Vliegveld Beiroet na bemiddeling weer open r~\ Justitie versterkt met 350 man PZCfi Suharto waarschuwt Indonesiërs tegen te veel ideologieën Nkomo terug in Zimbabwe met politieke plannen PZC/binnenbuitenland MOSJE ARENS BEZOEKT FRONT het weer Amerikanen hielpen Barbie ontsnappen 17 AUGUSTUS 1983 K geril zijn, verklaarde de Israëlische minister van defensie, Mosje Arens, gisteren dat Israel binnenkort zijn troepen uit de Sjoel'zal terugtrekken. De minister zei dat deze belangrijke stap genomen zou worden, ongeacht of de Libanezen onderling een rege- ling getroffen hadden. Indien dat niet Jetvliegveld was vonge week woens- verschanst zitten in de Sjoef-bergen zijn. nadat zowel Saoedi-Arabie als het a, zou bli;kcn leziin kunnen dag gesloten nadat het onder hevig len oosten van het vliegveld, hervat Jordanië tussen de druzen en de rege- - - - (Van onze correspondent) BEIROET Na zes dagen gesloten te zijn geweest, is gisteren het internationale vliegveld Beiroet heropend. Alhoewel er nog weinig details bekend zijn, heeft de Libanese regering kennelijk een interim-akkoord met de druzen bereikt om de crisis van de afgelopen week te loorbreken. Jene- en raketvuur kwam te lig- én. De dag daarop werden de be- •hietingen, die uitgevoerd werden oor de milities van de druzen, die gevechten in de bergen c~ ring van president Amin Gemayel in rondom Beiroet verwacht worden en Beiroet bemiddeld hadden. zou de heropening van het internatio- garanties gegeven hadden dat zij de De druzen, leden van een gesloten na)e viieg-veici slechts van korte duur i -mndim-cpUp rlio in T.ihnnnn slprhts en de regering weigerde het vliegveld te heropenen, tot de druzen duidelijke beschietingen zouden staken. Die garanties blijken nu gegeven te uxfeersvooruitzichten tegc Jonderdag t/m zondag. 'eden Perioden met zon en mogelijk een bui. .irns! iBddaglcmperatuur oplopend tot onge- jaarlveer 2(i graden. Deltagebied OTB" X*t r; lissen een depressie bij zuidwest- trland en een hogedrukgebïed boven DSt-Europa ligt een zwakke rug van oge druk. De rug breidt zich nog f&Jpigszins uit en bepaalt voor een groot gedeelte het weer in ons land. Er gt boven de Noordzee een brede lolkenzone en zo ook een flink wol kgebied boven noord-Frankrijk, "vlet ziet er naar uit dal geen van deze tolkengebieden het weer in Zeeland unnen beïnvloeden, zodat we nog mnig weer mogen verwachten. De tmperatuur wordt, omdat de wmd testelijk is, niet zo erg hoog, namelijk I graden. Aan zee en elders 22 tot 25 Het blijft droog en er is goed Rekenfout kost Den Bosch drie miljoen DEN BOSCH (ANP) Een fout, enkele jaren geleden, bij de be rekening van de onroerendgoed- belasling, heeft de gemeente Den Bosch drie miljoen gulden gekost. Dat heeft een woord voerder van de gemeente dins dag desgevraagd gezegd. In 1982 en 1983 hebben 43.000 Bossche belastingplichtigen jaarlijks anderhalf miljoen gul den minder betaald dan eigen lijk had gemoeten. Dat was het gevolg van een computerfout, die er weer toe leidde dat de gemeente de getaxeerde waarde van alle panden met 8 procent verminderde. Het gemeentebe stuur beraadt zich nu op maatre gelen om de zaak voor 1984 weer recht te trekken. moslim-sekte die in Libanon slechts blijken te zijn! een kleine minderheid vormen, had den vorige week het vuur geopend, nadat het Libanese leger getracht had enkele posities aan de rand van de Sjoef-bergen te versterken. De druzen, die al maandenlang m een bittere strijd met de rechtse militie van de ,x.r, christenen verwikkeld zijn. verzetten TILBURG (AM i De 24-jarige ril- zich tegen de komst van het leger burger P D. heeft maandagavond naar de Sjoef, omdat volgens hen het tegenover de politie bekend op 29 juli leger slechts een verlengstuk is van de de 25-jarige verkoopster Joke de christelijke militie, waar zij tegen Graaff-Schellekens in een kantoor- - boekhandel in Tilburg om het leven Tilburger bekent moord boekwinkel Bolwerk te hebben gebracht. bolwerk