Seen bezwaar tegen werken net erfelijkheidsmateriaal Handelsbalans vertoont overschot van 8 miljard VN-organisatie zou meewerken aan deportatie vluchtelingen KK: benzineprijs moet Bronswerk definitief dicht Ambtenarensalarissen 3,5 procent omlaag VMMISSIE BIJNA UNANIEM OVER RISICO'S: Bijzondere vangst Waarschuwing tegen medicijn Indosmos Charme bij gendarme Steekproef zwart geld bij banken DNDERDAG 18 AUGUSTUS 1983 HAAG (ANP) De consumentenorganisatie Konsumenten Kontakt idt dat de benzineprijzen onmiddellijk moeten worden verlaagd, zo zegt woordvoerder van KK woensdag. Hij geeft daar verschillende redenen ior op, waarvan de daling van de dollar-koers de belangrijkste is. oliemaatschappijen waren er als de kippen bij om de koersverhoging van dollar in de benzineprijzen door te berekenen. Nu de koers weer is gedaald ent KK dat alleen al hierdoor een onmiddellijke prijsverlaging van twee tot e cent per liter op zijn plaats is. n tweede argument van de consumentenorganisatie is dat de oliemaat- lappijen de Nederlandse consument een veel hogere prijs rekenen dan de iltse consument. Op basis van EG-cijfers is berekend dat de benzine in nitsland (zonder belastingen en accijns) vijf tot in enkele trevallen zelfs PZC/binnen-buitenland vijftien cent lager ligt. De consumentenorganisatie beschuldigt de oliemaat schappijen van het maken van onderlinge afspraken die de concurrentie drastisch beperken. Een vierde oorzaak van de hoge benzineprijs schuilt in de verticale prijsbin ding. Oliemaatschappijen leggen de pomphouders in veel gevallen een verplichte prijs op. Volgens KK is dit in strijd met een EG-verordening die op 1 juli dit jaar van kracht is geworden. Als vijfde argument voert KK aan dat de prijzen opvallend zijn gestegen sinds op 1 augustus 1982 het maximum-prijssysteem werd losgelaten. Verder vindt het Konsumenten Kontakt dat de goedkopere witte pompen zich ook op gunstige punten (langs snelwegen) moeten kunnen vestigen. De Brede DN A-commissie acht het in haar rapport uitgesloten dat werken met erfelijkheidsmateriaal uiteinde lijk leidt tot prenataal (vóór de ge boorte) onderzoek naar eigenschap pen zoals intelligentie en atletisch erfelijke eigenschappen en invloeden vanuit het milieu. Mampulatie met bevruchte menselijke eicellen acht de (Van ome verslaggever) EN HAAG De risico's die verbonden zijn aan onderzoek met behulp van erfelijkheidsma- iaal, zijn bij de huidige kennis van zaken binnen aanvaardbare grenzen te houden en bisch verantwoord. Er is dan ook geen enkele reden dit soort onderzoek in ons land stop te tien. De experimenten waar de meeste risico's aan verbonden zijn, zouden gedaan moeten orden in een speciaal voor dit onderzoek in te richten laboratorium op het terrein van TNO Rijswijk. schrijft de zogenaamde Brede A-commissie in haar eindrappor- edle woensdag aan minister Deet- n (onderwijs en wetenschappen) is igeboden. Omdat er wel risico's verbonden aan het experimente met erfelijkheidsmateriaal, wil de nmissie dat elk experiment van te ren ter beoordeling moet worden orgelegd aan een speciaal daarvoor te stellen „breed samengestelde missie". Brede DNA-commissie, onder nitterschap van dr.ir. A P. Oele, mmissaris van de Koningin in •nthe, werd in mei '81 door de nmalige minister van weten- apsbeleid Van Trier geinstalleerd. commissie kreeg de opdracht de co's, de risicobeleving, en de ethi- i en maatschappelijke aspecten het werken met erfelijkheidsma- iaal te onderzoeken, commissie