ZEELAND Geslaagd Spoorlijnen naar België worden niet heropend =1 Lichte stijging werkloosheid in Havenschap bespreekt aanleg Kaloothaven IJzeren 'Maggie' in Vlissingen Reuzentomaat PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Terneuzenaren leroven man Zn almanak Dit jaar nog geen sporen oesterziekte Oosterschelde MINISTER: 'GEENAANZIENLIJKE VERVOERSVRAAG VOOR OMBOUW CENTRALE OP KOLEN DONDERDAG 18 AUGUSTUS 1983 PAGINA 9 ERNEUZEN Drie jonge Terneu- maren hebben dinsdagavond R. W. uit Terneuzen overvallen en be- )fd van 130,-. Ie man liep rond 21.30 uur op de toldswal in de Temeuzense binnen- Ttad, toen hij werd aangesproken door van de overvallers. Er ontstond vechtpartij, die in B.'s nadeel erd beslecht nadat zich een derde mgeman meldde. Aan de hand van [signalementen wist de politie de iders kort na middernacht aan te ouden in het centrum. Het gaat om 14-jarige I. A. de 18-jarige I. S. en 18-jarige A. G. Van het geld is niets sruggevonden. Het drietal werd na :t afleggen van een bekentenis op voeten gesteld. W' Automobilist kreeg hartaanval achter het stuur in Hulst IULST De 75-jarige automobilist van Dorsselaer uit Hulst is woens- lorgen omstreeks negen uur on- wl geworden achter het stuur en 'a fontaal tegen een vrachtauto ge- "st. Hij overleed een uur later in Sint-Liduinaziekenhuis in Hulst. Hulstenaar heeft vermoedelijk en hartaanval gehad. Iet ongeval gebeurde op de Stations- itgin Hulst. De heer Van Dorsselaer eed uit de richting van het centrum, «am op de linkerweghelft terecht en Kitste tegen de vrachtauto, die werd l:stuurd door A. V. uit Driebrugge. "de botsing liep de heer Van Dors- aer nauwelijks verwondingen op, »dat de gemeentelijke lijkschouwer !t erop houdt dat de Hulstenaar een ttuurlijke dood is gestorven. ZEEUWSE De eerste schooldag is van de Keek - zo hebben wij van me nigeen gehoord - niet zelden gebruikt om de leerlingen wat tn sporttermen heet „even te laten lostrappen". Doorgaans dienden daartoe elan vertellingen over hoe ze de vakantie hadden doorge bracht. Dij leerlingen in de tweede klas ergens in Zeeland bleek F vooral het bezichtigde dieren- bestand grote indruk te heb ben gemaakt. Iemand had, onderweg naar bet zuiden, herten waargeno men. Den ander had, in het hoge verrast door een ontmoeting A met gemzen. Dn Martijn van 7.5 had in Westerschouwen vissen ge- p Hen. Ui) had er, aanvankelijk zon der succes, zijn hengeltje voor 2-1! uitgeworpen in de Noordzee. Dus had hij naar andere ive- gen gezocht om vis te bezichti gen. Dijn kans had-ie waargeno men tijdens een wandeling in bet Domeingebied. Hij werd iterk getroffen door een soort T vijver, waarin honderden vis- JM zwommen. ■£r stond," vertelde hij van de keek in de klas, „ook een bord Jj/- Vissen niet toegestaan. «aar het krioelde ervan. Dus beb ik maar gauw geprobeerd er uit te halen". De versierde boerenkar met de geslaagden voor het Bethesda St.-Josephziekenhuis in Vlissingen VLISSINGEN - Gezeten op een versierde boerenkar trokken woensdagmiddag 19 leerlingen van de stich ting Instituut Gezondheidszorg Opleidingen (IGO) uit bundig feestvierend door Vlissingen. Reden hiervoor was niet alleen het slagen van alle leerlingen, maar ook dat twaalf van hen, die hun opleiding volgden in het Bethesda St -Josephzieken- huis in Vlissingen, daar ook kunnen blijven werken. De zeven leerlingen die in het Middelburgse Gasthuis hun opleiding genoten, worden echter ontslagen. De tocht op de versierde boerenkar, getrokken door een tractor, begon woensdagmiddag om vier uur bij het Gasthuis in Middelburg. Via de Koudekerkseweg ging het fuivende gezelschap naar het Vlissingse zieken huis Van daaruit ging de stoet naar het IGO-instituut aan de Hercules Seghersslaan, waar het feest werd voortgezet. USS1NC.KN - Na een vrij grote lijging in juni (met name door de «stroom van schoolverlaters» viel j toename van de werkloosheid in beland in juli een stuk lager uit. In «land steeg het aantal werklozen net 79 personen tot in totaal 15.903 nannen en vrouwen. Dat betekent en stijging van 0, 6 procent. Dit ilijkt uil cijfers van het districtsbu reau voor de arbeidsvoorziening in de provincie