Eerste Zeeuwse theaterdag 27 augustus in Middelburg Opheffing Middelburgs Theater waarschijnlijk Stichting nam hervormde kerk Baarland voor één gulden over PON DEROSA 'Kinderen behoren met dieren om te gaan Wereldkampioenschap zeilen in Cadetklas officieel geopend PZC/ provincie GROTE BIJDRAGE TONEELGROEP GLOBE Engelse band 'Faoist' speelt in Hulst VRIJDAG 19 AUGUSTUS 1983 14 T= - MIDDELBURG - Zeeland beleeft zaterdag 27 augustus de eerste Zeeuwse Theaterdag, die van elf tot elf uur wordt gehouden in de Schouwburg te Middelburg. De organisatie is in handen van Uit in Zeeland en de Stichting Podiumkunsten Middelburg. Jan de la Mar, directeur van Uit: „Er wordt tevens een grote bijdrage geleverd door Zuidelijk Tobeel Globe. Wij hebben met Globe een-innige verhouding, gezamenlijk wilden we wat extra aandacht besteden aan 'hét theater' aan het begin van het nieuwe seizoen en dat is uitgegroeid tot deze Theaterdag De activiteiten die op 27 augustus bezoekers ook letterlijk een kijkje worden gehouden, zijn verspreid over de gehele schouwburg. Uiteraard wordt de grote zaal gebruikt, maar verder wordt er opgetreden in de boven- en benedenfoyers, er is in de garderobe een fototentoonstelling van Globe en het restaurant op de eerste verdieping wordt voor deze gelegenheid omgedoopt in een Café- chantant. De theaterdag wordt 's morgens om elf uur geopend door wethouder G. Schoenmakers en het eerste optreden wordt verzorgd door Globe. De la Mar: „Je zou het een rondje Globe kunnen noemen. De groep laat een scala van van sketches en liedjes zien en horen en geeft daarmee een kort overzicht van de produkties tot nu toe". Tijdens de Theaterdag kunnen de Concert in Veere VEERE - De muziekvereniging Cres cendo uit Dreischor maakt morgen (zaterdag) een rondwandeling door Veere. Ook wordt een concert gegeven op de Markt in Veere. De wandeling begint om half acht; het concert een half uur later. Bij slecht weer wordt uitgeweken naar de Grote Kerk in Veere. Crescendo staat onder leiding van de heer A. L. van Wallenburg. Inspraakavond over bouwplan Spuistraat in Vlissingen VLISSINGEN - Bewoners van de Spuistraat en Molenstraat in Vlissin- - gen kunnen dinsdag 30 augustus tij- A W dens een inspraakavond in kleuter- school 'Het Mezennest' aan de Bak- kersgang reageren op de ontwerp- schets voor de te bouwen woningen aan de westzijde van de Spuistraat. De inspraakavond begint om 19.30 uur. Tijdens de inspraakavond zullen wet- houder W. Wisse van onder meer stadsvernieuwing, de architect ir J. R. Een scène uit de voorstellingWild West', die Globe zaterdagavond 27 augustus Slemmer en een vertegenwoordiger brengt in de Middelburgse schouwburg, met Gijs de Lange (liggend). Michel van de opdrachtgever, de woning- van Rooij en Guusje van Tilborgh. bouwvereniging 'Goed Wonen', aan- be geeft behalve informatie ook een optreden van haar laatste stuk 'Wild West', dat 's avonds om half negen begint in de grote zaal. De kindervoorstellingen worden gege ven achter in de benedenfoyer. Tus sen de optredens door kunnen de kinderen meedoen aan een tekenwed- De artiesten die in ieder geval op de strijd waarmee kleine prijsjes te win- Theaterdag van de partij zijn, zijn nen zijn. De bekroonde tekeningen Doctorandus P., Dimitn van Toren, worden tijdens de Theaterdag opge- Dorine van der Klei, het Knsis Kaba- hangen, ret. Het Danserscollectief, het folktrio The Lazy Bones, de mime-speler Cor tlfOTttlCCl van frpffen .Ternen Rpiiliin? i cello) pn achter de schermen nemen. Er wordt allerahnde informatie gegeven door de optredende artiesten zelf en er worden rondleidingen gehouden Het publiek kan zich ook een beetje ar- tiest voelen: de mogelijkheid bestaat van Geffen, Jeroen Reultng (cello) en t bedoeling om zich te laten 'aankleden' door Marinus van Passen (piano). Poppen- „„„„a,r,a monior infnp