Reagan noemt VS 'leeuw p gebied van democratie' Unita verovert stad in oosten Angola PZCfi Bonn beraamt reddingsactie voorde stervende bossen PINOCHET WIL VOOR 1990 VOLKSREFERENDUM Paus wijst op belang biecht PZC/binnenbuitenland MEXICO WAARSCHUWT TEGEN MACHTSVERTOON Colombiaanse verstekelingen omgekomen op bananenboot Gelli vluchtte via Frankrijk ISPAG 16 AUGUSTUS 1983 PV ORLEANS (RTR/GPD) President Reagan heeft de VS maandag in een rede een leeuw het gebied van democratie genoemd. Omwillen daarvan moesten zij af en toe brullen, zo hij in een parafrase op woorden van Winston Churchill. Reagan deed dit op de jaarlijkse [ventie van oorlogsveteranen in New Orleans, een dag nadat hij in Mexico met de exicaanse president Miguel de la Madrid Hurtado had gesproken en zij beiden in het ienbaar lucht hadden gegeven over hun meningsverschillen over het beleid inzake ntraal-Amerika. agan verklaarde in zijn rede voor- ningen m Centraal-Amerika waar hij Amerikaanse vlootoefeningen voor de llui nder te zijn van onderhandelingen Nicaragua en Cuba beschuldigt van 1 een einde te maken aan de span- het verspreiden i subversieve acti viteit. Maar intussen moeten de VS ook een gebied van veiligheid bieden voor landen die onder Marxistische druk staan, zo zei hij. Daarbij vergeleek de Amerikaanse president de Amerikaanse militaire hulp aan El Salvador en de enorme kust van Nicaragua kunnen door ver dere aanslagen als vergelding leiden tot een 'bloedbad' in de hoofdstad El Salvador, zo heeft de Radicaalste groep, FPL, binnen het verzetsfront FMNL in El Salvador maandag ge waarschuwd. Als 'interventie' in Cen traal-Amerika zijn de oefeningen ver oordeeld-door de aartsbisschop van El nisten had aangesloten om de natio nale garde van Somoza te bestrijden en de dictator uiteindelijk uit Nicara gua te verdrijven, zegt in het vraagge sprek niet wie de moord financierde, die als codenaam droeg 'reptiel'. Tot het vraaggesprek met Gorriaran Merlo heeft geen enkele groep zich ooit verantwoordelijk gesteld voor de aanslag waarbij Somoza om kwam. Amerikaanse vloot- en legeroefenm- Salvador, Arturo Rivera y Damas. i: gen. in Centraal-Amerika met een soort burgerwacht om herrieschop pers en vechtersbazen in de buurt in de gaten te houden. Brand hogednikgebied dat ojis gisteren terend weer bezorgde is naar het (er, getrokken. Er is nog wel een per in de omgeving aanwezig, en is deze uitloper die vandaag mooi brengt: zonnig, droog en warm. uidelljke wind voert droge lucht Zeeland, waar in de middag de natuur omstreeks 25 graden worden. Misschien komt er van- dg enige bewolking van een wol- óne boven de Noordzee. Deze izónc komt maar erg langzaam zodat hel best mogelijk is ie bewolking vandaag nog niet teert.'Vooruitzichten voor woens- bewolking, mogelijk enkele mbuien. Toch nog weer dat aandoet, de temperatuur kan teeds boven de 25 graden komen. juf/sc/i bericht 1. zind tot zuidwest 1-3. vanmid- f348/1, zicht matig: temperatuur kiwüir 19 graden, afwijking wa- pfandtn: geen afwijking van bete- i; maximale golfhoogte monding Ides minder dan een halve me- ZON EN MAAN gustus op 06.26 onder 21.01 op 17.17 onder 00.38 De La Madrid had betoond dat machtsvertoon in het gebied een gro te brand dreigt te veroorzaken, maar Reagan rechtvaardigde de grote mili taire aanwezigheid daar als noodza kelijk voor de bevordering van zelf beschikking. Hij maakte tegelijkertijd duidelijk dat vrede in Midden-Amerika een onmo gelijkheid is, zolang