toernooi Rapide Zware last op de schouders van ruitersportvereniging Axel Zilveren jubileum Lange weg naar de ruitertop bezaaid met hindernissen Schietingen Borgerhout Tjoba spelen in Zaamslag DAIHATS Zeilwedstrijden op de Braakman BEZETTING ALS NOOIT TEVOREN VRIJDAG 12 AUGUSTUS 1983 Di KOEWACHT - In café G v in Koewacht werd een bejaï schieting gehouden waaraan 33t ters deelnamen. Uitslag: hoge vogel J. Vermein wacht, eerste zijvogel T de Ci Koewacht, tweede zijvogel Block Hellestraat, grootste kleine vogels i4i R Grembei wacht KOEWACHT - In café de len in Koewacht werd een |ej_ schieting gehouden waaraan 33: ters deelnamen. Uitslag hoge vogel i Koewacht, eerste zijvogel J 6 Sint-Jansteen, tweede zijvogeij Koninck Koewacht, grootste kleine vogels (4) E. Baert K< KOEWACHT Schutten Willem Teil uit Koewacht hit schieting in cal'é R. v d Steen,] aan 51 schutters deelnamen. Uitslag: hoge vogel G. WmdhelL de. eerste zijvogel L. Ringoot Pauwels,» tweede zijvogel E. Sinaai. grootste aantal kleine (5) G. Buijs Koewacht. KOEWACHT - Schutterssct De Blauwe Hoek in Koewaeh: een schieting in café de Oludei waaraan 34 schutters deelnam Uitslag: hoge vogel W. Groen; Koewacht, eerste zijvogel A. de Koewacht, tweede zijvogel wels, Axel, grootste aantal klei gels (5) J Suij Koewacht en schuren Hulst KLOOSTERZDANDE Hoogaars in Kloosterzande wef schieting gehouden waaraan 45i ters deelnamen. Uitslag, hoge vogel R. Hermans nisse. eerste zijvogel A. Verfa tweede zijvogel en derde zijvog Waal beiden uit Kloostge grootste aantal kleine vogels IS Weduwe en J. Pardon beida Kloosterzande. LAMSWAARDE Schutten teit de Vrede in Lamswaardehï schieting in café Sport waan schutters deelnamen op twee! de wippen. Uitslag wip I: hoge vogel zijvogel T. Boogaert Wijchen, zijvogel P BoogaertWijchen.gr aantal kleine vogels (12) A. ?n Graauw: eerste zijvogel aert Wijchen, tweede zij vogelt tier Ossenisse, grootste aantal ne vogels P. Boogaert Wijchen HULST In café P. Leeraerim werd een schieting gehouden m 34 schutters deelnamen Uitslag: hoge en tweede zijnj DobbelaerBoschkapelle. tweea vogel J Vemimmen De Klinger zijvogel B. Maliepaard Eini grootste aantal kleine vogelsI6ll Zeele Meerdonk en F. Hulst. HULST - Schutterssociëta Stadsherberg' in Hulst hier schieting op de O.Z O.-velda aan 46 schutters deelnamen wip I: houge vogel J v D Mnerheke, eerste en tweede A. Dobbelaer, Boschkapelle, aantal kleine vogels (6) C. deG m< Hulst, uitslag wip H: hoge «ft?,V Damme. Moerbeke, eersteaivc Herwegh. Hulst, tweede zijvodï Vos, Heikant, grootste aantsï vogels (7) C. d'Hooghe, Heikz oc ZAAMSLAG Op korfbalgti cn blijft Zeeuwsch-VlaandeK altijd een witte vlek met enkele stippen. Deze sport \t leen beoefend in Breskens Terneuzen (Luctor) en Zar Juist laatstgenoemde verenigii mert behoorlijk aan de weg," als het op het vieren van ei leum aan komt; een andere sp; eniging viert dat meestal ro receptie, maar de korfbalvcN Zaamslag doet dat anders, krijgt het het sportieve vil) aandacht. Nu Zaamslag binnenkort vijfti bestaat, zal niemand minder Belgische kampioen Borgerl* propagandawedstrijd komen waarin Tjoba als sparring-pad optreden. Zaterdag 27 augustus wordt Zeeuwse korfballiefhebbers d unieke gelegenheid om van bal te genieten. Reeds eerde; de kleine Zaamslagse korfbalt! dergelijk groot evenement het tienjarig bestaan in 1971 hoofdklasser PKC uit PapM een wedstrijd tegen het ATBS. Nu, bij de viering van het vijlt bestaan was het de bedoeling jubileumcommissie om opnia dergelijks op touw te zetten, zegt commissielid Karei de „omdat de competitie in c? landse hoofdklasse reeds dat» de begint diende Deetos. genstander van Borgerhout r geren, jammer genoeg af te maar we zijn erg blij dat Tjoba dellijk bereid was om als vens te treden". Naast Belgisch )a is Borgerhout dit jaar als geëindigd in de strijd om d! Cup. De wedstrijd op zate." augustus begint om 16.00 uur veld van de korfbalvereniginj