milieu-symposium vervuiling Westerschelde RES Axel door Exploitant RES zet aanklacht tegen wethouder van in Ambachtendag in Veere trok 15.000 belangstellenden J. van de Water nieuwe commandant marinedistrict Verslagen vereniging b, w en s Schouwen-Duiveland niet openbaar PZC/ provincie ORGANISATIES STARTTEN ONDERZOEK Opleiding evangelisatie Goes DONDERDAG 18 AUGUSTUS 1983 11 MIDDELBURG - De 46-jarige kapi tein ter zee J. van de Water wordt de nieuwe commandant van de marinekazerne in Vlissingen. Te vens wordt hij commandant van de Maritieme Middelen Schelde. De heer Van de Water neemt op vrij dag 26 augustus beide functies over van kapitein ter zee F. de Boer (50) die met functioneel leeftijdsont slag gaat. Woensdagmorgen brach ten beiden een informeel bezoek aan de commissaris der koningin dr C. Boertien, waarbij Van de Water aan de commissaris werd voorgesteld. Dr Boertien: ,.Ik vind dat een plezie rige gewoonte. Op deze manier leer je de mensen met wie je in de toekomst te maken krijgt alvast een beetje kennen. Dat gebeurt trou wens regelmatig met mensen in allerhande functies De heer De Boer is tweeeneenhalf jaar com mandant in Vlissingen geweest. Hij zegt „Dat is de gebruikelijke perio de. Wij worden, ook in andere func ties. doorgaans niet langer dan twee jaar in een bepaalde gemeente ge plaatst". Van de Water: „Maar ik blijf hier wellicht wat langer, omdat er plan nen zijn de 'pensioengerechtigde leeftijd' te verhogen tot 55 jaar". Beide kapiteins ter zee brachten het bezoek aan de commissaris m vol ornaat, voorzien van sabels en on derscheidingen. De Boer „Die laat ste heten bij ons in de wandelgan gen 'toeters en bellen". De heer Van de Water volgde de opleiding tot zee-officier en behaal de het grote militaire vliegbrevet bij de Koninklijke Luchtmacht. Hij werd onder andere als vlieger ge plaatst aan boord van de 'Karei Doorman', werkte in de Nederland se Antillen, was instructeur-vlieger op de vliegbasis Gilze-Rijen en werkte als commandant van het vliegtuigsquadron 9 op het marine vliegkamp 'De Kooy'. Als zee-offi cier voer hij in Nieuw-Guinea en aan boord van verschillende mij nenvegers en fregatten. 5Jijn laatste 'varende functie' was als eerste offi cier aan boord van de 'De Ruyter', het vlaggeschip van de Koninklijke Marine. Het exacte tijdstip van de officiële overdracht van de functies van de heer De Boer aan de heer Vamn de Water is- nog met bekend. De ge beurtenis vindt plaats in de marine kazerne te Vlissingen. TERNEUZEN - De vervuiling van de Westerschelde baart de milieu-organisaties zoveel zorgen dat ze daaraan binnenkort een symposium willen wijden. Onderzoek, dat de afgelopen dagen plaatsvond, heeft volgens hen uitgewezen dat de vervuiling van de Westerschelde niet onderdoet voor die van de Elbe en de Maas en zelfs die van de Rijn benadert. Zaterdag startten medewerkers van milieu-organisaties een grondig onderzoek naar de vervuiling van de Westerschelde. Dat gebeurde met het oog op het Internationale Watertribunaal dat begin oktober in Rotterdam wordt gehouden. Een van de bedrijven, die met de vinger worden nagewezen: Dow Chemical in Terneuzen, waarvan de Vereniging tot Behoud van de Waddenzee heeft gezegd dat het bedrijf zeer giftige polychloorbifenylen of pcb's in de Westerschelde loost. Zaterdag startte een groep milieu- Het zou kortzichtig zijn om te zeggen dan moeten de mensen weten dat mensen een grondig onderzoek. Daar- dat België z'n zaakjes eerst maar voor bij werd gebruik gemaakt van de elkaar moet krijgen, voordat wij de iTCroonwijk', een schip dat ondermeer kwestie aanpakken. Dat kan natuur- n post vatte bij alle bekende lozings- lijk niet." punten van bedrijven in het Wester- Kramer stelde - en hij werd daarin «heidegebied. Vooral over de Belgi- gesteund