Mishandelen 'vandalen' met 400 gulden bestraft Oplichter aan de haal met jacht Opsporing verzocht ■?fc> Honderdduizendste bezoeker golfslagbad in Wissenkerke Informatiebureau van Rode Kruis HORECAPANDEN VLISSINGEN NA POLITIE INVAL DICHT POLITIERECHTER MIDDELBURG ARIAN' WAS TE KOOP VOOR 35.000 GULDEN WOENSDAG 17 AUGUSTUS 1983 provincie 11 MIDDELBURG De politierechter heeft dinsdagmorgen een jongeman uit Zoutelande eroordeeld tot een boete van vierhonderd gulden voor zijn eigenmachtig optreden tegen enkele jongelui die zich al herhaaldelijk schuldig hadden gemaakt aan vernielingen in het dorp. Het ergerde P. W. vooral dat de politie in preventieve zin zo weinig kon doen tegen vernielingen aan een wachthuisje voor de bus. Zeven keer was hier een ruit ingetrapt en dat hing hem de gorgel uit. Toen dezelfde jongelui weer in het boete van achthonderd gulden, waar- cheques verzilveren en daarvoor aan dorp verschenen, zijn oude buurman van de helft voorwaardelijk met een mevrouw S. duizend gulden geven. De bedreigden en een autospiegel ombo- proeftijd van twee jaar. „lk hoop dat Vlissingse heeft dit geld echter nooit gen had hij zich met langer kunnen de vervelende situatie in Zoutelande beheersen. Met een kort stukje hout, nu voorbij is", zo besloot de politie- de poot van een bijzettafeltje, had hij rechter. D. L. en J. V. op armen en handen geslagen. Dat leverde mishandeling flptnn/rhpniIPV - een arts had geconstateerd, dat ClllUlCHCljUCA aan handen en armen zwellingen Twee dames uit Vlissingen werden n ontstaan Toen een politiebusje gisteren voor verduistering van be de buurt kwam. gaf W er de taaicheques en medeplichtigheid keur aan zich te verwijderen, hij daaraan eveneens tot geldboetes ver- rg zich in een kippenhok. Offi- oordeeld. Mevr. N. S. had in het van justitie mr. R. Beaumont voorjaar van 1982 zeven eurocheques met een bijbehorend betaalpasje op straat gevonden. Haar vriendin, me vrouw J. V. had een vriend die later nog moet terechtstaan weten te bewegen de cheques te verzilve ren, waarvoor overigens een merk waardige overeenkomst werd geslo ten, die zelfs niet werd nagekomen. Een Middelburgse jongeman zou vier nerde daaraan in zijn requisitoir: de jongeman uit Zoutelande wist wel degelijk dat hij met iets onrechtmati ge bezig was en wenste zich bij de komst van de politie te distancièren. Politierechter mr. J. Verstegen stond toe, dat de vader van W. op de zitting als 'onbezoldigd advocaat' voor zijn zoon in een kort pleidooi naar voren bracht, dat verschillende mensen uit Zoutelande al vaak een beroep op de politie hadden gedaan, maar dat de burgemeester had gezegd dat er geen geld was voor extra surveillance. De heer W. vroeg de aandacht voor het feit, dat de ruit van het bushokje al zeven maal was ingetrapt, wat telkens 'n zevenhonderd gulden kostte. „We en geterroriseerd', aldus de heer 'en in die situatie is m'n zoon zich buiten gegaan' officier van justitie had een boete m duizend gulden geëist, waarvan "londerd gulden voorwaardelijk, lar de politierechter liet het bij een ursus creatieve iandvaardigheid van VHZ Zeeland MIDDELBURG - In Goes, Middel burg en Temeuzen begint eind sep tember weer een cursus creatieve andvaardigheid van de Vereniging Handenarbeid Zeeland (VHZ). De op- eiding is bedoeld voor mensen die (rijwilligerswerk doen of willen aan doen. De cursus neemt ander- lalftot twee jaar in beslag en wordt lkciveek gehouden. De lessen duren a drie uur. Aan het eind van