costumière Lenie van Velzen en men theater Willem Parcival, kinderthea- 5 Et Sjl.t in „_n,.nk:n„ kan worden gegrimeerd door Servaas ter Tingeling en het poppentheater Theaterdag bestaat E1* c°™dle Toneelgroep Glo- bespreken voor voorstellingen die nog in de Schouwburg worden gegeven". Of de Theaterdag een jaarlijks terug kerend gebeuren zal worden weet De la Mar nog niet. „Ik hoop het van harte, maar dat hangt af van de financiële mogelijkheden en van het resultaat van de eerste dag. De ge meente Middelburg kan haar steentje bijdragen. Nu moeten wij een huur prijs aan de gemeente betalen voor het gebruik van de schouwburg. Dat vind ik belachelijk. Ik hoop dat we er tijdens een volgende gelegenheid gra tis gebruik van mogen maken". ANWB-station in Middelburg ook op zaterdag open MIDDELBURG Met ingang van zaterdag 20 augustus zal bij wijze van proef het ANWB-keuringsstation in Middelburg ook op zaterdag van 09.00 tot 13.00 uur geopend zijn. De leden kunnen er dan terecht voor allerhande informatie op het gebied van auto's. Voor zover de tijd dit toelaat kunnen tevens (korte) auto keuringen worden verricht. Deze uitbreiding van de service is vooral van belang voor hen, die over een bepaald gedeelte van de auto een vakkundig oordeel nodig hebben. Ook diegenen, die op zaterdag een gebruikte auto willen kopen maar vooraf eerst een oordeel van de ANWB willen horen, kunnen van deze extra openstelling profiteren. Wanneer de proef, die tot en met 17 december gaat duren, slaagt zal deze dienstverlening tot alle keuringssta tions worden uitgebreid. wezig zijn om een toelichting te geven op de plannen. Aan de hand van de reacties van de omwonenden en de mogelijke toekomstige bewoners van de nieuwe huizen zal een definitief ontwerp worden gemaakt. De ont- werpschets ligt van 25 augustus tot 13 september ter inzage in de openbare bibliotheek aan de Spuistraat en bij 'de afdeling ruimtelijke ordening van het stadhuis, TEKORT MANNELIJKE SPELERS HULST De Engelse popformatie 'Faoist' treedt zaterdag 20 augustus in het Houtenkivartier in Hulst. Dal gebeurt in de nieuwe ruimte. De band bestaat sinds 1981 en is mo menteel op tournee door Europa. De groep bestaat uit vier leden: Ri chard Lawson, Mark Halleybane, Nigel Wood en Simon James. Hun werk kent. muzikale invloeden van UZ. Police en Squeeze Huang Chung. Het optreden begint om 21.00 uur. Aanbesteding bouw verenigingsgebouw KORTGENE De aanbesteding van de bouw van een verenigingsgebouw te Kats in het gemeentehuis te Kort- gene, heeft donderdag het volgende resultaat opgeleverd: D. Anemaet, Colijnsplaat 712.000,-; C. P Kievet. Colijnsplaat 707 000.-; P. Snoep, Co lijnsplaat 680.000.-; BV Slotema, Wissenkerke ƒ666.000.-, Aannemers bedrijf Schrijver bv, Goes 657.000,-; Aannemersbedrijf Peeters bv, Oost- Souburg 639.900,-. De gunning is vooralsnog aangehou den. MIDDELBURG - Als zich vanavond (vrijdag) geen mannelijke toneelspe lers aanmelden op de open avond van de Slichting Middelburgs Theater, is het met dit toneelgezelschap gedaan. De stichting heeft zo'n schreeuwend tekort aan mannen, dat het Middel burgs Theater ten dode is opgeschre ven. „Als we vanavond geen mannen zien opdagen, moeten we de toneel groep opheffen", zegt Bram Netten uil Middelburg. Hij is al jaren een van de stuwende krachten achter het Middelburgs Theater. Raadsel Bram Nelten: „We hebben alles gepro beerd" De groep kampt al langer met een tekort aan mannen, maar nog nooit was het zo erg als nu. „We hebben alles al geprobeerd We hebben adver tenties gezet, folders verspreid, zelfs een toneelcursus georganiseerd. Met die cursus wilden we belangstellen den een kijkje gunnen achter de schermen van en warm maken voor een toneelproduktie. Dat liep voor treffelijk. De belangstelling was zeer groot, maai- helaas kwamen er alleen maar vrouwen opdagen". De