PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Directeur Masson van het ABP treedt terug Amerikanen hielpen Barbie naar Bolivia ontsnappen SCHADECLAIM MEIJER ZEVEN MILJOEN Koers van de dollar daalt flink Habré: contact met Libië zonder succes autn adria Weinig verandering perioden met zon en in de avond in het zuiden van het land mogelijk een hui. Middagtemperatuur ongeveer 24 graden, aan zee enkele graden "lager Matige zuidwestelijke wind. Ui jaargang no. 192 (Voensdag 17 augustus 1983 th/M'lMQ:(lo?MWV idi|k 150 4463 AE goes 01100 20440 1EERLEN (GPD) Mr. A. Masson, de in opspraak geraakte directeur afdeling Beleggingen LUyan het ABP in Heerlen, trekt zich tijdelijk terug uit zijn functie. Dat is gisteren bekend [emaakt, nog geen etmaal nadat hoofddirecteur dr. W. van der Dussen van dit ambtenaren- lensioenfonds in een tv-interview nadrukkelijk verklaarde dat de directie van het ABP er liet aan dacht af te treden. Mr. Masson verklaarde persoonlijk tot deze stap besloten te lebben en niet onder druk van minister Rietkerk van binnenlandse zaken te hebben ehandeld. de WIR-premie terug moet storten pensioenfondsen kunnen immers geen gebruik maken van deze regeling heeft het ABP de genoemde bv opgericht. Voor 83 procent is die ei gendom van het ABP. voor 17 procent van Holiday-Inn. In het Brandpunt-interview ver klaarde ABP-directeur Van der Dus sen dat het ABP meer gebruik heeft President Habrè tijdens de persconferentie. Iet besluit tot aftreden werd gisteren structie door het ABP aan het licht joen gulden Na het gereedkomen van gemaakt van dergelijke constructies. gekomen. Het ABP blijkt via de Ne- het hotel neemt het ABP het complex maar dat dat steeds het geval was als therlands International Hotels BV over. Om te voorkomen dat men dan het een complex betrof dat al gerui- tnomen tijdens een langdurig ge- irck dat Masson in Den Haag voerde iet minister Rietkerk. Hoofddirec- lir Van der Dussen was bij dit makende bouw van het Holiday-Inn esprek aanwezig. AMSTERDAM (ANP) De koers van de Amerikaans dollar is dinsdag op de VS de overhand begint te krijgen. De afgelopen week leidde het de internationale wisselmarkten een stuk gedaald. vermoeden dat de Amerikaanse rentetarieven alleen nog maar zouden Reden voor de daling is een groot aanbod van dollars, nu de overweging stijgen tot recordhoogten van de dollar ten opzichte van de Westeuropese dal er een einde lijkt te komen aan de stijgende lijn van de rentetarieven in munteenheden. De dollar is nu weer minder dan 3 gulden waard. ook betrokken te zijn bij de gerucht- Hotel op de plaats van het Wyers- Vooral psychische omstandigheden complex in de Amsterdamse binnen- va?l ebben mij dit besluit doen nemen", stad. enc aklaarde Masson gisteravond. „Het - i beslist niet zo dat ik nu schuld Het Wyers-complex is op het ogenblik sen of weg wil vluchten. Maar de in bezit van de Hollandse Betongroep nik van de laatste weken is enorm 'HBGi. die formeel ook de bouw van oot geworden. Vooral de golf van het hotel iinvestering 55 miljoen gul- - ibliciteit, waarbij ik niet in de om- hen) financiert. Voor deze investering 13indigheid was een antwoord op de ontvangt de HBG via WIR-premies Ie verdachtmakingen te geven, een overheidssubsidie van zo'n 8 mil- ett mij diep geraakt". ilgens de officiële verklaring van het BP is het besluit om tijdelijk terug ttreden door Masson genomen „om- functioneren in hoge mate I i'ordlbelemmerd door de opgetreden H 1 publiciteit, alsmede door het feit dat I Let samenwerken met sommige me- irkers voorshands voor hem zeer ilHjk is