de cursus wordt er een examen afgenomen. Ttf.de verplichte onderwerpen beho- ren werken met hout. papier, karton en kltLDaarnaast zijn er vrije keuze el technieken met texiel- en leerwerk ot n. I metaalarbeid. Elke week ontvangen de deelnemers een huiswerkopdracht. Een ander onderdeel is de theorie. Zo worden de cursisten onderricht in de I didactische, psychologische en cultu rele grondslagen van de handenar beid. Tevens wordt ook aandacht ge schonken aan gereedschapskennis. Naast de hoofdcursus, wordt ook nog een kortlopende cursus voor liefheb bers gegeven. Deze duurt tussen de res en acht weken en wordt in de «intermaanden gehouden 'loegkampioenschap in Wilhelminadorp Zaterdag 3 september redt op een terrein van de konink- maatschap de Wilhelminapol- cr, gelegen aan de Langeweg te ilminadorp, het Zeeuws ploeg- ipioenschap gehouden. De wed- ijd begint om 12.30 uur. "ihet kampioenschap nemen onge- 25 ploegers deel, die tijdens ver- 'lende regionale wedstrijden zijn selecteerd. Als extra evenement inteert de regelingscommissie ivinciale ploegwedstt'ijd Zeeland It keer het ploegen door een span Wrden, mogelijk met een oude ge- okken rondgaande ploeg (die alleen t® ln musea te vinden zijn). Verder il een van de paarden in het veld tomen worden van een nieuw hoefij- Aan het technisch gedeelte van k ploegen zal volop aandacht wor- besteed, onder meer door een mtmstratie met een spitploeg, die .laatste jaren sterk in opkomst lijkt komen. Ledenwerving ANBO Zeeland GOES - De Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen (ANBO), gewest Zeeland heeft tijdens een bestuurs vergadering in Goes besloten een actieve ledenwervingcampagne te houden. Alle afdelingen van ANBO werden verzocht hieraan hun mede werking te verlenen. Het bestuur wees er op dat door de bezuinigingen van de overheid er steeds meer ouderen, die hulp nodig hebben, in „grote moeilijkheden" ko men te verkeren. Tevens wil ANBO- Zeeland meer pupliciteït geven aan activiteiten die door de bond worden ontplooid. ontvangen. De zaak kwam aan het rollen, toen de Middelburgse jonge man in een winkel en enkele cafés de cheques verzilverde en het bedrag op de bankrekening van de benadeelde werd afgeschreven Tegen mevrouw S. eiste de officier van justitie één week voorwaardelijke ge vangenisstraf en een boete van dui zend gulden voor de verduistering en mevrouw V. hoorde duizend gulden boete tegen zich eisen, waarvan vijf honderd gulden voorwaardelijk. Voor mevrouw S. bracht advocaat mr. Wer- le naar voren, dat zijn cliënte door financiële omstandigheden een on juiste beslissing had genomen; zij leefde van een bijstandsuitkering en had onvoldoende middelen om ge noeg kleding voor haar kinderen te kopen. „Maar mijn chente is er geen cent wijzer van geworden", ald„us deze raadsman, wat ook mr. De Wit naar voren bracht, de advocaat van me vrouw V. Mr. De Wit voerde aan, dat mevrouw V. in een lastig parket kwam, toen zij een vnending die in financiële moeilijkheden zat, wilde helpen. Hij noemde de rol van zijn cliënte gering en 'niet meer dan een doorgeefluik'. De politierechter liet het voor me vrouw S. bij één week voorwaardelij ke gevangenisstraf cn een boete van zeshonderd gulden en voor mevrouw V. niet voor uitlokking, maar uit sluitend voor medeplichtigheid bij een boete van zeshonderd gulden, waarvan de helft voorwaardelijk, al les met een proeftijd van twee jaar. WISSENKERKE Ze was er hele maal beduusd van, de 17-jarige Karin Krijger