van de druzen in Libanon vormen, staan op het ogenblik nog onder het gezag van Israël. Maar de regering in Jeruzalem heeft al enkele maanden geleden laten weten zijn troepen uit de Sjoef terug te willen trekken en de controle over het om streden gebied te zullen overhandi gen aan de Libanese autoriteiten. De druzen mogen dan wel een garan tie gegeven hebben om de vrede te bewaren en de regering mag de belof te gedaan hebben dat er onderhan deld zal worden over een politieke een sleutel van een bagagekluis op oplossing van het conflict, maar tot nu toe is er slechts sprake van een tijdelijk bestand. Veel tijd is er overigens niet. Tijdens een onverwacht bezoek aan de Israë lische troepen die rond Beiroet gele- igraaen. raden. He I j\ cht ooruitzicl ooruitzichten voor donderdag: de ongevoerde lucht komt donderdag it het zuiden of zuidoostenWarme mr ook onstabiele lucht wordt dan ongevoerd, temperatuur 22 lot 27 graden In de avond kans op onweer Frankrijk Vind.west-zuidwest 3-4; zicht: goed; temperatuur kustwater: 19 graden afwijking waterstanden geen afwij king van betekenis; maximale golf hoogte monding Schelde's: ongeveèr JJ een halve meter. ZON EN MAAN 18 augustus op 06 28 onder 20.59 op 18.20 onder 01.11 - BEIROET Dinsdag landde als eerst vliegtuig een toestel van Middle East Airlines op de weer opengestelde luchthaven van Beiroet. Op de voorgrond een Hawker Hunter van de Libanese luchtmacht omringd door zandzakken tshO* laa1 6 00 60' ■Scandinavië, Zuid-Finland droog en zonnig, later in het westen K no°fden bewolking en af en toe regen n Iddagtemperatuur 17 tot 23 graden, ailre Eilanden ünke zonnige perioden, in het noorden Öiter bewolking en in het zuiden later op onweer Middagtemperatuur van I graden in het noorden en westen tot 27 "den in het zuiden ortugal, Noord-Spanje. West-Frankrijk 'randerlijk bewolkt met vooral in de ftwioeén en West-Frankrijk af en toe (gen of onweer, mogelijk met windstoten, ^dagtemperatuur meest tussen 22 en 28 Paden JMeliit, Oost-Frankrijk, Denemarken, «UI and (nnlR, In Belgie en Oost-Frankrijk later ss op onweer. Middagtemperatuur van -graden meer naar het noorden tot 33 13:"den meer in het zuiden. „iet «d- en Oost-Spanje. Italië, Joegoslavt- met? westkust 0-23.0 crj% maar in Spanje ook kans op een ®*eersbul. Middagtemperatuur meest 30 35 graden. JPtngebted JMIg, maar meer naar het westen later op een onweersbul. Middagtempera- op laaglandniveau rond 30 graden, bw vgradenniveau op rond 4.000 meter hoogte. li JAKARTA <UPI) - President Suhar to heeft dinsdag gewaarschuwd dat er moeilijke tijden op komst zijn en dat de Indonesiërs onder die omstandigheden er niet teveel ideologieën op na moeten houden. In zijn jaarlijkse toespraak tot het 460 leden tellende parlement aan de vooravond van de Onafhankelijk heidsdag wees het staatshoofd op de scherpe daling van de economi sche activiteit in de wereld, de aanzienlijke vermindering van de olieverkoop en een recente langdu rige periode van droogte in het land. Het nationale groeipercentage nam van 9,9 in 1980 af tot 2,25 in 1982. In het begin van dit jaar begon Indonesië aan de uitvoering van een soberheidsprogram. De president gaf als zijn mening dat het aanhan gen van te veel ideologieën kan leiden tot een 'tijdbom'. Volgens hem moet de bevolking zich houden aan de 'pantjasila'. een vaag con cept dat gebaseerd is op geloof in God en sociale rechtvaardigheid. In maart aanvaardde het parlement dit beginsel als enige wettige ideolo gie. In dit verband herinnerde Suharto aan de 'Nasakom', de ideologie van zijn voorganger Soekarno die daar mee probeerde tot een eenheid te komen van nationalisten, moham medanen en communisten. Deze alliantie leidde tot Soekamo's val. de opkomst van een militair bewind en de dood van naar schatting een half miljoen communisten. Met zijn waarschuwing doelde Su harto kennelijk op het streven van radicale mohammedanen om tot een islamitische staat