Hema huurt voormalige City-bioscoop Middelburg INTRODUCTIE Nieuwe leerlingen ZACG kwamen los Benw Vlissingen moeten notitie plan Vissershaven terugnemen 'Blijven streven naar bioscoop Middelburg' NA GROOTSCHEEPSE VERBOUWING VBWVKM02 I322NI VBttVIRiaxra» Ï2C/p MIDDELBURG - In de voormalige City-bioscoop aan de Lange Delft in Middelburg komt naar alle waarschijnlijkheid een vestiging van de HEMA. Zeker is al, dat er ook een winkel van het landelijke Blokker-concern (huishoudelijke artikelen en speelgoed) in de voormalige filmzaal wordt ondergebracht. Voor dit doel moet, zoals gemeld, ook café-restaurant De Brasserie aan de Lange Delft wijken. Wanneer met de verbouwing van bio- keuze van de Hema, om zich niet in Weinig moeite had de commissie en restaurant tot de twee win- ^et Geere-gebied te vestigen maar in ruimtelijke orderung in Middelburg belbedrijven kan worden begonnen, <je Lange Delft, beslist niet negatief verder met het plan van dezelfde staat nog niet vast. De eigenaar - en voor iiet Geere-gebied hoeft te zijn. projectontwikkelaar om aan de Markt later verhuurder - van beide panden, en de Gravenstraat in Middelburg een projectontwikkelaar De Waal Vast- MKUlUiy^LllUf winkelpassage aan te leggen. De com- goed BV in Weesp, heeft zich hierover Qok de WD'er ir A. Krijgsman toon- missie kon weinig tegen dit plan in- nog niet willen uitlaten; over de kos- 'enige bezorgdheid' over het feit brengen, omdat de projectontwikke- (en evenmin De commissie ruimtelij- dat de Lange Delft steeds meer wordt laar met het aanleggen van deze ke ordening in Middelburg kon zich bevolkt door grootwinkel- en doch- Marktpassage binnen alle bestem- Vioensdagmiddag in grote lijnen in de terbedrijven. „Voor gewone winke- mingsplannen. voorschriften en richt- plannen vinden Aanstaande maan- uers WOrdt het daar dan steeds moei- lijnen is gebleven. De passage zou dag 22 augustus wordt het plan be- lijker". meende de liberaal. Burge- aanvankelijk aan zestien (en niet zes sproken in de vergadering van de meester Wolters herhaalde echter tig. zoals abusievelijk gemeld in de Middelburgse gemeenteraad. Die ver- zjjn opmerking over de zuigkracht krant van 13 augustus) kleine winkel- gadering begint 's middags om twee van een Hema en werd daarin bijge- tjes plaats bieden, maar dit aantal is uur in het stadhuis in de Zeeuwse staan door CDA'er M. L. Almekin- nu teruggebracht tot veertien. De aoofdstad.ders, die in dit verband over een winkelgalerij omvat twee panden aan Commissielid A. Kamermans (pro- 'katalysator' sprak, ressief Middelburg) zette woensdag e meeste vraagtekens bij het groot scheepse plan tot verbouwing van bioscoop en restaurant. Hij vreesde dat er door de komst van de Hema in de Lange Delft van de evenwichtig heid tussen dit deel van de binnen stad en het Geere-gebied in Middel burg met veel meer terecht zal komen Burgemeester drs P. A. Wolters wees hem echter op de zuigende werking die er voor de andere winkeliers van een Hema-vestiging uitgaat. „De meeste winkeliers zitten liever pal naast de Hema dan er twee straten achter", meende hij. De burgemeester stelde verder, dat zelfs de ontwikke laar van het Geere-gebied, bouwbe drijf De Delta, had verklaard dat de de Markt (het 'India-winkeltje' en de voormalige garage Blaas) en vijf pan den aan de Gravenstraat (de num mers 11, 13, 15. 