in het ziekenhuis Lievens- r htrg tt Bergen op Zoom. Tijdens een booekaan dat ziekenhuis werd Kui- per plotseling onwel. Hij werd on middellijk overgebracht naar de af deling intensive care. Bennie Kuiper maakte afgelopen zon dag een vrij ernstige val tijdens een wedstrijd in Dortmund. Als gevolg daarvan moest hij tweemaal per dag In het Bergen op Zoomse ziekenhuis worden behandeld. Tijdens de thera pie donderdagmorgen werd Kuiper plotseling onwel, waarna hij ter obser- rade werd overgebracht naar de afde- fcg intensive care. In de loop van donderdag besloten de doktoren van iet ziekenhuis Hennie Kuiper nog 24 ut aan de monitor te houden. «De val van Hennie in Dortmund bleek achteraf toch ernstiger dan aan- Wnkelijk werd verondersteld", aldus lulpers echtgenote Ine. „Hoewel hij dnk last had van wat bloeduitstortin- en, wilde hij toch zo snel mogelijk ttr op de fiets De laatste dagen Kil hij nauwelijks nachtrust gehad", fennie Kuiper behoort zoals bekend tot de Nederlandse deelnemers aan (t TO op 4 september in Zwitser- nd. Op dit moment moet er evenwel iening mee worden gehouden dat uiper over veertien dagen niet naar Mtserland zal kunnen afreizen. dag door president Andropov tegen over een Amerikaanse vakbondsdele gatie geuite beschuldiging dat de Ver- Met vrachtwagen bar binnen: vijf mensen gedood DARWIN (RTR) Een vrachtwagen chauffeur is donderdag in een dorp in Australië een motel binnengereden uit wraak omdat men hem in de bar geen alcoholische drank wilde schen ken. De gevolgen waren rampzalig. Vijf mensen werden gedood en dertig gewond. De chauffeur nam na zijn daad de vlucht, maar kon korte lijd later aangehouden worden. De bar van het motel van een afgele gen dorp bij het toeristenoord Ayers Rock was tjokvol bezoekers toen de wraakzuchtige chauffeur zijn enorme vrachtwagencombinatie dwars door een muur naar binnen reed FAMILIELEDEN INFORMANT (Van onze correspondent) zouden worden gedood, als deze zich LONDEN De gekidnapte stiefvader niet terugtrok als politie-informant. en halfzuster van de 26-jarige Noord- Kirkpatrick werd in mei van dit jaar ierse overgelopen terrorist Harry veroordeeld tot langdurige gevange- Kirkpatrick zijn gisteren door de nisstraf nadat hij meer dan 80 misda- Ierse politie bevrijd, nadat ze drie den had toegeven, waarbij moorden weken lang door het verboden Ierse op twee politiemensen en drie mili- Nationalistische Bevrijdingsleger tairen. In de gevangenis besloot hij te (INLA) gegijzeld waren gehouden. breken met zijn gewelddadige verle- emgde Staten in Genève niet serieus zouden onderhandelen en dat zij slechts de eenzijdige ontwapening van de Sowjet-Unie zouden nastreven. Hij zei te hopen dat de Sowjet-Unie bij de volgende maand in Genève te hervatten onderhandelingen met 'se rieuze en verantwoorde' voorstellen zal komen. Als dat niet gebeurt zullen de Amerikaanse kruis- en Pershingra- ketten met ingang van december ge plaatst worden, zoals de NAVO heeft besloten. Oproep President Andropov verklaarde gis teren in een gesprek met de senato ren, die een bezoek aan Moskou bren gen, dat de Sowjet-Unie zich eenzij dig verbindt niet als eerste-antisatel- lietwapens te lanceren. Hij riep de Verenigde Staten op gezamenlijk de ze wapens af te schaffen. Het officiële persbureau TASS meld de dat de Sowjet-leider gezegd had „de Sowjet-Unie aanvaardt de ver plichting niet de eerste te zijn die anti-satellietwapens. van welk type ook, in de ruimte zal gebruiken. Zij stelt een eenzijdig moratorium op dergelijke lanceringen in voor de tota le periode waarin de andere landen, met inbegrip van de Verenigde Sta ten, zich zullen onthouden van het stationeren in de ruimte van ieder type anti-satellietwapens" Superieur Westerse militaire experts in Moskou merkten op dat de Sowjet-Unie geacht wordt superieur te zijn op het gebied van anti-satellietwapens en dat het voorstel van Andropov komt op een ogenblik dat de Verenigde Staten op het punt staan een anti- satellietwapen te beproeven dat van uit een in de stratosfeer opererend gevechtsvliegtuig gelanceerd wordt. Andropov verklaarde verder tegen over de senatoren, dat zijn land „be reid is de kwestie van anti-satellietwa pens radicaal op te lossen en akkoord te gaan met afschaffing van de be staande en een verbod op het ontwik kelen van nieuwe anti-satellietsyste- men" Andropov zei voorts dat hij gedetail- BLANKENBERGE In Blankenberge