slag. waar eerder die dag veis de toernooien zullen worden? ■ADVERTENTIE/ OFFICIËLE DEALER GARAGE DU W "TERNEUZEN 6) HULST Het Reinaert-hockeytoernooi, geesteskind van de Zamans, de Fassaerts en de Langenhorsten uit de jaren vijftig, leeft nog steeds. Sterker: zaterdag en zondag (13 en 14 augustus) krijgt het zilveren jubileumtoernooi een bezetting als nooit tevoren. Zevenendertig teams nemen er aan deel. een seniorengroep uit Nederland, België, Frankrijk en Enge land, aangevuld met de Zeeuwse jeugdselectie. Een zeer groot, zowel kwantitatief als de IJssel. Pelikaan Roosendaal, qua niveau. „En nog steeds knjgen we Hoorn, ZOW Nijmegen, de Zeeuwse telefoontjes van verenigingen die hun jeugdselectie en twee teams van Rapi- selectie naar dit toernooi af willen de aan de start. Zaterdag wordt om vaardigen. Maar we hebben de in schrijving gesloten, waarschijnlijk vragen we met een dergelijke bezet ting toch al om een organisatorische chaos", aldus Jaap Groot. Groot vormt met Hans Andela, Hans Smits en Tonny Hillaert de toernooieommis- sie. die zich een immens karwei op de schouders heeft geladen. „Maar ge lukkig zijn we verzekerd van de steun van alle leden van Rapide. Het zal nodig zijn. Alleen al het aanhouden van het strakke schema zal hoofdbre kens genoeg kosten". „Dit Reinaert-toemooi is waarschijn lijk uit nood geboren. In de jaren vijftig waren de contacten met andere hockeyclubs in Zeeland schaars. De gebroeders Zaman hebben toen waar schijnlijk naar deze vorm gegrepen om hun sport toch te kunnen beoefe nen en ergens een graadmeter te krijgen voor het niveau waarop Rapi de acteerde. De initiatiefnemers heb ben zeker nooit kunnen vermoeden dat het uit zou groeien tot een derge lijke manifestatie", zegt Jaap Groot. Nu het Reinaert-toernobi jaar na jaar groter werd, meende de huidige toer- nooiconimissie dat ter gelegenheid van het zilveren jubileum de beuk er maar helemaal in moest. Met als eerdergenoemd resultaat die zeve nendertig ploegen. „Duitse ploegen konden we niet krijgen, dat ging erg moeilijk. Die zijn al in voorbereiding op de competitie en willen in eigen regio de sterkte van hun tegenstan ders kennen", aldus Smits. 10.00 uur begonnen. Op die openings dag gaat men door tot omstreeks 19.00 uur. Zondag komen de poule winnaars uit in de finaleronden. Die starten eveneens om 10.00 uur. Rond 17.00 uur zullen naar verwachting de winnaars van het jubileumtoernooi bekend zijn. De ongeveer vijfhonderd spelers en speelsters worden ondergebracht in een tentenkamp aan de rand van de Rapide-velden. Zaterdag wordt na afloop tevens een feestavond in het clubhuis gehouden. Klasse Maar ook zonder die teams zit het Reinaert-toernooi boordevol klasse. Op de schitterende accommodatie van MHC Rapide aan de Grote Kreek- weg in Hulst valt op beide toemooida- De loedstrijdcommisie v gen dan ook te genieten van klasse- Smits en Joop Groot. sport. De herenploeg van Gemert en de Zeeuwse dajnesselectie verdedigen hun in 1982 gehaalde titels. Vooral de Engelse deelname van Pembrokeshi re en Harrow Town (laatstgenoemde ploeg met een aantal Pakistani) zul len naar verwachting hoog eindigen. Maar Derby Reeth, Rapid Temse en Antwerpen (de drie Belgische inschrij vers), het Franse duo Beauvais en Abbeville en een Terneuzense toer- nooiploeg bergen voldoende klasse om een gooi naar de toernooizege bij de heren te doen. Naast eerdergenoemd buitenlands ge zelschap brengt men uit eigen land Goes, Vlissingen. Terneuzen, Gemert, Push Breda. Middelburg. Capelle aan 7 Rapide: vlnr: Tonny Hillaert. Hans Andela. Hans AXEGZAAMSLAG Juist op het moment dat de hindernis genomen moet worden, zet de pony zich schrap. De abrupte weigering van de viervoeter werpt de amazone uit het zadel en een onzachte landing op de harde ondergrond is het gevolg. „Knap gedaan hoor", roept instructrice Annemick Picavet. „Je hield je stevig vast aan de teugels. Pak hem maar even flink