PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Rietkerk: nog stappen tegen geen ABP B' Leger Tsjaad trekt zich terug uit Faya-Largeau RMD Bijna lancering van VS-kernraket 'Ster9 van Birma-reünie UPPORT-GRUIJTERS NIET OPENBAAR de PZC vandaag Benzine door dollar weer duurder Twist over VOC-wrak 226e jaargang no. 188 Vrijdag 12 augustus 1983 Aanhoudend droog Droog weer en perioden met zon. Middagtemperatuur van 20 graden aan zee tol 24 graden in het zuiden van het land. Matige noordwesten wind. DE JAGER-TOLHOEK GOES: Houlkaöe 7 lel Oi100-21250" Jpend ma -vr van 8 00-1 7 00 uur ij 'zaterdag van 10 00 12 00 uur MIDDELBURG Kode Noordstraat i 1001 bouwmaterialen onder één dak! ijn bt r heil WASHINGTON (RTR) Een Ameri- JE; kaanse kernraket die mogelijk op de een i Sowjet-Unie was gericht, is in 1980 bijna per ongeluk gelanceed. Dit schrijft de gezaghebbende Ameri kaanse columnist Jack Anderson in ten artikel dat zondag verschijnt in ket Amerikaanse blad 'Parade'. Volgens Anderson voerden kapitein Henry Winsett en luitenant David Mosley op 19 november 1980 op een in Kansas een nagebootste lan- l uit van een Titan-kemraket. Toen ze de sleutels omdraaiden om de det proef te beginnen, gaven de controle meters echter aan dat de raket op het punt stond te worden gelanceerd Om lancering te voorkomen „haalde Winsett de stekker eruit", waardoor de raket uitviel, wat de enige manier was om lancering te voorkomen, al dus Anderson. Andersons artikel vermeld dat het Amerikaanse ministerie van defensie ontkent dat het aangehaalde incident ooit gebeurde. Anderson verwees naar een eerder gemeld incident op 9 november 1979, waarvan het Pentagon naderhand er kende dat een computerfout een vals alarm voor een kernaanval veroor zaakte. Anderson schrijft nu dat bemannin gen van lanceercentra op die dag bevelen weigerden of vertraagd uit voerden. Door een technische fout in het onder grondse Noordamenkaanse comman do voor luchtverdediging (Norad) werd toen een computerband met een 'oorlogsspel van een grootscheepse Russiche raketaanval, door in paraat heid gebrachte troepen beschouwd als een echte aanval. Dit erkenden functionarissen van het ministerie van defensie in Washington later Maar Anderson meldt in zijn artikel voor het eerst dat bij dit incident enkele groepen die de raketten moe ten lanceren, bevelen weigerden en wachtten met een eventuele vergel ding De incidenten kunnen volgens het Pentagon nooit leiden tot een toeval lige kernoorlog dank zij beveiligin gen die zijn ingebouwd in het sys teem voor vroege waarschuwen. (Wan onze parlementaire redactiei DEN HAAG Minister Rietkerk van binnenlandse zaken ziet op dit moment nog geen aanleiding om stappen te nemen tegen de directie van het Algemeen Burgelijk Pensioenfonds (ABP). Rietkerk wil eerst het onderzoek van een commissie onder leiding van oud burgemeester Polak van Amsterdamn afwachten om te bezien of en zo ja welke rechtsposti- tionele stappen er genomen zouden moeten worden tegen de ABP-directie. Dit zei de bewindsman donderdag tijdens een overleg met de vaste kamercommissie van financiën en ambtenarenzaken naar aanleiding van berichten over onregelmatigheden bij het ABP. De commissie-Polak moet de bedrijfsvoering bij de beleggingsafdelingen van het ABP gaan doorlichten. Minister Rietkerk blijft bij zijn weige- Rietkerk toonde zich donderdag be- den, die met uitzondering van de ing het rapport-Gruijters over moge- reid het rapport ter vertrouwelijke grootste ambtenarencentrale, de Sjke misstanden bij het ABP open- inzage te geven aan de leden van de ACOP, met het voorstel hebben inge- ve® baar te maken. Kamercommissies voor Ambtenaren- stemd. De linkse tracties in de