door Jan van der Sluis (we- Dow, Hoechst en M&T onder de loep genomen. Thijs Kramer, vooral spre kend over de ervaringen aan Belgi sche zijde „Soms had je zelfs gasmas kers nodig, omdat de stank zo om vangrijk was. En bovendien werd je af en toe geconfronteerd met kleuren, die varieerden van oranje tot blauw." Baggerslib door de onderzoekers alleen het bac teriegehalte is onderzocht en niet het gifgehalte." Thijs Kramer, actief lid van Vogelwacht 't Duumpje in West- Zeeuwsch-Vlaanderen, slaat de schrik om het hart als hij ziet hoe sommige sche grens leverde dat de nodige tenschappelijk medewerker van het volwassenen (maar ook kinderen) zwemmen in de buurt van een lozings pijp van Dow Chemical. „Dat doen ze omdat het zo lekker wa hij. resultaten op, maar woensdagmiddag internationaal Water Tribunaal) zei Thijs Kramer in de haven van vast dat het een teken aan de wand is Terneuzen namens de onderzoekers: dat de schapen, die grazen op het „We kunnen natuurlijk wel zeggen dat Land van Saeftinghe worden bedreigd een belangrijk deel van de vervuiling door vergiftigd gras op de schorren, van de Westerschelde uit België af- Kramer: „En het moet de mensen öök ^0 vkomstig is. maar vanuit Nederland is duidelijk zijn dat niet alleen die scha- ZO; de vervuiling natuurlijk ook niet mis. pen worden bedreigd, maar dat bok De afgelopen dagen namen de milieu- de kokkels tussen pakweg Breskens beschermers een groot aantal mon- Monsters :c'; Raverock-festival Bergen op Zoom r IERGEN OP ZOOM Voor het vierde achtereenvolgende jaar kun nen popliefhebbers in Bergen op Zoom terecht op het Raverock-zo- nerfestival. Het gebeuren wordt dit jaar gehouden op zondag 21 augustus in het Ravelijn in Bergen op Zoom. Deze keer bergt het festival vijf pop groepen: 2 Get Her, Secret Sounds, Fay Lovsky, Sad Lovers and Giants en Barrelhouse. en Terneuzen vol zitten met het gifti ge cadmium. Die kokkels moeten de sters in het Westerscheldegebied. In het havengebied van Antwerpen wer- mensen dus links laten liggen." Van denm lozingspunten van vijftien be- der Sluis aanvullend: „En als er ge sproken wordt van goed zwemwater, drijven gecontroleerd. Op Zeeuws grondgebied werden bijvoorbeeld Vanaf de 'Kroonwijk' werden de afge lopen dagen bovendien slibmonsters genomen. Dat, met het oog op bagger- werkzaamheden in de Westerschelde. Kramer: „Het is de bedoeling dat de Westerschelde verder wordt uitge diept en dat het slib dan wordt geloosd in de monding. Als je weet dat de Hooge Platen en dergelijke een belangrijke functie hebben als - zeg maar - natuurgebied, is het natuur lijk heel belangrijk om te weten wat er allemaal in dat slib zit. Vandaar die monsters." Zowel de water- als de slibmonsters worden onderzocht in verschillende laboratoria in de Randstad. De resul taten worden binnenkort op een ry gezet en komen gedeeltelijk aan de orde tijdens het Watertribunaal van begin oktober. Maar de milieu-organi saties gaan er vanuit dat in de verdere toekomst veel vaker monsters zullen worden genomen. Ze willen, wat dat betreft, de vinger aan de pols houden. gelegenheid kan worden aangemerkt. De afdeling rechtspraak van de Raad van State deelt deze opvatting. Naar het oordeel van de afdeling heeft de gevraagde informatie betrekking op een onbegrensde verscheidenheid van onderwerpen. In haar verzoek heeft de PZC-redactie met of in ieder geval niet in vol doende mate aangegeven op welke aangelegenheid het betrekking heeft. Het feit dat elders in Zeeland wel openbaarheid wordt betracht met be trekking tot verslagen van vergade ringen van burgemeester, wethouders en secretarissen door de PZC als argument naar voren gebracht speelt volgens de afdeling recht spraak geen rol, omdat de gemeente Westerschouwen een eigen verant woordelijkheid draagt. GOES