aan". Die raad wordt opgevolgd en een den aangepakt, kan ik terugkijken afstraffing voor de pony is het resul- op een goede opleiding, taat. Nadat die handeling zich nog tweemaal heeft herhaald, wordt de hindernis bij de vierde poging goed genomen Een bemoedigend klopje Als^22-jarige instructrice^ probeert gt/'Ulkelblok de beloning. „Dat was nodig h", verklaart de instructrice later „Als het dier zich niet goed gedraagt, dan moetje op gepaste wijze reage ren. Dat betekent dat een stral moet volgen, anders gebeurt het de volgende keer weer Het houdt te vens in dat je een dier niet moet beledigen, en daarom moetje ook in eerste instantie de fout bij jezelf als ruiter zoeken. Die moet zich name lijk aan het paard aanpassen en niet andersom. Ben je ervan overtuigd datje zelf goed handelde, dan moet je wel straffen en je zult zien dat het paard die straf accepteert". Annemiek Picavet is ondanks haar nog jeugdige leeftijd, een van de gevestigde instructrices in de Zeeuwse paardcnsportwereld. Ze genoot haar opleiding in Uddel, waar ze als enig meisje vier jaar achtereen werkte en studeerde. Een gecombineerde theoretische en praktische opleiding, die erg goed bevallen is. „Ik heb er gewerkt aan de honderd-dagen test die hengsten wordt afgenomen, alvorens te be sluiten of ze voor het dekken ge schikt zijn. 's Zomers hadden we dan tevens de zomerkampen die door leden van onze federatie ge volgd kunnen worden en 's winters waren we intern, Mede door de verschrikkelijk goede sfeer en de eerlijke wijze waarop paarden wer- Wisselwerking de opgedane ervaringen in de lessen over te brengen. „Voorop staat dat het plezier in het rijden bewaard blijft. Daarbij probeer ik ieder op zijn iegen niveau te hel pen". Overigens is ze er zich van bewust dat er een zekere wissel werking moet zijn, willen de resul taten komen. Een samenhang van factoren geeft daarbij de doorslag. „Allereerst heb je te maken met de kwaliteit van de pony of het paard. Daarnaast speelt het rijkunstig ge voel van de ruiter een grote rol en uiteraard is ook de rol van het instructie niet weg te cijferen. Het moet echter allemaal samen gaan, want zodra er een factor wegvalt, gaat het niet. Je instructie kan bijvoorbeeld nog zo goed zijn, maar klikt het om de een of andere reden niet, dan komen er geen resulta ten". Juist het uitblijven van resultaten is een grote bron van ergernis, dan wel teleurstelling. Goedwillende ou ders schaffen zich een pony aan en verlangen dan gelijk prestaties, waarbij het belang van de combina tie uit het oog wordt verloren Het gaat van kwaad tot erger en de druk om te presteren wordt steeds groter Annemiek Picavet erkent het ge vaar. „Soms wou ik dat de kinderen wezen waren. Ik vind het leuk als de ouders er iets voor over hebben, maar sommige mensen dringen de zaak zó op, dat het plezier in het paardrijden verloren gaat". Kinderen moeten het dier zelf graag verzorgen, is haar overtuiging. „Mijn vader doet er erg veel voor, maar met de verzorging heeft hij zich nooit bemoeid. Aan de andere kant is het natuurlijk wel leuk als de ouders zich eens laten zien. Het accent ligt dan echter anders" Ook als de eerste resultaten zijn geboekt, is de lange weg naar de top bezaaid met hindernissen. Vooral de overgang van pony naar paard is nog wel eens een struikelblok „Zon der meer een grote overgang", oor deelt de instructrice. „Ze zijn op een leeftijd dat ze gaan studeren, voor andere dmgen belangstelling krij gen en minder tijd voor het paard overhouden. Juist daar ligt het breekpunt, omdat een paard nu eenmaal meer aandacht vergt dan een pony. Bovendien is het. niet goed als een succesvolle ponyruiter op een groen paard komt Ik advi seer dan ook altijd om een paard te kopen dat al wat concours-ervaring heeft, want dat voorkomt veel te leurstelling". Verdeeld over een aantal avonden instrueert Annemiek Picavet leden van Luctor et Emergo. de Paarde bloem en de