Zeeland. Landelijk viel de toename hoger uit: 2,2 procent. Gerelateerd aan de afhan kelijke beroepsbevolking liep de werkloosheid in Zeeland op van 15, 7 naar 15,8 procent. De landelijke ont wikkeling geeft een toename van 17,0 naar 17,3 procent te zien. In Zeeland is de werkloosheidsont wikkeling geheel terug te voeren op de situatie bij de mannen, de werk loosheid onder vrouwen bleef stabiel. De landelijke ontwikkeling daarente gen geeft bij de vrouwen een veel grotere stijging te zien dan bij de mannen. Het aantal in- en uitschrijvingen bij de Zeeuwse arbeidsbureaus was in juli belangrijk lager dan in vorige maan den. Volgens voorlopige cijfers wer den in juli ruim 1400 inschrijvingen en bijna 1200 uitschrijvingen van werk zoekenden genoteerd. Ten gevolge van seizoensinvloeden, zoals het begin van het mosselsei zoen, daalde de werkloosheid in de rayons Goes (met 1,8 procent) en Middelburg (met 1,6 procent). In de overige rayons kleine stijgingen. gangspunt dat aanleg en exploitatie van spoorwegverbindingen alleen dan wordt overwogen als er sprake is van een zeer aanzienlijke vervoersvraag. En daarvan blijkt in Zeeuwsch-Vlaan- deren niets, aldus een woordvoerder van het ministerie. De brief: „Voor de spoorlijnen Temeuzen-Gent en Ter- neuzen-Sint Niklaas kan niet worden uitgegaan van een vervoersvraag. Het verwachte gebruik en de opbrengsten zullen dan ook aanleg noch exploita tie kunnen rechtvaardigen". Het ministerie wijst op het feit, dat voor het geschikt maken van de spoorlijnen voor reizigersvervoer RITTHEM - Bij de heer J. Stuut in Ritthem groeien tomaten zo groot als „kleine voet ballen". In zijn 'hobby- kast", zoals hij het zelf noemt, in zijn tuin naast het huis, kweekt hij to maten, die zijn uitge groeid tot zo'n zeven ons in gewicht met een door snee van 15 centimeter. ,Zo groot heb ik ze nog nooit gehad," aldus de heer Stuut voor wie tui nieren een grote liefheb berij is. In zijn dagelijks leven is hij werkzaam bij de gemeentepolitie in Vlissingen. Een collega schonk hem in het voor jaar enkele tomaten planten. Hij plantte ze in zo'n 10 cm stalmest en grond en zo ontstonden de 'reuzen' tomaten. „Ze zijn nog goed te eten ook", zegt hij niet zon der trots. Dochtertje Annabelle laat de uit de kluiten gewassen tomaat zien in vaders kas. AXEL Het plan van mevrouw H. Hendriks-Tak uit Axel om de spoorwegverbindingen van Jleeuwsch-Vlaanderen met het Belgische achterland weer in ere te herstellen, is definitief yande baan. Het ministerie van verkeer en waterstaat voelt er niets voor om de spoorlijnen n Zeeuwsch-Vlaanderen weer geschikt te maken voor het reizigersvervoer. n een brief aan de voorzitter van het leeuws-Vlaamse b en w-overleg wijst illuster N. Smit-Kroes op het uit- terstaat om althans één spoorlijn weer in ere te herstellen. Het ministe- aanzienlijke investeringen nodig zijn, zoals het vernieuwen van de spoorbaan tussen Axel en het Belgi sche De Klinge, de bouw van sta tions, beveiligingsvoorzieningen en voorzieningen voor materieelonder- houd. Bovendien zullen ook de Belgi sche spoorwegen een aantal investe ringen moeten doen. De minister: „Ik zie dan ook geen mogelijkheid de spoorlijnen in Zeeuwsch-Vlaanderen weer geschikt te maken voor reizi gersvervoer". Mevrouw Hendriks lanceerde haar plan half april nadat de aanleg van de vaste oeververbinding over de Wester- schelde definitief is afgeketst. De Axelse wenste de heropening van de twee spoorlijnen naar Belgiè, waar voor tot voor enkele tientallen jaren geleden reizigers werden vervoerd De b en w's van de acht Zeeuws- Vlaamse gemeenten namen haar plan over en schreven eveneens een brief naar de minister van verkeer en wa- De karavaan met 'Maggie' aan het hoofd vertrekt vanmorgen om streeks acht uur vanuit Vlissingen. Via de binnenwegen gaat de reis naar Heinkenszand. waar tussen 12.00 en 13.00 uur voor de eerste keer onderweg water wordt ingeno men. Omstreeks zeven uur 's avonds gebeurt dat voor de tweede keer bij de Zeelandbrug. De overtocht naar Schouwen-Duiveland, onder poli tiebegeleiding, begint pas de vol gende ochtend omstreeks zes uur, omdat de karavaan de brug 's nachts