Inval afhaalrestaurant in Vlissingen Geen provinciegeld podia n Zeeuwsch-Vlaanderen Kroonkraan vogeltje Ministerie peilt interesse huren van oesterperceel almanak MARIHUANA, HASJ EN HASJPOEDER AANGETROFFEN Vullen, dan zwemmen 'Afval kerncentrales niet weren in Petten OMPROMIS MET GEMEENTEN ONMOGELIJK PZC PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DDELBURG -Er za, van de provincie uit, een punt worden gezet achter het overleg om te ken of Zeeuwsch-Vlaanderen aansluiting kan en wil zoeken met het intergemeentelijke «aterbureau ,Uit', boven de Westerschelde. Volgens gedeputeerde J. P. Boersma is uit - door staten voorgesteld overleg gebleken, dat er geen interesse voor deelname is bij de leeuws-vlaamse gemeenten, met uitzondering van West Zeeuwsch-Vlaanderen; maar daar indt men de financiële inbreng, die geleverd zou moeten worden te hoog: 70 cent per iwoner. De provincie zal voor Zeeuwsch-Vlaanderen nu ook geen geld beschikbaar stellen. larover werd maandag in de staten- vond de voorwaarden van gs 'reëel', amissie wat fronsend gedaan, door Met de andere leden betreurde hij, t name CDA-commissiehd me- dat er ïn Zeeuwsch-Vlaanderen geen ws Remeijn-De Badts en de heer overeenstemming over een overkoe- Groot (PvdA). De gemeenten bo- pelende organisatie te bereiken was. de Westerschelde krijgen in het „De bijl is gevallen, we moeten er een ürgemeentelijke bureau 'Uit' een drag van 3 ton, voor Zeeuwsch- anderen is er niks, zei mevrouw ineijn. „De stemming, dat ■uwsch-Vlaanderen voor Middel zeen soort tweederangs gebied is. door die handelswijze wel ver te worden". vond zij. gedeputeerde maakte duidelijk, de provincie bereid was ook voor uwsch-Vlaanderen geld te geven, meer de gemeenten zouden willen doen in 'Uit'; óf in het geval, dat er soort overkoepelend bureau voor uwsch-Vlaanderen alleen tot a zou komen, gedragen door ge nten, die samen meer dan de helft het inwonertal in het gebied ssten. D'66-woordvoerder P. chwltnoemde het 'een goede zaak', de provincie in het overleg met 50-procents tussenvoorstel is ge- We/wees hij erop. dat die 'eis' Ivoor'Uit' boven de Westerschelde iteld De heer Groot meende in (opzicht, dat er sprake is van een ';rechte' eis: zo boöd de provincie [niet geïnteresseerde gemeenten in de mogelijkheid een veto uit te voor een Zeeuws-Vlaamse toepeling. imissielid J.G. van Zwieten punt achter zetten", zei hij. Scheele vond. dat niet alleen de bestuurders, „maar vooral de Zeeuws-Vlaamse be volking de dupe worden" van de gang van zaken, en de heer H.J. Coli jn gaf alszijn opvatting, dat de organi- ibraken Kortgene "GENE - Inbrekers hebben zon avond een bezoek gebracht aan kantoor van Delta Manna in rtgene. De inbrekers verdwenen 'geld. Diezelfde dag werd uit de Konenauto van M. A. P. een autora- casetterecorder gestolen. De auto Bd geparkeerd aan de Zandkreek- ht in Kortgene ZEEUWSE GOES De directie visserijen van het ministerie van landbouw en visserij is momenteel bezig na te gaan hoe groot de belangstelling is bij voormalige oesterkwekers of hun kinderen en andere rechtsop volgers om een oesterperceel te huren op de Yerseke Bank. Alle ex-medewerkers hebben vorige maand een brief van het ministe rie gekregen met een verklaring die ze ingevuld moeten terugstu ren wanneer ze weer in aanmer king willen komen voor een per ceel. Het gaat om oesterkwekers die na de strenge winter van 1962/63. toen vrijwel alle oesters in de Ooster- schelde doodvroren, een schade vergoeding hebben geaccepteerd en met hun bedrijf zijn gestopt. Dat deden ze. omdat het er in die tijd naar uitzag dat de oesterkweek in de Zeeuwse wateren toch een beke ken zaal zou zijn. Want in 1978 zou de afsluiting van de Oosterschelde een feit worden. Nu de zeearm wordt beveiligd met een storm vloedkering die onder normale om standigheden geopend blijft, zit er weer toekomst in de oesterkweek. Verzoeken van ex-ondernemers in deze schelpdierensector om weer een perceel te kunnen huren, zijn tot nu toe steeds afgeketst op een zeer