ZEELAND" flissingen en Sluis in de markt voor vierde casino Bodem bij jachthaventerrein in Vlissingen met olie vervuild Gerechtelijke verkoop Roemeens vrachtschip PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT GEDEPUTEERDE VENTEVOGEL NIET ENTHOUSIAST Zomer maakt lagere omzet horeca in het voorjaar goed PAGINA 9 If.v HAAG De Europese Commissie heeft 4 746.682 gulden uitgetrokken Het viskweekproject betreft een palingkwekeri) op Texel Vier vissers ui'. dor steun aan elf Nederlandse kustvissers en een visweekprojecl. Het geld i omstig uit het Europees Oriëntatie- en garantiefonds voor de Landbouw, land verleent bovendien nog een bijdrage van 956.238 gulden Het i(ene van landbouw en visserij heeft dit dinsdag bekendgemaakt Jt Wieringen. Den Helder. IJmutden en Colijnsplaat krijgen steun bij verbouwing en modernisering van hun schepen De rest gaat naar kustvissers in Wieringen i2i Texel Colijnsplaat t2i. Tholen en Harlingen, die hun oude schepen vervangen door nieuwe LISSINGEN Twee Zeeuwse gemeenten hebben gesolliciteerd naar de functie van estigingsplaats voor een vierde casino in Nederland. Vooruitlopend op een onderzoek naar realiteitswaarde van een dergelijk verzoek hebben b en w van Vlissingen zich nog net op valreep, vlak voor sluiting van de termijn, aangemeld als kandidaat. Het college van Sluis [ageerde positief op een brief, waarin de landelijke Raad voor de Casinospelen informeerde de al in de jaren zeventig getoonde interesse om een casino binnen de gemeentegrenzen te estigen nog steeds aanwezig is. Terneuzen destijds ook geintereseerd heeft de andidatuur inmiddels ingebroken. j elkaar solliciteerde een twintigtal meenten voor de functie van vesti- ïgsplaats. De reacties kwamen los dat er half juni in de Staatscourant advertentie was verschenen, larin de mogelijkheid van de inrich- ig van een vierde casino na Zand- ön, Valkenburg en Scheveningen, nde orde was gesteld. Het kan nog enkele jaren duren voordat de ad voor de Casinospelen de besluit- rniing rond de aanwijzing van die rde vestigingsplaats zal hebben af- ïd. hebben de optie veilig willen lien", zo zei wethouder W. Wisse in verklaring ter toelichting van de ididaatstelling nog voordat men e inzicht heeft in de mogelijkheden onmogelijkheden rond de situering een speelbank in Vlissingen. De Wisse ziet in de eventuele vesti- tvan een casino in de Scheldestad welkome uitbreiding van het toe lach pakket. wel het gemeentebestuur van Vlis- gen als dat van Sluis willen eerst inzicht hebben in de criteria, die rden aangelegd om in aanmerking kunnen komen als vestigings- AMs, voordat er in overleg wordt etredenmet het bedrijfsleven, togemcester mr J. P. M. Asselbergs M hoge verwachtingen van de mo- pltjkiieden die er ontstaan na de atiging van een casino in Sluis. Een jsgelljke vestiging betekent een ver- Krking voor de toeristische functie 'luis, maar zal volgens mr. Assel- ook een enorm uitstralingsef- cthebben voor de hele regio. Tevens wacht hij dat de verblijfsrecreatie .nieuwe impulsen door zal kunnen gen. Ook zou de vestiging van casino weer een stukje werkgele- nheid betekenen, waar we hier in de jo zo om zitten te springen". De igemeester van Sluis gaat daarbij Li van werkgelegenheid voor twintig dertig personen. anstige ligging Asselbergs is van mening dat dc rlen van Sluis als kandidaat-ge- *nle goed liggen, alleen al vanwe- bet feit, dat binnen een vrij kleine n inwonertal wordt geteld van omstreeks 200.000. Ook de lig ging ten opzichte van het Vlaamse achterland noemt de burgemeester van Sluis uitermate gunstig. Juist om dat internationale karakter werd destijds ook Valkenburg uitgekozen. Grote problemen