uit Middelburg. Dinsdagmor gen had ze met haar vriend Cees Joosse afgesproken om een dagje te gaan zwemmen in het nieuwe golf slagbad in Wissenkerke. Daar aange komen begreep ze in eerste instantie niet wat haar overkwam.... De be drijfsleider van het bad. P. Hame link, feliciteerde haar, zette haar in de bloemen en vertelde dat ze de honderdduizendste bezoekster was en daarom een complete kampeeruit rusting kreeg. Het jonge stel kreeg ook 10-baden- kaai'ten. Hamelink noemde het een mijlpaal, dat, zes weken na dc inge bruikstelling van het bad. de honder- duizendste bezoeker verwelkomt kon worden. Cees Joosse vond het allemaal prach tig. De kampeeruitrusting kwam vol gens hem goed van pas. want elke keer dat ze gingen kamperen moest hij beroep op zijn ouders doen om de spullen te lenen. Karin (ze werkt in het bejaardentehuis Wentehoeve in Oostkapelle) en Cees, een medewer ker van De Schelde, gingen dinsdag naar huis met een bungalowtent com pleet met kooktoestel, een kampeer- tafel en vier stoeltjes. Ze kregen ook ieder een 'Roompottas' met reclames pullen, een handdoek en een fles wijn. Ook Hamelink was danig in zijn sas. "Zeker gezien het mooie weer van de laatste tijd ls het werkelijk bijzonder dat we nu al aan dit bezoekersaantal komen. Het is boven verwachting". Uit een onderzoek dat hij gedaan had bleek, dat volwassenen bijna net zo veel gebruik maken van het bad als kinderen. Tot nu toe bestaat 80 pro cent van de bezoekers uit gezinnen, vaak twee volwassenen en twee kin deren De speciale gezmskaart gaat dan ook grif van de hand. stelt de bedrijfsleider vast. Hij constateert te vens dat het aantal kampeerders uit de eigen regio toeneemt, terwijl bij de receptie van de bijbehorende cam ping is vastgesteld dat de belangstel ling voor het kamperen in het nasei zoen groeiende is. De verwachtingen voor het komende winterseizoen zijn dan ook bij de uitbaters van de golf slagbad hoog gespannen. Hamelink: "We blijven in de winter open van tien uur 's morgens tot tien uur 's avonds Toeristen zijn er dan natuurlijk een stuk minder, maar wij mikken dan op mensen uit Zeeland en op de gasten van onze camping na tuurlijk". Bedrijfsleider P. Hamelink tri biedt Karin Krijger een boeket bloemen aan Haar vriend Cees Joosse krijgt ook een bos bloemen Op de voorgrond de geschonken camping-nilnisting. Activiteitencentrum gehandicapten Goes heeft nieuwe ruimte GOES Sinds enkele maanden kan het activiteitencentrum voor licha melijk gehandicapten in Goes be schikken over een nieuwe ruimte, aan de Valckeslotlaan in Goes. Daar voor zat het centrum in twee winkel panden in het centrum 'Dc Busseij' en in het voormalige jeugdgebouw 'De Veste'. Het nieuwe gebouw is zodanig opge zet dat per dag maximaal 40 gebrui kers aan activiteiten en programma's van verschillende aard en inhoud kunnen deelnemen. Momenteel zijn er 33 gebruikers, vanaf 18 jaar Het acti- viteitencentrum houdt donderdag 1 september een open dag. Inwoners ■van Goes en omstreken kunnen tus sen 14 00 en 19 30 uur het nieuwe gebouw komen bezichtigen en horen en zien wat er zoal in het activiteiten- centrum te doen is. Er is onder meer een informatieboekje samengesteld en er wordt een route uitgestippeld, die langs de belangrijkste vertrekken in het centrum leidt. Inbraak in garage gemeentereiniging in Vlissingen VLISSINGEN - In de nacht van maandag op dinsdag is ingebroken in de garage van de gemeentelijke reini gingsdienst aan de Edisonweg in Vlis