Stich ting Middelburgs Theater geeft, zoals bekend, onder meer elk najaar een aantal voorstellingen in De Schouw burg in Middelburg. Voor deze herfst staat een vervolg op het al eerder gespeelde stuk 'De Bemoeial' van de Brit Jack Poppelwel op het program-, ma De toneelgroep heeft het stuk zodanig herschreven, dat een aantal mannenrollen door vrouwen kan wor den gespeeld. „Maar we blijven toch altijd met een paar mannenrollen zitten, en daar hebben we gewoonweg geen mannelijke spelers voor", zegt Netten. De voorstellingen hangen dan ook aan een zijden draad. Waarom de mannen het tot i massaal laten afweten is hem een raadsel. „In deze tijd, met veel vrije tijd en werkloosheid, zie je juist overal het verenigingsleven weer op bloeien. In andere delen van het land hebben de toneelverenigingen over mannelijke belangstelling helemaal niet te klagen. Dus waar het aan ligt? Joost mag het weten", verzucht Bram Netten. Het Middelburgs Theater bestaat in deze vorm nu zeven jaar. Voor die tijd opereerden in Middelburg twee gezel schappen- Het Middelburgs Dilletan- ten Toneel en de Middelburgse Open luchtspelers. Uit een fusie tussen deze twee ontstond het Middelburgs Thea ter, dat momenteel 45 -meest vrouwe lij keieden telt. De open avond, die vandaag (vrijdag) op het programma staat wordt gehou den in de voormalige gymzaal van de school aan de Verwerijstraat in Mid delburg. Tussen acht en elf uur wacht secretaris Jan de Nes uit Oostkapelle daar de belangstellende mannen op. Geintereseerden kunnen daar ook in formatie over het Middelburgs Thea ter verkrijgen. Bram Netten hoopt van ganser harte dat de open avond succes heeft. „Dit is onze laatste noodgreep. Als hier niets uitkomt, dan is het met het Middelburgs Theater gebeurd..." MET OOG OP GRONDIGE RESTAURATIE BAARLAND De Stichting Oude Zeeuwse Kerken heeft donderdag middag officieel de Nederlands her vormde kerk in Baarland overgeno men. Het gebouw ging van de hand voor de symbolische prijs van één gulden. Zoals eerder gemeld is deze transactie ontstaan omdat de kerke lijke gemeente in Baarland geen kans ziet het geld voor een grondige res tauratie op tafel te leggen. De stich ting kan dat wel (samen met de overheid) en daarom ondertekenden leden van het stichtingsbestuur en mensen van de Baarlandse kerke- raad donderdag de benodigde docu menten in het betreffende kerkge bouw. Hoewel het in eerste instantie niet de bedoeling was, werd de toren tegelij kertijd overgenomen. De voorzitter van de stichting, de oud-commissaris der koningin mr J van Aartsen, ver duidelijkte dit door te zeggen dat de stichting dacht dat de toren in eigen dom was van de burgerlijke gemeente (Borsele). Later bleek uit oude docu menten dat de toren toch eigendom was van de kerkelijke gemeente Vol gens Van Aartsen is één en ander echter geen ramp. Hij was het met het gemeentebestuur van Borsele over eengekomen dat Borsele de toren weer 'terug overneemt', zodat een eventuele kostenpost voor restauratie van de spits dan weer voor rekening van de burgerij komt. Voorgeschiedenis De oud-commissaris der koningin haalde in het kort de voorgeschiede nis van de overdracht aan. De stich ting kreeg voor 1983 een subsidiebe drag van honderdduizend gulden, te besteden voor restauratiewerkzaam heden aan monumentale kerken. Aangezien hel bedrag veel te klein bleek om de restauratiekosten aan de Grote Kerk in Zierikzee (ook eigen dom van de stichting) te betalen, werd uitgezien naar een ander object. Het bedehuis in Baarland kwam daar voor in aanmerking, te meer omdat daar vroeger weieens over onderhan deld was. Een gedeelte van het dak boven het vroegere koor moest snel hersteld worden,.maar er was in de kas van de Baarlandse kerkeraad geen geld. Zodoende begonnen dus de besprekingen die uiteindelijk leidden tot de officiële overdracht. „Met ge mengde