Ppslag vervuilde grond n Sloegebied mogelijk Expositie nieuwbouw in oude stedelijke omgeving DR UKTE Verkeerssituatie in IJzendijke in dorpsraad b OOSTBURG WIL LANGS DE NIEUWE DIJKEN EEN RECREATIESTROOK Geen dolle, maar wel kleurrijke donderdag TUDIE GRONTMIJ: OP DRIE PLAATSEN Mineralen en fossielenbeurs in Middelburg d:„ lUPAG 12 AUGUSTUS 1983 1UI t'» aat ©DELBURG - Volgens een verkenning van de Grontmij zijn in het Sloegebied drie itsen denkbaar, waar verontreinigde grond tijdelijk zou kunnen worden opgeslagen. Het nt atom een terre*n aan Luxeniburgweg (naast het servicebedrijf Mourik-V'an Oord), een mdi uk grond ten noorden van de vuilstortplaats Midden-Zeeland of een terrein aan de ilgiéweg, tussen het gebied van Heerema en de opslagplaats voor chemisch afval van ndeïoechst. Bij de provincie acht men tijdelijke opslag van verontreinigde grond noodzakelijk - pervlakte 5 tot 6 hectare - omdat nog niet alle soorten verontreinigde grond verwerkbaar jn en soms te klein van hoeveelheid zijn om direct te verwerken. het project in de tSloegebied - aldus de studie - is in ■eland het meest geschikte gebied een dergelijke opslagplaats te ueren vanwege de centrale ligging, nulieu-eisen en de mogelijke aan- bij installaties voor afvalver- De aanlegkosten van een 7 A provincie" 13 drie in aanmerking komende terrei- lijke fasering nen liggen op Borsels gebied. Bij dat tijd overleg zullen ook het havenschap Uit het onderzoek blijkt, dat het Vlissingen. de inspectie miUëuhyigië- voorkeursterrein aan de Luxemburg- ne en de planologische dienst van de weg een beperking heeft: er rust een provincie worden betrokken. Als er optie van Total op. Kan er als gevolg een standpunt is van de bestuurscol- daarvan geen opslagdepot komen, jot worden geraamd tussen de 7,5 leges zullen gedeputeerde staten de dan gaat de voorkeur uit naar het 8 miljoen gulden. De voorkeur van Grontmij opdracht geven voor een terrein aan de Belgièweg of dat bij de Grontmij gaat - zowel geografisch vervolgstudie, die zal gaan over de vuilstortplaats. Tot de bezwaren van planologisch - uit naar het terrein inrichting van het depot, de raming die lokaties rekent de Grontmij, dat j de Luxemburgweg. van de exploitatiekosten en de moge- aan de Belgieweg eerst maatregelen zal over de resultaten van de studie mit de provincie overleg worden roerd met de gemeente Borsele: de iokkelharkers en utodief betrapt Colijnsplaat (LIJNSPLAAT Woensdag zijn R. A.S. en K. E. van H. uit België op terdaad betrapt toen ze bezig wa- kokkels te harken aan het strand U de Oud-Bevelandpolder te Co- isplaat. Op die dag is daar tevens in plaats een poging tot het stelen leen auto van een Duitser mislukt, ■dader werd gestoord toen hij bezig het schuifdak van de auto te «teren. ietsendieven aan toe op loord-Beveland IRTGENE Woensdag is bij de tspolitie van de groep Kortgene igifte gedaan van diefstal fietsen in Kamperland en één in «ene. Tot nu toe ontbreekt elk nr van de dader. tWE! ;enkJwrijderij en bachtenmarkt op ïdmin Der Boede .envfcX-DERERKE Morgen, zaterdag, jen op het terrein van verpleeg- Der Boede Koudekerke een ring- ^nj en ambachtenmarkt gehou- :liiki ;t de ringrijdersveremging uit Bdekerke en vele ambachtelijke i idewerkers hebben de Stichting het aaki mwse Landschap, de Kynologen- ib uit Middelburg hun medewer- ag toegezegd De algehele omlij- to? is in handen van radio Der en's De acriviteiten vinden plaats 'n 13.00 uur en zijn voor iedereen nkelijk. IJZENDIJKE In de Biesstraat in IJzendijke is sprake van een levens gevaarlijke verkeerssituatie, waar dringend wat aan dient te worden gedaan. Dit vindt de heer J. Verbeke, die de kwestie heeft