Het Instituut voor Evan gelisatie (IvE) begint 15 oktober in Goes met en éénjarige vrijetijds- oplciding in evangelisatie en geestelijke opbouw. De cursus is bedoeld voor christenen die van uit hun kerkelijke gemeente actief willen zijn. Het is voor het eerst dat een dergelijke cursus in Goes gegeven wordt. Op dezelfde datum beginnen deze cursussen ook in andere delen van het land. De lessen zijn éénmaal per veertien dagen van 9.30 tot 16 00 uur in de Bethelkerk van de vrije evangelische gemeente Het IvE is een interkerkelijke orga nisatie die eraan mee wil werken om alle Nederlanders te bekeren tot de christelijke godsdienst De éénjarige opleiding is verdeeld in drie blokken evangelisatie, geeste lijke opbouw en het functioneren in de kerkelijke gemeente. Er worden drie soorten studies gegeven: les sen over het persoonlijk geestelijk leven, bijbelstudies en praktische lessen. Daarnaast komen het organiseren van projecten, openbaarspreken en het praktisch functioneren binnen de kerkelijke gemeente aan de or de Docenten zijn de schoolleider J. de Nooijer en andere medewerkers van het IvE. Tijdens de lessen wordt gebruik gemaakt van moder ne hulpmiddelen als overheadpro jector, dia's en video. 1;: Omstreeks 12.30 uur kan het publiek het terrein van het evenement betre den. De formatie 2 Get Her bijt de spits af om 13.00 uur. Deze groep speelt ongeveer drie kwartier. Daarna volgt Secret Sounds om 14.15 uur, Het gaat om snelle compacte new wave- In muziek. „Een fris geluid op het festi- ral", aldus de organisatie van Raver- ock. Fay Lovsky laat van zich horen 15.30 uur. De Nederlandse zange res heeft onlangs nog de single 'Ra- i' uitgebracht. Daarna speelt om 16.45 uur de Engelse groep Sad Lovers and Giants. De muziek van deze band enig wordt omschreven als modem Engels. Barrelhouse zorgt voor de finale, zoals overigens wel vaker. De van oor- Gat sprong bluesband beweegt zich bin- fel na de ruime grenzen van de popmu- te mtBarrelhouse speelde al drie keer lophttRorth Sea Jazz-festival. Saxop honist en klarinettist Hans Dulfer begeleidt de groep. Barrelhouse be gint om 18.00 uur. Zware schade bij ^botsing Souburg MANDENVLECHTER TREKPLEISTER OOSTSOUBURG - Bij een aanrij ding op de kruising van de Stuart Mikkerstraat en de Bermweg in Oost-Souburg zijn woensdagmiddag twee personenauto's zwaar bescha digd. Het ongeval gebeurde omstreeks vier uur toen L. J„ die met zijn auto over de Stuart Makkerstraat reed, op de buising geen voorrang verleende aan t<i de voor hem van rechts komende rdïj auto, bestuurd door L. J. G. Beide inde auto's werden zwaar beschadigd, rd. Inwoner Vogelwaarde mag geen windmolen i bij zijn huis bouwen lt!l» J W j™" RAAD VAN STATE VERWERPT BEROEP PZC KL0OSTERZANDE Een inwoner van Vogelwaarde, R. H. M. Dobbe laar, mag van de gemeente Hontcnis- geen windmolen bouwen bij zijn 'is aan de Bossestraat. De molen is iitucerd in het bestemmingsplan itengebied op grond met de be somming 'landbouw'. Dobbelaar "l tegen de weigering van de ver- 'ing beroep aangetekend bij de maar het college van b en w bil voor om dit beroepschrift onge le verklaren. 'ronden met de bestemming 'land- P0™' mogen alleen gebruikt worden pi ?,or bedrijfsvoering agrarische be- J] jj njven. „Het is duidelijk dat het ebruik van een windmolen in strijd is Kt deze bepaling", menen b en w. i obbelaar vindt het motief van de ,12 tigering onjuist. De bestemming au de grond is volgens hem niet meer uvereenstemming met de Tkelijkheid. want het perceel is nu 'gebruik als tuingrond, zo liet hy op hoorzitting weten. 