is in haar eindrapport een vergaande overeenstemming Op bepaalde punten is het ries echter niet unaniem. Vanuit de beweging is met name extra aan- Eht gevraagd voor de onbekende co's die aan het onderzoek met Hljkheidsmateriaal zijn verbonden, meerderheid van de commissie kt de conclusies over de aanvaard- arheid van de risico's op basis van nu bekende gegevens. De vakbewe- ïüjjxnadrukt echter dat de ontwik- ro snel gaan dat die conclu- ses 'eiteüjk maar een beperkte gel igheid hebben. Toorts Is de afwijkende mening van lie vertegenwoordiger van de Vereni voor Wetenschappelijke (erkers, dr. J. Jelsma, als minder- idsstandpunt bij het rapport ge- I. Ook hij is van mening dat het idco van DNA-onderzoek door de «nmissie eenzijdig belicht en daar- Joronderschat wordt. Hij stelt dat er laatste jaren maar weinig is toege- aan de bestaande meningen er de gevaren van het onderzoek, tder gaat de commissie er volgens Isma teveel van uit dat als de kans een ongeluk maar klein genoeg is, t onderzoek ook maatschappelijk nvaardbaar is. Volgens Jelsma is geen geloofwaardige benadering ir. oepassing werken met erfelijkheidsmate- *1. in wetenschappelijke kring re- nbinant DNA-onderzoek genoemd, *dt toegepast in de geneeskunde, tdings- en genotsmiddelen en de i-piceutische en chemische indus- laatste jaren heeft het onder- tk onder andere geleid tot een tbelerd inzicht in de oorzaken en :j «nlucle bestrijding van een aantal -,'j jtlijke ziekten, amaast heeft bijvoorbeeld de be kering van kankerverwekkende vi- ""?n inzicht gegeven in de eerste i* ppen van het zeer gecompliceerde van kankercelvorming. Re- abrnant DNA-onderzoek heeft al geleid tot resultaten die in toekomst kunnen worden gebruikt ttichtwateronderzoek. vermogen. Dit soort eigenschappen wordt immers bepaald door een sa- menspel tussen een groot aantal «P dere manier zijn .1 enige produc- commissie ontoelaatbaar, evenals manipulatie ten behoeve van militai re doeleinden. De betekenis van recombinant DNA- onderzoek voor de industrie kan vol gens de commissie bijzonder groot worden. Zij verwijst naar het op industriële schaal vervaardigen van antibiotica en enzymen. Ook kan worden gedacht aan de productie van stoffen die in de natuur in slechts zeer kleine concentraties voorkomen. ten gemaakt zoals interferon, insuli ne en een vaccin tegen geelzucht. GLOUCESTER Kapitein Phil Souter van de Amerikaanse vissersboot Theresa Maria II, toont trots een zeer bijzondere vangst: een uit Noorwegen afkomstige Opah-vis van rond 130 pond De vanuit de haven van Portland in Maine opererende visser trof het dier tijdens zijn laatste reis naar de Georges Bank aan tussen de 'normale' vissen. Volgens het National Marine Fishery Service is het maar tweemaal eerder voorgeko men dat een Opah in Noordamerikaans water werd gevangen. DEN HAAG De Britse Commissie van Toezicht op de veiligheid van medicijnen heeft aan artsen een waarschuwing laten uitgaan over de schadelijke neveneffecten van een geneesmiddel tegen gewrichtsontste kingen. In Nederland wordt dit mid del onder de naam 'Indosmos' op de markt gebracht. Het zou zware hoofdpijnen kunnen veroorzaken en kunnen leiden tot geperforeerde darmen. In een brief aan de artsen zegt de Britse commis sie dat bij 200 patiënten bijeffecten zijn geconstateerd sinds het medicijn vorig jaar in Groot-Brittannie werd gelanceerd. De fabrikant, Merck Shap en Dohme, beweert dat het geneesmiddel betrek kelijk vrij is van neveneffecten door de