geworden". De directie van v J V J iet .ABP zegt het besluit van Masson 1 te betreuren, maar er volledig begrip voor te hebben. i JBBB me tijd was opgeleverd. Hij sprak daarbij over de WIR-premie als een wezenlijk onderdeel van de economi sche basis van de belegging. In het geval van het nieuwe Holiday-Inn Hotel is dat dus niet het geval. Het ABP lijkt daar van het begin af aan bij betrokken te zijn geweest. Gezonder beeld sociale fondsen TJir lijkt enige matiging op I üitü in de lasten van de c-JvjfCl sociale premies op de inko- ,mmmens. De afgelopen jaren rl zijn die in snel tempo met forse sprongen omhoog gegaan. Voor al als gevolg van de consequente lijn die opeenvolgende kabinetten uitzet ten met het doel de bijdragen uit de rijkskas aan de fondsen te verminde ren en uiteindelijk geheel stop te zetten Op de maandelijkse loon- strookjes deden deze snelle stijging van de sociale premies zich duchtig gelden. En dat ondanks het feit dat het regeerakkoord, waaraan het hui dige CDA-WD-kabinet zijn bestaans recht ontleent, heel duidelijk ver meldde dat er geen stijging van de lastendruk werd voorzien. Morgen (donderdag) vergadert de Sociale Ver zekeringsraad over een (nog voorlopi ge) nota, die als belangrijkste conclu sie aangeeft dat de sociale premies volgend jaar met omhoog hoeven. De SVR beoordeelt de financiële ontwik keling van de sociale verzekerings fondsen in 1983 en 1984 een stuk gezonder dan enkele jaren geleden het geval was. Toen moesten jaar op jaar de ingehouden afdrachten van het rijk aan de fondsen met premieverhogin gen worden gecompenseerd. Daaraan is nu een eind gekomen: er valt weinig meer in te houden, de fondsen drijven vrijwel geheel op de premies van werknemers en werkgevers. Boven dien is er een 'gunstige' ontwikkeling in de werkloosheidsverzekering. Hoe wel het aantal werklozen nog steeds stijgt is er een lastendaling van ruim 11 procent bij de werkloosheidsuitke ring WW. aangezien minder werklozen deze kortdurende uitkering ontvan gen en er meer na zes maanden in de WWV terechtkomen, een voorziening die via de gemeenten uit 's rijks schatkist wordt betaald. rgffl Gen De vraag of hij ooit nog terug zal item keren op een directiestoel bij het an ABP wilde Masson niet beantwoor- ,Ik treed tijdelijk terug. Maar lus- na ,je andere kant heb ik enkele ÓJjen geleden mijn 61e verjaardag Itvierd en kan ik dus ook in de VUT he:: pn. Ik wacht de uitslag van het justitieel onderzoek af. ik hoop dat dil snel afgerond zal worden", aldus ebleu Masson. Hel besluit om tijdelijk terug te tre- wen lenkwanm ook voor de overige leden in de directie van het ABP als een Brassing. Voorlopig zal de leiding var. de afdeling Beleggingen bij het K: ABP worden waargenomen door de we ^«r G. Soeteman, die ook directeur tdministratief Beheer is bij het ABP. Schadeclaim Meijer, de zakenman die het ABP jiouhebben gechanteerd, heeft bij het I ABP een schadeclaim ingediend die Gu al opgelopen is tot 7 miljoen ulden, Meijer, die de chantage in Ut toonaarden ontkent, voelt zich in Iju goede naam aangetast door de itlatingen van de directie van het "P in het rapport-Gruijters. advocaat van Meijer, mr. E. Chr. eö£f: Utin' heeft verklaard dat de goede iernt Um van z'Jn cliënt nog dagelijks tuutf getast wordt en dat de schade dus eden* agel'iks toeneemt. De 7 miljoen die E p enoemd wordt, moet dan ook be- chouwd worden als een „tussen- tand-, jeijer heeft in reacties op de beschul digen steeds gesproken over die hij op het ABP heeft ■geoefend om bepaalde transacties verrichten. Opvallend was dat di- cteur Van der