in België is donderdagmiddag mevrouw Hove-Galdeyne bevallen van een zesling. Op de foto: tiuee kinderen van de zesling Lode tboven) en Ame tonden. BLANKENBERGE In het Ko ningin Fabiolaziekenhuis van Blankenberge heeft donderdag morgen de 24-jarige verpleegster Ria Gadeyne het leven geschon ken aan een zesling. De vijf jongens en een meisje, die in gewicht variëren van 1.300 tot 1 540 kilo. verkeren, zoals ook hun moeder, in uitstekende gezond heid De burgemeester van Blan kenberge en de gouverneur van de provincie West-Vlaanderen heb ben de ouders gelukgewenst Voor zover bekend, de tweede maal dat in België een zesling wordt gebo ren. Dat het een zesling is. komt voor het echtpaar Edwin en Ria Vanhove-Gadeyne niet helemaal als een verrassing. De behandelen de arts had de gelukkige ouders al verteld dat er minstens vier kinde ren op komst waren. De naamge ving heeft geen problemen opgele verd. De jongens kregen de namen Bruno, Tom. Lode. Jelle en Ame mee (twee Friese namen», terwijl het meisje Veerle heet. Hoffmann La Roche dreigt ziekenhuis met schadeclaim na schrappen medicijnen NIJMEGEN (ANP) - Geneesmiddelen fabrikant Hoffmann-La Roche over weegt een eis tot schadevergoeding in te dienen bij het Nijmeegse St. Radboudziekenhuis indien de door dit ziekenhuis veroorzaakte publici teit over valium, librium en moga don een omzetdaling van deze kalme ringsmiddelen tot gevolg heeft. Het Radboudziekenhuis staakte het gebruik van deze middelen in maart van dit jaar vnjwel volledig omdat er naar de mening van het ziekenhuis veiliger alternatieven zijn. Het Rad boudziekenhuis bracht die beslissing ln de openbaarheid, hetgeen Hoff- man-La Roche als negatieve publici teit heeft ervaren. Woordvoerder C Jongma van het Radboudziekenhuis vindt, dat de be slissing om de Hoffmann-produkten grotendeels te schrappen, die produk- ten niet in diskrediet heeft gebracht. „De commissie die de medicijnenlijst opstelt en toetst heeft naar beste weten een rationeel besluit genomen over wat zij voor de patiënten van dit ziekenhuis het beste acht. Meer is er niet aan de hand geweest" Volgens hem raakt het ziekenhuis absoluut niet onder de indruk van een eventu eel dreigende schadeclaim van Hoff- mann-La Roche. gelli zou in frans klooster verblijven GENÈVE (AFP) Licio Gelli, de leider van de Italiaanse vrijmetse laarsloge P-2 die in de nacht van 9 op 10 augustus ontsnapte uit een Ge- neefse gevangenis, verblijft in het klooster van de Trappisten op het eiland Saint-Honorat. in dc buurt van Cannes in het zuidoosten van Frankrijk. Dit schrijft de in Genève verschijnen de krant 'La Suisse' donderdag Vol gens de krant is Gelli, na per helikop ter in Monaco te zijn aangekomen, „per jacht naar Saint-Honorat, ter hoogte van Cannes, gegaan waar hij is opgenomen in het klooster van de Trappisten De helikopter waarmee Gelli van An- necy naar Monaco is gevlogen, was een week tevoren, op 3 augustus, gereserveerd, zo heeft de in Cannes gevestigde maatschappij 'Heli-Trans- ports' tegenover de krant verklaard. LUBBERS: 'ZO BEPERKT MOGELIJK' G'i De twee gegijzelde Noordieren. Ri chard Hill en zijn dochter Diane, werden gisterochtend in alle vroegte levend en wel aangetroffen in een huis in het dorpje Gortahork, in het noord westen van de Ierse republiek. Terwijl zij werden bevrijd, werd een groep van tien INLA-leden elders in Ierland door de politie achtervolgd. Daarbij kwam het tot een schotenwis seling. Twee terroristen konden wor den gearresteerd, de overige INLA- leden ontsnapten. De Ierse politie was gisteravond nog niet bereid het ver band tussen de achtervolging en de bevrijding van de twee gegijzelde Noordieren toe te lichten. De politie in de Ierse republiek en in Noord-Ierland is' inmiddels ln toene mende mate ongerust over het lot van een derde familielid van Kirkpatrick. zijn vrouw Elizabeth. Zij werd drie maanden geleden gegeijzeld. even eens door leden van de INLA. Juist begin deze week belden woord voerders van deze terroristische orga nisatie met journalisten, om hen te zeggen dat de (toen nog) drie gekid napte familieleden van Kirkpatrick den en zijn uitgebreide kennis over de INLA aan de politie door te geven. DEN HAAG (ANP) De Gasunie, de verkoper van het Nederlandse aard gas, uril dat de gasprijs voor de kleinverbruiker 1 januari met 3,4 cent per kubieke meter (exclusief btw) omhoog gaal. Inclusief btw is leerde voorstellen