wijze waarop het werkt. Elke cap sule bevat een zogenaamde passieve 'osmose-pomp', een minuscuul gaatje in de buitenwand waardoor het werk zame bestanddeel Indometacine (een anti-rheumaticum) geleidelijk in het lichaam wordt gebracht. Maar de commissie stelt dat uit de laatste cijfers blijkt dat het middel meer schade aan de ingewanden zou kunnen toebrengen dan andere ge neesmiddelen. De Nederlandse autoriteiten nemen, aldus Desmet, op dit moment nog geen maatregelen tegen het medicijn, omdat het rapport van de Britse commissie nog onduidelijkheden be vat G i jzel i ng Dinsdag heeft een gewa pende man gedurende bijna tien uur vier personen gegijzeld in het Spaanse consulaat in Los Angeles om zijn vrouw en kinderen naar Porto Rico AGEN - Frankrijk heeft sinds enige tijd enkele vrouwelijke gendarmes. Ze draaien dezelfde diensten als hun mannelijke collega's zoals blijkt uit deze foto van Annie Durandeau. Zij houdt per motorfiets het verkeer op de Zuidfranse snelweg A-6 in de gaten. De dames dragen hetzelfde uniform als de 'oude' gendarmes, inclusief het pistool: alleen het hoofddeksel is vervangen door een speciaal ontworpen hoedje. UTRECHT (ANP) De raad van bestuur van VMF-Stork NV heeft besloten de Utrechtse dochteronder neming Bronswerk Ketel- en Appara tenbouw definitief te sluiten. Voor de 240 werknemers is bij het gewestelijk arbeidsbureau ontslag aangevraagd. Dit is Bronswerk-directeur W. Magen dans woensdag desgevraagd meege deeld. Bronswerk zal wel in overleg met personeel en vakbonden probe ren delen van het bedrijf elders onder te brengen In het gunstigste geval kunnen enkele tientallen mensen dan hun baan behouden, aldus Magen dans Zoals bekend liep de reddingspoging van Bronswerk door een werkgroep van gemeente en provincie Utrecht, VMF-Stork en de vakbonden tgwee weken geleden stuk op de financie ring. Het moederconcern VMF-Stork nam daarop het voornemen om Bronswerk te sluiten. Formeel heeft de or nog een maand de tijd om in te spreken op het besluit. DEN HAAG (GPD) Banken en ministerie van financiën hebben overeenstemming bereikt over de steekproef die het ministerie bij de banken wil laten uitvoeren om een indruk te krijgen van de mate waarin via de banken 'zwart geld' loopt. Uit het onderzoek zouden ook indica ties moeten komen omtrent de mate waarin rentevergoedingen die door de banken worden gegeven, bij belastin gaangiften worden verzwegen Met de steekproef kan mogelijk nog dit jaar worden begonnen. De steekproef zal worden uitgevoerd door de belastingdienst en het Cen traal Bureau voor de Statistiek. Ze zal zich niet tot de banken beperken maar ook de Rijkspostspaarbank en de Postgiro omvatten. Namen krijgen de onderzoekers niet te zien. Voor de cliënten van de banken zal het onder zoek dan ook geen consequenties heb ben. Wel kunnen de resultaten van de steekproef aanleiding zijn tot het uit vaardigen van algemene maatregelen ter bestrijging van het 'zwarte circuit' VOORLOPIGE CIJFERS EERSTE HALFJAAR DEN HAAG (ANP) Het overschot (drie procent meer dan in 1982) en de woensdag heeft gepubliceerd. Een op de Nederlandse handelsbalans be- waarde van de uitvoer 92,9 (twee aanzienlijke stijging van de uitvoer in liep in het eerste half jaar van 1983 procent meer). de eerste zes maanden ten opzichte acht miljard gulden, tegen 8,4 mil- Dat blijkt uit voorlopige cijfers over van dezelfde periode over 1982 deed jard in de eerste zes maanden van de buitenlandse handel in het eerste 1982. De