ruitervereniging Axel. De Axelse vereniging snoept daar bij van twee walletjes. Het niveau van de rijdende leden, alsmede dat van de eigen instructeurs wordt door een nauwe samenwerking met de instructiestaf omhoog ge schroefd. „In een bespreking achteraf zetten we alles nog eens op een rijtje en door een wederzijd se beïnvloeding leren we van el kaar. Dat is zonder twijfel een positief neveneffect". Kampioenswedstrijd hengelaars GOA AXEL De hengelsportvereniging GOA uit Axel houdt zaterdag de derde kampioenswedstrijd van het seizoen. De senioren van de vereni ging worden om 12.00 uur verwacht bij de Inschrijving in café Sonnehoek. Gevist wordt van 14.00 tot 16.30 uur. Deze derde wedstrijd wordt gehouden in de Moerspuisewatergang. 'ADVERTENTIE. U rijdt Peugeot. Wij doen de rest. AUTOBEDRIJF CAPPENDIJKGV. Trimmers aan start in Hulst HULST In het kader van de Statie kermis zullen morgen (zaterdag; in Hulst de trimmers opnieuw aan de start kunnen verschijnen voor een avondcriterium. Beide bestaande ca tegorieën van de Zeeuws-Vlaamse Trimfederatie zullen aan de start ver schijnen. Allereerst gaan om 18 30 uur de C-trimmers van start, waarna om 20.00 uur de A's op pad zullen worden gestuurd; voor de laatste categorie telt de wedstrijd mee voor het klasse ment van de Federatie. Inschrijving voor deze wedstrijden is mogelijk in café 't Ros Beijaert in Hulst. AXEL Met liet toewijzen van de organisatie van de Zeeuwse paarden- kampioenschappen aan de ruiter- sportvereniging Axel rust er een zwa re last op dc schouders van de Axe laars. Zo'n 250 combinaties komen zaterdag op het terrein aan de Bos- laan in actie, maar het kan voorzitter Marinus Murre niet verontrusten. Vol vertrouwen in het organisatieta lent van zijn leden stelt hij nuchter vast: „Het wordt niet meer dan een routineklus". „Natuurlijk betekent dat niet dat het werk vooraf een kwestie van een peu- leschil is. Een uitgebalanceerd team dat zich gericht heeft op de voorberei ding is al maanden in de weer om het kalnpioenschap ln goede banen te leiden Vooral de mensen van de se cretariaten verzetten daarbij bergen werk", aldus Murre. „Ongelooflijk wat die jongens gepres teerd hebben in de voorbije maanden. Wedstrijdsecretaris Jo Goossens en secretaris Henk Cijsouw verrichtten het administratieve gedeelte en sa men met contactpersoon Ernest Vaal, terreinbeheerder Rinus Murre en de teams van het huishoudelijk beheer en de instructie zijn ze erin geslaagd om de voorbereidende fase zonder al te veel problemen door te komen. Zaterdag zal pas blijken hoe belang rijk dat werk is geweest, maar we doen dit zo vaak, dat het grotendeels routine is. Uiteraard hebben we bij de uitvoering wel de nodige steun van leden en mensen die het paarden- sportgebeuren in Axel een warm hart toedragen en daarom vertrouw ik erop dat het concours ook zaterdag weer op rolletjes zal lopen" Marinus Murre zal daarbij als coordi nator optreden „Ik ben van huis uit een organisator", weet hij. „Ik vind het een prachtige sport voor iedereen, maar doe het zelf niet actief. Op concoursen ben ik dan ook bij wijze van spreken niet zo geboeid, maar dat heeft als voordeel dat je het geheel wat afstandelijker kunt overzien". Murre werd in 1979 voorzitter van de in 1974 na een fusie tot stand geko men ruitersportvereniging Axel. Hij trof er een verscheurde vereniging, die op bestuurlijk niveau heel wat harde noten te kraken had. „We zijn begonnen met een betrekkelijke reor ganisatie door tc voeren", kan hij zich herinneren. „Ik vind dat je in een vereniging moet werken met goede afspraken, waarbij iedereen zich moet houden aan de rechten en plich ten, zoals die zijn neergeschreven in de statuten en het huishoudelijk reglement. Daarbij beoog ik een goe de samenwerking tussen het bestuur en de mensen van de instructie, waarbij niet het individuele resul taat van het kind voorop dient te staan". „Laten we het veel meer hebben