Reddingswerk Oostburg in beheer van gemeente Buitenlandse zegei in Braakmantennif: VV STEEN VOOR ZWARE FINANCIËLE OFFERS Michel Schelkens niet te verslaan 3 S 81 BRIGADE WIL VERANTWOORDELIJKHEID DINSDAG 16 AUGUSTUS 1983 De twee finalisten in hel tennistoernooi iherenenkelvan de Braakman TWEE O VER WINNINGEN VOOR ROBESIN HOEK Het eerste tennistoernooi van de TC Ador krijgt zeker een vervolg. En na de succesweek in De Braakman hoeft dat geen verwonde ring te wekken. „De positieve reacties uit het deelnemersveld, de fraaie accommodatie die het een organisatie mogelijk maakt hel wedstrijd schema op de minuut aan te houden en de contacten die we tijdens dit toernooi hebben gelegd en die mogelijk resulteren in opname in het zomercircuit maken de beslissing om door te gaan allemaal erg gemakkelijk", wist Ador-voorzitter Rinus Meesen zondagavond aan het slot van de finaledag. Een toernooi waarin Erik van Pe- net scoorde Robesin constant: 6-2, teghem de hoogste prijs pakte. De 6-3 Een eerste titel voor Robesin Belgische Clê-speler uil Aalst, lid [wepde kwM uil d, marath0„ van de organiserende vereniging en wlssl„g. De Duitse speel- derde op plaatsingslijst gezet inde |r j aanloop naar de C-klasse, had zich. met favoriet Die- a, haar tegenstandsters ter Gajewski. in de voorgaande da- he maar de slotparlii gen langs een reeks obstakels ge- d M lijk dc foul Ze zich werkt Het duel Van Peteghem- - in de slotronde tegen Aajo Dekker/Paul van Waterschoot i ten een uitstekend toernooi af. lett tnoi prek Vooi door Robesin verleiden tot een Gajewski werd een waardige uit slaapver„ekke„de vertoning, een ""L™. S anti-climax met veel 'iepelwerk'. daar niet van te zullen komen, de 6-1 winst voor de Belgische speler deed een gemakkelijke zege ver wachten „We kenden elkaar niet. Het was in die eerste set zoeken en zonder enige aanvalsdrift. Het wachten was op de fouten. De ge routineerde Robesin maakte die minder dan de andere finaliste en na drie uur kon Marijke Robesin de I in ontvangst nemen: ■6,6-7,6-2. „Jammer natuurlijk dat het in een dergelijke partij moest gebeuren, maar ik had al een finale Onophoudelijk bestookte hij de achterdenig en voelde daar nog de tasten naar de zwakte van de tegen- tweede tile, jn ontvangst nemen: stander .zei Gajewski. Na die verlo- ren eerste set bleek Gajewski plots wel weer werk te kunnen bieden. Blessure Paul Hendrikse speelde een lukkig toernooi. Vrij vroeg gebk seerd dacht hij eraan voortijdig stoppen, Hendrikse dacht eci! ondanks die blessure toch kar.* te hebben in het heren-enkel D.3 drong daar ook door tot de Dd maar ontmoette daar Peter vaci Sloot. En die begreep hoe Hendrl se verslagen kon worden veelsps ding en afwisselend kort en 'a spel deden de enkel van Hendrl jf geducht opspelen. Weliswaar Hendrikse na het verlies van] eerste set 1-6) de partij daarna gelijk (6-2 in de tweede set), moest zich tenslotte gewonnen ven toen Van de Sloot meer vaai de acties stopte en met 6-1. 2-6. de overwinning naar zich toe c Het dames-enkel E was voor k Vergauwe van Game '78 uit Clra! tuk loot le eft In haar eerste grote toernooi de achttienjarige AtheneuiüS I pub backhand van de Belg en de pressie daarop leek resultaat te zullen heb ben. 3-1 voor Gajewski en een wat ermoeidheid van. Als ik snel gaan spelen had ik waarschijnlijk geen schijn van kans gehad". Een verantwoord nu het goede forehand en voldoende sprei ding in zijn slagen waren daarna voldoende voor de toernooizege, 6-1, aangeslagen opponent. Maar Van factische Peteghem kwam terug Met zun lcns|otte om de tUc, ,„8. enorme loopvermogen retourneerde hij na die achterstand praktisch Het herendubbel ging naar Mark alles, kon daardoor ook steeds om Vermorken/Theo Misseghers. Zij zijn backhand heen lopen. En een hadden de eerste belangrijke stap gezet in de