Eisen tot 12 jaar tegen ontvoerders Van der Valk Gruijters deed voor zijn gemeente zaken met ABP Minister wil commissie van onderzoek in affaire-Valk Unieke vondst in Maastricht Ontvoerde Libanese ministers weer vrij PZC/binnenbuitenland VANDAAG PROCES VIERDE VERDACHTE SW'-ltÉi 3t-r 9 Bondsrepubliek koopt in DDR 350 gevangenen vrij pzefi VRIJDAG 12 AUGUSTUS 1983 partij regeb DEN BOSCH (ANP) Drie mannen hoorden donderdag voor de rechtbank in Den Bosch wel straffen van achtereenvolgens twaalf, tien en vijf jaar cel tegen zich eisen wegens hun aandeel in de ontvoering van mevrouw A. Van der Valk uit Nuland. Deze echtgenote van een •nkc boreca-magnaat werd op de avond van 27 november vorig jaar uit haar woning in Nuland ontvoerd en op 17 december vrijgelaten, nadat een losgeld van ongeveer twaalf miljoen gulden was betaald. Van dat geld is twee miljoen inmiddels weer terecht. Kruijs, betoogde dat zijn cliënt in de macht was gekomen van A. M., bijge naamd 'De Vos', die beschouwd Uitgaansverbod protesterende Chilenen SANTIAGO (UPIRTRDPAl Met de afkondiging van een uitgaansver bod tussen half z^ven 's avonds en half zes 's morgens (half een 's nachts tot half twaalf vrijdagochtend onze tijd) en het in staat van paraatheid brengen van 18.000 militairen in San tiago heeft president Pinochet van Chili gereageerd op de oproep van de oppositie tot een dag van nationaal protest tegen het militaire bewind, dat volgende maand tien jaar in Chili aan het bewind zal zijn. In de hoofdstad reden donderdagoch tend vrijwel geen autobussen doordat de*eiste *böög.'vólgênUh™*was~dé 0= chauffeurs staakten Als gevolg ontvoering mét professioneel van op- daarvan moesten duizenden tverkne- zet Bovendien was mevrouw Van der mers zich te voet naar hun werk Valk volgens hem goed behandeld, begeven Ook bi) het onderwijs enihet m JorSt de komende daoen Verdachte T„ die tien Jaar tegen zich winkelbedrijf werd op ruime schaal let weer worat ae Komenae aagen H „„f tr)P riP nnriprhande- gehoor gegeven aan de oproep om steeds beheerst door het Azoren- foorde ei®e"' ®at l?e de ona!rra?^ thuis te bliiven hngen met de familie gevoerd te heb- tnuis te Diijven. T-Tot tir-ac rik, mor Officier van justitie mr R Peters eiste twaalf jaar tegen de 32-jarige Italiaan G. R., die hij beschouwde als de hoofddader. De 35-jarige tot Westduit ser genationaliseerde Italiaan G T. hoorde tien jaar tegen zich eisen. De 37-jarige V. C een kamerverhuurder in Brussel, hoorde vijf jaar eisen. Hoofdverdachte R. gaf voor recht bankpresident mr. J. van der Loo toe de ontvoering te hebben uitgevoerd. Hij zou door een in Den Bosch woonachtige vriend op het idee zijn gebracht. R. had bij hem aangeklopt na ontsnapt te zijn uit de gevangenis Hij was veroordeeld wegens diefstal, roof en poging tot moord in Italië en Oostenrijk. R. verklaarde de ontvoe ring vanuit Den Bosch en Brussel grondig te hebben voorbereid en de Heers vooruitzichten van het KNMI vrouw samen met de drie anderen, die oor zaterdag tot en met dinsdag. hij met met name noemde, daadwet- iroog en perioden met zon. Middag- kelijk ontvoerd te hebben. R. zei met J te weten waar het nog ontbrekende deel van het losgeld is gebleven Zijn raadsman, mr A. van der Meer. vond wordt als het brein achter de ontvoe ring en nog steeds op vrije voeten is. Van der Kruijs zei dat T. van de 1,2 miljoen van het losgeld die hij ont ving slechts twee ton mocht