niet mag passeren. Na in Serooskerke (omstreeks het middaguur) en in Goedereede (tus sen drie en vier uur) nogmaals van water te zijn voorzien, zal de antieke wals omstreeks negen uur vrijdag avond in Hellevoetsluis aankomen. De terugreis begint op 22 augustus 'Maggie' komt dan 23 augustus om streeks zes uur 's avonds weer in Vlissingen aan. Behalve de landstoommachines, waaronder een werkende carroussel, is tijdens de Vestingdagen een vloot van acht stoomschepen te zien, waaronder het schip 'Furie', bekend uit de televisieserie 'Hollands Glo rie'. Bovendien staat daar de origi nele, duizend kilo wegende, stoom fluit van de oude 'Nieuw Amster dam' opgesteld. GOES De eerste onderzoeken die dit jaar zijn verricht om na te gaan of de oesterziekte Bonamia Ostreae nog voorkomt in de Oosterschelde heb ben hoopvolle resultaten te zien ge geven. Tot en met vorige week zijn de proefoesters die op zeven plaatsen op de Yerseke Bank zijn uitgezet, onbe smet gebleven. Volgens drs. P. van Banning, parasitoloog en patholoog bij het Rijksinstituut voor visserij- onderzoek (Rivo) in IJmuiden kan nog niet worden gesteld dat de oes terziekte definitief is bedwongen, maar er is, 20 meende hij wel enige aanleiding voor optimisme. ziekte hebben aangetroffen" Het on derzoek zal nog tot en met november worden voortgezet. Vorig jaar bleek al dat de ziekte over haar hoogtepunt heen was. Toen werden nog maar op een plaats in de Oosterschelde zieke oesters aangetroffen. De ziekte is bestreden door zoveel mogelijk alle platte oesters uit dé Oosterschelde op te vissen ,,Je kunt ze natuurlijk nooit allemaal oprui men", lichtte de visserij-bioloog toe. „zodat je moet wachten tot de achter gebleven oesters aan de ziekte zijri gestorven. De parasiet moet als het ware kunnen uitwoekeren" De ziekte een één-cellige bloedpa- rasiet is vooral actief in de maan den augustus en september We moe ten voorlopig dus nog voorzichtig zijn met conclusies", aldus Van Banning, „maar aan de andere kant geeft het te denken dat we in de vorige week genomen monsters geen spoor van de Naar de mening van Van Banning moet het als de Bonamia Ostreae de kop niet meer opsteekt mogelijk zijn volgend jaar op beperkte schaal weer oesters in de Oosterschelde uit te zetten. Wel zal het noodzakelijk blijven regelmatig te controleren of dc ziekte inderdaad is bedwongen. rie heeft daarop nu afwijzend gerea geerd. Mevrouw Hendriks-Tak heeft inmid dels ook van de directeur-generaal van het ministerie van verkeer en waterstaat bericht gekregen dat er voor heropening van de lijnen geen geld beschikbaar is. De Axelse heeft daar evenwel geen genoegen mee genomen en opnieuw een brief naar de minister geschreven. Auto vernield bij ongeval Kapelle KAPELLE - De auto van F. S. B. uit Breda is woensdagmiddag omstreeks half één vernield bij een ongeval op de afslag van de rijksweg naar Kapelle. De 45-jarige automobilist nam de af slag te ruim, waardoor de auto op zijn kop in de sloot terecht kwam. Eerste MIDDELBURG - De raad van bestuur van het havenschap Vlissingen-Oost spreekt woensdag 24 augustus in het havenschapskantoor te Vlissingen over de aanleg van een kolenhaven (Kaloothaven) in verband met de ombouw van de conventionele centrale Borssele op kolen. De investeringen daarvoor zijn - zoals eerder gemeld - geraamd op 60 miljoen; in de onrendabele top heeft minister Van Aardenne 21 miljoen toegezegd, als de haven ook voor anderen dan de PZEM toegankelijk is. De provincie Zeeland steekt er 5 miljoen in, te putten uit de gelden voor het 'voorwaardescheppend beleid'. Uit 1 tijdschema van het haven schap blijkt, dat de vergunningenpro- mogelijk voldoende zand te winnen om de omliggende terreinen op te hogen. Door de aanvankelijke over- diepte zal het onderhoud aan de nieuwe haven de eerste jaren beperkt blijven, zegt men. Tegenover zes ton te ontvangen havengeld rekent het havenschap met 5 ton extra bagger- teiten zijn erop gericht om in januari 10SB kSU, r,lk,T™m Met deze opzet is de infrastructuur hulp wees uit. dat de man geen letsel cedures begin volgend jaar afgerond had opgelopen. De politie vermoedt, dat B. een blackout