over samenwerking, groepswerk en een ge richt opvoedend element, waarbij een gedeelde verantwoordelijkheid voor op staat. Worden er democratische beslissingen genomen, dan dien je je daarbij neer te leggen. Belangrijk voor een vereniging is dat er een goed stuk discipline moet zijn en dat de mensen iets voor elkaar willen doen. Als er dan moeilijkheden zijn, dan moeten we die uitpraten" Met die gedachte als rode draad in het beleid zette Marinus Murre na het uitstappen van een groep leden een nieuw kader op poten Uitgedund hervatte de ruitersportvereniging Axel zijn bezigheden, „maar nu zijn we terug op het niveau van vijf jaar geleden", aldus Murre „We tellen momenteel rond de honderd leden, van wie er 45 actief ponyrijden en 20 actief paardrijden Met de mensen achter de schermen, ouders en spon sors erbij zijn zo'n 250 mensen betrok ken bij het wel en wee van de vereni ging". kantine en wat later kreeg men ook de beschikking over een nissenhut, waarin het hindernismateriaal wordt opgeruimd". In de nabije toe komst hoopt de Axelse club trouwens zijn intrek te kunnen nemen in een nieuwe kantine. Daarbij gaat het om de voormalige jeugdherberg 'De Bleije Haghe', die destijds is uitgebrand. „De gemeente stelde ons voor de keus: of nü overne men, of laten afbreken. De vergunnin gen zijn allemaal al bij de gemeente gepasseerd en er is al begonnen met de sloup. We hopen het gebouw nog dit jaar regen- en winddicht te krijgen en mettertijd nog een oefenbak erbij te leggen, zonder daarbij de bedoeling te hebben om een soort manegebednjf te gaan worden" Voorlopig echter nog allemaal toe komstmuziek, waar nog menig uurtje aan besteed moet worden, voordat de vruchten van die noeste arbeid kun nen worden geplukt. Een prettig voor uitzicht, met wat die toekomst aan gaat toch enigszins een bezorgde blik „De sport is zo intensief geworden. dat ik me wel eens afvraag, of er straks nog mensen zullen zijn die zich pro deo voor de vereniging willen inzetten. Tegenwoordig draaien we in de winter ook door met al die indoor, wie zal zich daar straks nog voor opofferen? De club drijft op het secre tariaatswerk van Goossens en Cij souw en ook daar zal eens een eind aan komen", verzucht hij, Voorlopig gaat de aandacht echter uit naar het Zeeuwse kampioenschap. Met medewerking van de weergoden moet dat een geslaagd festijn worden. Terrein Naast een aanpak op bestuurlijk ni veau kreeg dc Axelse vereniging steeds meer faciliteiten ter beschik king. „Dankzij goede inspanningen van oud-burgemcester De Kam heb ben we nu de beschikking over dit prachtige terrein. Tevens hebben we door inspanning van de leden een De organisatoren van de Axelse club: Jo Goossens. Marinus Murre en Henk Cijsouw. HOEK Zondag aanstaande wordt op Dc Braakman de veertiende internationale Isabella-regatta gevaren. Een hoogtepunt voor een internationaal gezelschap van zei lers en surfers, die in de voorliggende weken naar deze regatta hebben toegewerkt. Honderd inschrijvingen zijn inmiddels bij de organisatie binnen en daarbij zijn naast een groot Nederlands veld ook Belgen. Duitsers en Fransen van de partij. Gevaren wordt in de klassen Spanker, Laser, 420 en Vaurien. De meer dan dertig surfplanken gaan tussen dit botenkwar- tet door Als favoriet start in de Spankerklasse Jean Pierre Royeaux uit Brugge, en in de Lasers is John Rieff uit Terneuzen de te kloppen man. Bij de 420 en Vaurien start een veld waarin niet zonder meer een favoriet aan te wijzen valt. Daar verwacht men een open strijd om de titel. De eerste start wordt om half elf gegeven, na de middag komen de boten nog twee keer aan de startlijn (om half twee en half vier) De inschrijving voor dit zeilevenement staat vanaf half negen open aan de Isabella jachtwerf. De prijsuitreiking wordt gecombineerd met de huldiging van de Braakman-tennisweek van TC Ador en is omstreeks zeven uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 30