openingsronde toen het eerstgeplaatste duo Lampaert Dob- beleir veslagen werd. „En dat sti muleerde zodanig dat we ook in de Daarmee was de hoogst geplaatste rest van de partijen goed bleven speler (Gajewski) gesneuveld Het spelen", dacht Misseghers. Ook zou in dit toernooi nog meerdere daar een tactische eindstrijd. Ver keren gebeuren Marijke Robesin morken bestookte de tegenstanders Janny Dieleman volgden het voor- (Van de Akker Hendrikse) vanaf de beeld van Van Peteghem. Zij had- baseline, Misseghers strafte aan het den Marjolijn Schellekens-Ria net alle foutjes af: 6-4, 6-2. Spuessens in de halve finale onder- Mark Vermorken keerde tevreden uit zien gaan tegen Anjo den Dec- naar huis met twee titels in de ker. Annelies Hoek. Robesin'Diele- bagage. In het mixed dubbel had hij man maakten in de finale het kar- met Jacqueline Baecke het favorie- wei bekwaam af. Baseliner Diele- te koppel Wissing'Wissing in de man pakte achterin alles, aan het kwartfinales uitgeschakeld, 6-3, 7-6, linge tegenover Vera van Ho? staan. De eerste set w< plicht nummer (6-1), met de li nooizege binnen bereik begoa de zenuwen mee te spelen. 5(i het betere tennis van Vergaf won het tenslotte toch: 6-1, 74 In het heren-enkel E liet Gen.' Jonkman zien dat de competillt de Hulsterse Zuidhal vruchten! iu geleverd heeft. De kopman i Champs Disques versloeg in finale tegenstander Frans Pauw u met 6-4, 6-2. „Maar de winst is toch voor ot gevii besloot Rinus Meesen. „We hebt- gaan een toernooi af kunnen werkent der optimale omstandigheden, dit s verrassingen zijn niet uitgebtef te Publiek en deelnemers waren terst tevreden. Meer konden w wensen. En met die haast ffltiini schijnlijke deelname aan het V Dorpen-toernooi volgend (Vogelwaarde. Zaamslag, H> IBP Philippine, red i hebben w onze organisatie bewezen". ïerrs far. SINT-JANSTEEN Hoewel de voet balvereniging 'Steen' het voorbije seizoen '82-'83 kon afsluiten met een batig saldo van ongeveer vierdui zend gulden, vreest het clubbestuur dat de vereniging binnenkort voor zware financiële offers zal komen te staan. Dat maakte voorzitter Jos Rin- goot bekend tijdens de algemene le denvergadering in de kantine op het sportpark in Sint-Jansteen, die overi gens zeer matig werd bezocht. Als reden noemde voorzitter Ringoot hel beleid van de gemeente Hulst, dat de vereniging steeds meer zelfwerk zaamheid op legt wat betreft het onderhoud en beplanting en de vel den De kantine op het gemeentelijk sportpark nog de enige in de gemeen te is die geen eigendom is van de club, moet er volgens de voorzitter reke ning mee worden gehouden dat de huurprijs daarvan ook dit jaar weer zal stijgen. „Of de gemeente moet van de kantine af willen. Maar dan is de vraag: voor wat bedrag", zegt de Steen-voorzitter Als de voetbalvereniging eventueel tol die aankoop zou overgaan, komt ook het gehele onderhoud alsmede dat van de rest van de accommodatie voor zijn rekening. Dé voetbalvereni ging heeft ook al te horen gekregen dat de gemeente geen bijdrage meer betaald in de kosten van de veldver- lichting. Wat betreft die verlichting deelde voorzitter Ringoot mede dat de vervanging van de armaturen bin nenkort nodig is. I-Iiermee is een be drag van ongeveer 500 gulden ge moeid. Tot slot memoreerde voorzitter Rin goot dat er ook op meer subsidie met gerekend moet worden. Die zijn voor alle verenigingen op de nullijn gezet Bij al die vrees voor de toekomst staat de VV Steen er financieel goed voor. Werd in het seizoen '81-'82 nog een verlies geleden van ongeveer vijfdui zend gulden, het afgelopen seizoen werd dat ruimschoots goedgs Op de agenda van de leden« ring stond ook een bestuurt - zing. De periodiek aftreden: stuursleden J de Vllegere, E.P en E Francken kregen ruim fl de stemmen voor een volge tingsperiode SLUIS In de voorlaatste