beslist neen van de directie visserijen. Het ministerie stelde zich op het standpunt dat pas na de voltooiing van de Oosterscheldewerken kan worden beoordeeld in hoeverre het zinvol is om opnieuw percelen uit te geven. Vanuit de tweede kamer is de bewindslieden op landbouw en vissenj herhaaldelijk gevraagd deze beleidslijn te herzien, maar op die verzoeken is nooit ingegaan Uiteindelijk heeft de kamer het afgelopen voorjaar door middel van een motie minister ir G Braks de belofte afgedwongen dat hij nog dit jaar met een hennnchtings- en her- verdelmgsplan voor oesterpercelen zal komen. De peiling van de be langstelling door de directie visse rijen houdt verband met deze belof te Een vail de achtergronden van de door de CDA'er H. Eversdijk ingediende motie was te trachten een eind te maken aan het monopo lie dat de ruim tien in de organisa tie Vervoex verenigde Yer sekse oesterhandelaars nu op de Yerseke Bank hebben. l)e ex-oesterkwekers die de direc tie visserijen laten weten belang stelling te hebben voor de huur van percelen krijgen te zijner tijd nadere informatie over de moge lijkheden en de selectiecriteria die daarbij zullen worden aangelegd. Overigens wordt er nadrukkelijk op gewezen dat aan het invullen van de verklaring geen rechten of verwachtingen mogen worden ontleend. satie van podiumkunsten een ge meentelijke zaak is: „Die hoeft niet door de provincie te gebeuren". Men stelde zich achter de opvatting van de gedeputeerde, dat de zaak - wat de provincie betreft klaar is. Boersma De gemeenten moeten zelf weten wat ze doen. ze zijn daar vrij in Alleen: als ze provmciegeld willen, dan horen daar wel voorwaarden bij. Ook boven de Westerschelde doen zoveel gemeenten mee, dat meer dan 50 procent van het inwonertal wordt bestreken. Dan is zo'n eis voor Zeeuwsch-Vlaanderen ook redelijk West-Zeeuwsch-Vlaanderen wilde wel wat, maar Oostburg vond een bijdra ge van 70 ct per inwoner teveel. Axel en Hulst hebben de zaak zelf al gere geld. Terneuzen wil niet meedoen in 'Uit', maar wél geld van de provincie Ze hebben het zelf opgelost, maar willen wel dat de provincie betaalt Frustraties zijn er zeker overgebleven, ook bij de provincie Maar als u zegt: betaal Zeeuwsch-Vlaanderen toch maar wat. dan horen we dat wel in de staten". Doorgaan De commissie volgde maandagavond een groot aantal subsidievoorstellen in de culturele sfeer van gs. Daarbij waren enkele éénmalige waarderings- bijdragen, onder meer 25 mille voor het behoud van het ramschip 'Schor pioen' en voor de stichting Zeeuwse Inspan (10 mille). In antwoord op twijfels over dit soort provinciebijdra- gen betoogde de gedeputeerde ..Je kunt inderdaad zeggen: een aantal zaken is arbitrair We vinden dat sommige zaken niet steeds op het bordje van de provincie moeten ko men via exploitatie-bijdragen, maar dat we daarbij wel -uiting kunnen geven aan een zekere waardering Het kon weieens zijn dat we in de toe komst. misschien in de nabije toe komst al. daar prioriteiten in moeten stellen Er is tot nu toe een voorzichtig financieel beleid gevoerd en daarom kan dat soort dingen nog. Zolang dat het geval is, willen we dat ook blijven doen" Principiële instemming was er met het voorstel 5 ton eenmalig en jaar lijks 75 mille te geven voor een automatisering van de catalogus van de toekomstige gezamenlijke biblio theek. Wel zullen de gevolgen van deze on line-catalogisering voor de andere openbare bilbiotheken nog bekeken worden; dit mede in relatie tot de micro-films van de biblio theekcentrale. OUWERKKRK In het vogelpark- je van beeldend kunstenaar Harry Koster in Ouwerkerk zijn drie kroonkraanvogelljes ter wereld ge komen. Een hele bijzonderheid, want lot nu toe is het nog maar een enkele keer gelukt om van in ge vangenschap kroonkraanvogels nakomelingen te fokken. Harry en zijn vrouw Paula zijn daarin geslaagd met behulp van een broedmachine, waarin drie bij de ouders weggehaalde bevruchte eie ren zijn uitgekomen. En de inmid dels ruim veertien dagen oude kroonkraantjes