aangekaart bij de dorpsraad. Kinderen die vanuit de richting molen komen, hebben geen uitzicht op de straat. Omdat het hier een afrit betreft, maakt dat de situa tie nog gevaarlijker, meent Verbeke. „In de zes jaar dat ik nu in de Biesstraat woon, zijn er al minstens tien ongelukken gebeurd. Vier keer betrof het een aanrijding tussen een fietsend kind en een auto. Ze zijn gelukkig allemaal goed afgelopen, af gezien van een buil en een zere knie". Verbeke voegt eraan toe: „Tien onge lukken betekenen voor mij dat het misschien wel honderd keer net op het nippertje goed is afgelopen. Nee, aan deze situatie moet snel iets ge beuren, temeer daar in de Biesstraat hard wordt gereden". Een schrikhek is volgens Verbeke de oplossing. De kwestie is geheel nieuw voor wethou der A de Feijter van Oostburg. „We gaan deze zaak serieus bekijken, daar kan men van verzekerd zijn" De dorpsraad zal zich maandag, tij dens de maandelijkse vergadering van de raad. over de verkeerssituatie in de Biesstraat buigen. Bij die verga dering zal ook wethouder De Feijter aanwezig zijn. nodig zijn om de ongunstige bodem gesteldheid en de slechte waterhuis houding op te heffen (drainage), ter wijl ook de nabijheid van de Hoechst-opslagplaals een nadeel wordt genoemd: achter de vuilstort plaats moet het terrein nog worden opgehoogd en - voor een deel - ontslo ten. Beide terreinen zijn niet onmid dellijk bruikbaar. De Grontmij heeft in totaal vijf plaat sen bekeken. De mogelijkheden in de Schorerpolder (waar goedkoper kan worden ingericht dan de andere drie) en een gebied ten oosten van het voormalige fort Rammekens worden echter te veel beperkt door de ligging bij het natuurgebied Rammekens- hoek. Men heeft beide lokaties laten vallen. Een globale mrichtingsschets van de Grontmij gaat uit van een bedrijfsge bouw, wegen, een ringsloot om het terrein en een verdeling in zeventien compartimenten om verschillende soorten verontreinigde grond geschei den te kunnen opslaan. Er is ruimte voor afvalwater behandeling, voor verwerkingsinstallaties en een depot voor gereinigde grond. De plannen gaan er vanuit, dat 100.000 kubieke meter grond moet kunnen worden opgeslagen, als storthoogte wordt 3.5 tot 4 meter aangehouden. De onder grond zal met een afdichtende laag worden beschermd. gbe anhangwagen (stolen in liddelburg 1DDELBURG - In de periode 6Xn juli tot 8 augustus is van een lagterrein aan de Herculesweg te kleiburg een blauwkleurige aan jagen gestolen van de firma Van iB uit Zwammerdam. De waarde kaagt 2500.- bez»' elegd e talis iptember '80' (cdt vanavond 'i de verkeerssituatie in de Biesstraat. Orgelconcert door Erwin Neve VLISSINGEN - De Oostburgse orga- nist Erwin Neve geeft vrijdag 19 augustus een zogenaamd 'marktcon- cert' op het orgel van de Sint Jacobs- kerk in Vlissingen. Van 12.00 tot 12.30 uur speelt hij werken van Buxtehu- de, J. S. Bach, Brahms en Messiaen. Het concert is georganiseerd door de orgelcommissie Vlissingen van de hervormde gemeente. Erwin Neve, geboren in Waterland kerkje, behaalde in 1982 de onderwij sakte b voor orgel aan het Brabants Conservatorium, bij Maurice Pirenne Hij studeert ook piano bij Gé Aude- naardt en is als docent verbonden aan de Zeeuwse Muziekschool. Expositie Teun tan Heiningen MIDDELBURG - In galerie Witte aan de Vlasmarkt te Middelburg is tot en met. 2 sppt,ember een tentoonstelling ingericht met werken van de uit Los ser afkomstige bioloog en kunstenaar Teun van Heiningen De expositie omvat uit pentekeningen van onder meer amfibieën, reptielen, vogels, apen en mensen die zijn vervlochten in allerlei planten, bladeren en vruch ten. De tentoonstelling is geopend van