wedstrijd om het Zeeuws kampioenschap fiets- eross van de Belfortcrossers in Sluis, beeft Michel Schelkens nog eens la ten zien dat hij in zijn klasse onklop- baar is. De jeugdige Schelkens zette ook in deze negende proer alle con currenten op achterstand, nog voor de finale in Kloostcrzande (27 augus tus. red.) is Schelkens zeker van de titel. Op de baan van de Belfortcros sers die met enig officieel vertoon geopend werd, streed de jeugd met clan om de ereprijzen en de plaatsing in de eindklassementen. Daarin lieten Mart Peter van Doorn. Marlijn van Poeckc, eerdergenoemde Schelkens, Barry de Rijcke. Walter Finze, Robert de Smet, Michel Zaan, Barry Dallinga, Dimitri Roels, Michel de Jager en Erwin van Dorst zich als winnaars afvlaggen. Een elftal dat regelmatig voorin rijdt, niet in zich ook een aantal Zeeu« ode pioenen oplevert. In Sluis s m voor deze wedstrijd 187 cross baan. De Rabotrofee ging M neuzen (ijzersterk in dit otA voor Sas van Gent en Oostbr uitslagen waren als volgt: 5 jaar 1 Mark Peter van Doon. Vin. 3 Jimmy van der Goes 6 jaar van Poecke. 2 Bart van de Bosse.3 Waal 7 jaar 1 Michel Schelkensl Rijk, 3 Danny Schaut, 8 jaar H Rijke, 2 Emiel Kater, 3 Serge Zljls» 1 Walter Finze, 2 Dcrk -Jan B Francois Potter 10 Jaar 1 Robert) 2 Rin.v Dattijn. 3 Jean Paul deC* jaar i Michel de Zaan. 2 Alexan* 3 Gianni de Jonge. 12 Jaar 1 Btó ga. 2 Marco Blaakman. 3 FrankBJ jaar 1 Dimitri Roels, 2 Marco W gen, 3 Johnny de Jong. 14 jaar 1* Jager, 2 Alex de Koning, 3 Joh'1' sens. 15 jaar 1 Erwin van Dorst.»" Munck, 3 Henk Gijs hei. daje Aam fel OOSTBURG De eerste badgasten hebben zich al geïnstalleerd op het strand als Fred Simpelaar, commandant van de strandpost El Dorado bij Nieuwvliet, de gele vlag hijst. Samen met de leden van de reddingsbrigade West-Zeeuwsch-Vlaanderen worden de radioverbindingen opgesteld en uitgeprobeerd. Van tien uur 's morgens tot halfzes 's avonds worden de badgasten, zowel op het strand als in de zee in de gaten gehouden door de leden van de strandwacht. Op het water gebeurt dat met een snelle boot die tussen de Zwarte Polder en Groede patrouilleert en al te onstuimige zwemmers tot de orde roept. lopen en er af te duiken maar het kost je wel een paar dagen pijn lijden in de vakantie." Mensen die met rubberbootjes en luchtbedden in zee gaan alsof het een klein meertje is geven de strandwacht veel werk. Dergelijke rubberbootjes zijn ook niet bestemd tegen de ruwe met schelpen begroeide golfbrekers. Oostburg is een van de zeldzame gemeentes in Nederland die de strandwacht in eigen beheer heeft. Tijdens het seizoen is er. weer of geen weer, altijd een commandant van de standwacht aanwezig. Als het echt strandweer is, en dat was het deze zomer vaak, roept de strandwacht- commandant zijn assistenten op. Omdat El Dorado als enige Zeeuws- Vlaamse strandpost ook het oplei dingscentrum voor de Koninklijke Nederlandse Bond voor het Redden van Drenkelingen is zijn er naast de commandant en zijn assistenten al tijd mensen genoeg aanwezig. De be zoldigde strandwachten die voor het seizoen aangeworven zijn door de ge meente Oostburg zijn verantwoorde lijk voor het goed functioneren van het toezicht op de badgasten. For meel mogen de leden van de reddings brigade die in opleiding zijn zonder toestemming van de commandant niets doen. Niet gelukkig G. Christiaansen, instructeur en se cretaris van de reddingsbrigade Wcst- Zeeuwsch-Vlaanderen is met onver deeld gelukkig met deze werkwijze „Van oudsher is het reddingswerk aan de kust een zaak van vrijwilligers geweest Vroeger was er nog een schei ding tussen redden vanaf de kant en het redden van schipbreukelingen met een reddingsboot. Door de toena me van het strandtoerisme is die scheiding steeds meer vervaagd en leggen verenigingen die zich met het redden van mensen