houden, de rest moest hij doorgeven aan een ander. De 37-jarige V C hoorde vijf jaar tegen zich eisen wegens medeplichtig heid aan mensenroof en afpersing C. verklaarde, dat hij R die sinds sep tember vorig jaar bij hem inwoonde, drie keer op diens verzoek van R. het appartement te hebben gehuurd, waarin later mevrouw Van der Valk werd vastgehouden. C. voegde daar aan echter toe niet geweten te hebben dat dit alles verband hield met een op handen zijnde ontvoering De officier twijfelde sterk aan dit verhaal, gezien eerdere bekentenissen van C tegen over de Belgische politie. De raads man van C mr. N Broers, bepleitte vrijspraak, omdat hij de aangevoerde bewijzen te mager vond Een vierde verdachte, de 37-jarige F. C. B„ komt vrijdagmiddag voor. Dc uitspraak tegen de drie anderen is op 25 augustus. Peersvenvachting voor het Deltage ogedrukgebied. Een uilloper daar- an die gisteren boven ons land lag. rekt vandaag in zuidelijke richting saar Frankrijk. De wind is hierdoor de dood van zlJn zoon noordwest geworden. Gedurende het wekeinde bouwt zich een nieuw ho- gedrukgebied op boven West-Europa en de kern daarvan zal dicht bij onze omgeving liggen. Vandaag blijft hel er komen zonnige perioden voor maar later op de dag neemt de bewolking toe. De zwakke noord westelijke wind neemt in de middag avond tot matig of vrij krachtig toe De maximum temperatuur wordt ongeveer 21 graden en de komende nacht daalt het kwik tol rond de 15 fraden. looruitzichten voor het weekeinde: \roog met zonnige perioden. De mati ge tot vrij krachtig noordwestelijke wind neemt zondag tot zwak en ver anderlijk af. De maximum tempera tuur wordt ongeveer 24 graden, aan iets koeler. nautisch bericht R'mi noordwest 2 tot 3. in de middag nd tot 4. soms 5 Beaufort, oedtemperatuur kustwater: graden, afwijking waterstan den. geen afwijkingmaximale golf hoogte monding Scheldes: bij hoog water vanavond iets meer dan een meter. ben. T verklaarde meegewerkt te Het was de vrerde nationale protest- hebben, omdat hij bedreigd werd met dag in vier maanden tijd Bij de vorige gelegenheid zijn in totaal zeven doden en talrijke gewonden gevallen, terwijl ij i v er ongeveer 3.000 arrestaties werden In de macht verricht De verdediger van T., mr. Van der ZON EN MAAN 13 augustus Zon op 06.19 onder 2109 Maan op 12.18 onder 23.34 Paragnost Warner Tholen (70) overleden UTRECHT (AN'Pi Na een kortston dig ziekbed is donderdagmorgen op 70-jarige leeftijd in Harderwijk overleden de Nunspeetse paragnost en paranormaal genezer Warner Tho len. Hij genoot in parapsychologi sche kringen grote bekendheid, aldus een mededeling van het parapsycho logisch instituut in Utrecht. Tholen werd indertijd, aldus een woordvoerder van dit instituut! op zijn paranormale vermogens attent gemaakt door de - inmiddels overle den - bijzonder hoogleraarin de parap sychologie Croiset. Spoedig groeide hij daarna uit tot een van de meest vooraanstaande paragnosten en para normale genezers in ons land. Particulieren uit binnen- en buiten land hebben talloze malen een beroep op Tholen gedaan bij vermissingen Stress Administratief personeel dal voornamelijk met beeldschermen moet werken krijgt steeds meer last van stress. Het rooskleurige beeld uit de zeventiger jaren dat in kantoren nieuwe en interessante banen zouden ontstaan als de geautomatiseerde wondermachines het eentonige werk zouden hebben overgenomen, begint aardig te