heeft gehad, te beginnen met het graven van de waardoor hij de macht over het stuur haven. Een jaar later komt dan de verloor. De technische dienst van de bouw van de aanleginrichting en de verkeersgroep zal de auto aan een mogelijkheden voor overslag plus de onderzoek onderwerpen. transportlijn aan de orde. De activi- 1986 kolen te kunnen aanvoeren, zo dat de PZEM haar planning - juli 1986 van het havenschap aanzienlijk uit te „"-cc. „O ptcill «Uictnu J .Kil CUgClUllU Ufll UC t lldüi UidlIUUli; - Uil 130U 1 moeten «n. Men mikt erop in Januari proefdraaien van de kolenketóls - kan T„, SSSSSUS h"™ aanhouden. Onderstreept wordt in het voorstel van het havenschap het uitgangs gezegd. Tot de mogelijkheden horen: de ophoging van de resterende ter reinen in de Van Citterspolder, die VLISSINGEN - IJzeren 'Maggie' is in Nederland. Woensdagavond arri veerde een uit 1922 daterende stoomwals met die naam vanuit Engeland in Vlissingen. De wals, eigendom van de 50-jarige Engels man Brian Smith uit Sittingbourne (Kent), begint vanmorgen op eigen kracht aan de reis naar Hellevoet- sluis, waar de machine zal deelne men aan de rally in het kader van de Vestingdagen Hellevoetsluis die van vrijdag lot en met zondag wor den gehouden. Dc reis zal twee dagen in beslag nemen, aangezien de snelheid van 'Maggie' niet hoger ligt dan zes tot acht kilometer per uur. De Vestingdagen in Hellevoetsluis worden dit jaar voor de vijfde keer gehouden. Behalve ongeveer twee honderd antieke voertuigen, waar onder een aantal landbouwmachi nes, zijn daar 35 stoommachines te zien, die alle operationeel zijn. Ne gen daarvan komen uit Engeland. 'Maggie' maakte de overtocht als enige per Olau Line, de andere acht arriveren via Europoort. 'Maggie', een stoomwals van het fabrikaat Aveling and Porter, maakt de reis echter niet alleen. De stoom wals, die deze naam pas sinds kort draagt, krijgt een aanhanger voor de watervoorraad en de 750 kilo kolen die nodig zijn en een woonwagen voor de vier man tellende 'beman ning' mee te slepen. In totaal kan deze karavaan 500 liter water mee nemen, genoeg om een afstand van 25 kilometer te overbruggen. Onder weg zal de antieke wals worden bevoorraad door verschillende brandweerkorpsen. Woensdagavond deed de Vlissingse brandweer dat als eerste korps en verleende assis tentie bij het lossen van de wals, die de overtocht op een oplegger moest maken. De trajecten over land wor den echter allemaal op eigen kracht afgelegd. „Dat is een erekwestie", aldus Brian Smith, in het dagelijks leven vrachtwagenchauffeur en, zo als hij zelf zegt, „helemaal gek van stoommachines". Karavaan uitbreiding van het oeverfront voor de offshore-activiteiten van Heerema; punt, dat de haven geschikt moet zijn daardoor'verkoopbaar kunnen wor- „voor de grootste schepen, die de den zonder dat duur Westerschelde- Schelde - kunnen bevaren, ook wan- zand nodig is: neer de bevaarbaarheid in de toe komst nog zou worden verbeterd". Daarom is een haven ontworpen met een diepte van -20 meter NAP. Dan de beschikbaarheid van 1200 meter kunnen schepen met een diepgang waterfront met tachtig hectare aan van 16 meter bij laag water veilig diep water, waarmee het assortiment afmeren, zo is de verwachting. Om dat bouwrijpe terreinen kan worden uit- mogelijk te maken zal later de toe- gebreid; gangsgeul tussen de terreinen van Hoechst en Pechiney verdiept wor den. Verdiepen en onderhoud van die geul zal niet ten laste van de gevestig de havengebruikers komen, zo wordt verzekerd. Definitieve diepte Omdat het havenschap verwacht dat het in de toekomst zeer moeilijk zal zijn zand uit de W'esterschelde te betrekken wordt de haven direct op definitieve diepte gebracht. Zo is het bij inschakeling door de PZEM van een onafhankelijke bulkgoed-stuwa door kunnen installaties en opslagter rein ook door derden benut worden; toekomstige uitbreiding van zowel PZEM als vestigingen van derden wordt opengehouden. de afvoer van gips en vliegas kan omgezet worden in bedrijven, die deze materialen als grondstof zouden ge bruiken; voor hen is een vestigings plaats .beschikbaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 9