PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT frankrijk stuurt meer militairen naar Tsjaad Bedrijven Rus uit Spitsbergen vraagt Noren asiel o In ABP-rapport genoemde zakenman Meijer geschorst Stroomverbruik met 35 procent gestegen Israël bezuinigt op defensie BLOEMKOOL EN GEHAKT VREES VOOR FRANS-LIBISCHE OORLOG Zwart werken populair in westen als^ ide 26e jaargang no. 191 Dinsdag 16 augustus 1983 Zonnig Droog en overwegend zonnig. Mid- dagtemperatuur van 21 graden aan zee lot 26 graden in het zuidoosten, matige zuidwestenwind. zie pagina 12 RNHEM (GPD) Het elektriciteitsverbruik in Nederland is ten opzichte an medio augustus vorig jaar met 3,5 procent toegenomen. Het is voor het „(fierst sinds vier jaar dat het stroomverbruik weer toeneemt. Volgens een ubi [oordvoerder van de Vereniging van Exploitanten van Elektriciteitsbedrij- J c en (VEEN) kan dat komen door een toegenomen bedrijvigheid in ons land. tri; Maar ook de warme zomer kan door veelvuldig gebruik van energieverslin- :rende airconditioning de oorzaak van het gestegen stroomverbruik zijn", een woordvoerder van VEEN. die op dit moment nog geen harde conclusies wilde trekken uit de jongste cijfers. Het cijfer van 3,5 procent werd gisteren bekend gemaakt op een vergadering van de Veen. De striem tarieven voor kleinverbruikers mogen volgend jaar maximaal 2 procent stijgen, Grootverbruikers krijgen in 1984 de stroom voor dezelfde prijs als dit Jaar. Dat zal de meerderheid van de provinciale elektriciteitsbedrijven de minister van economische zaken adviseren. Een kleine groep bedrijven wil een grotere prijsstijging. Zij zullen waarschijnlijk apart aan de minister om een hoger maximum vragen J* PDJAMENA/PARIJS (RTR, AFP, DPA) Frankrijk heeft maandag meer militairen naar Sjaad gestuurd om dé regeringstroepen in dat land te helpen bij de verdediging tegen de loor Libië gesteunde opstandelingen, die hun greep op het noordelijk deel van Tsjaad hebben iaën ersterkt. Een Franse militaire woordvoerder in de Tsjadische hoofdstad N'Djamena zei niet oeveel Fransen er onderweg zijn, maar van verscheidene zijden werd bericht dat het aantal iuu 'ransen in Tsjaad met de nieuwe versterkingen op 700 komt. In welingelichte kring in Gmï 'Djamena werd vernomen dat tegen het eind van deze week dat aantal zelfs kan oplopen tot ilgens het ministerie van defensie in injs zijn op dit moment „tussen de 5 en 500" manschappen in Tsjaad nde troepen van president Hissene te oefenen in het gebruik van raken bij de strijd, maar hun bevel hebber kolonel Bernard Massane liet weten dat de Fransen zullen terug schieten als zij worden aangevallen. De Fransen lijken te willen voorko- odeme wapens. De parachutisten men dat N'Djamena in handen valt ttj'oen de ODdracht met betrokken te van de rebellen, die vorige week op rukten vanuit het noorden. Het front loopt nu tussen Salal in het westen en Abeche in het oosten van het land. dat nu in tweeèn is gedeeld. Een detachement Franse parachutisten vloog maandag naar Salal om dit bolwerk van het regeringsleger te ver- kwestie-Tsjaad. die de OAE al jaren voor de huidige oorlog verdeelde, in derdaad ter sprake zou komen. De Tsjadische regering veroordeelde de diplomatieke stappen in Brazzaville. In een verklaring van de ambassade in Parijs stond dat „Tsjaad niet onder voogdij staat van een groep landen of van de OAE" „Als soeverein land moet zijn regering niet worden gene geerd bij forums die hem aangaan Habré. Daarna werden geen officiële Terwijl de Libische agressor het privi- mcdedelingen gedaan. lege kreeg te worden uitgenodigd, is Tsjaad genegeerd", zo luidde de ver- Maandag werd voor de derde achter- klaring, eenvolgende dag niet gevochten. De regeringstroepen en de opstandelin gen versterkten hun posities langs de frontlinie. Volgens de Tsjadische mi- Oorlog In Frankrijk wijzen politieke c GENEVE (RTR) - Het aantal dat zwart werkt neemt in de meeste