rond de nabije situe ring van casino's in Blankenberge. Knokke en Oostende, ziet mr. Assel bergs niet. Het zou zelfs voor Belgen fiscaal interessant zijn om over de grens, in Nederland, een gokje te komen wagen. „Wij wachten nu in een zekere berus ting af om men bij een sectie aan Sluis zal denken. Het is echt niet de bedoe ling als gekken te gaan lobby-en". Kennis nemend van interesse uit an dere delen van de provincie, merkte de heer Asselbergs op het te zullen betreuren wanneer verschillende ge meenten in een kleine regio elkaar zouden gaan bestrijden. „tK gelooi dat het dan beter is om de hoofden eens bij elkaar te steken". Gedeputeerde J B. Ventevogel voor toeristische zaken toonde zich verrast bij het vernemen van de jongste stap pen van de Vlissingse gemeentebe stuurders, temeer daar vanuit die hoek in het verleden steeds het stand punt was ingenomen, dat men geen behoefte aan een dergelijke voorzie ning had.. Geen gemis De heer Ventevogel vroeg zich af of Zeeland als vakantieland voor de hele familie nu wel direct zit te wachten op de vestiging van een casino. Andere voorzieningen zoals de bouw van goede hotels dichtte hij een grotere prioriteit toe. De gedepu teerde verwees verder naar een re cente rapportage van de Grontmij over de stand van zaken rond het toerisme in Zeeland. In dat rapport wordt het onbreken van een casino in Zeeland niet als een gemis ervaren. Tenslotte achtte de gedeputeerde het gewenst om ook rekening te houden met de pricipiële opstelling van een deel der bevolking, dat vanuit een bepaalde overtuiging scherp keert tegen instellingen als een casino. Directeur J. P. de Regt van de VW Zeeland zag in de eventuele vestiging van een casino in Zeeland niet direct een trekpaardfunctie om de toeristi sche ontwikkelingen in een extra ver snelling te krijgen. Ook wilde hij waarschuwen voor een overschatting van het uitstralingseffect van een der gelijke vestiging „In zijn algemeen heid is het een goede zaak, maar men moet toch niet al te grote verwachtin gen hebben". De directeur van VVV Zeeland maakte voorts nog de kantte kening, dat het kampeerpubliek dat overwegend Zeeland bezoekt niet di rect het publiek is dat casino's pleegt te frequenteren- MIVA-actie voor missionaris uit Zuid-Beveland GOES In het weekeinde van 27-28 augustus wordt weer de landelijke MIVA-actie (Missie Verkeersmidde len Actie) gehouden. De actie is be doeld voor missionarissen die in dc derde wereld werkzaam zijn aan ver voermiddelen te helpen. In Zeeland wordt de actie gehouden voor de uit Zuid-Beveland afkomstige missionaris Jac. Rijk. die in Munoz op de Filippijnen werkt onder kleine rijstboeren. Hij vraagt een bijdrage om zijn uit 1966 daterende auto te kunnen vervangen. De nieuwe roompotsluis op het werkeiland Noordland. De onderkant is de Oosterscheldezijde. aan de bovenkant ligt de buitenhaven De steigers zijn voor de pleztervaart; de palen voor de beroepsvaart. (Luchtfoto Lex de Meester NEELTJE JANS De Roompot- sluis op het werkeiland Noordland in de Oosterscheldemonding is ope rationeel. Dc laatste hand wordt gelegd aan de afwerking van het elektrisch gedeelte; er moeten nog wat nautische voorzieningen wor den aangebracht en een extra be veiliging in het hydraulisch sys teem. De sluis kan echter al hele maal draaien en als het moet, kan er worden geschut. Zover is het nog niet. De Roompotsluis komt pas volop in bedrijf, wanneer in het sluitgat Roompot de activiteiten voor dc bouw van de pijlerdam in de Ooslerschelde beginnen. Tot zo lang kan de scheepvaart gebruik maken van het sluitgat, maar daar na wordt de Roompotsluis de enige doorgang tussen Noordzee en Oos- terschclde. Begin 