Tweede zaken en Financiën, en aan de bon- Engrt de joi Werkloze FNV streefl naar een herzie ning van het sociale zeker heidsstelsel. Daarbij moet o.a. verbetering van de positie van langdurige werklozen voor rang hebben. Zij mogen niet terugvallen in de lagere bij stand. (PAGINA 5) Ringrijden Leo de Visser uit Ritthem is donderdagmiddag winnaar geworden van de grote ringrij- derij in Middelburg Daarmee kwam hij in het bezit van de belangrijkste wisseltrofee, het beeldje van Koningin Beatrix. (PAGINA 11) Opslag Volgens de Grontmij zijn er in het Sloegebied drie plaatsen denkbaar waar verontreinig de grond tijdelijk zou kunnen worden opgeslagen (PAGINA 13) Nederlaag Donderdagavond speelde Bruse Boys een wedstrijd te gen Sparta. De jeugdige Dui- velandse ploeg capituleerde pas in de slotfase, uiteindelijk werd verloren met 5-0. (PAGINA 16) Marathon Gerard Nijboer heeft geen zor gen meer over zijn vorm: „Ik ben helemaal klaar om zon dag fit aan de marathon te beginnen (PAGINA 17) Radio en televisie: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Financieel: 7 Opinie: 4 Provincie: 9. 11. 13 en 15 Sport: 16 en 17 ROTTERDAM (ANP) De meeste oliemaatschappijen en vrije-pomp- houders gaan met ingang van van daag of morgen de benzineprijzen verder verhogen. De prijsaanpassing is een gevolg van de steeds stijgende dollarkoers. Een woordvoerder van de Nederlandse Organisatie van Olie- en Kolenhandelaren (NOVOK) in Rot terdam heeft dat donderdag meege deeld. De prijs van een liter superbenzine gaat met 2 cent omhoog en komt bij de zelftankstations op gemiddeld 187.8 cent. Normale benzine wordt 2.2 cent duurder en gaat gemiddeld 182 cent per liter kosten. De pnjs van dieselolie gaat met 2.4 cent omhoog en komt op gemiddeld 118.8 cent per liter Autogas (lpg) blijft onveranderd op 77.9 cent per liter. Heroinedoden In het als drug centrum bekend staande Heerlen zijn donderdag kort achter elkaar twee heroinedoden aangetroffen. Het zijn beide Duitsers: een man van 30 jaar uit Monheim en een 25-jarige man uit Keulen De eerste wed dood in zyn auto aangetroffen door een voorbijganger en de ander op de parkeerplaats nabij de autoweg Heerlen-Aken. Kamer blijven echter van mening dat het rapport-Gruijters beter nu volle dig gepubliceerd had kunnen worden. Volgens Rietkerk kan openbaarma king van het rapport het inmiddels begonnen justitiële onderzoek naar misstanden bij het ABP belemmeren Ook wees hij vertrouwelijke publica tie van de door Gruijters bijgevoegde bijlagen van de hand. Deze bevatten een neerslag van de door Gruijters gevoerde vertrouwelijke gesprekken met betrokkenen, waarin ook derden ter sprake komen. De minister zegde de Kamercommis sies echter toe dat het rapport gepu bliceerd zal worden, zodra het justitië le onderzoek is afgesloten Gruijters. onder meer lid van de Raad van Toezicht van het ABP. heeft geadvi seerd dit oriënterende onderzoek te houden Volgens hem is nog niet duidelijk of er inderdaad sprake is van strafbare feiten. In publicaties wordt gesproken over onregelmatigheden, chantagepraktijken en omkopingen bij het verwerven van onroerend goed door het ABP. Op verzoek van minister Rietkerk is de rijksrecherche inmiddels met dit onderzoek begonnen. Gruijters heeft daarnaast opgeroepen tot de instel ling van de commissie, die onder leiding zal staan van Polak. Deze moet een onderzoek instellen naar de wijze waarop de leiding het ABP geopereerd heeft, met bijzon dere aandacht voor het beleid op het terrein van onroerend goed De beide regeringsfracties CDA en VVD stemden in met de voorstellen van minister Rietkerk Beide fracties hadden bever gehad dat het rapport gepubliceerd zou worden, maar toon den begrip