lijken voorspoedig op te groeien De twee kroonkraanvogels van de Kosters in Ouwerkerk, een haan en een hen uit Nigeria, zijn zeer pro- duktief Om beurten bebroeden ze thans zelf nog drie eieren, die als alles goed gaat omstreeks 6 septem ber uit kunnen komen Bovendien ligt ook in de broedmachine nog een bevrucht kraanvogelei. waaruit ver moedelijk vandaag een nieuw kroonkraantje piepend voor de dag zal treden, denken Harry en Paula Koster. Volgens Kuno Bleijenberg. hoofd levende have diergaarde Blijdorp. is het nog vrijwel nergens in Europa gelukt kroonkraanvogels te fokken. De laatste melding is uit 1973 van Artis. Kroonkraanvogels zijn prachtige vogels. Het gebeuren in Ouwerkerk is zeker de moeite waard. En al is het dan geen echte pnmeur voor Nederland, voor Zee land ongetwijfeld wel", aldus Bleij enberg. Paula Koster brengt de drie kroon kraantjes groot met insekten, wormpjes en garnaaltjes. Ze reikt het voedsel aan met een pincet. De vogels groeien per dag iets meer dan een centimeter. Een op 1 au gustus uit het ei gekropen kroon kraantje weegt thans 3.5 ons. bij de geboorte 95 gram. „We hebben de kraanvogels gekocht als siervo- gels. Maar dat is heel anders uitge pakt, want we hebben nu onze handen vol aan de verzorging van hun nakomelingen", aldus Harry Koster. Pedagoog J. Herrel Westdorpe overleden WESTDORPE De pedagoog dr Jean Herrel uit Westdorpe is zater dag op 37-jarige leeftijd overleden aan een hartinfarct. Hij werd onwel op de tennisbaan van Sas van Gent. Herrel. directeur van het pedagogisch centrum van Gent. was nauw betrok ken bij de Provinciale Werkgroep Kin dercentra Zeeland en het peuterspeel- zaalwerk in de Kanaalzone. Hij gal regelmatig lezingen over pedagogi sche onderwerpen, zoals de keus van verantwoord speelgoed. Herrel. die sinds 1968 in Westdorpe woonde laat een vrouw en twee kin deren achter Hij zal worden gecre meerd in Ukkel (België). Oerboeken, ze kunnen de 'ontasie aardig aanwakkeren. kunnen daar over mee Falen Want hoe waren we toen heer Nowee de avon- mn van Arendsoog en zijn Kakkers te boek stelde. '0 herinneren wij ons nog «er, dat wij ons als kind toe- m tang verschaften tot de kip- 9 Fnren.rvaar wij het eerste het V k;(e beest dat ons fladderend pro beerde te ontwijken een «er uitrukten. Wij hielden die met een zweethandje op plaats, opzij van het hoofd "lij reageerden vervolgens tuk 1 Jiel op onze eigen naam, maar «en ons alleen na het roepen "i 'witte veder' na het eten eer binnen lokken. 3.; ia overigens eerst nog enkele wen hardgrondig 'ugh' te M&en gebruld. j; Jij weten dus hoe kinderboe- li [te fantasie kunnen aan- Uj wkeren Dat ondervond ook Vlissingse huisvader, die 1" won van negen een boek (t een nieuw avontuur van ["we ten geschenke had ge- Wen tos het uitlaten van de w'a had de man een paar opgemerkt, dat er van bo- uit het raam van de kin- [wmer briefjes naar buiten iHL-iferden geworpen. htj eindelijk besloot eens ,nPapiertje ter hand te ne- to, werd hij geconfronteerd «deze tekst: [lp, Ifc word hier gevangen 'houden'. £lmJur' heefi er n°0 lan9 mde van gesproken. Een van de verdachten wordt geboeid afgevoerd naar het politiebureau xn Vlissingen. VLISSINGEN - De Vlissingse meentepolitie heeft maandagmiddag bij een inval in café 'De Zwarte Parel' aan de Nieuwendijk in Vlissingen en het ernaast gelegen afhaalrestaurant 'Lido' twee personen aangehouden. Eén van hen, de 27-jarige K. M. M. R. uit Middelburg, was bij zijn aanhou ding in het bézit van 30 gram ma rihuana en 15 gram hasj. In de keu ken van het afhaalrestaurant vond de politie ongeveer een pond hasjpoe- der. Bovendien werden in het pand een kleurentelevisie, een video- en een cassetterecorder aangetroffen die volgens de politie afkomstig zijn van diefstal. De inval werd omstreeks twee uur 's middags onder grote publieke belang stelling uitgevoerd door ongeveer twintig politiemensen, zowel geünifor meerde als agenten in burger. Aanlei ding tot de inval was volgens commis saris L. E. Schuller van de Vlissingse