aan het water bezighouden zich toe op beide facet ten." Christiaansen vult hierbij aan dat Oostburg momenteel de enige Zeeuwse gemeente is die dit werk ziet als een taak van do gemeentelij ke overheid. „Vlissingen was met Oostburg jarenlang de enige stad die dit in eigen beheer deed maar verle den jaar heeft men op Walcheren een samenwerkingsverband gesticht met de reddingsbrigade. Dat is iets waar we hier ook al lang naar streven maar zo ver zijn we nog niet." Omdat een reddingsbrigade die echt wil functioneren toch faciliteiten no dig heeft is de instructeur tevreden over het feit dat de ruimte van El Dorado ook door de reddingsbrigade mag worden gebruikt ..We willen graag mensen opleiden tot goede strandwachten en commandanten voor de reddingsboten. Dat gaat al leen maar als je de beschikking hebt over een strandpost, een vlet en com municatieapparatuur. Onze leden wil len graag diploma's halen, wanneer we geen materiaal en ruimte hebben kunnen we die diploma's ook wel vergeten", stelt Christiaansen. De gemeente Oostburg profiteert op deze manier ook van de activiteiten van de reddingsbrigade Het meren deel van de commandanten, dat de strandposten bezet, is door de red dingsbrigade opgeleid, Fred Simpe laar die het bevel voert over El Dora do is daar een voorbeeld van. „die functie van commandant houdt voor mij niet in dat ik boven de andere collega's van deze post sta Hoogstens dat de eindverantwoordelijkheid wat meer bij mij ligt maar daar is in de samenwerking weinig van te mer ken Simpelaar is tevreden over de houding van de badgasten naar de strandwacht toe. Hij heeft het idee dat het werk van de strandwacht gewaardeerd wordt door de bezoekers van het strand. Op een doorsnee dag tijdens de vakantie is de voornaamste taak van de bemanning van de strandwacht het behandelen van schaaf- en snijwonden. Op één bijna verdrinkingsgeval na zijn er nog geen zware klussen geweest voor strand post El Dorado. Overlast Ook de overlast van de plankzeilers die, zeker op Walcheren de brigades daar handen vol werk geeft is in Zeeuwsch-Vlaanderen minimaal. „We moeten een windsurfer wel eens uit het zwemgebied struren omdat daar de zwemmers alleenrecht heb ben. Buiten de boeien mogen ze hun gang gaan maar in hét met boeien gemarkeerde zwemgebied horen ze niet thuis." Op zich is het treffend dat bij Nieuwvliet nauwelijks surfers in moeilijkheden komen. Simpelaar en zijn collega's hebben meer te stellen met zwemmers die voor de eerste keer naar de kust komen en de geva ren en stromingen van de zee niet kennen. „Sommige zwemmers den ken dat het bij de paalhoofden leuk spelen is. Voor ze het weten schuren ze door de golfbeweging langs de ruwe scherpe palen en dan is er wel een flink stuk behang af. Daar komen nog al eens wat ongelukjes uit voort. Het lijkt leuk om over de palen te Opvallend is wel dat de strandwacht in boot veel natuurlijk gezag af dwingt—Meestal hoef je niets te zeg gen Als je met de boot langzaam langs vaart weten de meeste mensen al dat ze iets doen wat gevaarlijk is en zie je ze al terug gaan voordat je iets gezegd hebt Ondanks de vaak routinematige kar weitjes die op de strandpost opge knapt moeten worden moeten de commandanten als het er echt om gaat ook hun mannetje staan. Dat kan alleen wanneer ze een degelijke opleidmg achter de rug hebben en weten wat er in noodsituaties gedaan moet worden. Die bagage en ervaring probeert de reddingsbrigade haar le den bij te brengen. Instructeur Christiaansen wil graag kwijt dat dat niet een zaak is die je op een zaterdagmiddag onder de knie hebt. „Wij zijn een humane sociale vereniging die tot doel heeft het redden van mensen die in het water in moeilijkheden verkeren. Voor zo'n laak moet je je goed prepareren om te zorgen dal je dat doel wat nodig is als het werkelijk