1984 is het zover. De nieuwe sluis zal worden gebruikt voor het schutten van het werk- scheepvaartverkeer voor de storm vloedkering en voor de beroepsvis- senj en recreatievaart. Er is een nuttige schutiengte van 95 meter. De sluis als zodanig is 100 meter lang, 16 meter breed en voorzien van een drempeldiepte van 5.70 meter -NAP. Vorig jaar juni werd de sluis al onder water gezet, vervol gens werden de dijken van de bouw put weggebaggerd. In september '82 kregen de twee roldeuren gewicht 200 ton elk een plaats Over deze sluisdeuren is een rijbaan gemaakt van ruim 4 meter breedte voor het wegverkeer. Het bedieningshuis van de Room potsluis is zodanig ingericht dat één sluiswachter hef scheepvaartver keer kan regelen. Daarvoor zijn on der meer een televisiecircuit en ma rifoon aanwezig. De sluiswachter zit op de bovenste verdieping van het bedieningshuis. De eerste en twee de verdieping zijn nog leeg. De verwachting is dat daarin voorzie ningen worden getroffen ten behoe ve van de douane en koninklijke marechaussee, omdat er een duide lijk gemarkeerde grenspassage zal optreden. Voor de beroepsscheepvaart zijn aan weerszijden van de sluis vier wachtplaatsen geheid. Ten behoe ve van de pleziervaart bevinden zich in de buiten- en binnenhavens steigers met meergelegenheid. Op de steigers zijn praatpalen aange bracht voor de communicatie met de sluiswachter. In de buiten- en binnenhaven komen voorshands geen voorzieningen voor het over nachten met vaartuigen. Wel krij gen reddingboot en dienstvaartui- gen van rijkswaterstaat in binnen haven afmeermogelijkheden. Van verschillende kanten is erop aange drongen ten behoeve van de visse rij in de buitenhaven meergelegen heid aan te brengen, zodat vissers die in Colijnsplaat willen mijnen, niet door de sluis hoeven. Een beslissing hierover is nog niet ge vallen. AFKOMSTIG VAN BRAND NEDPAM IN 1924 cderatieraad oormalig verzet jjeen in Goes De afdeling Zeeland van de lionale federatieraad voormalig rot Nederland (NFR/VVN) houdt &ndag 29 augustus een algemene nadering. Dat gebeurt in hotel Ter- wis te Goes, aanvang 14.30 uur. Op agenda staan hoofdzakelijk huis adelijke aangelegenheden, waaron- r een algemeen verslag door voor- er P. Kloosterman. Jullie moeten er nog eens saampjes uif-hadden de beide 'oma's feilloos diagnose stel lend en in koor uitgeroepen. maak je verder geen zor- 50". wij passen thuis wel op'. "ie laat er nou zo'n voorstel onbenut. Dal Middelburgse echtpaar hapte tenminste on middellijk en van harte toe. »ont de wetenschap dat het negenjarige zoontje zorgen 'reu goed verzorgd zou achter blijven en zelfs waarschijnlijk schandalig zou worden ver tiend door de twee oma's was plezierig genoeg om met een 5enist hart de koffers te pak- Hoe of het gegaan was. infor- orden de ouders belangstel- tind bij hun zoontje, nadat zij Wgerust waren teruggekeerd 4iou maar goed dat de oma's ®Jet hun tweetjes waren", 'Peak het knaapje vermoeid. Jk had niet geweten hoe ik er lenlje zo lang had moeten betig houden". MIDDELBURG De Middelburg se volkssterrenwacht Philippus Lansbergen heeft de afgelopen nachten ruim 1600 vallende ster ren waargenomen. Samen met het meteorenobservatorium Cyclops in Oostkapelle hebben zes leden van de volkssterrcnwacht (Klaas Jobse, Marc dc Lignie, Marco Don ders. Ton de Kleijn, Remco v. d. Beek en Hans van Brakel) tussen 4 en 15 augustus de jaarlijkse persei- denzwerm gevolgd. Pcrsciden zijn meteoren (vallende sterren) die volgens de huidige wetenschappe lijke denkbeelden afkomstig zijn uit het sterrenbeeld Perseus. Elk jaar rond 12 augustus komt een aantal Perseiden in de dampkring terecht, waar ze veroranden. Een heel