waarde van de goederenin- half jaar van 1983 die het centraal voer bedroeg 84,9 miljard gulden bureau voor de statistiek (CBS) ONDERDEEL A RH FIDS VOOR WA A RDENPA KEET (Van onze redactie economie) gevlogen te krijgen, maar dit lukte DEN HAAG De ambtenarensala- niet. rissen moeten 1 januari met 3,5 pro- doorgaans beter uit. Onder de gijzelaars bevond zich ook cent omlaag. Minister van binnen- de consul-generaal Joaquin Munoz landse zaken Rietkerk heeft de amb- zich voor naar de Verenigde Staten, met 34 procent tot 3,5 miljard gulden. Vooral de uitvoer van minerale brand stoffen, chemische produkten en ma chines naar de VS steeg. Ook de export naar China groeide fors. van 81 miljoen naar 178 miljoen gulden (meststoffen, chemische en plastische stoffeni Egypte nam voor 343 miljoen af iplus 44 procent, voornamelijk landbouwprodukten. machines en elektro-technisch materiaal) en de Is raëlische import groeide met vijftig procent. De handel met onze belang- gen die voor het bedrijfsleven gelden, rijkste handelspartner (West-Duits- Ambtenaren zijn op het ogenblik land) nam iets meer toe dan de gemid- del Castillo. ij Daf-Trucks procent 'erktijdverkorting 'Van ome verslaggever) SDHOVEN De werknemers van L' Trucks Eindhoven gaan met fg van deze week elke dag 48 uien korter werken. Zo is voorlo- jlc tien procent arbeidstijdver- is (ting (van een werkdag van acht (lus 480 minuten) uitgewerkt, gaat nog om een overgangsrege- •0p 1 januari moet het definitie- rooster ingaan. Slopen voorjaar kwam Daf Trucks »de vakbonden tien procent ar ktijdverkorting met inlevering loon overeen. Door die regeling ton de 800 ontslagen niet meer zUn die volgens Daf anders 11 zouden vallen. Wgens leveren de werknemers in J voor de arbeidstijdverkorting 10 procent van hun maandsala- w. Wel doen ze vanaf volgend jaar tond van de jaarlijkse gratificatie '5 procent van het jaarsalaris, .r ver hebben ze geen recht op de extra roostervrije dagen die de J, IT30 voor 19®4 kent en doen ze. jr5 111111 collega's in de metaal, ■,«j van de prijscompensatie. Vol den woordvoerder van Daf komt Jj Procent bruto loon afstaan, .to voor het eerst dat een groot u -r ln Nederland collectief een i ""ge werkweek invoert LOS ANGELES (DPI/RTR) De Amerikaanse tekst schrijver Ira Gershwin is woensdag overleden. Hij was 86 jaar. Ira Gershwin werkte meer dan vijftig jaar in de schaduw van zijn beroemde broer George, die in 1937 op 38-jarige leeftijd overleed. Samen met hem schreef hij de onsterfelij ke negeropera 'Porgy and Bess' en tophits als 'Lady be good', 'Strike up the band'. 'Rosalie' en 'Of thee I sing'. Andere bekende songs waarvoor Ira Gershwin de tekst schreef zijn onder meer 'The man I love'. 'I've got a crush on you", 'I can't get started", 'Love walked in' en s Wonderful'. Na de dood van zijn broer richtte Ira Gershwin zich merendeels op het schrijven van songs voor films. Hiervan zijn 'Cover girl', met muziek van Jerome Kern, 'A star is bom' met muziek van Harold Arlen, 'An American in Paris' en 'Rhapsody in blue' erg bekend geworden. Zijn 'Lady in the dark' met muziek van Kurt Weill, was een tenarenbonden w oensdagochtend la ten weten dat zij plannen in die richting nog voor Prinsjesdag op hun tafel zullen krijgen. Dat de verlaging op komst was, was al aangekondigd in de bezuinigingsplan nen die het kabinet eerder dit jaar presenteerde. Daar hoorden ook an dere onderdelen bij van het arbeids- succes op Broadway en later het thema van een film. De