'ft voorstel het beroepschrift af te fljzen staat op de agenda van de aadsvergadering van woensdag 24 p- tatus. De vergadering in het ge- Wntehuis in Kloosterzande begint 111 '9-00 uur. g nformatiedag sport [ehandicapten Heinkenszand pNKENSZAND Sportbeoefe- rAl,' door geestelijk en lichamelijk raC P^ndicapten komt ook in Zeeland lac *«ls meer in de belangstelling. Van- iNW lar dat er zaterdag 10 september in JfStenge' te Heinkenszand een pro- Me informatiedag wordt belegd sport voor gehandicapten. propagandamateriaal en zullen tussen 10.00 en 17.00 uur mdruk geven van de mogelijkhe- 51 van sportbeoefening voor ge- *mde groep. Tevens is er een inter- rolstoelbasketbal tussen ploegen «Nederland en Noord-Ierland of öflë. DEN HAAG De gemeente Wester schouwen hoeft de Provinciale Zeeuwse Courant de verslagen van de vergaderingen die de vereniging van burgemeesters, wethouders en secretarissen op Schouwen-Duive land en Sint-Philipsland kortweg B. W. en S regelmatig houdt, niet toe te zenden. Deze uitspraak heeft de afde ling rechtspraak van de Raad van State gedaan. De PZC was in beroep gegaan tegen de afwijzing door bur gemeester en wethouders van Wes terschouwen van het verzoek het vergaderverslag van 28 januari 1982 toe te sturen. De redactie van de PZC heeft dit verzoek gedaan op grond van de wet openbaarheid van bestuur. De ge meente Westerschouwen wees het af omdat het verslag, zo vonden B en W, op zich niet als een bestuurlijke aan- Een tweede reden voor B en W van Westerschouwen om het verzoek van de PZC af te wijzen was dat in de vergaderingen van de vereniging van burgemeesters, wethouders en secre tarissen persoonlijk beleidsopvattin gen aan de orde komen. Wanneer daarvan sprake is hoeft volgens de wet openbaarheid van bestuur de gevraagde informatie niet te worden verstrekt. De PZC heeft daar tegenin gebracht dat de vergaderingen toch niet uit- sluitend persoonlijke beleidsopvattin gen worden geventileerd, omdat het periodieke overleg nogal eens resul teert in vrijwel gelijkluidende voor stellen van de dagelijkse besturen van de gemeenten op Schouwen-Duive land en Sint-Philipsland aan de ra den. Op dit verschil van inzicht is de afdeling niet ingegaan. VEERE De ambachtendag, die wpensdag in Veere werd gehouden, is weer een groot succes geworden voor de organisatoren, de evenementen commissie van Veerse middenstand vereniging. Er waren bijna net zoveel bezoekers als tijdens de visserijdag die een week eerder naar schatting zo'n vijftienduizend belangstellen den trok. Het succes is mede te danken aan het weer, aldus Jan Mos mans van de evenementencommis sie. „De Bilt zat er weer helemaal naast en dat kwam voor ons goed uit. Door de regen gingen de toeristen niet naar het strand, maar zochten vertier elders en in Veere is genoeg te beleven voor de toerist". De ambachtendag bood een geva rieerd programma met onder meer kantklossen, garnalen pellen en scha pekaas maken. Bijzondere belangstel ling kreeg de sigarenmaker. Voor zijn kraam stonden doorlopend tientallen belangstellenden, die door deze hand werkman uitvoerig werden geïnfor meerd over dit oude handwerk. Ook het babbelaarbakken bleek weer een publiekstrekker. Door het regenachti ge weer kon deze activiteit niet in de open lucht gebeuren. Door de vochti ge lucht bleven de babbelaars name lijk plakken. In overleg met burge meester Van Montfrans kreeg de orga nisatie de beschikking over het ge bouwtje Kade no. 6. de vroeeere stadsgevangenis. In deze, overigens wel erg kleine, ruimte verdrongen de bezoekers zich om de babbelaarbak ster aan het werk te zien. Mandenvlechten In samenwerking met de evenemen tencommissie was er in het museum De Schotse Huizen een demonstratie mandenvlechten. De 64-jarige Adrie Oosthoek - een blinde mandenvlech- ter die werkt bij de sociale werk plaats 'De Betho' in Goes - liet de bezoekers zien hoe een mosselmand in elkaar wordt gezet. Hij demonstreerde op de bovenste verdieping van De Schtose Huizen en in dezelfde