singen. De daders kwamen binnen door een ruit te vermelen. Zij maak ten ongeveer 200 munten uit een koffie-automaat buit. Oud-militairen houden reünie in Ossendrecht GOES Zaterdag 20 augustus hou den de oud-militairen van het batal jon 3-3 R I een reünie te Ossendrecht. Van dit bataljon maakten destijds vele Zeeuwse dienstplichtigen deel uit. Zij vertrokken in september 1946 naar de Oostkust van Sumatra (Indo nesië), waar zij de beide politionele aktles meemaakten. Eerst in decem ber 1949 keerden zij weer in Nederland terug. Achttien militairen van dit ba taljon verloren het leven. De reünie begint met een herdenking van de gevallenen bij Cort Heijligerskazerne te Bergen op Zoom (aanvang 09 00 uur). De dag wordt verder doorge bracht in de Legerplaats Ossen drecht. waar onder andere een njst- maaltijd wordt gebruikt. Op de reünie worden 350 deelnemers verwacht. PINGEN/COLIJNSPLAAT - De impolitic te water in Vlissingen is «ils het afgelopen weekeinde naar- 'f op zoek naar het zeiljacht ri'n'. dat Colijnsplaat als thuisha- heeft. Het jacht werd in de nacht vrijdag op zaterdag gestolen een man, die zich had aangc- als aspiranl-koper komen De eigenaresse van het jacht, die het scheepje wegens een sterfgeval in de familie te koop had aangeboden, stemde daarin toe en gaf de man de sleutels van de 'Anan'. De volgende dag belde de man met de mededeling 'Ik zit met het jacht in Scheveningen, maar ik kom terug met het geld' De eigenaresse bood daarop 35.000 gulden te koop aangebo- aan naar Scheveningen te komen om jacht. De 'Arian' is vrijdag om- daar de overdracht te regelen. Bij s middernacht voor het laatst aankomst in Scheveningen was ech- (aleerd in de Oosterschelde, ter ter geen spoor van de 'Arian' te beken- Me van de Zeelandbrug. nen en bij de receptie van de water- zich De Ruiter noemende man sportvereniging die de door de man tóe zich vrijdagavond aan bij de als ligplaats opgegeven jachthaven presse van het jacht in Wissen- beheert, bleek De Ruiter - volgens de en bracht daar ruim drie uur rijkspolitie te water een 'gladde pra- ïij maakte duidelijk het jacht te ter' van 25 tot 30 jaar - een volslagen kopen, maar zei nog een rege- onbekende te zijn. |te moeten treffen om de koopsom De 'Arian' is een acht meter lang Innen voldoen Deze zaken wilde zeiljacht van het type 'Bries', met een de volgende dag afhandelen. Aan- polyester romp en houten dek en "'Ijk zei hij de nacht in een hotel opbouw. Volgens de rijkspolitie te len doorbrengen, maar vroeg water is het niet uitgesloten dat de of hfj op de boot mocht slapen man de naam van hel jacht, die is echtgenote zou dan de volgende aangebracht op dc spiegel van het met het geld naar Colijnsplaat schip, heeft veranderd in 'Ari'. SV Ook Vlissingen heeft sinds kort een informatiebureau van het Rode Kruis. „Alleen politie, brandweer en het ziekenhuis weten dat nog", zegt coördinator Ger de Wolff. „Maar dat komt omdat wij nog niet naar buiten zijn getreden. Het is namelijk zo moeilijk om aan de weg te timmeren, terwijl je niet weet hoe de toekomst er uit zal zien. Het Rode Kruis kampt met schulden, er moeten beroepsmedewerkers verdwijnen en iedere nieuwe activiteit kost natuurlijk geld ook al wordt er veel met vrijwilligers gewerkt". Het Vlissingse Informatiebureau, gevestigd btj De Wolff aan huis, is niet het enige in Zeeland De Wolff Volgens een brochure van het Nederlandse Rode Kruis in Den Haag strekken de opsporingen. Zeker met, er zijn er in heel Zeeland