westerse landen steeds verder toe. De zwartwer kers maken op het ogenblik ge middeld tien procent uit van de :psbevolking, zo staat in een maandag gepubliceerd rap port van de Internationale Ar beidsorganisatie (ILO). De landen waar zwart werken de [grootste omvang heeft zijn Italié ende Verenigde Staten. In Italië gaat het om naar schatting tien tot 35 procent van de beroepsbe volking en in de VS om om streeks 23 procent. Voor West- Duttsland geeft de ILO een ra- van acht tot twaalf pro cent. voor Groot-Brittannië tien procent, voor Zweden veertien procent en voor Frankrijk drie tot vijf procent. In de meeste A Westeuropese landen en in de Verenigde Staten vertegenwoor digen de inkomsten uit zwart werk tenminste vijf procent van M- het bruto nationaal produkt. De ILO tekent bij dit alles wel aan dat de exacte omvang van het verschijnsel niet is vast te stel len, nister Soumaila van informatie zijn de mentatoren steeds nadrukkelijker op zeggen o 'Libiers' niet verder opgerukt vanaf Oum Chalouba. De bewindsman kwam met nieuwe 'bewijzen' voor de Libische betrok- kenheid bij de strijd in zijn land. sterken. Een woordvoerder wilde niet Volgens Soumaila circuleren Libische rijk en Libië, hoeveel man het. hier ging. dinars als wettig betaalmiddel in de noordelijke oasestad Faya Largeau. die vorige week door de rebellen werd ingenomen. In de Kongolese hoofdstad Brazzavil le begon maandag een informele bij eenkomst van tien leiders uit West- en Centraal-Afrika over de problemen in Tsjaad. Het was echter nog onzeker of op deze 'mini-top' van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid (OAE) de de mogelijkheid dat het conflict in Tsjaad, dat al niet meer is beperkt tot een strijd tussen Habré en ex-presi dent Goukouni Weddeye, uitmondt in een openlijke oorlog tussen Frank- Begeleid door juffrouw Magda Quist worstelen de leerlingen van de laagste Idas van de Stemerdingschool in Oost-Souburg zich door de eerste schrijfoefeningen heen. VLISSINGEN - Het is wel even wennen natuurlijk. Zeker als de zon hoog aan de hemel staat en een weldenkend mens heel andere plannen op het programma zet dan het zich met anderen terugtrekken in de toch beperkte ruimte van een klaslokaal. Maar de maatschappij stelt nu eenmaal de ontwikkeling van de geest boven het verkrijgen van een bruine huid en als je zes jaar bent geworden, zal je je moe ten onderwerpen aan de regels van de wet. En zo zat voor een groot deel van de Zeeuwse jeugd de vakantie er maandag op. want de kleuter- en lagere scholen hadden hun poorten weer geopend. Vooral voor de jongens en meisjes die de eerste klas van de lagere school betraden, zal het wel even wennen zijn na het relatief vrije leventje op de kleuterschool. Het buiten spelen is niet meer afhanke lijk van het weer, maar van een van te voren vastgestelde onderbreking van de lessen Dat zal nog wel even wennen blijven, maar daar staan allerlei interessante zaken tegen over: de uitgereikte schriften en potloden die je in je eigen kastje mag bewaren. En als je aan het eind van de eerste schooldag thuis kan melden datje het woord 'boom' kan schrijven, geeft dat natuurlijk we) voldoening. Vliegtuigen In N'Djamena werd gezegd dt de adviseur van president Mitterrand, Gey Penne, het Tsjadische staats hoofd zondag heeft voorgehouden dat Frankrijk mogelijk ook vliegtuigen inzet bij de strijd. Penne sprak zon dag in de Tsjadische hoofdstad met PRESIDENT PENSIOENFONDS NOEMT BESCHULDIGING ONZIN roraketten De Westduitse p-bondskanselier Willy Brandt (ft maandag in Bonn voorgesteld, «tde Amerikaans-Russische bespre ngen in Geneve over de Euroraket- i 'met enkele maanden' worden plengd, als dat zou kunnen leiden Pi een akkoord over beperking van middellange-afstandraketten in ^opa. Tijdens een dergelijke verlen- N'DJAMENA Twee Franse ïr.T' mogen »°rden,°verBe" militairen bewaken een rivie- an tot de voorgenomen plaatsing £472 Amerikaanse