ruimte werd woensdag ook een tentoonstelling geopend van manden en ander vlechtwerk- Deze expositie is tot en met 24 september te zien. Het ligt in het voornemen om de heer Oosthoek nog enkele malen uit te nodigen voor een demonstratie. Door deze demonstratie liep het be zoekersaantal bij het museum De Schotse Huizen ook veel hoger op dan op 'normale' dagen Ook andere instelling varen wel by de activiteiten die de Veerse midden standers op touw zetten. Zo heeft de Stichting Delta Cultureel tijdens de toeristendagen meer bezoekers ge boekt dan andere dagen in de Grote Kerk. „Hoewel we voorheen altijd afzonderlijk opereerden, ligt het nu in de bedoeling om eens samen rond de tafel te gaan zitten om te kijken in hoeverre we kunnen samenwerken", aldus Jan Mosmans. die hierbij vooral denkt aan activiteiten in het voor- en naseizoen en het uitgeven van een folder met informatie over het oude stadje. W. WIKKERING: 'GEVAL VAN LASTER' J. M. van Schaik AXEL Penningmeester W. Wikke- ring van de stichting Recreatieve Exploitatie Smitschorre (RES) zet zijn aanklacht wegens laster tegen de Axelse wethouder J. M. van Schaik door. De plaatselijke rijkspolitie heeft inmiddels alle getuigenis verklaringen opgenomen en zal die versturen naar de officier van justi tie in Middelburg. Die moet bepalen of al dan niet lot vervolging van de wethouder zal worden overgegaan. De penningmeester voelt zich bele digd door opmerkingen van Van Schaik over de exploitatie en de boek houding van de stichting RES en dan met name waar de wethouder heeft gezegd dat de barinkomsten volgens hem zeker 30.000 gulden te laag zijn. Wikkering heeft die opmerking opge vat als zou hij dat geld hebben ver duisterd. Van Schaik: „Dat heb ik echter nooit gezegd Ik sta met mijn uitlatingen in mijn recht en heb niets verkeerds gezegd". De stichting RES kwam in juni in opspraak na een vcizoek bij de ge meenteraad voor een garantieverlen ging voor een geldlening van 50.000 gulden. De stichting heeft een schuld van ruim 82.000 gulden, onder meer als gevolg van investeringen in de aanleg van een geluidswal rond het evenemententerrein in Smitschorre. Na de uitlatingen van Van Schaik gaf de Axelse raad de financiële commis sie opdracht een onderzoek In te stellen naar het financieel beheer van de stichting. Nu dat onderzoek is afgerond, wil de commissie de garan tieverlening alsnog verstrekken mits het huidige bestuur instemt met die voorwaarden weaarmee de stichting in feite onder curatele komt van b en w. Axel. Het bestuur heeft met die voorwaarden inmiddels ingestemd Doorslaggevend Dat betekent dat bet buidige bestuur geheel verdwijnt om plaats te maken voor een nieuw. Tevens zal een ex tern financieel deskundige moeten worden aangesteld. „Doorslaggevend om de garantieverlening toch te ver strekken is geweest', zegt wethouder van financiën P.T. A. M. R. Apers, „dat anders de activiteiten van de stichting ernstig in gevaar zouden komen. Bovendien ziet het er nu naar uit dat er alsnog subsidie van het rijk zal worden verkregen voor de aanleg van de geluidswal". Apers zegt dat het onderzoek bij de stichting RES heeft uitgewezen dat er boekhoudkundig zeer primitief is ge werkt, maar dat de onderzoekscom missie 'aanwijsbare malversaties niet heeft kunnen aantonen'. De wethou der: „De primitieve boekhouding is in feite aanleiding geweest tot de moei lijkheden. Het bestuur heeft het finan cieel niet aangekund Het definitieve voorste! om garant te staan voor de geldlening van 50.000 gulden komt eind deze maand in de vergadering van de Axelse gemeente raad. Mandenvlecht er Oosthoek bezig aan zijn mosselmand Drs C. Boertien en kolonel J. van de Water schudden elkaar de hand bij de kennismakingsbijeenkomst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 11