de informatiebureaus in den lande een stuk of dertig Maar je moet je ,ruim vijfhonderd) zich uit over de daarbij geen kantoorgebouwen gehele wereld 'tot in China en voorstellen Het zijn gewoon parti- Rusland toe'. De bureaus komen culieren die zich hebben aange- 0ok in actie bij natuurrampen. Het meld. omdat ze wel als 'informatie- hoofbureau in Den Haag bijvoor bureau' wilden fungeren. Maar eer- beeld, dat al in 1909 werd opge- lijk gezegd is daar tot nu toe niet richt, behandelde bij de Zeeuwse veel van terecht gekomen Niet om- watersnoodramp in 1953 in totaal dat de niet capabel zouden 53.000 aanvragenover vermisten 1 gewonden, die afkomstig waren uit heel Nederland. Het Rode Kruis vermeldt niet zonder trots, dat vrijwel alle vragen konden worden beantwoord. zijn. oh nee, dal zou ik niet durven beweren.. Maar het is niet of nauwe lijks bekend dat ze er zijn" Daarom heeft De Wolff vanuit het hoofdkantoor van het Rode Kruis in Den Haag het verzoek gekregen eens een inventarisatie te maken De Wolff: „Dat documentatiecen- van de Zeeuwse 'bureaus'. „En daar trum van het Rode Kruis in Den ben iK nu druk mee bezig. Het is de Haag is enorm. Ze beschikken over bedoeling dat er in Zeeland een een archief met meer dan drie mil- centraal coördinatiepunt voor de informatiebureaus komt. maar waar en bij wie is nog onbekend Wat is de taak van zo n Informatie bureau eigenlijk? De Wolff: „Een informatiebureau doet enorm veel. Er wordt bemiddeld bij familie-her enigingen. er wordt nazorg verricht voor oorlogsslachtoffers. Dan gaat het niet om psychische begeleiding, maar om de vraag of ze wel of geen recht hebben op een schadevergoe- Joen kaarten met persoonsgegevens flincr Ar tunrnpn rtnV ïrvliAhtmrrAri ding. er worden ook inlichtingen gegeven over de plaats waar zich de graven van overleden familieleden bevinden en een belangrijke taak is het opsporen van mensen imet na me familieleden 1 die elkaar uit het oog zqn verloren" Zo n eerste aanvraag ontving De Wolff zelf onlangs van het Bethesda- Sint-Josephziekenhuis in Vlissin gen. Daar was een Turk opgenomen die gewond werd na een auto-onge luk „Het ziekenhuis vroeg mij te bemiddelen, dus om contact te zoe ken met diens familie. Omdat het hier ging om een 'buitenlandse zaak heb ik de gegevens doorge speeld naar 'Den Haag', de contac ten werden gelegd en de familie was gelukkig" ruim 250.000 dossiers Je bent daar in een paar uur nog lang niet uitgekeken Daarom is het ook on mogelijk om al die spullen zelf in huis te hebben Meestal wordt dan ook bij aanvragen contact met Den Haag opgenomen" Het kan volgens De Wolff ook an dersom gebeuren. ..'Den Haag' belt mij bijvoorbeeld omdat er gevraagd wordt naar Informatie over een ver miste persoon die ooit in Wemeldin- ge heeft gewoond. Ik neem contact op met de informant ter plaatse, noteer de gegevens en geef die door aan Den Haag. Die wisselwerking in onontbeerlnk". Het Informatiebureau van het Rode Kruis in Den Haag beschikt over zoveel gegevens, doordat het direct na de oorlog werd ingeschakeld door ontelbare burgers die wilden weten wat er met hun verwanten was gebeurd, hetzij in Duitsland hetzij in Nederlands Indië of Japan. Er werden speciale missies opgezet die in de 'buitenlanden' op zoek gingen naar documentatiemate riaal Alle gegevens werden uitein delijk samengebracht in één infor matiebureau De gegevens werden nog aangevuld met bewaard geble ven documentatie uit kampen en gevangenissen in Nederland Daar