enkele keer verbrandt niet de hele ster door de wrijvingswarm- te, maar belandt een brokstuk op aarde. In de jaren dertig is een niet geheel verbrande meteoor gevon den op Schouwen-Duiveland. Het afgelopen jaar ondekten de onderzoekers slechts 87 meteoren, waarvan er zeven konden worden gefotografeerd. Dit jaar werden van de 1600 waargenomen vallende sterren 35 meteoren op de gevoeli ge plaat vastgelegd. De beste nacht voor de onderzoekers was die van 12 op 13 augustus. Toen werden maar liefst door één waarnemer meer dan 200 Perseiden gesigna leerd. VLISSINGEN Het Vlissingse colle ge van b en w heeft gedeputeerde staten van Zeeland gevraagd met spoed een oriënterend onderzoek uit te laten voeren naar de verontreini ging van het terrein rond de Vlis singse jachthaven aan de Prins Hen- drikweg. Dit terrein is ernstig verontreinigd door olie, afkomstig van de tanks van de Nederlandsche Petroleum- en Aardoliemaatschappij (NedPAM) die in 1924 tijdens een drie dagen durende brand werden ver woest. Deze mededeling deed wet houder W. Wisse (pvdal dinsdag tij dens de vergadering van de commis sie volksgezondheid en milieu in het Vlissingse stadhuis. De verontreiniging kwam aan het licht toen het waterpeil in het Kanaal door Walcheren ten behoeve van werkzaamheden aan de damwand bij de jachthaven, ter hoogte van het voormalige RSV-Montage. sterk werd verlaagd. Door het lage waterpeil kon olie uit het terrein onder de damwand het kanaal instromen De hoeveelheid olie was zo groot dat een oliescherm moest worden aangebracht. Volgens de Vlissingse milieu-ambtenaar ing A. Matze moet wel vaker olie afkomstig van het terrein in het kanaal zijn gestroomd, maar echter nooit in die mate als tijdens de werkzaamheden in juni. Snel onderzoek Het terrein dat voor het onderzoeks programma '84-'87 is aangemeld, om vat het noordelijk deel van de land tong tussen het Kanaal door Walche ren en de eerste Binnenhaven. Dc NedPAM had daar een groot aantal tanks, die tijdens de brand in 1924 werden verwoest. Het zuidelijk deel van de landtong, waar eveneens olie- oplsagtanks stonden, bleef toen voor de brand gespaard doordal midden over het terrein een scheidingswand was aangebracht. Wethouder Wisse zei dinsdag te hopen dat op korte termijn een 'snel onderzoek met een snel resultaat' kan worden uitge voerd. De commissie ging overigens una niem akkoord met het voorgestelde onderzoeksprogramma naar bodem verontreinigingen in de gemeente. Zo als gemeld wil het college dat drie terreinen worden onderzocht. Een vierde terrein, de voormalige strot plaats aan de Oostelijke Bermweg, is wel door gs opgenomen in het onder zoeksprogramma, maar b en w van Vlissingen hebben daartegen bezwaar aangetekend Volgens het college is onderzoek ter plaatse gezien de aard van de gestortt stoffen met nodig. Het onderzoek naar de aanwezigheid van bodemverontreiniging op de plaats van de voormalige Schelde centrale aan de Aagje Dekenstraat heeft, zo bleek uit een mededeling van de heer Wisse, aangetoond dat daar zonder bezwaar woningen gebouwd kunnen worden. „De stoffen die zijn aangetroffen zijn stoffen die onder elke openbare weg worden gevon den" aldus de wethouder De hoeveel heden minerale olie. lood en zink die zijn gevonden blijven onder de sane ringsnormen. Het provinciaal bestuur van Zeeland zal. zo deelde de wethouder verder mee. bekijken of het landbouwbedrijf van de heer D. M. Knibbe in Ritthem in aanmerking komt voor plaatsing op de lijst van milieuhinderlijke be drijven die uit dc woonomgeving ge saneerd dienen te worden Zoals ge meld bepaalde de Kroon in een door een omwonende aangespannen proce dure dat het bedrijf gesloten