Dussen in het Brand- nnt-interview van maandagavond f term „druk uitoefenen" had over komen en niet meer repte van chan ge waar in het rapport-Gruijters wel sprake van was. p constructie Ncrlussen is opnieuw een wat uisonderlijk gebruik van de bv-con- HEERLEN ABP-directeur Masson heeft dinsdag in een gesprek met minister Rietkerk meegedeeld dat hij zich tijdelijk terug zal trekken als directeur Beleggingen van het ABP, 'hatigende het justitiële onderzoek'. Meesterzet El Salvador en Guatemala willen op militair gebied nauw samenwerken. Door deze 'meesterzet' komt het Ameri kaanse Congres zo goed als buitenspel te staan bij even tuele wapenleveranties van de VS-regering. (PAGINA 4) Casino Sluis en Vlissingen hebben zich kandidaat gesteld als ves tigingsplaats voor het vierde Nederlandse casino. (PAGINA 9) Dierenpertsions De omzet van dierenpetisions zal dit jaar ongeveer 40 pro cent lager uitvallen dan vorig jaar. De tatouage-verplichting van de dieren remt het aanbod bij de pensions en de beunha zerij in deze branche steekt steeds sterker de kop op. (PAGINA 5) Radio/televisie, kunst: 2. Binnen-/buitenl.: 3 en 5. Opinie, achtergrond: 4. Financiën, economie: 7. Provincie: 9, 11-en 13. Sport: 15. NEDERLANDSE VERMOORD IN ZWITSERLAND LUGANO (RTR. ANP) De 41-jarige Nederlandse Maria Martha Uphoff. die in de Zuidzwitserse stad Lugano bedrijfsleidster was van een casino, is in de nacht van maandag op dins dag vermoord in het casino-gebouw. N'DJAMENA (AFP RTR UPI DPA) President Hissene Habre van Tsjaad heeft dinsdag gezegd dat zijn rege ring contacten heeft gehad met Libië om te proberen een vreedzame oplos sing te bereiken voor de oorlog in zijn land. Maar „alle pogingen om het Tsjadi- dichter in de buurt gebracht van de linie waarachter zich de door Libië gesteunde opstandelingen bevinden. Dat heeft het Franse ministerie van defensie bekendgemaakt. Frankrijks president Francois Mitterrand zal zich verzetten tegen het Amerikaanse aandringen sterker te inveniëren in sche probleem vreedzaam te regelen Tsjaad en proberen de terugtrekking zijn stukgelopen op Libiés vastbeslo tenheid een oplossing te verhinde ren". zo verklaarde Habré op een persconferentie in de Tsjadische hoofdstad N'Djamena De afgelopen Ze was sinds twaalf jaar bedrijfieid- drie dagen is er niet gevochten tussen ster van het Kursaal-casino, een casi no met nachtclub en restaurant. Ze woonde in Melide. Het stoffelijk over schot werd 's nachts door een mede werkster aangetroffen op het toilet. Het slachtoffer was met een touw en een riem gewurgd. Haar hoofd ver- handen zijn gevallen van Ogeddeis toonde verwondingen die het gevolg troepen. waren van slagen. Er had volgens de Frankrijk heeft een deel van zijn politie een forse vechtpartij plaatsge- paratroepen in Tsjaad dinsdag in had Er ontbrak bijna 60.000 gulden noordoostelijke richting verplaatst en uit de club. de regeringstroepen en de rebellen, maar Habré stelde dat Libische vlieg tuigen zondag bombardementen uit voerden op de plaatsen Oum Chalou- ba en Koro Koro. Uit diplomatieke bron is vernomen dat deze plaatsen in de Libische troepen te bereiken zonder direct Frans ingrijpen. Dat schreef het gezaghebbende Franse dagblad Le Monde dinsdag op grond van een gesprek dat een medewerker had met Mitterrand. Le Monde zegt verder dat Parijs en Washington het wat Tsjaad betreft bijna op alle punten oneens zijn. Gaddafi heeft een ontmoeting gehad met een naaste medewerker van pre sident Mitterrand van Frankrijk. Dit is dinsdag uit welingelichte Franse en Arabische bronnen vernomen. De Libische leider is dinsdag in Tu nesië aangekomen voor een twee daags officieel bezoek. 