er daar een onde mocratisch regime bestaat, daarbij verwijzend naar de Sandinisten in Nicaragua. Miguel de la Madrid stelde daartegen over. dat geen enkel land een ander een model kan opleggen, ook al vindt het zelf dat dat model geschikt is. zijn preek van zondag. Aanslag Somoza Eén van de bekendste Argentijnse guerrillaleiders stond aan het hoofd van een Argentijns commando dat de Nicaraguaanse dictator Anastasio So moza bijna drie jaar geleden in Para guay vermoordde. Dit is zondag ge meld De in Madrid verschijnende krant 'El Pais' schrijft in een omslag verhaal in haar weekendbijlage dat Enrique Haroldo Gorriaran Merlo een groep van acht geurrillastrijders leid de die de moord op Somoza beraamde en op 17 september 1980 pleegde bij diens woning in Asuncion in Para guay. Het vraaggesprek is waarschijnlijk gevoerd in een stad in Peru. al wilde El Pais niet zeggen waar precies. Gorriaran Merlo. die zich bij de Sandi- LA PAZ De Amerikaanse president Ronald Reagan bracht zondag vanuit Texas een bliksembezoek aan de Mexicaanse president Miguel de la Madrid. Tijdens de mini-top kwamen de verschillen van mening tussen de twee landen duidelijk naar voren. Echtpaar dood in bos gevonden ZEIST (ANP) De politie van Zeist heeft maandagmorgen in een bos de lichamen gevonden van een echtpaar uit Huis ter Heide. De man en de vrouw zijn met messteken om het leven gebracht, zo heeft de Zeister politie maandag meegedeeld. De lichamen van C. K (45) en M K.-van D. (46) werden in het Panbos gevonden na een grootscheepse zoekactie. De politie was 's nachts gebeld door de moeder van de vrouw, die ongerust was over het lange weg blijven van haar dochter en schoon zoon. De politie vermoedt dat het echtpaar tijdens een boswandeling ruzie heeft gekregen. De man zou zijn vrouw met messteken in de hals heb ben gedood, waarna hij zichzelf met steken in de borst om het leven zou hebben gebracht, aldus de gemeente politie Zeist. BREMERHAVEN (RTR) In de koelruimte van een Belgische bana nenboot zijn bij aankomst in Bremer haven twee verstekelingen uit Co lombia dood aangetroffen, terwijl twee landgenoten van hen er ernstig aan toe waren. Volgens een woordvoerder van de havenautoriteiten waren de vier man nen ongemerkt in de Colombiaanse havenstad Turbo aan boord gegaan van de 7.095 ton metende 'Pocahon tas', denkend dat het schip naar New York zou gaan. In plaats van een reis van vier dagen werd het een tocht van 18 dagen naar het Westduitse Bremer haven. Daardoor kregen de versteke lingen. in de leeftijd van 17 tot 20 jaar. gebrek aan water en voedsel Twee van hen bezweken en de overige twee werden in ernstige toestand van boord gehaald. De koelruimte waarin zij zich hadden verstopt, werd op een temperatuur van acht graden Celsius gehouden. LOURDES Paus Johannes Paulus II op het terrein voor de grot. waar Maria 125 jaar geleden verschillende keren aan Bemadette verschenen zou zijn. LOURDES (AFP/RTR/UPIi Paus Johannes Paulus II heeft maandag in Lourdes een krachtig pleidooi gehouden voor de persoonlijke biecht. Hij maande de gelovigen niet toe te geven aan de tendens het zondebegrip te kleineren en zich te hoeden voor de 'infiltratie' van de zonde in de godsdienstige leefsge- meenschappen en de samenleving. De Paus sprak tot meer dan 1.000 priesters en religieuzen in de basi liek van de Rozenkrans. Na zijn ontmoeting met de religieuzen be gaf de Paus zich naar het terrein vóór de grot waar Maria 125 jaar geleden