15A en 17). Al' deze panden, met uitzondering van het 'india-winkeltje' en de groentenwin- kel. staan al geruime tijd leeg. Alle betrokken panden worden via een kronkelend wandelpad met elkaar verbonden. Alleen in de panden aan de Markt zijn horeca-activiteiten toe gestaan. Het project telt verder een aantal open binnenplaatsen. Boven de veertien winkels blijven woningen geprojecteerd. Bij de bespreking van dit plan kwam drs W. Ovaa (D'66) met het meeste voorbehoud. Hij herinner de aan een raadsuitspraak in het verleden, die stelde dat voorrang moet worden gegeven aan de invul ling van het Geere-gebied Commis sievoorzitter wethouder A. Bergshoeff (CDA) maakte hem echter duidelijk dat de gemeente zijn goedkeuring aan dit marktpassage-plan niet kan ont houden, omdat het gehele plan in overeenstemming met de wet is. Zes lokaties vredesmonument in Middelburg MIDDELBURG - De dienst ge meentewerken in Middelburg heeft zes plaatsen aangewezen waar te zijner tijd eventueel een vredesmonument kan worden [eplaatst. Het vredesmonument is, zoals gemeld, een initiatief van de heer Sehelte van Jelger- huis en het Ambachtencentrum Demerary in Middelburg. De plaatsen die de dienst gemeen tewerken heeft aangewezen zijn: Meiveld (ter hoogte van de kinderboerderij); Molenwater ftAJ de muziektent). Plein 1940 de eventuele herinrichting van dit plein); park Tooren- vliedt; Hof van Tange en de Bolwerken (alleen als de vorm van het monument hier past). De bestuurscommissie voor cul turele zaken in Middelburg buigt zich vandaag (donderdag) over de mogelijke locaties. Dat gebeurt in een vergadering, die vanmiddag om kwart voor vier begint in de maquettekamer van het Middelburgse stadhuis. Volgens de initiatiefhemers is al veel belangstelling uit binnen- en buitenland voor het vredes monument ontstaan. Zo noemen ze het aanbod van bloembollen kwekers uit de bollen- streek, om rond het monument een groot bloemengazon aan te leggen. Dat zou met name interessant zijn voor de Engelse toeristen, die -op vakantie in Zeeland- vaak niet aan een bezoek aan de bollenstreek toekomen. Het vre desmonument kan dus een be langrijke toeristische trekpleis ter worden, zo menen de plan nenmakers. Daarnaast wijzen ze op het idealistische doel van het Initiatief cn op de banden van Middelburg met haar Japanse zusterstad Nagasaki. Nu de dienst gemeentewerken een aantal mogelijke plaatsen heeft aangewezen, kunnen de heer Sehelte van Jelgerhuis en Demerary hieruit een keus ma ken. De ontwikkeling van het vredesmonument verkeert overi gens momenteel nog in een pril stadium. De Brasserie mei links de ingang van de voormalige Citybioscoop MIDDELBURG - Burgemeester en wethouders van Middelburg blijven streven naar de komst van een bio scoop in de Zeeuwse hoofdstad. „We zijn niet alleen een stad met bijna veertigduizend inwoners, maar ook de hoofdstad van een provincie. Bo vendien komen hier 's zomers bijzon der veel toeristen en verder kunnen we een bioscoop als slechtweer-ac- commodatie niet missen", zei burge meester drs P. A. Wolters van Middel burg woensdag tijdens de vergade ring van de commissie ruimtelijke ordening. De commissieleden spra ken toen over de grootscheepse ver bouwing van de al weer geruime tijd leegstaande City-bioscoop tot win kel, waarin de Hema en een vestiging van Blokker kunnen worden onder gebracht. „We zijn er al lang mee bezig. Toen City sloot, hadden we een gegadigde voor de nieuw te bouwen bioscoop op de parkeerkelder in het Geere-gebied Die man nuk zich echter terug, omdat hij het financieel niet rond kon breien", aldus de burgemeester. Het dagelijks bestuur van de gemeente heeft