Pershing-2- en roever bij N'Djamena. "raketten. hoofdstad van Tsjaad. DEN HAAG (GPD) De Haagse dels „volstrekte onzin" genoemd wat om met ons tot transacties te zakenman W. Meijer, die een van de Meijer heeft beweerd Meijer heeft komen die we normaal niet zouden directeuren van het Algemeen _Bur- geprobeerd druk uit te oefenen uitvoeren aldus Van der Dussen chantage wil ik het niet eens noemen „Maar we hebben geen enkele trans- actie direct met Meijer gedaan". gerlijk Pensioenfonds ervan heeft be schuldigd steekpenningen te hebben aangenomen, is voor drie maanden geschorst als directeur van de Inter nationale Automobiel Maatschappij en van het Nationaal Auto Bedrijf in Den Haag. De aandeelhouders van de twee bedrijven hebben daar gisteren toe besloten. Meijer krijgt deze drie maanden de kans om zich te verdedigen in het onderzoek dat de rijksrecherche is begonnen naar mogelijke chantage- praktijken van Meijer bij de handel in Dat op een gegeven moment bij de aankoop door het ABP van enkele projecten in Oegstgeest en Spijkenis- se toch de naam Meijer opdook, was volgens Van der Dussen ook voor het fonds een verrassing. De betrokken projecten waren op één dag een aan tal malen in andere handen overge gaan. Voor in die keten bleek Meijer gezeten te hebben. Aan het eind stond JERUZALEM (RTR DPA) Na een het ABP hevig debat van twee dagen is het De aantijgingen van Meijer tegen de onroerend goed met het ABP Volgens Israëlische kabinet het maandag directeur beleggingen van het fonds. s geworden over een forse bezui- Masson. moeten volgens Van der Dus- niging op de defensiebegrotingen sen als volstrekte onzin worden be- voor de komende twee jaar. schouwd „Meijer heeft de beschuldi- De ministers Arens van defensie en gingen later ook ingetrokken. We had- Aridor van financiën kwamen overeen den hem trouwens al gesommeerd dat 16 miljard shekel (ongeveer 900 zich verder van kwaadaardige uitla- miljoen gulden) wordt besnoeid op de tingen te onthouden". het rapport dat drs. Gruyters (lid va: de Centrale Beleggingsraad) daarover heeft uitgebracht, heeft Meijer ge dreigd met „zeer diepgravende artike len (in de pers) met de daaraan onver mijdelijk verbonden onaangename consequenties". Kroonkraantjes Harry Koster en zijn vrouw Paula zijn er in geslaagd om van in gevangenschap leven de kroonkraanvogels nako melingen te fokken. In hun vogelparkje in Ouwerkerk groeien drie kroonkraantjes voorspoedig op Op korte ter mijn zullen naar verwachting nog enkele van deze vogels ter wereld komen. (PAGINA 7) De kwestie waarop Meijer daarbij defensie-uitgaven. Aridor eiste aan- doelde, betrof een project (Sport en vankelijk een bezuiniging van 20 mil- Speli waarvoor ABP-directeurJdas- jard shekel (bijna 1.1 miljard guldeni. *-■ K De officiële radio meldde eerder dat minister Yoram Aridor dreigde ont slag te nemen als het kabinet niet snel een beslissing nam. Hij wil de over- son slechts bereid zou zijn tot finan ciering in ruil voor steekpenningen. Toen de directeur van het Sport en Spel-concem, volgens Meijer. Niet overtuigd De voorzitter van de Algemene Cen trale van Overheidspersoneel, Van der Scheur, bleek gisteren nog niet erg overtuigd van een blank blazoen bij het ABP „Zeer vermoedelijk is er weigerde nog langer steekpenningen heidsuitgaven in totaal korten met 55 sprake van onjuiste handelingen bij te betalen, zou de financiering door het ABP zijn gestaakt en Sport en Spel failliet zijn gegaan. De president-directeur van het ABP. dr. Van der Dussen, heeft het inmid- de miljard shekel (ongeveer drie miljard het ABP", zo liet hij weten, gulden) en nieuwe belastingen heffen Minister Rietkerk besloot maandag om de economie te stabiliseren. Het het rapport van Gruyters vrij te ge- inflatiepercentage is dit jaar opgelo- ven, nadat het in het weekeinde op pen tot 125. ruime schaal naar de publiciteitsme- dia was uitgelekt. De ACOP bepleit ondertussen een andere structuur van het pensioen- 29! IADVERTENTIEl Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Bloemkool. per stuk Gehakt. 