negentien keer aan Bema dette Soubirous verschenen zou zijn. Naar schatting 150.000 pel grims juichten de Paus toe. toen hij op het terrein arriveerde, waar hij in een eucharistieviering met de pel grims het feest van Mana Hemel vaart vierde. Aan de mis namen ongeveer duizend zieken deel. Tij dens de mis suggereerde de paus dat Maria dit jaar misschien 2.000 jaar geleden geboren is. Kerkelijke kringen verklaarden, dat de verkla ring van de paus geheel nieuwe perspectieven opende. De Rooms- Katholieke Kerk noemt geen offi ciële datum voor de geboorte van Maria. In zijn afscheidstoespraak tot de in Lourdes samengestroomde pelgrims waarschuwde de Paus maandagavond tegen de gevaren van het atheïsme, de godloosheid. Met een indirecte toespeling op de plannen van de regering-Muterrand de bijzondere scholen onder staatstoezicht te plaatsen, legde de Paus grote nadruk op het belang van 'het niet in religieuze onwetend heid laten' van de jonge generatie. Voordat hij maandagavond vertrok van het vliegveld in Tarbes, roerde de Paus de mogelijkheid aan van een derde bezoek aan Frankrijk, bij voorbeeld aan de Raad van Europa in Straatsburg. ZUID AFRIKA ONTKENT BOMBARDEMENT tVan onze correspondenti MEXICO-STAD De ultra-rechtse Chileense politicus Sergio Onafre Jarpa, die begin vorige week door dictator Augusto Pinochet lot minis-1 ter van binnenlandse zaken is be noemd. heeft bekendgemaakt dat het J>rntP st regime bereid is vololr 1990 een 1 volksreferendum te houden over de terugkeer naar de democratie. Voor vandaag zijn 'belangrijke politieke en econimischc maatregelen' aange kondigd. de generaal Fernando Matthei. het meest liberale lid van de junta achter Pinochet, in ieder geval aan dat het uur gekomen was om een „politiek debat" te beginnen. Hoewel de belofte van vololr 1990 erg vrijblijvend is. is het een eerste duide lijke indicatie dat generaal Pinochet bereid is af te zien van zijn oorspron kelijke voornemen om democratische verkiezingen op landelijk niveau tot 1989 uit te stellen. Wellicht wordt hij daartoe gedwongen door het Chileen se leger. Eerder dit weekeinde kondig- Matthei blijkt met name te vinden voor het voorstel van ultra-rechtse politici, onder wie de huidige minister van binnenlandse zaken Onafre. om in 1986 parlementsverkiezingen te houden, drie jaar eerder dan Pinochet oorspronkelijk van plan was. De op positie eist daarentegen een burgerre gering binnen acht maanden en heeft, ondanks de gewelddadige intimidatie die de protestdag van afgelopen don derdag uitlokte, een nieuw protest voor volgende maand aangekondigd, op 11 september, precies tien jaar nadat Pinochet op bloedige wijze een einde maakte aan het gekozen bewind van de socialist Salvador Allende. In totaal vielen bij het protest van donderdag 27 doden. De autoriteiten spreken over 25 dodelijke slachtoffers. Zaterdag vonden er bij verschillende begrafenissen de nodige incidenten plaats, maar zondag was het betrek kelijk kalm in de straten van de hoofdstad Santiago Zware militaire bewaking zorgde echter toch voor een gespannen sfeer. En in verschillende arbeiderswijken zouden opnieuw ge welddadige huiszoekingen zijn ge weest. Juan de Castro, de vicaris-generaal van het aartsbisdom van Santiago, beweert dat daar al meer dan 200 klachten zijn binnengekomen over agressie, mishandeling, huiszoekin gen en gewapende aanvallen waar voor de autoriteiten verantwoorde lijk zouden zijn. LISSABON (RTR/AFP/UPI) De door Zuid-Afrika