nu contact opgenomen met de Nederlandse Bioscoop Bond. Deze bond heeft bemiddeld bij het vinden van een mogelijke nieuwe gegadigde. Deze is momenteel bezig met een marktonderzoek. De gemeente wil de nieuwe bioscoop het liefst laten bou wen in de Geere. De oude City-bio scoop kan volgens de burgemeester nooit en te nimmer meer tot een filmzaal worden verbouwd, die vol doet aan alle wensen, ideeën en for mules van het huidige bioscooppu bliek. „Kijk, toeristen vragen 's zomers hier maar twee dingen: 'Waar is de He ma?' en 'Waar is de bioscoop?"', aldus de heer Wolters. Hoewel de komst van de bioscoop nog wel even op zich kan laten wachten. ligt de vestiging van een Hema-filiaa! nu wel in het verschiet. Auto's zwaar beschadigd bij botsing Vlissingen VLISSINGEN - Bij een aanrijding op het gedeelte van de Paul Kruger- straat tussen Van Dishoeckslraat en Industrieweg in Vlissingen zijn woensdagmorgen omstreeks twaalf uur twee personenauto's zwaar be schadigd. Het ongeluk gebeurde toen A. P. M. J. A. W uit Gent plotseling vanuit een parkeerplaats de weg opreed in de richting van de Keersluisbrug. De lesauto, bestuurd door mevrouw Y. F. D. uit Vlissingen moest hiervoor af remmen, hetgeen te laat werd opge merkt door de achter haar rijdende 'auto, bestuurd door A M. uit Vlissin gen. De laatste botste tegen de ach terzijde van de lesauto. Beide auto's werden zwaar beschadigd. Politie Middelburg heeft geen draaiboek bestrijding racisme MIDDELBURG - De gemeentepolitie in Middelburg beschikt niet over een draaiboek of andere vaste regels die worden gebruikt bij het optreden tegen uitingen van neofascisme en racisme. „Maar als er aanleiding toe is, zullen we aan het verschijnsel zeker aandacht schenken", zei burge meester drs P. A. Wolters woensdag middag. De kwestie kwam even aan de orde tijdens de vergadering van de com missie openbare orde en veiligheid in Middelburg. Tijdens die bijeenkomst vroeg de fractievoorzitter van Pro gressief Middelburg, de heer A. Kg- mermans, aandacht voor het steeds sterker wordende neofascisme en ra cisme. Hij noemde in dit verband de folders met een discriminerende tekst, die vong jaar in bepaalde wij ken in Middelburg werden verspreid. Naar aanleiding van de bespreking van het jaarverslag over dat jaar van de gemeentepolitie Middelburg wilde hij weten of er al over een bepaalde gedragslijn hiertegen is nagedacht. Het zwaarste agendapunt voor deze commissie, de bespreking van het ontwerp-rampenplan voor de gemeen te Middelburg, ging niet door. Ver schillende commissieleden vonden dat ze te weinig tijd hadden gehad om het lijvige boekwerk te bestuderen. Bovendien moesten zc voor bestude ring naar het stadhuis komen, want uit bezuinigingsoogpunt was er slechts één exemplaar van gemaakt. Alleen mr D. F. Vos, fractievoorzitter van de WD, vond bestudering niet nodig. Hij stelde dat inmiddels zoveel deskundigen aan de samenstelling van het ontwerp-rampenplan hadden meegewerkt, dat hij zich afvroeg of hij zelf nog iets wezenlijks aan het plan zou kunnen toevoegen. - DONDERDAG 18 AUGUSTUS 1983 1< rovincie OOK COMMISSIE FINANCIEN: MSSINGEN - De commissie fïnan- i de gemeente Vlissingen is, 'Mals de commissie openbare flien maandagavond, van mening «de notitie van b en w met betrek- "(5 lot de Vissershaven te weinig licht geeft in de financiële kant °de zaak. Het college moet de Wtie terugnemen en op een dusda- ïtijdstip met een uitgewerkte noti- 1 komen, dat tijdelijke voorzienin- »voor het gebruik van