in voorwaardenpakket dat minister New York geboren en getogen Ira moest nogal eens Rietkerk nu in uitzicht heeft gesteld, verhuizen, omdat zijn vader voortdurend van beroep Behalve de 3.5 procent nominaal loon veranderde. Zo begon deze de ene maal een Turkse zuilen de ambtenaren ook de prijs- badinrichting, om vervolgens een biljartpaleis te openen, compensatie missen. Daarvoor in ruil Ira studeerde korte tijd geneeskunde, maar hij boekte als zullen ze iets korter mogen gaan spoedig succes met het schryven van liedjes. Dat deed hij werken. Slechts voor een deel er is aanvankelijk onder de naam Arthur Francis omdat hij sprake van 30 procent zal nieuw niet van de naam van zijn toen al beroemde broer wilde personeel worden aangesteld om het profiteren. werk op te vangen dat zou blijven liggen doordat het al aanwezige per- Steevast werd Ira gevraagd of hg de tekst voor al door zgn soned kortere werktijden maakt broer gecomponeerde muziek schreef of dat het juist De plannen zullen worden uiteengezet andersom was, „Gewoonlijk is er eerst een contract" m ee„ brlef dic R.etkerk binnen een p-apte Ira dan maand bij de ambtenarencentrales 'Of thee I sing', in 1932. was de eerste musical en wil hebben Hij zal daarin tevens een Gershwin de eerste tekstschrijver, die een Pulitzerprijs nieuwe wachtgeldregeling opnemen, won voor theater. De partituur omvatte liedjes als 'Love Die moet op hetzelfde niveau komen is sweeping the country' en 'Who cares'. te liggen als de werkloosheidsregelin- De bonden zullen de plannen van de minister niet zonder slag of stoot aanvaarden. Ze hebben Rietkerk er bij zijn aankondiging echter nog niet op aangevallen; ze willen eerst de uitwerking van de voornemens op papier hebben. VAN DJIBOUTI NAAR ETHIOPIE BONN/GOETTINGEN (DPA) Twee organisaties voor de rechten van dc hen zijn naar Ethiopië gedeporteerd. In Goettingen beschuldigde de 'Ver mens hebben woensdag in de Bonds- eniging voor Bedreigde Volkeren' zoek van de VBV heeft vastgesteld republiek ernstige verwijten geuit aan het adres van het hoge commis sariaat voor vluchtelingen van dc Verenigde Naties (UNHCR). Vertegenwoordigers van de interna tionale vereniging voor de rechten van de mens HVM i beschuldigden ten k.o.nU.m overstaan van de pers in Bonn de 1:1 Totaal ongeveer overeen met VN-organisatie er van de vluchtelin gen in Djibouti te weinig bescherming te bieden. De vluchtelingen worden regelmatig mishandeld en velen van (VBV) de hoge commissaris van de VN dat die overeengekomen „vrijwillige voor vluchtelingen, Poul Hartling. er- repatriëring'' alleen uitgevoerd kan van er aan mee te werken dat mensen worden met dwangmaatregelen en die naar Djibouti zyn gevlucht tegen sterke politieke druk. aldus de VBV. hun wil teruggestuurd worden naar Ethiopië. Deze vereniging eiste het De hoge commissaris voor vluchtelin- Het UNHCR noemde de beschuldigin gen ongegrond. „Niemand wordt ge dwongen", zo deelde het in Genève mee. „Wij hebben van de regering van Djibouti de verzekering gekregen dat alle vluchtelingen die willen blijven, ook mogen blijvenBovendien heeft Ethiopië verklaard dat degenen die terug willen keren, ook zo goed moge aftreden van Auguste Noel, de leider gen heeft ingestemd met de dwang- lijk worden opgenomen" van het VN-bureau voor Afrika dat in Genève is gevestigd. Beide organisa ties leverden kritiek op het repatrié- ringsprogramma dat is opgesteld door de regeringen van Ethiopië en maatregelen, aldus de VBV. Ook de TVM