gesteunde verzets beweging Unita die strijdt tegen het linkse bewind in Angola heeft zondag de stad Cangamba 450 kilometer ten zuiden van Luena in het oosten van Angola veroverd. Dit gebeurde door een aanval met drie brigades na een beleg van 11 dagen, waarbij 709 verdedigers inbe grepen 120 Cubaanse soldaten werden gedood, zo werd maandag bekendge maakt in een communiqué dat in Lissabon werd ontvangen Aan Unita- zijde vielen 63 doden en 200 gewon den, zo werd gezegd. Er werd 165 man regeringstroepen krijgsgevangen ge maakt. Zondag had de Angolese president Jose Eduardo dos Santos verklaard dat Cangamba 's ochtends volledig was verwoest door een aanval door acht Zuidafrikaanse vliegtuigen. Eer der die dag had het officiële Angolese persbureau Angop bekendgemaakt dat regeringstroepen een aanval door guerrillastrijders hadden afgeslagen in een gevecht van acht dagen dat op 2 augustus was begonnen en dat daarbij 1.100 guerrillastrijders waren gedood, terwijl er aan eigen kant 53 doden vielen. Ontkenning De Zuidafrikaanse opperbevelheb ber, generaal Constand Viljoen. sprak de Angolese beschuldigingen over medeplichtigheid van de. Zuid afrikaanse luchtmacht tegen. „Can gamba valt volkomen buiten het be reik van met wapens uitgeruste Im pala-toestellen. De luchtmacht zou in elk geval nooit Angolese burgerdoe len met vuurbommen bestoken". De lopende verkenningsvluchten met Canberra-vliegtuigen houden ver band met de opbouw van de Angolese en Cubaanse troepen in Zuid-Angola en met name met de recente plaatsing van moderne Sowjet-wapens, waaron der Sam 8-raketten. Hij beschuldigde Angola er verder van met beschuldi gingen te strooien en propaganda tegen zijn land te maken, in verband met de kennelijk geslaagde Umta- acties. Eüanden wfrtijk bewolkt en vooral in het if en toe regen Later in het westen on. Middagtemperatuur van 15 gra- het noorden tot 20 graden in het tri ir'a"krijk. Benelux. Noord-Dmts- bentmarken: krlljk bewolkt, vooral meer naar het on zuiden vrij zonnig Enkele regen 8 Jt r» uersbulen- eerst ln hel westen, later 'a'taeï jwrs, Middagtemperatuur van 20 tot go'. hoord-Spanjc. Zuid-Frankrijk. rlljk bewolkt Plaatselijk een regen fcrersbul Middagtemperatuur meest graden Aan zee enkele graden INTERNATIONALE AANPAK NOODZAKELIJK GEACHT mees Kogte. Jbird, Zuid-Duttsland. Meer naar het noordwesten ook "Peen regen of onweersbui Middag- PMuur op laaglandniveau 25 tol 30 £_Nulgraadsnlveau op ongeveer 4000 hrmcentrale ■knd Zeeuwsch-Vlaanderen: fam C uit Hoek. rode Simca Talbot met n Omgeving onbekend fam. Siem- «xieel uit Rotterdam, ab van beige /OOtcfiuuiser 'Louise Rotterdam'. Neder- Belgie Ali en Pleter Anink-van wt Lekkerkerk, a"b van wit zeiljacht Genoemde personen wordt dnn- 'eizocht contact op te nemen met de I o-alarmcentrale in Den Haag telefoon W42G. de M ioJ (Van onze correspondent! BONN In de bondsrepubliek Duits land dreigen grote gedeelten van de bossen te sterven. Vooral in de laat ste maanden is dramatisch duidelijk geworden dat vele dennen, sparren, lariksen en nu ook loofbomen vaak al eo ziek zijn dat ze reddeloos verloren. Er ontstaan steeds meer spookachti ge landschappen: bomen verliezen bun kronen, naalden verdorren, lege takken hangen als een soort losse strippen omlaag. Ten slotte blijven alleen maar kale boomstammen over. De Westduitse minister van onder zoek en technologie. Heinz Riesenhu- ber. heeft de alarmklok geluid. Op een persconferentie in Bonn maakte hij maandag