de Vissers hen als jachthaven nog voor het "nerseizoen 1984 aangebracht kun- ln worden indien de raad daartoe fc'uit, De commissieleden bleken (t woensdagavond unaniem eens dit advies, dat maandag even- werd geformuleerd door de com mie openbare werken. horens de notitie Vissershaven door 'commissieleden werd besproken jjde heer Ch. Dert namens de inlen Vlissingse instellingen die het aanbrengen van tijdelijke voorzienin gen beijveren een uitteenzetting met betrekking tot de benodigde finan ciën. Hoewel het college van b en w in de notitie aangeeft dat met die voor zieningen een bedrag is gemoeid van 316.000 gulden, was de heer Dert van mening - en hij baseerde zich daarbij op offertes van verschillende bedrij ven - dat de werken voor een bedrag van maximaal 275.000 gulden kunnen worden uitgevoerd. Niets nieuws De heer M. Lorier (cda) zei, zoals hij ook maandag al betoogde, dat de collegenotitie 'niets nieuws' bevatte. „Ik mis de exploitatie-opzet. Als dit wordt uitgevoerd, wat kost dat de gemeente per jaar", zo vroeg hij zich af. De heer F. K. P. Schets (pvda) noemde het opvallend dat het college zo weinig enthousiasme toont voor het ramschip Schorpioen. „De Schor pioen is een uniek schip en vormt een ondeelbaar element van de gehele Vissershaven", zo zei hij. Commissievoorzitter wethouder ing G J. A. M. Adan van onder meer financiën gaf toe dat de notitie 'wei nigzeggend' is „Er zijn echter nog veel zaken met bekend", aldus de heer Adan. Hij wees de commissieleden op het te verwachten tekort op de begro ting 1984, dat volgens hem de vijf miljoen «vermoedelijk zal overschrij den. Hij wilde daarom tijdens de vergadering niet nader Ingaan op de verschillen in uitkomst van de bereke ningen. „Het is een keuze tussen vier, drie of twee ton, óf nul. En dat terwijl er zelfs geen nul is, maar min vijf miljoen". De commissie schaarde zich unaniem achter het voorstel tot beschikbaar stelling van een krediet van 4.6 mil joen gulden voor de bouw van een nieuwe vismijn in Vlissingen. De heer T. R. K. Meijers (vvd) sprak de vrees uit dat de in het voorstel genoemde te verwachten besomming van de nieu we vismijn te optimistisch is. Het college gaat uit van een besomming van 40 miljoen gulden per jaar. De heer Meijers zei te verwachten dat dat bedrag heel wat lager uit zou kunnen vallen ten gevolge van quoterings maatregelen. Volgens de heer Adan is de verwachting van het college eerder te pessimistisch dan te optimistisch. „Ik heb sterke aanwijzingen dat een niet gering aantal vissers van bulten Vlissingen naar de nieuwe vismijn zal komen. Dat kan een omzetstijging betekenen van circa vijftig procent en dan gaan we van veertig naar zestig miljoen gulden omzet", zo zei hij. De heer Schets drong aan op een bodemonderzoek van het terrein tus sen de eerste en tweede Binnenhaven waar de vismijn gebouwd zal worden. De heer Adan zei toe te zullen nagaan of dit alsnog mogelijk is. Jéröme Wigman (links) lichtte, bijgestaan door Jeroen van Opstal voorgrondde nieuwe leerlingen van de Zeeuwse Akademie voor Chemie en Gezondheidszorg iZACG) in over het een en ander. De dependance van de Zeeuwse Akademie voor Chemie cn Gezond heidszorg (ZACG) aan de J. P. Coenstraat in Goes geeft woensdag middag een levendige aanblik. Druk lopen ouderejaars in de bouten barakken heen en weer. De eerstejaars hebben zich die middag geworpen op de laatste dag van de introductie. In vergelijking met de eerste dag maandag is de sfeer redelijk ontspannen. De