verbleken, aldus de Interna tionale Arbeidsorganisatie iILO) naar aanleiding van een rapport van de Amerikaanse onderzoeker Michael Smith De werkelijkheid is volgens Smith dat veel mensen die met beeldschermen werken aan een administratieve lo pende band staan in een 'papierfa briek' 1-1 ii MAASTRICHT De stadsarcheoloog van Maastricht, drs. T Panhuysen. toont een deel van een bewerkt relief van Forluna dat stond op een marktpleintje uit de Romeinse tijd MAASTRICHT 'ANPi Een symmetrisch aangelegd marktpleintje uit de Romeinse tijd uit de tweede eeuw is onder het Onze Lieve Vrouweplein, op de plaats van het vroegere Hotel Derion. in Maastricht aangetroffen. Midden op dit marktplein zijn de resten van een monument ter ere van de goden van het Romeinse panteon gevonden Dit heeft drs. T. Panhuysen. stads archeoloog van Maastricht, meegedeeld De grootte en de rijkdom van het godenmonument noemt Panhuysen uniek voor Europa ten noorden van de Alpen. Volgens hem is in het noordelijke deel van het voormalige Romeinse Rijk nooit eerder zo n goden monument ontdekt. Van de beelden is slechts een deel van een rijkelijk bewerkt relief van Fortuna gevonden, dal samen met beelden van andere goden gestaan moet hebben op een voetstuk met een breedte van 1 55 meter en een standvlak van 1.20 meter. Dit zogenaam de basement is gevonden. Panhuysen zegt geen idee te hebben van de hoogte van hel vroegere monument. Het thans aangetroffen marktpleintje moet volgens Panhuysen het commerciële en godsdienstige centrum zijn geweest van het toenmalige Maastricht iVan onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister De Ruiter (defensie) overweegt een speciale on derzoekscommissie in te stellen om de betrokkenheid te onderzoeken van de Nederlandse Militaire Missie in Paramaribo bij de Surinaamse staatsgreep van februari 1980. Vol gende week zal de minister de Twee de Kamer laten weten op welke ma nier het ai eerder aangekondigde onderzoek wordt aangepakt. Over de instelling van de commissie is nog geen besluit genomen, maar een woordvoerder van het departement noemt het zeer waarschijnlijk dat die er komt Namen van leden worden nog met genoemd. Aannemelijk is. dat de omvang beperkt zal blijven tot bijvoorbeeld drie mensen Ook ligt voor de hand, dat het om mensen van buiten de militaire sfeer gaat. Eerder ontkenden de ministers van defensie en buitenlandse zaken in De verdachte R. geflankeerd door zijn verdediger mr. Van der Meer (i tolk (li. (ADVERTENTIE i Vrijdag. 12 augustus Vlissingen 05 16 248 17 40 244 Temeuzen 0541 269 18,05 268 Zierikzee 06.58 176 18.32 171 Hansweerl. 06 36 276 18.50 272 Wemeldlnge 07.10 211 19 30 201 Kreekrak 07 09 246 19 29 235 Biulmsse 07.32 215 20 02 203 Zaterdag. 13 augustus cm Vlissingen 0601 235 18.20 231 Temeuzen 06 27 256 18.47 254 Benkzee 07.41 170 19.20 166 fiansweeit 07.21 263 19.29 260 Wemeldlnge 07.54 200 20 09 193 Kreekrak 07 53 233 20.09 225 Bmlnisse 08.23 203 20 39 195 BEIROET (DPA/UPI/RTR/AFP) Drie Libanese ministers die woens dag in Aamatour in het Shouf-ge- bergte door druzen waren ontvoerd, zijn donderdag vrijgelaten. Volgens de officiële Libanese radio speelde de vrijlating zich af onder toezicht van de commandant van de Israëlische troepen in de Shouf-hergen, brigade generaal Amnon Lipkin. W aarnemers vermoeden dat de druzen handelden onder druk van de Israëliërs, die het gebied beheersen. Minister Adel Hammiyeh van