'SLACHTER VAN LYON' SPION VOOR VS Al eerder dit jaar zijn uit de hoek van de sociale verzekeringsfond sen geluiden te horen geweest dat de 'kaspositie' van deze instellingen het toelieten minder verhoging van de premies door te voeren dan het kabi net wilde. Per slot van rekening wer den die verhogingen dan toch doorge zet. Daarom is het nog helemaal de vraag wat cr gaat gebeuren, wanneer minister De Koning van sociale zaken en werkgelegenheid in het komend najaar de premiehoogte per 1 januari 1984 vaststelt. Komt bij dat de Socia le Verzekeringsraad zijn prognoses met de nodige slagen om de arm heeft moeten maken. Veel 'harde' gegevens zijn op dit moment nog niet bekend: de stijging van lonen en prijzen, de stand van de rijksbegroting, de prij zen van ruwe olie en de 'marktwaarde' van de Amerikaanse dollar Een ande re bepalende veronderstelling in de voorlopige vooruitblik van de SVR is dat het stelsel van sociale zekerheid ongewijzigd blijft En ook daarover zal eerst meer duidelijkheid moeten ko men. Het kabinet streeft naar een geleidelijke herziening van het totale stelsel, de FNV is vorige week nog met een opmerkelijk plan naar buiten ge komen om de positie van de langdurig werklozen beduidend te verbeteren: er zou volgens deze vakcentrale een WW-uitkering moeten komen die tot het pensioen blijft doorlopen. Kort om. er is tamelijk wat beweging. In de praktijk van de komende maanden (zeker tot na Prinsjesdag) zal dus moeten blijken hoe groot de houd baarheid is van de becijferingen waar over de Sociale Verzekeringsraad zich deze week buigt. Van onze correspondent) WASHINGTON - De Amerikaanse militaire contra-spionage heeft de Duitse oorlogsmisdadiger Klaus Bar- EDE (ANP) Op een rangeerterrein in Ede zijn dinsdagmorgen twee spoorwagons met daarin 16 ton chloor-blcekloog en 56 ton natron loog uit de rails gelopen. Persoonlij- de ochtend door een kraan weer met dat de ontsporing zich voordeed op ke ongelukken deden zich niet voor. vier wielen op de rails gezet Het was een zijspoor. Met het oog op eventuele lekkages niet nodig om de inhoud over te was de Edese brandweer met groot pompen. Rond een uur of elf was alles materiaal ter plaatse. De wagons zijn weer in orde. Het treinverkeer bij Ede niet gekanteld en zijn in de loop van heeft geen hinder ondervonden, bie (69) 'de slager van Lyon', na de Tweede Wereldoorlog buiten bereik van de Franse justitie gehouden en geholpen bij zijn vlucht naar Bolivia. Dit zegt een officieel rapport van het Amerikaanse ministerie van justitie, dat dinsdag openbaar werd gemaakt. De VS geven hiermee voor het eerst formeel toe. dat Barbie dankzij Ame rikaanse bijstand 33 jaar de Franse justitie heeft kunnen ontlopen. Klaus Barbie wordt verantwoordelijk heid voor de dood van 4000 Franse Joden ten laste gelegd en de deporta tie van 7500 anderen Hij werd dit jaar door Bolivia uitgeweken en verblijd, uittemtng begonnen te vragen. Deze - instanties wisten met dat hij als mfor- cieren. was op zijn minst een ernstige beoordelingsfout. Het feitelijk in dienst nemen van een man die aan het hoofd had gestaan van de Gestapo in een Franse stad en op hem te vertrou wen voor de bevordering van de be langen van de Verenigde Staten, was onbegrijpelijk en beschamend" Het rapport stelt vast dat het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken en het Amerikaans burgerlijk bestuur in bezet Duitsland naar waar heid zeiden niet te kunnen helpen, toen de Fransen officieel om Barbie's Koeweit weigert