dient te worden omdat het bedrijf als milieu hinderlijk kan worden aangemerkt. VLISSINGEN Het Roemeense wees 15 september 1982 v vrachtschip 'Sarniizegctusa' 13375 brt), dat sinds 1 april 1982 in Vlissin gen aan de ketting ligt, zal 7 septem ber voor de arrondissementsrecht bank in Middelburg gerechtelijk worden verkocht. Dit gebeurt op ver zoek van George Moudreas en Co SA in Panama. Aanleiding lot de be slaglegging was onder meer het feit, dat de firma Moudreas aanspraak maakte op commissies voor verleen de diensten ten aanzien van een nieuwbouwprogramma bij de Roe meense rederij Nawimpex, de eigene- resse van de 'Sarmizcgetusa'. Na wimpex stelde daar echter tegen over, dat de betreffende nieuwbouw niet uitgevoerd is en dat derhalve ook geen commissies verschuldigd waren. Het High Court of Justice in Londen Nederland uitvoerbaar werd klaard. Uitvoering van de gerechtelij ke verkoping werd 20 juli van dit jaar gelast door de vice-president van de Middelburgse arrondissementsrecht bank Hoewel het woord 'spionage' nimmer in de mond is genomen, toonde de Koninklijke Marine zich niet erg ge lukkig met de aanwezigheid van het Roemeense vrachtschip in de tweede binnenhaven, op een steenworp af stand van de plaats waar de Konink lijke Maatschappij 'De Schelde' nieu we fregatten bouwt Deze werkzaam heden konden vanaf de 'Sarmizegetu- sa' worden gade geslagen. Het Roemeense vrachtschip werd ge bouwd in 1981 De eerste inzet bij de gerechtelijke verkoping zal 750,000,- bedragen. De 'Sarrnizegetusa' in de tweede binnenhaven in Vlissingen. VLISSINGEN- De horecaseelor mag dan in het eerste half jaar van 1983 een lagere omzet hebben geboektde aanhoudende hoogzo- merse weersomstandigheden ma ken weer veel goed. „Je moet een heel jaar bij elkaar tellen", zegt Horccafbcsluurdcr Faas uil Cad- zand. „De achterstand, die was ontstaan doordat dc crocusvakan- tie en de Paasvakantie zo vroeg vielen» is deze zomer weer aardig ingehaald". Sprekend over de ontwikkelingen in de hotelleriesector zegt de heer Faas de indruk te hebben gekre gen dat met name de Duitse vakantieganger nogal geporteerd is voor een onderdak in de duurde re hotels. „Men gaat er vanuit, dat als de kwaliteit goed is. het ook best wat mag kosten" Goedkope re accomodaties laten zich naar de mening van de horecaf-bestuurder uit Cadzand aanmerkelijk moeilij ker verhuren ,,De mensen zijn thuis ook nogal verwend Die wil len het als ze vrij zijn ook goed hebben" Volgens de heer Faas is het een oi\juiste gedachte om. wat de laatste tijd in Zeeland wordt beweerd, te gaan investeren in de bouw van goedkopere accomoda ties. De horecaf-bestuurder te Cad zand meent dat men zich daarbij eerder in de vingers zal snijden dan wanneer er wordt gekozen voor de bouw- van degelijke onderkomens, die goed zijn afgewerkt en niet gehorig zijn. Verschuiving Navraag bij ondernemers in de horecaseelor leert dat de lande lijk geconstateerde terugloop bij het eten en drinken in de horeca- sector ook eenzelfde beeld voor Zeeland oplevert. Er is ook in deze provincie een verschuiving opge merkt van de klantenkring van duurdere restaurants naar bedrij ven met een betrekkelijk eenvou dig laaggeprijsd product. Eenvou dig maar lekker: daar gaal de voorkeur naar uit bij de consu ment. Met name de mosselcon sumptie past in dat beeld. De schnk bij de Belgen om de duurdere gulden blijkt er inmid dels een beetje uit te zijn Veel Belgen komen tot de ontdekking, dat ze in de horecasector in eigen land aardig van prijzen weten en dat er aan de Zeeuwse kust zeker zo goedkoop kan worden gegeten als aaïi de Belgische boulevards*

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 9