finan- minister Adnan Mrowe van ge zondheidszorg en Pierre Khoury. mi nister van openbare werken, trans port en landbouw werden woensdag door druzen onlvoerü 111 net nuis van de religieuze leider Mohammed Abu- Shaqra toen ze daar een staakt-het- vuren wilden bespreken tussen dru zen. christelijke strijdgroepen en het Libanese leger De druzenmilities van de politieke leider Walid Joumblatt voerden de ontvoering uit Een van de belangrijkste eisen voor de vrijlating van de ministers was het aftreden van de Libanese regering-Wazzan. In het Shouf-gebergte kwam het na de vrijlating van de ministers opnieuw tot beschietingen door druzische artil lerie. De druzen vielen de Libanese legerenclave Kfar Matta aan. Daarbij kwamen volgens een verklaring van het Libanese leger twee soldaten om en werden er 17 gewond. 3ERZC' 'oorullzlchten voor diverse Europese ?n, meegedeeld door het KNMI. geldig zaterdag en zondag. Bnfse Eilanden vrij zonnig maar in het noorden wolkenvelden Middagtempera- tuur van 18 graden in Schotland tot 25 Paden in Zuid-Engeland vei <T' N°ord-Duitsland droog en enkele De Wolkenvelden Middagtemperatuur van 19 paden aan zee tot 24 graden in het binnen- ur Nf bara. spel-' t'M-Duitsland en Alpengebied, perioden zon maar ook nog kans op een versprei dt onweersbui. Middaglemperatuur onge le 28 graden f'anknjk. perioden met zon Middagtem- fcfa'-uur ongeveer 28 graden "odugal perioden met zon en droog Mid dagtemperatuur van 22 graden aan zee tot graden in het binnenland *P<"Ve perioden met zon en kans op een dri. Middagtemperatuur van 22 graden aan Atlantische kust tot 30 graden in het ""rienland en aan de Middellandse Zee- /ert taf jtolie perioden met zon en enkele onweers Middagtemperatuur ongeveer 30 DEN HAAG (GPD) Drs. J. P, A. Gruijters, die als lid van de Beleg gingsraad van het ABP in opdracht van minister Rietkerk een onderzoek heeft ingesteld naar eventuele mis standen bij het ABP. heeft als burge meester van Lelystad namens zijn gemeente zelf zaken gedaan met het ABP. Het gaat hier om de realisatie van het nieuwe stadskantoor van Lelystad Dit project van 85 miljoen gulden wordt gefinancierd door het ABP. De gemeente Lelystad zal het pand, dat nog in aanbouw is, straks gedurende 20 jaar huren van het ABP en krijgt daarna de mogelijkheid het voor de helft van de stichtingskosten van het ABP te kopen Het ministerie van binnenlandse za ken heeft zich nog in mei 1979 verzet tegen de bouw van het stadskantoor De toenmalige staatssecretaris, Ko ning, wilde wachten op de bestuurlij ke ontwikkelingen in de IJsselmeer- polders. Lelystad beschikt over een fors kantoorpand waar de Rijksdienst voor de IJsselim-^i^uciü gebruik van maakt. Die rijksdienst zal op den duur opge heven worden, maar daarvoor in de plaats komt waarschijnlijk de nieuwe „Polderprovincie" Het vrijkomende deel van het gebouw in Lelystad zou gebruikt kunnen worden als stads kantoor. Een ander argument was dat de gemeenteraad van Lelystad de plannen voor het stadskantoor veel te duur vond W Wieringa. voorzitter van de Raad van Toezicht van het ABP (samen met de directie van het pensioenfonds formeel het bestuur van het ABP) voegt daar in een interview in een dagblad nog een ander geval aan toe. Wieringa beschuldigt Gruijters ervan dat hij het rapport dat hij voor minis ter Rietkerk over de misstanden bin nen het ABP moest maken, heeft ..afgeraffeld" Volgens Wiennga heeft dat