bekend dat de bondsrege ring krachtig tegen het sterven van de bossen op gaat treden. Een gecoördi neerde bestrijding van de beschadi gingen aan het bosbestand met be hulp van wetenschap en techniek en overeenkomstige wettelijke maatre gelen behoort inmiddels tot een van de belangrijkste doelstellingen van de regering, aldus de minister. Luchtvervuiling Volgens Riesenhubcr wordt alge meen erkend dat de door mensen veroorzaakte luchtvervuiling de voornaamste oorzaak van het ster ven van bossen is. Met name zwavel- dioxydc en stikstofoxydc moeten als de belangrijkste ziektebrengers wor den beschouwd. Maar andere facto ren als het klimaat, de neerslag en de standplaats spelen eveneens een rol. Daarom moet eerst precies worden onderzocht waarom bepaalde gedeel tes van bossen ernstig beschadigd zijn en daarom is het volgens Riesen hubcr gevaarlijk om alleen maar een enkele oorzaak aan te pakken. De exacte resultaten van het onderzoek, dat zich uitstrekt over de hele Bonds republiek, zal in de late herfst be schikbaar zijn. Vele deskundigen-zijn echter van me ning dat er onverwijld gehandeld moet worden De tot nu toe door de regering genomen maatregelen om het gehalte aan uitgestoten zwaï el- dioxyde ln de lucht te verminderen en de invoering van loodvrije benzine per 1 januari 1986 worden gering geacht. Dat vinden overigens ook steeds meer politici die de levensgevaarlijke be dreiging voor de bossen ter plekke hebben bekeken. De voorzitter van de CDU-CSU-fractie in de Bondsdag. Al fred Dregger, meende na een bezoek aan de omgeving van de Feldberg in het Zwarte Woud dat „er sneller iets gedaan moet worden dan tot nu toe was voorzien". Op een bepaald testge bied daar stond geen enkele gezonde spar meer, terwijl in de herfst van 1981 nog maar 10 procent van deze bomen was aangetast. Minister van onderzoek en technolo gie Riesenhuber maakte op de pers conferentie duidelijk dat het noodza kelijk is om het sterven van de bossen internationaal aan te pakken. De Bondsrepubliek wil en zal het voor touw nemen, zei hij, maar een ge meenschappelijk Europees handelen kan niet uitblijven. Vervuilde lucht passeert immers ongecontroleerd de landsgrenzen. Riesenhuber merkte verder op dat hij gelooft dat de bossen niet ten dode zijn opgeschreven De houtvesters zijn het daarmee eens. mits de bestrij ding van de luchtvervuiling niet wordt uitgesteld. „Economischc problemen zijn op den duur op te lossen", constateert de houtvester Grosskurth uit Bad Hom burg, „maar ecologische fouten zijn vaak niet meer goed te maken". LYON (AFP/DPA) De grootmeester van de Italiaanse vrijmetselaarsloge P-2, Licio Gelli, die vorige week uit Zwitserse gevangenschap ontsnapte, is via Frankrijk mogelijk naar een onbekende bestemming gevlogen. Enkele personen, wier identiteit bij de politie bekend is, hebben hem daarbij 'al dan niet vrijwillig' gehol pen. zo maakte de politie van Lyon maandag bekend. Gelli is na zijn vlucht uit de Champ- Dollongevangenis in Genêve in de nacht van dinsdag en woensdag naar de luchthaven van het 30 kilometer zuidelijker gelegen Annecy gebracht waar een particulier vliegtuig op hem wachtte. Dit vliegtuig is daarna met onbekende bestemming vertrokken en vloog daarbij illegaal door het Franse luchtruim. De zaak gaat daar om alleen de Zwitserse en Italiaanse autoriteiten aan. zo zei men in Lyon De politie weet de namen van de medeplichtigen, allen niet-Fransen, maar wenst die voorlopig geheim te houden. De