binnen Indo nesië te komen. Indonesië telt on der zijn 150 miljoen inwoners 12Ö miljoen mohammedanen, waardoor het land de grootste moslemge meenschap ter wereld heeft. „Wanneer er weer een sfeer wordt geschapen als de 'Nasakom' - ook al is het communisme al verdwenen - zou dit het plaatsen van een tijd bom betekenen, die vroeg of laat zeker ontploftaldus het Indonesi sche staatshoofd. Het slachtoffer werd 's morgens met De Sjoef-bergen. die het traditionele messteken van het leven beroofd Vol gens de Tilburgse politie is uit het verhoor naar voren gekomen dat de man vermoedelijk uit financiële nood heeft gehandeld D. werd enkele dagen na de moord aangehouden, omdat zijn verklarin gen tijdens het routine-onderzoek arg waan hadden gewekt. Hij was bij het onderzoek betrokken geraakt omdat hij tot eind mei bij de kantoor-boek handel had gewerkt Na zijn aanhou ding bleek hij in het bezit te zijn van het centraal station in Rotterdam, waar een deel van de buit werd terug gevonden. Volgens een politiewoord voerder is in totaal 3.000 gulden ach terhaald De 66-jarige Joshua Nkomo arriveerde dinsdag, na een vrijwillige ballingschap van vijf maanden, terug in Zimbabwe. Nkomo vertrok vijf maanden geleden incognito naar Engeland omdat hij zijn leven niet veilig achtte in Zimbabwe. Op de luchthaven van Zimbabwe werd Nkomo begroet door zijn dochter Tandiwe Ndhlovu. HARARE (UPI/RTR) De Zimbabwese oppositieleider Joshua Nkomo heeft De 66-jarige Nkomo zei niet te weten dinsdag meegedeeld dat hij voorstellen heeft voor het beëindigen van de waarom minister Ushewokunze, die politieke onrust in zijn land. Hij wil die voorstellen vandaag in het het toezicht heeft op de toepassing parlement openbaar maken. Nkomo, die vijf maanden in ballingschap in van de draconische noodbevoegdhe- Engeland heeft doorgebracht, zei dit dinsdag op een persconferentie, enkele den in Zimbabwe, in Londen was. Er uren na zijn terugkeer in Zimbabwe. waren in Harere in brede kring spe culaties dat hij daarheen was gegaan In het Zimbabwese parlement is eer. enige vooruitgang geboekt. Nkomo om Nkomo op hel hoogste niveau te debat aan de gang over een voorstel verklaarde met onmiddellijk van plan verzekeren dat hij veilig zou zijn als van de regering Nkomo zijn zetel in te zijn besprekingen met Mugabe te -hij terugkeerde, het parlement te ontnemen omdat hij gaan voeren. Op het vliegveld werd zonder officiële toestemming afwezig Nkomo begroet door de waarnemend is geweest bij minstens 21 bijeenkom- voorzitter van zijn partij, zijn dochter en een grote groep aanhangers. Hij maakte de vlucht uit Londen met een vliegtuig van Zimbabwe Air. De mi nister van binnenlandse zaken, Her- bert Ushewokunze. was ook aan sten van het parlement. Nkomo maakt zich hierover weinig zorgen. Op de persconferentie zei hij dat zijn partij, de ZAPU. hem onmiddellijk weer zal aanwijzen als afgevaardigde, mocht hem zijn zetel ontnomen wor- boord, maar beiden spraken tijdens den Nkomo verklaarde dat hij niet alleen naar Engeland was gevlucht uit vrees voor zijn leven, maar ook om zich tijd te gunnen mogelijke oplos singen uit te werken voor de proble men van Zimbabwe Hij wilde hier over verder niet veel zeggen. Hij wees er alleen op dat het van belang is de problemen te onderkennen en samen op te lossen. In Zimbabwe zijn besprekingen aan de gang over eenwording van de ZA PU en de ZANU-PF van premier Mu gabe. Tot nu toe is daarbij nauwelijks Argentinië heft sancties tegen Britse bedrijven op de vlucht niet met elkaar. Meer vrijheid bij vaststellen vakantiegeld (Slot van pagina 1) Verleden bekend DEN HAAG (ANP) Minister De Koning van sociale zaken en werkge legenheid wil cao-partijen meer vrij heid geven bij de vaststelling van de hoogte en de uitbetaling van vakan tiegeld. Hij heeft hiertoe een concept- wetswijziging voorgelegd aan de Stichting van de Arbeid, het overleg orgaan van werkgevers- en werkne merscentrales. Tot nu toe is de hoofdregel dat de vakantietoeslag 7,5 procent is. Daar van mag worden afgeweken tot 7,5 procent van het minimumloon. Vol gens de voorgestelde wijziging mag de vakantietoeslag lager worden vastge- steld of geheel in de lonen worden mant voor de-inlichtingendienst van verwerktKals iemand 107.5 procent het leger werkte. van het minimumloon verdient of meer. Voor die categorie werknemers krijgen cao-partijen dus de vrijheid Voormalige officieren van de militaire om afspraken te maken over de hoog- inlichtingendienst hebben getuigd. te. en mon?e.nt van u! .