VS-ambassadeur Washington <rtr, afp, "PI) Koeweit weigert een nieuwe Amerikaanse ambas sadeur te aanvaarden omdat [Jij eerder in Jeruzalem dienst «eft gedaan. Dat heeft het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken dinsdag bekendgemaakt. Volgens het ministerie, dat zijn 'diepe afkeuringen' uit sprak over de houding van Koeweit, zal de post voor on bepaalde tijd onbezet blijven. momenteel in een Franse gevangenis. Het rapport noemt het 'onbegrijpelijk en beschamend' dat de VS Barbie in dienst hebben genomen na de oorlog het ministerie van buitenlandse zaken heeft de Franse ambassade in de Amerikaanse hoofdstad 'een spijt betuiging' gezonden Het rapport be veelt méér dan dat aan een formele verontschuldiging bij Frankrijk. Naar verluidt weiden aanvankelijk hardere bewoordingen in de definitie ve versie van het rapport enigszins verzacht, op aandringen van een hoge functionaris van het ministerie van Justitie. Minister van buitenlandse zaken George Shultz zou zich 'om diplomatieke redenen' hebben verzet tegen het aanbieden van formele ver ontschuldigingen. Spionage De Amerikaanse militaire inlichtin gendienst heeft de voormalige Gesta- po-chef van Lyon in 1947 ingehuurd voor het verzamelen van inlichtin gen over Roemeense Volksduitsers, Sow jet-activiteiten in de Amerikaan se bezettingszone én omtrent Franse spionage in dat gebied. Het rapport verklaart, dat Barbie toen hij zijn handlangersdienstcn voor de Ameri kaanse militaire spionagedienst be gon, nog niet openlijk van oorlogs misdrijven was beschuldigd. Niettemin onderstreept het werkstuk van 218 pagina's' „Welke vorm van samenwerking dan ook van de VS- regering mst voormalige Gestapo-offi- (Slot zie pag. 3 kol. 5) Terugkijkend op de gang van zaken in de laatste paar jaar moet overi gens worden vastgesteld dat de koop kracht in Nederland voor een belang rijk deel door de premiedruk van het sociale zekerheidsstelsel is bepaald. De forse stijgingen hebben er toe geleid dat een steeds groter bestand deel van de inkomens richting sociale fondsen ging. bovendien werd ook de 'lucht' voor het bedrijfsleven steeds benauwder als gevolg van de even eens verder stijgende werkgeverspre mies, eerst sinds kort is er sprake van enige verschuiving van de premielast van de werkgever naar de werknemer. Rust aan het front van de sociale premiedruk zou daarom bijzonder welkom zijn. Er zijn trouwens meer geluiden die erop duiden dat kosten stijgingen wat beter onder controle kunnen worden gehouden. Zo zullen de elektriciteitstarieven in 1984 maar zeer beperkt stijgen. De druk om huurverhogingen minder drastisch te laten verlopen dan een aantal jaren achtereen het geval was wordt ook steeds groter De vraag waar het om draait zal zijn hoe dit alles zich straks verhoudt tot het forse bezulnigings- programma waartoe het kabinet-Lub- bers in het komende begrotingsjaar wil overgaan. Er zal om de koop krachtontwikkeling voor 1984 in de komende maanden zeker nog een ste vige knokpartij (moeten) worden gele verd. vdM Rode Kruiszegels In het Vredes paleis in Den Haag is dinsdag 30 augustus een bijeenkomst ter gele genheid van de uitgifte van een serie Rode Kmis-postzegels onder het mot to 'het recht op hulp en bescherming', gewijd aan de Rode Kruis conventies van Geneve en de beginselen en idea len van het Rode Kruis De uitgifte van dit jaar is volgens het Rode Kruis niet alleen van materieel belang, de hulporganisatie begint te vens met een voorlichtingsprogram ma over Internationaal humanitair recht.y

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1