verklaarde dat de vluchtelingen niet bereid zijn naar hun vaderland terug te keren. Ze voelen zich daar nog steeds bedreigd. Een woordvoerder van de UNHCR zei dat „tamelijk veel" Ethiopièrs die naar Djibouti zijn gevlucht terug willen. Politie krijgt les in gebruik nieuwe wapenstok UTRECHT (ANP) De Neder landse gemeentepolitie, het korps rijkspolitie en de mobiele eenheden krijgen sinds kort les in het gebruik van de nieuwe 'harde wapenstok' met een kern van glasfiber, die de bekende gummiknuppel geleidelijk moet vervangen. De ministers van binnenlandse zaken van justitie hebben tot de invoering besloten omdat de harde wapenstok veel meer mo gelijkheden biedt dan de gum miknuppel. De nieuwe knuppel is van Nederlands fabrikaat en kost nog geen tien gulden, aldus het ministerie van binnenlandse zaken Het wapen zal binnenkort geleidelijk worden ingevoerd bij de gemeentelijke politiekorpsen. De commissie inzake bewape ning en uitrusting gemeentepoli tie korps rijkspolitie adviseerde de verantwoordelijke ministers in januari positief over de invoe ring van de 40 centimeter lange glasfiberstok. Onder voorzitter schap van de Amsterdamse hoofdcommissaris J Valken kwam deze commissie tot de slotsom dat met de nieuwe stok niet alleen kan worden geslagen, maar de politieman of -vrouw kan ook de aanvaller op afstand houden, slagen en schoppen af weren en met de stok arrestan ten opbrengen. De gummiknup pel is eigenlijk alleen geschikt om ermee te slaan Met de invoe ring van deze stok, zou het veel besproken 'gat' tussen de gum miknuppel en het dienstpistool hiermee althans gedeeltelijk zijn gedicht. delde stijgingspercentages. In het eerste half jaar bedroeg de invoer van energiedragers en energie- produkten 21,5 miljard (min drie pro cent ln geld en min één procent in volume) tegen een uitvoer van 23.7 miljard iplus één procent in geld en plus zeven procent in volume' De invoer van ruwe aardolie bleef gelijk, met 12,6 miljard gulden. De waarde van de gasuitvoer daalde met twee procent tot 8,3 miljard gulden, de benzine-uitvoer steeg met vijf pro cent tot 2,4 miljard gulden en van stookolie met 13 procent tot 3.5 mil jard. De gasolie-uitvoer daalde met twee procent tot 4,1 miljard gulden. CNV schakelt ILO in tegen trendvolgerschap ziekenfondsen UTRECHT (ANP) Het CNV gaat een klacht indienen bij de ILO, de internationale arbeidsorganisatie, tegen het besluit van de regering om de werknemers van ziekenfondsen en uitvoeringsorganen van de sociale verzekering tot trendvolgers te ma ken. De christelijke vakcentrale vindt het besluit een inbreuk op de onderhan delingsvrijheid van de vakbeweging. De ILO-delegatie komt in oktober met het kabinet praten over eerdere ingrepen m de onderhandelingsvrij- heid, met name de loonmaatregelen De VN-organisatie vindt dat de Ne derlandse regering hier herhaaldelijk te ver is gegaan, aldus het CNV Uitspraken van de ILO naar aanlei ding van klachten van werkgevers- of werknemersorganisaties zijn overi gens vrijblijvend De VN-organisatie heeft geen werkelijke middelen om regeringen te dwingen een andere koers te varen INDONESIË Indonesië heeft woensdag ter gelegenheid van zijn onafhankelijkheidsdag een amnestie afgekondigd, die vrijlating betekent voor 3.198 gevangenen en strafver mindering voor nog eens 14 .000 ande re. Het land vierde woensdag het feit dat het zich 38 jaar geleden ln 1945 onaf hankelijk verklaarde van Nederland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 5