voor de opvatting van de bewindsman. De oppositie verwierp diens overwegingen en eiste onmid dellijke openbaarheid. Volgens woordvoerders van PvdA, D'66. PSP. PPR en CPN is de privacy van de betrokkenen door de vele publicaties over het ABP al sterk geschonden. Op verzoek van de ambtenarenbon den heeft Rietkerk donderdagoch tend met hen overlegd of en zo ja. op welke wijze het rapport gepubliceerd zou worden. Van de ambtenarencen- trales vindt de ACOP het voorstel van Rietkerk met aanvaardbaar Deze centrale zal via een kort geding, aanstaande dinsdag, de publikatie van het volledige rapport-Gruijters proberen af te dwingen. De overige bonden hebben minister Rietkerk vanochtend laten weten, dat zij met zijn voorstel vooralsnog instemmen. Zie ook pagina 3i Een juichende Tom MacClean aan boord van zijn bootje in de Portugese haven Porto. PORTO (RTRi Een 40-jarige Britse ex-paracommando is woensdagavond in Porto in Portu gal aan land gegaan na 62 dagen te hebben gedaan over het overste ken van de Atlantische Oceaan van west naar oost in het kleinste bootje dat daar ooit voor gebruikt Tom MacClean uit Schotland was op 9 juni uit St John's op New foundland vertrokken en hoopte Falmouth in Engeland te bereiken. Onafgebroken slecht weer en noordoostelijke wind dwongen hem echter ln zijn bootje van 2,36 meter lengte zuidwaarts, en hij besloot naar het noorden van Por tugal te varen. Een week geleden brak zijn mast in een zware storm, wat hem af remde en tegen de tijd dat hij land bereikte was zijn proviand sterk geslonken. ONDER DRUK LIBISCHE AANVALLEN N'DJAMENA/PARIJS (AFP DPA donderdag de oaseplaats Faya-Lar- RTR) Het regeringsleger van de geau ontruimd na zware gevechten Tsjadische president, Hissene Habrê, met de troepen van ex-president heeft in de naclit van woensdag op Goukouni Weddeye. De ontruiming TOULOUSE Franse soldaten en paratroepen wachten op het inschepen PK"- ÖE\ HAAG (ANP) a Nederland en IJsland «'wisten elkaar het ei- Rndomsrecht over het van het in 1667 onder de zuidkust van «land gestrande VOC- 'Het Wapen van iterdam'. ..Een conflict is een te zwaar woord, maar een verschil van mening is het zeker aldus een woordvoerder van het ministerie van financiën donderdag. Deze zomer probeert een groep IJslanders het wrak en de lading van het VOC-schip te ber gen „De Nederlandse staat beraadt zich nader op het dan in te nemen standpunt, waarbij een volkenrechtelijke bena dering mogelijk isal dus de woordvoerder. Dr. Han Hekking wordt begroet door een lid van Het Verloren DALLAS (L'Pli Overlevenden van degenen die in Japanse krijgs gevangenschap werkten aan de be ruchte Japanse 'dodenspoorweg' in Brima, zijn in Dallas bijeen voor een reünie die tot zondag zal duren. Zij zullen aan een banket worden toegesproken door de Amerikaanse senator John Tower. Maar als de ster van de bijeenkomst wordt de 80-jarige Nederlandse arts be schouwd aan wie velen hun leven danken. De bijeenkomst brengt leden bijeen van een artillerie-eenheid van de nationale garde, bekend als 'Hel Verloren Bataljon', en overlevenden van de gezonken Amerikaanse krui ser Houston, die allen dneeneenhalf jaar als gevangenen werkten aan het project dat boek en film 'Bridge over the river Kwai' bekend maak te De gevangenen ontmoetten in Thailand dr Han Hekking van het Nederlandse medische korps op Ja va. die werd geconfronteerd met de vele gevallen van tropische zweren malaria, dysenthene en ondervoe ding Bij gebrek aan medische faci liteiten wist hij deze vaak op primi tieve wijze te behandelen. vond plaats onder zware druk van Libische lucht- en tankaanvallen, zo werd in de hoofdstad N'Djamena ver nomen. Volgens Habré's regering namen aan de gevechten