^ek dat Barbie s oorlogsverleden wel be- minister wü deze mogelijkheid beper kend was bij zijn aantreden in Amerl- ke.n tot cao s- kaanse dienst. Volgens de Ameri- Zij moet niet gelden voor werknemers kaanse justitie besliste de inlichtin- met een individuele arbeidsovereen- gendienst daarover op eigen houtje. komst. Uit vrees dat de Fransen zouden ontdekken hoe hun Amerikaanse bondgenoten uitgerekend Barbie hadden gebruikt om tegen Frankrijk te spioneren, besloten zijn superieu ren hem in dienst te houden, hoewel zij van hogerhand opdracht hadden gekregen hem de laan uit te sturen. Uiteindelijk hielpen zij hem in 1951 ontkomen naar Bolivia via een na oorlogse ontsnappingsroute, de 'rat- ten-lijn'. Daarna zouden alle contac ten met Barbie zijn verbroken Allan Ryan, die het onderzoek leidde. BUENOS AIRES-WASHINGTON (UPURTR) De Argentijnse centrale bank heeft maandagavond meege deeld dat de sancties tegen Britse ondernemingen in Argentinië, die tij dens de oorlog met Engeland om de Falkland-eïlanden waren ingesteld, zijn opgeheven. Dit is voor het Internationale Mone taire Fonds (IMF) aanleiding om de kredietverlening aan Argentinië voort te zetten. Dinsdag is in New York de overeen komst voor een lening van anderhalf miljard dollar ondertekend die deel uitmaakt van een aantal herfinancie- ringsregelingen voor vijf a zes miljard dollar. De Britse regering heeft haar bezwaar tegen deelneming van banken in En geland aan de kredietverlening aan Argentinië laten varen. Jongen in VS gestorven aan builenpest ALBUQUERQUE (UP!) In Albu querque in de Amerikaanse staat Nieuw-Mexico is maandag een jon gen van 13 jaar aan builenpest ge storven. Dit is uit medische bron vernomen. Het is de derde persoon die sedert het zegt ..Officieren van de Amerikaanse begin van dit jaar aan deze ziekte in regering waren rechtstreeks verant- de Verenigde Statenis overleden Een woordelijk voor het beschermen van specialist in de epidemiologie van een individu, die wegens misdrijven Nieuw-Mexico. dr Johathan Mann. werd gezocht door de Franse regering zei dat de jongen „uitzonderlijk snel en voor het bewerkstelligen van zijn was gestorven aan wat kennelijk het ontsnappen aan het recht". In een ernstigste geval van pest was dat dit begeleidend memo constateert Ryan jaar in genoemde staat werd geregi- voorts dat de Amerikaanse regering streerd. Dr. Mann zei dat er dit jaar 24 weliswaar nooit formeel de bescher- gevallen van pest in hel noorden van ming heeft goedgekeurd die Barbie Nieuw-Mexico bekend waren. Hij mocht genieten, maar de verantwoor- sprak van de ergste epidemie van pest delijkheid voor de daden van zijn sedert 1975 toen er 16 gevallen waren officieren niet kan afwijzen vastgesteld Zonder verdere bijzonderheden te Begin augustus stierf in Zuid-Caroli- geven zegt het rapport ook dat op na een 13-jarige aan pest die de ziekte grond van verjaring in de zaak-Bar- had opgelopen bij een bezoek aan bie geen strafvervolging meer kan Nieuw-Mexico waar begm dit jaar een worden ingesteld tegen Amerikaanse 18-jarige Indiaan aan deze ziekte was betrokkenen. bezweken. 