nieuwkomers hebben inmiddels ruimschoots de tijd gehad hun mede-studenten van de Hogere Beroepsopleiding voor Verpleegkundigen (HBOV) en de opleiding wat beter te leren kennen. Af en toe komen ouderejaars, die de introductie niét begeleiden, een kijkje nemen. Het geeft een prettig gevoel te beseffen niet meer tot de jongste lichting te behoren. De eerstejaars is maandag al uit drukkelijk onder de neus geschoven dat zij daar wél toe behoren. Zij het we klassen en 140 studenten. De introductieprogramma's zijn dit sei- voor het eerst gescheiden. De bij wijze van parodie op het ver- wensen van de leerlingen blijken schijnsel studentencorps. Direct na uiteen te lopen. Zo kent de intro- de toespraken, bij de opening van Auctie Van de HBOV een uitgebreid het schooljaar door directeur P de avondprogramma. De laborato- Koe. van de academie, dreef een rium-mensen doen het iets rustiger viertal als corpsstudenten verklede aan en maken alleen overdag ken- HBOV-ers de eerstejaars van het njs met jiUn nieuwe opleiding. De hoofdgebouw naar de dependance, verschillen tussen de beide oplei- Zelf namen zij de auto. terwijl de dingen zijn volgens sommigen te nieuwkomers al hollend dienden te groot om de zaak samen aan te volgen. Daarna werden ze door de pakken. In de wandelgangen wordt ouderejaars op tuchtige wijze toege- Wel gesproken van water en vuur. spoken, waarbij de nadruk kwam te wellicht daarvoor is de introductie de ZACG in tweeën gesplitst. liggen op het onderscheid tussen de groentjes en ouderejaars. Vervol gens wierpen de nieuwbakken HBOV-ers zich op een geestelijke e: lichamelijke test, eveneens bedacht maandag met een kennismakings- Het programma van de laborato- riumschool-studenten begon door de inventieve ouderejaars Om spei Daarna volgde een speurtocht een beeld te geven van de test: één door Goes om de stad en zijn moge van de vragen was „Hoe snel mag je Hjkheden enigszins te doorgron- met een ziekenhuisbed door het den. Tenslotte werden de roosters praktijklokaal rijden en geldt dat ook voor een opklapbed?" Daar naast bestond de lichamelijke be proeving onder meer uit het opbla zen van een ballonnetje. Een zware opgave dus. voor de toekomstige verpleegkundigen. De introductie-activiteiten droegen verder niet doorlopend evenwel een wat serieuzer karakter. De voornaamste doelstelling bij de in troductie op de academie is de nieuwe leerlingen de kans te geven elkaar beter of althans enigszins te leren kennen. De begeleiders be staande uit voornamelijk oudere jaars zorgen voor een onderdak en maaltijden. Het is het eerste jaar dat de opleidingen onder de naam Zeeuwse Akademie voor Chemie en Gezondheidszorg beginnen. Voor heen was de HBOV Ondergebracht bij de Laboratonumschool. Het feit. dat de Goese HBOV per 1 januari gesubsidieerd wordt door het njk. bracht daar verandering in. Direc teur De Koe stelt, dat de introductie belangrijk is om de overgang van middelbare school naar een hogere uitgereikt. De 'labschoolleerlingen' wierpen zich dinsdagmorgen op een plattegrondsspel. dat betrek king had op het schoolgebouw. Verdwalen is er voor de deelne mers dus niet meer bij. Verder was een film te zien over het 'uit huis gaan' en 'op kamers wonen'. Boven dien hield een deskundige een praatje over veiligheid. Leerlingen van beide opleidingen studeerden woensdag een kort optreden in (bijvoorbeeld een lied. toneelstukje of een parodie), dat 's avonds op werd gevoerd. Daarbij werd ge werkt met halve klassen bij de HBOV en hele