dinsdag tot en met zaterdag van 10 tot 18 uur. MIDDELBURG - De Middelburgse Schouwburg verandert op zondag 28 augustus in de 'Grot van Alladin'. Dat zegt de commissie die die dag een internationale mineralen- en fossie lenbeurs in het gebouw aan het Mo lenwater houdt. Er zullen 45 stand houders aanwezig zijn met duizenden edelstenen, mineralen, knstalgroe- pen. schelpen, koralen, fossielen en sieraden. Verder wordt een dia-serie vertoont en zijn er demonstraties slijpen. Voorts wordt uitleg gegeven over de geneeskracht van edelstenen en over de uitstraling van mineralen De beurs is geopend van 10 tot 17 uur in Zoutelande VRAl ITELANDE - De Zeeuwse hard- senke formatie 'September '80' treedt t al'ss avond ,vriJdag' op m de disco tdot N' m Zoutelande Het concert ire int om 2100 uur. In het voorpro- Onia speelt de rock 'n' roll-band ^pipes' Het repertoire van 'Sep- ilwr '80' bestaat voor een groot fit eigen werk, maar ook uit erls ers van onder anderen Saxon en ;zei 1 Nugent Het optreden van 'Sep- ndesi iber '80' krijgt extra vaart door de .er ïw nonstische podiumact van zanger- :ei?v( mst Jan de Quelery Verder be- eup. !tde SroeP uit Jan Kuipers (basgi- ètreti rienRudy de Quelery (drumsi schild 1107- IN STEDELIJK MUSEUM VLISSINGEN ADVERTENTIE Studieboeken bestellen? fanoy boeken Nw Burg 26-28 en Walplein M'burg. 55 enkeie "asen! tandje spoordijk afneuzen geblust REUZEN Vonken uit een eescfc"'irtjdcnde locomotief hebben i tejd flerdaen)iddag in Terneuzen - «Joedclijk - een stuk spoordijk bij "ffnaarhaven in vlam gezet. ethoc Jrandweer, die even na het midda- uitrukte met twee wagens, was watie snel meester maar kon niet «omen dat 150 meter dijk af- ■"ide. VLISSINGEN - Onder de titel 'Nieuw Tussen Oud' houdt de Stichting Ar- chitektenwinkel Walcheren, in sa menwerking met de Culturele Raad en de Stichting Opbouw werk Vlissin gen. van 17 september tot en met 7 oktober een expositie in het Stedelijk Museum in Vlissingen. Deze tentoon stelling wil de bezoekers tonen welke oplossingen gekozen zijn om, onder verschillende omstandigheden, nieuwbouw te realiseren in een oude stedelijke omgeving. Er zullen tien plannen uit Vlissingen en zeven van elders (Alkmaar, Breda, Brugge. Delft, Dordrecht, Goes en Sittard) worden ontvouwd, die alle woning bouw in ruime zin vertegenwoordi gen. De organisatoren willen het publiek kunstenaar Sander Littel. niet alleen oproepen om te kijken, maar willen het ook een vorm van waardering ontlokken. Het is de be doeling dat de bezoekers waarde- ringspunten uitdelen aan de uit Vlis singen getoonde plannen. Gedurende de expositie zal deze waarderings stand worden bijgehouden, zodat de ze zich steeds duidelijker gaat afteke nen. hoewel de organisatoren er ook weer niet al te veel absolute waarde aan willen hechten Op de openingsdag van de expositie, zaterdag 17 september, zal er in het Vestzaktheater ook een forumgesprek worden gehouden over het thema van de tentoonstelling De officiële ope ning. waaraan een rondrit per bus langs de geëxposeerde VÜssIngse bouwwerken vooraf gaat. wordt "s middags om twee uur verricht door wethouder W Wisse van stadsver nieuwing. Een uur later, om drie uur. begint het forumgesprek, met ener zijds drie architekten. een stedebouw- kundige en een beeldend kunstenaar en anderzijds genodigden en belang stellenden. De discussie zal worden gevoerd aan de hand van door de forumleden bedachte en belichte stel lingen. Het forum zal bestaan uit de architekten W Brinkman, tevens lid van de welstandscommissie. J. W Jobse en ir W H M. Schijns. de stedebouwkundige ir W. Crusio en de De expositie, die voornamelijk zal bestaan uit