Franse radio suggereerde dat Gelli. die door Zwitserland aan Italië zou worden uitgeleverd, naar Zuid-Amenka of de Verenigde Staten is overgevlogen. SVR verdeeld over inschrijfplicht voor werklozen ZOETERMEER (ANP) De sociale verzekeringsraad (SVR) is verdeeld over het plan van staatssecretaris De Graaf van sociale zaken werknemers te verplichten zich al op de eerste dag na opzegging van hun baan als werk zoekende in te laten schrijven bij een arbeidsbureau. Dat blijkt uit een concept-advies dat de SVR donder dag behandelt. Nu moet de Inschrijving pas plaats vinden op de eerste dag dat men niet meer werkt. De SVR is wel unaniem van mening dat een werknemer zich. als hij weet dat hij zijn baan kwij traakt. zo snel mogelijk oriënteert over een nieuwe betrekking De SVR wijst erop dat als De Graaf zijn plan wil uitvoeren hiervoor een wetswijziging nodig is. De werkloos heidswet bepaalt thans immers dat de werkloze verplicht is zich tijdens werkloosheid te laten inschrijven. Een commissie van de sociale verze keringsraad is er verbolgen over dat De Graaf zijn plan om onder bepaalde voorwaarden overwerk te laten mee tellen als basis voor een wao-uitkering al in april in de staatscourant heeft gepubliceerd, terwijl de SVR er pas deze week over besluit. De commissie vindt dat De Graaf hiermee ernstig afbreuk doet aan de wettelijke be voegdheid van de SVR dergelijke dag- loonregels vast te stellen. Door psychologische druk via de me dia uit te oefenen wil Angola Zuid Afrika dwingen zijn activiteit in Zuid Angola te onthullen. Gezien de opera tionele risico's zal dat niet gebeuren aldus Viljoen Volgens een Zuidafrikaanse leger woordvoerder in Windhoek (Nami bië) zijn de Russische Sam-8-raketten- onlangs door Russische technici ge plaatst. Een onbekend aantal op gens geladen batterijen zouden in de buurt van Lubango op 300 km ten noorden van de Namibische grens zijn gesignaleerd. Directie: K. Scherphuis. W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie M. P. Dieléman en C. van der Maas. BUREAUS Vlissingen: Walstraat 56-60. 4381 EG Vlissin gen, iel (01184) 15144 Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg. tel. (01180) 27651 Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes, tel. (01100) 16140 Terneuzen: Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen, tel. (01150) 94457 Hulst Steenstraat 6. 4561 AS Hulsi, iel. (011401 14058 In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag t/m vrij dag vanaf 19.00 uur: (01184) 15144. Klachten bezorging Plaatselijke kantoren, maandag t m vrijdag van 08.00-17.00 uur. 's Zaterdags van 09.00 tot 11 30 uur. Telefoonnummers buiten kantooruren Expeditie: (01194) 511 Advertentie-afdeling. (01186) I584 's-Zaterdags (01184i 15144 van 09.00-11.30 uur. Redactie (011841-14796. Overlijdens advertenties maandag- t/m vrijdagavond van 20.30-tot 22.00 uur (01184) 15144. Zondag avond van 20 00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen per kwartaal ƒ61.20; franco per post f 72,-. per maand 21.-. losse nummers 0,85 (alle bedragen in clusief 4 pet. btw.l Postrek nr 3754316. t.n.v. PZC ab.rek. Middelburg Advertentietarieven 122 cent per mm, minimumprijs per advertentie 18,30; ingezonden mededelingen 2Vz x tarief Voor brieven bureau van dit blad 4.25 meer. Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro: 35 93 00. Uitgeverij Provmcia Ie Zeeuwse Courant B.V Middel burg,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 3