in het noorden ruim 250 Libische pantservoertuigen deel Voorts is Faya-Largeau volgens N'Djamena ruim tien dagen gebom bardeerd door 50 Libische vliegtui gen De Tsjadische ambassadeur in Panjs bevestigde donderdag de ontruiming van Faya-Largeau. Maar het grootste deel van het leger (circa 2000 man) is met zijn materiaal, waaronder de Amerikaanse redeye-luchtdoelraket- ten ontsnapt, zo verklaarde hij. Ha- bré s militairen zouden nog wel de toegangswegen naar Faya-Largeau in handen hebben Weddeye veroverde de oase voor de tweede keer in een maand op het moment dat in het 800 km zuidelijker gelegen N'Djamena de eerste parachutisten aankwamen van het Franse contingent dat volgens regeringskringen in Parijs uit bijna 500 man zal bestaan. Het Tsjadische leger boekte ander zijds wel een overwinning rond de stad Oum-Chalouba die op 350 kilo meter ten zuidoosten van Faya-Lar geau ligt op de weg naar Abeche. zoals de Tsjadische radio woensdagavond bekendmaakte. Van welingelichte zij de werd bevestigd dat de tegenstan ders op de vlucht zijn gedreven Er zijn verscheidene honderden doden gevallen en 600 man gevangen geno men Reagan De Amerikaanse president Ronald Reagan verklaarde donderdag op een persconferentie in het Witte Huis in Washington dat Tsjaad tot de in vloedsfeer van Frankrijk behoort, Reagan sloot een directe militaire nterventie van de VS ter ondersteu- nng van de regering Habré uit De VS beperken zich ertoe wapens en onder sleuning. alsmede transport voor mi litairen van Afrikaanse landen te ver schaffen. zo zei de president De onderminister van buitenlandse zaken van Tsjaad, Korom Ahmed, heeft donderdag de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties opgeroepen Libië te veroordelen en te eisen dat Libië onmiddellijk de gevechtshande lingen staakt, zijn troepen uit Tsjaad terugtrekt en de gewapende interven tie beèindigt6. In een aparte zitting zou de Veilig heidsraad later op dc avond een klacht van de Libische leider Gadda fi over de 'provocaties van de Ver enigde Staten' behandelen Op de grens van technisch kunnen r T~\e plaatsing van de eer- •wj I -L/sie pijler voor de Oos- terscheldedam. deze week zal in de annalen van de Deltawerken kunnen wor den bijgeschreven als een waterstaat kundig hoogstandje waaraan weer eens op een ouderwetse manier aan dacht en publiciteit is besteed. De nachtelijke gebeurtenis op het water deed denken aan wat zich op 6 novem ber 1953 verder achterin de Ooster- schelde afspeelde, toen daar voor het geïnundeerde dorp Ouwerkerk de laatste verraderlijke dijkbres van de watersnoodramp via de plaatsing van een Phoenix-caisson werd gedicht. Ook tóen was er een oorverdovend scheepsconcert in het duister, was er veel belangstelling uit binnen- en bui tenland. werd het glas geheven op de prestaties van de waterbouwers Met 'Ouwerkerk 1953' leefde heel Neder land via de radio mee Dit keer zag vooral de NOS-televisie in de midzo- memachtsdroom van de Oosterschel- de-waterbouwers aanleiding om via een rechtstreeks beeldverslag een sfeertje van nationale spanning en voldoening te scheppen. Onvermijde lijk pakken de officiële gasten bij dit soort van gelegenheden stevig uit met superlatieven Oud-minister van ver keer en waterstaat Westerterp - aan wezig op de autoriteiten-boot - deed dat met een historische verwijzing naar de zeven wereldwonderen De huidige bewindsvrouw- op hetzelfde departement, mevrouw Smit-Kroes, roemde de prestaties van waterstaat en Dosbouw ln bewoordingen, duide lijk bedoeld om de kennis en ervaring van de Oosterscheldedam naar het buitenland te exporteren. Kortom, alle ingrediënten voor een avondje nationale trots waren aanwezig en konden weer een keertje (zeldzaam als dat geworden is) onbelemmerd ge bruikt worden. Na alle financiële, technische en politieke problemen, die de afge lopen vijf jaar voorbereiding en ieer- ste fases van) uitvoering van de bouw van de pijlerdam in de Oosterschelde- monding hebben begeleid was er best reden om met een begin van tevreden heid een voorlopige balans op te ma ken Het politieke compromis tussen veiligheid voor het achterliggende ge bied en behoud van milieuwaarden, in 1976 via een beslissing in kabinet en tweede kamer bereikt, groeit tussen Schouwen-Duiveland en Noord-Beve land stap voor stap naar de werkelijk heid. En daarbij gaat het niet alleen om een uitzonderlijk duur. een tijdro vend en een kritisch bekeken karwei, maar vooral om een hels moeilijke klus. Onder druk van een dreigende kabinetscrisis werd destijds aan rijks waterstaat een opdracht-uit-het-on- gerijmde verleend Op 1 maart 1974 bracht de Commissie Oosterschelde (in de wandeling: commissle-Klaa- sesz) aan het kabinet een advies uit, waarin zij aanbeval in de monding van de Oosterschelde een dam te bouwen die tegelijk open en dicht zou kunnen functioneren De adviseurs van het kabinet beseften dat zij met de door hen aangedragen oplossing, hoe logisch ze ook klonk, erg veel van rijkswaterstaat vergden Letterlijk formuleerde Klaasesz het zo „Ze werken daar nu al op - wat ze zelf noemen - de grens van het technisch kunnen. Ons voorstel gaat nog een stap verder. We vragen rijkswater staat die grens een stukje te over schrijden De technische haalbaar heid is dan ook van het begin af een ontbindende voorwaarde' geweest. Toen bij waterstaat eenmaal 'ja' was gezegd was de Nederlandse water bouw het historisch aan zichzelf ver plicht die bevestiging waar te maken Er is dus de afgelopen jaren van rijkswaterstaat, van de aanne merswereld en van het brede palet aan wetenschappelijke adviesinstel lingen met het oog op de bouw van deze pijlerdam het uiterste gevergd. Men had zichzelf voorgehouden het moet en het zal kunnen maar dat neemt natuurlijk niet weg dat er ettelijke twijfels, vragen en vooral onzekerheden op het pad van de uitvoering zijn geweest. En ook nog zullen komen Voor de buitenstaander lijkt het karwei daar in de Ooster- scheldemondmg met zijn indrukwek kende afmetingen een computerge stuurd. klinisch gebeuren waarbij wei nig mis kan gaan. In de praktijk is iedere volgende stap naar een hande ling en een techniek die nog niet eerder is toegepast een uiterst span nende bezigheid Een bijna doorlo pend examen misschien zelfs. En in dat proces naar de voltooiing van de pijlerdam was deze week de plaatsing van de eerste pijler heei duidelijk een proef op de som Zeven jaar na de beslissing in de tweede kamer moest hier in het nachtelijk duister worden aangetoond dat de pijlers inderdaad feilloos konden worden geplaatst op een handelbaar gemaakte zeebodem. Moest worden bewezen dat 'de rand van het technisch kunnen' inderdaad weer een stuk was opgeschoven en dat met de afbouw van dit project kon worden begonnen Complimenten wa ren dus nadrukkelijk op hun plaats. Maar het zou naïef zijn te veronder stellen dat met de foutloze operatie van woensdagnacht het succes al compleet is De eerste van de 66 pijlers is onder uitzonderlijk goede condities op de bodem van de Ooster schelde neergezet. Maar tussen nu en eind 1984. wanneer de andere 65 pij lers moeten volgen, zullen er ongetwij feld nog heel wat lastiger momenten en omstandigheden zijn waaronder moet worden gewerkt Het blijft ba lanceren op de grens. Alleen wie dat dagelijks beseft kan zoiets als de pijlerdam in de Oosterschelde tot een goed einde brengen. vdM

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1