500 g 5^84.48 "7QO kilo,!,., 9^8 /.Ï70 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. I fonds ..De controle op het beleggings- OSLO (UPI, ANP) Een Sowje- trussische deskundige op het ei land Spitsbergen (Svalbard) in de noordelijke IJszee heeft politiek asiel in Noorwegen gevraagd. Hij wordt nu in Oslo ondervraagd. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Oslo maandag meegedeeld. De geoloog, die lussen de -30 en 40 jaar Vorige week slaagde de man. wiens naam niet bekendgemaakt is. erin een boodschap in handen te spelen van de Noorse vertegenwoordiger die op inspectiebezoek in Barentsz- burg was. Daarin vroeg hij per heli copter naar het Noorse bestuurs centrum in Longyearbyen te wor den overgebracht De Noorse gou- ;an Spitsbergen trof is. behoorde tot een wetenschappe- regeling voor een speciale charter- alberfc heijn lijke expeditie die een jaar door bracht in de Sow jet-kolenmijn in Barcntszburg. Spitsbergen is ingevolge een inter nationaal verdrag in 1925 Noors gebied geworden. Dit verdrag staat de Russen toe de kolenmijn in Ba- rentszburg te drijven. vlucht om hem van het eiland over te brengen. Er werd geen poging gedaan hem tegen te houden en het is niet duidelijk of de Russen wel beseften maandag door deNoorse veilig heidspolitie verhoord Hij verblijft op een geheime plaats waar hij door de politie wordt bewaakt. De Noorse autoriteiten geven er gewoonlijk de voorkeur aan Sval bard, een gedemilitariseerde deel van Noorwegen en de NAVO, uit het nieuws te houden. De betrekkingen met de Russen lopen veel gemakke lijker zolang alles rustig is. zo zei een Noorse deskundige. Willy Oe- streng, maandag Hij zei dat'Sval- bard kennelijk een luisterpost van enorm strategisch belang is. „Het is het enige NAVO-gebied ter wereld wat er gaande was De Rus, die waar de Russen permanent mogen zondag in Oslo aankwam, werd blijven" beleid blijkt in de huidige opzet niet juist te functioneren" President-directeur Van er Dussen maakt er geen geheim van dat zijn instelling niet voldoende kennis in huis heeft om grote transacties zelf te kunnen beoordelen. „Die deskundig heid moet je dan van elders halen". Zo is bij de overname van het kanto ren- en winkelcomplex Hoog Catharij- ne in Utrecht de hulp ingeroepen van de makelaarsgroep Van Zadelhoff. Van der Dussen is ook allerminst onder de indruk van de ophef die er wordt gemaakt van het feit dat het ABP dochter-ondernemingen heeft opgericht om in aanmerking te kun nen komen voor premies op grond van de Wet Investerings Rekening (WIR). „De belastingdienst is er ge heel van op de hoogte en alles is binnen de wettelijke regels gebeurd". Er is volgens Van der Dussen op geen enkele wijze frauduleus gehandeld, ook niet in ander opzicht. Doodvonnis Een openoare recht bank in Ghana heeft maandag vijf personen ter dood veroordeeld we-' gens het ontvoeren en doden van dne Ghanese opperrechters en een gepen sioneerd legerofficier, zo is in gerech telijke kringen vernomen. Drugs De Vlissingse politie heeft bij een inval in een afhaalrestau- rant aan de Nieuwendijk een hoeveelheid soft-drugs aange troffen. Twee personen zijn in verzekerde bewaring gesteld. (PAGINA 7) Zeemuren Dne langdurig werklozen werken in Veere aan een uniek project, de restauratie van de zeemuren. Sinds juni is het drietal aan de slag en de her stelwerkzaamheden vorderen naar wens. (PAGINA 9) Medailles Charles de Caluw heeft tijdens de nationale baankampioen- schappen in Apeldoorn twee medailles veroverd. De Ter- neuzenaar won goud op het onderdeel klassementsrit en pakte het brons bij de een kilometer tijdrit. (PAGINA II) Radio en televisie, kunst: 2. Binnen- en buitenland: 3 en 5. Financiën, economie: 4. Provincie: 7, 9 en 10. Sport: 11.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1