tekeningen, schetsen en foto's, is van dinsdag tot en met vrijdag geopend van 10.00 tot 12.30 uur cn van 13.30 tot 17.00 uur. Op zaterdag is het museum toegankelijk van 13.00 tot 17.00 uur. Standiverker De Ruyt uit Vlissingen demonstreert zijn vlekkemeep' Hij won de tweede prijs op standwerkersconcours. Een geweldig gezellige dag. Zo typeerde wethouder van financien A. Bergshoeff gisteren aan het eind van de middag de sfeer die de traditionele 'dolle donderdag' in Middelburg kenmerkte. Gezellig was het zeker, maar het bijvoeglijk naamwoord 'dolle' kan zo langzamerhand wel geschrapt worden. Ingrediènten zijn er volop (grote ringrijderij, standwerkersconcours, kermis, weekmarkt en het doorlopend aanwezi ge stedeschoon) maar echt 'storm' loopt het nog maar zelden. Wie donderdag over de hoofden had willen lopen moest wel over extreem lange benen beschikken. Als reden voor het uitblijven van een echte topdrukte wordt algemeen naar het bijzonder mooie weer gewezen. Onderzoeken hebben onlangs nog overal was hel dringen geblazen, uitgewezen dat strand en zee de Winnaar werd de 'pannoloog' J. grootste trekpleisters zijn voor Roodenburg uit Lelystad. Deze mensen die in het Zeeuwse hun trok de gehele dag aandacht van vakantiedagen doorbrengen Is het veel met zijn vlotte babbel. weer mooi dan moet er in het ach- waarmee hij (durei pannen wist te terland wel iets uitzonderlijks aan slijten. Deze Roodenburg meldde de hand zijn alvorens de zijn hooggeèerd publiek bijvoor- bereid is om het achterland m te beeld dat zijn oma vroeger een trekken Dat werd ook gisteren be- gezin van veertien kinderen had. wezen. Aanvankelijk kwam er hal- Die leefden ii n enkel vertrek dat verwege de morgen een vrij grote 's avonds verlicht werd door verkeersstroom op gang richting petroleumlamp, terwijl het sani- Middeiburg. Zodra tegen de middag tair zich in een hoek bevond. Om echter de thermometers hogere negen uur ging de lamp uit. pa en temperaturen begui ma naar bed en de kinderen ook met z'n allen in de stacarav in de hoek. lamp om negen uur uit, pa en ma naar bed en kinderen naar de disco" zo vergeleek de standwerker heden en verleden. ven. keerde de stroom zich allengs onder zeil. „Tegenwoordig gaan ze richting duin- en strandstrook. De met z'n allen in de stacaravan. Pot vele moeite die Middelburgers en andere Walchenaren zich getroost hadden om de Zeeuwse hoofdstad tot trekpleister nummer één te ma ken ten spijt Pleister op de wonde was dat de aanwezige evenementen, de in het zonlicht zo schone binnen stad en het publiek wat toch opge komen was in ieder geval voor een 'Jdeumjke donderdag' zorgden, waarin het gezellige element over heerste. zonder wanklanken van be tekenis Alles verliep zo ordentelijk dat de gemeentepolitie deze keer zelfs niet één melding kreeg over zoekgeraak te kindertjes. Slechts enkele aanrij dingen werden genoteerd en daarbij werd alleen wat blikschade gecon stateerd. Waar de dienaars van de Hermandad niet konden zijn, regel de het publiek de zaken hier en daar wel even zelf. Zoals op de Zuidsingel rond half vier in de middag. Daar stonden op dat moment aan beide zijden vierwielers geparkeerd- Een jonge Westduitse automobilist ial thans met een nummerbord van de Oosterburen i reed met zijn voertuig met hoge snelheid over de overge bleven smalle rijstrook Tot erger nis van het publiek' Eén van de aanwezigen, een Limburger, gaf zijn woede gestalte door met zijn tas een flinke klap op de auto van de ge wraakte wegpiraat te geven, het geen deze evenwel een nagelbreuk en een beschadigde vinger oplever de „Die binnenstad zou hier hele maal afgesloten moeten worden voor autoverkeer, zo niet dan