klassen bij de lab- school. beroepsopleiding te vergemakkelij ken. „Veel leerlingen kampen met In de middaguren konden de stu- startmoeilijkheden", meent hij. Ver- denten van de laboratoriumschool der is het volgens hem zaak de hun energie kwijt tijdens een veer- nieuwe studenten een effeciènte tienkamp Spijtig was het mistroos- manier van leren bij te brengen. Met tige weer die middag De organisa- name omdat het tempo hoger ligt toren hadden namelijk gerekend op dan op de middelbare school, is zijn een zonniger dag en hadden nogal wat 'water-onderdelen' ingelast, zo als een waterbalanceerwedstrijd en jaar aan met. drie klassen; één meer het spel waterslang. Het regenachti- dan de voorgaande twee jaren. In ge weer zorgde er evenwel voor dat totaal telt de laatst bijgekomen de nieuwkomers ietwat minder en- lichting 72 studenten. De laborato riumschool begint met zeven nieu- thousiast dan verwacht de wateron derdelen op het schoolplein van het hoofdgebouw aan de Rommerswa- lestraat afrondden. De HBO-ers hadden eveneens een dergelijk sportief gebeuren verzon nen: een tienkamp. Onderdelen wa ren onder meer bokspringen en het met darts ballonnen, gevuld met water, lek gooien. De ballonnen stelden overigens de borsten van een vrouw voor. Na dit gebeuren, dinsdag, volgde een wraakactie van de nieuwkomers op hun 'ontgroe ning'. Met ongekende energie en grote hoeveelheden water bezorg den ze hun begeleiders een nat pak. Toch zijn organisatoren Jeroen van Opstal. Anke Geleedst en Jéröme Wigman uitermate tevreden over het verloop van de introductie. „Ze zijn meer losgekomen", is hun me ning. „In het begin waren ze nog een beetje zenuwachtig" Dat loskomen wijt het drietal voor een groot deel aan de avondactiviteiten. Zo deden zo'n zestig nieuwbakken studenten dinsdagavond mee aan een kroe gentocht door Goes, of zoals derde jaars Peter Boon het noemde, een 'café-oriêntatietocht'. Alle leerlin gen werden daarbij aan een lang touw gebonden en aan het lijntje de verschillende cafés ingevoerd. Hoewel sommige aanwezigen in de verscheidene gelegenheden nogal vreemd opkeken van dit schouw spel, zat de stgemming er al snel in. Mede dankzij het feit dat er niet alleen frisdrank werd geschonken, stelt de organisatie. Struikelend, zingend en discussiërend werd het grote gezelschap ingewijd in het Goese uitgaansleven. Een en ander had tot gevolg dat enkele studen ten woensdag nogal dufjes over kwamen. De leerlingen van de academie vier den woensdagavond het slot van de introductie en tevens het begin van - het schooljaar, dat vandaag (don derdag) aanvangt Behalve gefeest, werd ook de studentenvereniging van beide opleidingen officieel op gericht. De vereniging draagt de naam Ad fundam tot op de bodem i. Het embleem, dat vanuit een kin- derwagen werd onthuld, draagt als symbool een koetsiersglas. Eerstejaars HBOV-studente Ink Bongers is goed te spreken over de introductie. Vooral door het eten en slapen bij collega-studenten thuis, heeft ze voldoende gelegen heid gehad de mensen te leren kennen, vindt ze. Al moet de leer- linge uit de buurt van Eindhoven wel wennen aan Goes. „De mentali- teit is hier iets afwachtender", ver telt ze. „Zeeuwen zijn toch anders dan Brabanders. Ze kijken meer de kat uit de boom". De nieuwe omge- ving en het wonen op kamers, boeien haar evenwel. Ink: „Ik heb hier lang op gewacht". Rene Groeneveld~ Nieuive ZACG-studenten bezig met het school-kennismakingsspel,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 23