afraffelen te maken met het feit dat Gruijters een vermenging van belangen wilde voorkomen toen duidelijk werd dat ook de ABP-belegging in een jachtha ven in Lelystad in opspraak kwam. Op basis van het „afgeraffelde" rap port is vervolgens een stroom van ware en vermeende feiten over het doen en laten van de ABP-directie op gang gekomen Het Algemeen Burgerlijk Pensioen fonds (ABP) maakt gebruik van zeker zes besloten vennootschappen om WIR-premies op onroerend goed- transacties te incasseren en om, zon der dat de naam ABP naar builen komt. als partner te kunnen optreden bij transacties. Hoge ambtenaren van het ABP bezet ten in deze vennootschappen direc teursfuncties. Namen van deze bv's zijn onder andere Beleggingsmaat schappij Heerlen BV. Heerlen Onroe rend Goed BV Beleggingsmaat schappij Albaka BV. World Trade Center II BV. Geleendal I BV en Masberg BV Laatstgenoemde ven nootschap bijvoorbeeld is een samen voeging van de namen van de ABP- directeuren Masson en Zandberg PvdA-kamerlid Thijs Woltgens vindt dat het ABP door gebruik te maken van deze bv-construc.ties wel binnen de letter van de wet blijft, maar beslist niet handelt volgens de geest van de wet. die voor de WIR-regeling in het leven is geroepen. CDA-kamerlid René van der Linden zei het een vreemde zaak te vinden dat een isemii-overheidsdienst WIR premies incasseert, die uit andere overheidsmiddelen betaald moeten worden. ..Het stelsel van WIR-premies is niet bedoeld om er pensioenkassen mee te spekken, maar dient ter stimu lering van werkgelegenheid en be drijfsleven", aldus Van der Linden ABP-u (Hirdvoerder mr. J. ter Huurne zei dal de APB-bv's een volstrekt legale zaak zijn, waarmee niets aan de hand is. „Deze bv's kunnen niets doen huiten de vastgestelde procedu res van de Beleggingsraad. De op richting van deze vennootschapen is met de Centrale Beleggingsraad be sproken. antwoord op Kamervragen elke be trokkenheid van Nederlandse militai ren bij de Surinaamse coup. Ze zagen toen geen aanleiding voor een onder zoek bij gebrek aan aanwijzingen. Nu echter de inhoud van een rapport van de militaire inlichtingendienst is uit- HAMBURG (UPIDPAf De West- duitse regering en de DDR zijn het er in „moeizame geheime onderhande lingen" over eens geworden, dat in deze en de komende maand in totaal 350 mensen die in Oost-Duitsland gevangenzitten, aan de Bondsrepu bliek worden overgedragen. Dit heeft het Westduitse blad Bild Zeitung gemeld. Onder de betrokken gevangenen zou den zich ook medewerkers van de Westduitse geheime dienst bevinden. In ruil voor de gevangenen van wie er vele tot langdurige straffen waren veroordeeld, zou de DDR mdustrie- produkten en aardolie ontvangen. Een Westduitse regeringswoordvoer der wilde het bericht bevestigen noch ontkennen. „Het is normaal dat er op dergelijke meldingen geen commen taar wordt gegeven, omdat daardoor de onderhandelingen nog moeilijker zouden worden.' aldus de woordvoer der Volgens Bild Zeitung heelt de Bonds republiek in de eerste zeven maanden van dit jaar 700 in de DDR gevangen- zittende mensen vrijgekregen Vong jaar waren dat er in totaal 1 400 Naar verluidt wordt nu per gevangene 50.000 tot 60.000 mark (ongeveer 55.000 tot 66.000) betaald. Sinds deze transacties in 1964 begonnen heeft West-Duitsland naar schatting een miljard mark icirca 1.1 miljardi betaald voor circa 20 000 gevangenen Of de vrijlating van de 350 gevange nen verband