over deze materie dat een verhoging met 4 cent. De zal voorleggen aan de komende zit- Gasunie onderhandelt met de Yegin, ting van de algemene vergadering de exploitanten van de gasbedrijven, der Verenigde Naties. over deze prijsstijging, die de gas per kuub zou brengen. De partijen zijn het niet e i boven de zestig cent ministerie verwacht, dat Gasunie en Vegin spoedig met hun rapportage aldus zullen komen omdat de gasprijs e GALVESTON. TEXAS (UPI) De orkaan Alicia heeft donderdagmor gen met windstoten van 200 km u de kust van Texas geteisterd. Hotels aan de zeekant zijn beschadigd, de stroom is uitgevallen en de golven worden zo hoog opgejaagd dal voor een 50.000-tal inwoners van Galves ton de enige ontsnappingsweg door overstroming werd afgesneden. Een krachtige aardbeving die woens- volg van de aardbeving werden zeven dag de industriestad Laoag in de plaatsen aan de noordzeekust van het noordelijke Filippijnen trof, heeft aan eiland Luzon door vloedgolven getrof- zeker 21 mensen het leven gekost, fen. Reddingsploegen zoeken in de puin hopen van de ingestorte gebouwen nog naar vermisten. Volgens het ob servatorium in Manilla had de beving een kracht van 6,2 op de op de 12-puntsschaal van Richter. Als ge- een Vegin-woordvoerder De Gasunie rol speelt bij de opstelling van de wil de gasprijs koppelen aan die van begroting en het dekkingsplan duurderei huisbrandolie, terwijl de Premier Lubbers zei gisteren na het Vegin een koppeling aan zware stook- kabinetsberaad dat minister Van Aar- olie voorstaat. Wat de Vegin betreft, denne bij het kabinet een voorstel zal beslist de ledenvergadering over het Indienen voor een 'zo beperkt mogelij- onderhandelingsresultaat Minister ke' verhoging van de aardgaspnjzen Van Aardenne van economische za ken moet tenslotte zijn goedkeuring De consumentenorganisatie Konsu- aan dat resultaat geven. Nu de rap- menten Kontakt en de Consumenten- portage van Gasunie en Vegin aan de bond hebben reeds laten weten tegen bewindsman vrijwel zeker twee stand- een verhoging te zijn. De sterke druk punten zal bevatten, bestaat de moge- waaronder de inkomens van de ge lijkheid dat de minister beide partijen zinnen staan laat dit niet toe, voor een gesprek zal uitnodigen. Het zij. Foto: Op een bij Angleton gelegen stacaravan-park werd een van de mobiele huisjes volledig verwoest, ter wijl andere schade opliepen door de orkaan in Texas onze correspon- ïuru dent) SIC INDEN - De Britse vea! Wrwegen, British id 'li' wil de komende Dar; f i»ar nog eens met PU 'MO man inkrimpen, Jhenop de 30.000 ar- jjósplaatsen die vanaf •0 al verloren zijn ge- Dat staat in plan- yan de directie van t Rail, die gistc- P'ljn gepubliceerd, f Inkrimping, gevoegd bij het sluiten van 3000 kunnen worden vermin kilometer spoorweglijn, derd van bijna een mil- een betere efficiency, én jard pond (4.5 miljard de verkoop van overbo- gulden) nu, tot 700 mil- dige voorraden en dien- joen pond (3 miljard gul sten, moet ertoe leiden den) in 1988, als het gis teren bekendgemaakte vijf-jaren-plan zal zijn dat de spoorwegen, die nu nog fors verlies lei den. in 1988 een winst voltooid, kunnen maken van 400 miljoen gulden. De vakbonden van het Tegelijkertijd zal het spoorwegpersoneel heb- aandeel, dat de Britse ben gisteren de plannen overheid betaalt aan de direct van de hand ge- kosten van British Rail, wezen. Uitstel Polen mag de schulden later afbe talen en krijgt nieuw handelskre diet Westerse banken en de Poolse bank voor buitenlandse handel zijn dat overeengekomen tijdens besprekingen in Wenen (PAGINA 3) Tatoeage Staatssecretaris Ploeg is voorstan der van een algemene tatoeage plicht voor alle honden (PAGINA 5) Stimuleren De Zeeuus-Vlaamse bestuurders zijn verontrust over de hoge werk loosheid in deze regio Ze willen dat het provinciaal bestuur actie ver optreedt en een stimulerings beleid formuleert. iPAGivA in Ttes Kru&e tvier doelpunten, foto) f n ThpnrtrtT (Irtiior Recordscore Radio/televisie, kunst: 2. Binn.- en buitenl.: 3 en 5. Opinie, achtergrond: 4. Financiën, economie: 7. Kunst, cultuur: 9. Prov.: 11, 13, 14 en 15. Sport: 17. en Theodor Doyer (twee doelpun ten\i speelden zich in de kijker tijdens de openingsdag van het Europees kampioenschap hockey Het Oranje-herenhockeyteam zet te in Amstelveen Ierland met 9-0 cijfers aan de kant, een recordsco re. (PAGINA 17)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1