9.0® tuur (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Korthals Altes (justitie) mag volgend jaar 350 man extra bij de rechterlijke macht aanstellen. Deze extra mankracht wordt onderverdeeld in 70 nieuwe rechters, officieren van justitie en leden van raden van beroep, terwijl er 280 ambtenaren bijkomen voor ondersteund werk. Ook in de jaren daarna hoopt de minister het geld van het kabinet te krijgen om nog meer rechtsgeleerd personeel aan te nemen. In combinatie met maatrege len om de rechterlijke macht effectie ver te laten werken, moet zo het bestaande tekort aan personeel in zaken en de mogelijkheid dat het 1986 aan het einde van de kabinetspe- regeringsbeleid de rechtsorde zou riode zijn weggewerkt. aantasten, is de bewindsman met De minister heeft dit dinsdag aan de minister Ruding (financiën) gaan pra- Vereniging van Rechtspraak meege- ten om een oplossing te vinden. Afge deeld. De rechters hadden vorige sproken werd dat voor de rechterlijke maand in woord en geschrift geprotes- macht de 2-procentsoperatie bere- teerd tegen een mogelijke verminde- kend zou worden over de theoretische ring van het aantal rechters in het sterkte, kader van de reductie van het aantal ambtenaren met 2 procent WprEI 11 vf Aanvankelijk moest Korthals Altes c van het kabinet ook de rechterlijke Dit betekent dat Korthals Alles in macht onder deze kabinetsmaatrege- 1984 350 man extra kan aannemen, len laten vallen. Na protesten van de betrokkenen die wezen op de bestaan- Ook dan nog krijgen de rechtbanken de achterstand in de behandeling van en het openbaar ministerie niet het aantal personeelsleden waarop zij aantal rechters en officieren van justi- volgens de berekening van de werk- tie niet verder meer uitgebreid hoeft last recht zouden hebben. te worden. In het overleg met zijn collega In de komende begroting kondigt financiën is daarom afgesproken dat Korthals Altes verder aan dat de de minister van justitie er alles aan zal militaire gevangenis Nieuwersluis doen om door middel van effectiever werken bij de rechtbanken en het openbaar ministerie deze werklast te door justitie in gebruik genomen zal vorden. Samen met vijftig extra cel len in de Amsterdamse Bijlmerbajes verminderen. Een efficiency-bureau zijn de dertig plaatsen in Nie zal naar mogelijkheden zoeken om de werkzaamheden van de rechtbank en het openbaar ministerie te verbete- sluis bedoeld om het nijpende tekort aan celruimte bij Amsterdam te leni gen. De kosten hiervan moet Kort- ren. Onder meer door betere wetge- hals Altes binnen de begroting ving en een eenvoudigere rechtsgang den. Er zal ook geen extra gevange- moet worden bereikt dat na 1986 het nispersoneel aangesteld worden. Directie K. Scherphuis. W. F. de Pagter en- F. van de Velde. Hoofdredactie: iCi. P. Dieleman en C. van der Maas.- BUREAUS Vlissingen Walstraat 56-60. 4381 EG Vlissin-- gen. tel. (01184) 15144 Middelburg- Markt 51. 4331 LK Middelburg. tel (01180) 27651 Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes, tel. (01100) 16140 Terneuzen: Nieuwstraat 22. 4531 CW Terneuzen. tel (011501 94457 Hulst: Steenstraat 6. 4561 AS Hulst, tel (01140) 14058. In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag t/m vrij dag vanaf 19.00 uur: (01184) 15144. Klachten bezorging Plaatselijke kantoren, maandag t/m vrijdag van 08.00-17.00 uur. 's Zaterdags van 09.00 tot 11.30 uur. Telefoonnummers buiten kantooruren Expeditie: (011941 511 Advertentie-afdeling: (011861 1584." 's-Zaterdags (01184! 15144 van; 09.00-11.30 uur Redactie lüt 184j-14796. Overlijdens advertenties maandag-, t/m vrijdagavond van 20.30 tor 22.00 uur (01184) 15144 Zondag avond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen per kwartaal f 61,20: franco per post 72.-. per maand 21.-: losse nummers 0.85 (alle bedragen in clusief 4 pci btw Postrek nr. 3754316. t.n.v PZC ab.rek. Middelburg. Advertentietarieven 122 cent per mm, minimumprijs per advertentie 18,30, ingezonden mededelingen 2V2 x tarief Voor brieven bureau van dit blad 4.25 meer. Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw Giro. 35 93 00, Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B V Middel burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 3