politie het vermoeden dat vanuit bei de panden werd gehandeld in verdo vende middelen, waaronder hard drugs als heroine en cocaine Alle personen die zich op het moment van de inval in een van beide panden bevonden werden aangehouden en voor verhoor over gebracht naar het politiebureau In totaal werden vier mannen, vijf duid protesterende' vrouwen en een kind door de politie meegenomen Hoewel de aanhoudin gen betrekkelijk rustig verliepen - „er was alleen het gebruikelijke gekra keel". aldus de heer Schuller werden de mannelijke verdachten allen ge boeid afgevoerd In de loop van maan dagmiddag werden zeven volwasse nen en het ongeveer drie jaar oude kind. nadat zijn onschuld was geble ken, heengezonden De exploitant van 'De Zwarte Parel', de 31-jarige F. L. G. uit Vlissingen, en R. werden in verzekerde bewaring gesteld. De soft drugs die R. bij zijn aanhouding in bezit had, waren volgens de heer Schuller gezien de wijze van verpak king bestemd voor de handel. G en R zullen worden voorgeleid aan de offi cier van justitie. TERNEUZEN Een zwem bad zonder water kan met. Daarom is de openstelling van het overdekte zwembad 'De Honte' in Terneuzen maandag een dag of wat opgeschoven. Vorige week was er nog niets aan de hand. maar toen de badmeester zaterdag pools hoogte kwam nemen, bleek het waterpeil fiks gedaald On derzoek wees uit dat het om een technische storing ging Een woordvoerder van de ge meente: „De technische dienst heeft de zaak verholpen. Maandag kon inderdaad het geplande schoolzwemmen niet doorgaan Dal is wat opge schoven. Maar ik neem aan dat het zwembad dinsdag of w oensdag wel weer open kan Het is even een kwestie van water bijvullen en het op tem peratuur brengen". Overigens kunnen zwemlustlgen dage lijks terecht In het openlucht zwembad in Terneuzen De ge meentelijk woordvoerder: „Het is allemaal heel verve lend, maar het mooie weer heeft wel tot gevolg dat de mensen nauwelijks hinder on dervinden van de hele zaak In het openluchtbad is het nog prima toeven". Vlissinger wegens diefstal waardevolle boeken aangehouden VLISSINGEN - De 25-jarige Vlissin ger H. H. H is maandag rond het middaguur aangehouden in verband met een eerder op de morgen gepleeg de diefstal by een boekhandel In de Walstraat in Vlissingen. H. ont vreemdde daar twee boeken over wandtegels met een gezamenlijke waarde van 500 gulden. De Vlissingse politie heeft de boeken achterhaald. H. Is n° verhoor weer heengezonden. :v vjmtVK ri PAGINA 7 N HAAG Er is geen reden lio-actief afval van de kerncentra- in Borsselc en Dodewaard uit te ran de opslag op het ECN- rrein in Petten. Dit stelt de voorzit- an de afdeling geschillen van .jut van de Raad van State, dr. G. Veringa. Veringa wees de verzoe- van een aantal milieu-organisa- en b. en w. van Callantsoog om vergunning voor de opslag in afwachting van een kroonberoep te schorsen maandag af. De indieners van de schorsingsverzoe- ken hadden Veringa ook gevraagd de opslag van verschillende radio-actie ve stoffen gescheiden te doen plaats vinden Volgens een van de indieners, de stichting natuur en milieu, zal gescheiden opslag ertoe leiden dat er minder afval hoeft te worden ver werkt. terwijl bovendien de overzich telijkheid wordt vergroot. Een en an der zou ook zijn bepleit door de commissie heroverweging verwijde ring radio-actief afval. Hoewel Veringa vindt dat de vraag oi er een voorschrift van deze strekking in de vergunning moet worden opge nomen pas kan worden beantwoord door de kroon, wil hij een eventueel bevestigend antwoord niet bij voor baat onmogelijk maken Bij wijze van voorlopige voorziening gelast hij worden opgeslagen dat ze naar her komst. aard van de nucliden en halve ringstijd kunnen worden gescheiden De vergunning voor de opslag in Petten is voor de duur van tien jaar verleend aan de Centrale Organisatie Voor Radio-Actief Afval (COVRAI. Het gaat om uit Nederland afkomstig radio-actief afval. z DINSDAG 16 AUGUSTUS 1983

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 13