spant." bezit te krijgen. Voor dat diploma zijn diverse niveaus waar de aspirant red ders voor moeten slagen. Het begint met het diploma Bink. „Voor dat diploma zijn de jongens en meisjes twee zomers en twee winters in de weer Theoretisch moeten ze weten wat de wind en de zee voor invloed hebben op zwemmers. Stromingen, muien en zwinnen moeten bestudeerd worden. De getijden en de invloed van de wind op het water zijn daar erg belangrijk in." Christiaansen is er van overtuigd dat een redding staat of valt bij een goede verbinding en communicatie. Daar voor heeft de vereniging uit eigen middelen een radioverbinding aange legd waarvoor de penningmeester diep in de buidel heeft moeten tasten. Tussen de reddingsboot en de strand post is een constant radiocontact en een onderdeel van het diploma Bink is juist het kunnen omgaan met die apparatuur. Heeft een lid van de brigade het diploma in handen dan kan hij verder voor opstapper. Na dat diploma volgen nog de getuigschrif ten motordnjver en commandant. Ie mand die die opleiding achter de rug heeft moetje niets meer vertellen over de betonning en bebakening en het vaarreglement. Ook het motorisch ge deelte van het reddingsvlet heeft dan weinig geheimen meer. Maar voor een aspirant redder zo ver is heeft hij al een aantal uurtjes ih het water doorgebracht. „Voor een Bink echt met het motorvlet mag uitvaren heeft hij al aardig wat eelt op de handen van het roeien. Die jongens van veertien, vijftien jaar moeten met windkracht zes eerst met de riemen de zee op. Wil je dan heelhuids door de branding komen dan moet je een goede roeitechniek hebben anders lukt dat zeker niet." Diploma''s Zelfstandig Als voorbeeld geeft de instructeur een aantal eisen die gehaald moeten wor den om het diploma varend redden in De kustwachters in spé moeten ook de signaalborden kennen. Fred Simpelaar en Ranie van Beet sturen afgedreven luchtbedzwemmers terug naar het strand. Hoewel de reddingsbrigade gast i van de gemeente Oostburg is ze in principe zelfstandig. Dat houdt ook in dat alle materiaal door de leden opge bracht moet worden Van de 170 leden zijn er nu 20 in opleiding Daarvoor moeten de andere 150 de kosten op brengen. De reddingsbrigade is blij met de faciliteiten die de gemeente Oostburg in El Dorado ter beschik king stelt, maar diep in hun hart zouden ze nog liever het bewakings- en reddingswerk aan de kust in eigen beheer en verantwoordelijkheid krij gen. ..Wat dat betreft zijn we wel jaloers op andere brigades in Neder land die dat al jaren doen. Daar streven wij ook naar maar dat ligt in Oostburg nog een beetje moeilijk." Omdat het reddingswerk in Oostburg onder de gemeentelijke verantwoor delijkheid valt doet de reddingsbriga de. hoe paradoxaal het ook klinkt geen reddingswerk. Dat is een taak van-de commandant en zijn assisten ten die de strandposten bemannen. In de praktijk komt het er op neer dat in negen van de tien gevallen het werk wel door de reddingsbrigade gedaan wordt omdat de commandanten bijna allemaal lid zijn van de brigade. Die eindverantwoordelijkheid voor het reddingswerk die nu bij de gemeente ligt zou de reddingsbrigade graag over willen nemen Door de construc tieve en positieve opstelling van de reddingsbrigade Zeeuwsch-Vlaande ren lijkt dit zeker geen utopie. Chris tiaansen: „In de tien jaar dat we nu bestaan is dat iets waar we nog steeds naar streven." Voor de steeds toenemende stroom badgasten die 's zomers de Zeeuw Vlaamse kust bevolken zijn die ach tergronden minder belangrijk. Ze weten dat ze voor een pleister altijd terecht kunnen op de strandpost en het feit dat de samenwerking tussen de commandant en dc brigade erg goed is geeft ook een veilig gevoel omdat de strandbezoekers weten dat de redders paraat staan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 20