zou het een zegen zijn wanneer 30 kilo meter per uur de maximumsnelheid was. aldus de eigen rechter spelen de Limburger Deze zet verder zo kwaad te zijn geworden, omdat tus sen de geparkeerde auto's kinderen aan het spelen waren die er zeker niet met alleen een gebroken arm afgekomen waren na aanraking met de automobiel. trok opnieuw bijzonder belangstelling en vrijwel Verder wast hij te vertellen dat de Belgen al slimmer werden en nu ook al ontdekt hadden dat je in een stacaravan ook kan gaan zitten. De tweede prijs werd binnenge haald door de heer De Ruyt uit Vlissingen die het publiek boeide met de wonderlijke uitwerkingen van zijn vlekkenzeep. Bertus de Regt (Vlissingen) wist met zijn groenteschaven een derde plaats te behalen De standwerkers werden donderdag beoordeeld op welspre kendheid, overtuigingskracht en originaliteit Volgens kenners staat dit concours op hoog niveau aldus wethouder Bergshoeff bij de prijsuitreiking. Hij verklaarde ver der het liefst alle vijfentwintig deel nemers een prijs te hebben gegeven. Intussen ging de kermis op de Markt donderdag de vijfde en laat ste dag in Evenals in het begin trok het gebeuren ook gisteren vooral in de avonduren publiek. Volgens de heer M. Westveer. woordvoerder van de gemeente, heeft Middelburg dit jaar aan de kermis netto onge veer anderhalve ton overgehouden. Dat is veel minder dan vier jaar geleden, toen meer dan een kwart miljoen werd betaald door de ex ploitanten. Sinds die tijd is er ech ter een beetje de klad ingekomen. Resultaat is dat de deelnemers voor lagere bedragen in zijn gaan schrij ven wat de gemeenten ook op min der inkomsten komt te staan. „He weer was eigenlijk niet zo best maar de meesten zijn toch niet ontevre den vanwege de drukte 's avonds" aldus Westveer Volgens hem blijkt ook bij het kermisgebeuren een ander i financieel gedrag van het publiek ..Nu loopt men vier keer de kermis rond alvorens attracties uit te kiezen Vroeger gingen de bezoe kers zonder nadenken op allerlei dingen af De weekmarkt was verplaatst naar het Damplein en uitgebreid met ongeveer dertig kramen. Volgens marktmeester Polderman was het in de ochtenduren net zo druk als verleden jaar en in de middaguren aanmerkelijk stiller. Niettemin zou den de meeste marktkooplieden toch redelijke omzetten boeken Verkeersproblemen deden zich nau welijks voor. Adjudant J de Groe ne, woordvoerder van de gemeente politie, meldde donderdagavond dat alleen 's morgens rond half twaalf een kleine file ontstond op de Sandberglaan. richting stad Na de klok van twaalf, toen het verbeter de. kwam er weer een stroom rich ting kust op gang. „De verwachte topdrukte is uitgebleven en we heb ben geen parkeerproblemen gehad. De noodterreinen bij het NS-station waren met geheel bezet en zelfs ln de binnenstad was hier en daar nog plaats, iets wat op andere (gewonei donderdagen vaak met eens het geval is" aldus de adjudant. Soortgelijke geluiden van de kant van de heer A Ekkebus. regioleider voor de ZWN op Walcheren „Het is ontzettend goed gegaan. Door het mooie weer bleven de meeste men sen aan het strand Op de lijnen 56.57 en 58 hebben we in totaal vier extra bussen ingezet maar de passa giers daarin hadden met allemaal de bestemming drukke donderdag Vertragingen hebben we met deze lijnen met gehad. Wel wat opont houd met lijn 52 die via Veere naar Kamperland loopt. In de Wagenaar- straat in Veere kwamen we steeds vast te staan vanwege het slordige parkeergedrag' aldus Ekkebus. noodhaltes op Plein 1940 idaar gesitueerd in verband met het niet beschikbaar zijn van de Markti gaven wat problemen. Bussen die normaal tegenover el kaar aan beide straatzijden