gevoelens", verklaarde een lid van de kerkeraad: ..Wij vinden het natuurlijk niet zo prettig dat de kerk voogdij nu geen eigenaar meer is van de kerk Aan de andere kant kon het, zakelijk gezien, niet anders". Voor het dagelijks beheer van ht monument is een plaatselijke commissie in het le ven geroepen. PLECHTIGHEID IN BROUWERSHA VEN BROUWERSHAVEN Donderdag avond weerklonken rond het stand beeld van vader Cats op de Markt in Brouwershaven flitsen uit de volks liederen van elf landen. De muziek en het hijsen van evenzoveel nationale vlaggen vormden de omlijsting van de officiële opening van de wereld kampioenschappen zeilen Cadetklas. Deze worden vanuit Brouwershaven tot en met 25 augustus gehouden op het Grevelingcnmeer. Lid van het voor deze gelegenheid gevormde erecomité is onder anderen de commissaris der koningin in Zee land, dr C. Boertien. Hij wees er in een toespraakje op dat een wereldkam pioenschap zeilen in de provincie voor de eerste maal plaats vindt. „En dat betekent in een zeker opzicht de er kenning van de geografisch gunstige situatie van Zeeland. Maar het is ook een blijk van vertrouwen in de kwali teit van de organisatie, en de accom modatie", aldus dr Boertien. De keuze voor de historische stad Brouwershaven, waar Jacob Cats ge boren werd, leek de commissaris een zeer goede „Want Brouwershaven is gesitueerd aan het Grevelingenmeer, ontstaan door de uitvoering van de Deltawerken En het feit dat hier de kampioenschappen in de Cadet-klas worden gehouden vormt ook een be wijs dat dit gebied een belangrijke recreatieve functie kan vervullen", aldus dr Boertien. Voor wat Brouwershaven betreft, dat zelf over een flinke jachthaven be schikt. achtte hij de wereldkampioen schappen 'een bijdrage in de recrea tieve promotie'. Daarbij tekende hij aan dat de ontwikkeling van de wed- strijdzeilsport rond Brouwershaven vanaf 1975 sterk is gestimuleerd door de plaatselijke watersportvereniging, wat heeft geleid tot het organiseren van veel Nederlandse en Belgische kampioenschappen, en nauwe con tacten met de Belgische watersport verenigingen. Dr Boertien: Ook het provinciaal bestuur van Zeeland, dat zelf uitste kende contacten met België onder houdt, is zeer verheugd over het feit dat de gastvrijheid van de Deltawate ren kan worden geboden" En hij eindigde met de wens dat de wedstrij den een dusdanig succes mogen ople veren dat in de toekomst nog vele van dergelijke evenementen in Zeeland zullen plaatsvinden. Ploegen Voorzitter R. G. Holmes van de inter nationale Cadct-klasorganisatie (ICC) verrichtte de openingshande ling met het hijsen van de wedstrijd- vlag. De organisatie van het 'Cadet World Championchip' is in handen van de Belgische Cadetklas Associa tie en de watersportvereniging Brou wershaven. De deelnemende ploegen. in totaal ongeveer 80 zeilers in leeftijd tot 17 jaar, komen uit Fré rijk, Argentinië, Spanje, Hongari im Australië, Nederland, de Verenis Staten, Polen, Turkije, Engeland België. Het openingsgebeuren, opgeiuisï door de muziekverenigingen Apa ?]e en Nut en Uitspanning en de major- tes Apollonia speelde zich af door honderden belangstellenden! zoomde Markt. Het internationale! zeischap werd begroet door bffi meester C. Slabbekoorn. En die met een enkel woord te verstaan) voor de gemeente een hele eer vinden dat Brouwershaven is ultifj, koren als centrum van het u kampioenschap. „Ik wens de zei volop zon en voldoende wind" Slabbekoorn. topt men, pl In Brouwershaven werden donderdag druk voorbereidingen getroffen w: rs tvereldkampioenschappen zeilen Cadetklas, die vanuit Brouwershavennj ES - met 25 augustus op het Grevelingenmeer worden gehouden. Cor Liejlinck (l) en Louis Out rop hun kinderboerderij in Axel. dels zoveel enthousiaste reacties gehad dat ik hoop dat de gemeente raad daarbij niet achter zal blijven en dit initiatief