houdt met de recente Westduitse lening van een miljard mark aan de DDR. vermeldde Bild Zeitung niet. Nederlanders in Canada willen behoud dubbele nationaliteit VANCOUVER (ANP) Ruim 400 Ne derlandse emigranten in Canada heb ben in een petitie aan minister Kort hals Altes van justitie ervoor gepleit dat zij hun Nederlanderschap niet verliezen als zij de Canadese nationa liteit aannemen. Een deze week bij de Tweede Kamer ingediend wetsontwerp ter vervan ging van de wet op het Nederlander schap van 1892 sluit dit uit .Als gevolg hiervan zouden veel Nederlanders in het buitenland hun pensioenrechten verliezen. Ook emotionele factoren (onder meer verbondenheid met het huis van Orapjei spelen een rol. Dit blijkt uit The Windmill Herald', een Nederlandstalig blad. dat in Vancou ver wordt uitgegeven Voor de emigranten zijn hier duidelij ke voordelen aan verbonden Het aan nemen van de nieuwe nationaliteit vergemakkelijkt inburgering Bepaal de posten vooral juridische beroepeni staan alleen open voor staatsburgers van het ontvangende land. Onder zoek. subsidies en beurzen zijn vaak aan dezelfde beperkingen onderwor pen. gelekt, achten de bewindslieden een nader onderzoek wel nodig. Het rapport van de geheime dienst belicht vooral de rol van drie Neder landse officieren die in de periode rond de staatsgreep de Militaire Mis sie in Paramaribo bevolkten: kolonel Valk (hoofd van de missie) en de kapiteins Clements en Briaire. Zij zouden de Surinaamse sergeants tot dc coup hebben aangezet. De betrok kenen ontkennen echter in hun con tacten met Surinaamse militairen over de schreef te zijn gegaan. (Zie ook pagina '4> Bankrover Robert Bray, volgens de FBI de drukste bankrover uit de Amerikaanse geschiedenis heeft woensdag 20 jaar gevangenisstraf ge kregen Bray die de bijnaam 'Brown Bag Bandit had gekregen, heeft een kwart miljoen dollar bij elkaar gesto len, maar toen hij werd aangehouden had hij slechts 4.20 dollar op zak. Directie: K Scherphuis, W F. de Pagter en F van de Velde. Hoofdredactie: M P Dieleman en C. van der Maas BUREAUS Vlissingen Walstraat 56-60. 4381 EG Vlissin gen, tel (01184) 15144 Middelburg Markt 51, 4331 LK Middelburg, tel. (01180) 27651 Grote Markt 2, 4461 AJ Goes, tel (011001 16140. Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen. tel. 101150) 94457 Hulst Steenstraat 6, 4561 AS Hulst, tel (01140i 14058 In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag l m vrij dag vanaf 19.00 uur: (01184) 15144 Klachten bezorging Plaatselijke kantoren, maandag t/m vri|dag van 08 00-17 00 uur. s Zaterdags van 09.00 tot 11 30 uur. Telefoonnuntmers buiten kantooruren Expeditie (01194)511 Advertentie-afdeling (01186) 1584 s-Zaterdags (01184) 15144 van 09.00-11 30 uur Redactie (011841-14796. Overlijdens advertenties maandag- Im vrijdagavond van 20.30 tot 22 00 uur (01184) 15144 Zondag avond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen per kwartaal 61.20; franco per post 72,- per maand 21.-: losse nummers 0.85 lalle bedragen in clusief 4 pet btw i Postrek nr 3754316, t.n.v PZC ab rek. Middelburg Advertentietarieven 122 cent per mm. minimumprijs per advertentie 18,30; ingezonden mededelingen 2 'z x tarief Voor brieven bureau van dit blad 4,25 meer Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro. 35 93 00. Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B V Middel burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 3