stop pen ertrokken nu aan dezelfde kant. En dat gaf heen en weer geloop van mensen die er bijvoor beeld niet zeker van waren of een bus met lijnnummcr 56 nu naar Vlissingen ging of de andere kant op. Tenslotte ook uit de horecawereld geluiden dat dolle donderdag geen topper is geworden Sommige ter rashouders meldden zelfs dat het 'opvallend rustig was Al met al lijkt het erop dat alleen een flinke bewolking bij niet te hoge tempera turen i regen hoeft ook weer niet) de tweede donderdag van augustus in Middelburg echt weer tot een dolle kan maken. Wie terugkijkt naar de tweede folkloristische dagen sinds 1973 komt tot de conclusie dat alleen in 1974 en in 1979 sprake was van een bomvolle stad Om de vijl jaar dus en dat biedt hoop voor 1984 Willem Staat OOSTBL'RG De gemeente Oost burg maakt ernst met de plannen de aanleg Gedurende de gehele tentoonstelling strook' langs de Deltadijken die vol kan het publiek met behulp van een gend jaar tussen Kruishoofd en Nieu- uitgetekende fietsroute de verschil- we Sluis worden gebouwd. Het ad- lende Vlissingse bouwwerken langs viesbureau Onroerende Zaken in Men krijgt een plattegrond mee met Rotterdam krijgt opdracht de heno- korte aanduidingen van de geexpo- digdc grond te taxeren. In totaal seerde woningprojecten Tot de Viis- moet ongeveer 5 hectare grond aan- schap Het Vrije van Sluis' heeft het zelfde adviesbureau al in de arm geno- Tecreatie- men om de grond tax a ties voor de dijkverzwaring uit te voeren. Het schap heeft toezeggingen dat ai in 1984 met de werkzaamheden begon nen kan worden. Dan moet ook de gemeente Oostburg klaar zijn met het plan voor de recreatiestrook Dinsdag 20 september wordt in het Oostburg heeft nog geen contacten Volgens chef technische dienst van met particulieren gelegd voor de aan- het waterschap J A J. Boekhout zal koop van de strook grond. Het water- het schap in ieder geva' niet wachten schap doet de grondaankopen 'op op de gemeente Wij hebben de taak daar een deltadijk aan te leggen. Als we moeten starten in 1984 doen we eigen houtje'. I)e dijkverzwaringen en het 'recreatieproject' moeten den gekoppeld omdat het waterschap dat' dc aanvoerweg zo'n 25 meter verder in het land dient te leggen als de Volgens Boekhout moeten de techm- strook er komt Burgemeester C. T. sche consequenties van een'recreatie- singse projecten behoren het Hofje de gekocht «orden. Oostburg wil de Oostburgse stadhuis een voorlich- Spijkerboer „De onderhandelings- strook' voor de dijkverzwaring nog Pauw en het Belgisch Loodswezen en strook hinnendijkse duinen inrichten tmgsavond gegeven aan de betrokken positie verder woningbouw aan de Van Dis- voor de recreatie, om te voorkomen grondeigenaren door gemeente er. wa de gemeente met de worden bestudeerd hoeckstraat, Spuiplein. Verkuyl dat de e. verzwaarde Deltadij- terschap Wethouder J Vergouwe Quakkelaarstraat, Groenewoud, Paul ken langs de West-Zeeuws-Vlaamse noemde de dijkaanleg 'een unieke Krugerstraat. Boulevard Evertsen. kust 'kaal' zullen worden. kans 0m iets te doen aan het aantrek- Commandoweg, Coosje Buskenstraat Het gemeentelijk plan is gekoppeld keiijker maken van de dijken voor het en Bellamypark, aan de dijkverzwaring. Het water- toerisme grondeigenaren is moeilijker dan die gemeenteraad van Oostburg be- van hel waterschap. Het schap kan spreekt in de vergadering van donder- zeggen: we willen die grond goed- dag 18 augustus het voorstel om ruiïh schiks, en als dat niet kan. kwaad- gulden beschikbaar te stellen schiks. Wij hebben dat machtsmiddel voor h©t uitvoeren van de taxaties. De niet". vergadering begint om 19.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 23