zal steun. De gé meente heeft er tot nu toe immeis nog geen cent in hoeven steken Maar als het aan Out ligt zal dat in de toekomst wel gaan ver anderen. Hij vindt dat de Pondero- sa een sociale functie vervult ei derhalve evenveel recht heeft op subsidie als welke andere vereni ging dan ook. „We denken over de oprichting van een stichting", zegt hij. „Maar het onderhoud van de dieren is duur en we zullen later dan ook wel geldelijke steun v de gemeente nodig hebben om dit. alles in stand te houden. Voor een paar duizend gulden kunnen heel wat doen." 4, De kinderboerderij de jeugd heël alle dieren van een naam voorzia beleeft morgen (zaterdag) soortement van officiële openi?/ met een open dag. Voor de kindeis is er vanaf tien uur koekhapja/ Een imitatie-Dorus treedt its middaguren op, er zijn dan él touwtrekwedstrijden. De open Au wordt 's avonds afgesloten met ia 1 barbecue. Het orkest de Tremelo's verzorgt dan de riiuzikale sting. Out en Lieftinek voelen zich middels tussen de dieren sk 'een vis in het water. De dieren of hun beurt zijn ook aan hen geweni En de gemeenschap? „Die steunes ons van harte", zegt Out. „dagelijks komen kinderen en volwassen» voedsel voor de dieren brengen-' Peter Oggé IERI 1(5-1 Op de valreep roopt hij nog gauw dat de opvoedkundige waarde van de kinderboerderij zeker niet onvermeld mag blijven. „Kinderen", zegt Louis Out. eigenaar van de Axelse kinderboerderij Ponderosa, „behoren met dieren om te gaan, ze te verzorgen. Dat vind ik zeer belangrijk. Trouwens, het blijkt ook wel dat kinderen behoefte hebben om met dieren te verkeren: dagelijks komen er hier toch al snel zestig tot tachtig kinderen even een kijkje nemen..." Axel is plotseling êen kinderboerde rij rijk. Aan de rand van de gemeen te. achter de flat van de generaal Meijerstraat, verrees in nauwelijks vier maanden tijd de Ponderosa. Zo'n zestig dieren geiten, een ezel, een paard, kippen, konijnen, schapen, hamsters, katten en gan zen hebben er hun woonplaats. In feite valt de kinderboerderij te omschrijven als een uit de hand gelopen hobby. Louis Out bezat tot voor enkele maanden zegge en schrijve een paardje. Dat graasde vredig in een weiland bij het opge spoten terrein Smitschorre en vrat er de basten van de bomen. Die laatste karaktertrek van het paard leidde er echter toe dat de eigenaar naar een nieuw weiland moest om zien. vaak zien. De kinderboerderij, vind ik. dient de hele gemeenschap". In de afgelopen vier maanden werd het terrein van een deugde lijke afrastering voorzien met cen traal een houten keet. Uit alle windstreken werden dieren naai de Ponderosa aangevoerd, op dit moment zo'n zestig in totaal. Maar Out heeft nog meer plannen met zijn project en denkt nu alweer Out speurde in Axel en omgeving rond en vond achter de generaal Meijerstraat een stukje grond tus sen de spoorbiels. Hij huurde het perceel van de Nederlandse Spoor wegen. Al snel liep hij er C. Lieftinek tegen het lijf die er in de onmiddel lijke nabijheid een volkstuintje be heert. Het plan was toen snel geboren. De beide heren besloten om een kinder boerderij op te zetten. „In de eerste plaats, zegt Louis Out, „natuurlijk voor de jeugd. De omgang met dieren heelt een goede uitwerking op hun karakter. Maar ook ouderen laten hun gezicht hier inmiddels voorzichtig aan uitbreiding. „Dit is toch een prachtig gebied voor een kinderboerderij. Ik ben op dit mo ment bezit met dc aanschaf van pauwen, terwijl ik in een later stadium toch voorzichtig denk aan uitbreiding met een hertenkamp en een speeltuintje Slechts één probleem kan het pro ject van Out nog een voortijdige dood doen sterven. Out heeft de gemeente niet om toestemming voor zijn kinderboerderij gevraagd "We wilden", zegt hij. „de boel eerst toonbaar maken. We hebben inmid-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 14