aan werd nog toegevoegd de regi stratie van de Joodse Raad. waarin vrijwel alle Joodse mensen zijn op genomen die bij de Duitse inval in mei 1940 in Nederland woonden. Het bureau in Den Haag krijgt echter ook dagelijks aanvragen over de verblijfplaats van vluchte lingen uit Zuidoost-Azie. Dat zijn de zogenaamde bootvluchtelingen, die zoals bekend, over de gehele wereld zijn verspreid en die naar hun fami lieleden zoeken. Zijn ze eenmaal gevonden dan bemiddelt het Infor matiebureau bij de familiehereni ging. Over de opsporing van familiele den vertelt De WoIfT: Het is beslist niet zoiets als die opspo ringsspelletjes die je weieens op de radio hoort, zo in de trant van 'ik zat zeventien jaar geleden mei Mientje in de klas en nu wil ik graag weten waar ze is, want ik vond haar zo leuk'.Nee, het Infor matiebureau is er vrijwel uitslui tend voor het zoeken naar familie leden. En pas als de gevonden personen hun toestemming hebben verleend wordt de informatie aan de zoekenden doorgegeven". Ger de Wolff, met 'zijn' Informatie bureau aan huis in de Sint Kruis- laan in Vlissingen, moet wel een beetje, maar heel voorzichtig, la chen over de affiche die het Neder landse Rode Kruis in Den Haag heeft verspreid over 'Het Informa tiebureau' Daarop staat te lezen: 'Doelstellingen in oorlogstijd: uit wisselen van gegevens over krijgs gevangenen en burgers; In vredes tijd: voorbereidingen treffen voor een informatiebureau in oorlogs tijd' Ingrid Russel Wegens handel in verdovende middelen De 'Arian' afgemeerd in de thuishaven Colijnsplaat. VLISSINGEN - Het afhaalrestaurant 'Lido' op de Nieuwcndijk in Vlissin gen en het ernaast gelegen café 'De Zwarte Parel' waar de Vlissingse politic maandag een inval deed, zijn op last van het college van b en w gesloten. Aanleiding hiertoe is vol gens commissaris L. E. Schuller van de Vlissingse gemeentepolitie het feit dat in de panden verdovende midde len werden verhandeld. Maandag avond hield de politie in verband hiermee één van dc eignaren van 'Lido'. de 44-jarige C. P. R. L. aan. In zijn woning werd een revolver aange troffen. Zoals gemeld deden ongeveer twintig politiemensen maandag omstreeks twee uur 's middags een inval in beide panden. Alle aanwezigen werden toen voor verhoor meegenomen naar het politiebureau. In de keuken van het afhaalrestaurant vond de politie on geveer een pond hasjpoeder Eén van de aanwezigen, K. M M. R. (27) uit Middelburg, had bij zijn aanhouding 30 gram marihuana en 15 gram hasj in zijn bezit R en de exploitant van De Zwarte Parel' de 31-jarige F. L. G. uit Vlissingen werden maandag in verze kerde bewaring gesteld Later op de avond kwam L die op het moment van de inval niet aanwezig was. op het politiebureau informeren naar hetgeen er aan de hand was en werd toen door de politie aangehou den In zijn woning in Vlissingen vond de politie een revolver. L. en G. zijn in verzekerde bewaring gesteld R. is inmiddels weer op vrije voeten. Het Vlissingse college van b en w besloot dinsdag tot sluiting van de beide panden. Volgens commissaris Schuller hebben de eigenaren een aantal weken geleden al de waar schuwing gekregen 'dat het uit moest zijn met de handel in verdovende middelen'. Volgens de korpschef is men echter toch daarmee doorge gaan. hetgeen leidde tot de inval en het besluit van b en w tot sluiting. Overigens zijn in de panden volgens de heer Schuller geen harddrugs aan getroffen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 17